Šta je novo?

Cene nekretnina

Ja sam jedno vreme pre 10-15 godina visio i na Vukajliji i pisao definicije i kacio postere i reakcije, pa to ne znaci da mi je to bila najbitnija stvar u zivotu :)
Kao sto rekoh, to sto dosta vremena provodim ovde ne znaci da me ne boli uvo. Da li bih voleo da padnu cene? Da. Da li cu pasti u depresiju ako ne padnu? Necu. Sta cu raditi ako ne padnu? Idem tamo gde mi je bolje. :)
Ok ako ti kazes, ne deluje bas sve ovo pisanje tako nonsalantna razbibriga sa Vukajlije ali ok. Samo pazi, dok ti ovde docekas pad, pocece i preko opet da raste.
 
Znaš kako, možeš ti sada da kažeš da je sprdnja i da si hteo da kupiš stan 2020, to neće negirati ono što si pisao. I sa jednim i sa drugim nalogom.

Nisi kolekcionar ako kupis jedan u Nisu, a drugi u Beogradu. Ovaj u Beogradu bi mi bio vikendica., Ne bih ga izdavao da zaradjujem na tudjoj muci, a ne volim ni drugima da placam kiriju, pa bih zato da kupim. A i ucinicu dobro delo kad ga budem kupio. Kad budu pale cene za 30-40%, ja cu time da spasem trziste od daljeg pada
Pa kada su ljudi koji su te tad podržavali počeli da te napadaju onda si promenio ploču u "sprdao sam se". Kupi brate stan, niko ti ne brani ili nemoj da ga kupiš. Tvoja stvar. Samo prestani da kategorizuješ druge na osnovu tvojih mišljenja i želja, a sebe vešto da preskačeš u toj kategorizaciji.

Ove 2 stvari nisu kontradiktorne. Jasno je da nisam ljubitelj kredita, a opcija B barem kod mene znaci nesto sto bih uradio, ali izbegavam.
Ja kada za nešto kažem da nikad ne bih uradio, to znači da nikad ne bih uradio, a ne da mi je opcija B da bih imao 2-3-5 stana i da čekam cene ili kamate. Po meni to samo znači da nisi dosledan u onome što kažeš ili misliš.
 
Poslednja izmena:
Naravno da nije tako. Kolega na istoj funkciji u inostranstvu ima 7-8k. Ovde od 3k ostane 1k a van 5k za isti posao.
Drugi primer, medicinari bez dodatnog posla ovde imaju nesto manje od 2.5k, u inostranstvu 7-8k. Ovde ostane 1k, van isto 5k itd. Onda ljudi van uzmu kredit gde je kamata drastično manja. Nego ne vredi tebi pricati.
I ti tvoji poznanici, rodjaci... Niko od njih nije kupio niti planira da kupi stan u Beogradu iako im bez po muke ostaje 5-6k mesečno?
 
Trenutno nemam neki veliki kes, veci deo je u banci neorocen, manji u "slamarici", imam mozda za ucesce za neki pristojan stan po ovim cenama
Kazes da imas nesto ustedjenog novca. Inflacija ti jede taj novac i tebi je to prihvatljivo, dok cekas pad cena nekretnina. Obzirom da si stambeno obezbedjen, zelis kupis stan kao investiciju, tj za rent. Prihvatljivo ti je da propustas prihod od kirije, dok ne padnu cene nekretnina. Da li sam te dobro razumeo?
 
A da ne ulazimo u to odakle mu za učešće i to kao samac jer po račinici ovde(doduše ne njegovom) ni sa 3k platom ne može da se skupi za učešće.

I još jedna stvar
Nisi kolekcionar ako kupis jedan u Nisu, a drugi u Beogradu.
Znači ako Ja kupim jedan stan u Beogradu, drugi u Novom Sadu, treći u Nišu, četvrti na Zlatiboru... (nastaviti niz), nisam kolekcionar stanova ni investitor jer zašto bih nekome platio 20-30e da prenoćim kada lepo mogu da kupim stan i ne brinem o tome.
 
Sve vise imam utisak da ova tema postaje izvor licnih frustracija zasto nije kupio stan ili nece da kupi stan.
Ja bih kupio stan na kredit, ne postoji rec "nikad".
Na celom ovom forumu ovo je jedina prava relax tema. Mozes da pises sta god hoces i uvek ces biti u pravu. Pasce kamte, skocice euribor, dzak krompira, masovni egzodus iz USA u BnV, IT sektor, kisela voda .... samo rokaj sta god ti padne na pamet.
 
Mislim glupa priča, vrtimo se oko nečega što je pisano pre više od deceniju. Diskutujte cene, projekte, kamate, promet, realno, nerealno, krompire, emigraciju... batalite niskosvesne paušalne izjave tipa "ko kupuje kad niko nema para", "samo kriminalci kupuju koji ne mare za pare", "ni sa 3k evra platom ne možeš da preživiš"..., a u pozadini svi po stan, dva, tri i čekaju da kupe sledeći.
 
I ti tvoji poznanici, rodjaci... Niko od njih nije kupio niti planira da kupi stan u Beogradu iako im bez po muke ostaje 5-6k mesečno?
Ovi sto su van, podigli su kredit tamo da kupe. Ovde renoviraju od roditelja kuce/stanove sto imaju. Nisu kupili nista.
Ovi sto su ovde ili imaju svoje ili su imali zaledjinu (nesto sto su mogli da prodaju) pa su podigli kredit tokom 2019. Svi ostali koji su bez podrške pokusali da ustede pa..... jednostavno nekretnine su rasle brze od stednje.
Jedan par je u unutrašnjosti kupio stan pre 4 godine za kes. Sada se vrednost duplirala i prodaju ga da smanje ratu u Norveškoj.
 
Znaš kako, možeš ti sada da kažeš da je sprdnja i da si hteo da kupiš stan 2020, to neće negirati ono što si pisao. I sa jednim i sa drugim nalogom.


Pa kada su ljudi koji su te tad podržavali počeli da te napadaju onda si promenio ploču u "sprdao sam se". Kupi brate stan, niko ti ne brani ili nemoj da ga kupiš. Tvoja stvar. Samo prestani da kategorizuješ druge na osnovu tvojih mišljenja i želja, a sebe vešto da preskačeš u toj kategorizaciji.
Za vikend stan se jesam sprdao. Da zelim da izbegnem placanje kirija kad god mogu i to je tacno. Naravno da sad nema smisla kupiti stan gde god ides na odmor da ne bi placao smestaj, ali ja sticajem okolnosti imam jako puno kontakata u Beogradu i potrebu da cesto dolazim, ali bas zato sto nemam svoj stan, izbegavam. Kad bih kupio stan, dolazio bih cesce, pa bi mi se vise isplatilo nego da nekom placam kiriju. Sto se tice kategorzacije ljudi, nisam siguran na sta mislis. Kog ja to kategorizujem i gde sebe preskacem? Mislis na ovo?
"ko kupuje kad niko nema para", "samo kriminalci kupuju koji ne mare za pare", "ni sa 3k evra platom ne možeš da preživiš"...
Ja sam se prvi cudio ko kupuje i onda su mi ovde odgovarali da postoje ljudi koji imaju para da plate i 10k e / m2, ja sam samo prihvatio taj narativ, Naravno da medju onima koji imaju para postoje i posteni i lopovi, postenima svaka cast. Ali da sad ne zalazimo u to ko je stvarno posten, ko izdaje sve racune i sl. Ne pratim mnogo sta pises, koliko se secam, pominjao si da imas neku svoju firmu, da nemas veze sa politikom, da si sav novac stekao posteno i da tim novcem kupujes nekretnine, Ako je tako, svaka cast, ali ja nigde nisam rekao da ne postoje slucajevi kao sto si ti. Ali i ti se moras sloziti da ima puno novca sumnjivog porekla koji zavrsi na trzistu nekretnina, i za taj novac cene nisu bitne.
2020. jesam razmatrao i kupovinu stana u Beogradu kao opciju, ali sam se ipak odlucio za Nis jer za kupovinu stana u Nisu nisam morao da uzimam kredit, a i generalno jesam vise vezan za Nis. Ali nije tacno to sto ti pokusavas da imputiras da se ja sad kao nesto kajem jer nisam kupio tad 2020. u Beogradu ili nesto slicno. Meni kupovina stana u Beogradu jeste opcija, ali ne sada i ne po ovim cenama. Po trenutnim uslovima, ako nekad budem odlucio da idem iz Nisa, mnogo mi je blize inostranstvo nego Beograd. Naravno da se sa platom od 3k evra moze kupiti stan, ali kad neko ima tu platu i uporedi Beograd i neku uredjeniju zemlju, kupovna stana u Beogradu po ovim cenama deluje kao pomalo losa odluka, barem meni.
Kazes da imas nesto ustedjenog novca. Inflacija ti jede taj novac i tebi je to prihvatljivo, dok cekas pad cena nekretnina. Obzirom da si stambeno obezbedjen, zelis kupis stan kao investiciju, tj za rent. Prihvatljivo ti je da propustas prihod od kirije, dok ne padnu cene nekretnina. Da li sam te dobro razumeo?
Vise puta sam na forumu napisao da ne zelim da kupim stan kao investiciju, niti planiram da nekom izdajem, nego za sopstvene potrebe. To nesto kesa sam ustedeo u poslednje 2 godine, tako i da sam hteo da kupim ranije, nisam mogao jer nisam imao ni za ucesce. A sada iako imamo inflaciju verujem da cene nekretnina nece rasti pa cu sa istom kolicinom kesa moci u narednih X godina da kupim istu ili cak i vecu kvadraturu, tako da tu ne vidim neki gubitak, osim propustene kirije, ako kao sto rekoh, ne planiram da izdajem. Takodje, pitanje je da li je to uopste i gubitak, s obzirom da smatram da su nekretnine preskupe, a i kamatne stope dosta visoke, morao bih da uzmem bas ogroman kredit reda velicine 150k evra minimum, sto je nenormalno. Mozda gresim, ali sam cvrsto uveren u to sto pricam. Kao sto su ranije mnogi kupovali jer su se kladili na rast cene, ja se sad eto prakticno kladim na pad cene. Cak i da nisam u pravu, bitno mi je da nisam rob kredita za stan u Beogradu.
 
Poslednja izmena:
Pa dobro, rekao bih da im platiš pivo jer nisu kupili ovde ali opet već imaju kuće i stanove ovde i ulažu u sredjivanje verovatno da bi izdavali. Pa kada otplate taj stan u inostranstvu verovatno će i dalje kupovati ovde. To opet nije tvrdnja koja potvrdjuje pravilo jer te je perica demantovao, on ima za učešće bez da mu je iko pomogao, niti svako ko ode u inostranstvo ima 7k platu, niti su oni otišli zbog egzistencije već su imali trostruko veće plate. Opet dolazimo na stvar prioriteta, da li kupiti telefon od 1k+ evra, da li potrošiti na letovanje 3k evra, da li jesti biftek u restoranu svaki drugi dan, da li kupiti stan u krugu dvojke...? Nekome su to osnovne životne potrebe, nekome je nepotrebno razbacivanje.
Cime sam ga ja demantovao. To sto sam za 2-3 godina dosao mozda do ucesca za stan ne znaci da je lako ustedeti, jer ja se odricem dosta toga da bih ustedeo i cenim svaki zaradjeni i ustedjeni dinar, plus zivim sam. U normalnim okolnostima za recimo troclanu porodicu (muz, zena i dete) koja ima auto i ide jednom godisnje na letovanje bilo bi potrebno barem 5-6 godina uz maksimalnu stednju zamo za ucesce. Smatram da stanovi u Beogradu ne vrede onoliko koliko kostaju, i da ne vrede tog zrtvovanja.
Pitaš "ko kupuje", a samo ovde na temi pre nekoliko stranica smo imali:
- kripto je prevara kupi stan
- berza je prevara kupi stan
- privatan biznis je cimanje i prevara kupi stan
- svaka druga investicija je prevara kupi stan
- da sačuvaš vrednost novca kupi stan
...
i to od ljudi koji zagovaraju pad cena pa mi nije jasno zašto se neko i dalje pita ko kupuje i zašto kupuje, a ovaj narativ u Srba se nije promenio decenijama, a neko i sam čeka da kupi stan.
Ti ocigledno ne kapiras da je taj post bio parodija na komentare mnogih koji smatraju da je jedino isplativo investirati u nekretnine.
To je jako diskutabilna kategorija, da li i taj što je pošten (nije kriminalac niti učestvuje na nameštenim tenderima), stvarno pošten iako preko računa uzima nešto minimalno, a ispod žita ide glavni dohodak? Da li taj što je prodao njivu pa sada hoće da kupi stan stvarno pošten iako nije platio porez na prodaju? Mnogo je tu sive zone i zato u to ne treba ulaziti. Kriminala je bilo i biće, a sigurno nisu pravili odmor kada su cene padale. A dodatno zbog ovoga
Pre tri godine kupio za keš i već sada ima za učešće nekog pristojnog stana u Beogradu, a možda i keš za par godina. Mora da su neke mutne radnje, a pitaš se ko kupuje. Batali to, nije vredno pomena.
Ne razumem tvoju potrebu za bespotrebnim ad hominem napadima. Nadam se da si sad zadovoljio svoju frustraciju i da vise neces na taj nacin leciti svoje komplekse.
Da ne idemo vise u tom smeru.
 
Ja sam napisao na nivou porodice. Taj ekonomista sto zaradjuje 3k, e pa njemu zena ne radi. Da bi zaradio 3k svi su angažovani oko porodice i svih ostalih stvari (i zena, tasta, tast, majka, otac itd). i sve je podređeno njemu. Konkretno on se raspitivao za stan i ne pada mu napamet da kupuje po ovim cenama npr. Zavise od njegovih primanja i ni sam nije siguran koliko to moze da traje a gotovo je siguran da nece da traje npr 20-30 godina.
Aj sad razmisli, ako ostavlja vise od 1k, koliko godina mu treba za učešće npr 🙂.
4-5 godina visokostresnog posla 🙂 +kredit na mnogo godina. Pod uslovom da ostanu ove cene kakve jesu 🙂
Taj čovek ni u ludilu ne bi trebao da razmišlja o podizanju kredita.

Prvo tih 3K i nije neka visoka cifra (npr. kod mene u firni to je početna plata koju dajem senior programerima), drugo taj ako toliko nije siguran u sebe i ako smatra da će za 20g imati možda i manje prihode, to znači da ga je tih 3K na trenutnom poslu prilično, da se izrazim politički korektno, posrećilo ;) i da o nekom građenju karijere i napredovanju ni ne razmilja.

Uz to žena ne radi, familija verovatno u još goroj situaciji, čim oni svi gledaju kako da ulete i pomognu oko deteta, sve to miriše na vrlo veliki problem ako posao izgubi ili mu se smanje prihodi, bolje da bude bez kredita nego sa omčom oko vrata.

A pro po svega toga moj predlog ljudima koje "posreći" posao sa dobrom platom je da ipak vide na koji način mogu dalje da napreduju i grade karijeru kako bi te prihode ipak osigurali i povećali umesto da razmišljaju kako im je dobar posao "uleteo", ali da je pitanje da li će tako dobra priča biti za 10-20g.
Koje je to inostranstvo i koja pozicija gde se zaradjuje 8k EUR neto? Kao lokalni stanovnik, ne expat.
Verovatno menadžerska. Običan zaposleni nigde nema 8K neto. To su menadžerske plate. I ti menadžeri bi i kod nas radili za slične cifre, već duže vreme srednji menadžeri u multinacionalkama kod nas tuku 5-10K neto + bonusi + razni benefii (službeni automobili u višoj klasi koje mogu i privatno da koriste, najjači paketi privatnog zdravstvenog osiguranja, itd) tako da kad sve to sračunaš u praksi vrednost menadžerske kompenzacije je još i viša.
 
Cime sam ga ja demantovao. To sto sam za 2-3 godina dosao mozda do ucesca za stan ne znaci da je lako ustedeti, jer ja se odricem dosta toga da bih ustedeo i cenim svaki zaradjeni i ustedjeni dinar, plus zivim sam. U normalnim okolnostima za recimo troclanu porodicu (muz, zena i dete) koja ima auto i ide jednom godisnje na letovanje bilo bi potrebno barem 5-6 godina uz maksimalnu stednju zamo za ucesce. Smatram da stanovi u Beogradu ne vrede onoliko koliko kostaju, i da ne vrede tog zrtvovanja.
Ja se slažem da ne vrede koliko koštaju ali se ne slažem da samo ti ceniš svoj dinar. Ima i drugih koji se odriču i kupuju stanove. Drugo, kada je porodica u pitanju pa valjda i partner ima primanja, zašto to gledaš samo kao veći trošak? Ako tebi nije vredno žrtvovanja možda nekome drugom jeste i to ih ne čini kriminalcima. Ni drugima nije lako pa kupe isto kao što i ti možeš ali nećeš.

Ti ocigledno ne kapiras da je taj post bio parodija na komentare mnogih koji smatraju da je jedino isplativo investirati u nekretnine.
Koji post? Nisam odgovarao tebi niti mislio generalno na tebe ali me baš zanima na koji post ti misliš? Jer smo pre par stranica baš pričali (uglavnom Ja) o alternativnim ulaganjima i svi ste se složili (koji generalno zagovarate pad, izmedju ostalog i ti) da je ipak stan jedina ispravna i sigurna investicija. A ako ti ne misliš tako reci nam konačno gde uložiti novac? Nemoj da me teraš opet da kopam i kopiram postove niti da mene kopiraš (ulažite u sebe i svoje znanje ako ne znate gde drugde) niti da kažeš da ih je bolje jednostavno potrošiti. Dakle pitanje je gde uložiti?

Ne razumem tvoju potrebu za bespotrebnim ad hominem napadima. Nadam se da si sad zadovoljio svoju frustraciju i da vise neces na taj nacin leciti svoje komplekse.
Da ne idemo vise u tom smeru.
Aj batali to ad homo nemo. To mi izgleda kao da se neko skloni sa ulaza da bi pustio nekog drugog da prodje i kaže mu "izvoli prodji", a onda ovaj počne da plače zašto ga napada i forsira da prodje tuda kada je ionako hteo tu da prodje. Ne znam u kom delu si se pronašao, da li u delu sive ekonomije ili da si skupio za stan za 3 godine ali samo sam hteo da ti pokažem koliko je pogrešno nazivati sve druge (ili bar većinu) kriminalcima zato što kupuju jer, iako su možda pošteno zaradili mi ne znamo da su pošteno zaradili, ali ti nisi krimi jer iako si zaradio ti znaš da si zaradio pošteno i da čekaš popust. Otkud Ja znam da si ti zaradio pošteno? Možda u slobodno vreme diluješ. Rekao sam ti, kriminala je bilo i biće i sigurno nisu bili na odmoru kada su padale cene. Ne znamo koliko je "kriminalnih" kupovina, te takve paušalne izjave nemaju smisla.
Eto, neka bude da mene, kako ti kažeš, frustrira to što si ti zaradio za novi stan za 3 godine. Zašto onda tebe frustrira kada neko drugi hoće da kupi stan i nazivaš ih kriminalcima? Jer zato što odlaže tvoju kupovinu? Imaš 35godina, a ko da imaš 15. TO što tebi ne vredi nekom drugom vredi, to što ti nećeš neko drugi hoće, ako se ti plašiš neko drugi se ne plaši...
 
Verovatno menadžerska. Običan zaposleni nigde nema 8K neto. To su menadžerske plate. I ti menadžeri bi i kod nas radili za slične cifre, već duže vreme srednji menadžeri u multinacionalkama kod nas tuku 5-10K neto + bonusi + razni benefii (službeni automobili u višoj klasi koje mogu i privatno da koriste, najjači paketi privatnog zdravstvenog osiguranja, itd) tako da kad sve to sračunaš u praksi vrednost menadžerske kompenzacije je još i viša.
U Nemačkoj 8k EUR neto plate te svrstava duboko u top1%. Za Srbiju ne postoje precizne statistike, ali verujem da bi takva plata zvanično bila u top 0,01%. Naravno, postoje ljudi koji zarađuju i daleko više od ove cifre ali ne kroz platu- recimo viđeniji advokati, vlasnici raznorazih klinika, developeri koji rade za direktno za strane klijente...dakle ljudi koji ostvaruju dobit kroz sopstveni bizinis.

Što se multinacionalnih korporacija tiče, jima je sprsko tržište jako malo i siromašno i nema tu posebne potrebe za nekim ne znam kakvim menadžrima. Naravno, uvek postoje izuzeci, u smislu ljudi koji formlano sede u Beogradu a pripadaju nekom globalnom klasteru ili timu i koji imaju dovoljno visok senioritet u organizaciji ali oni su malobrojni. Na primer, neko ko se naziva "menažerom" u NCR-u će biti srećan ako ima 2k eur platu (sve zajedno sa benefitima), a ne ove cifre koje ti navodiš.
 
Mali update. Ovo sam planirao da uradim vec neko vreme, pa nekako imam osecaj da je sad pravi trenutak za to. Ovo je moja poslednja poruka na forumu. Nakon ove poruke menjam sifru u nesto random, izlogumem se i vise necu pisati ovde. Vec sam jednom ovo radio, ali sam se vratio, ali sad se ne vracam. Dolazicu samo da i dalje pratim situaciju, ali bez naloga, necu vise pisati, cak i da me neko pominje.

Pre nego sto se izlogujem, nekoliko komentara. Planirao sam da pisem jos dosta toga, ali i ovo sto cu ovde napisati je mozda previse.

Smatram da je ovaj forum super stvar za informisanje o trzistu nekretnina i da je koristan za razmenu informacija i misljenja. Iako verovatno ima i botova, agenata, investitora, ljudi povezanim sa njima, sve mi je to Ok dok je u domenu normalne komunikacije. Imao sam jako konstruktivne diskusije cak i sa ljudima sa cijim misljenjem se ne slazem i koji imaju totalno drugacije zelje, interese i stavove od mene. Ne volim da imenujem ljude, ali ajde ovom prilikom hocu. Od svih ljudi sa kojima se "ne slazem", vradovic je nekako najvise kul. Covek ima firmu, investira u nekretnine, ali nikad nikog nije uvredio, napao, prozivao, provocirao, izvrtao cinjenice,... Iznosi svoje stavove, ako se ne slozis sa njim, on ti lajkuje komentar i to je to. Gospodin covek. Od ostalih (Defke, Analiticar,...), sa vecinom sam imao normalnu komunikaciju, konstruktivnu diskusiju, nekad su iznosili jake kontraargumente mojim tvrdnjama sto je davalo vrednost celoj diskusiji, nekad su malo ignorisali neke cinjenice ili ih tumacili na svoj nacin, ali sve to mi je bilo manje-vise Ok. Jedino sto sam mrzeo, to je tzv "ad hominem", tj. pokusaj da se diskredituje neka tvrdnja direktnim napadom na licnost, mislim da nema potrebe za tim, i ja sam se time sluzio mozda samo kao odgovor na tudje ad hominem napade. Od ostalih, bilo je i dosta njih na "mojoj strani" koji takodje veruju u pad cena i koji su dodavali vrednost diskusiji poput diplomirani_ekonomista, Sale85, Guest, Dzo, centarfor,... Izvinjavam se ako sam nekog propustio, ali hteo bih sve da vas pozdravim. Ako sam nekad nekog mozda uvredio, to je bilo slucajno, nesvesno ili kao odgovor na neku provokaciju, a nekad se neko nasao uvredjenim i kad nije direktno prozvan i kad je samo pogresno protumacio ono sto sam pisao, ali nebitno. Ali ako sam nekad nekog uvredio ili povredio, izvinjavam se.

Sto se tice samih cena nekretnina, moj stav znate. Ja licno smatram da su u Srbiji, a pogotovo Beogradu, cene previsoke. Razloga zbog kojih verujem u to ima vise. Pre svega, cene su previsoke u odnosu na plate. Iako je taj odnos poslednjih godina uvek bio los prema numbeo sajtu, ono sto ja licno vidim u realnom zivotu mi govori da je taj odnos mnogo losi danas nego pre samo par godina, sto zbog samog rasta cena, sto zbog rasta kamatnih stopa. Jednostavno, znam da su ljudi iz mog okruzenja do pre par godina kupovali nekretnine, a poslednjih par godina niko ne kupuje, svima je preskupo. Dalje, cene su toliko porasle da danas manje-vise za isti novac mozes kupiti stan u Beogradu i mnogim drugim evropskim metropolama, sto mislim da ranije nije bio slucaj, ili to mnogi nisu znali, a sad mnogo vise njih zna. Takodje, vise nema stampanja novca, kolicina novca u opticaju se smanjuje, a hype/fomo vezan za kupovinu nekretnina mislim da je jako splasnuo. Za Ruse verujem da su privremeni faktor. Sto se tica gastarbajtera, mislim da je njihov znacaj prenapumpan, ima gastarbajtera koji kupuju, ali mislim da ih ima mnogo manje nego sto se potencira u medijima, jer je lakse reci da kupuju gastarbajteri nego pricati ko stvarno kupuje vecinu stanova. Naravno da ima i privrednika, lekara, advokata, ali ne zeli svako da kupi lux novogradnju, a obican covek tesko moze da priusti i raspalu starogradnju na periferiji. Ne znam, ali ja mislim da ovo stanje nije izdrzivo i da balon mozda nece puci, ali ce sigurno malo ispustiti. Ja licno verujem da kamatne stope nece skoro ici dole, a i kad budu isle nece biti mnogo nize od trenutnih. Sto se tice cena nekretnina ne znam koliko ce padati, kojim tempom, ali ocekujem tokom narednih godina i nominalan i realan pad. Ocekujem nominalni pad od 10-20% tokom narednih 3-4 godine, a onda lagani rast i vracanje na sadasnji nivo recimo negde 2030. Naravno da svako ima svoju percepciju toga sta koliko vredi, i te percepcije se medjusobno razlikuju, ima tu i interesa i wishful thinkinga i mnogo toga, ali eto, u mom sistemu vrednosti stanovi u Beogradu ne vrede toliko koliko kostaju, i pre bih kupio stan u nekoj evropskoj metropoli nego u Beogradu. Ko smatra da Beograd vredi toliko koliko kosta, nek kupi, njegova stvar. Ja verujem da je trziste i dalje zagrejano, ali da se polako hladi, samo je potrebno jos malo vremena da sve dodje na svoje mesto. Za sad prva 3 kvartala barem meni govore da idemo u pravcu koji ja ocekujem. Ovde nisam izneo nista novo, i naravno da svako moze da iznese kontraargumente Mozda je moje razmisljanje ispravno, mozda nije, ali eto, cisto da iznesem, pa cemo videti za nekoliko godina da li sam bio u pravu.

Sto bi rekao Boris Tadic "Vidimo se u nekom drugom filmu". Pozdrav za sve.
 
koliko smo tvrdoglav narod. Vide da ne ide i opet ne popustaju :ROFLMAO:
 
Može li neko pismeniji da prokomentariše sledeće:


Za poslednjih 10 godina (2012-2022) inflacija DINARA je 44%. Za isto vreme inflacija EURO je 22%.

Pošto naša država drži fiksiran kurs, to znači da je u Srbiji inflacija i za one koji koriste evro kao "sigurnu luku" ustvari 44%, zar ne?
Ispada da je EURO u Srbiji prilično obescenjen državom politikom.
Sa druge strane rast plata u dinarima je time analogan rastu plata u evrima? Zar srpska ekonomija stvarno ide istim tempom razvoja kao i ekonomija EU?

Meni se čini da se u ovome krije jedan dobar deo razloga zasto su cene porasle, naravno, uz sve ostale na ovom forumu više puta navedene faktore...

Ima li neko neku misao vezanu za ovo?
 
Znači nisi nikad napisao tako nešto? Evo neka ostane zabeleženo da si izjavio da nikada nisi tako nešto pisao, niti da planiraš da kupiš stan. Neću kopirati tvoje predjašne poruke da te ne diskreditujem toliko jer si strastveni navijač (za nešto što te ne zanima), dok opet sam sebe ne nadmašiš i počneš da pišeš nebuloze, a ovo "glupo" ću ti oprostiti ovaj put. A ako neko ne veruje, može sam vrlo lako da proveri tvoja pisanja. Meni je iskreno pun * tih vonabi investitora kojih "ne zanima Srbija i ne zanima kupovina stana, ali gledaju čisto onako", dok cene zbog takvih samo rastu.
Mnogo je lakse razumeti pericu nego neke druge, pravda za pericu 👊
 
Taj čovek ni u ludilu ne bi trebao da razmišlja o podizanju kredita.

Prvo tih 3K i nije neka visoka cifra (npr. kod mene u firni to je početna plata koju dajem senior programerima), drugo taj ako toliko nije siguran u sebe i ako smatra da će za 20g imati možda i manje prihode, to znači da ga je tih 3K na trenutnom poslu prilično, da se izrazim politički korektno, posrećilo ;) i da o nekom građenju karijere i napredovanju ni ne razmilja.

Uz to žena ne radi, familija verovatno u još goroj situaciji, čim oni svi gledaju kako da ulete i pomognu oko deteta, sve to miriše na vrlo veliki problem ako posao izgubi ili mu se smanje prihodi, bolje da bude bez kredita nego sa omčom oko vrata.

A pro po svega toga moj predlog ljudima koje "posreći" posao sa dobrom platom je da ipak vide na koji način mogu dalje da napreduju i grade karijeru kako bi te prihode ipak osigurali i povećali umesto da razmišljaju kako im je dobar posao "uleteo", ali da je pitanje da li će tako dobra priča biti za 10-20g.

Verovatno menadžerska. Običan zaposleni nigde nema 8K neto. To su menadžerske plate. I ti menadžeri bi i kod nas radili za slične cifre, već duže vreme srednji menadžeri u multinacionalkama kod nas tuku 5-10K neto + bonusi + razni benefii (službeni automobili u višoj klasi koje mogu i privatno da koriste, najjači paketi privatnog zdravstvenog osiguranja, itd) tako da kad sve to sračunaš u praksi vrednost menadžerske kompenzacije je još i viša.
Da, samo napravio si gresku. Senior professional leveli kod nas imaju 3-3.5k plus auto. Preko tog iznosa imaju samo CEO i tu je rang do oko 5k. Multinacionalne nece da plate preko tog iznosa. Dovesce svoje ljude kao expate u suprotnom. Da se razumemo, ove plate su statisticka greska u ekonomiji. Dodatno, nema veze sa srećom. Pricam o tome da se radi o visokostresnoj poziciji gde tesko mozes da radis duze od 15 godina a da ne obolis.
 
Može li neko pismeniji da prokomentariše sledeće:


Za poslednjih 10 godina (2012-2022) inflacija DINARA je 44%. Za isto vreme inflacija EURO je 22%.

Pošto naša država drži fiksiran kurs, to znači da je u Srbiji inflacija i za one koji koriste evro kao "sigurnu luku" ustvari 44%, zar ne?
Ispada da je EURO u Srbiji prilično obescenjen državom politikom.
Sa druge strane rast plata u dinarima je time analogan rastu plata u evrima? Zar srpska ekonomija stvarno ide istim tempom razvoja kao i ekonomija EU?

Meni se čini da se u ovome krije jedan dobar deo razloga zasto su cene porasle, naravno, uz sve ostale na ovom forumu više puta navedene faktore...

Ima li neko neku misao vezanu za ovo?
Podaci koje ste prezentovali potvrdjuju da je EUR u SRB tokom poslednjih desetak godina daleko vise obezvredjen nego u EU. Razlog je i u tome sto smo mi 2005-2010 imali daleko nize cene roba i usluga kao i plata nego u proseku EU. Privreda jeste rasla brzo jer je krenula iz bunara, plus ogromna zaduzivanja. Ako se pogleda javni dug u doba npr. Tadica i danas, porastao je nekoliko puta. To nije slucaj u proseku EU.
Sa druge strane i plate su porasle nekoliko puta. Zvanicni podaci oko prosecnih plata su netacni jer je kod nas udeo sive/crne ekonomije ogroman. Trenutno renoviram stan i na osnovu cena ruku raznih zanatlija, materijala i vremena koje im je potrebno za odredjene radove u BG ne postoji zanatlija koji zaradjuje manje od 2000 EUR, a mnogi i dosta vise. I to sve na crno. Imaju SZR i slicno gde prijavljuju 20% prihoda i to je to. Ili rade npr;. u toplanama a sa strane odrade zavarivanje/montazu grejnih tela/ventila gde uzmu na crno jos 2 svoje plate.
Dakle u BG je rast plata u poslednjih 10-ak godina duplo brzi nego u proseku EU, zato je i inflacija (u EUR) duplo veca.
Zvanicna statistika kaze da je prosecna plata u BG oko 1000 EUR, medjutim po meni je minimum 1500 EUR (kad se uracuna siva ekonomija). Zvanicna statistika o top earnerima na osnovu cuvenog poreza za "bogate" je besmislena - njih ima bar 10 puta vise ali su im prihodi na crno pa se ne vide.
Razlika u proseku i medijani je medjutim ogromna, iz proztog razloga sto vecina ljudi radi za male pare.
 
Može li neko pismeniji da prokomentariše sledeće:


Za poslednjih 10 godina (2012-2022) inflacija DINARA je 44%. Za isto vreme inflacija EURO je 22%.

Pošto naša država drži fiksiran kurs, to znači da je u Srbiji inflacija i za one koji koriste evro kao "sigurnu luku" ustvari 44%, zar ne?
Ispada da je EURO u Srbiji prilično obescenjen državom politikom.
Sa druge strane rast plata u dinarima je time analogan rastu plata u evrima? Zar srpska ekonomija stvarno ide istim tempom razvoja kao i ekonomija EU?

Meni se čini da se u ovome krije jedan dobar deo razloga zasto su cene porasle, naravno, uz sve ostale na ovom forumu više puta navedene faktore...

Ima li neko neku misao vezanu za ovo?
Kada SDI i devizne doznake oslabe, spoljnotrgovinski deficit bude na nivou kao sad par godina, kurs ima da sklizne 30% i to je to. Sve dodje na naplatu kad tad. Obicno se tada dese i političke promene. Iako ne vidim da ce se to desiti u narednih godinu dana, preventivno stedim u stranoj valuti.
 
Poslednja izmena:
Naravno da nije tako. Kolega na istoj funkciji u inostranstvu ima 7-8k. Ovde od 3k ostane 1k a van 5k za isti posao.
Drugi primer, medicinari bez dodatnog posla ovde imaju nesto manje od 2.5k, u inostranstvu 7-8k. Ovde ostane 1k, van isto 5k itd. Onda ljudi van uzmu kredit gde je kamata drastično manja. Nego ne vredi tebi pricati.
Pošto vidim da baš ljudi ne znaju kako funkcionišu stvari na Zapadu i gađaju se ciframa onda evo da vam kažem. Platu od 7-8k NETO imaju Senior Direktori. To vam je plata od oko 150-170k eura bruto godišnje!! A to vam je prevedeno na broj prosečnih (kažem prosečnih ne medijalnih zarada) oko 4,5-5!! To bi vam u Srbiji značilo plata neto oko 3500-4000 računamo da je prosek 800e.
Trpškovi u inostranstvu nisu samo hleb i mleko i da ti ostane 5 k mesečno, moraš da imaš isplaćenu nekretninu, da nemaš decu koja idu u vrtiće ili dnevne boravke, da živiš vrlo skromno (znači da nema izlazaka da slušaš i gledaš posle posla samo RTS1 i kraj). I da voziš auto tipa C1 star 7 godina. Za sve ostalo vrlo, vrlo teško.
Jer porezi mesečni na aute i na osiguranja mnogo više ode. Države ne daju da voziš kompanijske aute u privatne svrhe, a ako to radiš onda državi na ime tog poreza daješ mesečno oko 500e!! Mesečno!
Porez na te velike plate je 52% a na bonuse i akcije 55,5%!
Samo na basic (osiguranje auta treće lice i porez državi za auto tipa Golfa) mesešno te košta 100-120e! Mesecno. Dok u Srbiji godišnje oko 250! Uštedi se više to je tačno ali baš 5k svaki mesec sa strane da se stavi...
Ako samo sediš kući, gledaš RTS, jedeš hleba i masti i nedeljom paprike onda može. (korona životni stil u prevodu)
 

TRANSFORMACIJA TRŽIŠTA NEKRETNINA: KOLIKO SE SVE STABILIZOVALO I DA LI I DALJE CENE OSCILIRAJU​


Tržište nekretnina je oduvek bilo podložno promenama, ali poslednjih godina svet je svedočio značajnim transformacijama u ovom sektoru. Različiti faktori, uključujući uticaj pandemije, rastući naglasak na održivom razvoju, demografske promene i tehnološki napredak, imali su dubok uticaj na dinamiku tržišta nekretnina. U ovom tekstu, istražićemo kako su ovi faktori uticali na stabilnost tržišta nekretnina i da li su cene i dalje podložne oscilacijama.

UTICAJ PANDEMIJE​

Pandemija COVID-19 donela je dramatične promene u načinu na koji se ljudi osećaju prema svojim domovima i radnim mestima. Rad od kuće postao je norma za mnoge, što je uticalo na potrebu za većim prostorom i promenom lokacije stanovanja. Ova promena u potrebama kupaca dovela je do rasta tražnje za nekretninama van urbanog područja, a smanjenje atraktivnosti centara gradova. Seoska domaćinstva i nešto ruralnija područja su postala atraktivna za kupovinu. Kao rezultat toga, cene stanova u predgrađima su porasle, dok su cene stanova u gradskim centrima pale. Pandemija je uzrokovala kratkoročne promene, ali stručnjaci se slažu da je uveliko u toku obrnut trend, odnosno da se tržište velikom brzinom vraća na pređašnji kurs.

POVRATAK U URBANE CENTRE​

Nakon izvesnog vremena izolacije i promena koje smo doživeli tokom pandemije, mnogi ljudi su počeli da ponovo razmatraju svoj odnos prema urbanim centrima i tržištu nekretnina. Prva značajna prednost povratka u urbana područja jeste blizina boljim poslovnim prilikama. Iako je rad od kuće postao norma tokom pandemije, mnogi ljudi i dalje prepoznaju vrednost fizičke blizine poslu. Zato ne čudi činjenica da, kada je u pitanju Beograd, stanovi i prodaja u ovom urbanom centru svima nude velik dijapazon mogućnosti i da svako može da pronađe nešto za sebe. Gradski centri su često epicentri poslovnih aktivnosti, gde egzistiraju različite profesionalne prilike, startapi i mogućnosti za uspostavljanje poslovnih veza. Osim toga, u gradovima je i bogatiji kulturni život, što može značajno uticati na karijerni razvoj i lični rast.

Slika2-1.png

https://www.freepik.com/free-vector/real-estate-searching_9988719.htm

ODRŽIVI RAZVOJ I EKOLOŠKA SVEST​

Rastući naglasak na održivom razvoju ima značajan uticaj na tržište nekretnina. Kupci sve više traže energetski efikasne nekretnine. Pri tom, najviše su popularne one koje koriste obnovljive izvore energije i primenjuju ekološki prihvatljive građevinske materijale. Ovaj trend je doveo do rasta potražnje za zelenim nekretninama, a kao rezultat toga, cene ovih objekata često su više od tradicionalnih nekretnina. Investitori su takođe sve više usmereni ka projektima održive izgradnje, kako bi iskoristili rastuću potražnju. Dok se tržište prilagođava ovim zahtevima, stabilnost cena zavisiće od toga koliko brzo se održivi razvoj usvoji kao standard. Trenutno, u Srbiji se kroz različite programe donacija i podsticaja daje podrška za izgradnju energetski efikasnih stambenih jedinica.

DEMOGRAFSKE PROMENE​

Demografske promene igraju ključnu ulogu u oblikovanju tržišta nekretnina. Starenje stanovništva i promene u porodičnim strukturama utiču na vrstu nekretnina koje su tražene. Na primer, porodice sa decom često traže veće kuće u mirnijim predelima, kako bi imali dovoljno prostora za sve članove domaćinstva, dok su istovremeno u blizini svih neophodnih sadržaja. Sa druge strane, stariji pojedinci često traže kompaktnije stanove u blizini zdravstvenih ustanova i drugih usluga, kako bi smanjili obaveze oko održavanja i imali neophodnu negu. Ove demografske promene dovode do promena u potražnji i cenama nekretnina u različitim segmentima tržišta. Kao rezultat toga, tržište nekretnina može oscilirati u zavisnosti od trenutnih demografskih trendova.

TEHNOLOŠKI NAPREDAK​

Tehnološki napredak igra sve značajniju ulogu u transformaciji tržišta nekretnina. Internet je omogućio lakše pretraživanje nekretnina, a virtuelne ture i video prezentacije olakšavaju pregledanje potencijalnih domova. Pametni uređaji i pametne kuće postaju sve popularniji, dodajući vrednost nekretninama koje ih imaju. Takođe, tehnološki napredak omogućava bolje upravljanje nekretninama i smanjuje troškove održavanja. Dok tehnologija olakšava proces kupovine i upravljanja nekretninama, ona takođe može uticati na stabilnost cena, naročito ako novi tehnološki trendovi menjaju preferencije kupaca. Stoga, ukoliko vas interesuju pametne kuće, raspitajte se kod specijalizovanih agenata prodaje jer je njihova cena višestruko veća od cene standardnih nekretnina.

Dok su cene nekretnina tokom proteklih godina oscilirale, stabilnost tržišta će i dalje zavisiti od mnogobrojnih faktora. Kroz sve navedene promene, tržište nekretnina će nastaviti da se transformiše, a budućnost će doneti nove izazove i prilike za sve učesnike na tom tržištu.
Izvor https://www.piplmetar.rs/biznis/tra...tabilizovalo-i-da-li-i-dalje-cene-osciliraju/
 
Mali update. Ovo sam planirao da uradim vec neko vreme, pa nekako imam osecaj da je sad pravi trenutak za to. Ovo je moja poslednja poruka na forumu. Nakon ove poruke menjam sifru u nesto random, izlogumem se i vise necu pisati ovde. Vec sam jednom ovo radio, ali sam se vratio, ali sad se ne vracam. Dolazicu samo da i dalje pratim situaciju, ali bez naloga, necu vise pisati, cak i da me neko pominje.

Pre nego sto se izlogujem, nekoliko komentara. Planirao sam da pisem jos dosta toga, ali i ovo sto cu ovde napisati je mozda previse.

Smatram da je ovaj forum super stvar za informisanje o trzistu nekretnina i da je koristan za razmenu informacija i misljenja. Iako verovatno ima i botova, agenata, investitora, ljudi povezanim sa njima, sve mi je to Ok dok je u domenu normalne komunikacije. Imao sam jako konstruktivne diskusije cak i sa ljudima sa cijim misljenjem se ne slazem i koji imaju totalno drugacije zelje, interese i stavove od mene. Ne volim da imenujem ljude, ali ajde ovom prilikom hocu. Od svih ljudi sa kojima se "ne slazem", vradovic je nekako najvise kul. Covek ima firmu, investira u nekretnine, ali nikad nikog nije uvredio, napao, prozivao, provocirao, izvrtao cinjenice,... Iznosi svoje stavove, ako se ne slozis sa njim, on ti lajkuje komentar i to je to. Gospodin covek. Od ostalih (Defke, Analiticar,...), sa vecinom sam imao normalnu komunikaciju, konstruktivnu diskusiju, nekad su iznosili jake kontraargumente mojim tvrdnjama sto je davalo vrednost celoj diskusiji, nekad su malo ignorisali neke cinjenice ili ih tumacili na svoj nacin, ali sve to mi je bilo manje-vise Ok. Jedino sto sam mrzeo, to je tzv "ad hominem", tj. pokusaj da se diskredituje neka tvrdnja direktnim napadom na licnost, mislim da nema potrebe za tim, i ja sam se time sluzio mozda samo kao odgovor na tudje ad hominem napade. Od ostalih, bilo je i dosta njih na "mojoj strani" koji takodje veruju u pad cena i koji su dodavali vrednost diskusiji poput diplomirani_ekonomista, Sale85, Guest, Dzo, centarfor,... Izvinjavam se ako sam nekog propustio, ali hteo bih sve da vas pozdravim. Ako sam nekad nekog mozda uvredio, to je bilo slucajno, nesvesno ili kao odgovor na neku provokaciju, a nekad se neko nasao uvredjenim i kad nije direktno prozvan i kad je samo pogresno protumacio ono sto sam pisao, ali nebitno. Ali ako sam nekad nekog uvredio ili povredio, izvinjavam se.

Sto se tice samih cena nekretnina, moj stav znate. Ja licno smatram da su u Srbiji, a pogotovo Beogradu, cene previsoke. Razloga zbog kojih verujem u to ima vise. Pre svega, cene su previsoke u odnosu na plate. Iako je taj odnos poslednjih godina uvek bio los prema numbeo sajtu, ono sto ja licno vidim u realnom zivotu mi govori da je taj odnos mnogo losi danas nego pre samo par godina, sto zbog samog rasta cena, sto zbog rasta kamatnih stopa. Jednostavno, znam da su ljudi iz mog okruzenja do pre par godina kupovali nekretnine, a poslednjih par godina niko ne kupuje, svima je preskupo. Dalje, cene su toliko porasle da danas manje-vise za isti novac mozes kupiti stan u Beogradu i mnogim drugim evropskim metropolama, sto mislim da ranije nije bio slucaj, ili to mnogi nisu znali, a sad mnogo vise njih zna. Takodje, vise nema stampanja novca, kolicina novca u opticaju se smanjuje, a hype/fomo vezan za kupovinu nekretnina mislim da je jako splasnuo. Za Ruse verujem da su privremeni faktor. Sto se tica gastarbajtera, mislim da je njihov znacaj prenapumpan, ima gastarbajtera koji kupuju, ali mislim da ih ima mnogo manje nego sto se potencira u medijima, jer je lakse reci da kupuju gastarbajteri nego pricati ko stvarno kupuje vecinu stanova. Naravno da ima i privrednika, lekara, advokata, ali ne zeli svako da kupi lux novogradnju, a obican covek tesko moze da priusti i raspalu starogradnju na periferiji. Ne znam, ali ja mislim da ovo stanje nije izdrzivo i da balon mozda nece puci, ali ce sigurno malo ispustiti. Ja licno verujem da kamatne stope nece skoro ici dole, a i kad budu isle nece biti mnogo nize od trenutnih. Sto se tice cena nekretnina ne znam koliko ce padati, kojim tempom, ali ocekujem tokom narednih godina i nominalan i realan pad. Ocekujem nominalni pad od 10-20% tokom narednih 3-4 godine, a onda lagani rast i vracanje na sadasnji nivo recimo negde 2030. Naravno da svako ima svoju percepciju toga sta koliko vredi, i te percepcije se medjusobno razlikuju, ima tu i interesa i wishful thinkinga i mnogo toga, ali eto, u mom sistemu vrednosti stanovi u Beogradu ne vrede toliko koliko kostaju, i pre bih kupio stan u nekoj evropskoj metropoli nego u Beogradu. Ko smatra da Beograd vredi toliko koliko kosta, nek kupi, njegova stvar. Ja verujem da je trziste i dalje zagrejano, ali da se polako hladi, samo je potrebno jos malo vremena da sve dodje na svoje mesto. Za sad prva 3 kvartala barem meni govore da idemo u pravcu koji ja ocekujem. Ovde nisam izneo nista novo, i naravno da svako moze da iznese kontraargumente Mozda je moje razmisljanje ispravno, mozda nije, ali eto, cisto da iznesem, pa cemo videti za nekoliko godina da li sam bio u pravu.

Sto bi rekao Boris Tadic "Vidimo se u nekom drugom filmu". Pozdrav za sve.
Nisi napisao razlog odustajanja od aktivne diskusije na forumu.
Trebao si na vreme da poradis na kvalitetu postova, da uzmeš u obzir argumente tržišta, bilo bi svima zanimljivije.
 
Vrh