Šta je novo?

Cene nekretnina

Na stranu sto je stan renoviran i lepo izgleda, taj golubarnik je jedno od najnehumanijih mesta za zivot. Cenim da je stan na 21. spratu bar 25.000e skuplji od ovog :)
 
kako da nazovemo nivo iznad APP oglasa?
Za ovo treba specijalna kategorija
Ja bi ovo stavio u rubriku "Meni TOLIKO treba da bi rešio/kupio..."
To su ljudi koji žele da od toga stana kupe sinovima i ćerkama 2 manja stana + još njima da ostane za neku kuću na selu i možda još ušteđevine za život...
 
Posle ce neki da kazu “padaju cene” kad bude video za 6 meseci da se niko ne javlja i ako spusti na nesto razumnije/prihvatljivije u tom trenutku.
Ima oglasa koje se vrte po x y godina i ne prodaju se nego tako stoje.
 
Imam poznanicu koja vec godinama prodaje takav stan tamo, slicne spratnosti i sredjenosti, po mnogo razumnijoj ceni, pa ne uspeva. Ili bar nije uspevala do skoro, ne znam epilog ali znam da je prodaja trajala dugo. Inace, kad sam svratila jednom prilikom do nje bila sam prijatno iznenadjena stepenom sredjenosti tih zgrada i okoline. Park, staza za trcanje, teretana, unutra hodnici sredjeni, svi liftovi rade...ona mi je objasnila da zgrade imaju poprilican budzet s obzirom da izdaju krovove za razne telekomunikacione sisteme, ali bez obzira, to je ipak Rudo i ovaj oglas je stvarno van svake pameti.
Mozda se nada nekim Rusima kojima takve solitercine nisu strane a sve do sat vremena udaljenosti ionako smatraju centrom grada.
 
Imam poznanicu koja vec godinama prodaje takav stan tamo, slicne spratnosti i sredjenosti, po mnogo razumnijoj ceni, pa ne uspeva. Ili bar nije uspevala do skoro, ne znam epilog ali znam da je prodaja trajala dugo. Inace, kad sam svratila jednom prilikom do nje bila sam prijatno iznenadjena stepenom sredjenosti tih zgrada i okoline. Park, staza za trcanje, teretana, unutra hodnici sredjeni, svi liftovi rade...ona mi je objasnila da zgrade imaju poprilican budzet s obzirom da izdaju krovove za razne telekomunikacione sisteme, ali bez obzira, to je ipak Rudo i ovaj oglas je stvarno van svake pameti.
Mozda se nada nekim Rusima kojima takve solitercine nisu strane a sve do sat vremena udaljenosti ionako smatraju centrom grada.
Toliko sredjene da fasada može da ubije čoveka.
I to još vest od pre 10 godina. A fasade zasigurno nisu pipnute od izgradnje. Pa zamislite koliko je to dobro održavano.
 
Ma, nista ne sporim, samo prenosim neki moj utisak, koji je mozda bio i pojacan time sto sam ocekivala raspad, a zapravo nije izgledalo lose. A i tome ima jedno 4, 5 godina, prvi i jedini put kad sam bila.
 
To je posledica nepostojecih troskova odrzavanja zbog siromastva. I to malo sto se davalo preko infostana je isparilo na administraciju, mole godinama grad i infostan da im nesto resi.
Evo jedan utisak o Beogradu. Juce sam pricao sa drugom koji zivi u Stokholmu. Ovde je u poslu sa nekretninama i nedavno je privatno posetio Beograd nakon 15-20god. Kaze - majko mila na sta lici, zgrade u raspadu, crne, ruglo, grafiti na sve strane, jadno odrzavanje okoline, a cene katastrofa.To je sto se tice nekretnina, ostalo neka hvale defke i keks sa ekipom 😄
 
Važi defke. Evo imaš 2 bambi poena. Ja pričam ostalima. Tebi ne vredi da se priča. Izgubio si se
Multilioner koji ima 200+ zaposlenih, mahom lokalaca koji su samo u nekretninama milioneri. Ne vozi lambo nego Teslu od 30-40k. E te činjenice.
A ne brat burazer koji živi od javnih nabavki, pravi zgrade usput i ne prijavljuje zaposlene. Oterao iz zemlje sve što može da se otera od zaposlenih kojima je plaćao mizeriju i sad uvozi nepalce.
Za svakog prodatog BMW-a u Srbiji bi tamo trebao da bude prodat jedan Lambo ali nije.
Dodatno, proveri dzini koeficijent za NO

Mani se Defketa. Njemu je sve svuda isto.
Nije tu toliko stvar burazera koji živi od javnih nabavki već u tome što taj milioner ne odskače od ostalih, jer kao što si naveo i oni su milioneri.

Ima članak na Forbsu "How the Psychology of Income Inequality Benefits Luxury Goods" Gde neki lik sa Duke University objašnjava ovu pojavu u SAD (u svrhu opravdavanja/razumevanja crne populacije).

Stvar je u raslojavnaju. Da bio u nekoj višoj grupi moraš to da i pokažeš (ovi što to nisu a hteli bi, rade to isto samo kupujući nešto što je iznad njihovih mogućnosti).
Otud i građevinski preduzetnici sa autom od 70+k€. Gledaju te (radnici, saradnici, mušterije) kao da nešto nije u redu ako se pojaviš u autu od 10k, a radiš neki posao od par stotina k.

Kad su razlike znatno manje (kao u Nordisjkim zemljama) želja za dokazivanjem sa Balensijagom ne postoji.
 
To je sto se tice nekretnina, ostalo neka hvale defke i keks sa ekipom 😄
Citiraj gde sam hvalio. Nedostatak argumenata u temama koje guraš prikrivaš ovakvim izjavama.

Juce sam pricao sa drugom koji zivi u Stokholmu. Ovde je u poslu sa nekretninama i nedavno je privatno posetio Beograd nakon 15-20god. Kaze - majko mila na sta lici, zgrade u raspadu, crne, ruglo, grafiti na sve strane, jadno odrzavanje okoline, a cene katastrofa.
Argumentacija ranga: bio mi u gostima ortak marsovac, pili smo pivo i pričali o Beogradu.
 
Evo jedan utisak o Beogradu. Juce sam pricao sa drugom koji zivi u Stokholmu. Ovde je u poslu sa nekretninama i nedavno je privatno posetio Beograd nakon 15-20god. Kaze - majko mila na sta lici, zgrade u raspadu, crne, ruglo, grafiti na sve strane, jadno odrzavanje okoline, a cene katastrofa.To je sto se tice nekretnina, ostalo neka hvale defke i keks sa ekipom 😄
Jel taj drugar isti onaj sto kaze da je Östberga skroz ok naselje za srednju klasu?
 
Defke prosto troluje. Ne znam kako drugacije da objasnim njegove izjave.
"Ko ima para da kupi meso moze da jede i makarone. Usluga u prodavnicama mesa nije nista bolja od usluge u prodavnici makarona."
Nemojte vise da quotujete defketa, na ignore listi mi je pa jedino tako vidim njegove postove. Nemojte mi to raditi ljudi molim vas
Ma nemate vi pojma, defke kaze da nije balon, da je tržište zdravo, da se investitori muce da zarade koru hleba i da ih je sve manje jer svi izbegavaju građevinski biznis. Ja mu verujem.
Neće da troši vreme i energiju na tebe, i takve pametne i obrazovane kao ti, jer tvoja argumentacija je toliko nadmocna da uvek pobedjuje (u tvojoj glavi).
Cek vama defke i dalje nije na ignore listi?
Ček ovde još ima ljudi koji čitaju Defektove postove i ulaze sa njim u diskusiju i nije im na ignore/block listi? Ok.

Ja ne znam sto kupujem stan kad ovom liku vec zivim u glavi.
 
Poslednja izmena:
Ako dođe do nestašice nafte, videćete pad cena u roku od par dana, kada hrane zafali, a stanova viška, plaćaćete stanom prasca Miška.
 
kako da nazovemo nivo iznad APP oglasa?
Za ovo treba specijalna kategorija
Verovatno imaju besplatne oglase u HO :) (1980 rsd je jedan oglas na mesec dana)
 
Ovde se prica da ce prvo padati cene stanova na periferiji i starogradnje, dok u Nemackoj cene najvise padaju u velikim gradovima, a najmanji pad je zabelezen u najmanje naseljenim podrucjima.
Takodje, u Nemackoj fali 1.000.000 stanova, ali se obustavlja gradnja 60.000 stanova zbog krize. Kako to da pad ponude na vec nedovoljnu ponudu ne sprecava pad cena?
Inace, sve vise se prica o krizi i tome kako prodaja stanova lose ide
Mislim da ce tokom narednih meseci mnogo toga da se lomi. Mozda jos nece biti nekog znacajnijeg pada cena, ali deluje da ce biti znacajnijeg pada prometa. Za sad deluje da u Novom Sadu i Nisu vidimo prve nagovestaje znacajnijeg pada prometa, pitanje je vrmena kad ce se to osetiti i u Beogradu.
Prica se i o tome da su neki investitori nedovoljno likvidni. Ili ce morati da spuste cenu da bi nastavili gradnju ili da stopiraju gradnju. Ako stopiraju gradnju, sta sa onima koji su vec dali kes? Ne bih se usudio da kupujem u izgradnji u ovakvim okolnostima.
 
Poslednja izmena:
Nis u avgustu imao vise prodaja nego prosle godine, ako je to najava, i nije neka. I na ovoj reddit temi vise ljudi govori da cene nece padati nego da ce padati.
 
Nis u avgustu imao vise prodaja nego prosle godine, ako je to najava, i nije neka. I na ovoj reddit temi vise ljudi govori da cene nece padati nego da ce padati.
Kako uvek izvlacis one podatke koji ti se svidjaju? :)
Avgust jeste bio dobar, ali sepbembar za sad mirise na katastrofu. Mozda se bude popravila situacija, ali mislim da nikad do sad 20-tog u mesecu nije bila ovako losa statistika za tekuci mesec, bez obzira na kasnjenja u upisu i odmore.
Sto se tice ove reddit teme, nije bitno sta vecina pise, jer je to sub finansije gde puno njih vec ima stanove, pa guraju svoj narativ (bez obzira na to da li su u pravu ili nisu), ali citaj malo komentare nekih drugih, a i posmatraj malo siru sliku.
Recimo, prosle godine niko nije verovato u pad cene, sad recimo njih 10% veruje u pad cene. Poenta je da se sve vise prica o tome.
Prosle godine niej bilo poputa, sad imas popuste od 1%, 3%, 5%, 10%.
Prosle godine bi se prodavac verovatno uvredio kad bi mu ponudio manju cenu, ove godine je verovatno srecan ako se neko uopste javi na oglas.
Promene nisu nagle, ali se desavaju korak po korak :)
 
Ja izvlacim podatke koji se meni svidjaju a ti ignorises dobar avgust da bi izvlacio zakljucke iz 8 unesenih dana septembra?
Jasno je kad se pogledaju ugovori da septembar kasni i to dosta sa upisom, koliko puta treba da imamo ovu situaciju da bi naucili da se ne donose zakljucci unapred.
Ljudi koji veruju u pad ima na svakoj temi uvek, ne vidim nikakvo drasticno uvecanje. Nikako nije istina da prosle godine niko nije verovao u to.
Mozda ima dosta ljudi sa stanovima ali ima i dosta onih koji hoce da kupe pa prizivaju pad poput tebe, i oni imaju agendu.

Vise mi se cini da ti jako zelis da vidis nesto pa filtriras ono sto ti je pred ocima.
 
Često su ovde spominjani ljudi iz IT industrije na strani tražnje za nekretninama. Imamo ovde više ljudi iz IT-ja, pa nam recite kakvi su trendovi? Je l' i dalje važi ono "zaposlio sam se u sredu, u petak tražim povišicu"? 🙂
 
Ja izvlacim podatke koji se meni svidjaju a ti ignorises dobar avgust da bi izvlacio zakljucke iz 8 unesenih dana septembra?
Jasno je kad se pogledaju ugovori da septembar kasni i to dosta sa upisom, koliko puta treba da imamo ovu situaciju da bi naucili da se ne donose zakljucci unapred.
Ljudi koji veruju u pad ima na svakoj temi uvek, ne vidim nikakvo drasticno uvecanje. Nikako nije istina da prosle godine niko nije verovao u to.
Mozda ima dosta ljudi sa stanovima ali ima i dosta onih koji hoce da kupe pa prizivaju pad poput tebe, i oni imaju agendu.

Vise mi se cini da ti jako zelis da vidis nesto pa filtriras ono sto ti je pred ocima.
Ako gledas Novi Sad, tu imas ugovore zakljucno sa 20. septembrom. Za Nis jeste do 8. septembra, ali i da ekstrapoliras za ceo mesec, deluje da ce promet biti katastrofa. Reddit post sam podelio da bi se videli da i neki drugi pisu o tome kako prodaja lose ide i sl, da ne bude da ja samo to pricam. To sto je avgust bio dobar, meni vise deluje kao izuzetak. Inace, nije toliko ni bitno sta ko misli, imas i objektivne podatke koji ukazuju na promene na trzistu.
Često su ovde spominjani ljudi iz IT industrije na strani tražnje za nekretninama. Imamo ovde više ljudi iz IT-ja, pa nam recite kakvi su trendovi? Je l' i dalje važi ono "zaposlio sam se u sredu, u petak tražim povišicu"? 🙂
Ja bih rekao da se situacija vratila na stanje pre korone. IT je i dalje dobro placen, ali nije ishajpovan kao prosle godine. Ja konkretno i dalje dobijam ponude preko Linkedina, ali manje nego prosle godine. Mislim da ce se se narednih godina sve teze ulaziti u IT i trebace sve vise znanja za konkretne pozicije. Inace, ne slazem se sa tim da ljudi iz IT-ja cine veliki deo traznje za nekretninama. Cine neki procenat, ali su daleko od dominantnih ucesnika na trzistu. Postoje ljudi koji mnogo vise zaradjuju od IT-jevaca, ali se o njima ne prica, mnogi i ne placaju poreze, a koji kupuju nekretnine.
 
Vrh