Šta je novo?

Cene nekretnina

Takav pad vrednosti se neće desiti jer je tražnja u Beogradu pod uticajima koji prevazilaze platežne sposobnosti prosečnog čoveka.

jedan od tih je i ogromna količina prljavog novca kojom se tržište pumpa:
 
Ne verujem u sankcije niti u veliku krizu. U krizu srednje tezine da. Realno mi je da cene padnu 10-20% i jos toliko da izgube realno na vrednosti kroz stagnaciju. U slucaju sankcija nekretnine bi bile najmanji problem.
Nisam ni ja verovao da će početi rat u Jugoslaviji pa...nisam ni verovao da plate mogu da budu 20 maraka, i da ću čekati red da kupim ulje i mleko pa...nisam verovao da će bombardovati Srbiju pa...ja imam malo više godina i pamtim sve od devedeseti pa naovamo, tako da imam savet za mladje generacije a to je: uvrstite mogućnos sankcija ( verovatnoća po mojoj proceni oko 25%) kao mogući scenario za sledeću godinu.
 
Gledam neke prodaje, dve novogradnje u Sime Solaje prodate za 2687e/m2. Mislim da sam tu zgradu vidjao i ranije iskakala cak i kao reklama mesecima unazad. Proslog meseca u istoj zgradi prodat jedan stan za 1774e/m2, drugi za 2730e/m2. Ne vidim da je u to usla i garaza, a i da jeste opet je vise nego suluda cena. Istog datuma uvek prometovana po dva stana.
U junu neka starogradnja 38m2 za 2300e/m2...
Kroz taj kraj sam prolazio autom, nemam nista pozitivno da kazem, kao najgori delovi Vracara i Lekinog brda. Ovo kao kupuje neko ko je pare dobio na poklon. Nema mi logike da su ove pare legalno zaradjene niti da ce neko da otplacuje takav kredit za tu lokaciju i taj kvalitet tj. najobicniju demitusu koliko vidim na slikama.

Tako da i pored ovih wannabe lux nekretnina, ima i drugih veoma cudnih prodaja koje sveukupno dizu ili drze prosek cene na ovim nivoima. Zato cenu ne treba ni gledati vec samo promet i ponudu i bez zurbe jer ovakvo stanje nema gde da pobegne, gore ne moze.
 
Ja sam do sada bio ubjedjen da cijene neće ići dolje, ali od danas i ja više nisam siguran.
Naime, bio sam danas da naruči jedno 10 t željeza za sledeći sprat moga objekta i prijatno sam se iznenadio.
Cijena po kilu je 0,83 €!
Ja nisam moga vjerovati jer za temelje sam prije godinu ipo dana plaćao i preko 1,6 €\kg. Jednu turu čak i 1,8 €\kg. Tada je na dnevnom nivou poskupljivalo po par puta.
Prije tačno 10 mjeseci sam plaćao ako se dobro sjećam par Centi preko €.
Ovo sada je ozbiljno pojeftinjenje. Pogotovo za mene koji sam navikao da sve poskupljuje.
Videćemo da li će i ostali materijali koji su prethodno otišli u nebo, početi da padaju.
 
Ja sam do sada bio ubjedjen da cijene neće ići dolje, ali od danas i ja više nisam siguran.
Naime, bio sam danas da naruči jedno 10 t željeza za sledeći sprat moga objekta i prijatno sam se iznenadio.
Cijena po kilu je 0,83 €!
Ja nisam moga vjerovati jer za temelje sam prije godinu ipo dana plaćao i preko 1,6 €\kg. Jednu turu čak i 1,8 €\kg. Tada je na dnevnom nivou poskupljivalo po par puta.
Prije tačno 10 mjeseci sam plaćao ako se dobro sjećam par Centi preko €.
Ovo sada je ozbiljno pojeftinjenje. Pogotovo za mene koji sam navikao da sve poskupljuje.
Videćemo da li će i ostali materijali koji su prethodno otišli u nebo, početi da padaju.

Sad kada glavni zagovornici pada postanu njegovi krunski branioci zadnjih godinu - dve …
U ovim geopoliticnkim okolnostima gde kupiti stan, a da je razumno?
Balkan zaobici, šta kazete…
 
analiza geopolitičkih okolnosti je više pokazatelj očaja ove teme - s obzirom da nijedan tržišni faktor nije doprineo padu cena, ostaje nam da se nadamo sankcijama :)
 
Nijedan tržišni faktor nije doprineo, jer imamo burazersku ekonomiju i jer smo toliko geopolitički beznačajni… nećemo da se nadamo sankcijama, bar oni koji su prosli kroz njih 90-tih dečko…
 
I ne treba nam neka dalja kataklizma, daleko bilo. :) Jednostavno, promet je vec usporio jer su i cene i kamate prebacile ono sto nadprosecan kupac, vise srednje klase, moze da priusti. Ako se secate 2008, trebalo je skoro godinu dana da cene pocnu da padaju. A i kad su kamate pale, vec 2009. trebalo je duuugo vremena da prodje da se prodaja vrati na staro, cene su padale do 2015. Za Bg na H2O ne brinem, to niti gledam, niti smatram za Bg, mislim da ce prodavci starogradnji morati da smanje cene u jednom trenutku, ili nece morati, al nece ni prodati stan. Broj oglasa danas, 12625, izgleda da krece nagomilavanje.
 
A ne razumem ni to radovanje oko visokih kamata jer zbog njih cene padaju.
Pa kako ces da dignes kredit pod tim kamatama, sta ti uopste znace nize cene nekretnina ako je kamata 7%. Ne vidim ni jedan razlog da visoke kamate ovde budu docekane kao +. Sem ako je neko kes kupac, a takvih koji cekaju je malo i nisu ugrozeni ni po jednom aspektu.

Po ovoj danasnjoj situaciji minimum 3-5 godina treba da prodje da kreditni kupac dodje u osetno povoljnije uslove, ako ih i bude.
 
Izgleda........višak nekretnina, u koji je uloženo 20-25 hiljada u renoviranje. Ipak, na Konjarniku redom prave neviđenu glupost, a to je da ukinu terasu, zarad "open plan" trpezarije i dnevnog boravka, pa onda od trpezarije širine 2m prave spavaće sobe, za decu verovatno, jer su to sobičci neprihvatljivi normalnom čoveku.

Uopšte mi nije jasna stvar sa novijim stanovima. Projektovani tako da se ima minimum skladišnog prostora. Mogu da zamislim na šta će to da sve liči kada se tročlana ili četvoročlana porodica tu zaista i skući. Nit mesta za garderobu, niti za stvari kao što su merdevine, daske za peglanje i slično, a gde su cipele, tašne i torbe, jakne koje se svakodnevno nose. A gde je alat kao fetiš većini muževa.....Zamišljam da stanovi postaju kompletan has nakon 10-15 godina života u njemu.
Mislim da generalno kupci kvadrata 3000e+ retko razmišljaju o alatu, merdevinama, dasci za peglanje i slično...
 
Po ovoj danasnjoj situaciji minimum 3-5 godina treba da prodje da kreditni kupac dodje u osetno povoljnije uslove, ako ih i bude.
Jos manje mi je jasno radovanje takvoj situaciji i navijanje za dalji rast. A jos istovremeno virtue signalovanje, kako se navodno brines za ljude.

Drugo, kamate su posledica, ne uzrok, da ne copy pastujem ono sto sam ti pisao i pre godinu dana, zvucimo ko dva dementna coveka. Balon mozes da naduvas do neke mere, al ako preteras, on puca. Ako si gledao grafik kako su se kretale kamatne stope, nema sanse da ce se predugo zadrzati na visokim vrednostima. Mora i banka da daje nekome kredit, to je cenkanje.
 
A ne razumem ni to radovanje oko visokih kamata jer zbog njih cene padaju.
Pa kako ces da dignes kredit pod tim kamatama, sta ti uopste znace nize cene nekretnina ako je kamata 7%. Ne vidim ni jedan razlog da visoke kamate ovde budu docekane kao +. Sem ako je neko kes kupac, a takvih koji cekaju je malo i nisu ugrozeni ni po jednom aspektu.

Po ovoj danasnjoj situaciji minimum 3-5 godina treba da prodje da kreditni kupac dodje u osetno povoljnije uslove, ako ih i bude.
A što se ti raduješ povećanju cena?!

Kažeš malo je keš kupaca, a 80% kupljenih stanova je plaćeno iz slamarice, da li ti to onda misliš da je narod stukao sve pare u cigle i da su sad ostali samo kreditni kupci koji po ovim kamatnim stopama ne mogu da kupe stan?
 
A ne razumem ni to radovanje oko visokih kamata jer zbog njih cene padaju.
Pa kako ces da dignes kredit pod tim kamatama, sta ti uopste znace nize cene nekretnina ako je kamata 7%. Ne vidim ni jedan razlog da visoke kamate ovde budu docekane kao +. Sem ako je neko kes kupac, a takvih koji cekaju je malo i nisu ugrozeni ni po jednom aspektu.

Po ovoj danasnjoj situaciji minimum 3-5 godina treba da prodje da kreditni kupac dodje u osetno povoljnije uslove, ako ih i bude.
Lepo padne cena kvadrata, pa onda opet rata kredita bude prihvatljiva. Posle kad krenu kamatne stope da padaju, lepo pada i rata, pa jos krene da raste cena, pa eto prilike da se ljudi skuce, plus jos da profitiraju iz svega.

Eto nije radovanje, vec mozda realan scenario za prosecnu porodicu koji ce dovesti do smanjenja inflacije i normalizacije zivota, a ne deranja na sve strane.
 
Jos manje mi je jasno radovanje takvoj situaciji i navijanje za dalji rast. A jos istovremeno virtue signalovanje, kako se navodno brines za ljude.

Drugo, kamate su posledica, ne uzrok, da ne copy pastujem ono sto sam ti pisao i pre godinu dana, zvucimo ko dva dementna coveka. Balon mozes da naduvas do neke mere, al ako preteras, on puca. Ako si gledao grafik kako su se kretale kamatne stope, nema sanse da ce se predugo zadrzati na visokim vrednostima. Mora i banka da daje nekome kredit, to je cenkanje.
Pa ja ne izrazavam svoje emocije po pitanju kretanja cena, samo opisujem realnu situaciju koji neki subjektivni nisu u stanju da vide. Davace banke kredite, samo to ne ide tako brzo.

@templar
Rekao sam da ima malo kes kupaca koji cekaju, ne da ih ima malo uopsteno.

Tako je, potencijalni kreditni kupci su izvisili trenutno, mislim zar to nije vidljivo.

Kes kupci nisu toliko bitni ako pricamo o kamatnim stopama.
 
Poslednja izmena:
Lepo padne cena kvadrata, pa onda opet rata kredita bude prihvatljiva. Posle kad krenu kamatne stope da padaju, lepo pada i rata, pa jos krene da raste cena, pa eto prilike da se ljudi skuce, plus jos da profitiraju iz svega.
Debelim slovima uokviriti ovaj post. Znamo mi svi da ima vas bistrih i proracunatih, ali niste jedini.
Otvoreno licemerje.
Neka padne, pa ja kupim, pa neka poraste, pa neka malo profitiram, ko šiša one koji ce kupovati posle mene. Jasan mi je narativ.
 
Rast kamata uz pad cena nekretnina odgovara ljudima koji se muče sa učešćem za stambeni kredit, dok par stotina evra veću ratu mogu da pokriju iz tekućih primanja.
 
Pa ja ne izrazavam svoje emocije po pitanju kretanja cena, samo opisujem realnu situaciju koji neki subjektivni nisu u stanju da vide. Davace banke kredite, samo to ne ide tako brzo.

@templar
Rekao sam da ima malo kes kupaca koji cekaju, ne da ih ima malo uopsteno.

Tako je, potencijalni kreditni kupci su izvisili trenutno, mislim zar to nije vidljivo.

Kes kupci nisu toliko bitni ako pricamo o kamatnim stopama.
Kako znaš da je malo keš kupaca koji čekaju trenutno? Daj mi neki izvor, pa da i ja mogu pratiti real-time podatke
 
Kako znaš da je malo keš kupaca koji čekaju trenutno? Daj mi neki izvor, pa da i ja mogu pratiti real-time podatke
Pa jel ne vidis koliko se kupuje jos uvek, i to mahom iz kesa, koji ti jos podaci trebaju.
A i da ih ima mnogo koji cekaju, pa to ide protiv tvoje teze o padu. Oni ce pogurati traznjom cene ponovo na visi nivo.
 
Pa jel ne vidis koliko se kupuje jos uvek, i to mahom iz kesa, koji ti jos podaci trebaju.
Ja mislim da i dalje ovde niko ne zna koliko se zapravo mesečno prometuje nekretnina u gradovima veličine Beograda, ne znamo da li se u Beogradu mnogo kupuje ili malo, znamo samo da odnos prosečne plate i cene kvadrata u Beogradu je jedan od najnepovoljnijih u Evropi.
 
Kako su krenuli eto novog talasa Rusa u nas...

 
Debelim slovima uokviriti ovaj post. Znamo mi svi da ima vas bistrih i proracunatih, ali niste jedini.
Otvoreno licemerje.
Neka padne, pa ja kupim, pa neka poraste, pa neka malo profitiram, ko šiša one koji ce kupovati posle mene. Jasan mi je narativ.
S obzirom da nema vise kes kupaca, od pada cena ce da profitiraju samo kreditni kupci.

Licemerno je prozivati nekoga za ono sto neko upravo je sam radio. A jos malo nece niko ostati u ovoj nasoj Srbiji da zivi, pa onda mogu i stanovi da nam stoje prazni, bitno da samo cena raste, koga briga sta je potrebno prosecnoj porodici za normalan zivot.
 
S obzirom da nema vise kes kupaca, od pada cena ce da profitiraju samo kreditni kupci.

Licemerno je prozivati nekoga za ono sto neko upravo je sam radio. A jos malo nece niko ostati u ovoj nasoj Srbiji da zivi, pa onda mogu i stanovi da nam stoje prazni, bitno da samo cena raste, koga briga sta je potrebno prosecnoj porodici za normalan zivot.
Ne znam zasto bih bio licemeran ako sam kupio stan, pa svi ovde teze ka tome. Ja nemam interes da mi stan poskupi jer ga necu prodavati, a i ako budem hteo da menjam za veci, opet mi ista cena i da prodam i da kupim.

Ali svakako mi cisto iz logike prija da mi imovina vredi vise. Pa necu valjda zeleti suprotno.
 
Vrh