Šta je novo?

Cene nekretnina

Ako svako ima izbor šta će mu država sada. Jel sam birao? Ovako država stimuliše hazardersko ponašanje, zar ne?

I zašto uopšte ulaze u kredit ako nemaju debelu marginu koja ih čuva od rizika? Jel ideja da država omogućava rizičnim klijentima kredite? Pa ako država to hoće, banke neće. Kako? Pa otežavanjem uslova za kredite. Ako je ideja da se digne građevina, samo će dodatno da je obore.

Joj što bi bilo lako kad bi mogao čarobnim štapićem da diktiram tržišna kretanja. Ma san.
Donositi dobre ekonomske odluke znacu i procenjivati situaciju, okolnosti, istoriju ponasanja drzave u slicnin situacijama. Ne smatram da treba donositi odluke u vakuumu kao da je jedna ista odluka svuda dobra odluka.
Ovde se i ranije pisalo da je drzava pomagala kreditne kupce, nagradjivala one s kreditom spram onih sa stednjom, uvodila moratorijum u koroni, motivisala "hazardersko ponasanje" koje pominjes, stoga se namece zakljuak da je u ovoj drzavi cesce dobra odluka da se digne stambeni kredit nego da se pare cuvaju u slamarici.
Mislim da je kljuc uspeha malo i procenjivati specificne okolnosti, i ukloptiti se u pravila igre kad vec ne mozemo da ih mi kreiramo.
 
Donositi dobre ekonomske odluke znacu i procenjivati situaciju, okolnosti, istoriju ponasanja drzave u slicnin situacijama. Ne smatram da treba donositi odluke u vakuumu kao da je jedna ista odluka svuda dobra odluka.
Ovde se i ranije pisalo da je drzava pomagala kreditne kupce, nagradjivala one s kreditom spram onih sa stednjom, uvodila moratorijum u koroni, motivisala "hazardersko ponasanje" koje pominjes, stoga se namece zakljuak da je u ovoj drzavi cesce dobra odluka da se digne stambeni kredit nego da se pare cuvaju u slamarici.
Mislim da je kljuc uspeha malo i procenjivati specificne okolnosti, i ukloptiti se u pravila igre kad vec ne mozemo da ih mi kreiramo.
Promašena tema.
 
Ovde se i ranije pisalo da je drzava pomagala kreditne kupce, nagradjivala one s kreditom spram onih sa stednjom, uvodila moratorijum u koroni, motivisala "hazardersko ponasanje" koje pominjes, stoga se namece zakljuak da je u ovoj drzavi cesce dobra odluka da se digne stambeni kredit nego da se pare cuvaju u slamarici.
Ne samo u ovoj drzavi nego u vecem delu nase hemosfere poslednje dve decenije.

Euribor ne odredjuje Srbija. A marze su, to smo vec utvrdili, preko jos nize i krediti jos primamljiviji.
 
Promašena tema.
Zasto ti je ovo promasena tema? Pa samo je odgovor na tvoj rant o nepravdi, i pitanja zasto ljudi uzimaju kredite u evrima, i zasto uopste uzimaju ako nemaju ogromnu marginu prostora za povecanje rate.
Uzimaju u evrima jer nam je mnogima plata vezana za evre, kao sto su za evro vezane cene kvadrata i mnogih drugih skupljih usluga, i zato sto su bolje kamate.
Uzimaju i kad nemaju puno prostora da rata poraste zato sto znaju da ce drzava da uleti, jer prate ponasanja istorijski.
 
Sve bi to moglo lako ali se nece, napravi se socijalna karta, pa se znaju prihodi I u skladu sa time pomaze. Pokazemo one sa 1500 I 5000 € mesecnih primanja. Nigde veze sa vezom. Treba odavno da postoji program prvi stan sa benificiranom kamatom za stambeni kredit za iznos do 200 000 e za prvi stan i gde su primanja ispod odredjenog limita, ali cemu sve ovo…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Zasto ti je ovo promasena tema? Pa samo je odgovor na tvoj rant o nepravdi, i pitanja zasto ljudi uzimaju kredite u evrima, i zasto uopste uzimaju ako nemaju ogromnu marginu prostora za povecanje rate.
Uzimaju u evrima jer nam je mnogima plata vezana za evre, kao sto su za evro vezane cene kvadrata i mnogih drugih skupljih usluga, i zato sto su bolje kamate.
Uzimaju i kad nemaju puno prostora da rata poraste zato sto znaju da ce drzava da uleti, jer prate ponasanja istorijski.
Promašena zato što nisam pričao o nepravdi, već o neodrživom društvenom ekonomskom modelu.
 
Super je. Moja jedina sugestija trenutno jeste da bi bilo dobro da može da se filtrira samo starogradnja ili samo novogradnja. Ovo bih voleo da može i u sekciji UGOVORI :)
Dodati filteri za novogradnju/starogradnju, prikaz broja ugovora i full screen opcija za mapu.
Nisam dirao nista u sekciji Ugovori, jer planiram da spojim ugovore i mapu u jednu celinu i da izmenim/unapredim filtere.

Za sledeću nadogradnju bi mogao da u delu ''Trend'' dodaš malu mapu sa odvojenim indikatorima rasta/pada za delove grada.Kao neki Heat map.
Na ovu foru
Pogledajte prilog 172785
To bi bila baš dobra fora i baš shareable content.
Vrlo originalna ideja, svidja mi se :)

Ekstra, svaka cast! :) Mozes u buducnosti da napravis i tab sa oglasima, pa da naplacujes premijum oglase na vrhu :) ako imas ambiciju da se prosiris jos vise. Kip d gud uvrk.
Nikad se ne zna, moralo bi malo da se "opipa" trziste prvo 🙃

Neko moze da ti isplati zvanicno ugovorenu sumu na racun, a ostalo na ruke (priznanica). Dal zbog poreza, ili malo vremena da se opere novac. Ili je rodjacka prodaja pa se fingira manja cena zbog poreza. Mnogo faktora ima tu, a mi ne mozemo da nagadjamo koja je stvarna cena. Ta iz katastra ili neka druga.
Rodjacke kupovine, kupovine na aukciji itd. potpadaju pod Ostalo, ne ulaze u statistiku, i oznacene su sivom bojom u sekcijama Mapa i Ugovori.

Umesto pohvala i tapsanja po ramenu, da castimo Wolfa uplatom na paypal :) HVALA @Wolf sto nam svima stedis vreme i novac, sto do jutros smo morali da kucamo koordinate na google maps da nadjemo lokaciju prodatog stana :)
🙌🙌🙌
 
Ima baš dosta prodatih stanova gde je cena za nekih 20% do 40% manja od one na oglasima. Moguće da su to ljudi koji žele stvarno prodati stan pa kad im dodje keš kupac i spusti za 20-30% prihvate to…
ma vazi. To su najcesce interni transferi. (rodjaci, familija, u firmu i iz firme, muvatori sa cenom i slicno), Ako neko i spusti cenu spusti u % za jako malo.
Zato dodajte koji % vise u odnosu na statistiku prodatih.
 
Na redditu je aktivan AMA sa nekim strancem konsultantom za nekretnine, ima interesantnih odgovora pa koga zanima:


Hvala na linku. Čovek zvuči kao da se razume, mada mu predviđanja zvuče veoma depresivno za kupce :LOL:

the age where an average person with an average salary could buy an average property is over.
 
ma vazi. To su najcesce interni transferi. (rodjaci, familija, u firmu i iz firme, muvatori sa cenom i slicno), Ako neko i spusti cenu spusti u % za jako malo.
Zato dodajte koji % vise u odnosu na statistiku prodatih.
Pogledaj šta je Wolf napisao za interne transfere. Kako vidim, realizacija cena kod starogradnje je dosta niža od one oglašene. @Wolf da li sam u pravu ili negde grešim?

PS: I meni je nelogično da ljudi sa 3000€/m2 spuste na 2100€/m2
 
Screenshot 2023-09-12 at 11.31.55 AM.png
 
Ma lik je neki nas trol jer ne daj boze da ga neka strana kompanija placa da im procenjuje trziste kao sto je napisao. Lik je pre godinu dana prognozirao dalji rast cena, onda se desio pad prometa pa je kao promenio plocu. Sve vreme tvrdi da ce Kinezi da se nasele i pokupuju sve. Smrdi na kilometar.
@Defke Hvala, ovo bih propustio, a uvek me nasmeje koliko se izlupeta.

A Wolf je bukvalno odradio posao za ceo katastar i firme podizvodjace koje bi uzele ko zna koje pare da naprave takav sajt.
Wolf se priblizio primeru kako jedan sajt katastra treba da izgleda - www.hemnet.se
U nekim stvarima je i bolji, ali ne moze da objedini i sve zvanicne oglase, mada ko zna, mozda jednog dana postane najjaci sajt za oglasavanje, a ne vidim razlog da ne bude jer ljudi ne bi dolazili samo zbog oglasa vec i da pogledaju realizovane kupovine kao i grafike.
Ostaje mu samo malo da izglanca pretragu, recimo po ulici pa da se pokazu na mapi sve prodaje kao i lista godinama unazad. Primer kao na onom zvanicnom sajtu katastra .
 
Poslednja izmena:
Ma lik je ili neki nas trol jer ne daj boze da ga neka strana kompanija placa da im procenjuje trziste kao sto je napisao. Lik je pre godinu dana prognozirao dalji rast cena, onda se desio pad prometa pa je kao promenio plocu. Sve vreme tvrdi da ce Kinezi da se nasele i pokupuju sve. Smrdi na kilometar.
@Defke Hvala, ovo bih propustio, a uvek me nasmeje koliko se izlupeta.
Cisto sumnjam. Nase mozes da prepoznas tako sto mase artikle u 99.5% slucajeva. Deluje da je Kanadjanin ili UK.
 
Ne zna se sta je gore, kad drzava ne resava problem ili kad "resava" populistickim merama. Primera radi, ovo se odnosi na prvi stambeni kredit. Ako neko ima 10 nekretnina kupljenih u kesu i kupio je 11. nekretninu na kredit on ce imati umanjenje rate kredita. Ako je neko ranije kupio manji stan na kredit, a sad ga prodaje i na kredit hoce da kupi veci, a to je jedini stan koji ima, on nema prava na ovo umanjenje kamatnih stopa. Takodje, kome se sad pomaze i koliko to kosta, tj. ko ce to da plati? Pomaze se nekom ko ima stambeni kredit od 200k evra, i ko je kupio svoju nekretninu iako vec mozda ima X nekretnina, a ne pomaze se nekom ko nema ni mogucnost da uzme stambeni kredit a mozda mora da uzima potrosacke kredite gde su mnogo vece kamatne stope i plus da placa kirije. I ne, ovim drzava ne resava problem skupih nekretnina u odnosu na plate, nego ga dodatno podrgreva.
Ne pise da mora da bude prvi kredit za nove korisnike
 
Ma lik je neki nas trol jer ne daj boze da ga neka strana kompanija placa da im procenjuje trziste kao sto je napisao. Lik je pre godinu dana prognozirao dalji rast cena, onda se desio pad prometa pa je kao promenio plocu. Sve vreme tvrdi da ce Kinezi da se nasele i pokupuju sve. Smrdi na kilometar.
@Defke Hvala, ovo bih propustio, a uvek me nasmeje koliko se izlupeta.
Svako vidi ono sto zeli da vidi :)
 
Sve bi to moglo lako ali se nece, napravi se socijalna karta, pa se znaju prihodi I u skladu sa time pomaze. Pokazemo one sa 1500 I 5000 € mesecnih primanja. Nigde veze sa vezom. Treba odavno da postoji program prvi stan sa benificiranom kamatom za stambeni kredit za iznos do 200 000 e za prvi stan i gde su primanja ispod odredjenog limita, ali cemu sve ovo…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Kolika bi bila rata za kupovinu stana od 200.000€ i kolika je min zarada potrebna da se on kupi i zašto je ta zarada potrebno da bude subvencionisana parama poreskih obveznika?
 
Realno neko ko uzima kredit od 200k e nije socijalni slucaj ni jednoj mogucoj dimenziji. Socijalni slucaj kome treba pomoc kao preduslov mora imati primanja manja manja od prosecne plate svom mestu. A ovaj sto hoce stan od 200k e svakako ima vise od toga.
Pomaze se onda kada ne postoji izbor, ovaj covek ima izbor i nije nicim zivotno ugrozen.
 
Novi stambeni krediti u periodu primene ove odluke, dakle do kraja 2024, moći će da se odobravaju po kamatnoj stopi od maksimum 5,03 odsto kada je reč o fiksnim stopama, dok kod promenljivih kamatnih stopa, koje zavise od euribora, visina bankarske marže neće smeti da bude veća od 1,1 odsto.


Ako zna neko, neka napiše, kolika može da bude kamatna stopa za nove kredite sa promenjivom kamatnom stopom. Neko je mozda kontaktirao banku, ili je upućen, pa zna.

A izgleda da neće republika da snosi trošak razlike stope kredita, što je bila moja pretpostavka. Donete mere su očigledno neka koordinisana odluka, mozda je to politička odluka EU. Slično je i kod ovih pored Srbije.

 
Poslednja izmena:
Realno neko ko uzima kredit od 200k e nije socijalni slucaj ni jednoj mogucoj dimenziji. Socijalni slucaj kome treba pomoc kao preduslov mora imati primanja manja manja od prosecne plate svom mestu. A ovaj sto hoce stan od 200k e svakako ima vise od toga.
Pomaze se onda kada ne postoji izbor, ovaj covek ima izbor i nije nicim zivotno ugrozen.
Slažem se. Zato meni i deluje da je mera doneta da pomogne tržištu a ne narodu...
 
Vrh