Šta je novo?

Cene nekretnina

Dodajte jos jedno 100+ stanova iz BW Victoria sto su prodati ali na predugovor i po 4-5-6k po m2.
Moze, a onda da ih oduzmemo u mesecu kad budu upisani :)
Da li imaju neke troskove na to sto im stoje stanovi u vlasnistvu firme? Da li moraju da placaju recimo komunalije (i porez) za preostale stanove koje nisu prodali u zgradi?
Ja sam negde procitao da su u nekim zgradama stanari imali problem kad je bio prodat mali broj stanova jer su se ukupni troskovi cele zgrade delili na broj prodatih stanova, a ne ukupan broj stanova ukljucujuci i one koji su i dalje u rukama investitora.
 
Poslednja izmena:
Čini mi se da će najveći pad obima trgovine nekretnina biti u novembru koji je prošle godine bio globalni maksimum za tržište nekretnina u Srbiji kako u pogledu obima ali i cena. Bilo bi dobro uporediti prosečan mesečno obim za 2022 uporediti sa istim za prvih 9 meseci ove godine. Isto tako i za cene
 
Sto se tica azuriranih podataka vezano za cene nekretnina, moze se zakljuciti sledece:

Septembar se pokazao jacim nego sto smo mislili da ce biti, imamo pad prometa za Q3 je 28.8%, sto je malo vise od Q2 kad je pad bio 25.9%, tako da bi neko mogao reci da nema znacajnijih promena u odnosu na Q2. Medjutim, ima. Promet u odnosu na Q2 je manji za cak 21.3%. Osim 2022. i 2015. promet u Q3 je generalno bio jako dobar. Vrlo cesto je bio jaci od ostalih kvartala, recimo 2019. je bio 11.8% jaci od Q2, a 2020. cak 55%, mada ta godina nije relevantna zbog korone. Stoga, cak i da imamo sezonski efekat, ne bih rekao da je reda velicine 20%, tj. mislim da je Q3 bio slabiji od Q2 ne samo zbog potencijalnog sezonskog efekta, nego i objektivno.

I dalje imamo statisticki rast cene, medjutim, postavlja se pitanja sta izaziva taj statisticki rast cene? Jedan od najbitnijih faktora jeste sigurno BgH2O, ali drugi bitan faktor jeste cinjenica da u okviru prometovane starogradnje imamo sve vise novogradnje. Koji procenat novogradnje se prometuje kao starogradnja je tesko reci, zavisi od opstine. Plus je tesko razdvojiti starogradnju staru 30+ godina, novogradnju staru 5-10-20 godina i novogradnju staru recimo do 5 godina. Ako se malo detaljnije zagleda statistika, moze se videti da se tokom godina povecava procenat novogradnje u ukupnom prometu, kao i procenat novogradnje koja se vodi kao starogradnja. Tesko je odrediti procente koliko novogradnje se vodi kao starogradnja, ali odokativnom metodom za recimo Savski Venac moze se videti da od 310 prometa u Q3 od cega je oko 92 starogradnja, oko pola od toga je novogradnja stara par godina. Naravno, nije ista situacija u svim opstinama, ali je logican zakljucak da ako ti raste procenat novogradnje u ukupnom prometu da ce rasti i prosecna cena,

Uporedite recimo Savski Venac u Q2 2018. i Q3 2023. kad smo imali slican promet (broj prodatih stanova), jer je tu najlakse pratiti, i sami zakljucite koliko je opao promet starogradnje:
1697146330056.png
1697146355109.png

Uporedimo to i sa 2021. koja je bila relativno skoro, a cene su bile (iako napumpane) malo normalnije nego danas:
1697146714397.png

Savski Venac je zgodan za analizu jer je verovatno jedina opstina gde je geografski moguce relativno precizno razdvojiti starogradnju od novogradnje.
Tacno se moze videti kako su tokom vremena ljudi odustajali od kupovine starogradnje i jedino sto je odrzavalo trziste "zivim" je novogradnja. Obicni ljudi su se povukli sa trzista, jer nemaju novca niti za starogradnju, niti za novogradnju, osim nekih izuzetaka (poput Mislice koja je nasla relativno povoljnu starogradnju na Novom Beogradu ili mog druga koji je nasao povoljan stan kod Slavije) i ostali su oni koji ne znaju sta ce sa parama kao jedini ucesnici na trzistu,
Bukvalno mislim da vec mozemo tvrditi da je pad traznje drastican, ali se jos uvek ne vidi zbog onih koji i dalje kupuju jer ne znaju sta ce sa parama, za njih nekretnine nikad nisu skupe. I sad dolazimo u sitauciju sta ce biti u slucaju kad se kriza bude dublje produbila i svi budu "tvrdoglavo" drzali visoke cene. Jer ako se uglavnom trguje novogradnjom, a ona je u rukama investitora i onih koji ne znaju sta ce sa parama, ako se oni povuku sa trzista, sta ce biti sa prometom i cenama?

Trziste se i dalje "drzi", mozda smo mi malo i previse optimisticni pa verujemo da ce se pad prometa desiti brze nego sto se desava, ali realno, i tokom prosle krize je bilo potrebno nekoliko godina da cene zaista padnu. Jer zasto bi sad neko spustao cene u nekoj vecoj meri ako misli da teorijski postoji sansa da brzo izadjemo iz krize. Ali kad kriza bude potrajala 2-3-4-5 godina, dolazimo u novu realnost. Koliko god da su neki meseci bili jaci nego sto smo ocekivali, oni i dalje nisu promenili trend. Pad prometa se nastavlja a manji statisticki rast cena je upitan zbog onog sto sam napisao u ovom komentaru.
 
Poslednja izmena:
Novogradnja i starogradnja su maltene u procenat identicno pale u odnosu na proslu godinu.

U starogradnji uvek imas miks i novijih i starijih zgrada. Ne znam ni kakvu to razliku pravi, prodaja je prodaja, sigurno da novogradnju ne kupuju samo oni koji ‘ne znaju sta ce sa parama’. Pre ce biti da je cena novogradnji realnija od starogradnje trenutno.

Ne znam ni u kakvoj smo to krizi, nema recesije jos uvek, plate realno jos rastu, nezaposlenost ne raste. Kamate su jedina stvar koja trenutno usporava prodaju, i tek treba da vidimo kako ce nove mere uticati na traznju. Sledecih par meseci cemo verovatno videti dodatno smanjenje pada.
 
Sto se tica azuriranih podataka vezano za cene nekretnina, moze se zakljuciti sledece:

Septembar se pokazao jacim nego sto smo mislili da ce biti, imamo pad prometa za Q3 je 28.8%, sto je malo vise od Q2 kad je pad bio 25.9%, tako da bi neko mogao reci da nema znacajnijih promena u odnosu na Q2. Medjutim, ima. Promet u odnosu na Q2 je manji za cak 21.3%. Osim 2022. i 2015. promet u Q3 je generalno bio jako dobar. Vrlo cesto je bio jaci od ostalih kvartala, recimo 2019. je bio 11.8% jaci od Q2, a 2020. cak 55%, mada ta godina nije relevantna zbog korone. Stoga, cak i da imamo sezonski efekat, ne bih rekao da je reda velicine 20%, tj. mislim da je Q3 bio slabiji od Q2 ne samo zbog potencijalnog sezonskog efekta, nego i objektivno.

I dalje imamo statisticki rast cene, medjutim, postavlja se pitanja sta izaziva taj statisticki rast cene? Jedan od najbitnijih faktora jeste sigurno BgH2O, ali drugi bitan faktor jeste cinjenica da u okviru prometovane starogradnje imamo sve vise novogradnje. Koji procenat novogradnje se prometuje kao starogradnja je tesko reci, zavisi od opstine. Plus je tesko razdvojiti starogradnju staru 30+ godina, novogradnju staru 5-10-20 godina i novogradnju staru recimo do 5 godina. Ako se malo detaljnije zagleda statistika, moze se videti da se tokom godina povecava procenat novogradnje u ukupnom prometu, kao i procenat novogradnje koja se vodi kao starogradnja. Tesko je odrediti procente koliko novogradnje se vodi kao starogradnja, ali odokativnom metodom za recimo Savski Venac moze se videti da od 310 prometa u Q3 od cega je oko 92 starogradnja, oko pola od toga je novogradnja stara par godina. Naravno, nije ista situacija u svim opstinama, ali je logican zakljucak da ako ti raste procenat novogradnje u ukupnom prometu da ce rasti i prosecna cena,

Uporedite recimo Savski Venac u Q2 2018. i Q3 2023. kad smo imali slican promet (broj prodatih stanova), jer je tu najlakse pratiti, i sami zakljucite koliko je opao promet starogradnje:
Pogledajte prilog 176359Pogledajte prilog 176360
Uporedimo to i sa 2021. koja je bila relativno skoro, a cene su bile (iako napumpane) malo normalnije nego danas:
Pogledajte prilog 176362
Savski Venac je zgodan za analizu jer je verovatno jedina opstina gde je geografski moguce relativno precizno razdvojiti starogradnju od novogradnje.
Tacno se moze videti kako su tokom vremena ljudi odustajali od kupovine starogradnje i jedino sto je odrzavalo trziste "zivim" je novogradnja. Obicni ljudi su se povukli sa trzista, jer nemaju novca niti za starogradnju, niti za novogradnju, osim nekih izuzetaka (poput Mislice koja je nasla relativno povoljnu starogradnju na Novom Beogradu ili mog druga koji je nasao povoljan stan kod Slavije) i ostali su oni koji ne znaju sta ce sa parama kao jedini ucesnici na trzistu,
Bukvalno mislim da vec mozemo tvrditi da je pad traznje drastican, ali se jos uvek ne vidi zbog onih koji i dalje kupuju jer ne znaju sta ce sa parama, za njih nekretnine nikad nisu skupe. I sad dolazimo u sitauciju sta ce biti u slucaju kad se kriza bude dublje produbila i svi budu "tvrdoglavo" drzali visoke cene. Jer ako se uglavnom trguje novogradnjom, a ona je u rukama investitora i onih koji ne znaju sta ce sa parama, ako se oni povuku sa trzista, sta ce biti sa prometom i cenama?

Trziste se i dalje "drzi", mozda smo mi malo i previse optimisticni pa verujemo da ce se pad prometa desiti brze nego sto se desava, ali realno, i tokom prosle krize je bilo potrebno nekoliko godina da cene zaista padnu. Jer zasto bi sad neko spustao cene u nekoj vecoj meri ako misli da teorijski postoji sansa da brzo izadjemo iz krize. Ali kad kriza bude potrajala 2-3-4-5 godina, dolazimo u novu realnost. Koliko god da su neki meseci bili jaci nego sto smo ocekivali, oni i dalje nisu promenili trend. Pad prometa se nastavlja a manji statisticki rast cena je upitan zbog onog sto sam napisao u ovom komentaru.
Naveo si nekoliko zapažanja i došao do zaključka koji je u suprotonosti sa premisama. Prvo, ukoliko BnV toliko utiče na lokalno tržište nekretnina, to su svakako loše vesti za sve "navijače" pada jer BNV kao porjekat nije ni blizu završetka- prodavaće se još najmanje narednih 5 godina. Medjutim, čak i ako gledaš neku bližu budućnost, ima raznih projekata srednje veličine koji tek počinju sa prodajom poput King`s Circle, Marina Dorćol, itd. a gde su prosečne cene m2 još više nego u BNV, tako da će se posečna cena prodatih stanova dodatno povećati u narednim mesecima i kvartalima.
Što se tiče argumenta novogradnja v starogradnja, mislim da je tu posmatraš stvari na pogrešan način-koga briga da li novogradnja zaista prvi put prometovana ili je stara 3 godine pa se vodi kao starogradnja, taj paramatar nije od preteranog značaja. Ono što je kod starogradnje najbitnije je lokacija, lokacija i lokacija. Centralni delovi Starog Grada, Vračara, pa čak i NBG-a su mesta gde starogradnja dominira u odnosu na novogradnju u odnosu 90:10, i nigde se ne beleži pad cene na tim lokacijama-u najboljem slučaju cene stagniraju ili čak blago rastu. Shodno tome, pad cena jeste moguć ali ne po liniji stargradnja/novogradnja, već samo na nekim lošim i udaljenim lokacijama na periferiji, nikako u centralnim gradskim zonama.
 
Sto se tice pada prometa za Q3 od 28.8% pitam se da l bi ga uopste bilo da su uneseni stanovi prodati u Viktoriji kojih ima poprilicno (ostalo je neprodato nekoliko vecih stanova jedino) a tolika je cena da bi mozda bio statisticki i rast prometa. Jedna takva zgrada moze da dobrano promeni statistiku. Ne vidimo znakove pada BW, nema znakova pada starogradnje na Novom, Starom Gradu, Vracaru. Doduse jos je rano za suditi. Kad nam dodju Kings Circle, Marina Dorcol...evo sad i Nota ide bice to meseci ozbiljnog skoka cene novogradnje.
 
Inflacija je. Ne može sve poskupljivati, a samo stanovi da pojeftine.
Što se tiče neprodatih stanova kao opterećenja za investitore ja čak mislim da prvih par godina on ima beneficije ako ih ne proda. Valjda se računovodstveno vode kao rezerva, a ne imovina, pa u poreskom smislu nema nikakvih opterećenja. To nije moj fah pa možda se pogrešno izražavam, ali uglavnom prvih par godina (tri ili pet, nisam siguran), novoizgradjeni, a neprodati stanovi nisu dodatni trošak za investitora. Mislim da čak ne plaća ni godišnji porez na imovinu na njih u tih prvih par godina jer to "nije njegova imovina" nego "roba za prodaju".
 
Centralni delovi Starog Grada, Vračara, pa čak i NBG-a su mesta gde starogradnja dominira u odnosu na novogradnju u odnosu 90:10, i nigde se ne beleži pad cene na tim lokacijama-u najboljem slučaju cene stagniraju ili čak blago rastu. Shodno tome, pad cena jeste moguć ali ne po liniji stargradnja/novogradnja, već samo na nekim lošim i udaljenim lokacijama na periferiji, nikako u centralnim gradskim zonama.
Kupaca na prelazu iz niže u srednju klasu nema. Verovatno i srednja klasa posustaje u kupovini.

Ono što je vazno napomenuti za NBG je pad obima trgovine na kvartalnom nivou Q3 2022 na Q3 2023 od 44%. To je ozbiljan pokazatelj topljenja potražnje...
 
sta je sad ovo?
 
Инфлација у ЕУР и УСД зонама се спустила на нивое од око 4% (YoY), и чини се да ће током следеће године бити стабилизована на циљаним нивоима од 2-3%. Изгледа да ће цена за то бити држање каматних стопа на садашњим нивоима. Међутим, наша инфлација је и даље преко 10%, и мислим да је стандард доста трпео због тога. Неке плате су испратиле инфлацију, али доста њих је остало са прединфлаторним примањима, а кредити су неприступачни, и видели смо да је све то прилично утицало на пад промета по овим ценама.

Но, и даље је остала прилична тражња оног слоја који је и носио цео овај талас, а то је дијаспора, бизнис, естрада... Изгледа да њима није никакав проблем да пазаре по 5к+. Зато лукс. пројекти по граду нису угрожени, док промет староградње дефинитивно пати, а и тржиште новоградњи испод 4к ће изгледа бити опрезније и слабије.

Незгодно за продавце и нарочито за купце (за живот), је што сви ови трендови језиво дуго трају. Већина нема живце ни ресурсе да чека годину дана на расплет, односно евентуални значајан пад цена. А годину дана је тек трептај на тржишту некретнина. Онај коме је до уштеде или сигурности, мора да чека 3 или 5 година. И, опет је питање шта ће тачно дочекати.
 
Poslednja izmena:
Inflacija je. Ne može sve poskupljivati, a samo stanovi da pojeftine.
Što se tiče neprodatih stanova kao opterećenja za investitore ja čak mislim da prvih par godina on ima beneficije ako ih ne proda. Valjda se računovodstveno vode kao rezerva, a ne imovina, pa u poreskom smislu nema nikakvih opterećenja. To nije moj fah pa možda se pogrešno izražavam, ali uglavnom prvih par godina (tri ili pet, nisam siguran), novoizgradjeni, a neprodati stanovi nisu dodatni trošak za investitora. Mislim da čak ne plaća ni godišnji porez na imovinu na njih u tih prvih par godina jer to "nije njegova imovina" nego "roba za prodaju".
Ako je to istina - a mozda ima ekonomista ili racunovodja da potvrde... Onda investitorima se ne zuri ni malo da prodaju. Mozda da ceka min 3 godine.
 
Ako je to istina - a mozda ima ekonomista ili racunovodja da potvrde... Onda investitorima se ne zuri ni malo da prodaju. Mozda da ceka min 3 godine.
Moze da ceka ali je pitanje da li ima dovoljno sredstava za zivot na "visokom nivou" na koji su uglavnom navikli (cast izuzecima koji su skromni). A druga stvar, ako ne mora da placa porez tih par godina, sta je sa strujom i jos nekim sitnim fiksnim troskovima za stan. Ne znam, i mogao bi neko da pojasni ako zna, da li mora da placa recimo ciscenje zgade, upravnika, odrzavanje, itd, kad se deo stanara vec uselio u takvoj zgradi. Ako to mora, slazem se nije to velika suma, ali opet ako imas puno stanova nakupi se i tu solidno velika suma.
 
Čak i da nije nikakav trošak da mu "stoje" stanovi, to je opet zarobljen novac koji bi verovatno radije da zavrti negde drugde. Ili mislite da su svi investitori beskonačno likvidni?
 
Zavisi koliko generisu mesecno. Imas "investitore" koji generisu i par stotina hiljada eura mesecno bez problema.
 
Zavisi koliko generisu mesecno. Imas "investitore" koji generisu i par stotina hiljada eura mesecno bez problema.

Ne sumnjam da postoje "investitori" kojima je svejedno da li će prodati odmah ili ne (mi ipak jesmo tržište gde se mnogo prljavog novca pere), ali verujem da je većini ipak stalo da prodaju to što izgrade.
 
Čak i da nije nikakav trošak da mu "stoje" stanovi, to je opet zarobljen novac koji bi verovatno radije da zavrti negde drugde. Ili mislite da su svi investitori beskonačno likvidni?
Tačno je da mu je novac "zarobljen" i da nisu beskonačno likvidni ali u zadnje dve godine su toliko akumulirali "likvidnosti" da mogu komotno da čekaju 2 godine... Jer su inicijalno mislili da će npr prodavati po 2k kvm a ono otišlo na 3500-4000 kvm tako da su se dobro omastili čak i da nisu računali. Ko god je bio pametan i stavio sa strane jer znao je da neće zlatno doba uvek trajati... Sada može lako da pregura.
U najgoru ruku, uvek može da proda 1-2 stana s 20% popusta nekom koga zna i da se na taj način drži cena spolja a koga zna proda mu s popustom i opet ima likvidnost i sve.
 
Незгодно за продавце и нарочито за купце (за живот), је што сви ови трендови језиво дуго трају. Већина нема живце ни ресурсе да чека годину дана на расплет, односно евентуални значајан пад цена.

Najgore je što ništa ti ne garantuje da će biti bolje.

U septembru je prometovano 7 stanova u Zemunskim kapijama po prosečnoj ceni od 2887 EUR/m2. Ja kad god prođem pored tog kompleksa, fasciniram se činjenicom da je neko za onu lokaciju spreman da plati skoro 3k evra po kvadratu.

Znači da je ona gospođa iz Art nekretnina sa nektarinama bila u pravu očigledno. Nisu ti stanovi skupi nego smo mi siromašni :)
 
Ja mislim da se i dan danas kod novogradnje do stavljanja objekta pod krov proda jedno 60 % stanova, a do kraja svih radova i onih preostalih 40 %.
Jako je rijetko da neko kupi stan u novogradnji koji je potpuno završen, tehnički primljen i uknjižen.
Jedino ako je prethodni kupac odustao ili iz bilo kog razloga nije mogao da isfinansira.
 
Kada sam pogledao cifru od 1060 prodatih stanova u septembru, promasio sam za nekih 100-150 stanova. Ocekivao sam ispod 1000, da je nekih 920 u najboljem ili 950 u najgorem slucaju.
Ali, s obzirom da sam u kontaktu s mnogim nasim gastarbajterima koji mi govore za koju satnicu rade i koliki stek su skupili za samo 4-5 godina boravka u EU, vidim da nama u Srbiji i nije toliko lose, koliko smo ili sirotinja (stvarno nemamo), ili smo foliranti, pravimo se da nemamo.
Istina je tu negde.
Nece ovo pasti brzo, trajace jos dugo vremena da prosecan Srbin a nije gastos, da skupi pare za stan.
Ukoliko ostanu ovako jako cene, doci ce do scenarija da ce sve vise mladih koji nisu iz Beograda, imati samo dva resenja - da emigriraju na Zapad ili da nadju drugi, bolje placen posao.
To i nije toliko lose, jer je lose da se unutrasnjost prazni u korist Beograda, Novog Sada i Nisa. Ja bih najvise voleo da dodje do centralizacije, da svako ima dobar posao u svom rodnom mestu.
Ipak, ocekujem jos vise Azijata i svetlih i tamnih, Afrikanaca i Kineza, koji ce za 3~5 godina imati i drzavljanstvo i pravo glasa. Pa da vidimo gde smo.
 
Najgore je što ništa ti ne garantuje da će biti bolje.

U septembru je prometovano 7 stanova u Zemunskim kapijama po prosečnoj ceni od 2887 EUR/m2. Ja kad god prođem pored tog kompleksa, fasciniram se činjenicom da je neko za onu lokaciju spreman da plati skoro 3k evra po kvadratu.

Znači da je ona gospođa iz Art nekretnina sa nektarinama bila u pravu očigledno. Nisu ti stanovi skupi nego smo mi siromašni :)
Stanovi su skupi, a i mi smo siromašni.
I Kosovo i Evropa.

Seti se i one zgrade na raskrsnici Tošin Bunar x UMP (Nikole Dobrovića), kod ŽS Tošin Bunar. Odvratna zgradurina na raskrsnici dve magistralne gradske saobraćajnice i pored železničkog koridora i malog Bangladeša, još se zove Elixir Garden. LOL Zanesvestio sam se kad sam video, verujem da i oni šiju 3000 što nam govori da su mnogi kupci u BG stvarno budale.

Samo napišeš lux stan novogradnja u Beogradu i kreću bale iz usta, ovde se Belville prodavao kao neki luksuz, msm i onaj K-district se prodaje kao luksuz i šta sve ne, jer zna se, luksuz življenja ogleda se u hodanju po valjda skupim pločicama, nakon što si založio električni kazan, pardon, uključio bojler. :LOL:

To što ne možeš prozor da otvoriš i živiš na izvoru olovne prašine i čega sve ne, koga briga, imam prečišćivač, imam privatno zdravstveno uplaćujem 🤡
 
Ne znam ni u kakvoj smo to krizi, nema recesije jos uvek, plate realno jos rastu, nezaposlenost ne raste. Kamate su jedina stvar koja trenutno usporava prodaju, i tek treba da vidimo kako ce nove mere uticati na traznju. Sledecih par meseci cemo verovatno videti dodatno smanjenje pada.
Nema ni govora o bilo kakvoj krizi,oko mene kasirke i mesari zidaju kuce,zaduzuju se,pozajmljuju niko i ne razmislja dal moze ostati bez posla.Kakva crna kriza,i da jos poskupi krize nece biti jer privatni sektor nudi ljudima plate od po 1000e za razne pekarke,vozace,rostiljdzije itd...
 
Ne znam dal si sarkastican, ali ja sam se zapanjio kad sam cuo da pizza/giros majstori po nekim fast foodovima u gradu imaju preko 200k plate.
 
Legitimno i legalno jeste, ali da se baš ne diskutuje o tome na ovoj temi - potpuno nelegitimno brisanje poruka... Onolika zgradurina i koliko je meni poznato prvi put da neko zida stotine stanova u Srbiji i da ih uopšte ne prodaje. Dok mnogi kukaju da su cene previsoke, Mosad, pardon Jevreji, pardon Skyline, odlučuje da ne prodaje.
Zaista nisam znao za to.

Zanimljivo, da je i Blackrock "jevrejska" firma.
 
Vrh