Šta je novo?

Cene nekretnina

Naravno, to je jasno oko kamatnih stopa ali šta ako rat traje 10 godina, hoće biti hiperinflacije ?

Zar ista stvar ne važi i za prodavce stana? Odlaganje prodaje može napraviti problem.
Neko ko prodaje da bi kupio je isto kupac itd.

Ovde se mnogo priča o tzv. vezanim kupovinama i o njihovom uticaju. Ja u mom bližem okruženju znam samo za ljude koji gomilaju nekretnine.

Jedan prijatelj razmišljao ove godine da zameni manji stan za veći i bliži centru, agencije su ga oduvale. Kažu nemoguća misija vezati. Ovo je slučaj kad čovek ima za razliku ali mu je stan neophodan non stop.

Inače nema nikakvog odlaganja prodaje, ko zaista prodaje a nema žurbu stavi visoku APP (ako-prođe-prođe) cenu i onda se o eventualnim spuštanjima takvih cena ponovo ovde piše kao o epohalnom događaju.

A da neko proda stan po realnoj ceni, stavi pare u banku i čeka kolaps tržišta… legitimna misaona strategija ali ne znam ni za jedan slučaj. Ko može da priušti taj rizik razmišlja sigurno o drugim investicijama…
 
Tako da se uslovno moze reci da % kamate opada sto duze traje kredit. Tako da ako neko ima kredit na 30 godina i otplati ga u celosti posle 15 god onda je bukvalno dao pare dzabe banci jer je kamata tada mozda i duplo manja :)
Ovo apsolutno nije tačno. Kamata se obračunava u svakom mesecu i na početku plaćaš veću udeo kamate jer je preostali deo glavnice veći. Ali ako skratiš otplatu na 15 godina, ti si daleko smanjio kamatu.

Ja sam vršio računicu sa aktuelnim iznosom rata u Srbiji. Ako nekako godišnje izdvojiš duplu šumu od rata na kredit (preko prevremene otplate) isplatićeš stan za 9 godina (a ne 15, jer se dosta smanjuje vrednost kamata). A kad bi izdvojio trostruku vrednost, isplatio bi za 5 godina (umesto za 10 - platio bi ukupno duplo manje banci).

Trenutno za kredit od cca 90 hiljada na 30 godina sa ratom 3.4 + euribor plaćaš oko 600 i nešto mesečno - ukupno banci oko 220 hiljada (ako kamate ostanu iste) tokom 30 godina, ali ako isplatiš za 5 plaćajući 1800 mesečno, plaćaš svega oko 110 hiljada, odnosno snizio si ukupne kamate sa 130 na 20 hiljada.
 
Nisi samo razumeo. Nisam ja rekao da neces manje platiti u apsolutnom iznosu ako otplatis ranije. Naravno da hoces platiti u ukupnom iznosu manje.
Rec je bilo o tome da banka napravi takav proizvod da ti zapravo vise naplacuje procentualno kamate na pocetku nego na kraju. Pa ako ti je sad recimo % kamate 6%, na sredini kredita ce biti 3% a pred kraj 1%. I ako se to ne vidi zapravo jer ti placas sve vreme istu ratu. :)
 
Na sve to zamisli zivis kao podstanar a "mogao" si da se nategnes i da kupis nekretninu. TI kao podstanar osim sto placas rentu koja ne ide nigde imas i skrivene troskove. Recimo habanje namestaja prilikom preselenja ili sam trosak preselenja, plus sredjivanje nove kuce koje u principu uzme par dana zivota.
Jedno je ako neko finansijski nema izbora i ne moze a drugo je ako moze ali napravi odluku da "saceka". Sve radi protiv tebe u tom slucaju.
Inflacija, placanje rente, rizik od rasta cena, preseljenje, habanje namestaja od preselenja i na kraju krajeva nemas svoj neki "mir" da znas "kud si pošo a gde si došo" sto bi rekli u narodu :)
vradovicu imam pitanje za tebe “kud si pos’o i gde si doso”?

Zašto toliko ubedjujes ljude da je vreme za kupovinu stana, ti si se nakupovao i ne nameravaš da prodaješ, a možda se i vratiš u Beograd, ako si ikada i otišao….
Ali onolika energija Defketa je tek impresivna, kada bi 10% vremena uložio da obidje stan i gradilište u Zemunu postoji dobra šansa da se ne nervira mnogo prilikom preuzimanja, kad bi još 30% vremena uložio u neko dalje obrazovanje postoji neka šansa da kupi veći stan u budućnosti i spase se Zemunskih favela …o vremenu o kome pričam je ono privedeno na forumu 😉

Iskreno da radi kod mene u firmi i toliko blesi po internetu odavno bi usao u istorijske anale firme…
 
Svakako da ko je u mogućnosti prevremenom otplatom moze dosta da uštedi.
Ja ako bi morao da sada uzmem kredit za stan, išao bi na max. Znači 30 godina kako bi rata bila minimalna moguća i da ako bude veće krize bude realnije da se to plaća. A u medjuvremenu bi otplaćivao prevremeno. Bez ikakvih penala je dozvoljeno 1 000 000din prevremene otplate godišnje.
To je oko 8500e. Ko ima mogućnosti da toliko prevremeno otplati, to je 700e mesečno da moze da štedi, nije malo.
Nije malo, ali pošto prevremena otplata skida direkt glavnicu, itekako se isplati. Za 5 god to je 42500e.
Čak i sa manjim mogućnostima ima računice. 4000e godišnje prevremene otplate nekig kredita od 100k npr, za 5 godina smanji direkt glavnicu za 20 000.

Smanjenje rizika duzim periodom i manjom ratom, a ušteda kroz disciplonovanu prevremenu otplatu, ko je u mogućnosti.
 
vradovicu imam pitanje za tebe “kud si pos’o i gde si doso”?

Zašto toliko ubedjujes ljude da je vreme za kupovinu stana, ti si se nakupovao i ne nameravaš da prodaješ, a možda se i vratiš u Beograd, ako si ikada i otišao….
Ali onolika energija Defketa je tek impresivna, kada bi 10% vremena uložio da obidje stan i gradilište u Zemunu postoji dobra šansa da se ne nervira mnogo prilikom preuzimanja, kad bi još 30% vremena uložio u neko dalje obrazovanje postoji neka šansa da kupi veći stan u budućnosti i spase se Zemunskih favela …o vremenu o kome pričam je ono privedeno na forumu 😉

Iskreno da radi kod mene u firmi i toliko blesi po internetu odavno bi usao u istorijske anale firme…
Druze jesi ti zaljubljen u mene, svaki drugi post ti je o meni, mojoj motivaciji, planovima i zivotu. Hoces sliku da ti posaljem da te zelja mine i pritisak se smanji? Ili ti je krivo sto ne uspevas sa takvom lakocom da preneses svoje misli u tekst? Tu ti ne mogu pomoci, sto bi ti reko, obrazuj se dalje.

@centarfor Vidis, zbog ovakvih likova, koji zloupotrebljavaju sto je neko transparentan, ti niko nece dokazivati nista, pa ti veruj ili ne veruj.
 
1693895369510.png
 
Par stvari koje kaze Fiskalni savet:
Očekivani prihodi od naplate PDV-a ove godine smanjeni su za preko 40 milijardi dinara (341 milion evra) u rebalansu budžeta. Razlog za ovu promenu je niska naplata ovog važnog poreza na potrošnju od početka 2023. godine,
Dakle, za dati nivo potrošnje, poreska administracija ove godine nije uspela da naplati isti iznos PDV prihoda kao u prethodnih nekoliko godina.


To znaci ili da nisu "uspeli" ili da je promet pao u svim oblastima bez obzira na mnogo vece cene (ja mislim da je ovo drugo).
 
Par stvari koje kaze Fiskalni savet:
Očekivani prihodi od naplate PDV-a ove godine smanjeni su za preko 40 milijardi dinara (341 milion evra) u rebalansu budžeta. Razlog za ovu promenu je niska naplata ovog važnog poreza na potrošnju od početka 2023. godine,
Dakle, za dati nivo potrošnje, poreska administracija ove godine nije uspela da naplati isti iznos PDV prihoda kao u prethodnih nekoliko godina.


To znaci ili da nisu "uspeli" ili da je promet pao u svim oblastima bez obzira na mnogo vece cene (ja mislim da je ovo drugo).
Pada sve i tek ce da pada
a uzroci su poznati
posledice ce biti vece i sire nego 2008.
Mogu 1000 Vradovica da daju svoje komentare ja vise verujem prognozi ECB.
 
Druze jesi ti zaljubljen u mene, svaki drugi post ti je o meni, mojoj motivaciji, planovima i zivotu. Hoces sliku da ti posaljem da te zelja mine i pritisak se smanji? Ili ti je krivo sto ne uspevas sa takvom lakocom da preneses svoje misli u tekst? Tu ti ne mogu pomoci, sto bi ti reko, obrazuj se dalje.

@centarfor Vidis, zbog ovakvih likova, koji zloupotrebljavaju sto je neko transparentan, ti niko nece dokazivati nista, pa ti veruj ili ne veruj.
defke sve ok, samo sam iskreno zabrinut, verovao ili ne...a i da naucis da ne treba biti previse transparentan, ugledaj se na vradovica, covek palamudi ovde godinama i znacajan deo ljudi mu ponesto i poveruje...i ne peca se puno na provokacije, vrti svoju pesmu, sto je za respekt :sesir:
 
Par stvari koje kaze Fiskalni savet:
Očekivani prihodi od naplate PDV-a ove godine smanjeni su za preko 40 milijardi dinara (341 milion evra) u rebalansu budžeta. Razlog za ovu promenu je niska naplata ovog važnog poreza na potrošnju od početka 2023. godine,
Dakle, za dati nivo potrošnje, poreska administracija ove godine nije uspela da naplati isti iznos PDV prihoda kao u prethodnih nekoliko godina.


To znaci ili da nisu "uspeli" ili da je promet pao u svim oblastima bez obzira na mnogo vece cene (ja mislim da je ovo drugo).
Radim u retail industriji, trenutno beležimo rekordan pad prometa, saznali smo da je i kod konkurencije stanje dramatično. Videćemo kakvo će stanje biti u oktobru…
 
defke sve ok, samo sam iskreno zabrinut, verovao ili ne...a i da naucis da ne treba biti previse transparentan, ugledaj se na vradovica, covek palamudi ovde godinama i znacajan deo ljudi mu ponesto i poveruje...i ne peca se puno na provokacije, vrti svoju pesmu, sto je za respekt :sesir:
Vradovic je veci hriscanin od mene, ja ne okrecem drugi obraz, niti sam trazio tvoju brigu i savete. Zabrini se pre za tvoju opsesiju nekim clanovima nekog foruma.
 
Radim u retail industriji, trenutno beležimo rekordan pad prometa, saznali smo da je i kod konkurencije stanje dramatično. Videćemo kakvo će stanje biti u oktobru…
Da li možeš biti malo konkretniji koja oblast retail-a? (znam da nećeš reći tačno, ali barem oblast)??
 
Radim u retail industriji, trenutno beležimo rekordan pad prometa, saznali smo da je i kod konkurencije stanje dramatično. Videćemo kakvo će stanje biti u oktobru…
Kakve mere se sprovode u retail industriji kada dođe do pada prometa, jel snižavate cene i smanjujete operativne margine kako biste povećali promet? Ja nisam primetio neke značajnije popuste, zapravo su retaileri povećali svoje cene više nego što je rast inflacije bio u prethodnom periodu.
 
Kakve mere se sprovode u retail industriji kada dođe do pada prometa, jel snižavate cene i smanjujete operativne margine kako biste povećali promet? Ja nisam primetio neke značajnije popuste, zapravo su retaileri povećali svoje cene više nego što je rast inflacije bio u prethodnom periodu.

Prvo smanje platu direktorima :)
 
Kakve mere se sprovode u retail industriji kada dođe do pada prometa, jel snižavate cene i smanjujete operativne margine kako biste povećali promet? Ja nisam primetio neke značajnije popuste, zapravo su retaileri povećali svoje cene više nego što je rast inflacije bio u prethodnom periodu.
Pa baš to i rade. Povećavaju cene da bi se zamaskirao pad prodaje. Onda s manjim brojem jedinica imaš sličan promet... Ali evo izveštaj samog Ministarstva Finansija da je pad prihoda od PDV-a pokazuje upravo to. Trebalo se očekivati suprotno, jer su cene veće da je i prihod od PDV-a veći, kad ono nije.
 
Kakve mere se sprovode u retail industriji kada dođe do pada prometa, jel snižavate cene i smanjujete operativne margine kako biste povećali promet? Ja nisam primetio neke značajnije popuste, zapravo su retaileri povećali svoje cene više nego što je rast inflacije bio u prethodnom periodu.
Akcije, akcije i samo akcije. Marža nikakva, cene zakupa i slab promet po gradovima van BGa i NS su najveći problem. Za sad se minus pokriva izninostranstva.
 
Svakako da ko je u mogućnosti prevremenom otplatom moze dosta da uštedi.
Ja ako bi morao da sada uzmem kredit za stan, išao bi na max. Znači 30 godina kako bi rata bila minimalna moguća i da ako bude veće krize bude realnije da se to plaća. A u medjuvremenu bi otplaćivao prevremeno. Bez ikakvih penala je dozvoljeno 1 000 000din prevremene otplate godišnje.
To je oko 8500e. Ko ima mogućnosti da toliko prevremeno otplati, to je 700e mesečno da moze da štedi, nije malo.
Nije malo, ali pošto prevremena otplata skida direkt glavnicu, itekako se isplati. Za 5 god to je 42500e.
Čak i sa manjim mogućnostima ima računice. 4000e godišnje prevremene otplate nekig kredita od 100k npr, za 5 godina smanji direkt glavnicu za 20 000.

Smanjenje rizika duzim periodom i manjom ratom, a ušteda kroz disciplonovanu prevremenu otplatu, ko je u mogućnosti.
Apsolutno.
Kad sam tokom prve i druge godine radio delimične prevremene otplate svog stambenog kredita (pri kamatnoj stopi od 2,6-2,7% na 25 godina) računica je bila da na svakih 5.000 prevremene otplate, ušteda na ukupnoj kamati je oko 2.000 evra.
Na većim kamatnim stopama, taj odnos uštede je značajno veći.

Edit: pri kamatnoj stopi od 6,5%, kada se u prvoj kredita godini uplati 5.000 evra ekstra (delimična prevremena otplata glavnice), ušteda na kamati je 4.800-4.900 evra
 
Poslednja izmena:
Znaci Kijev koji je urnisan, bombardovan, pobegli ljudi i cene idu na gore.
Demand, they estimate, is now a third higher than in winter, which allows landlords to raise prices by 10%.
However, rents have not yet rebounded to their pre-war levels.


Voleo bi da mi bear ekipa objasni kakvu to kataklizmu ocekuju da bi se desio pad kod nas? Pa dal moze gore od Ukrajine?

Cene idu na gore zbog inflacije i zbog stampanja. Dodatno zbog povratka dijaspore + dolazak stranih radnika + povecanje turista. To je to.
 
Znaci Kijev koji je urnisan, bombardovan, pobegli ljudi i cene idu na gore.
Demand, they estimate, is now a third higher than in winter, which allows landlords to raise prices by 10%.
However, rents have not yet rebounded to their pre-war levels.


Voleo bi da mi bear ekipa objasni kakvu to kataklizmu ocekuju da bi se desio pad kod nas? Pa dal moze gore od Ukrajine?

Cene idu na gore zbog inflacije i zbog stampanja. Dodatno zbog povratka dijaspore + dolazak stranih radnika + povecanje turista. To je to.
Treba kupovati u Kijevu sada, kakav Beograd.
 
Znaci Kijev koji je urnisan, bombardovan, pobegli ljudi i cene idu na gore.
Demand, they estimate, is now a third higher than in winter, which allows landlords to raise prices by 10%.
However, rents have not yet rebounded to their pre-war levels.


Voleo bi da mi bear ekipa objasni kakvu to kataklizmu ocekuju da bi se desio pad kod nas? Pa dal moze gore od Ukrajine?

Cene idu na gore zbog inflacije i zbog stampanja. Dodatno zbog povratka dijaspore + dolazak stranih radnika + povecanje turista. To je to.
Ne lupetaj, Kijev nije urnisan i bombardovan. Rusi ga tretiraju otprilike kao Nato što je tretirao Beograd tokom bombardovanja 1999. Gađaju ciljano. Drugo, sve što valja od ekonomije u toj propaloj državi je u Kijevu. Izbeglice koje nisu pobegle u EU, otišle su u Kijev. Definitivno, kako vreme prolazi, generišeš sve više i više đubreta na ovim stranama. Krindž nalog sa glupim i toksičnim postovima od kojih uglavnom lupetanje gluposti i jednostrana, uprošćena percepcija.
 
Jel neko ovde može da mi potvrdi da li se na sajtu cenenekretnina.rs kod novogradnje pojavljuju samo ugovori gde je keš kupovina? Tj. za kreditne kupce se čeka 80% izgrađenosti da bismo videli transakciju?
 
Vrh