Šta je novo?

Cene nekretnina

Tako je pravila se moraju znati gde god da nesto radis!!

Zato se u US pre zakupa vadi:
- kreditna istorija (ovlascujes ih)
- da li si kaznjavan, da li si osudjivan
- dajes reference sve gde si ziveo u prethodnih 6 godina da mogu da zovu da provere
- dajes podatke od poslodavca i kolika su ti primanja
Plus placas $70 za sve to i ako te ne odobre ne vracaju ti pare.

Ako te odobre onda potpisujes ugovor o zakupu na godinu dana.
 
Ja sam imao skoro slučaj neovlašćenog useljavanja u jednu moju nekretninu (nije u slučaj Beograd, unutrašnjost je). Reši se sve to brzo, u roku od 15 minuta, potrebno je samo znati kako postupiti. Na žalost, dosta ljudi nema životnog iskustva da zna kako da se postavi u problematičnim situacijama pa smo tako imali slučaj onog čoveka koji se razneo eksplozivom u Smederevu jer su ga podstanari zavrtali za novac. Gde god da živiš, moraš da znaš kako postupaju sudovi i kako postupa policija u određenim situacijama. Samo čitati zakone je... naivno.
Na koji način neovlašćeno? Provala i izdavanje na crno su dva različita pojma. Kod jednog postoje tragovi nasilnog ulaska a kod drugog ne.

Ako osoba ne zna svoja prava i nema novca za advokata, onda možeš da joj radiš šta hoćeš. To je tako u ovoj državi oduvek bilo.
 
Na koji način neovlašćeno? Provala i izdavanje na crno su dva različita pojma. Kod jednog postoje tragovi nasilnog ulaska a kod drugog ne.

Obijanje i useljavanje. Nekretnina nije za izdavanje, predviđena je za rušenje i izgradnju zgrade jednog lepog dana.
 
Uzas. Bas mi je zao sto ti se to desilo. Eto vidis zasto na primer nekretnine koje imaju portire u zgradi i treba da budu vise na ceni.
(Moze i tu da se desi ali realno mnogo manja verovatnoca).
 

- Ovakav ugovor mora biti overen kod javnog beležnika. Tada sud može da se preskoči i da se odmah ode na postupak prinudnog izvršenja. Tada slučaj ide kod izvršitelja, koji iseljava stanara, u prisustvu policije, ako je to potrebno. A ako ugovor nema izvršnu ispravu, prvo mora sud da donese odluku o iseljenju, pa tek onda postupak ide kod izvršitelja. Izvršitelj po dobijanju slučaja obaveštava stanara da mora da se iseli. Ako stanar to ne uradi, izvršitelj ga prinudno iseljava.

Nikakvo rešenje za npr. obijanje i useljavanje. Neko može da se useli, predstavi falsifikat ugovora i da onda traži da se ide na sud. A npr. i ako je istekao overeni ugovor može izvršiteljima da predstavi falsifikat novog ugovora. Izvršitelji i policija nisu grafolozi. Ko je bio na par gadnih izvršenja kod lopova i prevaranata zna na šta su oni sve spremni.
 
Bas zbog svega toga me cudi da i dalje promovisete nekretninu u Srbiji kao investiciju? Ljudi, ako imate 'viska' para, zar nije pametnije ulagati u berze evropskih zemalja, aj da kazemo da je USA komplikovana za ulaganje. Aj da izuzmemo mali ROI, al ovo je trziste na kome i dalje vlada zakon dzungle. Od vrtica deca prete time da ce doci njihov tata, koji je celav, deb'o i lud, to se posle samo prenosi na posao/skolu/biznis...

P.S. Pre nego sto skoce neki da i u inostranstvu postoje zakoni koji stite stanare, negde vise - negde manje. Tamo ugovor ipak nesto znaci, sudovi nesto rade, bar neka pravila postoje. Ovde je pravilo da prednost ima onaj koji je veca bu****, vise neuracunljiv... itd
 
Pametno je ulagati na više mesta, mislim da tu nema mesta diskusiji. Što se nekretnine u Srbiji tiče, ja trenutno nisam investitor (tj. nisam u potrazi za investicionom nekretninom niti otplaćujem istu). Ja sam na ovoj temi trenutno kupac stana u izgradnji za život. Iz te perspektive sam i pisao o kreditima i nelogičnosti čekanja godinu-dve na neko potencijelno smanjenje cena. Ja što sam investirao u Beograd, investirao sam. Da izađem iz otplaćenih "investicija" neću "jer sam tako u mogućnosti". Mislim da "vlasnik kapitala" i investitor nisu isti termini. Vlasnik kapitala (tj. nekretnine u kontekstu ove teme) je neko ko jednostavno ne učestvuje na tržištu. A vidim zabludu nekih koji misle da će kad krene eventualni pad cena vlasnici naprasno da se aktiviraju i prodaju bud zašto...
 
Ne, nece niko da se aktivira, nego ce ovih 12000 oglasenih koji vec prodaju stanove - morati da spustaju cene u nekom trenutku, ako se prodaja dodatno uspori. Nemoj da mesas stanove sa deonicama, ja i dalje mislim da znacajan deo trzista nisu investitori, neko prodaje zato sto mora, zato sto se seli, zato sto mu trebaju pare... itd, itd... Mislim da na taj deo trzista euribor utice jos vise.
 
Svakako da ima uticaja, ali pitanje je koliko se od tih 12000 oglašenih zaista prodaje. Imao sam ja slučaj prošle godine kad je kuća koju sam želeo da kupim povučena iz prodaje (i def nije prodata nikad, pratio sam na katastru).

Inače, da se vratimo temi, izašle su javno cene za BW Victoriu. Iskreno su značajno niže od onoga što sam očekivao, od 4800 do 5600, čak su dvosobni koji gledaju ka ulici relativno jeftini (s obzirom da je prvi red do reke i da zgrada ima bazen). Da li je pozicija neatraktivna pa BnV jednostavno pokriva rupu u ponudi ili je nešto drugo... Pogled dobar, ali buka užasna, a u narednih deceniju i kusur sigurno i dalje nesnosan smrad. Nije isključeno i na osnovu rendera da će to biti prva demituša u prvom redu do Save (nemam proveren info). Uglavnom, eto malo nade za one koji čekaju pad cena, "market maker" je realno malo pustio gas.
 
Bas zbog svega toga me cudi da i dalje promovisete nekretninu u Srbiji kao investiciju? Ljudi, ako imate 'viska' para, zar nije pametnije ulagati u berze evropskih zemalja, aj da kazemo da je USA komplikovana za ulaganje. Aj da izuzmemo mali ROI, al ovo je trziste na kome i dalje vlada zakon dzungle. Od vrtica deca prete time da ce doci njihov tata, koji je celav, deb'o i lud, to se posle samo prenosi na posao/skolu/biznis...

P.S. Pre nego sto skoce neki da i u inostranstvu postoje zakoni koji stite stanare, negde vise - negde manje. Tamo ugovor ipak nesto znaci, sudovi nesto rade, bar neka pravila postoje. Ovde je pravilo da prednost ima onaj koji je veca bu****, vise neuracunljiv... itd
Zašto ti tražiš da kupiš nekretninu i koju po redu? ;)

Ugovor se mora solmenizovati kod notara i imati svojstvo izvršne isprave. Mora da bude precizno definisan i navedeno šta se radi po isteku ugovora. Nikakav falsifikat tu ne može da se napravi.
 
A vidim zabludu nekih koji misle da će kad krene eventualni pad cena vlasnici naprasno da se aktiviraju i prodaju bud zašto...

A nemoj ni da zaboravis, kao sto postoji hajp kad cene rastu, tako postoji i strah kad stvari krenu na dole - da moze jos vise da padne. U kafanskoj prici ima argumentacije i za jednu i za drugu stranu, kad se dese realni potresi, psihologija se menja.
 
Poslednja izmena:
Zašto ti tražiš da kupiš nekretninu i koju po redu? ;)

Ugovor se mora solmenizovati kod notara i imati svojstvo izvršne isprave. Mora da bude precizno definisan i navedeno šta se radi po isteku ugovora. Nikakav falsifikat tu ne može da se napravi.
E super, sad si i meni poceo da brojis nekretnine... Mogu i ja za tebe bez ikakvog osnova da kazem bilo sta, i? Kazem ja, dobar si ti decko :) al umes da omasis racunicu.
 
Pitanje je prosto, isto sam te pitao pre koju godinu na šta si mi rekao "zar je to bitno", tako nešto ;) Koliko se sećam negde na nekim temama si rekao da tražiš stan za investiciju, a da imaš već neki. Možda me sećanje loše služi, ne garantujem, ti si tu da kažeš da nemaš nijednu nekretninu pa sad ko veruje veruje. Samo mislim da pitanje "zašto iko kupuje za investiciju" dok sam tražiš isto (ako i dalje tražiš), nije korektno.
 
Rekao sam da je prodat porodicni stan u blokovima, al nisu sve pare pripale samo meni :) na zalost ili na srecu, zavisi kako se gleda na zivot :)
 
Ugovor se mora solmenizovati kod notara i imati svojstvo izvršne isprave. Mora da bude precizno definisan i navedeno šta se radi po isteku ugovora. Nikakav falsifikat tu ne može da se napravi.

Ugovor o izdavanju, saglasnost o korišćenju i sl. ne mora nužno da bude overen kod notara. Imaš u tekstu koji je linkovao @vradovic razliku između ta 2 slučaja (a tekst je iz ove godine). Ja evo već deceniju i po držim firmu u poslovnom prostoru čiji su vlasnici moji roditelji i to na osnovu neoverene saglasnosti. Sve i da država odluči da u jednom trenutku svaki takav ugovor mora biti overen (i podnet poreskoj od strane notara), biće "prelazni" period u kom će se neovereni ugovori i saglasnosti biti potpisivani na raniji datum. Tu je rupa da se prave falsifikati, pošten i naivan svet nema predstavu koje su granice prevaranata. Pozvaće se na npr. "legitimno" pravo da se izvrda obaveza plaćanja poreza. Iz prve ruke, čak i sudovi priznaju "legitimno" pravo izbegavanja poreza i takve iskaze svrstavaju u validne dokaze bez da prijave iste Poreskoj upravi. Kad se već ovde neki pozivaju na sudove...
 
Sve jasno, naravno da se sada prihvataju i neovereni ugovori i potpuno su legitimni, samo sam naveo primer kako da se stanodavci dodatno zaštite i pravdu potraže ranije. Sa druge strane ugovori štite i zakupca u smislu visine kirije i perioda izdavanja, nema "došli rusi marš napolje" dok ne sitekne ugovor ili otkazni rok.
 
Ja mislim da je ipak presudna visina poreza koji se plaća i koji na kraju pada na teret zakupca. Mnogima jednostavno taj iznos previše znači. Rešenje je da se taj porez spusti na neku simboliku, tipa 1%, da se uvede obaveza overe svih ugovora o zakupu uz "grejs" period, da notari šalju direktno podatke poreskoj, i da se posle nekoliko decenija povećava taj porez na realne mere. Nekretnina npr. da ne mora da bude uknjižena, bitno je samo da bude prijavljen porez na imovinu.

Tako je urađeno sa stan-na-dan, sada su boravišne takse i porezi simbolični (a moja procena je da ćemo doći do Grčkih poreza u jednom momentu). Doduše, po mom istraživanju 50% je i dalje na crno u Beogradu. Pouzdano znam da grad nema resursa da ganja ove koji rade na crno, možda nešto odrade po prijavi, ali samoinicijativno da istražuju neće (iako je trivijalno). Jedva čak imaju resursa da rade (re)kategorizaciju na 3 godine. No to se lako reši u tom sektoru, samo da postoji volja.

Kod dugoročnog zakupa je još bitnija pravna sigurnost, država ionako mizerno naplaćuje porez tu. Win-win odluka, ovi što su plaćali porez dobijaju smanjenje cene, ovi koji su išli na crno dobijaju pravnu sigurnost, a država u totalu uzima više novca, čak i na samom početku. Uz obaveznu akciju opšte edukacije prava i obaveza, da ljudi ne pišu budalaštine u ugovorima.
 
Inače, u toku je jedna masovna akcija, fizičko lice više ne može biti korisnik električne energije u poslovnom prostoru. Ko ne potpiše novi ugovor do kraja meseca ide sec-sec struje. Šta to znači za neizdate lokale čiji su vlasnici fizička lica, mislim da ni ovi u EPS-u ne znaju...
 
Ajmo malo nek neko podeli trenutna iskustva sa terena. Jel poznatejete nekog ko kupuje/prodaje stan, znate nekog agenta ili investitora? Koji su neki projekti koji kreću da se grade do kraja godine u Beogradu?
 
To je baš strava, koja lokacija je u pitanju?

Zemun, ali nemam detalje jer je bila sporedna priča neka. Mislim da će kako bude vreme prolazilo biti lakše obarati cenu u starogradnji jer nema mnogo kupaca sad.

Inače, što se tiče oglašene starogradnje, žao mi je što ne postoji neka javna statistika od Halo ili Nekretnine.rs. Mnoštvo stanova stoji mesecima bez ikakvog spuštanja cena, dakle ili lažni oglasi ili APP šeme. Imam osećaj da su ovi oglasi ekvivalent širenju dezinformacija ka pravim prodavcima/kupcima.
 
Ajmo malo nek neko podeli trenutna iskustva sa terena. Jel poznatejete nekog ko kupuje/prodaje stan, znate nekog agenta ili investitora? Koji su neki projekti koji kreću da se grade do kraja godine u Beogradu?
74 kvadrata Banovo Brdo blizina Pozeske, stan izvorno toliko da Kardelj iskace iz njega, zaista u losem stanju sve od stolarije do zidova, instalacija, parketa, sve. Ali dobijem od prijatelja informaciju da naslednici, njih 5, samo hoce da prodaju da se otarase, idi razgovaraj. Pre nego sto sam uopste rekao ponudu glavna predstavnica naslednika krece sa pa znate culi smo da niko ovde u kraju ne daje ispod 2500, pa bi mi mogli mali ustupak za 2400 da napravimo :) Moja je krivica jer sam se (opet) upecao u startu da idem tamo gde je deoba. Savet, izbegavajte u sirokom luku takve.
 
Vrh