Šta je novo?

Cene nekretnina

Hvala na odgovoru.
-medicinari 1- oko 2.5k- 3k mesecnu uz dodatan posao
medicinari 2: oko 2k mesecno
-ekonomisti 1: oko 2k mesecno
-ekonomisti 2: oko 3k mesecno
-inzinjeri : oko 3k mesecno
- Programer sa zenom : oko 3k mesecno
Niko od njih nema 200 a ni 100k.
U principu ili da nasledis nesto a da imas gore navedena primanja ili da otvaras svoju firmu.
Zar ne može ekonomista koji zaradjuje 3k da uštedi dovoljno za veliko učešće za stan od 200k, i digne kredit sa ratom od 1k? Apropo programer sa ženom 3k, moj muž je programer, i bez žene ima dosta preko 3k. Sa ženom istina, vrv manje od 3k 😎 Šalim se za ovo poslednje ali onda ispada da skoro niko ne može da priušti stan, ili da moji prijatelji, a i muž pride, valjaju drogu bez mog znanja, ili tezgare na svadbama po Beču.
 
Ja sam zainteresovana za kupovinu većeg stana, i pratim dešavanja na terenu poslednjih godinu dana. Ne gubim čekanjem ne znam koliki novac, niti dobijam, jer ću svakako prodati i stan u kome živim, pa ta suma amortizuje promene znatno. Ono što sam primetila iz priče sa ljudima je da puno ljudi čeka neku promenu, u smislu mirovanja, koje se dešava, ili pada, da bi kupilo stan. Pa se pitam, pošto svakako imamo par meseci nepromenjenog stanja, šta biva kada svi ti ljudi, uključujući i mene, krenu da kupuju. Iz tog razloga verujem da nema prostora za značajniji pad cena, jer mnogo nas čeka i već gubi strpljenje a vreme prolazi. Pritom, možda se krećem u povlašćenom sloju narod, centar velikog grada, etc, nije reprezentativni srpski uzorak u pitanju, ali znam sve više ljudi kojima nije preveliki problem da izdvoje 150-200, i 200+k za stan. U periodu poslednjeg većeg pada cena, pre 10 godina nisam poznavala nikog takvog, i ta suma mi je delovala kao nešto čime raspolaže estrada, kriminalci, sportisti.
Pozdrav, rekao bih da slicnu muku delimo. I ja sam zainteresovan za kupovinu veceg stana, i prodaju trenutnog koji je manji. Ne gori mi pod nogama, niti sam u zurbi, ali razmisljam za buducnost, jer ce u nekom trenutku zbog deteta da nam treba veci stan. Ok je dok je dete malo, ali nece tako biti doveka. Trenutne cene vecih stanova (starogradnja) na lokacijama koje gledam se ne uklapaju u nasu racunicu cena trenutnog stana+rata kredita. Iskreno sam se odlucio da cekam, i kockam na pad cene, jer sam uveren da cene starogradnje moraju pasti.
 
Nekoliko ljudi me pitalo na PP za onaj trosoban stan od drugarice na Banjici, samo da javim da vise nije aktuelan. Ruskinja s muzem i maltezerom uzela ga za 450 eur mesecno, muz uskoro slece iz Rusije i verovatno pisu ugovor na 2 godine. Video sam i skrinsotove, prepisku na viberu kao dokaz.

Eto toliko o "krizi" i padu potraznje. Drzi se jos trziste.
 
Ne znam zasto toliko trosite energije na neke ocigledne stvari. Obim trgovine je pao, ima ponude sto znaci da je traznja pala a to je vec dobar nagovestaj nekih promena u buducnosti. I ovi sto imaju novac isto vagaju da li je pametno ili nije kupovati. Iz perspektive kupca u Srbij, tih par top projekata i i starogradnje na top lokacijama ce se uvek prodavati skupo ali je ocigledno da prosecne novogradnje u drugim krajevima grada nisu vise toliko trazene da bi se kupovale po svaku cenu.
Evo malo informacija od preko bare.

1697216666541.jpeg
 
Poslednja izmena:
Zar ne može ekonomista koji zaradjuje 3k da uštedi dovoljno za veliko učešće za stan od 200k, i digne kredit sa ratom od 1k? Apropo programer sa ženom 3k, moj muž je programer, i bez žene ima dosta preko 3k. Sa ženom istina, vrv manje od 3k 😎 Šalim se za ovo poslednje ali onda ispada da skoro niko ne može da priušti stan, ili da moji prijatelji, a i muž pride, valjaju drogu bez mog znanja, ili tezgare na svadbama po Beču.
Ja sam napisao na nivou porodice. Taj ekonomista sto zaradjuje 3k, e pa njemu zena ne radi. Da bi zaradio 3k svi su angažovani oko porodice i svih ostalih stvari (i zena, tasta, tast, majka, otac itd). i sve je podređeno njemu. Konkretno on se raspitivao za stan i ne pada mu napamet da kupuje po ovim cenama npr. Zavise od njegovih primanja i ni sam nije siguran koliko to moze da traje a gotovo je siguran da nece da traje npr 20-30 godina.
Aj sad razmisli, ako ostavlja vise od 1k, koliko godina mu treba za učešće npr 🙂.
4-5 godina visokostresnog posla 🙂 +kredit na mnogo godina. Pod uslovom da ostanu ove cene kakve jesu 🙂
 
Poslednja izmena:
Trend prodaje:

1697221780579.png


U poslednjem kvartalu obim prodaje se stabilizovao na nivou oko 30% nizem nego prosle godine i 2019.

Po kvartalima:

vs 2022vs 2019
2023 Q1-18%-2%
2023 Q2-25%-11%
2023 Q3-28%-28%

Pad je najizrazeniji u rubnim opstinama, gde je u 2021. i 2022. nivo prodaje bio na istom nivou kao i 2019, dok je u ovoj godini 20% nizi, a u poslednjem kvartalu 30% nizi.

1697222350472.png


Po kvartalima:

vs 2022vs 2019
2023 Q1-15%-11%
2023 Q2-20%-17%
2023 Q3-22%-32%

Konacno su usporile i investitorske kupovine u centru grada, sto verovatno znaci da vecina investitora vise ne vidi nekretnine kao dobru investiciju. Poslednji kvartal je prvi u kojem je registrovan pad od oko 20% u odnosu na 2019. i oko 40% u odnosu na proslu godinu.

1697222529574.png



vs 2022vs 2019
2023 Q1-22%+17%
2023 Q2-33%+1%
2023 Q3-38%-16%
 
Poslednja izmena:
Ja vagam kolika je cena hedonizma vs cena toga "ispasti glup", i ne biti u pravu. Ako je neko recimo spreman da plati 10 dana odmora 3k evra, koliko je spreman da plati svaki mesec koji bi živeo komfornije. Svakako je predviđanje kretanja cena nejednačina sa 10 poznatih i 100 nepoznatih, bar ja tako vidim, sigurno da ima ljudi kojima mogu da bolje iskalkulišu taj račun.
Pozdravkoliao bih da slicnu muku delimo. I ja sam zainteresovan za kupovinu veceg stana, i prodaju trenutnog koji je manji. Ne gori mi pod nogama, niti sam u zurbi, ali razmisljam za buducnost, jer ce u nekom trenutku zbog deteta da nam treba veci stan. Ok je dok je dete malo, ali nece tako biti doveka. Trenutne cene vecih stanova (starogradnja) na lokacijama koje gledam se ne uklapaju u nasu racunicu cena trenutnog stana+rata kredita. Iskreno sam se odlucio da cekam, i kockam na pad cene, jer sam uveren da cene starogradnje moraju pasti.
 
Ja sam napisao na nivou porodice. Taj ekonomista sto zaradjuje 3k, e pa njemu zena ne radi. Da bi zaradio 3k svi su angažovani oko porodice i svih ostalih stvari (i zena, tasta, tast, majka, otac itd). i sve je podređeno njemu. Konkretno on se raspitivao za stan i ne pada mu napamet da kupuje po ovim cenama npr. Zavise od njegovih primanja i ni sam nije siguran koliko to moze da traje a gotovo je siguran da nece da traje npr 20-30 godina.
Aj sad razmisli, ako ostavlja vise od 1k, koliko godina mu treba za učešće npr 🙂.
4-5 godina visokostresnog posla 🙂 +kredit na mnogo godina. Pod uslovom da ostanu ove cene kakve jesu 🙂
Tom logikom niko nigde ne moze da kupi stan. 3k je natprosecna plata u gotovo celoj Evropi, a skoro svuda su cene jos vece nego u Beogradu, negde i nekoliko puta vece.
Gde se to od jedne plate skupi ucesce za godinu dana i otplati kredit za par godina?
 
Ja sam napisao na nivou porodice. Taj ekonomista sto zaradjuje 3k, e pa njemu zena ne radi. Da bi zaradio 3k svi su angažovani oko porodice i svih ostalih stvari (i zena, tasta, tast, majka, otac itd). i sve je podređeno njemu. Konkretno on se raspitivao za stan i ne pada mu napamet da kupuje po ovim cenama npr. Zavise od njegovih primanja i ni sam nije siguran koliko to moze da traje a gotovo je siguran da nece da traje npr 20-30 godina.
Aj sad razmisli, ako ostavlja vise od 1k, koliko godina mu treba za učešće npr 🙂.
4-5 godina visokostresnog posla 🙂 +kredit na mnogo godina. Pod uslovom da ostanu ove cene kakve jesu 🙂
Koliki je oportunetni trošak takvog života gde su žena, tašta, majka, otac, šurnjaja u službi jednog čoveka koji pravi 3k mesečno? Da pravi 30k pa i da razume čovek, ali ovo nije socijalisticka Jugoslavija da se od jedne natprosecne plate cela porodica može komforno živeti pa još i da ostane nešto preko.
 
Ja vagam kolika je cena hedonizma vs cena toga "ispasti glup", i ne biti u pravu. Ako je neko recimo spreman da plati 10 dana odmora 3k evra, koliko je spreman da plati svaki mesec koji bi živeo komfornije. Svakako je predviđanje kretanja cena nejednačina sa 10 poznatih i 100 nepoznatih, bar ja tako vidim, sigurno da ima ljudi kojima mogu da bolje iskalkulišu taj račun.
Jedna od stvari koje mi smetaju i koja se ovde godinama ponavlja, "ko kupuje stanove". Pa ko kupuje? Ko kupuje telefone 1k+ evra? Ko troši na letovanja i zimovanja hiljade evra? Ko ostavlja u restoranima stotine evra? Ko plaća kirije nekoliko stotina pa i hiljadu evra? No svaki izvor ima i svoje zasićenje, ne verujem da cene mogu još gore, ali isto tako da ne mogu tako lako 30% dole.
 
Ali ne razumem ovu matematiku da ljudi koji imaju para se ponašaju kao pijani milioneri i ne pitaju šta košta, a sve u cilju da kupe stanove koje će izdavati kao lux nekretnine. Kome će se izdavati ovi lux stanovi i po kojim cenama kada kažeš da su ogromnoj većini građana stanovi nisu priuštivi.

Ono što je ultimativna zabluda koja se ovde na forumu provlači je navodna korelacija koja mora postojati između plata lokalnog stanovništva i cene nekretnina kako bi stvari bile u nekakvom ekonomskom ekvilibrijumu. Na primer, manje od 2% poreskih obveznika u Srbiji ostvaruje zaradu na osnovu koje se plaća porez na godišnji dohodak građana (ostvaren neoporezivi neto iznos RSD 3.719.376). E sad, neko ko pravi 2700 eur mesečno i ima neke normalne troškove, može od te plate eventualno da uštedi 30-40k EUR za učešće i kupi na kredit neki običniji stan vrednosti do 200k EUR, ali svakako ne kupuje BNM Victoria, Kings Circle, Marinu Dorcol i ostale lux novogradnje. Medjutim, kao što vidimo u izveštajima o prometu, svakog meseca se proda par stotina luksuznih nekretnina i taj trend se nastavlja. Dakle, ne kupuju lokalni top earneri nego neki sasvim treći ljudi koji nemaju veze sa lokanim tržištem rada i koji nisu tako malobrojni, a raspolažu mnogo većim sumama.
Ako neko preko tendera dobije 10m evra a njega posao koji zavrsi vezano za tender kosta 1m evra, za njega je svejedno da li je m2 3k ili 10k evra. Ako neko ima kafic u kome ne izdaje racune i zaradjuje desetine k evra a u bilansima prikazuje gubitke, njemu je takodje svejedno da li je m2 3k ili 10k evra. Takvim ljudima ovakvi poslovi sluze da stvore kapital, a nekretnine da ga "smeste" na sigurno, a sigurnost nema cenu.
A kao sto rekoh, ja bih uzeo kredit za stan u Becu. Za stan u Beogradu nikad ne bih uzeo kredit.
Pa nije toliko problem u samim podacima koliko u interpetaciji istih. Izmisljanje kupaca koji odjednom ne mare za cenu. Invalidiranje cena starogradnje zato sto se sad ’prodaje vise novogradnje kao starogradnja’ sto nista sustinski ne menja.
Ne izmisljam ih, cinjenica jeste da postoje kupci kojima nije problem da plate i 10k evra po m2.
Cak i u ovom spisku za svaku opstinu gde je pad u Q3 manji nego u Q2 menjas metodologiju i naglasavas QoQ. Sa druge strane ignorises cinjenicu da je Q3 slabiji najvise zbog katastrofalnog Jula, a da se stanje popravilo u Avgustu i Septembru, jer se to ne uklapa u pricu da pad postaje sve jaci.
Nije u pitanju promena metodologije, nego posmatranje stvari iz razlicitih uglova. Ali Ok, ako zadrzavamo metodologiju, nemoj se buniti kad u Q4 budemo imali 40% YoY pad prometa iako mozda budemo imali veci promet nego u Q3. A zasto je jul katastrofalan kad je samo 10% slabiji od avgusta i septembra. Jeste bio slabiji, ali ne i katastrofalan. Eto, i ti sad interpretiras podatke kako tebi odgovaraju. Za mene su vece iznenadjenje avgust i septembar nego jul.
Stagnaciju imamo i to niko ne porice, to jeste realan pad. Ali upravo to postavlja pitanje, koliko ce se taj realan pad nastaviti, pogotovo u uslovima gde kamate nece biti toliki problem sledecih 15 meseci.
15 meseci na trzistu nekretnina ne znaci skoro nista.
Stalno se pominje scenario iz 2008. kao da je to neka matrica po kojoj stvari moraju da se odigraju iako nista drugo od uslova oni su tad postojali ne vazi danas, ili barem ne vazi jos uvek. Nisu tad kupci resili da cekaju, vec su kupci jednostavno prestali da budu kupci, zbog drasticnog pada plata u evrima i gubitka poslova. Danas i daje imamo situaciju da ljudi cekaju spremni, i to je i dalje jaka potpora koja ne da cenama da odu nominalno dole.
"Princip je isti, sve ostalo su nijanse". Naravno da ne mora svaka kriza da se manifestuje na isti nacin, niti da imamo isti procenat pada cena i istu dinamiku, ali za sad deluje da idemo u tom smeru. Polako, ali sigurno.
 
A kao sto rekoh, ja bih uzeo kredit za stan u Becu. Za stan u Beogradu nikad ne bih uzeo kredit.
Pošto si još davne 2020te hteo da kupiš stan u Beogradu, onda imaš već štek od 100-200k iako si pre par godina kupio stan u NIšu. Ko ima te zarade? Prodaješ drogu?
 
Poslednja izmena:
Sve vise imam utisak da ova tema postaje izvor licnih frustracija zasto nije kupio stan ili nece da kupi stan.
Ja bih kupio stan na kredit, ne postoji rec "nikad".
 
Zasto frustracije? Ja ovu temu pratim dok grickam kokice kao u bioskopu :)
Nemam kredite, stambeno sam obezbedjen i boli me uvo kako ce ici cene. Ako padnu super. Ako ne padnu, razlog vise da idem odavde. :) Ja jednostavno smatram da Srbija nije zemlja koja ima dovoljno perspektive da bih se zarobio kreditom i kupio bih nekretnine samo ako u tom momentu imam kes za kupovinu. U nekoj normalnijoj zemlji bih uzeo kredit, ali i tamo bih izbegao ako mogu, recimo prodam sve sto imam u Srbiji i tamo kupim bez kredita.
 
Tom logikom niko nigde ne moze da kupi stan. 3k je natprosecna plata u gotovo celoj Evropi, a skoro svuda su cene jos vece nego u Beogradu, negde i nekoliko puta vece.
Gde se to od jedne plate skupi ucesce za godinu dana i otplati kredit za par godina?
Naravno da nije tako. Kolega na istoj funkciji u inostranstvu ima 7-8k. Ovde od 3k ostane 1k a van 5k za isti posao.
Drugi primer, medicinari bez dodatnog posla ovde imaju nesto manje od 2.5k, u inostranstvu 7-8k. Ovde ostane 1k, van isto 5k itd. Onda ljudi van uzmu kredit gde je kamata drastično manja. Nego ne vredi tebi pricati.
 
Pa ti. Rekao si da si hteo 2020te da kupiš stan pa te je odvratila velika cena, i da sada čekaš pad cena od barem 20% da kupiš vikend stan, 800 postova pišeš o tome već par meseci. Stigle te godine pa zaboravljaš ili ne misliš ono što pričaš? A s obzirom da ne bi nikad digao kredit, a čekaš da kupiš stan, znači da imaš keš. A ako imaš keš, po tvojoj logici i par njh ovde, ili prodaješ drogu ili učestvuješ u nameštenom tenderu. Nemoj odmah da kukaš na ad astra homastra nego se seti malo predjašnjih postova, nije bilo tako davno, svega par meseci.


Evo i ovde kažeš da imaš keš. Odakle ti, bre, pare? Čuj, kupio stan pre par godina pa bi sada opet, i to za keš.
Necu odgovarati na ova glupa ad hominem sra*a, izmisljotine, izvrtanje reci i provokacije.
 
A kao sto rekoh, ja bih uzeo kredit za stan u Becu. Za stan u Beogradu nikad ne bih uzeo kredit.
Srecno sa stednjom onda, nacekaces se.
Ne izmisljam ih, cinjenica jeste da postoje kupci kojima nije problem da plate i 10k evra po m2.
Ali nisu samo oni ostali na trzistu.
15 meseci na trzistu nekretnina ne znaci skoro nista.
Proslo je vec vise od toliko od pocetka rata u Ukrajini, kao i od pocetka dizanja kamata. Cene nisu pale ni 5%, a vec imamo mere za kontrolu kamata sledecih 15 meseci. To je vec 30+ meseci nadanja da krene cena na na dole. Do tad, pitanje je gde ce euribor biti, verovatno nize nego sad.

Zasto frustracije? Ja ovu temu pratim dok grickam kokice kao u bioskopu :)
Nemam kredite, stambeno sam obezbedjen i boli me uvo kako ce ici cene. Ako padnu super. Ako ne padnu, razlog vise da idem odavde. :) Ja jednostavno smatram da Srbija nije zemlja koja ima dovoljno perspektive da bih se zarobio kreditom i kupio bih nekretnine samo ako u tom momentu imam kes za kupovinu. U nekoj normalnijoj zemlji bih uzeo kredit, ali i tamo bih izbegao ako mogu, recimo prodam sve sto imam u Srbiji i tamo kupim bez kredita.
Neko koga boli uvo ne pise 800 kilometarskih navijackih postova.
 
Naravno da nije tako. Kolega na istoj funkciji u inostranstvu ima 7-8k. Ovde od 3k ostane 1k a van 5k za isti posao.
Drugi primer, medicinari bez dodatnog posla ovde imaju nesto manje od 2.5k, u inostranstvu 7-8k. Ovde ostane 1k, van isto 5k itd. Onda ljudi van uzmu kredit gde je kamata drastično manja. Nego ne vredi tebi pricati.
U kom inostranstvu? Jel ta plata univerzalno tolika cim se izadje iz Srbije?
 
Srecno sa stednjom onda, nacekaces se.
Ali nisu samo oni ostali na trzistu.
Proslo je vec vise od toliko od pocetka rata u Ukrajini, kao i od pocetka dizanja kamata. Cene nisu pale ni 5%, a vec imamo mere za kontrolu kamata sledecih 15 meseci. To je vec 30+ meseci nadanja da krene cena na na dole. Do tad, pitanje je gde ce euribor biti, verovatno nize nego sad.
Neko koga boli uvo ne pise 800 kilometarskih navijackih postova.
Ja sam jedno vreme pre 10-15 godina visio i na Vukajliji i pisao definicije i kacio postere i reakcije, pa to ne znaci da mi je to bila najbitnija stvar u zivotu :)
Kao sto rekoh, to sto dosta vremena provodim ovde ne znaci da me ne boli uvo. Da li bih voleo da padnu cene? Da. Da li cu pasti u depresiju ako ne padnu? Necu. Sta cu raditi ako ne padnu? Idem tamo gde mi je bolje. :)
 
Naravno da nije tako. Kolega na istoj funkciji u inostranstvu ima 7-8k. Ovde od 3k ostane 1k a van 5k za isti posao.
Drugi primer, medicinari bez dodatnog posla ovde imaju nesto manje od 2.5k, u inostranstvu 7-8k. Ovde ostane 1k, van isto 5k itd. Onda ljudi van uzmu kredit gde je kamata drastično manja. Nego ne vredi tebi pricati.
Koje je to inostranstvo i koja pozicija gde se zaradjuje 8k EUR neto? Kao lokalni stanovnik, ne expat.
 
Necu odgovarati na ova glupa ad hominem sra*a, izmisljotine, izvrtanje reci i provokacije.
Znači nisi nikad napisao tako nešto? Evo neka ostane zabeleženo da si izjavio da nikada nisi tako nešto pisao, niti da planiraš da kupiš stan. Neću kopirati tvoje predjašne poruke da te ne diskreditujem toliko jer si strastveni navijač (za nešto što te ne zanima), dok opet sam sebe ne nadmašiš i počneš da pišeš nebuloze, a ovo "glupo" ću ti oprostiti ovaj put. A ako neko ne veruje, može sam vrlo lako da proveri tvoja pisanja. Meni je iskreno pun * tih vonabi investitora kojih "ne zanima Srbija i ne zanima kupovina stana, ali gledaju čisto onako", dok cene zbog takvih samo rastu.
 
Vrh