Šta je novo?

Cene nekretnina

Varijabilna stopa se ne moze izraziti u apsolutnim brojevima, vec "spread+3M EURIBOR" ili slicno. Dakle postoji fiksna marza banke (spread) i neki EURIBOR npr. 3M ili 6M ako je kredit u EUR.
Ja npr. imam kredit sa varijabilnom stopom 0.8% + 3M EURIBOR. Trenutno je negde oko 4.6% ukupno, ali ta ukupna cifra se stalno menja...
Dakle, kolika je vasa varijabilna kamatna stopa?
Naravno da se varijabiona izracunava kao spread + euribor, pricamo o tome kolika je ta vrednost u trenutnom trenutku sa trenutnim euriborom.
Uzeli smo mi 6,11% eks, varijabilna. Nije bila u ponudi bas toliko na sajtu ali kad smo otisli tu su nam ponudili. Sad da l' smo uboli najjeffiniju, ne znam.
Kada ste uzeli kredit i u kojoj banci? Tad je mozda bio nizi euribor, pa je bila niza i eks. Cisto da vidimo da li zaista postoji neka banka povoljnija od ostalih.
 
Na OTP-ovom sajtu pise da im ie fiksna 7,2%. Interesantno da im ie do smoro bula 7.5% i to su je medju prvima podigli na taj nivo. Sad mozda opet prvi reaguju na neke najave.
 
Reče mi drugar da mu sada nude da predje u fiksnu. Onomad su mu baš dali popust za iznos varijabilne kamatne stope kako ne bi uzeo fiksnu. Možda se banka sada kladi da će početi da padaju kamate pa daj da ga "fiksiraju" na visoko.
 
Fiksna kamatna stopa trenutno nije mnogo visa od varijabilne jer realno male su sanse da kamatne stope idu mnogo nagore. Realno, moje misljenje je da mogu da idu tipa jos max 0.5% nagore, i da ce onda krenuti pad. Ali takodje ne verujem ni da ce mnogo pasti. Vec sam pisao o tome, ali mislim da barem u narednih 10-ak godina, osim ako se nesto drasticno ne promeni, kamatne stope ce biti u rasponu od + 0.5% do -1.5% u odnosu na trenutni nivo. Mislim, nije to samo moje misljenje, nego to govore i neke prognoze, kao recimo ova https://www.chathamfinancial.com/technology/european-forward-curves. Mada oni predvidjaju i da kamatne stope nece biti nize od 1.0% u odnosu na trenutni nivo. Ali da, generalno, s obzirom da se u dugom roku ocekuju nize kamatne stope, sad se bankama isplati da korisnici kredita uzimaju fiksne kamatne stope kako bi ih zarobili na tim visim kamatnim stopama cak i kad one budu pale. Mada, s obzirom da neki ne ocekuju neki veliki pad, onda razlika i nece biti velika. Ali, sve je rizik i nista nije sigurno svako sam odlucuje o tome da li vise zeli rizik iz kog moze profitirati i ustedeti, ali i izgubiti ili zeli neku predvidivost, pricamo o onom sto je verovatno.
 
Ing banka kaže da je verovatan rast od 0,25 procenta sada a onda stabilan nivo bar do leta 2024.kad je moguć pad kamatnih stopa (naravno ako opet ne izbije neka Korona ili Ukrajina)
Interesantan članak, turistička sezona je bila veoma dobra pa je ekonomija živnula.
(Zaista, ne znam ko nije putovao ovoga leta)
Takodje tu je i prikaz građevinskog sektora koji je na nivou 2014.
ezsep23a.png
 
Poslednja izmena:
Mislim, nije to samo moje misljenje, nego to govore i neke prognoze, kao recimo ova https://www.chathamfinancial.com/technology/european-forward-curves. Mada oni predvidjaju i da kamatne stope nece biti nize od 1.0% u odnosu na trenutni nivo.
Pa na samom tom sajtu mozes videti koliko su prethodna dugorocna predvidjanja bila u pravu. Sami kazu da su kolko tolko precizne za 6 meseci a da sve preko toga slabo vredi.


Te forward curves su uvek konzervativne i potcenjuju i rast i pad.
 
Prilog za diskusiju novogradnja VS starogradnja i to već prvog dana škole.
Šta se dovlačite ljudima u blokove 😃 i to paz sad, autobusom. Šta će im škole i vrtići u svojim posh rezidensima i gardenima, dajte teretane kladionice i salone za izlivanje noktiju

Upravo tako.
Svi ti vlasnici napucanih novogradnji upisuju decu u škole i vrtiće u stare blokove, leče se u bloku 44, i kod starog Merkatora
a vikendom parkiraju gde stignu i prave haos po blokovima 45, 70, 30, kod Juge itd,
da provedu kvalitetno vreme jer je humano, široko, ima šetalište, zelenilo, tereni, reka... isto važi i za deo oko Liona, pa i Bežanijsku Kosu koja je poslednji urbanistički rešen projekat u ovom gradu..
 
Poslednja izmena:
Pa na samom tom sajtu mozes videti koliko su prethodna dugorocna predvidjanja bila u pravu. Sami kazu da su kolko tolko precizne za 6 meseci a da sve preko toga slabo vredi.


Te forward curves su uvek konzervativne i potcenjuju i rast i pad.
Tacno je da sto je duzi vremenski period za koji se prognoziraju kamatne stope mogucnost greske je veca. Ali ako pogledas gde su bile greske u prethodnim prognozama, greske su bile u tome sto je trziste uvek ocekivalo da kamatne stope rastu u narednom periodu, sto je bilo logicno jer su bile previse neprirodno niske, ali one uopste nisu rasle jer se non-stop gurala i dalje prica o jefitnom novcu. Znaci, oni jesu bili u pravu kad su ocekivali rast kamatne stope, tj. vracanje kamatne stope u neku normalu, ali niko nije znao da ce se toliko oduziti politika jeftinog novca. Znam, sad ces reci "pa i corava koka pogodi neko zrno", ali verujem da oni nisu bili jedini koji su ocekivali da kamatne stope u nekom trenutku krenu gore, verovatno je celo trziste to ocekivalo. Kao sto sad trziste ocekuje pad kamatnih stopa, ono ce se desiti, ali je pitanje kad i u kojoj meri.
 
Tacno je da sto je duzi vremenski period za koji se prognoziraju kamatne stope mogucnost greske je veca. Ali ako pogledas gde su bile greske u prethodnim prognozama, greske su bile u tome sto je trziste uvek ocekivalo da kamatne stope rastu u narednom periodu, sto je bilo logicno jer su bile previse neprirodno niske, ali one uopste nisu rasle jer se non-stop gurala i dalje prica o jefitnom novcu. Znaci, oni jesu bili u pravu kad su ocekivali rast kamatne stope, tj. vracanje kamatne stope u neku normalu, ali niko nije znao da ce se toliko oduziti politika jeftinog novca. Znam, sad ces reci "pa i corava koka pogodi neko zrno", ali verujem da oni nisu bili jedini koji su ocekivali da kamatne stope u nekom trenutku krenu gore, verovatno je celo trziste to ocekivalo. Kao sto sad trziste ocekuje pad kamatnih stopa, ono ce se desiti, ali je pitanje kad i u kojoj meri.
Znaci oni jesu biki u pravu ali na duzi rok nikad nisu bili u pravu, sto i sami lepo kazu.

Ali ti si siguran da su ovaj put u pravu (nesto sto ni oni sami ne tvrde) i po ko zna koji put ponavljas da znas kako ce se kamate kretati sledecih 10 godina.
 
Tacno je da sto je duzi vremenski period za koji se prognoziraju kamatne stope mogucnost greske je veca. Ali ako pogledas gde su bile greske u prethodnim prognozama, greske su bile u tome sto je trziste uvek ocekivalo da kamatne stope rastu u narednom periodu, sto je bilo logicno jer su bile previse neprirodno niske, ali one uopste nisu rasle jer se non-stop gurala i dalje prica o jefitnom novcu. Znaci, oni jesu bili u pravu kad su ocekivali rast kamatne stope, tj. vracanje kamatne stope u neku normalu, ali niko nije znao da ce se toliko oduziti politika jeftinog novca. Znam, sad ces reci "pa i corava koka pogodi neko zrno", ali verujem da oni nisu bili jedini koji su ocekivali da kamatne stope u nekom trenutku krenu gore, verovatno je celo trziste to ocekivalo. Kao sto sad trziste ocekuje pad kamatnih stopa, ono ce se desiti, ali je pitanje kad i u kojoj meri.
Znaci oni jesu biki u pravu ali na duzi rok nikad nisu bili u pravu, sto i sami lepo kazu.

Ali ti si siguran da su ovaj put u pravu (nesto sto ni oni sami ne tvrde) i po ko zna koji put ponavljas da znas kako ce se kamate kretati sledecih 10 godina.
Takodje mislim da to na duze staze da drze toliko visoke kamate ne mogu, ogroman je dug + verovatnoce da ce nesto da pukne su sada vec jako visoke. Takodje idu izbori 2024 kada ce sigurno opet stimulansi da se guraju, ekonomija ce morati opet da cveta. Na duze staze jeste zdravije da drze visoke kamate ali proslost nam govori da kada god je bilo nesto kriticno za ekonomiju, oni su stampali, cak i po ceni toga da smanje vrednost valute.

Hteo sam da napisem neko licno vidjenje dalje situacije ako uopste nekoga zanima, posto bih zeleo da napravim pauzu od daljih istrazivanja i pracenja jer sam primetio da jako lose uticu na moje mentalno zdravlje i sto vise pratim to se vise plasim buducnosti koja nas ceka. Kao i svi koji ste ovde, pratio sam svaki post koji su ovde ljudi pisali da bih saznao mozda nesto novo o tome kako ce cene dalje da se krecu. Kako sam se vise udubljivao u tome tako sam poceo da kapiram da to sto ja pratim je previse mikro (krivio drzavu, politicare, ljude) dok nisam naucio sta je zapravo novac i kako se on krece.
Ono sto sam uspeo da saznam je da ne postoji nikakva sigurnost na trzistu i u ekonomiji, niko ne zna sta ce se desiti. Postoji samo jedna cinjenica koja je 100% tacna a to je da vrednost valute ce uvek padati. Posle kovida ovo se ubrzalo drasticno, sto svi osecate po ceni svega. Voleo bih isto da mogu da vam kazem da li ce cene padati ili rasti ali ne mogu vam to sa sigurnoscu reci, zdrava logika je da hoce ali ko zna sta sve moze da se desi.

Ono sto planiram da uradim je da sacekam ovaj Q4, posto verujem da ce nesto puci. Verujem da ce centralna banka stati sa dizanjem kamata jer ce inflacija nastavljati da pada i zbog buducih stvari koje treba da se dese u 2024 i zbog recesije i povecavanja nezaposlenosti morati da spustaju kamate i zbog nedostatka likvidnosti. Obicno se dodje do tog nekog peak-a, za koji verujem da je sada, nesto pukne i onda nisam siguran kada bi krenuli sa spustanjem ali verujem da ce to biti 2024. U trenutku kada pukne ili kada trziste bude jako lose, tada mislim da investiram u kripto, tech stocks i verovatno commodity (srebro mozda) zato sto nemam stotine hiljada na racunu da mogu da kupim nekretninu ali ono sto mogu da uradim je da sebi olaksam tu kupovinu ulagajuci u nesto sto mislim da ce svakako da outperform-uje nekretnine. (Molim vas, sami istrazite ako hocete da ulazete, finansijski savet nije nikako, ovo je samo nesto sto cu uraditi).

Cene nekretnina ce rasti u Srbiji onog momenta kada se kamate spuste i kada ljudi opet budu imali mogucnost da pozajmljuju novac jer to ce biti novi novac u sistemu koji ce da cirkulise ali isto tako upamtite da trziste akcija mnogo brze reaguje na vesti nego trziste nekretnina, u prevodu, cene akcija firmi, celo trziste ce vec uracunati sve dobre i lose vesti pre trzista nekretnina. Trziste nekretnina reaguje onog momenta kada u sistemu ima likvidnosti i transakcija. Tako da molim one ljude koji nisu upuceni da jednostavno samo barem taj deo prate, kada se kamate spustaju, kada se povecavaju i tako ce te znati sta vam sledi (osim ako se ne dese neke stvari u lokalnom smislu, neki zakoni novi u Srbiji, nesto sto moze da utice na cene).

Pozdravljam sve, cuvajte se i zelim svima koji traze da kupe stan za zivot da se sto pre ukuce.
 
Znaci oni jesu biki u pravu ali na duzi rok nikad nisu bili u pravu, sto i sami lepo kazu.

Ali ti si siguran da su ovaj put u pravu (nesto sto ni oni sami ne tvrde) i po ko zna koji put ponavljas da znas kako ce se kamate kretati sledecih 10 godina.
Malopre sam pisao na brzinu, nisam se ni udubljivao u clanak, nego samo sam gledao grafik i dao komentar, sad vidim da sam pogresio, sto je ispalo super, jer prebacujem pitanje na tebe. P.S. NIje poetna da se nadmudrujemo, niti to zelim, ali ti prvi pocnjes :)
Ove forward curves, to nisu prognoze ove firme, nego kamatne stope na forward ugovore za razlicite vremenske periode, a forward ugovori su vrsta finansijskog instrumenta gde se dogovara otkup nekog finansijskog instrumenta u buducnosti po odredjenoj ceni, a cena se formra na osnovu ocekivane kamatne stope na finansijskom trzistu.
Onaj ko je gresio u ovom slucaju, nije kompanija na cijem sajtu se nalazi ovaj clanak, nego trziste. Znaci ti mislis da trziste koje je do sad gresilo da ce kamatne stope rasti sad verujes da ce biti u pravu kad veruju da ce kamatne stope padati?
Ne kazem da nece padati, niti kazem da se moze znati kakva ce kamatna stopa biti u narednih X godina, ono sto mi deluje logicno i normalno je da padnu, ali da padaju jako sporo i dugo i da budu daleko od nivoa na kom su bile pre 2 godine. A da li ce tako biti videcemo. Ja samo kazem da kamatne stope kakve smo imali prethodnih 10-ak godina verovatno necemo videti skoro, nize nego trenutne da, ali verovatno ni priblizno iste kao one koje smo imali.
 
Fiksna kamatna stopa trenutno nije mnogo visa od varijabilne jer realno male su sanse da kamatne stope idu mnogo nagore. Realno, moje misljenje je da mogu da idu tipa jos max 0.5% nagore, i da ce onda krenuti pad. Ali takodje ne verujem ni da ce mnogo pasti. Vec sam pisao o tome, ali mislim da barem u narednih 10-ak godina, osim ako se nesto drasticno ne promeni, kamatne stope ce biti u rasponu od + 0.5% do -1.5% u odnosu na trenutni nivo. Mislim, nije to samo moje misljenje, nego to govore i neke prognoze, kao recimo ova https://www.chathamfinancial.com/technology/european-forward-curves. Mada oni predvidjaju i da kamatne stope nece biti nize od 1.0% u odnosu na trenutni nivo. Ali da, generalno, s obzirom da se u dugom roku ocekuju nize kamatne stope, sad se bankama isplati da korisnici kredita uzimaju fiksne kamatne stope kako bi ih zarobili na tim visim kamatnim stopama cak i kad one budu pale. Mada, s obzirom da neki ne ocekuju neki veliki pad, onda razlika i nece biti velika. Ali, sve je rizik i nista nije sigurno svako sam odlucuje o tome da li vise zeli rizik iz kog moze profitirati i ustedeti, ali i izgubiti ili zeli neku predvidivost, pricamo o onom sto je verovatno.
Jel imaš neki track record za ovaj sajt tj koliko si predviđanja od ranije bila tačna?
 
Poslednja izmena:
Malopre sam pisao na brzinu, nisam se ni udubljivao u clanak, nego samo sam gledao grafik i dao komentar, sad vidim da sam pogresio, sto je ispalo super, jer prebacujem pitanje na tebe. P.S. NIje poetna da se nadmudrujemo, niti to zelim, ali ti prvi pocnjes :)
Ove forward curves, to nisu prognoze ove firme, nego kamatne stope na forward ugovore za razlicite vremenske periode, a forward ugovori su vrsta finansijskog instrumenta gde se dogovara otkup nekog finansijskog instrumenta u buducnosti po odredjenoj ceni, a cena se formra na osnovu ocekivane kamatne stope na finansijskom trzistu.
Onaj ko je gresio u ovom slucaju, nije kompanija na cijem sajtu se nalazi ovaj clanak, nego trziste. Znaci ti mislis da trziste koje je do sad gresilo da ce kamatne stope rasti sad verujes da ce biti u pravu kad veruju da ce kamatne stope padati?
Ne kazem da nece padati, niti kazem da se moze znati kakva ce kamatna stopa biti u narednih X godina, ono sto mi deluje logicno i normalno je da padnu, ali da padaju jako sporo i dugo i da budu daleko od nivoa na kom su bile pre 2 godine. A da li ce tako biti videcemo. Ja samo kazem da kamatne stope kakve smo imali prethodnih 10-ak godina verovatno necemo videti skoro, nize nego trenutne da, ali verovatno ni priblizno iste kao one koje smo imali.
Nije trziste gresilo jer se forward curves ne koriste za predvidjanje kretanja nekoliko godina unapred. One samo reprezentuju trenutno kretanje. Ti ih predstavljas kao dugorocna predvidjanja ali ona to nisu.

Ja samo kazem da kamatne stope kakve smo imali prethodnih 10-ak godina verovatno necemo videti skoro, nize nego trenutne da, ali verovatno ni priblizno iste kao one koje smo imali.
Ti samo kazes, ali baziras to na svojim zeljama a ne na nekim cinjenicama i ozbiljnoj analizi. Niko na ovoj planeti ne zna kako ce se kretati kamate sledecih 10 godina. Tesko da iko zna kako ce se kretsti i sledecih godinu dana, ali ti po ko zna koji put vec predvidias za celu deceniju.

Pri tom je razlika izmedju onih nekad i onih sad 4% a ne 20%. Nije kao da tu ima nesto puno prostora da se krecu izmedju.
 
U iscekivanju pada BW Victorija planula :)
Prodato 123 stana do sada.
Koje ce to biti trežnjenje na cenenekretnina rs :)
 
Znači samo "premijum" se prodaje? Kao na sajmu automobila, uvek se prvo prodaju Brabus, AMG i M serije...
 
Jel imaš neki track record za ovaj sajt tj koliko si predviđanja od ranije bila tačna?
Ne znam, nisam nasao.
Okacio sam ja u odgovoru, nisu nikad bila tacna niti im je to uopste svrha, lepo sami pisu.
Nisi odgovorio, to sto si okacio su bila ocekivanja trzista, a ne predvidjanja ove kompanije.
Tacno je da kad bacnis novcic nikad ne mozes da znas da li ce biti pismo ili glava, ali se znaju verovatnoce.
U ekonomiji je mnogo vise stohasticno, tj. mnogo je teze odrediti verovatnoce. Naravno da niko ne zna sta ce biti, ali ne treba ni verovati u to da ce kamatne stope mnogo padati. Ako gledas ovaj grafikon iz clanka koji si ti podelio, moze se reci da je FED uglavnom isao protiv ocekivanja trzista, pa ti vidi :)
Kao sto kaze Aca Lukas "Ja se jesam drogirao, ali bas tad kad su rekli da sam bio drogiran, e bas tad nisam bio drogiran". Isto ce biti sa kamatnim stopama, nece ih oboriti kad svi budu ocekivali, ali ce ih oboriti bas onda kad niko ne bude ockivao. :) Poenta jeste da niko ne moze da zna sta ce biti jer deluje da FED politiku vodi izmedju ostalog i u odnosu na ocekivanja, i ako se vodimo tom logikom, a posto trziste sad ocekuje pad, sta je onda logicni zakljucak? :) Ne kazem da centralna banka uvek ide protiv ocekivanja trzista, ali da ocekivanja trzista ukljucuje u svoje odluke, jer joj je cilj da spreci sve potencijalne negativne efekte odluka koje donosi. AKo proceni da trziste jedva ceka nize kamatne stope da bi dizali cene svega, verovatno nece spustati kamatne stope. Takodje, ako proceni da je neko vec zauzeo takve pozicije u finansijhskim instrumentima kojima moze da ostvari veliki profit na stetu drugih time sto ce pasti kamatne stope (spekulacije), a to moze izazvati sire negativne efekte, takodje nece spustati. Sa druge strane, ako procene da trziste jedva ceka nize kamatne stope da ne bi zaustavilo proizvodnju, onda ce spustati.
 
Poslednja izmena:
ono sto mi deluje logicno i normalno je da padnu, ali da padaju jako sporo i dugo i da budu daleko od nivoa na kom su bile pre 2 godine.
Ostavimo na trenutak cenu stanova po strani, ono sto mi nije jasno je kako se onda to uklapa u tvoje odluke- ranije si pisao da ti smatras da ne treba sad uzimati kredit jer su uslovi banaka nepovoljni, vec da mislis da treba cekati. Ok, to je tacno, nepovoljni su. Ali ima smisla cekati sa aspekta kamate samo ako verujes u znacajan pad euribora. Znaci ako ti sa jedne strane verujes da sad ne treba uzeti kredit zbog nepovoljnih uslova kredita, ali takodje verujes da ce ti uslovi dugi niz godina ostati nepovoljni, kako ti to uopste ulazi u jednacinu u odluci o kupovini?
 
Vrh