Šta je novo?

Cene nekretnina

Preterivanje.
Sad neko citajuci ovo pomisli da vecina ljudi nema kanalizaciju, i da gradski prevoz ne postoji.
Metro nema i to je legitimna zamerka, koja se doduse previse ponavlja i preuvelicava.
Infrastruktura i parking je problem sa kojim se nosi gotovo svaki evropski grad.

Evo mapa. Mada fali tu još nekoliko 10ak naselja koja nemaju. Barem da ja znam.
Na teritorijalnu pokrivenost sam mislio u %
 
Da, 70% teritorije koja je uglavnom prazna. Realnost je da svaka od lokacija o kojoj se prica na ovoj temi ima kanalizaciju. A na dobrom delu i javni prevoz sasvim ok funkcionise.

I mapa nije tacna, stavljen je recimo ceo Zemun a kanalizacije nema samo u par delova.
 
Zasto je uopste toliko bitno kako se Bg kotira spram Stokholma ili nekih razvijenijih gradova? Pa nisu oni sad postali bolji od Bga, bili su i ranije pa je cena stanova ovde i dalje rasla.
Gledano u vakuumu, da smo svi repe bez korena, vrlo verovatno da bih ulozila u stan negde drugde jer je odnos cena-kvalitet bolji. Ili npr. Da planiram da zivim u nekom drugom gradu, tamo bih kupovala.
Ali sam resila da zivim u Bgu, kao i mnogi drugi, i onda mi je logicno da gledam da izvucem najbolje iz opcija koje se tu nude- zato sto ovde imam uslova za kredit, kad budem izdavala ne treba mi agencija, znam pravila igre kad je u pitanju izdavanje, porezi i ostalo, a ako sutradan zatreba mom detetu da se osamostali ima taj stan da u njemu zivi.
Tako da meni stanje nekretnina u EU moze da bude neka ilustracija situacije, ali na kraju dana, mene i ljude oko mene zanimaju samo nekretnine tu gde zivimo kolikogod da kostaju, doklegod mozemo da ih platimo, najplasticnije objasnjeno.
 
Zasto je uopste toliko bitno kako se Bg kotira spram Stokholma ili nekih razvijenijih gradova? Pa nisu oni sad postali bolji od Bga, bili su i ranije pa je cena stanova ovde i dalje rasla.
Gledano u vakuumu, da smo svi repe bez korena, vrlo verovatno da bih ulozila u stan negde drugde jer je odnos cena-kvalitet bolji. Ili npr. Da planiram da zivim u nekom drugom gradu, tamo bih kupovala.
Ali sam resila da zivim u Bgu, kao i mnogi drugi, i onda mi je logicno da gledam da izvucem najbolje iz opcija koje se tu nude- zato sto ovde imam uslova za kredit, kad budem izdavala ne treba mi agencija, znam pravila igre kad je u pitanju izdavanje, porezi i ostalo, a ako sutradan zatreba mom detetu da se osamostali ima taj stan da u njemu zivi.
Tako da meni stanje nekretnina u EU moze da bude neka ilustracija situacije, ali na kraju dana, mene i ljude oko mene zanimaju samo nekretnine tu gde zivimo kolikogod da kostaju, doklegod mozemo da ih platimo, najplasticnije objasnjeno.
Izuzetan odgovor Mislice! Bas tako. Ljudi podcenjuju vrednost koju uzimaju zdravo za gotovo a to je znanje jezika, pravnog sistema, ljudi, kulture i svega ostalog. Ajde da kažem.i da neko kupi u Štokholmu stan-KO će vam taj stan menadzovati? Agent za nekretnine? Ha ha. Uzimace keš dok je sve u redu, a kad se nešto pokvari vi ćete zvati majstora, kad se mora kreciti vi ćete to morati uraditi. Ko će da izbacuje tog stanara ili šta već? VI! A sad na sve to dodajte da ne znate jezik, pravni sistem, ljude i onda ti se useli neki Švedjan koji to sve zna a vi ste u BGu?! Good luck...
Mnogi naši ljudi imaju idiličnu sliku o Zapadu i kao potpišeš ugovor i to je. A ustvari nije. Većina tih agenata nema pojma nista. Samo imaju lepe košulje i kravate. Išao sam lično na razgovore sa par njih i kad god sam ih pitao otvoreno - ko će da popravlja ako se šta pokvari? Ja!!! Ko će da izbaci stanara? Ja ( jer odgovor je pa on će sam da izadje kad mu ja pošaljem mail) a reko šta ako ne izadje? Onda on kao pa ne znam?
I za to sve uzima 10% renta svaki mesec + PDV!! Dok je sve dobro! A kad nešto nije onda peru ruke! Tako da u se i u svoje kljuse!!!
Ili će da predaju slučaj advokatima koji naplaćuju 1 SAT 250 eura plus PDV!!! Tako da ne nasedajte na priče! Da li je nešto jeftinije ili skuplje je dosta individualno! A ima dobar engleski izraz TOTAL COST OF OWNERSHIP!! Mislim da to svi koji propagiraju kupovinu stana na drugim lokacijama treba da ubace u jednačinu! Nije samo cena kvm, već sve ostalo što sam nabrojao....gde je da ti moraš otići 1-2x godišnje da obidjes stan (računaj avion, hotel sve)!!! Gde je tvoje vreme, itd...
 
Ljudi vi pričate kao da se radi o skandinavskim porezima. Pa radi se o 15% poreza!!! E pa to je super u odnosu na bilo koju EU državu!! 15% poreza državi, sve ga legalno prijaviš i koji ti upravnik šta može?! Jel to njegov stan?!
Drugačije gledano to produžava vreme povrata novca. Ako je sada bilo potrebno 30 godina za povrat uloženog, to će se produžiti za još 4.5 godina što celo ulaganje čini još manje privlačnim.
 
Mislim da to svi koji propagiraju kupovinu stana na drugim lokacijama treba da ubace u jednačinu! Nije samo cena kvm, već sve ostalo što sam nabrojao....gde je da ti moraš otići 1-2x godišnje da obidjes stan (računaj avion, hotel sve)!!! Gde je tvoje vreme, itd...
Ja bih još na ovo dodao i malu neizvesnost - setimo se devedesetih, i koliko je lako bilo dobiti vizu... a ako su nam devedesete daleko, potražite sveže vesti kako su "zlim" Rusima zabranili da u EU udju na svom autu, unesu svoj mobilni, laptop, kozmetiku, toalet papir, šampon... 2020 su mnogi bili u problemu kad nisu po godinu-dve mogli da obidju svoj jeftino kupljen stan npr u Španiji... Savko ko bez državljanstva ulaže u stranoj zemlji je potencijalno u problemu.

Mislim da većina ljudi koji ulažu u nekretnine su manje-više konzervativni, ili ulažu kao što se ulaže u zlato - držanje u posedu na duži rok... jer da nisu, sigurno bi lovu uložili u nešto što može da donese veću zaradu.
 
Poslednja izmena:
Izuzetan odgovor Mislice! Bas tako. Ljudi podcenjuju vrednost koju uzimaju zdravo za gotovo a to je znanje jezika, pravnog sistema, ljudi, kulture i svega ostalog. Ajde da kažem.i da neko kupi u Štokholmu stan-KO će vam taj stan menadzovati? Agent za nekretnine? Ha ha. Uzimace keš dok je sve u redu, a kad se nešto pokvari vi ćete zvati majstora, kad se mora kreciti vi ćete to morati uraditi. Ko će da izbacuje tog stanara ili šta već? VI! A sad na sve to dodajte da ne znate jezik, pravni sistem, ljude i onda ti se useli neki Švedjan koji to sve zna a vi ste u BGu?! Good luck...
Mnogi naši ljudi imaju idiličnu sliku o Zapadu i kao potpišeš ugovor i to je. A ustvari nije. Većina tih agenata nema pojma nista. Samo imaju lepe košulje i kravate. Išao sam lično na razgovore sa par njih i kad god sam ih pitao otvoreno - ko će da popravlja ako se šta pokvari? Ja!!! Ko će da izbaci stanara? Ja ( jer odgovor je pa on će sam da izadje kad mu ja pošaljem mail) a reko šta ako ne izadje? Onda on kao pa ne znam?
I za to sve uzima 10% renta svaki mesec + PDV!! Dok je sve dobro! A kad nešto nije onda peru ruke! Tako da u se i u svoje kljuse!!!
Ili će da predaju slučaj advokatima koji naplaćuju 1 SAT 250 eura plus PDV!!! Tako da ne nasedajte na priče! Da li je nešto jeftinije ili skuplje je dosta individualno! A ima dobar engleski izraz TOTAL COST OF OWNERSHIP!! Mislim da to svi koji propagiraju kupovinu stana na drugim lokacijama treba da ubace u jednačinu! Nije samo cena kvm, već sve ostalo što sam nabrojao....gde je da ti moraš otići 1-2x godišnje da obidjes stan (računaj avion, hotel sve)!!! Gde je tvoje vreme, itd...

Izvini, lupas malo u vezi ovoga.
Zasto pokusavas projektovati probleme koji postoje u Srbiji u uredjen sistem, gde je sve unapred definisano, gde je nivo usluge visi nego u Srb. i gde postoji pravna drzava koja stiti ugovor, kao i mitigacioni modeli.

Ja zivim na tom trulom zapadu, tako da te price piju vodu kod nekoga ko ceo zivot sedi u Pinosavi i gleda Happy.

Isto, kao i Defketov downplaying infrastrukturnih problema Beograda.
On mora da svoje (ako ih ima) bebe i nepokretne roditelje u kolicima gura po nekim zamisljenim trotoarima u Beogradu koji nisu zatrpani parkiranim vozilima...
To nije slucaj sa gradovima na zapadu.
 
Gledao sam i ja, mislim da novim zakonom upravnici će morati da prijave izdate stanove, zatim notari pri overi ugovora o zakupu, gledaće prijave boravka zakupaca i prijave poreza...kad budu odlučili da i tu uzmu porez razrezaće velike kazne i sl.

Ne znam samo kako ce upravnike kontrolisati? Drugo vlasti su uvek kod nas u nekretninama i renti pa nesto mi se ne cini da ce udariti protiv sebe osim ako poreski prihodi toliko opadnu da to utice na mogucnost kreditiranja buducih drzavnih projekata...



"Prosečna cena kvadrata novog stana u Hrvatskoj u prvoj polovini godine, bez obzira na prodavca, iznosila je 2.219 evra, što je za 4,1 odsto više nego u isto"m periodu prošle godine, pokazuju podaci DZS-a.
To znači da su za jedan kvadrat novog stana kupci morali da izdvoje skoro dve pune prosečne neto plate, što je za jun na nivou Hrvatske iznosilo 1150 evra."

Koliko bi onda kod nas u BG trebalo da bude prosecna cena kvadrata :). Mada kod nas je prosecna plata veca jer postoji "na ruke" deo plate u mnogim firmama.
 
zvini, lupas malo u vezi ovoga.
Zasto pokusavas projektovati probleme koji postoje u Srbiji u uredjen sistem, gde je sve unapred definisano, gde je nivo usluge visi nego u Srb. i gde postoji pravna drzava koja stiti ugovor, kao i mitigacioni modeli.
Taj ‘uredjen sistem’ je cesto i dosta nepotrebna i preterana birokratija, al gastosi vole da je nekriticki glorifikuju kao odbrambeni mehanizam.
 
Izuzetan odgovor Mislice! Bas tako. Ljudi podcenjuju vrednost koju uzimaju zdravo za gotovo a to je znanje jezika, pravnog sistema, ljudi, kulture i svega ostalog. Ajde da kažem.i da neko kupi u Štokholmu stan-KO će vam taj stan menadzovati? Agent za nekretnine? Ha ha. Uzimace keš dok je sve u redu, a kad se nešto pokvari vi ćete zvati majstora, kad se mora kreciti vi ćete to morati uraditi. Ko će da izbacuje tog stanara ili šta već? VI! A sad na sve to dodajte da ne znate jezik, pravni sistem, ljude i onda ti se useli neki Švedjan koji to sve zna a vi ste u BGu?! Good luck...
Mnogi naši ljudi imaju idiličnu sliku o Zapadu i kao potpišeš ugovor i to je. A ustvari nije. Većina tih agenata nema pojma nista. Samo imaju lepe košulje i kravate. Išao sam lično na razgovore sa par njih i kad god sam ih pitao otvoreno - ko će da popravlja ako se šta pokvari? Ja!!! Ko će da izbaci stanara? Ja ( jer odgovor je pa on će sam da izadje kad mu ja pošaljem mail) a reko šta ako ne izadje? Onda on kao pa ne znam?
I za to sve uzima 10% renta svaki mesec + PDV!! Dok je sve dobro! A kad nešto nije onda peru ruke! Tako da u se i u svoje kljuse!!!
Ili će da predaju slučaj advokatima koji naplaćuju 1 SAT 250 eura plus PDV!!! Tako da ne nasedajte na priče! Da li je nešto jeftinije ili skuplje je dosta individualno! A ima dobar engleski izraz TOTAL COST OF OWNERSHIP!! Mislim da to svi koji propagiraju kupovinu stana na drugim lokacijama treba da ubace u jednačinu! Nije samo cena kvm, već sve ostalo što sam nabrojao....gde je da ti moraš otići 1-2x godišnje da obidjes stan (računaj avion, hotel sve)!!! Gde je tvoje vreme, itd...
I kod nas ko investira u stan i stanar prestane da placa kiriju i racune moze samo bombom da ga izbaci tj. cineci krivicno delo ili da ceka 10 godina da se presudi. E sad, ako se potegnu politicke veze onda je drugo, ali za obicne ljude ne vazi.
Za to vreme em ne dobija kiriju, em mu podstanar napakuje hiljade eura racuna, ruinira stan i stvari tako da ode roi u minus.
Ali potpuno razumem da je lakse prebiti i zastrasiti nekog neposlusnog u Srbiji gde imas ekipu nego putovati u EU pa da ti lupe dozivotnu zabranu ulaska.
 
Izvini, lupas malo u vezi ovoga.
Zasto pokusavas projektovati probleme koji postoje u Srbiji u uredjen sistem, gde je sve unapred definisano, gde je nivo usluge visi nego u Srb. i gde postoji pravna drzava koja stiti ugovor, kao i mitigacioni modeli.

Ja zivim na tom trulom zapadu, tako da te price piju vodu kod nekoga ko ceo zivot sedi u Pinosavi i gleda Happy.

Isto, kao i Defketov downplaying infrastrukturnih problema Beograda.
On mora da svoje (ako ih ima) bebe i nepokretne roditelje u kolicima gura po nekim zamisljenim trotoarima u Beogradu koji nisu zatrpani parkiranim vozilima...
To nije slucaj sa gradovima na zapadu.
Prvo Tine ne znam čemu vređanje!
Ja NISAM neko ko sedi u Pinosavi i gleda Happy već sam neko ko ŽIVI i radi u EU i imam 2 nekretnine. 1 stan izdajem već 7 godina (tako da pričam sve iz iskustva) u drugoj kući živim. I ovde izdajem stan po principu all inclusive znači sve režije su uključene u rent da ne bi bilo nije platio. Na njega je njegov mobilni i Netflix.
Ovo nisu što sam ja napisao kafanske priče već realan život. Zato ja poučen iskutvima iz Srbije a iz EU, izdajem stan SAMO expatima i to onima VAN EU! Znači onima koji nemaju EU pasoš. Zašto? Zato što ako izgubi posao pa prestane da plaća rent, onda za max 3 meseca leti iz države i doći će policija da ga izbaci iz stana i iz države. I to ne da nađe neki posao (tipa Mek) već mora naći posao od min 60k da bi mogao da ostane!
Ti ako živiš u EU, lepo kreni pa se raspitaj samo kod tih čuvenih agenata... Pa ih pitaj ta pitanja, pa ćeš videti odgovore. Prvo ne znaju, pa su zbunjeni, ali ako izdaješ lokalcu (pod tim mislim bilo kome ko je EU državljan) a prestane da plaća rent, JAKOO je teško da ga zakonski izbaciš. Isto kao u Srbiji. Samo je ovde još gore jer ne možeš da mu isključiš struju, jer on može struju da uključi na svoje ime. Dok u Srbiji odeš u EPS nalog za isključenje i neka živi na +35 bez struje a zimi isto...
Ugovori su ugovori dok je čovek normalan. A kad nije onda ili Velja Nevolja ili nešto slično.

Počitaj malo (kad živiš na Zapadu) oko naplate stanarina što izdaju njihove korporacije... I tu ima preko 10% kašnjenja u plaćanju renta, a radi se o hiljadama ljudi, jer te korporacije izdaju hiljade stanova. A oni imaju i timove advokata i psihologa i rade screeninge i sve pre ulaska, pa opet imaju probleme...

Ja sam sve pričao iz iskustva i trudim se da zaštitim što je više moguće imovinu i sebe od nepotrebnih stresova...

A što se tiče trotoara - ako su ti mali u BGu, idi u Apatin, imaš trotoare koji nisu zakrčeni, i svaka obična ulica je kao bulevar u BGu. Možeš da vozaš bebe kud god hoćeš. Placevi kuća su 600kvm + obično su 1000kvm... I pošto će sigurno biti pitanje infrastrukture, imaš SVE (struja, voda, kanalizacija, gas, kablovsku SBB i optiku MTS, 4G mrežu, osnovnu i srednju školu, sve sve).
Za penzionere raj, i Banju Junaković na 3km, i besplatan parking i još biciklistička staza do Banje FIZIČKI odvojena od ceste a ne da voziš pored šlepera!
Penzioneri koji sede u BG - ti baš žele da se muče. Penzija mu dolazi bilo gde. A ima mnogo kvalitetniji život u manjem mestu.
 
Taj ‘uredjen sistem’ je cesto i dosta nepotrebna i preterana birokratija, al gastosi vole da je nekriticki glorifikuju kao odbrambeni mehanizam.
Glorifikuje SAMO onaj koji nije seo da popriča sa advokatima i kako to izgleda u praksi! Ja ne glorifikujem već gledam kako jeste. Isto i teže nego u Srbiji. Zato smanjiti rizik.
 
To sto mislis da podstanaru u Srbiji mozes da iskljucis struju ili tek tako zamenis bravu je netacno i prolazi samo kod onih koji ne znaju svoja prava. Sud bi ti po hitnom postupku nalozio da o svom trosku vratis sve na predjasnje stanje.
 
To sto mislis da podstanaru u Srbiji mozes da iskljucis struju ili tek tako zamenis bravu je netacno i prolazi samo kod onih koji ne znaju svoja prava. Sud bi ti po hitnom postupku nalozio da o svom trosku vratis sve na predjasnje stanje.

Možda i bi, samo taj PRVO mora da ode u Sud, angažuje advokata, plati sudske takse i sve znači min 1000e investicije i čeka. A on da ima 1000e u kešu ne bi dugovao za struju i rent. Tako da će i taj stanar da ide linijom manjeg otpora i izađe. Jer i on zna da bi posle Sud isto naložio da mu se izdvaja trećina plate da se namire svi troškovi (znači da mu automatski legnem na platu i prvo da se plate moji troškovi pa tek onda da on raspolaže s platom)... Tako da uvek ima dve strane medalje... Jer čim stvar dođe na sud nikom nije tu baš prijatno a troškovi su ogromni i u Srbiji i EU...
Obično 99% ljudi ide po principu ako prođe prođe, kad naiđe na tvrd orah onda se makne....
 
To sto mislis da podstanaru u Srbiji mozes da iskljucis struju ili tek tako zamenis bravu je netacno i prolazi samo kod onih koji ne znaju svoja prava. Sud bi ti po hitnom postupku nalozio da o svom trosku vratis sve na predjasnje stanje.
Ko god misli da će sud po hitnom postupku da uradi bilo šta u Srbiji je u opakoj deluziji. U domaćim sudovima se čak i u WC ne može otići po hitnom postupku, ako si stranka u npr. Drugom osnovnom sudu i potera te, moraš da se spuštaš do prizemlja. Šalu na stranu, jedno je što piše u zakonu, drugo je njegova primena, a treće su mogućnosti da se isti zakon izvrda i uslovno rečeno zloupotrebi. Ako je istekao ugovor a npr. vlasnik zamenio bravu, nijedan sud ne može rešiti ništa hitno (čak i da "hoće" i može shodno slobodnim resursima) ako npr. vlasnik kaže da su se sad već bivši stanari iselili. Što bi rekli, batina ima 2 kraja...
 
To sto mislis da podstanaru u Srbiji mozes da iskljucis struju ili tek tako zamenis bravu je netacno i prolazi samo kod onih koji ne znaju svoja prava. Sud bi ti po hitnom postupku nalozio da o svom trosku vratis sve na predjasnje stanje.
I baš da vidim koji bi to policajac iselio mene kao vlasnika ako mu ja promenim bravu, a uselio podstanara (koji, by the way NE plaća rent)....
 
Ko god misli da će sud po hitnom postupku da uradi bilo šta u Srbiji je u opakoj deluziji. U domaćim sudovima se čak i u WC ne može otići po hitnom postupku, ako si stranka u npr. Drugom osnovnom sudu i potera te, moraš da se spuštaš do prizemlja. Šalu na stranu, jedno je što piše u zakonu, drugo je njegova primena, a treće su mogućnosti da se isti zakon izvrda i uslovno rečeno zloupotrebi. Ako je istekao ugovor a npr. vlasnik zamenio bravu, nijedan sud ne može rešiti ništa hitno (čak i da hoće i može) ako npr. vlasnik kaže da su se sad već bivši stanari iselili. Što bi rekli, batina ima 2 kraja...
Ovo je sve tacno (isto je tako i u US) ali ima fora za podstanare u Srbiji kako moze brzo i efikasno da se resi Zakonski :)
 
U Srbiji su sudovi generalno spori, to je istina, ali kad je u pitanju ometanje državine, sudovi reaguju po hitnom postupku.
 
Takođe ako isključiš struju, ne možeš 12 meseci ponovo da uključiš, ko ne veruje neka se raspita. Stanodavci ne znaju u šta se uvaljuju kada izdaju stan ko zna kome. Lično bih samo izdavao Rusima zaposlenim u IT sektoru ili ambasadorima.
 
Ja sam imao skoro slučaj neovlašćenog useljavanja u jednu moju nekretninu (nije u slučaj Beograd, unutrašnjost je). Reši se sve to brzo, u roku od 15 minuta, potrebno je samo znati kako postupiti. Na žalost, dosta ljudi nema životnog iskustva da zna kako da se postavi u problematičnim situacijama pa smo tako imali slučaj onog čoveka koji se razneo eksplozivom u Smederevu jer su ga podstanari zavrtali za novac. Gde god da živiš, moraš da znaš kako postupaju sudovi i kako postupa policija u određenim situacijama. Samo čitati zakone je... naivno.
 
Vrh