Šta je novo?

Cene nekretnina

Ali kako je to realno da prodavac spusti cenu da ne bi bio pohlepan i da posle za te pare nema da kupi taj drugi stan koji je hteo, ili ta druga dva manja, i slicno? Nije kao da je lancana reakcija da ako jedan spusti, spusta i drugi prodavac odmah. Nisam prodavac, i nemam nista od toga, ali objektivno gledano prodavac koji to uradi moze samo sebe debelo da zezne.
Sa druge strane, da ti imas stan u Bgu koji mozes da prodas za velike pare ako sacekas x meseci, ili cak godinu, dve, ili da ga sa druge strane prodas za 20-30% nize, znaci pricamo o redu velicine da dobijes 50k evra manje "da ne bi bio pohlepan", da li bi ti rekao - ok nisam pohlepan prodacu sada? Ovo pricam pod hipotezom da ti ne gori pod nogama, u smislu treba za lekove i bolnicke racune.
Opet mi ovde dolazimo do podele hoce proda/nece proda. Ko ima vremena da ceka godinama, taj moze i APP oglasa da se igra, pa ako ubode, super. To nije ozbiljan prodavac. Ko stvarno hoce da proda, i planira da ima novac od prodaje za maksimalno 6 meseci, godinu dana, taj ce biti fleksibilniji.
 
Opet mi ovde dolazimo do podele hoce proda/nece proda. Ko ima vremena da ceka godinama, taj moze i APP oglasa da se igra, pa ako ubode, super. To nije ozbiljan prodavac. Ko stvarno hoce da proda, i planira da ima novac od prodaje za maksimalno 6 meseci, godinu dana, taj ce biti fleksibilniji.
Ima baš dosta stanova koji stoje preko godinu dana na oglasima. Cena im stagnira ili raste.
 
Jako mnogo APP ili lažnih agencijskih oglasa stoji mesecima. Jedino ostvarene transakcije vredi gledati, to šta se kači i po kojoj ceni stoji nema veze sa životom (bar trenutno).
Tacno, ali se moraju snimiti oglaseni stanovi. Onda kad se skinu s oglasa, sacekas i pogledas u katastar, i ako je prodat, pa uneses u Excel tabelu. Tako radis research za sebe. Ali stan moras da vidis svojim ocima, da bi znao da je to sigurno taj.
 
Primer APP prodavca:


Ovaj oglas sam prvi put video pre oko 3 meseca po istoj ceni kao sad (mislim da stoji i duže). Jedina razlika je što svakog meseca angažuje novu agenciju. 3 ili 4 agencije je kačilo ovaj stan na oglas, bez uspeha. Neke je otkačio, mislim da trenutno samo 2 agencije drže oglas :)

Inače ga ne pratim za kupovinu, ali mi iskače po filterima stalno. Malo mi je i zanimljivo kao fenomen, što je spreman da angažuje sto agenata, ali prodao bi samo po ceni koju je on ucrtao u glavi za neku svrhu i nikako drugačije :)

E ovakvih ima milion na oglasima. Ako prođe prođe. To i nije pravi prodavac na kraju dana, zato ne volim onu statistiku okačenih oglasa. Ne govori ništa.
 
Opet mi ovde dolazimo do podele hoce proda/nece proda. Ko ima vremena da ceka godinama, taj moze i APP oglasa da se igra, pa ako ubode, super. To nije ozbiljan prodavac. Ko stvarno hoce da proda, i planira da ima novac od prodaje za maksimalno 6 meseci, godinu dana, taj ce biti fleksibilniji.
Razumem ja tebe ali meni je ovo podela na ljude kojima gori da prodaju i kojima ne gori, ne bas na ozbiljne i neozbiljne prodavce. Sa druge strane APP mi je ako neko odvali cenu koja je daleko iznad cena oglasenih u tvom okruzenju, a ne ako svi drze visoko pa drzis i ti.
Iskreno da resim da prodam stan uradila bih sve u mojoj moci da odlozim malo ako vidim da je to period pada, ili ako mi se javljaju samo ljudi koji hoce da spuste cenu. Pogotovo sto su periodi rasta duzi od perioda pada, i na duze staze nekretnine skoro uvek rastu u glavnim gradovima. Prodavati po nizoj ceni ili u periodu pada po meni nije dobrocinstvo nego los ekonomski potez. Mogu da budem kolikogod ozbiljan prodavac, ne bih stan davala ispod trzisne cene ako mi bas ne gori.
 
Pričali smo već, mada ko zna ko je sada na profilu ili se pamćenje jednostavno izgubilo zbog prevelikog razmišljanja o banksterima.
Ma da da, o tom argumentu vise ne vredi polemisati. I opet ta prica kao da su se sve banke urotile protiv jednog Srbina koji eto samo trazi krov nad glavom, a ne kao da su to privatne firme koje prodaju uslugu kao bilo koja druga.
 
Pre najnovijeg banovanja ona je sebe stavila u ulogu zastitnika od ljudi koji nagovaraju druge ljude da uzimaju kredite. Spominjala je i neki bracni par, tetkica i komunalac, koji su nagovoreni uzeli kredit i kupili stan u Beogradu na vodi. Bas me zanima sta je sad sa tim bracnim parom? Hristi daj link za njihov tiktok.

Instrument borbe protiv bankstera joj je tada bio nagovaranje ljudi da stave novac na stendnju u banke kao ona. Sad to vise ne spominje.
 
Razumem ja tebe ali meni je ovo podela na ljude kojima gori da prodaju i kojima ne gori, ne bas na ozbiljne i neozbiljne prodavce. Sa druge strane APP mi je ako neko odvali cenu koja je daleko iznad cena oglasenih u tvom okruzenju, a ne ako svi drze visoko pa drzis i ti.
Iskreno da resim da prodam stan uradila bih sve u mojoj moci da odlozim malo ako vidim da je to period pada, ili ako mi se javljaju samo ljudi koji hoce da spuste cenu. Pogotovo sto su periodi rasta duzi od perioda pada, i na duze staze nekretnine skoro uvek rastu u glavnim gradovima. Prodavati po nizoj ceni ili u periodu pada po meni nije dobrocinstvo nego los ekonomski potez. Mogu da budem kolikogod ozbiljan prodavac, ne bih stan davala ispod trzisne cene ako mi bas ne gori.
Sta si ovde napisala drukcije nego ja?
Evo i sama navodis primer da bi ti odlozila prodaju koliko mozes. Ali to tvoje koliko mozes, moze da se meri i 5 godina, i zapravo onda ti taj stan hoces da prodas po ceni koja ocigledno nije trzisna u tom trenutku, sto ce znaciti ne prodaje ti se. Mozemo sad da debatujemo sta za koga znaci termin prodaje ti se/ne prodaje ti se, ali za mene to je ta definicija. Nije "gori ispod nogu" samo kad dodje do situacije lekova, sahrana, i drugih ne daj boze slucajeva, vec da li prodajes stan iz namere da dobijes pare u dogledno vreme ili ne. Bilo za selidbu, investiciju, inostranstvo ili sta vec.
 
@MrGood2016
Džiajdžojac je nadogradio Hristianinu inicijativu. Oročiti i konvertovati u dinare, s opcijom da mogu odmah da se razroče u slučaju da:
1) Našao si stan koji ti se svideo
2) Dinar gubi vrednost i kreće se ka 180 :)
 
Svidja mi se sto sad imamo kontraargument za ove sto pricaju "Srbi neuki ne znaju ni u sta da uloze novac da mu ocuvaju vrednost osim da ga ulupaju u cigle". A eto, EU stanovnici konvertuju svoj EUR u dinar, stavljaju ga u renomirane 3Banke i potom ulazu u cigle po (najzagadjenijem na svetu) Beogradu.
 
Inace H je danas pokrenula cuvenu tvrdnju da kada prodju izbori evro ide na 180. Evo vec pet izbora je proslo i svaki put je otisao na 180 pa se vratio.

Jos da pocne sezona kada SS propoveda o lozenju parketa koje se nije ostvarilo prosle zime i postigli smo 99% efikasnosti u recikliranju otpada sa teme.😀😀
 
Ako posle izbora, ili do 2 meseca posle izbora, evro ode na 180, svi muskarci koji su se sprdali, Hristiani daju po 100 evra. Ako Hristi promasi, ili evro ode "samo"" do 140, svima placa veceru u Fransu, taj broj nije veci od 6-7 ljudi (Shade, Defke, Marix... i ko jos bese). Ja mislim da je to jedino fer i da je bas izazovno. :)
 
Kad bi evro otišao na 180 javni dug bi otišao na 90% bdp, a glasači SNS bi ga jurili ulicama nakon što shvate kolika im je sad plata i penzija u evrima.

Dakle neće se desiti.
 
Ako posle izbora, ili do 2 meseca posle izbora, evro ode na 180, svi muskarci koji su se sprdali, Hristiani daju po 100 evra. Ako Hristi promasi, ili evro ode "samo"" do 140, svima placa veceru u Fransu, taj broj nije veci od 6-7 ljudi (Shade, Defke, Marix... i ko jos bese). Ja mislim da je to jedino fer i da je bas izazovno. :)
Ja pristajem. Dacu joj 500e, ali ne znam kako posto ona ne sme da otkrije identitet. Znaci 2 meseca posle izbora cu citirati post, cisto da potvrdim da sam u pravu😀
 
Još, ako sam dobro razumeo vlada planira da se zaduži sledeće godine za nekih 9 milijardi evra.

To ako je istina, neće dinar niđe.
 
Nešto mi je teško poverovati da je u NS stalo. Barem prema agencijama za nekretnine, svuda gde sam proverio, Total, Gold, Be safe, Moj Dom, cene nisu pale nego se drže pa i malo porasle. Gledam jednosobne male stanove. Možda su pali oni veći

Što se tiče Beograda, u profesoprskoj koloniji pre dve nedelje prodat je stan od 50tak kvadrata, koji vapi za renoviranjem, za 140K evra
Ne vredi da mu pričaš, čovek jednostavno ima neki problem sa NS!!!!!!! Ja ga pratim, čovek ne zna gde udara...... I ima tu još dva, tri sledbenika što mu uvek lajkuju objave. Ne bi me iznenadilo da je ista osoba u pitanju.....
 
Ako posle izbora, ili do 2 meseca posle izbora, evro ode na 180, svi muskarci koji su se sprdali, Hristiani daju po 100 evra. Ako Hristi promasi, ili evro ode "samo"" do 140, svima placa veceru u Fransu, taj broj nije veci od 6-7 ljudi (Shade, Defke, Marix... i ko jos bese). Ja mislim da je to jedino fer i da je bas izazovno. :)
Ma gde fer, ne znas ti koliko ja mogu da pojedem :)
 
Novi Sad. Promet nije stao, ali je dobro pao u odnosu na prošlu godinu. Prosečna cena blago raste. Dakle možda raste zaista, a možda je više usporila prodaja normalnih stanova, a održala se prodaja boljih.

https://cenestanova.com/novi-sad/2023/10/20214/20230?typeId=3,6,14

Screenshot_2023-10-27-19-38-49-290-edit_com.android.chrome.jpg
 
Sta si ovde napisala drukcije nego ja?
Evo i sama navodis primer da bi ti odlozila prodaju koliko mozes. Ali to tvoje koliko mozes, moze da se meri i 5 godina, i zapravo onda ti taj stan hoces da prodas po ceni koja ocigledno nije trzisna u tom trenutku, sto ce znaciti ne prodaje ti se. Mozemo sad da debatujemo sta za koga znaci termin prodaje ti se/ne prodaje ti se, ali za mene to je ta definicija. Nije "gori ispod nogu" samo kad dodje do situacije lekova, sahrana, i drugih ne daj boze slucajeva, vec da li prodajes stan iz namere da dobijes pare u dogledno vreme ili ne. Bilo za selidbu, investiciju, inostranstvo ili sta vec.
Pa glavna razlika je bas u tome sto ti vidis to kao ozbiljan i neozbiljan kupac, a ja to vidim kao gori mi pod nogama ili ne. I da imam ozbiljne namere da investiram novac, kupim nesto drugo i slicno, radije bih sacekala ako mi ljudi u tom periodu obaraju cenu, i odlozila svoje planove malo.
Zato se i slazem sa onim sto rece sutraw da novogradnja mora da predvodi pad da bi do njega doslo.
 
Kad bi evro otišao na 180 javni dug bi otišao na 90% bdp, a glasači SNS bi ga jurili ulicama nakon što shvate kolika im je sad plata i penzija u evrima.

Dakle neće se desiti.
A cak i da se to hipoteticki desi (sto iskreno mislim da je u domenu naucne fantastike) pitanje i tad kako bi trziste reagovalo. Svi ljudi koje znam da u Bgu rade za korporacije imaji obracun plate u evrima koji se samo isplacuje u dinarskoj protivvrednosti prema kursu na dan isplate plata. Stoga mislim da bi to samo dalje povecavalo jaz izmedju onih koji mogu i koji ne mogu da kupe stan, te bi onda oni koji su mogli da kupe jedan stan tada mogli jedan i po do dva stana, a oni koji su mogli pola stana tada ne bi mogli nijedan.
 
Imam pitanje: stan je prodat u periodu Juni-Oktobar, u katastru podnet zahtev za upis novog vlasnika, ali ga ni na cenenekretnina, ni na cenestanova apsolutno nema nigde, Pregledala sam sve od početka godine. Kako je to moguće? Novi vlasnik uveliko kreči, stara vlasnica se odselila, hipoteka namirena, a ugovora nigde?
 
Scenario 1a.
Balon puca kada padne likvidnost.
Kriza hiperprodukcije.

Tokom hajpa raste proizvodnja.
U momentu naglog pada traznje, od predimenzionirane proizvodnje ostaju zalihe.
Da bi pokrio fiksne troskove i opstao, proizvodjac mora spustiti cenu jer traznje po staroj ceni vise nema.
Zato bojkot.

Scenario 1b.
Scenario 1a. + jaka recesija.
Traznje vise uopste nema.
Kreditni kupci ne mogu placati rate.
Totalna nelikvidnost ponude i traznje.
Cena stanova drasticno pada.

Scenario 2a.
Vucic gubi izbore.
Panicna prodaja stanova iz korupcije (sam Vucic priznao da SNS funkcioneri pokupovase BNV).

Scenario 2b.
Vucic gubi izbore.
Zaduzivanje ne ide vise u odbranu kursa.
Rata kredita indeksirana u evrima skace.
Kreditni kupci ne mogu placati ratu -> rast ponude.
+pad traznje jer pada likvidnost i potencijalnih kupaca.

Scenario 2c.
Vucic gubi izbore.
Zaustavlja se BNV, nacionalni stadion i ostali projekti.
Propaganda u odbrani cena prestaje.
Nema vise prodavanja magle.

Scenario 2d.
Vucic gubi izbore.
Nova vlast pusta u promet 1,4 miliona objekata ciji je promet zabranjen.
Rast ponude.

Scenario 2e.
Vucic krade izbore.
Repriza 5og oktobra.
Opsta nestabilnost, pada traznja uzled neizvesnosti.

...a moguce i kombinacije scenarija...

Tu su i rizici Kosova, sankcije i sl....
 
Vrh