Šta je novo?

Cene nekretnina

Inace, iz jednog pouzdanog izvora sam dobio informaciju da neki investitori ovde u Nisu nisu bas zadovoljni kako im ide prodaja novogradnje. Da ne zalazim u detalje, ko hoce nek veruje, ko nece ne mora, ali mislim da su se malo preracunali kad su ocekivali da ce se traznja koja je postojala prethodnih par godina nastaviti.
Ne znam konkretno za investitore, ali rece mi drugar vezano za notare:
Mesečno overavaju jedno do dve založne izjave, ne više od toga, a investitori da je interesovanje baš slabo. Ogroman je pad.

Ja jedem parizer
Jedes luka i parizer, BNV-ov si simpatizer! :)
 
Oni nemaju srpski san da jedu parizer i sve sto imaju daju na nekretnine koje bi mogli da izdaju, ne placaju poreze, tako ostvaruju pasivne prihode i ne rade nista.
Ja stvarno ne razumem šta je loše u investiranju I ostvarivanju pasivnog prihoda? Jel postoji nešto negativno ili amoralno u vezi sa tim? Hiljadu puta prežvakana tema, ali nemamo mi neki fetiš prema ciglama I malteru, već se to ispostavilo kao jedini vid isplative investicije ako se gleda dugoročno. ROI na renti je uprkos Rusima I ne znam čemu, I dalje nizak čak i ako se ne plaća porez. Ja bih iskreno mnogo radije da investiram u neki fond I ostvarim prinos na koji plaćam porez, nego da se bavim stanarima, nameštajem, krečenjem i gletovanjem. Isto tako, ne razumem argument da bi meni odgovarao dalji rast cena stanova- cene su rasle mnogo brže nego moji prihodi, a to povećanje u nabavnoj vrednosti se ne reflektuje na rentu. Dakle, meni svakako ne odgovara dalje poskupljenje nekretnina, ali ko me šta pita.
 
To da je kupovina stambenog prostora najbolji način za investiranje iako je RoI očajan je tragedija domaćeg tržišta.
Da, ali ovde se ponavlja teza kako ljudi sa više stanova "navijaju" za rast. Meni do dan danas nije jasno kako bi se bilo kome ko plasira svoj novac u stanove isplatilo da cene rastu, obzirom da rast cene rente ne prati rast cena stanova.
 
Joj joj V. Radoviću, sarkazam ne vidiš.

Hipotetički da imam čist keš (dovoljno čist da mogu da ga prebacim u EU dakle) uvek bih pre kupio 30 kvadrata u Beču nego 45 u Beogradu.

Pariz, London, Minhen, Frankfurt. To menadžeri po bankama i fondovima više ne mogu da priušte da žive već beže na periferiju i commutuju. Ne mislim na C suite ekipu I prsten oko njih.

Ako smo se svi složili da je bitan samo ROI, i složili smo se da su kirije u Beogradu preniske u odnosu na cene nekretnina... zašto investirati u Beograd? Zbog vere u Mirijevo od 3000+?

Ok sada, neko ko je prodao dedine hektare i uzeo 150-200 hiljada niti ume niti može da kupuje nekretnine napolju.
 
Kupio sam kuću sa zemljom okolina Zrenjenina 15 km, za malo para (7.000 eura). Svakako smatram da će stanovi manje vredeti, a kuće sa zemljom više, baš zbog poskupljenja hrane i predstojećih kriza. Kako vama savetujem tako i sam radim, a kada se vradović pohvali sa kupljenim stanom u bnw, tada ću mu i ja verovati.
 
U kuću ima ulaganja oko 3.000 eura da bi bila top, voda u Zr nije baš dobra (ima povišen nivo arsena), ali sama investicija je dobra. Smatram da je od sada samo zdravlje bitno, pa čak i na tom habitatu, jer od sada ide gmo i veštačka hrana, kao i jeftina salama. Parče zemlje će se tražito kao sad kvadrat stana, ko misli drugačije neka uživa u svojim skupo plaćenim kvadratima.
 
U kuću ima ulaganja oko 3.000 eura da bi bila top, voda u Zr nije baš dobra (ima povišen nivo arsena), ali sama investicija je dobra. Smatram da je od sada samo zdravlje bitno, pa čak i na tom habitatu, jer od sada ide gmo i veštačka hrana, kao i jeftina salama. Parče zemlje će se tražito kao sad kvadrat stana, ko misli drugačije neka uživa u svojim skupo plaćenim kvadratima.
A mega gumara? Jel stopirana?
 
Banat je jeftin jer je polumrtav i pust. Melenci, Titel, Sakule, Orlovat, Perlez, ima dosta jeftinih kuca. Granica s Rumunijom je uzas zivi, tamo kuce poklanjaju, bukvalno.
Srem je idealan, ali kosta. Backa mi je puno bolja od Banata. I geografski i kvalitet zemlje.
Nisam siguran koliko je cist vazduh u Zr zbog prljave gumarske tehnologije.
 
Poslednja izmena:
Naravno da ste u pravu, izvolite pa kupite isto što i ja ali u Sremu i Bačkoj, pa platite 50.000+ hiljada eura. Znam i ja šta valja, ali košta, tamo gde ja imam parče zemlje sada košta preko 100.000 eura.
 
Platio 7.000 eura, sad to s inflacijom mozda sad vredi 12.000 do 15.000e.
Ne znam sta vredi 50 i vIse soma, nije precizirano.
Hektar bolje zemlje (prva ili dtuga klasa) pre inflacije kostao je 12.000e, srednje oko 9.000e. Prosle godine kad je krenulo ludilo, hektar ode na 19.000e ali ljudi ne kupuju, preskupo je. Polako se vraca u normalu.
Sada, posto je vecina ukrajinskog zita konacno, posle otvaranja ukrajinskih luka zavrsila u zap.Evropi i ubila cenu zita/psenice farmerima, cena zemlje i arenda i kupovina u Srbiji i Hrvatskoj trebalo bi da padne. Tesko vreme dolazi za poljoprivrednike, pa ce intervenisati drzava.
 
Sada je na RTSu predsednik udruženja upravnika zgrada izjavio da zna za zgradu sa oko 200 stanova u kome jedna strankinja drži 24 stana i iznajmljuje ih.

I posle se mi pitamo što su takve cene i ko drži sve to, i kako je i dalje nestašica uprkos tolikoj gradnji. Pa stranci, naravno. Došle belosvetske Kurte i Murte i u Srbistanu pokupovali bogatstva a za džabaka.

Treba uvesti zakon kojim bi se strancima ograničilo posedovanje stambenih nekretnina. Naravno, od toga nema ništa, jer državno-partijskom aparatu odgovara sve ovo.

P.S.
Da ne pričam koliko je zlo i ljigavo pretvoriti 24 stana u nečijoj zgradi, u nečijem domu, u hostelčine i stanove na izdavanje. Jadni ljudi koji žive tu, ko zna na šta to liči, prometnije nego nekadašnja GŽS. Sramota šta nam se sve radi ovde.
 
Poslednja izmena:
Sta kaze trenutni zakon za prodaju kuca strancima? Znam da je skoro Kinez kupio kucu u Banatu za smesne pare, a onda predao za dozvolu za priv.boravak na bazi vlasnistva nekretnine.
 
Sada je na RTSu predsednik udruženja upravnika zgrada izjavio da zna za zgradu sa oko 200 stanova u kome jedna strankinja drži 24 stana i iznajmljuje ih.

I posle se mi pitamo što su takve cene i ko drži sve to, i kako je i dalje nestašica uprkos tolikoj gradnji. Pa stranci, naravno. Došle belosvetske Kurte i Murte i u Srbistanu pokupovali bogatstva a za džabaka.

Treba uvesti zakon kojim bi se strancima ograničilo posedovanje stambenih nekretnina. Naravno, od toga nema ništa, jer državno-partijskom aparatu odgovara sve ovo.
Gledao sam i ja, mislim da novim zakonom upravnici će morati da prijave izdate stanove, zatim notari pri overi ugovora o zakupu, gledaće prijave boravka zakupaca i prijave poreza...kad budu odlučili da i tu uzmu porez razrezaće velike kazne i sl.
 
To da je kupovina stambenog prostora najbolji način za investiranje iako je RoI očajan je tragedija domaćeg tržišta.
Kako je očajan, ako si kupio 2019 po 1500€/kvm, sad za dan prodaš po 2.800-2.900€/kvm i imaš rentu od oko 10-12€/kvm?
Fora je da sad ne kupis po 3.000€/kvm isto
 
Gledao sam i ja, mislim da novim zakonom upravnici će morati da prijave izdate stanove, zatim notari pri overi ugovora o zakupu, gledaće prijave boravka zakupaca i prijave poreza...kad budu odlučili da i tu uzmu porez razrezaće velike kazne i sl.
Ljudi vi pričate kao da se radi o skandinavskim porezima. Pa radi se o 15% poreza!!! E pa to je super u odnosu na bilo koju EU državu!! 15% poreza državi, sve ga legalno prijaviš i koji ti upravnik šta može?! Jel to njegov stan?!
 
Sta kaze trenutni zakon za prodaju kuca strancima? Znam da je skoro Kinez kupio kucu u Banatu za smesne pare, a onda predao za dozvolu za priv.boravak na bazi vlasnistva nekretnine.
Stranci mogu da kupuju nekretnine bez ograničenja. Jedino još fizička lica (stranci) ne mogu biti vlasnici zemlje, kompanije Da. Ali uskoro će i to da se ukine.
 
Ovo i ja isto mislim.
Fantasticna je lokacija Beograda
Tranzitna zemlja
Veliki Aerodrom
Turisti u ekspanziji
EXPO
Usce dve velike reke
Nekako je reagionalni najveci grad
Velika dijaspora
Veliki broj IT-jevaca
Brza pruga (Budimpesta, Atina, Sofija, Temisvar, Zagreb, Bar...sve ce to jednog dana biti spojeno)
Gomila autoputeva koja je centralizovana ka Bg.

itd itd
Ako je to jače od:
-nedostajuće kanalizacije na 70% teritorije grada
-nedostajućeg adekvatnog i kvalitetnog javnog prevoza za ceo grad (metro i ostali šinski prevoz) da mozes da zivis na periferiji a radiš u gradu
-otvoreno ispuštanje fekalija i odrešene ruke zagadjivačima da ispuštaju šta god zele u te dve reke i njihove pritoke
-neuredjena gradnja bez dovoljno parkinga
- nedostatak izgradnje infrastrukture čak i za projekte izgradjene sa dozvolom (srušiš kuću digneš 6to spratnicu i zakačiš na istu cev za vodu, kanalizaciju i na isti sokak od ulice)
-braću rome koji spaljuju kablove na desetine lokacija u gradu i generišu zagadjivače kancerogene najvišeg reda

Nastavi niz ... ovo su sve opšte poznate činjenice za svakoga ko zivi u Beogradu.

Ako se zivi na relaciji
EU/US - Aerodrom - BgH20 - Skadarlija - Strahinjića Bana - BgH20 - Aerodrom - Home sweet home

Onda razumem da moze da se ima drugačiji ružičasti pogled na realnost.

Naravno da moze biti gore, ali ovde niko ne poredi BG sa Mogadišom ili Abotabadom. U skladu sa tim treba i kriterijumi da budu.
 
Ako je to jače od:
-nedostajuće kanalizacije na 70% teritorije grada
-nedostajućeg adekvatnog i kvalitetnog javnog prevoza za ceo grad (metro i ostali šinski prevoz) da mozes da zivis na periferiji a radiš u gradu
-otvoreno ispuštanje fekalija i odrešene ruke zagadjivačima da ispuštaju šta god zele u te dve reke i njihove pritoke
-neuredjena gradnja bez dovoljno parkinga
- nedostatak izgradnje infrastrukture čak i za projekte izgradjene sa dozvolom (srušiš kuću digneš 6to spratnicu i zakačiš na istu cev za vodu, kanalizaciju i na isti sokak od ulice)
-braću rome koji spaljuju kablove na desetine lokacija u gradu i generišu zagadjivače kancerogene najvišeg reda

Nastavi niz ... ovo su sve opšte poznate činjenice za svakoga ko zivi u Beogradu.

Ako se zivi na relaciji
EU/US - Aerodrom - BgH20 - Skadarlija - Strahinjića Bana - BgH20 - Aerodrom - Home sweet home

Onda razumem da moze da se ima drugačiji ružičasti pogled na realnost.

Naravno da moze biti gore, ali ovde niko ne poredi BG sa Mogadišom ili Abotabadom. U skladu sa tim treba i kriterijumi da budu.
Preterivanje.
Sad neko citajuci ovo pomisli da vecina ljudi nema kanalizaciju, i da gradski prevoz ne postoji.
Metro nema i to je legitimna zamerka, koja se doduse previse ponavlja i preuvelicava.
Infrastruktura i parking je problem sa kojim se nosi gotovo svaki evropski grad.
 
Vrh