Šta je novo?

Cene nekretnina

Ljudi nemojte se zezati sa tim. Izolacija je važna i leti i zimi!
Već sam pisao o tome ali NEMOJTE kupovati stanove ispod C energetskog nivoa. Evo sada će novi Komesar EU za klimatske promene (čitaj zelenu agendu biti Holanđanin). To znači da smo svi nadrljali. Već sam vam rekao da u NL planiraju da od 2030 zabrane izdavanje i prometovanje stanova i kuća čiji je energetski razred ispod D. Znači moći ćeš da živiš u njemu ali ništa više. Ima u NL mnogo tih starudija jer oni vole starudije od 200-300 godina (da dobro ste pročitali). E sad kad budeš morao da budžiš taj stan da digneš malo energetski razred dobro svi razmišljaju.
Svi koji kažu da to nema šanse da dođe kod nas neka samo vide kako su jednim potezom pera sve nelegalne objekte "skinuli s tržišta"! Praktično isto su uradili. Možeš da živiš u toj kući ili stanu, ali ne možeš da ga legalno prodaš (tj da ga uknjižiš). Ili ako ga prodaješ moraš po mnogo nižoj ceni jer ne može se dobiti kredit za taj stan. Možeš da izdaješ na crno ali opet... Praktično imaš imovinu u kojoj samo ti možeš da živiš i ništa više!
Koliko god zvučalo suludo DOBRO gledajte energetske pasoše kad kupujete stan! Zato one zgrade (televizorke i slično) gde je energetski nivo tipa F zaobilazite u velikom luku jer kroz koju godinu mogu da vas dočekaju neverovatni troškovi obnove fasade i izolacije koji se mere u milionima eura.

To sto ne bi trebalo uzimati stanove ispod C energetskog nivoa nije razlog zbog koga cemo nadrljati nego unaprediti zivote. Dakle, manje troskova ce ici za grejanje itd itd.
Bilo bi sjajno da ovo dodje sto pre kod nas ali to ne da nije realno u skorije vreme nego cemo cekati bar jos 20 godina. Pa mi nismo na nivou da klime ne smeju da vise sa fasade da ne pricam dalje. Koliko dugo se preti poostravanjem mera oko izduvnih gasova kod nas pa nista (u medjuvremenu Amsterdam kako je krenuo uskoro nece imati aute na benzin/dizel uopste, hvala bogu!)
Dakle, sto visi energetski razred, naravno, ali ne zbog teorija zavere nego zbog kvaliteta sopstvenog zivota
 
Ne razumem se previse u energetske pasose, izvinjavam se ako je glupo pitanje ali kako se moze proveriti koji je pasos za neku zgradu starogradnje? Nisam video ni kod novogradnje da je jasno naznaceno na sajtovima.
Na sajtovima NIJE naznaceno ali morate da pitate prodavce! Vecina ih ni ne zna, pa onda idu i proveravaju. Ali pitajte. Ono sto ja sam video da je vecina B energetski razred osim BW koji je C :))
Za starogradnju nemam pojma, ali vidite i sami ako je zgrada u raspadu, da je to lose.
 
To sto ne bi trebalo uzimati stanove ispod C energetskog nivoa nije razlog zbog koga cemo nadrljati nego unaprediti zivote. Dakle, manje troskova ce ici za grejanje itd itd.
Bilo bi sjajno da ovo dodje sto pre kod nas ali to ne da nije realno u skorije vreme nego cemo cekati bar jos 20 godina. Pa mi nismo na nivou da klime ne smeju da vise sa fasade da ne pricam dalje. Koliko dugo se preti poostravanjem mera oko izduvnih gasova kod nas pa nista (u medjuvremenu Amsterdam kako je krenuo uskoro nece imati aute na benzin/dizel uopste, hvala bogu!)
Dakle, sto visi energetski razred, naravno, ali ne zbog teorija zavere nego zbog kvaliteta sopstvenog zivota
Sve je to super u teoriji. U praksi ce se koristiti da se smanji ponuda kao sto se sad smanjila sa neuknjizenim stanovima. I da hoces da resis taj problem moraces mnogo da platis i da cekas da se tad zavrsi neki drugi stambeni kompleks od nacionalnog znacaja.
 
Sve je to super u teoriji. U praksi ce se koristiti da se smanji ponuda kao sto se sad smanjila sa neuknjizenim stanovima. I da hoces da resis taj problem moraces mnogo da platis i da cekas da se tad zavrsi neki drugi stambeni kompleks od nacionalnog znacaja.
Hoces da kazes da je lose sto se smanjuje ponuda neuknjizenih i stanova sa losim energetskim razredom?
 
To sto ne bi trebalo uzimati stanove ispod C energetskog nivoa nije razlog zbog koga cemo nadrljati nego unaprediti zivote. Dakle, manje troskova ce ici za grejanje itd itd.
Bilo bi sjajno da ovo dodje sto pre kod nas ali to ne da nije realno u skorije vreme nego cemo cekati bar jos 20 godina. Pa mi nismo na nivou da klime ne smeju da vise sa fasade da ne pricam dalje. Koliko dugo se preti poostravanjem mera oko izduvnih gasova kod nas pa nista (u medjuvremenu Amsterdam kako je krenuo uskoro nece imati aute na benzin/dizel uopste, hvala bogu!)
Dakle, sto visi energetski razred, naravno, ali ne zbog teorija zavere nego zbog kvaliteta sopstvenog zivota
Slažem se da će nam to unaprediti život. Ali ako neko kupuje "jeftinu ili jeftiniju nekretninu" starogradnju, pod pretpostavkom dobre kupovine... A onda za 10 godina mora da plati još pola inicijalne sume da bi se zgrada izolovala i promenila stolarija i stavili solarni paneli i ko zna šta još... Da li je to onda "dobra kupovina ili ne"?
Država vrlo lako i brzo može neku meru da sprovede. Videli ste na primeru neuknjiženih stanova... Nije bilo velike pobune jer većina ljudi ne prodaje te kuće ili stanove pa ih briga. Ali ne shvataju da im je država sa tim praktično umrtvila kapital skroz. Ne možeš tu nekretninu založiti, ne možeš ništa s njom. Mrtav kapital. Ok možeš da živiš ali ništa više od toga.
Ja samo kažem jer ovde su ljudi koji potencijalno žele da potroše 200k+ eura. Pa onda kad već toliko trošiš možeš i da tražiš nešto za to...
 
Hoces da kazes da je lose sto se smanjuje ponuda neuknjizenih i stanova sa losim energetskim razredom?
U teoriji jeste super. U praksi drzava prvo treba da uradi ensto da ne dodje do toga, a ne da obican narod ispasta jer drzava ne radi svoj posao.
Mnogo starogradnji recimo nije uknjizeno, a te zgrade je recimo pravila drzava ili drzavna preduzeca. Ne znam kako je ko dobijao te stanove, ali su kasnije ti stanovi prometovani po trzisnim cenama. Ko je za to kriv i ko za to treba da ispasta? Zasto se unosi nesigurnost? AKo je drzava "usrala" stvar zasto kaznjava narod za sopstvene greske?
Evo ja sad gledam u katastru, barem ovde u Nisu, i dalje ima zgrada zavrsenih pre godinu-dve dana koje nemaju gradjevinsku dozvolu, a malo zgrada ima energetski pasos. I ti sad na ove naduvane cene treba da se zarobis celog zivota kreditom za nekretninu koju neces moci da prodas ako ti nekad bude trebao novac.
 
Sta cemo sa uknjizenim koje nemaju energetski pasos ako nekad to uvedu kao uslov?
Pa morace da uvedu energetski pasos. Stalno se na temi ljudi zale kako nemamo standarde ko u Evropi, kako to ne vredi tih para, a kad se pokusa uvodjenje standarda onda e pa kako sad ne mogu prodajem rusevinu.
 
mislim da je uslov da za 10 godina ne mozes da prometujes nekreteninu dok se ne odredi energetski pasos
 
Pa morace da uvedu energetski pasos. Stalno se na temi ljudi zale kako nemamo standarde ko u Evropi, kako to ne vredi tih para, a kad se pokusa uvodjenje standarda onda e pa kako sad ne mogu prodajem rusevinu.
Kako se uvek uvode standardi samo kad narodu treba da se uzimaju pare :) Ostali standardi nisu bitni, zdravstvo, skolstvo, putevi, sudstvo,...
 
Kako se uvek uvode standardi samo kad narodu treba da se uzimaju pare :) Ostali standardi nisu bitni, zdravstvo, skolstvo, putevi, sudstvo,...
I dolazimo do cuvene kontradikcije, kad se uvode standardi ne valja jer kosta, kad nema standarda ne valja jer ih nema.
Ako samo malo razmislis shvatices da narod ovim dugorocno dobija
 
Ma slazem se da treba odraditi takve stvari, ali kod nas se sve to uvek pretvori u neke zloupotrebe.
Kod nas kad god pokusaju negde da uvedu red samo naprave jos veci haos i stetu, navodno iz dobre namere.
Recimo, sada ne mozes da prometujes nekretninu koja nije uknjizena. I ko pokrene proces legalizacije ne moze da ga zavrsi godinama jer se to razvlaci kako bi se prodavala novogradnja.
 
Mene ako pitas ja bih zauvek zabranio promet takvih nekretnina i ukinuo zakon o legalizaciji (napomena: Nisu obavezni za legalizaciju objekti koji su izgrađeni u periodu do 1961. godine kada, prema zakonu, građevinska dozvola nije bila obavezna pre početka gradnje).

Pa da vidimo da li ce se ikad ista nelegalno napraviti.
 
Mene ako pitas ja bih zauvek zabranio promet takvih nekretnina i ukinuo zakon o legalizaciji (napomena: Nisu obavezni za legalizaciju objekti koji su izgrađeni u periodu do 1961. godine kada, prema zakonu, građevinska dozvola nije bila obavezna pre početka gradnje).

Pa da vidimo da li ce se ikad ista nelegalno napraviti.
lol
 
Mene ako pitas ja bih zauvek zabranio promet takvih nekretnina i ukinuo zakon o legalizaciji (napomena: Nisu obavezni za legalizaciju objekti koji su izgrađeni u periodu do 1961. godine kada, prema zakonu, građevinska dozvola nije bila obavezna pre početka gradnje).

Pa da vidimo da li ce se ikad ista nelegalno napraviti.
Haha, lako je zalagati se za ideje koje tebi licno ne skode ;)
Ne pravi narod nelegalno (jeste pre 30 godina), nego veliki igraci cak i danas, ali ne ispastaju ti veliki igraci nego obican narod,
 
Haha, lako je zalagati se za ideje koje tebi licno ne skode ;)
Ne pravi narod nelegalno (jeste pre 30 godina), nego veliki igraci cak i danas, ali ne ispastaju ti veliki igraci nego obican narod,
Jedno je ako investitor pravi stambeni blok bez dozvole i dovodeci kupce u zabludu, izvrsi prevaru prodavsi im stanove koji nisu u skladu sa zakonom. Tu se slazem da drzava treba da reaguje i zastiti kupce. Medjutim, "narod" pravi raznorazne budzevine, pregradjuje hodnike, vesernice, tavane i slicne objekte kako bu ucarili neki kvadrat za sopstvenu upotrebu. Pogledaj malo krovove zgrada po centru Beograda i na sta to lici. Naravno, sve se radi sa idejom da ce platiti neku simbolicnu naknadu i uz "necu vise, majke mi" putem nekakvog zakona legalizovati i pravno prisvojiti taj skarabudzeni prostor. U takvim sitacijama ne treba da postoje izuzeci, vec svi neleagalni objekti treba da se ruse. Onda "narodu" nece padati na pamet slicne mahinacije, dok neki drugi narod kupuje stanove u tim istim zgradama i placa punu trzisnu cenu.
 
Ljudi nemojte se zezati sa tim. Izolacija je važna i leti i zimi!
Već sam pisao o tome ali NEMOJTE kupovati stanove ispod C energetskog nivoa. Evo sada će novi Komesar EU za klimatske promene (čitaj zelenu agendu biti Holanđanin). To znači da smo svi nadrljali. Već sam vam rekao da u NL planiraju da od 2030 zabrane izdavanje i prometovanje stanova i kuća čiji je energetski razred ispod D. Znači moći ćeš da živiš u njemu ali ništa više. Ima u NL mnogo tih starudija jer oni vole starudije od 200-300 godina (da dobro ste pročitali). E sad kad budeš morao da budžiš taj stan da digneš malo energetski razred dobro svi razmišljaju.
Svi koji kažu da to nema šanse da dođe kod nas neka samo vide kako su jednim potezom pera sve nelegalne objekte "skinuli s tržišta"! Praktično isto su uradili. Možeš da živiš u toj kući ili stanu, ali ne možeš da ga legalno prodaš (tj da ga uknjižiš). Ili ako ga prodaješ moraš po mnogo nižoj ceni jer ne može se dobiti kredit za taj stan. Možeš da izdaješ na crno ali opet... Praktično imaš imovinu u kojoj samo ti možeš da živiš i ništa više!
Koliko god zvučalo suludo DOBRO gledajte energetske pasoše kad kupujete stan! Zato one zgrade (televizorke i slično) gde je energetski nivo tipa F zaobilazite u velikom luku jer kroz koju godinu mogu da vas dočekaju neverovatni troškovi obnove fasade i izolacije koji se mere u milionima eura.
Odakle ti podatak da su te zgrade F razreda, i ako možeš da obrazložiš? Misliš na samu zgradu ili stanove?
- Same zgrade su sasvim normalne, ne duva ništa, zidovi su standardni, npr. u hodnicima je prilično stabilna temperatura što ukazuje da je izolacija dobra... na šta misliš?
- A sami stanovi, ako imaju novu stolariju i radijatore (što košta max. oko 5k evra), onda su odlično izolovani, šta tu još treba?
 
Jedno je ako investitor pravi stambeni blok bez dozvole i dovodeci kupce u zabludu, izvrsi prevaru prodavsi im stanove koji nisu u skladu sa zakonom. Tu se slazem da drzava treba da reaguje i zastiti kupce. Medjutim, "narod" pravi raznorazne budzevine, pregradjuje hodnike, vesernice, tavane i slicne objekte kako bu ucarili neki kvadrat za sopstvenu upotrebu. Pogledaj malo krovove zgrada po centru Beograda i na sta to lici. Naravno, sve se radi sa idejom da ce platiti neku simbolicnu naknadu i uz "necu vise, majke mi" putem nekakvog zakona legalizovati i pravno prisvojiti taj skarabudzeni prostor. U takvim sitacijama ne treba da postoje izuzeci, vec svi neleagalni objekti treba da se ruse. Onda "narodu" nece padati na pamet slicne mahinacije, dok neki drugi narod kupuje stanove u tim istim zgradama i placa punu trzisnu cenu.
Ljudi koji voze 100 na sat tamo gde je ogranicenje 50 su uglavnom oni koji izazivaju saobracajne nesrece. Medjutim, mesto da neko dezura, lovi i kaznjava takve likove, on se seti da ogranicenje smanji na 40 misleci da ce time povecati bezbednost. TI bi verovatno prokomentarisao: "Jeste, drzava treba da kaznjava ove sto voze 100 na sat, ali ni ovi sto voze 51 tamo gde je ogranicenje 50 nisu mnogo bolji". Pa sad i oni (95+% njih) koji su vozili u skladu sa ogranicenjem max 50 zbog njih moraju da voze max 40. A ovaj ce i dalje da vozi 100. Treba kaznjavati glavne krivce, a ne one koji nista nisu krivi. Ne treba kaznavati 95% neduznih zbog 5% krivih. Problem je i recimo u tome sto mnogi zive u stanovima koji nisu uknjizeni, koji nista sami nisu nadogradjivali, te stanove je gradila drzava, i sad se vode kao nelegalizovani. Ko je tu kriv?
 
Poslednja izmena:
Xxaxaxaxaax kakve stvari procitah. Mi nismo Holandija, nikada nismo bili i nikada necemo biti.
Zabrana prometa nepokretnosti bez energetskog nivoa xaxaxaxa

Pa ne mozemo se dogovoriti u zgradi da zamenimo polomljeni automat za ulazna vrata, a kamoli da se odradi nova fasada 10-15CM demita obicnog.
Dovoljno je jedan-dva vlasnika koga zabole i za prodaju i za kupovinu i koji nece da da 1000-2000E ili jednostavno nema za tako nesto.

Evo merenje izduvnih gasova se odlaze vec 3-4 godine, ovo su vec pomerili za 10 godina, ocekujem jos 10 minimum.
Ne lipci magare ... Nece da srede problem cigana koji pale kablove svakog bozijeg dana potez Visnjica/Visnjicka Banja/ Mirijevo (cist vazduh u Sunniville :) a resice ovo :)

To je prosta stvar dostupnog novca 1+1 ne mogu biti 5 da ga j****
Najveci deo tog tereta ne moze da preuzme drzava ,jer nema novca za to, a stanovnistvo jos manje.
Prodji Srbijom malo da vidis koliko kuca ima bez ikakve fasade, ni maltera, vec na blok.
 
Ljudi koji voze 100 na sat tamo gde je ogranicenje 50 su uglavnom oni koji izazivaju saobracajne nesrece. Medjutim, mesto da neko dezura, lovi i kaznjava takve likove, on se seti da ogranicenje smanji na 40 misleci da ce time povecati bezbednost. TI bi verovatno prokomentarisao: "Jeste, drzava treba da kaznjava ove sto voze 100 na sat, ali ni ovi sto voze 51 tamo gde je ogranicenje 50 nisu mnogo bolji". Pa sad i oni (95+% njih) koji su vozili u skladu sa ogranicenjem max 50 zbog njih moraju da voze max 40. A ovaj ce i dalje da vozi 100. Treba kaznjavati glavne krivce, a ne one koji nista nisu krivi. Problem je u tome sto mnogi zive u stanovima koji nisu uknjizeni, koji nista sami nisu nadogradjivali, te stanove je gradila drzava, i sad se vode kao nelegalizovani. Ko je tu kriv?
Koji procenat u nelegalizovanim stanovima cine oni koji je gradila drzava? Naravno da ti slucajevi treba da se resi, ali to nikako nije argument da se svim nelegalnim nekretninama dozvoli prometovanje.

Koristeci tvoju analogiju sa ogranicenjem brzine to bi bilo kao da ukinemo ogranicenje u potpunosti, jer neki ljudi voze 100 na sat nekaznjeni.
 
Xxaxaxaxaax kakve stvari procitah. Mi nismo Holandija, nikada nismo bili i nikada necemo biti.
Zabrana prometa nepokretnosti bez energetskog nivoa xaxaxaxa

Pa ne mozemo se dogovoriti u zgradi da zamenimo polomljeni automat za ulazna vrata, a kamoli da se odradi nova fasada 10-15CM demita obicnog.
Dovoljno je jedan-dva vlasnika koga zabole i za prodaju i za kupovinu i koji nece da da 1000-2000E ili jednostavno nema za tako nesto.

Evo merenje izduvnih gasova se odlaze vec 3-4 godine, ovo su vec pomerili za 10 godina, ocekujem jos 10 minimum.
Ne lipci magare ... Nece da srede problem cigana koji pale kablove svakog bozijeg dana potez Visnjica/Visnjicka Banja/ Mirijevo (cist vazduh u Sunniville :) a resice ovo :)

To je prosta stvar dostupnog novca 1+1 ne mogu biti 5 da ga j****
Najveci deo tog tereta ne moze da preuzme drzava ,jer nema novca za to, a stanovnistvo jos manje.
Prodji Srbijom malo da vidis koliko kuca ima bez ikakve fasade, ni maltera, vec na blok.
Ovo i ja mislim. Šanse nema da se ovo ikada desi u Srbiji.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: M86
Koji procenat u nelegalizovanim stanovima cine oni koji je gradila drzava? Naravno da ti slucajevi treba da se resi, ali to nikako nije argument da se svim nelegalnim nekretninama dozvoli prometovanje.

Koristeci tvoju analogiju sa ogranicenjem brzine to bi bilo kao da ukinemo ogranicenje u potpunosti, jer neki ljudi voze 100 na sat nekaznjeni.
Ne znam koji je procenat, ali jel ti zaista verujes da drzava ima nameru da nesto resava, ili da samo uzima pare? Ne, moja analogija jeste da svi redom treba da se kaznjavaju koji krse zakone i da se izbegava retroaktivno kaznjavanje svih zbog pretpostavke o nekoj krivici. Recimo mi imamo zabranu izgradnje bez dozvole vec nekoliko godina, a neki i dalje prave milione kvadrata koje na neku foru naknadno uknjizuju, a neki i ne uknjizuju. Ali tebi je to normalno.
 
Vrh