Šta je novo?

Cene nekretnina

Uzgred sad sam proverio u Q3 Kali je imala pad od 6,5% cena u odnosu na Q3 2022. Da li hoćete da kažete da taj pad sad dolazi sa zakašnjenjem u Beograd i Srbiju?
U Americi je cena nekretnina za dve godine porasla 37% i to je najveće povećanje zabeleženo u istoriji. Kod nas je povećanje u istom periodu bilo preko 100%, pa je logično očekivati brži veći pad.
 
Znaci imacemo deflaciju po prvi put u istoriji. Malo verovatno.
Poskupelo je sve od zvake do stanova, nisu poskupeli samo pojedini proizvodi i stvari.

To sto je poskupelo u koroni ce tako i ostati. Nije zapravo nista toliko poskupelo nego se novac obezvredio.
 
Sorry,
$61,536 /year$107,449
$30 /hour

Oko 5100 dolara mesečno iznosi prosečna plata u Kaliforniji. U Srbiji je okvirno sedam puta manja. Analitičaru nije jasno da i cena kvadrata treba da bude 7 puta manja.
Ajd deseti put da objasnim

Ako mu od te prosecne plate ostane 500 e kad pokrije osnovne troskove, a u Srbiji ostane 1 e, tom tvojom matematikom dolazimo do zaključka da tamo nekretnine treba da budu 500 puta skuplje.
 
a šta ćemo s padom cene gvožđa za građevinarstvo, kako čini mi se stevanHN napisa pre koju desetinu strana.......
 
a šta ćemo s padom cene gvožđa za građevinarstvo, kako čini mi se stevanHN napisa pre koju desetinu strana.......
Kad padne cena gvozdja odgovor je sledeci, gvozdje u veoma malo procentu ucestvuje u ceni nekretnina tako pad cene nije ni bitan.

Kad cena gvozdja skoci, onda je odgovor drugaciji.
 
30% i kusur, možeš da proveriš upoređujući prosečnu cenu nekretnina tad i sad.
Nije tačno.

Bivši komšija je 2008 kupio stan na Vidikovcu po ceni kvadrata od 2.000 EUR, a par godina kasnije je morao da ga proda po duplo manjoj ceni.

Bivša koleginica je 2018. kupila stan na Vidikovcu na desetom spratu, cena je bila 1.000 EUR po kvadratu, oko 40 kvadrata. Sada je oko 2000e.

Za stan od blizu 50 kvadrata na prvom spratu u Skojevskom naselju jednoj poznanici su nudili otprilike 50.000 EUR, skuplja nije mogao da se proda. U oglasima stoje cene do 2100e, a prošle godine sam videla oglas u kome su tražili i 3.000 EUR za ovu lokaciju, i to bez posredovanja agencije.

Ovo su sve primeri manjih i srednjih stanova, maksimum 60 kvadrata.

Na Mirijevu su se stanovi bez problema prodavali po ceni od 900 EUR po kvadratu, oni za renoviranje i po manjoj ceni. Do skoro je cena kvadrata na Mirijevu išla i do 2.000 EUR.

Neki ljudi prosto vole da izvrću činjenice i da druge prave ludim.
 
Ne, nego ti izgleda barataš brojkama kao cene plazme. Pričaš o cenama pre 10god, a navodiš da je to bilo pre 2 godine i daješ primere nekih svojih komšija i drugarica. Lepo su ti rekli daj zvanične podatke, a ne rekla kazala plazma primere. Bez ozbiljnije analize glupo je porediti. Evo, pre neku godinu mogao si da kupiš m2 u beogradu i to novogradnji po 700e. Da li sam slagao?
 
Nije tačno.

Bivši komšija je 2008 kupio stan na Vidikovcu po ceni kvadrata od 2.000 EUR, a par godina kasnije je morao da ga proda po duplo manjoj ceni.

Bivša koleginica je 2018. kupila stan na Vidikovcu na desetom spratu, cena je bila 1.000 EUR po kvadratu, oko 40 kvadrata. Sada je oko 2000e.

Za stan od blizu 50 kvadrata na prvom spratu u Skojevskom naselju jednoj poznanici su nudili otprilike 50.000 EUR, skuplja nije mogao da se proda. U oglasima stoje cene do 2100e, a prošle godine sam videla oglas u kome su tražili i 3.000 EUR za ovu lokaciju, i to bez posredovanja agencije.

Ovo su sve primeri manjih i srednjih stanova, maksimum 60 kvadrata.

Na Mirijevu su se stanovi bez problema prodavali po ceni od 900 EUR po kvadratu, oni za renoviranje i po manjoj ceni. Do skoro je cena kvadrata na Mirijevu išla i do 2.000 EUR.

Neki ljudi prosto vole da izvrću činjenice i da druge prave ludim.
Imamo cenenekretnina.rs i tu se lako moze videti sta je prosek i kako se kretao. To su cinjenice a ne price komsije Pere Zike.
 
2018. krece rast u Mirijevu, nastavlja se i 2019., i 2020., zatim u martu posle duzeg zastoja i pauze cena pada 10 do 15%, ali ubrzo posle par meseci trziste se oporavlja, i opet krece rast. Dakle, pre 5 godina i u nekim mesecima pre 3 godine je bila manje-vise ista cena. Pojacava se stampanje zbog kuronije i baca se novac iz helikoptera i aviona, pa inflacija gura sve.
Hristiana lepo pise, samo nece svaki put da obrazlaze jedne te iste stvari, opste poznate.
Uglavnom, kad smo kod gvozdja, cesto visim u jednoj gvozdjari gde kupujem alat, srafove i eksere. Nista nije poskupelo zbog inflacije, cene su iste.
Ako covek ne proda, sta ce? Da spusta cenu jer ima ogroman lager koji ne ide? Hrana poskupljuje a ne i ekseri... jedino da pocnemo da gutamo eksere kao da su lsd tabletice a ne parce gvozdja :)
Isto kao za kozne cipele... u drugom svetskom ratu ljudi su cepali kozu s njih da bi ih jeli.. sad ne mozes jer ima puno plastike i gume, a prave koze nigde :)
Odmori Hristiana i ne trosi snagu. Za prolece samo rokaj s spremnim grafikonima i presecima :)
 
Ne, nego ti izgleda barataš brojkama kao cene plazme. Pričaš o cenama pre 10god, a navodiš da je to bilo pre 2 godine i daješ primere nekih svojih komšija i drugarica. Lepo su ti rekli daj zvanične podatke, a ne rekla kazala plazma primere. Bez ozbiljnije analize glupo je porediti. Evo, pre neku godinu mogao si da kupiš m2 u beogradu i to novogradnji po 700e. Da li sam slagao?

Strahoviti pad cena nekretnina je krenuo od polovine 2009. godine, u odnosu na 2008. godinu cena nekretnina se prepolovila (u narednih nekoliko godina).

Zatim je negde od otprilike 2017 ili 18 krenulo postepeno povećanje cena, ali ono bilo baš baš minimalno, sve do korone. Onda su se za dve godine cene nekretnina na većini lokacija praktično udvostručile. Do polovine 2021 godine već je nastupilo povećanje od 50% , i to pre dolaska Rusa. Sa dolaskom Rusa cene su se udvostručile u odnosu na 2018 / 19 godinu. Tako da nemoj nas praviti ludim, znamo svi šta je bilo i kako je bilo.

Evo, ja nisam agent za nekretnine, ali bolje se sećam nego pojedini ovde🤥
 
Poslednja izmena:
Screenshot_2023-10-24-22-03-27-954-edit_com.android.chrome.jpg
Screenshot_2023-10-24-22-03-56-100-edit_com.android.chrome.jpg
 
2018. krece rast u Mirijevu, nastavlja se i 2019., i 2020., zatim u martu posle duzeg zastoja i pauze cena pada 10 do 15%, ali ubrzo posle par meseci trziste se oporavlja, i opet krece rast. Dakle, pre 5 godina i u nekim mesecima pre 3 godine je bila manje-vise ista cena. Pojacava se stampanje zbog kuronije i baca se novac iz helikoptera i aviona, pa inflacija gura sve.
Hristiana lepo pise, samo nece svaki put da obrazlaze jedne te iste stvari, opste poznate.
Uglavnom, kad smo kod gvozdja, cesto visim u jednoj gvozdjari gde kupujem alat, srafove i eksere. Nista nije poskupelo zbog inflacije, cene su iste.
Ako covek ne proda, sta ce? Da spusta cenu jer ima ogroman lager koji ne ide? Hrana poskupljuje a ne i ekseri... jedino da pocnemo da gutamo eksere kao da su lsd tabletice a ne parce gvozdja :)
Isto kao za kozne cipele... u drugom svetskom ratu ljudi su cepali kozu s njih da bi ih jeli.. sad ne mozes jer ima puno plastike i gume, a prave koze nigde :)
Odmori Hristiana i ne trosi snagu. Za prolece samo rokaj s spremnim grafikonima i presecima :)
Moguće je sasvim da je bilo i ovako kao što kažeš, ili da nije bio isti Trend smanjenja i povećanja cena na svim lokacijama. Pre korone nisam ni pratila nešto mnogo jer smo tek par god kasnije skupili dovoljno novca za stan.
 
Ja vidim da ne znaš ali se praviš kao da znaš, a pošto sam pratio cene redovno od 2016te zbog kupovine stana znam tačno kako su se kretale. Ne, strahoviti pad nije krenuo od polovine 2009te niti su se cene prepolovile, ako gledamo zvanične cene. To što je neko preplatio neko potkrovlje koje prokišnjava pa posle nije mogao da ga proda nije reprezentativan primer niti primer koji potvrdjuje pravilo. Čak i po zvaničnim cenama cene se nisu udvostručile u odnosu na 2018tu godinu, a posebno jer čak i BnV gura cene ka gore nenormalno tako da je još manja razlika. Vidim da opet kao plazmu ne znaš koja je cena jer ne pratiš ali znaš koja je cena, pre korone nisi ni pratila ali ti znaš iako nisi pratila. Bolje nekad preskoči pisanje jer i Goranov post sa slikama nisi pravilno protumačila, a kao što rekoh poseduje slike koje bi trebalo i onome ko ne razume da pojasni. Transfer blama imaju ljudi koji se razumeju u matematiku, a koju neka blogerka stalno pokušava da prikaže da je 2+2=5. Pre korone nisi pratila jer si tek par godina kasnije skupila za stan? Pa koliko je to par godina kasnije? 2022ga ili 2024ta?
 
Poslednja izmena:
Sve stoji, kao i da je 2014/15 došlo do kresanja plata i penzija i da prosečan narod (javni pa ni privatni sektor) nije imao para. Od korone do sada se samo deli i šakom i kapom a tek će da se deli pred izbore 17.decembra 2023 što će se pre svega odraziti na rast cene kirija.
Po meni jedino da sačekamo da prodju izbori, negde februar/mart 2024 da vidimo realniju sliku cena nekretnina (ako ne izbije opet neka Korona Il rat) i šta su smislili i sa porezima, legalizacijom , NBS sa kreditima, kursom deviza, ovim Rusima i drzavljanstvima, itd. Do tad će sve biti med i mleko.
 
Koliko znam deliće penzionerima nekih 20k, ne vidim kako će to uticati na kirije, a mislim da ni kirije nemaju gde više. Od sledeće godine očekuje se porast minimalca ali će on samo malo kompezovati rast svega ostalog tako da ne vidim da može uticati na rast cena.
 
2018. krece rast u Mirijevu, nastavlja se i 2019., i 2020., zatim u martu posle duzeg zastoja i pauze cena pada 10 do 15%, ali ubrzo posle par meseci trziste se oporavlja, i opet krece rast. Dakle, pre 5 godina i u nekim mesecima pre 3 godine je bila manje-vise ista cena. Pojacava se stampanje zbog kuronije i baca se novac iz helikoptera i aviona, pa inflacija gura sve.
Hristiana lepo pise, samo nece svaki put da obrazlaze jedne te iste stvari, opste poznate.
Opšte poznate stvari su da se novac nenormalno štampa od korone i da je skoro sve poskupelo. Opšte nepoznate stvari su da su cene nekretnina u poslednje dve godine porasle preko 100%. Pa čak i 10 godina unazad. Evo uzmimo pomenuto Mirijevo, 2020-2021 prosek cena 1500e, 2023 prosek cena ni 2000e. Kako je to preko 100%? Znam da to mnogima izgleda "da su cene 3 puta veće nego pre 2 godine" ali to nije činjenica. Stidljivo su rasle svuda, samo su neke opštine vidno pojačale rast posle korone, ali opet ni blizu preko 100% kako se navodi u naučno objašnjenom tekstu tetke od strica, pa od njegove kume rodjaka od njegove drugarice.
 
Govorim o lokacijama koje su mene zanimale (Cerak, Vidikovac, Skojevsko) i gde sam trenutno (Mirijevo). Tu je cena nekretnina porasla duplo.

Druge lokacije nisam pratila i ne zanimaju me.
 
Vrh