Unete su poslednje kupoprodaje na cenestanova.com
Bas mali promet. Neke opstine nisu jos unele ugovore, ali svakako je mali broj.
Bas mali promet. Neke opstine nisu jos unele ugovore, ali svakako je mali broj.
jasno, ima smisla to sto kazes.Pa ne nego je resenje jedino ispravno da se kao i svugde po svetu zakonski definise da je kupac taj koji je duzan da plati porez na kupovini stana (osim poreza na kapitalnu dobit sto je druga prica) a ne da se ovako sporazumno to definise. Ovo je maltene samo kod nas u zemljama bivse SFRJ kao nasledje ostalo neko.
Chat GPT mi sumirao statistiu u ovom odgovoru:
U većini zemalja zapadne Evrope i Americi, troškovi i porezi prilikom kupoprodaje stana se obično dele između prodavca i kupca. To znači da i prodavac i kupac imaju svoje finansijske obaveze i troškove prilikom transakcije kupoprodaje stana. Evo kako to obično funkcioniše:
- Kupac: Obično plaća veći deo poreza i taksi prilikom kupoprodaje stana. Ovi troškovi uključuju porez na promet nepokretnosti (ili ekvivalentan porez), takse za registraciju stana, notarske takse i druge administrativne takse. Kupac takođe može biti odgovoran za plaćanje poreza na kapitalnu dobit ako proda svoj prethodni stan pre kupovine novog.
- Prodavac: Prodavac obično ima svoje finansijske obaveze, uključujući proviziju agencije za nekretnine (ako koristi agenciju), takse za notara (ako su obavezne), i u nekim slučajevima, porez na kapitalnu dobit ako je prodavac ostvario profit prodajom stana.
Nisu oni krivi što im je država dozvolila da tako posluju. Prilično je neuredjeno sve u vezi sa tržištem nekretnina. Naručito su sporni ugovori koje agencije podmeću prodavcima gde ih im je provizija maltene zagarantovana nakon potpisivanja. Ukoliko prodavac odluci da raskine taj ugovor, on ne moze da proda taj stan narednih godinu dana, a da ne isplati proviziju agenciji. Tek koji je kriminal to što te iste ugovore podmeċu kupcima kako bi naplatili proviziju za uslugu koju nikada nisu izvršili. Opet ponavljam, nisu oni krivi, to im je dozvolila država.Agenti što uzimaju od kupaca pare mi nikad neće biti jasno. To bih zakonom regulisao kao zabranjeno.
Izvor: https://www.paragraf.rs/100pitanja/ugovori/predugovor_i_glavni_ugovor.htmlPredugovor kod stana funkcionise kao ugovor. Sklapa se samo zbog banke. Banka mora da ima osiguranicu da se nesto desava da bi pustila kredit. Neimenovano davanje moze se tumaciti kao avans, ali u tipskim predugovorima stoji vrlo izricito da je davanje na ime kapare kao i da to podrazumeva dvostruku kaparu ako se odustane od strane prodavca.
Sadržina predugovora
Ovo je upravo i jedan od razloga zašto predugovor mora da sadrži sve elemente glavnog ugovora. Dakle, predugovor mora biti, kako sadržinski, tako i formalno, perfektan (tako na primer, ugovor o kupoprodaji nepokretnosti mora da sadrži bitne elemente - predmet i cenu ali i da ispuni formu - pismena forma sa potpisima ugovarača overenim kod suda).
Predugovor i kapara
Takođe, ono što je važno napomenuti jeste i to da se iznos dat na ime kapare prilikom zaključenja predugovora neće smatrati kaparom (iako su ga stranke tako imenovale) ukoliko ne dođe do zaključenja glavnog ugovora ili ukoliko predugovor ne ispunjava zahteve propisane forme, već se ima smatrati samo davanjem dela kupoprodajne cene i može se tražiti povraćaj datog po pravilima sticanja bez osnova i to u jednostrukom iznosu, a ne kao kapara u dvostrukom. Navedeno je iz razloga što se kapara daje prilikom zaključenja ugovora kao sredstvo obezbeđenja izvršenja tog ugovora, te samim tim, „ako ugovor nije nastao, onda se izvršena isplata ne može smatrati kaparom, jer kapara je akcesorna i ne može postojati bez ugovora. Otuda se izvršena isplata jedino može uzeti kao isplata budućeg avansa, a kako do ugovora nije došlo osnov za isplatu se nije ostvario, pa je tuženi dužan da primljeni iznos vrati“ (Iz odluke VSS, Rev. 4347/02 od 13.11.2002. godine).
Vidim, ovo bi islo u prilog tome sto su ti rekli advokati, ali pretpostavljam da je zato sto pise da je odluka iz 2002. sto je bilo pre obavezne overe kod notara. Sad samo nagadjam sta moze da bude po sredi, jer znam da sada u praksi ne funkcionise ovako, i isto sam imala situaciju gde su se naslednici zalili pred notarom sto je to tako, delovalo im je nefer na citanju predugovora ali im je notarka potvrdila da je to standard. Dodatno, kako bi se otklonile sve nedoimice u predugovoru nije stajalo samo da je to "kapara", vec je i precizirano kad ko kako vraca, vrlo izricito, te kakogod da se zove ta suma obe strane su saglasne pred notarem da prodavac tu sumu vraca dvostruku ako odustane od prodaje.
Evo nekih mojih projekcija:Unete su poslednje kupoprodaje na cenestanova.com
Bas mali promet. Neke opstine nisu jos unele ugovore, ali svakako je mali broj.
Gospodine Wolf, hvala vam sto postojite.
Vasi Updatovi zeljno se cekaju i prepricavaju u svetu agenta nekretnina.
Slazem se, ali prodaja jos nekako ide. Bice 950 do 1000 prodaja za oktobar u Beogradu ako ne promasim opet. Mada tesko.U NS, je veći broj odseljenih i umrlih od pridošlica iz Bih, RS i Cg. Stanovi se sada veoma teško prodaju, oni koji ih prodaju moraju spustiti cenu za 10% (Novo Naselje i Grbavica) do neverovatnih 30% na Adicama. Sve je stalo. Beograd se još uvek drži kako tako.
Nešto mi je teško poverovati da je u NS stalo. Barem prema agencijama za nekretnine, svuda gde sam proverio, Total, Gold, Be safe, Moj Dom, cene nisu pale nego se drže pa i malo porasle. Gledam jednosobne male stanove. Možda su pali oni većiU NS, je veći broj odseljenih i umrlih od pridošlica iz Bih, RS i Cg. Stanovi se sada veoma teško prodaju, oni koji ih prodaju moraju spustiti cenu za 10% (Novo Naselje i Grbavica) do neverovatnih 30% na Adicama. Sve je stalo. Beograd se još uvek drži kako tako.
Evo par iskustava iz "uređenog tržišta" iz Holandije. Agenta može angažovati i kupac i prodavac. Prodavac obično plaća 1-2% prodajne cene i kad potpiše ugovor s Agentom, NE sme ni da pokazuje svoju kuću ako mu neko dođe na vrata. Ne sme ni da komunicira s kupcima. Kad se kuća ili stan pokazuje - on mora da napusti stan... Isto ako slučajno proda preko veze a imao je ugovor MORA da plati Agenta.Nisu oni krivi što im je država dozvolila da tako posluju. Prilično je neuredjeno sve u vezi sa tržištem nekretnina. Naručito su sporni ugovori koje agencije podmeću prodavcima gde ih im je provizija maltene zagarantovana nakon potpisivanja. Ukoliko prodavac odluci da raskine taj ugovor, on ne moze da proda taj stan narednih godinu dana, a da ne isplati proviziju agenciji. Tek koji je kriminal to što te iste ugovore podmeċu kupcima kako bi naplatili proviziju za uslugu koju nikada nisu izvršili. Opet ponavljam, nisu oni krivi, to im je dozvolila država.
Evo ja sam to probao tu tvoju strategiju da ponudim 30% nižu cenu. Došao mi je odgovor u roku 10 minuta. "Hvala na ponudi. Za tu cenu možemo da vam ponudimo Lekino brdo!)"Slazem se, ali prodaja jos nekako ide. Bice 950 do 1000 prodaja za oktobar u Beogradu ako ne promasim opet. Mada tesko.
Jedini nacin je aktivan bojkot kupovine na koji pozivam.
Drugi nacin je da se zovu agencije i nudi 20 do 30 % niza cena umesto pristojnih do 10% samo da ne "uvredis domacina". To je najbolje raditi preko mejla ili sms, da ne vidis zivog coveka. Za to treba i nalog na halooglasima registrovati, 2 min posla.
Tako ce agencije i prodavci da se kuvaju jos vise sto kupci tako bijedno i mrsavo nude
Ja bih pre rekao da su to takvi uslovi da ti ne pada na pamet da kupiš stan tamo niti da se upuštaš u te robovlasničke uslove u kojima je kupac maksimalno porobljen i unižen hahahEvo par iskustava iz "uređenog tržišta" iz Holandije. Agenta može angažovati i kupac i prodavac. Prodavac obično plaća 1-2% prodajne cene i kad potpiše ugovor s Agentom, NE sme ni da pokazuje svoju kuću ako mu neko dođe na vrata. Ne sme ni da komunicira s kupcima. Kad se kuća ili stan pokazuje - on mora da napusti stan... Isto ako slučajno proda preko veze a imao je ugovor MORA da plati Agenta.
E sad oko kupaca - i u NL je isto da kupac plaća SVE! To znači sledeće, plaća se porez na prenos apsolutnih prava (2% na prvu nekretninu i 8% na svaku sledeću). Plaća se trošak notara (oko 2k eura). Plaća se trošak katastra (oko 300e), plaća se Agent za nekretninu ako ste ga uzeli (opet 2% a nekad imaju i flat rate od 5-10k eura nezavisno da li su ti našli stan ili ne). Ja ih lično nisam nikada koristio, ali su sada toliko monopolizovali tržište da je nemoguće kupiti kuću ili stan ako nemaš svog agenta. To mi pričaju kolege. Bukvalno ne možeš ni da dođeš da pogledaš stan bez agenta - to pričam za velike gradove tipa Amsterdam, Utreht, Roterdam i Hag.
Na to treba dodati još troškove banke za obradu hipoteke opet oko 1% u proseku. Tako da vas troškovi dođu oko 10% na cenu nekretnine!
Kapara - to iznosi 10% vrednosti nekretnine!!! I vraća se samo ako dobiješ 2 ili 3 odbijenice od banke! Znači jedna odbijenica nije dovoljna. Imaš pravo da otkažeš bez ikakvih penala kupovinu u prvih 72 sata. Posle toga nema otkazivanja bez plaćanja 10%.
Pri tome trebate imati u vidu da i USMENA potvrda tipa "sviđa mi se stan, uzeću ga" se računa isto kao da ste potpisali ugovor. Znači NIKAD ne smete reći uzimam ako niste sigurni da hoćete!
Ukratko - vrlo su slični uslovi kao u Srbiji, i agent agentu ne vadi oči već se vrlo dobro čuvaju!
Ne to nema veze s robovlasništvom. Uslovi su takvi, cene su takve i kraj. Tvoje je ili da kupiš ili ne. Ja sam kupio dva puta i nisam se pokajao.Ja bih pre rekao da su to takvi uslovi da ti ne pada na pamet da kupiš stan tamo niti da se upuštaš u te robovlasničke uslove u kojima je kupac maksimalno porobljen i unižen hahah
Simpa je ideja... ako bi se tome pridodalo i da svako od nas bar jednom nedeljno napise neku "pouzdanu informaciju" ovde kao sto to radi Sava, i jos da pootvaramo po jedan dodartni nalog koji bismo zatvarali kroz par meseci sa konstatacijom da smo kupili gajbu sa 25-30% popusta, mogli bismo možda da utičemo i na sliku koju kupci stvaraju o tržištu... da, jedino bismo u tom slučaju morali nekako da se rešimo ovih sajtova koji vode statistikuSlazem se, ali prodaja jos nekako ide. Bice 950 do 1000 prodaja za oktobar u Beogradu ako ne promasim opet. Mada tesko.
Jedini nacin je aktivan bojkot kupovine na koji pozivam.
Drugi nacin je da se zovu agencije i nudi 20 do 30 % niza cena umesto pristojnih do 10% samo da ne "uvredis domacina". To je najbolje raditi preko mejla ili sms, da ne vidis zivog coveka. Za to treba i nalog na halooglasima registrovati, 2 min posla.
Tako ce agencije i prodavci da se kuvaju jos vise sto kupci tako bijedno i mrsavo nude
Para u sistemu ima isto kao 2021 i 2022. nisu one nestale ili iščezle! Samo su se ili prebacile u druge sfere ili su se "pritajile" pa čekaju... Nije bio ni jedan veliki udarac da pare nestanu ili se povuku iz države.1000 transakcija je dosta respektabilan broj na ove cene u BG, znači ima još dosta njih koji sede na parama i polako gube strpljenje. Videćemo da li će se ta cifra održati i tokom zimskih meseci.
Inače, cene starogradnje su sve do početka ove godine konstantno rasle, ali izgleda da je to udarilo maksimum. To je možda indikacija boljeg razvoja situacije...
Pogledajte prilog 178221
Pa dobro jasno. Svako ima svoje crvene linije koje mu personality ne dozvoljava da pređe. Ne prihvatamo svi stvari koje nam se serviraju na isti način jednostavno…Ne to nema veze s robovlasništvom. Uslovi su takvi, cene su takve i kraj. Tvoje je ili da kupiš ili ne. Ja sam kupio dva puta i nisam se pokajao.
Isto kao sada, Srbija - cene su takve kakve jesu, uzmi ili ostavi. Možeš da kalkulišeš i da gledaš ali na kraju tržište je takvo.
Možeš da kalkulišeš i da gledaš ali na kraju tržište je takvo.
Adice su, koliko znam, krš naselje, prilično neuređeno, tako da treba da budu srećni ako dobiju i tu cenu.U NS, je veći broj odseljenih i umrlih od pridošlica iz Bih, RS i Cg. Stanovi se sada veoma teško prodaju, oni koji ih prodaju moraju spustiti cenu za 10% (Novo Naselje i Grbavica) do neverovatnih 30% na Adicama. Sve je stalo. Beograd se još uvek drži kako tako.
Pa istina je to sto tiče merenja sa standardom. Recimo kao u glavnom gradu Burundija da stavite cenu kvadrata od 3000€ i da se prodaje cirka 1000 jedinica mesečno. Jednostavno zna se da ti ljudi nemaju standard za tu cenu kvadrata a stanovi se i dalje prodaju po toj ceni i u toj količini. Kod nas je naravno cena kvadrata mnogo veća jer nam je i standard veći. Jasno je svima da je situacija i sistem mnogo truo.A i čini se da ljudi imaju tendenciju da potcenjuju žilavost ovog tržišta, valjda podsvesno ga mereći sa domaćim standardom. Mi u vreme ogromne inflacije, bolesno visokih kamata i ogromnih cena imamo u proseku 1000+ transakcija u BG...
Pare odlaze u dzep investitora i prodavaca. Oni sada cuvaju lovu jer su prodali u pravo vreme.Para u sistemu ima isto kao 2021 i 2022. nisu one nestale ili iščezle! Samo su se ili prebacile u druge sfere ili su se "pritajile" pa čekaju... Nije bio ni jedan veliki udarac da pare nestanu ili se povuku iz države.
To 'razumni' pricaju od starta ove teme.Svako razuman sada kaze "nije vreme za kupovinu". Vreme je za prodaju