Šta je novo?

Cene nekretnina

Mozda u odnosu na 2016. ali za dve godine nije.
Od 2016 - 2019 povećanje je na tim lokacijama bilo zaista minimalno. Nenormalan skok cena desio se tek od korone, da ne ponavljam isto 100 puta.

Isto se desilo i 2008 godine, pa su se cene na istim lokacijama prepolovile u roku od par godina.
 
Od 2016 - 2019 povećanje je na tim lokacijama bilo zaista minimalno. Nenormalan skok cena desio se tek od korone, da ne ponavljam isto 100 puta.

Isto se desilo i 2008 godine, pa su se cene na istim lokacijama prepolovile u roku od par godina.
Mozes ponoviti i hiljadu puta, nikakvog rasta od 100% za dve godine nije bilo ni tamo. Nenormalan rast se dogodio svuda u svetu, i sa skoro svom robom, od korone.
 
Mozes ponoviti i hiljadu puta, nikakvog rasta od 100% za dve godine nije bilo ni tamo. Nenormalan rast se dogodio svuda u svetu, i sa skoro svom robom, od korone.
Nije tačno.

U Americi su nekretnine poskupele samo 37%.

Sve ono što brzo izlazi iz mode: šminka, odeća, obuća, sportska oprema, tehnički uređaji, nije poskupelo ni blizu dvostruko, čak zanemarljivo.

Enormno su poskupele nekretnine na većini lokacija u bg, automobili, nameštaj ( šta ne izlazi iz mode tako lako)...

...hrana ( koja je neophodna, pa je sa tim cenama vrlo lako manipulisati)
U ino nisu, naravno ( avokado u Italiji smo plaćali 3 EUR, ovde je duplo skuplji; bademovo mleko kod njih košta 0,80 EUR, ovde košta blizu 500 RSD; tunjevina je duplo skuplja kod nas itd itd.)

U normalnim zemljama hrana uopšte nije toliko poskupela kao kod nas.

(Prave se karteli između vlasnika megamarketa i hranu koja je 90% najgore đubre prodaju po enormnim cenama koje ne postoje nigde u Evropi.)

Čitaj po blogovima šta kažu stranci o ceni hrane kod nas.

Isto važi i za nekretnine.

Sada će da se javi dežurna ekipa da nam objasni da sve ovo uopšte nije tačno, ili je to sasvim normalno, a mi koji mislimo da nije, smo zapravo poludeli.

Devojka koja živi u Švedskoj objavljuje na netu kakvu hranu nalazi u kontejneru iza supermarketa ( to je hrana koju supermarketi bacaju jer je prošla vremenski rok ,,best before" - možete koristiti, ali je nešto izgubila na kvalitetu). 20 puta gore banane od tih iz kontejnera prodaju se kod nas po ceni od 230 RSD! Ukratko, to što u Švedskoj supermarketi bacaju, i mnogo gore od toga, ovde se prodaje po enormno visokim cenama.

Juče čitam članak u novinama, 90% uzoraka iz marketa meda, vina i rakije je neispravno.

Kad bi došla neka inspekcija da malo pogleda novogradnju, verujem da bi rezultati bili slični.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reagovanja: M86
U Americi su nekretnine poskupele samo 37%.
Za dve godine, kao i kod nas.
Sve ono što brzo izlazi iz mode: šminka, odeća, obuća, sportska oprema, tehnički uređaji, nije poskupelo ni blizu dvostruko, čak zanemarljivo.
Kako sta, i nije to bas povezano sa izlaskom iz mode.
Enormno su poskupele nekretnine na većini lokacija u bg, automobili, nameštaj ( šta ne izlazi iz mode tako lako)...
Opet, kao i svuda u svetu.
...hrana ( koja je neophodna, pa je sa tim cenama vrlo lako manipulisati)
U ino nisu, naravno ( avokado u Italiji smo plaćali 3 EUR, ovde je duplo skuplji; bademovo mleko kod njih košta 0,80 EUR, ovde košta blizu 500 RSD; tunjevina je duplo skuplja kod nas itd itd.)
Kod nas jeste inflacija hrane nesto veca nego u vecini evrope ali daleko od toga da preko ista nije poskupela. Cherry pickovanje primera kao sto su avokado i bademovo mleko je kao da tamo gledas cenu kajmaka.
U normalnim zemljama hrana uopšte nije toliko poskupela kao kod nas.
Ne znam sta je definicija normalne zemlje, ali ovde mozes kliknuti na svaku zemlju posebno i videti kako se inflacija hrane kretala. Jeste uglavnom nesto niza nego ovde ali ne drasticno niza.
 
Evo primer o padu!
Pogledajte prilog 174673

Pogledajte prilog 174674


Isti stan i samo za par nedelja spustio je 7k. I danas oglasio HITNU prodaju!
Mozete sad reci APP pa sad APP light....Ali opet vlasnik je video da ne ide prodaja...
Posle 2 godine u stanu... Budj! Strucno izvodjenje radova nije predvidelo da crevo od klime treba negde da se spoji pa je tako kapalo unutar zida dok, naravno, nije pocela da izbija vlaga! Ali eto, za njih pohvalno, dosli su da spoje crevo sa odvodom posle oko 40 dana... sad ostaje da za jedno 6 meseci (proslo je vec 3) zavrse gletovanja, krecenja i ostale popravke... ne bi me cudilo ni da istekne garancija u medjuvremenu...
F3FF1EB9-7D19-40F7-AD01-8250AC6CA2A6.jpeg
AABC7141-3FA2-494A-BA66-8EFDDEAE379B.jpeg
 
Za dve godine, kao i kod nas.

Kako sta, i nije to bas povezano sa izlaskom iz mode.

Opet, kao i svuda u svetu.

Kod nas jeste inflacija hrane nesto veca nego u vecini evrope ali daleko od toga da preko ista nije poskupela. Cherry pickovanje primera kao sto su avokado i bademovo mleko je kao da tamo gledas cenu kajmaka.

Ne znam sta je definicija normalne zemlje, ali ovde mozes kliknuti na svaku zemlju posebno i videti kako se inflacija hrane kretala. Jeste uglavnom nesto niza nego ovde ali ne drasticno niza.
😶 da je cena kv u Novom naselju povećana samo 37% kao što kažeš odnosno sa 900-1000 na 1.400 EUR, umesto 2.000 EUR, koliko je bila do skoro, ja na ovu temu nikad ne bih ni došla, nego bih srećno živela u stanu od 65 kvadrata sa ostavom i garažom. Tako da ja sam živ dokaz da cena nekretnina nije poskupela 37% nego 100%.
 
😶 da je cena kv u Novom naselju povećana samo 37% kao što kažeš odnosno sa 900-1000 na 1.400 EUR, umesto 2.000 EUR, koliko je bila do skoro, ja na ovu temu nikad ne bih ni došla, nego bih srećno živela u stanu od 65 kvadrata sa ostavom i garažom. Tako da ja sam živ dokaz da cena nekretnina nije poskupela 37% nego 100%.

Da je to 'do skoro' 2016 a ne 2020 kako ti tvrdis, ne bi vodili ovu raspravu.
 
Posle 2 godine u stanu... Budj! Strucno izvodjenje radova nije predvidelo da crevo od klime treba negde da se spoji pa je tako kapalo unutar zida dok, naravno, nije pocela da izbija vlaga! Ali eto, za njih pohvalno, dosli su da spoje crevo sa odvodom posle oko 40 dana... sad ostaje da za jedno 6 meseci (proslo je vec 3) zavrse gletovanja, krecenja i ostale popravke... ne bi me cudilo ni da istekne garancija u medjuvremenu...
Pogledajte prilog 177978Pogledajte prilog 177979
Kakva je ventilacija u kupatilu? Naprskajte to Moldexom za prvu pomoć
 
Sorry,
$61,536 /year$107,449
$30 /hour

Oko 5100 dolara mesečno iznosi prosečna plata u Kaliforniji. U Srbiji je okvirno sedam puta manja. Analitičaru nije jasno da i cena kvadrata treba da bude 7 puta manja.
Zvanicno kaze da je $73,220 bruto naravno
  1. Federalni porez:- $10,250.80
  2. Callifornia State porez: $3,666
  3. Penziono: Ako bi doprinos bio kao u Srbiji u tom procentu $7,322
  4. Medicare porez: 1.45%, godišnji odbitak: $1,061.19
  5. Zdravstveno osiguranje: $5,472 (ovo je neko ono samo za urgentne slucajeve pokriveno i krs bolnice)
  6. Socijalno osiguranje (Social Security Tax): 6.2%, godišnji odbitak: $4,539.64
  7. Državni porez na invalidsko osiguranje (State Disability Insurance, SDI): 1.0%, godišnji odbitak: $732.20
  8. Porezi na nezaposlenost (Federal and State Unemployment Taxes, FUTA and SUTA): Godišnji odbitak FUTA: $42 + Godišnji odbitak SUTA: $238
Ukupno: $10,250.80 (federalni) + $3,666 (state) + $7,322 (penziono) + $1,061.19 (Medicare) + $5,472 (zdravstveno) + $4,539.64 (socijalno) + $732.20 (SDI) + $42 (FUTA) + $238 (SUTA) = $33,323.83

Neto godišnja zarada bila bi $73,220 - $33,323.83 = $39,896.17, ili približno $3,324.68 mesečno.


Pravo uzivanje sa $3,234 mesecno
 
Poslednja izmena:
Pogledaš ovo a onda uporedis sa troškovima preduzetnika pa i troškovima plate po ugovoru o radu kod nas. Dodas i privatno osiguranje i opet više ostane.
 
Jao juce sam i ja videla taj oglas, da nine tragicno, bilo bi smesno. Ali ima i gori, salonac u Vojvode Dobrnjca na visokom prizemlju, 91kvm, ljudi traze 5165 po kvadratu. Cvijiceva 14 kvm, nisko prizemlje 4700. Mene samo zanima koji je to mentalni sklop koji ovako oglasi svoj stan...
 
https://www.halooglasi.com/nekretni...arden-opremljen-lux-stan-garaza/5425643225199

E ovo se zove app prodaja (kvadrat 5.083€, garaža 42.000€), da ne kažem bezobrazluk, a sve to imajući u vidu koliko je dotični prodavac to platio i koliko sad hoće da zaradi
ovo bilo oko 2.500 u izgradnji koliko se sećam.
ne znam kakav je kvalitet unutra ali problem je što je nehumano okruženje:
sa svih strana (Stanoja Glavaša, Starine Novaka) tutnji saobraćaj i zagadjenje, okolo neke socrealističke zgrade ili raspad favele, pa red penzosa kod DZ Palilula, sirćetana preko puta kod Inexa.
Nema ni reke ni parka (sem Tašmajdana i Botaničke bašte a i do tamo treba da se iscimaš)
Jedini plus je što je Ljupčetov burek blizu :)
 
https://www.halooglasi.com/nekretni...arden-opremljen-lux-stan-garaza/5425643225199

E ovo se zove app prodaja (kvadrat 5.083€, garaža 42.000€), da ne kažem bezobrazluk, a sve to imajući u vidu koliko je dotični prodavac to platio i koliko sad hoće da zaradi
O tome se i radi ....... nek je novac obezvređen, ali je ovo već frljanje. Ovo je kao da nam sad hleb u prodavnici košta 3000 dinara, mleko 6000k.....a zvanična inflacija daleko od toga. Stvarno neshvatljivo kako su se odjednom bukvalno prodavci istripovali i lupaju cene kako im volja. Ovo nije ni divljanje, već neka šizofrenija.
Jeste širi centar, stan je renoviran, sve je to u redu. Međutim moj lični utisak centra Beograda trenutno je: pustoš, oronulost, zapuštenost. Potpuno se promenila atmosfera, jer se guraju drugi delovi grada u prvi plan.
Centar Beograda je postao turistički orijentisan, osećaj sličan kao u bilo kojem turističkom , najčešće primorskom mestu, gde nema ničega drugog osim ponude za turiste. U ovom trenutku je bez duše. Sam centar je najzinimljiviji turistima ili strancima koji rade ovde. Pretvorićemo se u Pariz u kojem 18kvm košta 600k (House hunt internnational). Tragično je.
 
Poslednja izmena:
O tome se i radi ....... nek je novac obezvređen, ali je ovo već frljanje. Ovo je kao da nam sad hleb u prodavnici košta 3000 dinara, mleko 2.000.....a zvanična inflacija daleko od toga. Stvarno neshvatljivo kako su se odjednom bukvalno prodavci istripovali i lupaju cene kako im volja. Ovo nije ni divljanje, već neka šizofrenija.
Jeste širi centar, stan je renoviran, sve je to u redu. Međutim moj lični utisak centra Beograda trenutno je: pustoš, oronulost, zapuštenost. Potpuno se promenila atmosfera, jer se guraju drugi delovi grada u prvi plan.
Centar Beograda je postao turistički orijentisan, osećaj sličan kao u bilo kojem turističkom , najčešće primorskom mestu, gde nema ničega drugog osim ponude za turiste. U ovom trenutku je bez duše. Sam centar je najzinimljiviji turistima ili strancima koji rade ovde. Pretvorićemo se u Pariz u kojem 18kvm košta 600k (House hunt internnational). Tragično je.
Central Garden je novogradnja (2020 koliko se sećam) pa nema šta tu da se renovira, lepo izgleda spolja mada mi je ono dvorište u sredini ko u Spužu ili Zabeli ali i to ima svoje kupce.
Što se tiče ostatka centra slažem se da če se sve pretvoriti u jedan veliki AirBnB
 
O tome se i radi ....... nek je novac obezvređen, ali je ovo već frljanje. Ovo je kao da nam sad hleb u prodavnici košta 3000 dinara, mleko 6000k.....a zvanična inflacija daleko od toga. Stvarno neshvatljivo kako su se odjednom bukvalno prodavci istripovali i lupaju cene kako im volja. Ovo nije ni divljanje, već neka šizofrenija.
Jeste širi centar, stan je renoviran, sve je to u redu. Međutim moj lični utisak centra Beograda trenutno je: pustoš, oronulost, zapuštenost. Potpuno se promenila atmosfera, jer se guraju drugi delovi grada u prvi plan.
Centar Beograda je postao turistički orijentisan, osećaj sličan kao u bilo kojem turističkom , najčešće primorskom mestu, gde nema ničega drugog osim ponude za turiste. U ovom trenutku je bez duše. Sam centar je najzinimljiviji turistima ili strancima koji rade ovde. Pretvorićemo se u Pariz u kojem 18kvm košta 600k (House hunt internnational). Tragično je.
Upravo tako, extra poređenje…ja često koristim taj primer za hleb hahah…tako je sad na tržištu nekretnina
 
New World's Order......očigledno samo to. Zato i ne mogu da razmatram sve argumente vezane za cene nekretnina. Jasni su, ali ne i od značaja za naše živote sada. Čovek je prilagodljiva životinja, svet ne stoji, ide dalje, pa čak i u trenutnim uslovima, nekretnine se kupuju, pa i za basnoslovne cifre i kupovaće se, ma kolike cene bile.
U širem kontekstu, dabogda ne znam šta svakom ko učestvuje u procesu stavljanja čoveka u ovakav položaj. Ovo nije ni robovlasništvo, mnogo je gore, jer smo svi strpani u isti koš, samo eto neki malo lagodnije mogu da plivaju. Cela planeta u istom čabru.
Klijentkinja, poljakinja iz Čikaga, fakultetski obrazovana, živi s roditeljima, bratom i sinom u kući od 80-ak kvm, aktivno radi, ali od vraćanja studentskog kredita i plaćanja obdaništa, pa sad i škole za sina, ne može da se isčupa iz kandži roditelja hrišćanskh fanatika, jer joj plata nije dovoljna da se odvoji i znajmi stan. I život ode u grcanju i kreditima, hipotekama, čudima.
It's time to push the button.......
 
O tome se i radi ....... nek je novac obezvređen, ali je ovo već frljanje. Ovo je kao da nam sad hleb u prodavnici košta 3000 dinara, mleko 6000k.....a zvanična inflacija daleko od toga. Stvarno neshvatljivo kako su se odjednom bukvalno prodavci istripovali i lupaju cene kako im volja. Ovo nije ni divljanje, već neka šizofrenija.

Pa izgleda kao frljanje, ali prodaja ide...Evo i u tom članku za US piše da ljudi i dalje kupuju, razlika je samo što ne mogu da kupe ono što su mogli ranije.

Kod nas je promet pao 30%, opet znači 70% ljudi je sposobno da plati ove cene. Nema šanse da ćemo videti neki ozbiljan pad cena u narednih 1-2 godine. Ja ću biti srećan ako nominalno padne 10% :) Mislim da je ovo novi standard cena i to je to.

Ovo divljanje kod nas je sve uzrokovano kombinacijom dijaspore koja ne zna šta će sa parama + lokalno stanovništvo koje nema gde da investira osim u cigle u BG/NS. I sad dosta ljudi sedi na parama i čeka neki pad cena, to ti to dovoljno govori o tražnji.
 
Pa izgleda kao frljanje, ali prodaja ide...Evo i u tom članku za US piše da ljudi i dalje kupuju, razlika je samo što ne mogu da kupe ono što su mogli ranije.

Kod nas je promet pao 30%, opet znači 70% ljudi je sposobno da plati ove cene. Nema šanse da ćemo videti neki ozbiljan pad cena u narednih 1-2 godine. Ja ću biti srećan ako nominalno padne 10% :) Mislim da je ovo novi standard cena i to je to.

Ovo divljanje kod nas je sve uzrokovano kombinacijom dijaspore koja ne zna šta će sa parama + lokalno stanovništvo koje nema gde da investira osim u cigle u BG/NS. I sad dosta ljudi sedi na parama i čeka neki pad cena, to ti to dovoljno govori o tražnji.
Ova uprošćena polu-proporcija, da je na osnovu pada prometa od 30% ostalo 70% kupovno sposobnih, nema veze sa životom.
 
Ova uprošćena polu-proporcija, da je na osnovu pada prometa od 30% ostalo 70% kupovno sposobnih, nema veze sa životom.

Jedino znamo promet, nikad broj kupaca. Poenta je da svakako tržište je daleko od mrtvog, opet se u proseku prometuje 1100-1200 stanova mesečno od januara. Ti sam napravi matematiku.
 
Vrh