Šta je novo?

Cene nekretnina

Važi defke. Evo imaš 2 bambi poena. Ja pričam ostalima. Tebi ne vredi da se priča. Izgubio si se
Multilioner koji ima 200+ zaposlenih, mahom lokalaca koji su samo u nekretninama milioneri. Ne vozi lambo nego Teslu od 30-40k. E te činjenice.
A ne brat burazer koji živi od javnih nabavki, pravi zgrade usput i ne prijavljuje zaposlene. Oterao iz zemlje sve što može da se otera od zaposlenih kojima je plaćao mizeriju i sad uvozi nepalce.
Za svakog prodatog BMW-a u Srbiji bi tamo trebao da bude prodat jedan Lambo ali nije.
Dodatno, proveri dzini koeficijent za NO
Vole ljudi da gledaju i tudje dvorište, glavna odlika u Srba, pored toga kako su svi drugi mnogo bolji. Izmedju ostalog razlog što mnogi naši skorojevići vole da se pokažu automobilima. Nedaj bože da neki biznismen, npr u Švedskoj, ima nekoliko ovih automobila, a ovo je samo deo njegove kolekcije.

X03AHci.jpg


MaOgndM.jpg


Ja, pošto sam seljak, morao sam da se slikam pored automobila kojih i ako možda budem nekad u budućnosti mogao da kupim, ne znam da li bih ikad kupio. A neko ih ima više komada, a uz to nije Srbin.
 
To sto je avgust bio dobar, meni vise deluje kao izuzetak. Inace, nije toliko ni bitno sta ko misli, imas i objektivne podatke koji ukazuju na promene na trzistu.
Imamo, i ti podaci ne ukazuju na ubrzanje pada prometa, cak suprotno, pad je manji nego u prolece.
 
Imamo, i ti podaci ne ukazuju na ubrzanje pada prometa, cak suprotno, pad je manji nego u prolece.
Kako manji? U Beogradu YoY pad prometa u Q1 bio 17%, a u Q2 26%, a u Q3 za sada 47%, pasce verovatno na oko 30% kad stignu svi podaci. U Nemackoj cene nekrentina padaju, u Kini sektor nekretnina pukao,... Ja licno ocekujem YoY pad prometa od barem 40% u Q4.
 
Vole ljudi da gledaju i tudje dvorište, glavna odlika u Srba, pored toga kako su svi drugi mnogo bolji. Izmedju ostalog razlog što mnogi naši skorojevići vole da se pokažu automobilima. Nedaj bože da neki biznismen, npr u Švedskoj, ima nekoliko ovih automobila, a ovo je samo deo njegove kolekcije.

X03AHci.jpg


MaOgndM.jpg


Ja, pošto sam seljak, morao sam da se slikam pored automobila kojih i ako možda budem nekad u budućnosti mogao da kupim, ne znam da li bih ikad kupio. A neko ih ima više komada, a uz to nije Srbin.
E al on ih kulturno samo vozi u prirodu, na operu, ne ko nasi skorojevici ispred kafica u centru.
 
Kako manji? U Beogradu YoY pad prometa u Q1 bio 17%, a u Q2 26%, a u Q3 za sada 47%, pasce verovatno na oko 30% kad stignu svi podaci. U Nemackoj cene nekrentina padaju, u Kini sektor nekretnina pukao,... Ja licno ocekujem YoY pad prometa od barem 40% u Q4.
Govoris malopre o Nisu kao najavi ozbiljnijeg pada prometa:

Za sad deluje da u Novom Sadu i Nisu vidimo prve nagovestaje znacajnijeg pada prometa, pitanje je vrmena kad ce se to osetiti i u Beogradu.
A nis ce izgleda imati manji pad nego sto je imao u Q1, a verovatno i u Q2. O tome pricam.

Prebacujes se sa jedne teorije na drugu kako ti odgovara.
 
Generalno i jesmo takvi da bi auto parkirali u kafić da možemo ali to je odlika naše niske svesti. Siromašan smo narod pa dajemo više da se pokažemo nego što imamo, da bi izgledali uspešniji. Tako će neko voziti auto od 70k, a da ga istreseš ko zna da li mu je 10k ostalo u džepovima. No, daleko od toga da bogatiji od nas ne razmišljaju u smeru "bogat sam i hoću da imam" već isključivo "bogat sam ali ko da nemam". Generalizacija. Btw ovo mu nisu primarni automobili, ima još par oldtajmera takodje, to su "automobili za leto i uživanj", za svaki dan se koristi "prosečan" automobil.
 
Govoris malopre o Nisu kao najavi ozbiljnijeg pada prometa:


A nis ce izgleda imati manji pad nego sto je imao u Q1, a verovatno i u Q2. O tome pricam.

Prebacujes se sa jedne teorije na drugu kako ti odgovara.
Sto ne uzmes za primer Novi Sad gde je Q1 imao YoY pad od 31.9%, Q2 43.9%, a Q3 za sada 54.6% sa nepotpunim podacima?
Ali cak i u Nisu opadajuci trend je jasan, samo ga treba posmatrati na pravi nacin. Ja sam ovde u Nisu na licu mesta i znam da je situacija losa. Nis je imao YoY pad prometa jos od Q2 2022, i taj pad po kvartalima je iznosio: 6.9%, 17.6%, 16.2%, 33.5%, 28.8% i 38% za ovaj nezavrseni Q3 2023. Moze da se desi da pad za Q3 bude manji od pada za Q1 (moguce) ili Q2 (ne verujem), ali to ne menja liniju trenda. Ali, treba imati u vidu da je YoY pad prometa 2022. u odnosu na 2021. za Q3 bio 17.6%, sto kad dodas na ovih nezavrsenih 38%, dolazimo do ukupnog pada od oko 50%. Nis je u Q3 2021. imao 562 prometa, u Q3 2022 463, a u Q3 2023. (nezavrsen) 287 prometa. Mislim da je sve jasno. Znaci, ne smao sto imamo pad, nego se on ubrzava.
 
Poslednja izmena:
"Основа тржишних балона је ирационални отпимизам (ориг. irrational exuberance). Ја балон дефинишем као ситуацију у којој растуће цене распламсавају ентузијазам инвеститора, који се преноси са једне особе на другу, као болест. Приче стимулишу раст цена и привлаче све више инвеститора који, иако можда сумњају у праву вредност инвестиције, ипак се заразе идејом – делом због зависти на успеху других, а делом због узбуђења коцкара“.



Robert Shiller "Irrational Exuberance and Behavioral Finance"
 
"Основа тржишних балона је ирационални отпимизам (ориг. irrational exuberance). Ја балон дефинишем као ситуацију у којој растуће цене распламсавају ентузијазам инвеститора, који се преноси са једне особе на другу, као болест. Приче стимулишу раст цена и привлаче све више инвеститора који, иако можда сумњају у праву вредност инвестиције, ипак се заразе идејом – делом због зависти на успеху других, а делом због узбуђења коцкара“.



Robert Shiller "Irrational Exuberance and Behavioral Finance"

Problem sa ovim konceptom je što nije očigledno da je BG tržište nekretnina balon. Godinama unazad ljudi su mislili da je balon i cene su samo nastavile da skaču.
 
"Основа тржишних балона је ирационални отпимизам (ориг. irrational exuberance). Ја балон дефинишем као ситуацију у којој растуће цене распламсавају ентузијазам инвеститора, који се преноси са једне особе на другу, као болест. Приче стимулишу раст цена и привлаче све више инвеститора који, иако можда сумњају у праву вредност инвестиције, ипак се заразе идејом – делом због зависти на успеху других, а делом због узбуђења коцкара“.



Robert Shiller "Irrational Exuberance and Behavioral Finance"
Psihologija je cudo, kao sto su mnogi stanovi prodati za sto soma od 60 m2 u Mirijevu, a komsinica ispod mene nikako da ga proda za isto toliko. Pre godinu dana bila je srecna da dobij 85.000, ali sad kad vidi sta moze da kupi, i kako drugi drze cene, nece za 85.000, jer ako je neko drugi dobio toliko, mora da moze i ona. Prva pocetna faza je cekanje, pa razocaranje, i prihvatanje surove realnosti, i prodaja za nizu cenu kad splasne entuzijazam i isprazne se slamarice.
Vec po oglasima stanova primecujem neku blagu tendenciju pada ili stagnacije, sto znaci da kupaca nema, iako su stanovi dobri.
 
Vec po oglasima stanova primecujem neku blagu tendenciju pada ili stagnacije, sto znaci da kupaca nema, iako su stanovi dobri.

Kupaca nema, ali ni spuštanja nema. Ja gledam nekoliko pristojnih ali precenjenih stanova u starogradnji koji stoje već dugo i ne pada im na pamet da spuste cenu, iako očigledno kupaca nema. Dakle ili je lažni oglas ili je APP šema.

Teško je na osnovu oglasa provaliti koliko je "pravih" prodavaca.
 
Da ne odemo u offtopic, i vratimo se temi, ja ni u jednoj novogradnji nisam primetio biciklarnicu, dakle prostor gde bi stanari mogli da odlože bicikle i trotinet, i dogovore se oko punjenja. Sigurno neće vukljati elek.bicikle od 30 kila u stan, još grđe da ga ostave u hodniku.
Da li je bas teško izvodljivo da se odvoji mala prostorija pri garažama ili kod ulaza gde bi se ulazilo sa karticom, mogli da se napune el vozila a stanari koji žele ucestvuju u troškovima tog dela zajedničke struje.
Ukoliko ne grešim za prosečan bicikl/trotinet to je pola kilovata po punjenju, siguran sam da bi moglo da se organizuje.
Uostalom biciklarnice su postojale u blokovima 45 i 70 i to još pre pedeset godina. Sad što stanari drže gluposti tu, to je drugi problem.
A priča se širi i ova vozila će biti sve zastupljenija u budućnosti dopadalo se to nama ili ne.
Vrtovi Ceraka imaju prostoriju za bicikle.
 
Kupaca nema, ali ni spuštanja nema. Ja gledam nekoliko pristojnih ali precenjenih stanova u starogradnji koji stoje već dugo i ne pada im na pamet da spuste cenu, iako očigledno kupaca nema. Dakle ili je lažni oglas ili je APP šema.

Teško je na osnovu oglasa provaliti koliko je "pravih" prodavaca.
Svako ko prodaje prodaje da bi zavrsio neku svoju pricu. A ta prica se teze zavrsava jer je sve poskupelo, ne samo stanovi. Da nema opste inflacije mi bi verovatno videli vec opipljive padove cena. Ovako, kome ne gori pod nogama taj nece ni prodavati, stan bar nije kvarljiva roba.
 
Već znamo da je domaće tržište specifično kada su u pitanju cene elektronike i IT proizvoda i usluga, pa stoga ne čudi da su i cene iPhone 15 serije znatno više u odnosu na ostatak Evrope i sveta. Ali na to smo se već navikli.
U ovom clanku pise da je domace trziste specificno i da su zbog toga cene elektronike i IT proizvoda kod nas vece nego u Evropi. Da li zbog gastarbajtera koji kupuju iPhone-ove u Srbiji pa time dizu cenu? Ili nas jednostavno deru gde stignu, a prica "specificno trziste" samo glupo opravdanje za naduvane cene, izmedju ostalog i za nekretnine. Jel ima neki segment trzista kod nas koji nije specifican? Trziste nekrentina specificno, trziste IT uredjaja specificno, trziste hrane specificno, trziste nafte specificno....?
 
Svako ko prodaje prodaje da bi zavrsio neku svoju pricu.
Ako je nekome prica da proda 60m2 raspale starogradnje i da za taj novac kupi istu kvadraturu u novogradnji na istoj lokaciji, onda ta prica ne pije vodu. Svako moze da pravi neku svoju "pricu", ali ona mora da bude realna.
A ta prica se teze zavrsava jer je sve poskupelo, ne samo stanovi.
Nije sve poskupelo, inflacija nekretnina je veca od opste inflacije, a tehnika cak ima istu cenu kao ranije. Recimo MacBook Air 2023. kosta isto kao MacBook Air 2015.,oko 1.000 evra, a duplo je jaci.
Da nema opste inflacije mi bi verovatno videli vec opipljive padove cena.
Sto ne znaci da nece biti padova cena.
Ovako, kome ne gori pod nogama taj nece ni prodavati, stan bar nije kvarljiva roba.
I ovo se moze tumaciti na razlicite nacine.
  • Ako nekom ne gori, znaci da nije "pravi" prodavac, jer ne zeli da proda po trzisnoj ceni, nego po ceni koju on zacrta.
  • Nije bas da stan nije kvarljiva roba. U kratkom roku jeste tacno, ali u dugom nije. Kako izgleda starogradnja iz 1960. godine, kakva je fasada, hodnici, pa i sam stan, parket, kupatilo,... da li se stan u takvoj zgradi "pokvario" tokom vremena? Jeste da troskovi praznog stana relativno mali u odnosu na cenu stana, ali nisu bas mali u odnosu na neciju platu ili penziju.
  • Vezano za to da neko nece prodavati ako mu ne gori pod nogama, isto vazi i za kupovinu, kome ne gori, taj nece ni kupovati ako smatra da su cene prevelike,
Pre neki dan sam gledao na Youtube-u klip o propasti Yahoo-a. Njima je Microsoft nudio 45 milijardi USD da ih otkupi, ali oni nisu hteli, smatrali su da vrede vise, nije im gorelo pod nogama, Yahoo nije kvarljiva roba. Na kraju su prodati Verizonu za 4.5 milijardi USD, 10 puta manji iznos.
 
Poslednja izmena:
Ako je nekome prica da proda 60m2 raspale starogradnje i da za taj novac kupi istu kvadraturu u novogradnji na istoj lokaciji, onda ta prica ne pije vodu. Svako moze da pravi neku svoju "pricu", ali ona mora da bude realna.

Nije sve poskupelo, inflacija nekretnina je veca od opste inflacije, a tehnika cak ima istu cenu kao ranije. Recimo MacBook Air 2023. kosta isto kao MacBook Air 2015.,oko 1.000 evra, a duplo je jaci.

Sto ne znaci da nece biti padova cena.

I ovo se moze tumaciti na razlicite nacine.
  • Ako nekom ne gori, znaci da nije "pravi" prodavac, jer ne zeli da proda po trzisnoj ceni, nego po ceni koju on zacrta.
  • Nije bas da stan nije kvarljiva roba. U kratkom roku jeste tacno, ali u dugom nije. Kako izgleda starogradnja iz 1960. godine, kakva je fasada, hodnici, pa i sam stan, parket, kupatilo,... da li se stan u takvoj zgradi "pokvario" tokom vremena? Jeste da troskovi praznog stana relativno mali u odnosu na cenu stana, ali nisu bas mali u odnosu na neciju platu ili penziju.
  • Vezano za to da neko nece prodavati ako mu ne gori pod nogama, isto vazi i za kupovinu, kome ne gori, taj nece ni kupovati ako smatra da su cene prevelike,
Pre neki dan sam gledao na Youtube-u klip o propasti Yahoo-a. Njima je Microsoft nudio 45 milijardi USD da ih otkupi, ali oni nisu hteli, nije im gorelo pod nogama, Yahoo nije kvarljiva roba. Na kraju su prodati Verizonu za 4.5 milijardi USD, 10 puta manji iznos.
Nekretnine su u poslednjih godinu dana poskupele ~10% a zvanicna inflacija je jos uvek iznad te cifre, inflacija hrane i duplo jaca od toga.

Svakako da taj sto odluci da ne proda nije odlucio da ne proda nikad, ali lakse ce sacekati godinu dana neko ko prodaje stan nego neko ko prodaje, pa bilo sta drugo. Ako ne vidimo recimo pad cena polovnih automobila, ne vidim kako bi videli pad cena stanova.
 
Nekretnine su u poslednjih godinu dana poskupele ~10% a zvanicna inflacija je jos uvek iznad te cifre, inflacija hrane i duplo jaca od toga.
Zasto gledas samo poslednju godinu kad poslednjih godinu dana cene nekretnina manje-vise stagniraju? Cene su eksplodirale prethodnih godina.

Svakako da taj sto odluci da ne proda nije odlucio da ne proda nikad, ali lakse ce sacekati godinu dana neko ko prodaje stan nego neko ko prodaje, pa bilo sta drugo.
To sto on ceka ne znaci da ce dobiti to sto zeli, cak se moze desiti da za godinu dana moze da dobije manje nego sto bi danas mogao da dobije, a izgubio je vreme, zivce, placao racune za stan (osim ako ga ne izdaje),..., mozda propustio priliku da "zavrsi tu svoju pricu",...

Ako ne vidimo recimo pad cena polovnih automobila, ne vidim kako bi videli pad cena stanova.
Kakve veze ima jedno sa drugim? Ne rastu i padaju cene svih stvari istovremeno i u istoj meri.
Srbija svake godine ima inflaciju, ne znam da li je nekad imala deflaciju,sto znaci da svake godine cene svega u proseku poskupljuju (https://www.worlddata.info/europe/serbia/inflation-rates.php), pa smo opet imali pad cena nekretnina pre 10-15 godina. Prosecna inflacija u periodu 2008-2011 je bila 10% na godisnjem nivou, a cene nekretnina su padale. Naravno, tad je i dinar padao u odnosu na evro, pa je u evrima inflacija mozda manja, ali je bila pozitivna, pa su cene nekretnina opet padale. Ne vidim razlog zasto cene nekretnina ne bi pale jer cene polovnjaka nisu pale, mada u nekim clancima pise da i njima vec pomalo padaju cene. To su totalno odvojena trzista.
 
Poslednja izmena:
Zasto gledas samo poslednju godinu kad poslednjih godinu dana cene nekretnina manje-vise stagniraju? Cene su eksplodirale prethodnih godina.


To sto on ceka ne znaci da ce dobiti to sto zeli, cak se moze desiti da za godinu dana moze da dobije manje nego sto bi danas mogao da dobije, a izgubio je vreme, zivce, placao racune za stan (osim ako ga ne izdaje),..., mozda propustio priliku da "zavrsi tu svoju pricu",...


Kakve veze ima jedno sa drugim? Ne rastu i padaju cene svih stvari istovremeno i u istoj meri.
Srbija svake godine ima inflaciju, ne znam da li je nekad imala deflaciju,sto znaci da svake godine cene svega u proseku poskupljuju (https://www.worlddata.info/europe/serbia/inflation-rates.php), pa smo opet imali pad cena nekretnina pre 10-15 godina. Prosecna inflacija u periodu 2008-2011 je bila 10% na godisnjem nivou, a cene nekretnina su padale. Naravno, tad je i dinar padao u odnosu na evro, pa je u evrima inflacija mozda manja, ali je bila pozitivna, pa su cene nekretnina opet padale. Ne vidim razlog zasto cene nekretnina ne bi pale jer cene polovnjaka nisu pale, mada u nekim clancima pise da i njima vec pomalo padaju cene. To su totalno odvojena trzista.
Inflacija uvek postoji ali nije uvek dvocifrena.

2008.-2011. je dobar primer jer je tad inflacija bila dinarska, i kao sto sam vise puta pomenuo, cene kvadrata u dinarima tad bas i nisu padale.

Polovnjaci su samo jedno trziste, ali problem je sto nisu izolovani vec je ista situacija i na vecini ostalih trzista. Meri cenu kvadrata u bilo cemu sem u evrima/dinarima i zakljucices da im u vecini slucajeva cena vec pada.
 
Inflacija uvek postoji ali nije uvek dvocifrena.

2008.-2011. je dobar primer jer je tad inflacija bila dinarska, i kao sto sam vise puta pomenuo, cene kvadrata u dinarima tad bas i nisu padale.

Polovnjaci su samo jedno trziste, ali problem je sto nisu izolovani vec je ista situacija i na vecini ostalih trzista. Meri cenu kvadrata u bilo cemu sem u evrima/dinarima i zakljucices da im u vecini slucajeva cena vec pada.
Pa mi sad mozemo cene nekretnina da merimo i u klikerima i da zakljucujemo da li su cene rasle ili nisu. Praksa je da se cene nekretnina izrazavaju u evrima, a tad su cene u evrima padale. To sto je tad istovremeno dinar slabio je bila posledica krize. Cak mislim da je i dobro sto je dinar tad slabio, jer je to dobro za ekonomiju. Da nije dinar slabio pad u evrima bi mozda bio i mnogo veci jer bi kriza vise udarila. Slabljenje dinara je tad bilo kao izduvni ventil za krizu. Mnogi vec godinama smatraju da bi dinar trebalo dodatno da depresira (https://www.politika.rs/scc/clanak/519695/Besmisleno-jak-dinar), jer bi to bilo dobro za ekonomiju, time bi se podsticao izvoz, bili bismo konkurentniji. Drugim recima, nisu tad cene nekretnina padale zbog slabljenja dinara, nego su to bila 2 totalno odvojena dogadjaja koji su bili posledica krize, jednostavno tada se kriza manifestovala na taj nacin.
 
Svako ko prodaje prodaje da bi zavrsio neku svoju pricu. A ta prica se teze zavrsava jer je sve poskupelo, ne samo stanovi. Da nema opste inflacije mi bi verovatno videli vec opipljive padove cena. Ovako, kome ne gori pod nogama taj nece ni prodavati, stan bar nije kvarljiva roba.

Da kažemo "prvobitni" rast cena nekretnina u Srbiji je primarno stimulisan organski jakom tražnjom (Beograd kao glavna saborna tačka svih Srbalja na planeti i ekonomski centar regiona), niskim kamatnim stopama i nedostatkom povoljnijih opcija za pasivni prihod.

Ali trenutno smo u situaciji da je promet pao 25-30% u odnosu na prošlu godinu, kamatne stope su skočile, a izuzetno visoka inflacija je pojela deo kupovne moći stanovništva. Investiciono kupovanje sad ima manje smisla, a kupci za život odlažu kupovinu jer se ne uklapaju u ove cene sa visokim kamatama.

Ako su cene podložne tržišnim uslovima kada idu na gore, logika je da su jednako podložne istima kada treba da idu na dole - tj. složićeš se da nema smisla da cene mogu samo da rastu kad je tražnja stimulisana, ali da ne padaju kada nije.

Naravno, kvalitetan stan drži cenu jer je to na kraju dana najtraženija roba u ovoj hrpi smeća u BG koja se prodaje, ali generalno izgleda da je situacija dosta mrtva trenutno. Veliki kompleksi, sa izuzetkom BW, prodaju slabo ove godine, a promet starogradnje je pao za preko 20%. Koliko ovo stanje može da traje i gde je ekvilibrijum ostaje da vidimo
 
Pa mi sad mozemo cene nekretnina da merimo i u klikerima i da zakljucujemo da li su cene rasle ili nisu. Praksa je da se cene nekretnina izrazavaju u evrima, a tad su cene u evrima padale. To sto je tad istovremeno dinar slabio je bila posledica krize. Cak mislim da je i dobro sto je dinar tad slabio, jer je to dobro za ekonomiju. Da nije dinar slabio pad u evrima bi mozda bio i mnogo veci jer bi kriza vise udarila. Slabljenje dinara je tad bilo kao izduvni ventil za krizu. Mnogi vec godinama smatraju da bi dinar trebalo dodatno da depresira (https://www.politika.rs/scc/clanak/519695/Besmisleno-jak-dinar), jer bi to bilo dobro za ekonomiju, time bi se podsticao izvoz, bili bismo konkurentniji. Drugim recima, nisu tad cene nekretnina padale zbog slabljenja dinara, nego su to bila 2 totalno odvojena dogadjaja koji su bili posledica krize, jednostavno tada se kriza manifestovala na taj nacin.
Tada je dinarska inflacija bila 10% a evro je bio stabilan, te su ljudima koji dobijaju platu u dinarima padali i dohodci u evrima. Sada se kurs dinara i evra ne menja, jer i evro slabi. Ljudima i plate u evrima zapravo i dalje rastu. Ja ne znam zasto je to toliko komplikovano da se shvati i nakon poslednjih 500 stranica ove teme.

Ako su cene podložne tržišnim uslovima kada idu na gore, logika je da su jednako podložne istima kada treba da idu na dole - tj. složićeš se da nema smisla da cene mogu samo da rastu kad je tražnja stimulisana, ali da ne padaju kada nije.
Pa cene vec ovom stagnacijom i rastom blazim od inflacije realno padaju. Da je situacija sa inflacijom normalna videli bi i jaci nominalni pad.
 
Vrh