Šta je novo?

Cene nekretnina

Resenje u situaciji sa "bezobraznim" cenama je totalna kolektivna apstinencija od kupovine (voljna ili nevoljna=nelikvidnost kupca).

Ako nema (je mali iznos) nelegalne, tada pad legalne traznje ce neminovno ugroziti likvidnost (fiksni troskovi) investitora i primorati ga da spusti cenu da ne bankrotira i/ili oslobodi sredstva.

Pojedinci iz vlasti mogu subvencionisati (zaduzivanjem), ali i tu postaje sve "zategnutije i klizavo".

Totalna apstinencija kupaca i totalno zaustavljanje prodaje.

Najgore sto kupci mogu uraditi je finansiranje fiksnih troskova investitora malom, ali konstantnom traznjom i tako im omoguce "soft landing" (rasprodaju zaliha) - "prezivljavanje" krize.

"Slavina" mora skroz da se zavrne.
Sto su vece zalihe i sto duze traje apstinencija traznje, pad cena je veci.

Ako je nelegalna traznja dominantna, tada vaze druge relacije.
Takva trzista treba izbegavati jer vrednost robe (stanova) je nekonomska.
 
Meni su te terase kod njih presimpatične, ali mogu da razumem zašto je to nekome odbojno.
 
Resenje u situaciji sa "bezobraznim" cenama je totalna kolektivna apstinencija od kupovine (voljna ili nevoljna=nelikvidnost kupca).

Ako nema (je mali iznos) nelegalne, tada pad legalne traznje ce neminovno ugroziti likvidnost (fiksni troskovi) investitora i primorati ga da spusti cenu da ne bankrotira i/ili oslobodi sredstva.

Pojedinci iz vlasti mogu subvencionisati (zaduzivanjem), ali i tu postaje sve "zategnutije i klizavo".

Totalna apstinencija kupaca i totalno zaustavljanje prodaje.

Najgore sto kupci mogu uraditi je finansiranje fiksnih troskova investitora malom, ali konstantnom traznjom i tako im omoguce "soft landing" (rasprodaju zaliha) - "prezivljavanje" krize.

"Slavina" mora skroz da se zavrne.
Sto su vece zalihe i sto duze traje apstinencija traznje, pad cena je veci.

Ako je nelegalna traznja dominantna, tada vaze druge relacije.
Takva trzista treba izbegavati jer vrednost robe (stanova) je nekonomska.
Slažem se da je to rešenje, ali ono što vidimo po podacima - je baš ono što si nazvao "soft landing" odnosno konstantna tražnja na malo. Tj. na kašičicu. I tako imaju taman dovoljno da plate radnicima sve i sve troškove i čekaju "bolja vremena"... Pogledajte prodaju svih velikih projekata... Ide polako ali sigurno.
 
Ne treba se zaluđivati da će kupci prestati da kupuju skroz. To se nikad ne dešava ni na jednom tržištu, koliko god to ljudi priželjkivali.
 
Šta je razbacivanje? Šta je normalan život? Volela bih konkretno....
Za mene razbacivanje su patike od 300€ i mobilni telefon od +1000€. Eto neki prost primer. Iskreno mrzi me da pisem jer vidim da ima ljudi slicnih tebi kojima 1500€ nije nista i to je "normalno" da eto tek tako potrosi i sad nema mi smisla da ja tebe ubedjujem u suprotno. Sto bi rekli btw nisam nista lose mislio. :)
 
"Nevoljna" apstinencija se vec desava sa rastom kamata. "Voljna" apstinencija je teska budalastina.
PItanje je sta se smatra voljnom apstitencijom. Da li je apstinencija ako smatram da ne treba jesti parizer da bi se platilo 3k evra za raspalu starogradnju ili novogradnju sa fuserajem. pa odlucim da kupovinu odlozim, jer po trenutnuim cenama mogu da kupim samo ako godinama jedem parizer? Ne mislim bukvalno, nego konceptualno.
 
"Nevoljna" apstinencija se vec desava sa rastom kamata. "Voljna" apstinencija je teska budalastina.

Kako se zove kada imas novac (ili kreditnu sposobnost) i neces da ga das za nesto sto ne vredi "bezobraznu" cenu koja ti vredja inteligenciju?


Ima dosta primera kada su kupci bojkotovali proizvode "problematicnih" prodavaca iako su imali novac da ih kupe.


Bojkot novogradnje 1-2 godine bi drasticno promenio situaciju na trzistu nekretnina u Srbiji.


Niko ne ocekuje 100% vec drasticno smanjenje koje bi otezalo investitorima i nateralo ih na redukcije.


https://commetric.com/2020/09/30/co...t-controversial-brands-in-the-media-right-now/


https://www.reuters.com/markets/us/...icans-are-boycotting-companies-now-2022-06-29/
 
Kako se zove kada imas novac (ili kreditnu sposobnost) i neces da ga das za nesto sto ne vredi "bezobraznu" cenu koja ti vredja inteligenciju?


Ima dosta primera kada su kupci bojkotovali proizvode "problematicnih" prodavaca iako su imali novac da ih kupe.


Bojkot novogradnje 1-2 godine bi drasticno promenio situaciju na trzistu nekretnina u Srbiji.


Niko ne ocekuje 100% vec drasticno smanjenje koje bi otezalo investitorima i nateralo ih na redukcije.


https://commetric.com/2020/09/30/co...t-controversial-brands-in-the-media-right-now/


https://www.reuters.com/markets/us/...icans-are-boycotting-companies-now-2022-06-29/
Jedno je bojkot pojedinacnih kompanija, drugo je bojkot jedne cele kategorije proizvoda (koji spada u osnovnu ljudsku potrebu). Nadji jedan primer gde je to uspesno sprovedeno bilo gde u svetu.

Kada ljudi veruju u glupave teorije zavere gde je sve dirigovano i namesteno onda su im i resenja podjednako nerealna.
Sad ce bas 15k judi koji godisnje kupi stan u Bg i jos nekoliko puta toliko koji planiraju da kupe da se spontano organizuju i dogovore.

Imam i ja takvo resenje za Izrael/Palestina konflikt. Samo da sednu i odluce da se ne ubijaju vise. To je to. Zapratite me za jos ovakvih resenja.

PItanje je sta se smatra voljnom apstitencijom. Da li je apstinencija ako smatram da ne treba jesti parizer da bi se platilo 3k evra za raspalu starogradnju ili novogradnju sa fuserajem. pa odlucim da kupovinu odlozim, jer po trenutnuim cenama mogu da kupim samo ako godinama jedem parizer? Ne mislim bukvalno, nego konceptualno.
To je nevoljna apstinencija. Jednostavno ne mozes da zavrsis kupovinu a da ne odes ispod nekog sopstvenog minimuma kvaliteta zivota.
 
Ako veliki ne budu spustali cene. Onda nista. Jer to sto ce Pera koji gradi zgradu s 7 stanova da spusti cenu - to niko nece ni da vidi ni da cuje ni da primeti. Moraju veliki inace nista od spustanja!
Ili ti koje si naveo - Lastavice, Pupinova Palata i BW ili nista... Ostali su beznacajni. Tj. nisu trend setteri
Ne prizivati da BW spusta cene, ako projektuju za ovolike pare ovako, pa onda još mrljavije to izvedu, šta će tek biti kad se spuste cene , cccc….
 
Jedno je bojkot pojedinacnih kompanija, drugo je bojkot jedne cele kategorije proizvoda (koji spada u osnovnu ljudsku potrebu). Nadji jedan primer gde je to uspesno sprovedeno bilo gde u svetu.

Kada ljudi veruju u glupave teorije zavere gde je sve dirigovano i namesteno onda su im i resenja podjednako nerealna.
Sad ce bas 15k judi koji godisnje kupi stan u Bg i jos nekoliko puta toliko koji planiraju da kupe da se spontano organizuju i dogovore.

Imam i ja takvo resenje za Izrael/Palestina konflikt. Samo da sednu i odluce da se ne ubijaju vise. To je to. Zapratite me za jos ovakvih resenja.


To je nevoljna apstinencija. Jednostavno ne mozes da zavrsis kupovinu a da ne odes ispod nekog sopstvenog minimuma kvaliteta zivota.
Ja sam naveo granicni primer, a pitanje je koliko je takvih. Takodje, ima puno primera koje je recimo Tin naveo, da neko ima novac, ali jednostvno ove cene smatra bezobraznim i ne zeli da placa cene koje vredjaju inteligenciju. Naravno, ko ne zna sta ce sa parama njemu je svejedno koliko kosta m2. Ali za onog ko novac zaradjuje radom, a ne kapitalom, cene su previsoke. Ja barem licno smatram da postoji mnogo pametnijih nacina da se potrosi novac nego da se spuca u kvadrate. Naravno, kome treba za zivot glupo je da trosi novac na gluposti a nema reseno stambeno pitanje. Takode, da ja ne znam sta cu sa novcem, tj. da ga imam puno, i ja bih licno solidan deo investirao u nekretnine (pitanje je samo da li bih u Beogradu). Ali sa trenutnim primanjima ja trenutno smatram da se 200k evra koliko je potrebno za neki pristojan stan moze mnogo pametnije iskoristiti od kupovine cigle.
 
Ja sam naveo granicni primer, a pitanje je koliko je takvih. Takodje, ima puno primera koje je recimo Tin naveo, da neko ima novac, ali jednostvno ove cene smatra bezobraznim i ne zeli da placa cene koje vredjaju inteligenciju. Naravno, ko ne zna sta ce sa parama njemu je svejedno koliko kosta m2. Ali za onog ko novac zaradjuje radom, a ne kapitalom, cene su previsoke. Ja barem licno smatram da postoji mnogo pametnijih nacina da se potrosi novac nego da se spuca u kvadrate. Naravno, kome treba za zivot glupo je da trosi novac na gluposti a nema reseno stambeno pitanje. Takode, da ja ne znam sta cu sa novcem, tj. da ga imam puno, i ja bih licno solidan deo investirao u nekretnine (pitanje je samo da li bih u Beogradu). Ali sa trenutnim primanjima ja trenutno smatram da se 200k evra koliko je potrebno za neki pristojan stan moze mnogo pametnije iskoristiti od kupovine cigle.
Ajde navedi molim te par primera gde je pametnije uloziti od stana?
 
Ajde navedi molim te par primera gde je pametnije uloziti od stana?
Ja nisam koristio izraz uloziti nego "potrositi" i "iskoristiti". Ali da, deo bih i ulozio. Jednostavno smatram da se stednja za stan po ovim cenama na ustrb kvaliteta zivota ne isplati. Pre bih taj novac iskoristio za povecanja kvaliteta zivota, recimo putovanja, kupio bih kola, ziveo opustenije, ne bih se odricao mnogih stvari kojih sam se vec odricao da bih kupio prvi stan,... A deo bih ulozio u edukaciju i nesto privatno. Posto se bavim IT-jem, vec sam poceo da ulazem, za sada jos uvek relativno malo, ali ne zurim nigde. I naravno, ako to bude zazivelo za X godina, selim posao u inostranstvo.
Jednostavno, da bih ulozio u stan bilo bi mi potrebno da jos stedim i uzmem kredit, a vec odmah mogu da ulozim u ovo sto vec ulazem.
 
Ja sam naveo granicni primer, a pitanje je koliko je takvih. Takodje, ima puno primera koje je recimo Tin naveo, da neko ima novac, ali jednostvno ove cene smatra bezobraznim i ne zeli da placa cene koje vredjaju inteligenciju. Naravno, ko ne zna sta ce sa parama njemu je svejedno koliko kosta m2. Ali za onog ko novac zaradjuje radom, a ne kapitalom, cene su previsoke. Ja barem licno smatram da postoji mnogo pametnijih nacina da se potrosi novac nego da se spuca u kvadrate. Naravno, kome treba za zivot glupo je da trosi novac na gluposti a nema reseno stambeno pitanje. Takode, da ja ne znam sta cu sa novcem, tj. da ga imam puno, i ja bih licno solidan deo investirao u nekretnine (pitanje je samo da li bih u Beogradu). Ali sa trenutnim primanjima ja trenutno smatram da se 200k evra koliko je potrebno za neki pristojan stan moze mnogo pametnije iskoristiti od kupovine cigle.
Pa ne znam bas dal ima puno primera koji su nameravali da kupuju, mogu da kupe, ali svesno bojkotuju jer im je ‘vredjanje inteligencije’.

Onih koji ni ne nameravaju da kupe, ili nameravaju ali ne mogu, pa kao nece, takvih ima koliko hoces, ali to bas i nije pravi bojkot. Ako je to primer onda i ja bojkotujem Rols Rojs i Patek Filip jer mislim da ima pametnijih stvari za te pare :)
 

Jbt bog da te jbe.. 350 ovaj ćumez sa galerijom + polno i rodno diskriminiše, samo ženskoj osobi, studetkinji.. i šta mu to dođe "grčko kupatilo" ..na slikama izgleda kao pokušaj kupatila, kvadrature manje od najmanjeg lifta... Sačuvaj bože, ispada razumnije beskućnik biti nego ove pare dati.
 
Kako se zove kada imas novac (ili kreditnu sposobnost) i neces da ga das za nesto sto ne vredi "bezobraznu" cenu koja ti vredja inteligenciju?


Ima dosta primera kada su kupci bojkotovali proizvode "problematicnih" prodavaca iako su imali novac da ih kupe.


Bojkot novogradnje 1-2 godine bi drasticno promenio situaciju na trzistu nekretnina u Srbiji.


Niko ne ocekuje 100% vec drasticno smanjenje koje bi otezalo investitorima i nateralo ih na redukcije.


https://commetric.com/2020/09/30/co...t-controversial-brands-in-the-media-right-now/


https://www.reuters.com/markets/us/...icans-are-boycotting-companies-now-2022-06-29/
A kako tacno zamisljas da se milion ljudi dogovori da kolektivno bojkotuje. Koji ce od tih milion prvi da kupi kada cena padne i stvori lancanu reakciju koja ce vecini ostalih podici cene i vise nego sto su sada.

Jedno je bojkotovati proizvod prodavca kada imas alternativu za taj proizvod kod drugog prodavca ili proizvodjaca. Sta je alternativa za stambeni prostor, komad neba?
To su mastarije na nivou decijih snova, kad bi ja bio predsednik svi bi bili srecni i svi bi bili posteni.
 
Pa ne znam bas dal ima puno primera koji su nameravali da kupuju, mogu da kupe, ali svesno bojkotuju jer im je ‘vredjanje inteligencije’.

Onih koji ni ne nameravaju da kupe, ili nameravaju ali ne mogu, pa kao nece, takvih ima koliko hoces, ali to bas i nije pravi bojkot. Ako je to primer onda i ja bojkotujem Rols Rojs i Patek Filip jer mislim da ima pametnijih stvari za te pare :)
Mozemo mi do sutra nagadjati koliko ih je. Uvek ima onih koji ne znaju sta ce sa parama, tako da normalno da ce uvek biti onih koji kupuju, ali ja sam prilicno uveren da smo blizu tacke kad ce zasicenost trzista izavati pad cene. Naravno da ce uvek biti onih koji kupuju, ali ulaganje u nekretnine sad mi izgleda kao kupovina Bitcoina, ucenje HTML-a i CSS-a, tj. ulaganje u nesto sto samo po sebi ne mora da bude losa odluka, ali profit od te investicije ce biti sve manj i manji, pa ce samim tim i interesovanja za kupovinu u buducnosti padati.
 

Jbt bog da te jbe.. 350 ovaj ćumez sa galerijom + polno i rodno diskriminiše, samo ženskoj osobi, studetkinji.. i šta mu to dođe "grčko kupatilo" ..na slikama izgleda kao pokušaj kupatila, kvadrature manje od najmanjeg lifta... Sačuvaj bože, ispada razumnije beskućnik biti nego ove pare dati.
Grcko kupatilo je toalet sa tusem.
 

Jbt bog da te jbe.. 350 ovaj ćumez sa galerijom + polno i rodno diskriminiše, samo ženskoj osobi, studetkinji.. i šta mu to dođe "grčko kupatilo" ..na slikama izgleda kao pokušaj kupatila, kvadrature manje od najmanjeg lifta... Sačuvaj bože, ispada razumnije beskućnik biti nego ove pare dati.
Tih polnih i rodnih diskriminacija i još na osnovu godišta imaš more u HaloOglasima. Samo okreni bilo koje izdavanje soba... 80% izdaju samo studenticama.
 
Vrh