Šta je novo?

Cene nekretnina

Para u sistemu ima isto kao 2021 i 2022. nisu one nestale ili iščezle! Samo su se ili prebacile u druge sfere ili su se "pritajile" pa čekaju... Nije bio ni jedan veliki udarac da pare nestanu ili se povuku iz države.
Ja bih rekao da su se pare povukle iz globalnog monetarnog sistema, kao što kaže ovaj zvanični grafik Feda. I to za skoro hiljadu milijardi dolara u odnosu na maksimum iz aprila prošle godine.

 
Dal ima neka banka fiksnu kamatu u Srbiji na 30 godina?
u US su malo pale kamate
Kada sam Ja uzimao kredit morali su da ponude (to je isto valjda neki propis) fiksnu kamatu u dinarskom kreditu, koja je bila oko duplo veća od eur kredita.
 
Kamate nisu "bolesno visoke" nego smo se mi navikli zadnjih 10+ godina na povlašćene kamate. Ja sam uzimao kredit u NL 2009 i plaćao sam 5,5% kamatu fiksnu na 5 godina. To je višlje od sadašnjeg maksimuma u Srbiji! One kamate od 2-3% su prvoboračke kamate (da ih tako nazovem). To su samo mogli dobiti partizani u SFRJ takve kamate. Tržište se navikne na sve i prilagodi. Jednostavno sada su te kamate i s njima se radi. Kao što vidite i država se zadužuje po 7% za dinare i plaćaju to. Znači prihvatljivo im je.
plaćao si po višoj kamati, ali ti je stan bio jeftiniji tada?
 
A i čini se da ljudi imaju tendenciju da potcenjuju žilavost ovog tržišta, valjda podsvesno ga mereći sa domaćim standardom. Mi u vreme ogromne inflacije, bolesno visokih kamata i ogromnih cena imamo u proseku 1000+ transakcija u BG...
Jel ima neko info koliki je bio pad prometa 2008-2009 kada su cene bile na vrhuncu, pre pada? Moji roditelji su tada, po tim cenama, prodali, a zatim i kupili stan.
 

Ista stvar svuda u regionu. Evo jedan članak o CG situaciji:

 
off topic ali "cetvornog metra"

kao grebanje po tabli da sam cuo
Ako ti je tesko da citas reci poput "unatoc" i "opcenito" eto ti malo rep.srpske, nasi ljudi, samo ijekavica, lakse se svari za stomak.
Pad kupovine za 30%. :)
 
Evo nesto o cemu je Defkara doslovce pisao
Sve moze da se predstavi kao pozitivno ako nemas mozga da razmislis o tome. Penzionerima se daje 20k, win-win-win! Penzioneri ce moci da kupe vise stvari, to ce da podstakne ekonomiju da vise proizvodi i vrhovni ce da dobije glasove. Win-win-win.
 
Jeste navlakusa, daje se malo dodatnog vazduha za investitore i gradjevince da prodisu, ali sta ces. Ko je zdravorazuman bojkotovace kupovinu.
Ko ima platu 2000e i vise ili radi za americku firmu, ili ima svoju na kajmanskim ostrvima, njega to ne boli mnogo. Nek kupi i tri stana ako moze da se ispruzi za toliko.
 
@G.I.Joe Tebe nista nije kostalo, ali on je ostao iznerviran. :) nije prodao stan, nije zaradio svoju dnevnicu. Jos 10 ljudi treba da ga kontaktira, samo s razlicitim iznosima :) neko 28% manje, neko 21% manje i tako redom... on treba da ubedi prodavca da spusti s pricom "surova realnost, uzmi ili ostavi" i "budi realan a ne pohlepan" :)
Ali kako je to realno da prodavac spusti cenu da ne bi bio pohlepan i da posle za te pare nema da kupi taj drugi stan koji je hteo, ili ta druga dva manja, i slicno? Nije kao da je lancana reakcija da ako jedan spusti, spusta i drugi prodavac odmah. Nisam prodavac, i nemam nista od toga, ali objektivno gledano prodavac koji to uradi moze samo sebe debelo da zezne.
Sa druge strane, da ti imas stan u Bgu koji mozes da prodas za velike pare ako sacekas x meseci, ili cak godinu, dve, ili da ga sa druge strane prodas za 20-30% nize, znaci pricamo o redu velicine da dobijes 50k evra manje "da ne bi bio pohlepan", da li bi ti rekao - ok nisam pohlepan prodacu sada? Ovo pricam pod hipotezom da ti ne gori pod nogama, u smislu treba za lekove i bolnicke racune.
 
Ali kako je to realno da prodavac spusti cenu da ne bi bio pohlepan i da posle za te pare nema da kupi taj drugi stan koji je hteo, ili ta druga dva manja, i slicno? Nije kao da je lancana reakcija da ako jedan spusti, spusta i drugi prodavac odmah. Nisam prodavac, i nemam nista od toga, ali objektivno gledano prodavac koji to uradi moze samo sebe debelo da zezne.
Sa druge strane, da ti imas stan u Bgu koji mozes da prodas za velike pare ako sacekas x meseci, ili cak godinu, dve, ili da ga sa druge strane prodas za 20-30% nize, znaci pricamo o redu velicine da dobijes 50k evra manje "da ne bi bio pohlepan", da li bi ti rekao - ok nisam pohlepan prodacu sada? Ovo pricam pod hipotezom da ti ne gori pod nogama, u smislu treba za lekove i bolnicke racune.

Skroz se slažem s tobom. Ko prodaje, prodaje da bi kupio nešto drugo, a sa ovim tržištem neće kupiti ništa ako spusti cenu. Zato starogradnja stoji ne mrda.

Mislim da novogradnja mora da prva počne da obara cene da bi se pokrenula lančana reakcija na tržištu. Nažalost, to znači da će investitori morati da smanje profitnu marginu, ali drugi put za pad ne vidim.
 
Zar u EU nisu manje kamate nego kod ?

Ja gledam iz perspektive npr mleka/goriva/prosecnih plata, stan podjednako kosta i 2012 koji sam kupio sa trenutnom cenom. Za 11 godina vrednost mu je skocila 110% (i u eurima, a rekao bi i u gorivu/jogurtu ili bilo cemu drugom).

Ako padne, sumnjam da ce da padne 30%, rekao bi da isto kosta kao i ranije.
Znači da današnju vrednost od tog stana možeš da kupiš duplo više jogurta ili goriva nego pre za sumu koliko je vredeo pre 11 godina?
 
Mislica,
Itekako je lancana reakcija. Ljudi su povodljivi.
Zbog gledanja u tudje dvoriste (tj.cene komsijskih stanova ili u kvartu), ja sam izduvao za prosirenje. Trebao sam da dam svoj stan plus doplata za veci stan od 15 kvadrata, ima nekih 75 ili 80 ukupno, tri sobe.
Zena/prodavac ga je prvo cenila 85.000 do 90.000, u aprilu 2022., onda krece dodatno ludilo i njeno gledanje cena tudjih stanova i dodatno pumpanje (kao i svuda, ne samo kod nje) pa je ona podigla cenu na 120.000 za samo 2 meseca razlike.
Mentalitet "sto ja jeftino da prodam ako komsija prodaje za 20-30% vise?".
Na kraju ga nije prodala. Da bi pala cena moraju i drugi da obore, ali tu je vec igra zivaca ko ce prvi da popusti. Sada prodavci na halooglasima jedni drugima motre na cene ko u nasim domacim filmovima :) cia snajka, cia :)

Mada, ja sigurno necu da lupam glavu vise, zvacu agenciju i ponuditi stan plus kes, nego da progutam g..no tako sto sam jeftino prodao, da se tako izrazim. Ko hoce hoce, ko nece ne mora.
 
Poslednja izmena:
Ovo je ono "sto ne platis na mostu, platices na cupriji". Godina i par meseci nije nesto, ako preostalih 19 ili 24 godine imas omcu oko vrata.
Da je malo lakse, lakse je. Ali je bas kratak period za ovako turbulentna vremena.
Klasična bankarska manipulacija. Kao posle 2008. Prvo daju povoljne kredite, bankarski službenici savetuju kredite u švajcarcima, a onda kao slučajno vrednost švajcarca enormno poraste u odnosu na evro i ljudima rate kredita budu skoro duplirane. Tako je svaki peti dužnik ostao bez stana.

I sad pretpostavljam spremaju nešto slično. Verovatno će posle izbora vrednost EUR da bude 180 RSD, što u startu ratu kredita čini 50% većom.

To sa ograničavanjem kamatne stope do kraja 24 godine je isto čista manipulacija i drži vodu dok majstori ne odu (dok ne prođu izbori). Taj period brzo prođe a nakon toga banke mogu da rade šta hoće sa dužnicima.
 
Kako ne udara. Varijabilna ti je skoro 6%. A ako uzmes fixnu na 20god ili 30 god naravno da je niza zato sto si potpisao da ces im stalno iducih 20 godina placati tu kamatu cak i ako kamate padnu na negativan nivo...
Nije bas do kraja ovako jer ako padnu vrlo lako refinansiras. Tako da si se fiksnom kamatom zastitio od rasta kamata, a u slucaju pada mozes da profitiras
 

Dobra u rukometu, al nema skole ni znanja. U banci je namagarcise ko vola umesto da uzme kredit u evrima. Na kraju ju je Vesic spasao da ne zavrsi na ulici.
Ovo je poznat slucaj, ali ima puno nepoznatih.
(Eh kad se setim kad sam kao mladji bio u kontaktu s njenom cerkom, imala je dobru energiju...) 😊
 
Vrh