Šta je novo?

Cene nekretnina

Ispada da jako mali broj stanova u BW ima drugog vlasnika :)
Da, tako je i na Zlatiboru. Iako prodaja novogradnje divlja, prodaja starogradnje je prilicno stabilna.


Zlatibor: https://cenestanova.com/čajetina-opština/2023/9/30291/20415/28576
1696536235965.png
 
Povremeno citam temu al me uvek mrzi da pisem, sad me tema od 2000 mesecno inspirisala.
Kombinovano muz i ja imamo 2300e mesecno. Od 2018 zivimo zajedno kao podstanari i stedimo za stan, poceli od sitnicavih 100/200e mesecno pa smo jedno vreme uspevali i po 1000e na mesec da sacuvamo kad smo nasli bolje poslove. Priznajem da smo ziveli skromno, ali je bilo na nama da resimo stambeno pitanje jer ja nemam sta da nasledim (moji su podstanari) a on ima celih 35 kvadrata u kojima je i odrastao i sad su mu tu roditelji.
Krajem 2021 god smo skupili stek od 30.000e i konacno dobili na stalno. Odmah kupili 2.5soban stan starogradnje u sirem centru sa kreditom naravno.
Trenutno stanje posle svih troskova za zivot ostane oko 600/700e mesecno i od toga nekad otplatimo deo glavnice, nekad sredimo nesto u stanu. I dalje se ne rasipamo jer nismo taj tip ljudi, volimo jeftinu zabavu i zabavljamo se cesto :)
Sa vrha glave mi na pamet padaju bar 3 porodice mojih god (rane 30te) koji imaju neki stek za ucesce i cekaju da ili malo padne cena ili da padnu kamate da bi kupovali.
 
Nije sirotinjski post toliko koliko me više briga šta ću da obučem i šta će ko da misli o meni na osnovu toga šta nosim, koji auto vozim, koji telefon imam... Ima jedna izreka, "Previše ljudi troši novac koji nisu zaradili da bi kupili stvari koje im ne trebaju kako bi zadivili ljude koje ne vole." Može i "da bi zadivili ljude koje ne poznaju."
Ovako ne govori stanovnik BEOGRADA NA VODI, K-DISTRIKTA, NOVOG DORCOLA a uskoro i ostatka Beograda!
 
Sa vrha glave mi na pamet padaju bar 3 porodice mojih god (rane 30te) koji imaju neki stek za ucesce i cekaju da ili malo padne cena ili da padnu kamate da bi kupovali.
Ista prica je i kod mene, verovatno jer smo u istoj starosnoj grupi, kad ljudi pokusavaju da se skuce. Dosta ljudi oko mene posmatra situaciju, neki cekaju kao jos malo da vide hoce li se desiti pad, neki da skupe jos novca, a neki su presekli sad kad su objavljeni ovi novi uslovi za stambene jer im je glavni problem bila nepredvidljivost euribora u ovom periodu, a kombinovani krediti su bili neisplativi.
 
mogla bih mnogo više da uštedim ako ne bih jela u restoranu, ali jedem jer mi je gušt (i ne, iako želim da kupim stan nije mi žao da potrošim na nešto što mi pričinjava ... :)
Nisam ni ja neki svetac po pitanju stednje, pa imam i ja to, nekad dam sebi oduska, kupim perecu umesto kifle, mislim sta da se stiskam. :)
 
@goran123
Da li mozda postoji neki problem sa podacima za Nis? :)
1696566574970.png

Izgleda ima neki stan na opstini Pantelej od 72m2 navodno prodat za 9.384.714 EUR
1696567277997.png
 
Poslednja izmena:
Isto ko i ovde.
Ne bih rekao, komsija. Ima bar troje koji se predstavljaju kao zaposleni u gradjevini i daju savete i prognoze.
Ovde se 99% ljudi predstavlja kao obicna raja, sigurno ima i neki gradjevinac ali ne zeli da se oda, sto je razumljivo.
S druge strane, pise i da je prepolovljena cena gvozdja, na nekih 125 din, sto je i def potvrda informacije koju je cenjeni kolega @StevanHN vec podelio na ovoj temi.
Mada, vidim da cena gvozdja tiho i polako pada svakodnevno.
 
Ne bih rekao, komsija. Ima bar troje koji se predstavljaju kao zaposleni u gradjevini i daju savete i prognoze.
Ovde se 99% ljudi predstavlja kao obicna raja, sigurno ima i neki gradjevinac ali ne zeli da se oda, sto je razumljivo.
S druge strane, pise i da je prepolovljena cena gvozdja, na nekih 125 din, sto je i def potvrda informacije koju je cenjeni kolega @StevanHN vec podelio na ovoj temi.
Mada, vidim da cena gvozdja tiho i polako pada svakodnevno.
Bilo bi dobro kada bi nam @StevanHN dao neki updejt oko cena građevinskog materijala odnosno gradnje ako je u toku?
 
Cena gvožđa i ostalog materijala za grubu gradnju ne utiče mnogo na finalnu cenu. Odnosno cena grubih radova je oko 300€ po kvadratu, ono sto moze napraviti razliku u ceni gradnje su završni radovi.
 
Ispada da jako mali broj stanova u BW ima drugog vlasnika :)
Razlog zašto nemaju drugog vlasnika je u samoj cenovnoj politici tih vlasnika! U proseku svaki od tih prvih vlasnika traži oko 1000e po kvm VIŠE nego što je sadašnja max cena u novogradnji zajedno s PDV-om?!?! Pa ako ćeš da kupiš - ZAŠTO bi kupio polovan stan (makar nije ni useljavan) i još ga platio 1000e više od sadašnje cene da ga kupuješ direktno od BW i još nemaš pravo povrata PDV-a?!?! Tu je razlog.
Jedini koji se možda prometuju su oni kad je sigurno vlasnik kupio na firmu pa posle prodao sam sebi za nižu cenu (što bi i trebalo biti za polovne stanove)...
Ima milion primera - garosnjere od BW direktno se prodaju od 150-160k sa PDV-om. Polovne iste te garsonjere se prodaju od 180-220k eura i nemaš pravo povrata PDV-a! Pa onda se pitate zašto nema menjanja vlasnika. Čista matematika.
 

Scile i Haridbe kada treba da se prevede stan. Osetio na svojojo koži​

Kako da prevedete nasleđenu nekretninu na svoje ime

Poreske i administrativne obaveze​


Poreske i administrativne obaveze su ključni faktori koje treba uzeti u obzir prilikom prenosa nasleđenog stana na svoje ime. Ovi faktori se odnose na finansijske aspekte i zvanične procedure koje morate ispuniti kako biste obezbedili legalan prenos vlasništva.

Prvo, treba da istražite potencijalne poreze na nasleđe koji se primenjuju u vašoj jurisdikciji. Ovi porezi mogu varirati zavisno od vrednosti imovine koju nasleđujete i od zakona vaše zemlje. Neki regioni mogu imati posebne olakšice ili izuzeća za nasleđivanje nekretnina od strane bliskih rođaka.

Takođe, administrativne obaveze se odnose na proces registracije promene vlasništva nad nekretninom. To može uključivati podnošenje određenih dokumenata nadležnim agencijama ili sudovima, kao i plaćanje određenih taksi ili naknada za promenu vlasništva.

Važno je da budete upoznati s rokovima za podnošenje dokumenata kako biste izbegli eventualne kazne ili komplikacije. Ako niste sigurni kako da ispravno izvršite ove korake, možete se obratiti lokalnim poreskim vlastima ili pravnicima specijalizovanim za nekretnine kako biste dobili potrebne informacije i podršku.

U suštini, razumevanje poreskih obaveza i administrativnih procedura ključno je za uspešan prenos. Obezbeđujući da ispunite sve finansijske i zakonske zahteve, osiguraćete legalnost i stabilnost vašeg vlasništva nad nekretninom.

Sprovođenje promene vlasništva​


Sprovođenje promene vlasništva predstavlja završni korak u procesu prenosa stana. Ovaj korak zahteva pažljivo izvršenje kako bi se osigurala pravilna i legalna promena vlasništva nad nekretninom.

Prvo, potrebno je podneti odgovarajuće dokumente ili zahteve nadležnim vlastima ili telima koja se bave evidencijom nekretnina. Ovo može uključivati odlazak u lokalni registar nepokretnosti ili slične institucije. Važno je da tačno popunite sve potrebne obrasce i priložite sve relevantne dokumente kako biste ubrzali proces.

Nakon podnošenja dokumenata, može biti potrebno sačekati određeno vreme dok se promena vlasništva ne zavede u zvaničnim registarskim evidencijama. Ovo vreme može varirati u zavisnosti od administrativnih procesa.

Nakon što se promena vlasništva zvanično zavede, dobićete potvrdu ili novo svedočanstvo o vlasništvu koje će sadržati vaše ime kao vlasnika stana. Ova potvrda je važan pravni dokument koji potvrđuje vaše vlasništvo nad nekretninom.

U nekim slučajevima, može biti potrebno i plaćanje određenih taksi ili naknada za obradu promene vlasništva. Važno je da imate odgovarajuće finansijske resurse kako biste pokrili ove troškove.

Ovaj proces zahteva temeljno praćenje administrativnih koraka i tačno izvršenje procedura kako biste osigurali pravilnu i zakonitu promenu vlasništva nad stanom.

Nasleđivanje nekretnine sa više naslednika​


Nasleđivanje nekretnine sa više naslednika može dodati složenost procesu prenosa vlasništva. Kada postoji više naslednika, važno je pažljivo razmotriti kako će se imovina podeliti i kako će se svi naslednici saglasiti sa raspodelom. Ovaj proces zahteva komunikaciju, planiranje i u nekim slučajevima, može biti potrebna pravna intervencija.

Prvi korak u situacijama sa više naslednika je uspostavljanje komunikacije. Svi naslednici treba da budu uključeni u proces kako bi se razjasnile njihove želje, potrebe i očekivanja. Otvorena i iskrena komunikacija može pomoći u izbegavanju konflikata i omogućiti da se donesu korektne odluke.

Raspodela imovine može se obaviti i kroz prodaju nekretnine i podelu dobijenih sredstava ili čak dogovor o zajedničkom vlasništvu. Svaka opcija ima svoje prednosti i izazove, a odabir zavisi od specifičnih okolnosti i želja naslednika.

U mnogim slučajevima, korisno je angažovati pravnog stručnjaka kako bi se osigurala pravna valjanost raspodele i izbegli mogući pravni sporovi u budućnosti. Pravnik može pomoći u izradi sporazuma o nasleđivanju koji jasno definiše prava i obaveze svakog naslednika i pružiti pravne smernice tokom celog procesa.

Ukupno gledano, nasleđivanje nekretnine sa više naslednika zahteva saradnju, komunikaciju i pažljivo planiranje kako bi se osiguralo da proces prenosa vlasništva bude pravno valjan i da se očuvaju međusobni odnosi među naslednicima.

U procesu prenosa stana, pažljivo razmatranje svih aspekata je od suštinske važnosti kako bi se osigurala pravna sigurnost i ispravan tok. Bez obzira na specifičnosti vaše situacije, pravna podrška, komunikacija i dosledno izvršavanje koraka čine temelj uspešnog prenosa vlasništva i nasleđivanja imovine.
 
Nešto interesantno: mađari kupuju jeftinije i manje energetski efikasne nekretnine "jer je ionako globalno zatopljenje".
Zaista, ako je u oktobru 25c a grejanje kod nas pomere na 01.novembar, ta stavka gubi na značaju.

Isto kao što se i turizam lagano pomera na septembar/oktobar i april/maj jer je leti jednostavno pretoplo.
Ko će da tumara okolo na 40c. Meni tek sad pola poznanika otputovalo negde.

Ljudi nemojte se zezati sa tim. Izolacija je važna i leti i zimi!
Već sam pisao o tome ali NEMOJTE kupovati stanove ispod C energetskog nivoa. Evo sada će novi Komesar EU za klimatske promene (čitaj zelenu agendu biti Holanđanin). To znači da smo svi nadrljali. Već sam vam rekao da u NL planiraju da od 2030 zabrane izdavanje i prometovanje stanova i kuća čiji je energetski razred ispod D. Znači moći ćeš da živiš u njemu ali ništa više. Ima u NL mnogo tih starudija jer oni vole starudije od 200-300 godina (da dobro ste pročitali). E sad kad budeš morao da budžiš taj stan da digneš malo energetski razred dobro svi razmišljaju.
Svi koji kažu da to nema šanse da dođe kod nas neka samo vide kako su jednim potezom pera sve nelegalne objekte "skinuli s tržišta"! Praktično isto su uradili. Možeš da živiš u toj kući ili stanu, ali ne možeš da ga legalno prodaš (tj da ga uknjižiš). Ili ako ga prodaješ moraš po mnogo nižoj ceni jer ne može se dobiti kredit za taj stan. Možeš da izdaješ na crno ali opet... Praktično imaš imovinu u kojoj samo ti možeš da živiš i ništa više!
Koliko god zvučalo suludo DOBRO gledajte energetske pasoše kad kupujete stan! Zato one zgrade (televizorke i slično) gde je energetski nivo tipa F zaobilazite u velikom luku jer kroz koju godinu mogu da vas dočekaju neverovatni troškovi obnove fasade i izolacije koji se mere u milionima eura.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: max
Offtopic, kod mene u ulici, pade zid na radnika, uzas... Neki radnici se razbezase, neki ostali. Novinari stigli pre hitne, kolko su brzi. Inace rusenje te stare kuce je pocelo pre nekoliko meseci, pa su ih prijavili, jer gradiliste nije bilo obezbedjeno, jer je ulica veoma uska, pa je sve stalo. Tek pre dva dana poceli su ponovo da ruse, i opet sve neobezbedjeno.
 
Ljudi nemojte se zezati sa tim. Izolacija je važna i leti i zimi!
Već sam pisao o tome ali NEMOJTE kupovati stanove ispod C energetskog nivoa. Evo sada će novi Komesar EU za klimatske promene (čitaj zelenu agendu biti Holanđanin). To znači da smo svi nadrljali. Već sam vam rekao da u NL planiraju da od 2030 zabrane izdavanje i prometovanje stanova i kuća čiji je energetski razred ispod D. Znači moći ćeš da živiš u njemu ali ništa više. Ima u NL mnogo tih starudija jer oni vole starudije od 200-300 godina (da dobro ste pročitali). E sad kad budeš morao da budžiš taj stan da digneš malo energetski razred dobro svi razmišljaju.
Svi koji kažu da to nema šanse da dođe kod nas neka samo vide kako su jednim potezom pera sve nelegalne objekte "skinuli s tržišta"! Praktično isto su uradili. Možeš da živiš u toj kući ili stanu, ali ne možeš da ga legalno prodaš (tj da ga uknjižiš). Ili ako ga prodaješ moraš po mnogo nižoj ceni jer ne može se dobiti kredit za taj stan. Možeš da izdaješ na crno ali opet... Praktično imaš imovinu u kojoj samo ti možeš da živiš i ništa više!
Koliko god zvučalo suludo DOBRO gledajte energetske pasoše kad kupujete stan! Zato one zgrade (televizorke i slično) gde je energetski nivo tipa F zaobilazite u velikom luku jer kroz koju godinu mogu da vas dočekaju neverovatni troškovi obnove fasade i izolacije koji se mere u milionima eura.
Nama je više od pola države taj C i ispod.
 
Ljudi nemojte se zezati sa tim. Izolacija je važna i leti i zimi!
Već sam pisao o tome ali NEMOJTE kupovati stanove ispod C energetskog nivoa. Evo sada će novi Komesar EU za klimatske promene (čitaj zelenu agendu biti Holanđanin). To znači da smo svi nadrljali. Već sam vam rekao da u NL planiraju da od 2030 zabrane izdavanje i prometovanje stanova i kuća čiji je energetski razred ispod D. Znači moći ćeš da živiš u njemu ali ništa više. Ima u NL mnogo tih starudija jer oni vole starudije od 200-300 godina (da dobro ste pročitali). E sad kad budeš morao da budžiš taj stan da digneš malo energetski razred dobro svi razmišljaju.
Svi koji kažu da to nema šanse da dođe kod nas neka samo vide kako su jednim potezom pera sve nelegalne objekte "skinuli s tržišta"! Praktično isto su uradili. Možeš da živiš u toj kući ili stanu, ali ne možeš da ga legalno prodaš (tj da ga uknjižiš). Ili ako ga prodaješ moraš po mnogo nižoj ceni jer ne može se dobiti kredit za taj stan. Možeš da izdaješ na crno ali opet... Praktično imaš imovinu u kojoj samo ti možeš da živiš i ništa više!
Koliko god zvučalo suludo DOBRO gledajte energetske pasoše kad kupujete stan! Zato one zgrade (televizorke i slično) gde je energetski nivo tipa F zaobilazite u velikom luku jer kroz koju godinu mogu da vas dočekaju neverovatni troškovi obnove fasade i izolacije koji se mere u milionima eura.
Ne razumem se previse u energetske pasose, izvinjavam se ako je glupo pitanje ali kako se moze proveriti koji je pasos za neku zgradu starogradnje? Nisam video ni kod novogradnje da je jasno naznaceno na sajtovima.
 
Vrh