Šta je novo?

Cene nekretnina

Agencija nikada nema pravo da naplati kupcu ako kupac nije nalogodavac, tj ako kupac i agencija nemaju ugovor o posredovanju.
 
Agencija nikada nema pravo da naplati kupcu ako kupac nije nalogodavac, tj ako kupac i agencija nemaju ugovor o posredovanju.

To znamo, ali agencija zato odbija da pokaže stan dok ne potpišeš ugovor o posredovanju sa njom. Tako da u praksi ako prodavac prodaje preko agencije, kupac je prinuđen da "angažuje" tog istog agenta.
 
Mi smo pre 2 god kupovali, i stan koji nam se svideo je predstavljao neki “agent” (iskreno mislim da se samo tako predstavlja a to mu je samo dodatni posao sa strane) koji se osecao na alkohol i insistirao posle pogledanog stana da odemo na pice da se lepo dogovorimo s njim, vrv je primetio da nam se stan svideo. Sve vreme nam je prekidao razgovor sa vlasnicima, koristio psovke tokom razgovora, bio preglasan i videlo se na prodavcu da mu ovaj agent jako smeta. Nije nam dao nista da potpisemo, a mi smo odbili da sedimo s njim na pice. Kasnije smo se vratili i rekli vlasnicima na interfonu da smo zainteresovani ali ne preko ovog agenta, pristali bi na nekog normalnijeg ako oni imaju nekoga. A vlasnici su predlozili da idemo mimo agencija i tako smo i uradili.
Od tog “agenta” ne bi ni orah uzela, a ne kupila stan. Odustali bi od kupovine da smo morali preko njega da idemo.
 

@beli labud moramo da pojacamo hajp za Kop, Divcibare, Zlatar i naravno Zlatidjericu :)
Centarforice, nemoj molim te da te čuju investitori...znaš kakvi su bukvalisti
 
Ajde da pitam i ovde, vise ljudi cita ovu temu, da li ima neko ko je u materiji da kaze koliko otprilike investitora kosta da izgradi kvadrat danas? Znamo da zavisi od kvaliteta naravno ali bar okvirno koliko su skocili troskovi izgradnje kad se sve sagleda u periodu 2020.-2023.?
 
2018 ukupan trošak investitoru 900€/kvm, počela prodaja sa 1500€/kvm, završila sa 2.100€/kvm pred kraj gradnje…sad se prodaju lagano po 3.000€/kvm…
Oko 24.000kvm projekat …

Mada nema se mnogo toga od zavirivanja u džep investitora…

Stepa je koštala 600€/kvm 2010/2011 bez infrastrukture, ulica… , država prodavala po 1.280€, sad se isto prodaje preko 2.500€/.kvm
 
Kačeno je nešto slčno za Novi Sad, ali evo sada i u Beogradu(NBG) stidljivo spuštanje cena od strane vlasnika u roku od 3 nedelje.
IMG_20231101_231331.jpg
IMG_20231101_231402.jpg
 
2018 ukupan trošak investitoru 900€/kvm, počela prodaja sa 1500€/kvm, završila sa 2.100€/kvm pred kraj gradnje…sad se prodaju lagano po 3.000€/kvm…
Oko 24.000kvm projekat …

Mada nema se mnogo toga od zavirivanja u džep investitora…

Stepa je koštala 600€/kvm 2010/2011 bez infrastrukture, ulica… , država prodavala po 1.280€, sad se isto prodaje preko 2.500€/.kvm
Jel ukupan trošak iz prvog primera uključuje i zemljište?
 
Jel ukupan trošak iz prvog primera uključuje i zemljište?
Sve, samo sto je formiranje gradjevisnke parcele pojelo dosta godina i živaca …tada su cene bile na drugom nivou od današnjih…
Ali opet nikom ne koristi, ja sam znao troškove, pa sam ipak kupio u izgradnji po 1.500€, to moje saznanje nije mi pomoglo da kupim jeftinije…tako da nema smisla time se puno baviti…sigurno ima i dosta drugih nenadanih troškova koji ostaju u “sivoj” zoni…
 

ono kad povratnici ubedjuju lokalce da je sve extra :)
Mislim da nema tu šat neko nekoga da ubeđuje. Nije sramota ni otići a ni vratiti se. To je sada skroz normalna stvar i ne odgovaraju iste stvari u svim životnim dobima. Vrlo prosto i jednostavno. Možete videti na sajtu Tačka Povrtka koliko naših školovanih se vratilo u Srbiju i imaju i dalje vrhunske karijere. A opet isto kaže ne iskuljučujemo da ćemo opet otići na Zapad ili negde drugde. I ja sam živeo u Srbiji, bilo mi je dobro. Dobio sam bolju ponudu iz NL, otišao. Sada što više starim sve mi više odgovara Srbija. Nema jednostavno jednog obrasca - one size fits all. Mislim da svako treba da proba na Zapadu ili gde god čisto da bi znao šta je imao i šta ima i šta dobija i šta gubi. Nije sve savršeno u SR nije ni na Zapadu, nije nigde. Jednostavno u kom trenutku ti gde više odgovara. Cirkularna ekonomija!
 
Pratim ljude na netu koji su investirali u montažne kuće. Od počenog hajpa, imam utisak da su se strasti malo spustile. Više se ne hvale toliko i kao da je manja potražnja (to je moj utisak, nemam podatke sa tržišta). Jedna od najvećih prepreka je brdo dokumentacije koje treba skupiti (dokumentacija za MK), kao i nedostatak placeva u centru i blizu centra. Kvalitet tih objekata nije upitan, na tržištu izgleda da ima dobrih montažnih kuća sa dobrom izolacijom i kvalitetnim materijalom.
 

FED zadržao kamatne stope!​


To je dobra vest u pozadini rastuće privrede i tržišta rada kao i inflacije koja je još uvek znatno iznad cilja centralne banke.

Tako, kamata koja se trenutno drži na opsegu od 5,25 do 5,50 odsto, ostaće na tom nivou, što predstavlja drugi uzastopni sastanak na kom je centralna banka odlučila da preskoči povećanje u tekućem ciklusu pooštravanja politike.

"Proces održivog spuštanja inflacije na 2% ima dug put", rekao je predsednik Feda Jerome Powell na konferenciji za novinare.

Podsetimo, i ECB banka pre nekoliko dana odlučila se da zadrži kamate na trenutnom nivou.

 
barem ih nisu podigli, ovako ili onako, izgleda da će u EU i SAD spustiti inflaciju, bez previše lomova u ekonomiji. Mala recesija neće previše pogoršati stvari. Barem se nadam.
 

Gradnja novih stanova se usporava, jer sve manje ljudi kupuje, što zbog previsokih cena, što zbog nepovoljnih stambenih kredita. Iako su cene nekretnina u Beogradu precenjene u poređenju sa drugim evropskim metropolama, ne očekuje se neki drastičan pad cena u novogradnji jer je, u međuvremenu, došlo do skoka cena samih lokacija, kao i radne snage, napominje za Kurir Milica Petrović, oglasni savetnik za Real Estate na Sasomange.rs.
 
Čitam da su u Turskoj obavezali vlasnike nekretnina koje se izdaju turistima da moraju da imaju specijalnu dozvolu i da na ulazu u zgradu mora da postoji specijalna tabla. U slučaju kršenja uredbe, kazna je 100.000 lira (oko 3.500 evra)
 
barem ih nisu podigli, ovako ili onako, izgleda da će u EU i SAD spustiti inflaciju, bez previše lomova u ekonomiji. Mala recesija neće previše pogoršati stvari. Barem se nadam.
Ljudi koji se navodno ozbiljnije razumeju kažu da su trenutne posledice tek od onih kamata iz 2022, i da se uskoro očekuje da počne da posrće ekonomija pod dejstvom sadašnjih kamatnih stopa. Inflacija jeste počela da opada. Sto se tiče daljeg povećanja kamata, šanse su izgleda sve manje, ali da će krenuti da se ozbiljnije i brzo spuštaju, šanse su skoro pa ravne nuli. Videćemo...
 
barem ih nisu podigli, ovako ili onako, izgleda da će u EU i SAD spustiti inflaciju, bez previše lomova u ekonomiji. Mala recesija neće previše pogoršati stvari. Barem se nadam.
U Evropi kamate ostaju ili na istom nivou ili RASTU!
Pogledajte samo koliko dodatno povećavaju budžet. 100 milijardi eura i šta mislite odakle će to da dođe? 99% iz štamparije.

Ljudi gledajte malo podatke drugačije a ne samo naslove. Nije uopšte "mala recesija" sve se krije i maskira sa većim cenama da firme kao posluju dobro. U svakom sektoru se količina prodanih jedinica smanjila, šta god uzeli. Jedino su digli cenu po kom pa ispada da se prodaje više, a istina je drugačija.
A tek u konsultantskim uslugama - tu je bukvalno borba za svakog klijenta i sada se popusti daju i da ne pitaš (što do ove godine nisi mogao ni da sanjaš). Cene barem za moju oblast za konsultantske usluge su ispod 2016te godine!! Sada dobijete 10% popusta na lepe oči, a da zatežete možete i 20%. I to govorim od velikih multinacionalnih kompanija sa preko 50k zaposlenih.

Mnogo se lažiraju podaci. Iako se masovno još ne otpuštaju radnici. Nije ni malo ružičasto.
 
Ja sam stekao utisak da su u IT ozbiljni problemi. Iz najbližeg okruženja 3 ortaka nemaju posao, jedan od njih je u Dubaiju. Oglasa za poslove ima, ali su to sve neke bzvz pozicije i uglavnom ne zovu ljude. Mislim da nas čeka ozbiljna recesija, a ne kao što bi oni očekivali soft landing. Ona kriza 2008 je mala maca za ovo šta nam se sprema.
 
Vrh