nikolas27
Higher intermediate
Hajde da čujemo jednu bajku (ili možda realnost?) na primeru ove porodice gde suprug i supruga zarađuju po 1.000 evra u Beogradu i spremni su da ulete u kredit baš sada u ovom trenutku u vremenu, jer nema boljeg vremena od sadašnjeg
Nećkali su se dok su kamate bile 2,5%, a cena kvadrata 2.000 evra, ali sada su konačno prelomili Procenili su da mogu da se isprse za ratu od 1.000 evra, i ni evro više.
Kako će da žive sa 1.000 evra mesečno u prestonici, pa još ako imaju decu, pitate se? To je već njihov problem, a i rekao sam vam da je ovo bajka.
Sa ovom ratom na 30 godina, do penzije praktično, mogu da uzmu pristojan stan od 60ak kvadrata sa garažom, u širem centru grada.
Cena 188.000 evra, učešće 37.600 evra, rata ~1.000 evra (EKS ~7%), 30 godina
Ako pak, ovaj par odluči da uplovi u podstanarske vode narednih godinu dana, jer su čuli na jednom forumu da može doći do blagog pada cena u međuvremenu, moguć scenario bi bio sledeći:
Par pronalazi identičan stan sa garažom po ceni kirije od 700 evra, oročava svoje učešće od 37.600 evra, i narednih godinu dana razliku izmedju rate i kirije u iznosu od 300 evra mesečno odvaja sa strane.
Nakon godinu dana, par je svoje učešće uvećao na 44.000 evra (3.600 evra od razlike rata/kirija, 1.800 evra od kamate na štednju sa EKS 5%, babe i dede dale 1.000 evra na poklon jer su penzije toliko skočile da prosto ne znaju gde da ih potroše).
Na njihovu veliku sreću, stan koji su želeli da kupe sada se prodaje za 173.000 evra. Ispostavilo se da je prodavac spustio cenu za 8% u odnosu na prošlu godinu, jer je promet toliko pao da je svaki treći stan ostao neprodat
Uštedećemo 15.000 evra, pomisliše, previdevši činjenicu da su za godinu dana stavili 8.400 evra u džep stanodavcu!
Međutim, ono sto je usledilo, nisu mogli da sanjaju ni u najluđim snovima!
Par ulazi u kredit sa identičnom ratom, ali otkriva da će sada umesto 30 godina, kredit trajati 20!
Cena 173.000 evra, učešće 44.000 evra, rata ~1.000 evra (EKS ~7%), 20 godina
Računajući jednu godinu podstanarskog života, kada je ovaj par stoički morao da istrpi da stanodavac brine o popravkama i godišnjem porezu, dolaze do neverovatnog zaključka da će postati slobodni 9 godina ranije, i uštedeti ne 15.000, već 108.000 (sto osam hiljada) evra.
Par je živeo srećno do kraja života , THE END.
P.S. Svaka sličnost sa likovima iz promo članka Blica za septembar 2024., Markom i Jelenom sa Zvezdare koji su prošli godinu dana pakla podstanarstva pa uštedeli 100.000 evra, je slučajna!
U ovakvim tekstovima ima dosta pretpostavki a ton je takav da se matematikom za niže razrede osnovne dolazi do nekog velelepnog zaključka.
Da kupi u tačnom momentu u kom želi kupac može praktično nikad. Izbor je bitniji od npr. 8% cene. Prevremena otplata kredita u ova 2 slučaja vrlo brzo pegla na daleko uporedivije uslove. Svakako, svaki kredit treba gledati kroz mogućnost prevremene otplate jer ako ta mogućnost ne postoji u perspektivi znači da je iznos prevelik zalogaj za kupca.
Stan za život nije isto što i hartija od vrednosti. Kome treba krov nad glavom treba da gleda aktivno non-stop, a da li će kupiti ili ne nešto, ne zavisi od nekakvih bajki sa foruma već od ponuđene nekretnine i finansijske situacije kupca.
Odlaganjem traženja stana na godinu-dve se pravi greška. Ako zaista dođe do značajnog pada cena, doći će i do značajnog pada izbora. A ako većina čeka, onda ta većina i pravi nekakvu odbranu na nekom nivou cena.
Na kraju sve se svodi na prosto objašnjenje - ako nemaš dovoljno para za ono što želiš imaš samo 2 opcije - da racionalizuješ izbor čekanja (pa šta bude da bude) ili da kupiš manje atraktivnu nekretninu.