Šta je novo?

Cene nekretnina

Hajde da čujemo jednu bajku (ili možda realnost?) na primeru ove porodice gde suprug i supruga zarađuju po 1.000 evra u Beogradu i spremni su da ulete u kredit baš sada u ovom trenutku u vremenu, jer nema boljeg vremena od sadašnjeg ❤️
Nećkali su se dok su kamate bile 2,5%, a cena kvadrata 2.000 evra, ali sada su konačno prelomili 💪 Procenili su da mogu da se isprse za ratu od 1.000 evra, i ni evro više.
Kako će da žive sa 1.000 evra mesečno u prestonici, pa još ako imaju decu, pitate se? To je već njihov problem, a i rekao sam vam da je ovo bajka.
Sa ovom ratom na 30 godina, do penzije praktično, mogu da uzmu pristojan stan od 60ak kvadrata sa garažom, u širem centru grada.

Cena 188.000 evra, učešće 37.600 evra, rata ~1.000 evra (EKS ~7%), 30 godina


Ako pak, ovaj par odluči da uplovi u podstanarske vode narednih godinu dana, jer su čuli na jednom forumu da može doći do blagog pada cena u međuvremenu, moguć scenario bi bio sledeći:

Par pronalazi identičan stan sa garažom po ceni kirije od 700 evra, oročava svoje učešće od 37.600 evra, i narednih godinu dana razliku izmedju rate i kirije u iznosu od 300 evra mesečno odvaja sa strane.
Nakon godinu dana, par je svoje učešće uvećao na 44.000 evra (3.600 evra od razlike rata/kirija, 1.800 evra od kamate na štednju sa EKS 5%, babe i dede dale 1.000 evra na poklon jer su penzije toliko skočile da prosto ne znaju gde da ih potroše).
Na njihovu veliku sreću, stan koji su želeli da kupe sada se prodaje za 173.000 evra. Ispostavilo se da je prodavac spustio cenu za 8% u odnosu na prošlu godinu, jer je promet toliko pao da je svaki treći stan ostao neprodat 📉
Uštedećemo 15.000 evra, pomisliše, previdevši činjenicu da su za godinu dana stavili 8.400 evra u džep stanodavcu! 💰
Međutim, ono sto je usledilo, nisu mogli da sanjaju ni u najluđim snovima!

Par ulazi u kredit sa identičnom ratom, ali otkriva da će sada umesto 30 godina, kredit trajati 20!
Cena 173.000 evra, učešće 44.000 evra, rata ~1.000 evra (EKS ~7%), 20 godina

Računajući jednu godinu podstanarskog života, kada je ovaj par stoički morao da istrpi da stanodavac brine o popravkama i godišnjem porezu, dolaze do neverovatnog zaključka da će postati slobodni 9 godina ranije, i uštedeti ne 15.000, već 108.000 (sto osam hiljada) evra.

Par je živeo srećno do kraja života 🎉, THE END.


P.S. Svaka sličnost sa likovima iz promo članka Blica za septembar 2024., Markom i Jelenom sa Zvezdare koji su prošli godinu dana pakla podstanarstva pa uštedeli 100.000 evra, je slučajna!

U ovakvim tekstovima ima dosta pretpostavki a ton je takav da se matematikom za niže razrede osnovne dolazi do nekog velelepnog zaključka.

Da kupi u tačnom momentu u kom želi kupac može praktično nikad. Izbor je bitniji od npr. 8% cene. Prevremena otplata kredita u ova 2 slučaja vrlo brzo pegla na daleko uporedivije uslove. Svakako, svaki kredit treba gledati kroz mogućnost prevremene otplate jer ako ta mogućnost ne postoji u perspektivi znači da je iznos prevelik zalogaj za kupca.

Stan za život nije isto što i hartija od vrednosti. Kome treba krov nad glavom treba da gleda aktivno non-stop, a da li će kupiti ili ne nešto, ne zavisi od nekakvih bajki sa foruma već od ponuđene nekretnine i finansijske situacije kupca.

Odlaganjem traženja stana na godinu-dve se pravi greška. Ako zaista dođe do značajnog pada cena, doći će i do značajnog pada izbora. A ako većina čeka, onda ta većina i pravi nekakvu odbranu na nekom nivou cena.

Na kraju sve se svodi na prosto objašnjenje - ako nemaš dovoljno para za ono što želiš imaš samo 2 opcije - da racionalizuješ izbor čekanja (pa šta bude da bude) ili da kupiš manje atraktivnu nekretninu.
 
Odlaganjem traženja stana na godinu-dve se pravi greška. Ako zaista dođe do značajnog pada cena, doći će i do značajnog pada izbora. A ako većina čeka, onda ta većina i pravi nekakvu odbranu na nekom nivou cena.
Zar nismo sada u situaciji da su cene visoke, a ponuda nikakva? Gde su ti prodavci da izađu sada sa ponudom skupih stanova, jer je baš sada prilika za zaradu. Gde su investitori da pojure lokacije i brže-bolje sagrade zgrade kako bi uhvatili priliku da zarade kada su cene u peak-u? Ukoliko u slučaju pada cena prodavci povuku svoje nekretnine sa tržišta i smanje ponudu, koliko će se isplatiti njima da čekaju godinu-dve da cene opet skoče? Sve je stvar percepcije, kao u onoj priči o 5 slepaca i slonu.

 
Odlaganjem traženja stana na godinu-dve se pravi greška. Ako zaista dođe do značajnog pada cena, doći će i do značajnog pada izbora. A ako većina čeka, onda ta većina i pravi nekakvu odbranu na nekom nivou cena.
Stvarno? :rolleyes: Ja se ne secam da se 2008 smanjio izbor. Koji je to mehanizam po kom padom cena stanova, pada i izbor? Ja se stvarno nekad pitam da li neki od forumasa procitaju ono sto su napisali, ima li to ikakve logike. Ne znam... Celo pasus zvuci kao da ga je formirao jedan chat, koji ovde cesto pominjemo, a nije sexy sms chat na TV Duga.

Jasno je ko dan da je manje kreditno sposobnih, manje je lancanih kupovina, itd... itd...
 

@beli labud evo ga i bazen u školi koji pohađa 300 đaka
Da, sve više dece se upisuje u tu školu pa planiraju i neka proširenja, možda čak i novi blok. S druge strane Inovacioni biznis centar i "coworking" daju mogućnost njihovim roditeljima koji rade kao digitalni radnici da sve više dolaze i naseljavaju se gore
Počeli neočekivano i japanci da se interesuju...
 
Jesu to te "osnovne makroekonomske stvari" @nikolas27 Ili da nastavimo da zapisujemo mudrosti?

Kažeš nije stan HoV, ali da će ipao prodavci da HODL-uju, dok se ne vrate cene na nivo po kom oni hoće da prodaju (pa će dakle povući stan iz prometa do tada).

Kritikuješ matematiku iz "osnovne škole", a nudiš FOMO kao jedinu alternativu.

Bravo ;)
 
Stvarno? :rolleyes: Ja se ne secam da se 2008 smanjio izbor. Koji je to mehanizam po kom padom cena stanova, pada i izbor? Ja se stvarno nekad pitam da li neki od forumasa procitaju ono sto su napisali, ima li to ikakve logike. Ne znam... Celo pasus zvuci kao da ga je formirao jedan chat, koji ovde cesto pominjemo, a nije sexy sms chat na TV Duga.

Jasno je ko dan da je manje kreditno sposobnih, manje je lancanih kupovina, itd... itd...
Tvoja logika kaže onda kad padnu cene prodavci će tek onda prodavati :)
 
Realno stanje je ovo: uprkos ogromnom rastu doznaka iz inostranstva od čak 28%, statistika beleži pad prometa u trgovini na malo od 6%. Dakle, narod manje kupuje i osnovne namirnice. Stvar je jednostavna: zemlja je uspešna onoliko koliko većina stanovništva u njoj dobro, spokojno i zadovoljno živi. Ni manje ni više od toga.

 
Ti si iz celog ovog misaonog eksperimenta izvukao da su ti imaginarni ljudi iz primera zapravo u problemu što neće u Mirijevo?
Pa da. Hoce u centar, a nemaju dovoljno novca. Ne znam koji drugi problem imaju? Imaju resiv problem, sto znaci da nemaju problem.
 
Mnogi ovde vrte price slicne agencijskim da ako kupujes stan za zivot da je uvek "pravo vreme za kupovinu", bez obzira na to kolike su kamatne stope ili cene. Da, slazem se da je kupovina za zivot drugacija u odnosu na investicionu kupovinu, ali se ne slazem da je svaki trenutak pravo vreme za kupovinu. Kad neko skupi 20% za ucesce i ima taman dovoljno visoku platu da bi mu banka odobrila kredit, to ne znaci da treba da uleti u kredit, nego da proceni sve rizike te odluke. Svaka prica je individualna, neko je vise spreman za rizik, neko manje, neko ima stabilniji posao, neko manje stabilan, neko ima porodicu i decu koju mora da hrani, neko nema taj trosak,... Cak i kad imas uslova da uzmes kredit, cak i ako ne verujes u pad cena i kamatnih stopa, ako bi ulazak u kredit bio prevelik finansijski teret i doveo te u situaciju da potencijalno ostanes bez stana, onda to nije dobra odluka, uvek je bolje sacekati da skupis malo vise kako bi sto relaksiranije usao u kredit cak i u slucaju da kamatne stope i cene ne padnu (a ako padnu, to je dodatni plus).

Mislim, ovde neki pisu ko bi sta trebalo da radi, kao da svako pojedinacno za sebe ne zna da uporedi svoju platu, troskove, kiriju i potencijalnu ratu za kredit i donese odluku. Kao da niko ne zna da ako placas kiriju tebi stan ne ostaje, a ako placas ratu za stan tebi stan ostaje. Svi to znaju, nisu ljudi glupi. A samim tim nisu ni glupi da nasedaju i na neke druge price poput agencijske FOMO propagande.

Takodje, mnogi pisu kako je greska cekati, a ignorise se cinjenica da su mnogi ovim cenama i kamatnim stopama bukvalno istisnuti sa trzista, jednsotavno ne mogu da kupuju stanove jer nemaju niti za ucesce niti im je plata dovoljno visoka da bi pokrila ratu za kredit. Takvi ljudi cekaju pad cene, ali ne zato sto su glupi, zato sto kalkulisu i sl, nego zato sto i da zele ne mogu da kupe po ovim uslovima.

FOMO propaganda o tome da je "uvek pravo vreme za kupovinu, da je bolje kupiti danas nego sutra, da niposto ne treba cekati,..." mislim da sve teze prolazi, ko se upecao, upecao se. Sad kupuje samo onaj ko ima kes za bacanje i onaj kome stvarno treba i ne moze da ceka, mislim da vise niko ne kupuje zbog FOMO-a.
 
Poslednja izmena:
Po sadašnjim cenama može sa 2000 eura da se plaća i kredit za stan i da se živi, ali šta ako neko od supružnika ostane bez posla, pri tom cene struje, mesa, energenata, nastave da rastu? To je ono o čemu sam i govorio pre par meseci, da će meso biti preskupo. Sada tek treba da uvedu akcize 8%, ali će one nastaviti i dalje da rastu.
 
Za 2 godine nakucano 1000 stranica na ovoj temi koja je ovde otvorena 2010. Od ovih par likova koje sam blokirao apsolutno nista pametno nisam procitao. Kliknem ponekad na show ignored content kada se malo zaostri diskusija i samo se podsetim da ih nisam dzabe blokirao. To vam je takva vrsta ljudi, i Nikoli Tesli bi rekli da je glup.

Dokle god vidite da na ovoj temi iz petnih zila zapinju da demantuju komentare poput Wolfovog, znajte da nije vreme za kupovinu. Ne treba bolji indikator ;)
 
Poslednja izmena:
A i tih sto govore da nije vreme za kupovinu ima od te 2010. kad je tema otvorena. I to je dobar indikator :)
Realno ako gledas, ti koji su 2010. govorili da nije vreme za kupovinu i jesu bili u pravu. Cene su padale do 2015. godine, sto znaci da se isplatilo cekati tih godina :) Tek posle je krenuo rast, i bio je relativno spor, (sto znaci da ni tad nije bilo potrebe za zurbom) do pre mozda 3 godine kad je bio veci rast. Tj. mozda bi bilo bolje reci ne da su u pravu da "nije pravo vreme za kupovinu" nego da "ne treba zuriti".
Mislim da ne postoji "pravo vreme za kupovinu", ali postoje situacije kad treba kupovati samo "ako bas moras". Kad je pravo vreme za kupovinu, o tome se moze suditi samo ako gledas unazad, i to je u velikoj meri individualna kategorija, ali postoje situacije kad je jednostavno pametno "ne zuriti ako nemas potrebe da zuris", a mislim da je sad takvo vreme.
 
Poslednja izmena:
Realno ako gledas, ti koji su 2010. govorili da nije vreme za kupovinu i jesu bili u pravu. Cene su padale do 2015. godine, sto znaci da se isplatilo cekati tih godina :) Tek posle je krenuo rast, i bio je relativno spor, (sto znaci da ni tad nije bilo potrebe za zurbom) do pre mozda 3 godine kad je bio veci rast. Tj. mozda bi bilo bolje reci ne da su u pravu da "nije pravo vreme za kupovinu" nego da "ne treba zuriti".
Pa i te 2015. su isti ti govorili da nije vreme za kupovinu.

Ne treba zuriti i pruzati se vise nego sto si dug svakako, ali znam ni koliko je 5 godina cekanja pametno, ne zivi covek bas kao kornjaca.
 
Pa i te 2015. su isti ti govorili da nije vreme za kupovinu.

Ne treba zuriti i pruzati se vise nego sto si dug svakako, ali znam ni koliko je 5 godina cekanja pametno, ne zivi covek bas kao kornjaca.
Dovoljno je da se ne zuri, i eto ti pada cena :)
Ljudi se vise ne zure, zato agencije pricaju da "ne treba cekati", u tome je problem za agencije, sto njima ne odgovara kad potencijalni kupci ne zure :)
 
Na sve to zamisli zivis kao podstanar a "mogao" si da se nategnes i da kupis nekretninu. TI kao podstanar osim sto placas rentu koja ne ide nigde imas i skrivene troskove. Recimo habanje namestaja prilikom preselenja ili sam trosak preselenja, plus sredjivanje nove kuce koje u principu uzme par dana zivota.
Jedno je ako neko finansijski nema izbora i ne moze a drugo je ako moze ali napravi odluku da "saceka". Sve radi protiv tebe u tom slucaju.
Inflacija, placanje rente, rizik od rasta cena, preseljenje, habanje namestaja od preselenja i na kraju krajeva nemas svoj neki "mir" da znas "kud si pošo a gde si došo" sto bi rekli u narodu :)
 
Na sve to zamisli zivis kao podstanar a "mogao" si da se nategnes i da kupis nekretninu. TI kao podstanar osim sto placas rentu koja ne ide nigde imas i skrivene troskove. Recimo habanje namestaja prilikom preselenja ili sam trosak preselenja, plus sredjivanje nove kuce koje u principu uzme par dana zivota.
Jedno je ako neko finansijski nema izbora i ne moze a drugo je ako moze ali napravi odluku da "saceka". Sve radi protiv tebe u tom slucaju.
Inflacija, placanje rente, rizik od rasta cena, preseljenje, habanje namestaja od preselenja i na kraju krajeva nemas svoj neki "mir" da znas "kud si pošo a gde si došo" sto bi rekli u narodu :)
Koje habanje namestaja od preseljenja? Koliko njih uopste ima svoj namestaj? Barem kod nas stanodavac u 99% slucajeva obezbedjuje namestaj.
A kao sto rekoh, dovoljan je IQ od 70 da uporedis platu, rentu i kiriju i da procenis sta ti je ciniti. Ocigledno sad mnogi procenjuju da ne treba zuriti sa kupovinom :)
 
Dovoljno je da se ne zuri, i eto ti pada cena :)
Ljudi se vise ne zure, zato agencije pricaju da "ne treba cekati", u tome je problem za agencije, sto njima ne odgovara kad potencijalni kupci ne zure :)
Ljudi mogu da kupe ili ne mogu da kupe, nema tu ‘zurbe’. To se samo ovde na temi ljudi vole da banalizuju stvari, pa ostale ucesnike na trzistu predstavljaju kao debile koji jure po stanove kao po vruc hleb jer im je agent Pera rekao.
 
Ja prvi ne jurim stan i nije mi hitno, spreman sam na to da cu traziti ono sto mi treba narednih godinu dana, mozda i duze, a ako se u svemu tome poklopi neki pad cena, super. Ne cekam neki ludacki pad, smatram i da ako do njega dodje, nece biti vise od 10-15%. Takodje su mi iz agencije rekli da je vecina vlasnika starogradnje "zamislilo" neku cenu po kojoj zeli da proda stan i uglavnom krive agente zato sto se stan ne prodaje po toj ceni. Tako da svaka prica ima 2 strane, ono sto mogu da zakljucim je da je agentima sustinski najbitnije da do prometa dodje, samo sto se situacija obrnula. Imam utisak da su poslednjih godina savetovali kupce da prodaju stanove po ludackim cenama, pa sada kad je promet opao, obilo im se o glavu jer medju prodavcima vlada misljenje da im starogradnja vredi bogatstvo.
 
Pa i te 2015. su isti ti govorili da nije vreme za kupovinu.

Ne treba zuriti i pruzati se vise nego sto si dug svakako, ali znam ni koliko je 5 godina cekanja pametno, ne zivi covek bas kao kornjaca.
Ne zivi kao kornjaca, ali nema ni para kao Baja Patak.
Uvek ima vecitih pesimista, ali ovo sto su hajperi nakucali na 1000str je 10x gore.
 
Pa nisu hajperi mogli da nakucaju kad su pesimisti oduvek vecina na temi.
 
Nema sta tu mene da isprovocira
Benderova (@Bender Rodriguez jedan od najpoznatijih i najumnijih forumasa na BB) plata je oko 60.000, plata moje zene oko 53.000, od njene kume 52.000, njenog muza 62.000 i jos mnogo ljudi koji su u dodiru sa mnom imaju oko 500-550 eur platu.
To su one plate s kojima jedva preguras mesec.

Kad vidim da neko ovde pise kako kupuje stan za 2800e po kvadratu, taj je ili ludo iskren i ludo hrabar, ili je bot (nesvoj). S obzirom da niko ne kaci overene ugovore na svoje ime i to transparentno-full disclosure, javno ili na private, pa da poverujem, ja mogu sutra ladno da napisem da sam kupio stan za 2.950 po kvadratu a vradovic ce mi cestitati na kupovini 😅
 
Kamatne stope. Znači bazna kamatna stopa ECB će dizati se i samim tim kamate na štednju i na kredite! Vrlo jasno!
Naravno, to je jasno oko kamatnih stopa ali šta ako rat traje 10 godina, hoće biti hiperinflacije ?
U ovakvim tekstovima ima dosta pretpostavki a ton je takav da se matematikom za niže razrede osnovne dolazi do nekog velelepnog zaključka.

Da kupi u tačnom momentu u kom želi kupac može praktično nikad. Izbor je bitniji od npr. 8% cene. Prevremena otplata kredita u ova 2 slučaja vrlo brzo pegla na daleko uporedivije uslove. Svakako, svaki kredit treba gledati kroz mogućnost prevremene otplate jer ako ta mogućnost ne postoji u perspektivi znači da je iznos prevelik zalogaj za kupca.

Stan za život nije isto što i hartija od vrednosti. Kome treba krov nad glavom treba da gleda aktivno non-stop, a da li će kupiti ili ne nešto, ne zavisi od nekakvih bajki sa foruma već od ponuđene nekretnine i finansijske situacije kupca.

Odlaganjem traženja stana na godinu-dve se pravi greška. Ako zaista dođe do značajnog pada cena, doći će i do značajnog pada izbora. A ako većina čeka, onda ta većina i pravi nekakvu odbranu na nekom nivou cena.

Na kraju sve se svodi na prosto objašnjenje - ako nemaš dovoljno para za ono što želiš imaš samo 2 opcije - da racionalizuješ izbor čekanja (pa šta bude da bude) ili da kupiš manje atraktivnu nekretninu.
Zar ista stvar ne važi i za prodavce stana? Odlaganje prodaje može napraviti problem.
Neko ko prodaje da bi kupio je isto kupac itd.
 
Benderova (@Bender Rodriguez jedan od najpoznatijih i najumnijih forumasa na BB) plata je oko 60.000, plata moje zene oko 53.000, od njene kume 52.000, njenog muza 62.000 i jos mnogo ljudi koji su u dodiru sa mnom imaju oko 500-550 eur platu.
To su one plate s kojima jedva preguras mesec.

Kad vidim da neko ovde pise kako kupuje stan za 2800e po kvadratu, taj je ili ludo iskren i ludo hrabar, ili je bot (nesvoj). S obzirom da niko ne kaci overene ugovore na svoje ime i to transparentno-full disclosure, javno ili na private, pa da poverujem, ja mogu sutra ladno da napisem da sam kupio stan za 2.950 po kvadratu a vradovic ce mi cestitati na kupovini 😅
Rekao si svacije plate osim svoje ;-) Inace Benderu je cestitano na povisici tako da sije sve ostale. :)

E sad mi imamo podatke iz RGZ-a gde e vidi da ljudi placaju i po 9.000 po m2 i ti ni to ne verujes? Pa sta je to onda neka velika teorija zavere ili @Wolf generise random podatke? :) Budi malo realan. Ljudi ima razlicitih. Svako u nekoj svojoj situaciji i mogucnostima.
 
Da, sve više dece se upisuje u tu školu pa planiraju i neka proširenja, možda čak i novi blok. S druge strane Inovacioni biznis centar i "coworking" daju mogućnost njihovim roditeljima koji rade kao digitalni radnici da sve više dolaze i naseljavaju se gore
Počeli neočekivano i japanci da se interesuju...
Jel u planu i srednja škola?
 
Vrh