Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako veliki ne budu spustali cene. Onda nista. Jer to sto ce Pera koji gradi zgradu s 7 stanova da spusti cenu - to niko nece ni da vidi ni da cuje ni da primeti. Moraju veliki inace nista od spustanja!
Ili ti koje si naveo - Lastavice, Pupinova Palata i BW ili nista... Ostali su beznacajni. Tj. nisu trend setteri

Ako čekaš njih da spuštaju cene, načekaćeš se po mom mišljenju. Ako bude bilo ikakvog pada, veliki investitori će spuštati poslednji.
 
Svakako nece da cuje prvih par meseci, onda posle ide nervoza, pa prihvatanje surove realnosti, onda ide spustanje. Ako ne spusta, a bez para je, sledi gasenje firme. Ako ima pozamasan stek i moze da ceka, cekace. Mali je broj takvih.
Najveca nervoza u savremenom biznisu je kad su zarobljene pare, koje se ne vrte jer je poremecaj na trzistu.
Sad vec imamo poremecaj na trzistu zitarica i hrane. Sve manji broj poljoprivrednika kupuje stanove svojim unucima i deci u vecim gradovima. Posao ne ide tako kako su godinama navikli.
Ostaje samo IT sektor.
 
S obzirom da su već oteli bankama "od usta" sa uredbom od prošlog meseca, jedini vid pomoći koji mogu da ponude jeste subvencionisanje kredita. Nisam siguran da država ima para za tako nešto u ovom trenutku.
I ja se pitam ima li para, verovatno da nema, mada ne znam kako funkcionise subvencionisanje onih kuća na selu po 10.000E, ili subvencije stranim investitorima...
 
I ja se pitam ima li para, verovatno da nema, mada ne znam kako funkcionise subvencionisanje onih kuća na selu po 10.000E, ili subvencije stranim investitorima...
Taj što kupuje staru kuću na selu za 10k eura, ni ne razmišlja o BW ili stanu u BGu gde je to u najboljem slučaju 6 kvm. Dok na selu dobije kuću i imanje za 10k. To što je kuća stara 100+ godina je druga priča. Ti programi i dalje postoje i jako su popularni. Ali oni ne utiču na cenu nekretnina i novogradnje u BGu. To su dve različite grupe ljudi.
 
I ja se pitam ima li para, verovatno da nema, mada ne znam kako funkcionise subvencionisanje onih kuća na selu po 10.000E, ili subvencije stranim investitorima...
Para država UVEK ima. Samo je pitanje gde ih troši. Da li na vojsku ili na školstvo, zdravstvo i drugo. Kao što vidite za EXPO su veliki planovi i veliki budžeti tako da para ima i biće...
 
Nisam mislio da te kuce uticu na cenu, nego da odatle može novac da se dislocira u drugom pravcu.
A to da država ima, ok, ali to je relativna stvar, i pitanje je da li ima dovoljno za neke ozbiljnije zahvate u smislu subvencija.
 
Ako čekaš njih da spuštaju cene, načekaćeš se po mom mišljenju. Ako bude bilo ikakvog pada, veliki investitori će spuštati poslednji.
Ne znam ni sam šta da ti kažem. Kad posmatram iz ugla obične osobe rekao bi i ja tako. Veliki igrači, imaju "masti" i mogu da čekaju najduže. Ali opet radim za veliku multinacionalnu firmu iz zdravstvene oblasti i stalno pritišću prodaju da se rešavaju zaliha!! Stalno kažu "inventory is too high" i prodavajte... A da li moraju - ja bi opet rekao ne. Npr. Kad se Lastavice završe za par meseci, ne znam koliko im je baš u interesu da na P&L listi vode 40% stanova kao inventar ili zalihe... Jer ti su stanovi izgrađeni a nisu prodani... Videćemo. Zanimljiv je period pred nama. U svakom slučaju treba čekati proleće kao što reče onaj agent... Nešto će da se desi.
 
Apropo ove teme - Merin je najavio izgradnju kompleksa SILVA VIDIKOVAC (link)

Ako nekog zanima raspon cena - 2.400-2.950 EUR/m2 (sa PDVom). Cena parking mesta od 16.000-20.000 EUR.

Neću reći da sam šokiran jer su cene ludilo svuda, ali ne znam koja bi me sila naterala da dam tolike pare za Vidikovac :)
 
Nisam mislio da te kuce uticu na cenu, nego da odatle može novac da se dislocira u drugom pravcu.
A to da država ima, ok, ali to je relativna stvar, i pitanje je da li ima dovoljno za neke ozbiljnije zahvate u smislu subvencija.
Ajde da kažemo da i hoćeš da dislociraš... Evo uzmi primer 1 milion eura s tim ti rešavaš 100 porodica samim tim preko 500 glasova dobijaš! Znači 4 porodična glasa plus sigurno od njihovih roditelja jer si im rešio stambeno pitanje. A za tih milion eura možeš sada u Bgu da kupiš u najboljem slučaju 5 krštenih stanova. evo da kažemo i 7. Znači 40 sigurnih glasova vs. 500+ i impact mnogo veći jer si u maloj sredini. Ta porodica koja se doseli na selo i dobila je kuću od države pa on priča to svima i svi će da znaju.
Neka porodica da se doseli i u BW, ko će da zna - NIKO pa ni onaj portir dole.
Znači gledaj gde ti dobijaš max pred izbore koji očigledno idu za iste pare...
 
Ma dobro, ja sam samo lupio kao ideju, mada iako ne mislim da ima smisla da razvijamo ovu teoriju, i nije mi na pameti bilo glasacko telo, već građevinska industrija i njeni interesi, moram da kazem da ne mislim da je glas u BG jednak glasu u nekoj selendri - tamo je, kako pokazuje iskustvo vec 30 godina, dovoljno obećati asfalt ili kanalizaciju, a cesto ni to ne treba, sumnjam da bi se nesto promenilo ukidanjem takvih subvencija...

Elem, pada mi na pamet npr i resenje da ti 10% poreza u startu ne racuna ako imas pravo na povraćaj, čime ti olaksava i učešće, možda bi to pomoglo, zar ne?
 
Ma dobro, ja sam samo lupio kao ideju, mada iako ne mislim da ima smisla da razvijamo ovu teoriju, i nije mi na pameti bilo glasacko telo, već građevinska industrija i njeni interesi, moram da kazem da ne mislim da je glas u BG jednak glasu u nekoj selendri - tamo je, kako pokazuje iskustvo vec 30 godina, dovoljno obećati asfalt ili kanalizaciju, a cesto ni to ne treba, sumnjam da bi se nesto promenilo ukidanjem takvih subvencija...

Elem, pada mi na pamet npr i resenje da ti 10% poreza u startu ne racuna ako imas pravo na povraćaj, čime ti olaksava i učešće, možda bi to pomoglo, zar ne?
E to bi pomoglo! To jeste! to drzavu nista ne kosta a mnogo bi pomoglo.
 
U svakom slučaju prešli smo s Stagnacija i posle rast cena... Na Stagnacija i pad cena... To je već drugi u nizu, prvo N1 sad i Telegraf... Vidi se tendencija.
Pisu i drugi
 
S obzirom da su već oteli bankama "od usta" sa uredbom od prošlog meseca, jedini vid pomoći koji mogu da ponude jeste subvencionisanje kredita. Nisam siguran da država ima para za tako nešto u ovom trenutku.
Banke u Srbiji su prosle godine ostvarile čist profit od 750 miliona evra.

Mislim da osim naftne, nema profitabilnije "industrije" u Srbiji. Tako da verujem da itekako jos ima prostora i da banke profitiraju a da se klijentima olakša.
 
Upravo, isto kao kad je bilo za rast cena. Druga slika, naslov i par uvodnih recenica. Bitan je narativ :cool:
Slažem se! Najbitniji je narativ. Jer važno je da obični ljudi vide da se promenilo. Videćemo situaciju do kraja godine i za promet i za cene. Nismo mi ništa drugačiji od sveta jedino malo kasnimo!
 
Ih to je pravi gust, jos ako jedes meso sa hlebom svaki dan, idealna kombinacija za rak debelog creva tu oko 50te godine. Edukuj semalo, jeftinije ce te izaci.
Meso je, zapravo, izuzetno zdravo, samo ako nije procesuirano i kljukano antibioticima, ali takvo danas nije jeftino. Hleb treba izbegavati.
 
Slažem se! Najbitniji je narativ. Jer važno je da obični ljudi vide da se promenilo. Videćemo situaciju do kraja godine i za promet i za cene. Nismo mi ništa drugačiji od sveta jedino malo kasnimo!
Ništa se nije promenilo. Ovakvi tekstovi su samo manipulativna tehnika kojoj se prodavnica starogradnje s astronomskim cenama uliva informacija da stan neće prodati po 2400+ eura po kvadratu.
Novi oglasi za moj kraj ne pokazuju pad cena ni za jedan euro po kvadratu.
 
Drugar radi u advokatskoj kancelariji, skoro je jedan Rus kupio stan u Bnv. Cena nepoznata.
Sada predaje papire za boravak na bazi nekretnine. Verovatno ocekuje i nas pasos za koju godinu.
Ovo je samo kap u moru plavom. Nema bas toliko Rusa koliko se prizeljkivalo.

Ostaje samo starogradnja za nas autohtone beogradjane :)
 
Ne ostaje ni starogradnja osim ako nisi spreman da platiš 2100 po kvadratu :LOL:
 
Evo šta otprilike dobiješ za 2100€/m2 u Budimpešti:

Lokacija: https://goo.gl/maps/tS4wR9cSM6chgjvk9


Opis:
Pogled na ulicu, svetao, mašinski renoviran, 87 m2, na 3. spratu stan na prodaju u Bartok Bela ut, preko puta Menesi ut.1/1 vlasništvo, bez tereta, brz posed. Renoviranje je izvršeno u trospratnoj stambenoj zgradi izgrađenoj početkom 1900-ih, okrečeno je stepenište, popravljen krov i zamenjen gasovod. Prilikom daljeg renoviranja, nakon modernizacije elektro instalacija i prodaje potkrovlja, predviđen je panoramski lift i obnova spoljašnje i unutrašnje fasade, sa duplom plafonom i zvučnom izolacijom. Kratkoročno izdavanje nije zabranjeno.

Svaka soba u stanu ima prozor. Svetao dnevni boravak, kuhinja i spavaća soba daju stanu odličnu atmosferu. Zamenjene su cevi za struju i vodu, postavljeni novi radijatori, proširena elektromreža na -32A, zidovi popravljeni, čisti i u dobrom stanju. Stan ima etažno plinsko grijanje. Nakon manjih renoviranja (podna i vanjska stolarija), stan se može odmah useliti. Stan ima 3 sobe, 2 toaleta, kupatilo, ostavu, monumentalni hol i kuhinju. Ukupni troškovi: 30.144 HUF, što uključuje, između ostalog, naknade za vodu i kanalizaciju, osiguranje zgrade i održavanje.

Što se njegove infrastrukture tiče, odličan je, nećete naći ništa bolje. Pravi je osećaj života hodati trotoarom Bartok Bela ut ka Szent-Gellert ter-u, dok se možete diviti umetničkim izložbama, antikvarnicama ili pratiti svoj stomak i birati između bezbrojnih gastronomskih kultura. Obala Dunava je na dohvat ruke, što može biti osnova za prijatno večernje opuštanje, dok možete uživati u zaslepljenosti noćnih svetala. Preporučujemo ga onima koji vole buržoaski stil i žele da se odmah presele uz malu investiciju.
Za sva pitanja ili za zakazivanje pregleda imovine stojim Vam na raspolaganju. Nekretnina se prodaje sa nameštajem i frižiderom.

Za 2100€/m2 u Beogradu te čeka ovakva svakodnevnica: https://goo.gl/maps/XQBuvAD8u1cDoeHh9


Za onog ko voli da ulazi u stan sa uske zajedničke terase na kojoj se mimoilazi sa drugim stanarima - savršeno.
 
Vrh