Šta je novo?

Cene nekretnina

Bespredmetna je rasprava o isplativosti stambenog kredita u prvim godinama, pogotovu ako je malo učešće. Pogledajte kako to izgleda posle 15-20 godina. Ti ljudi najčešće ne osećaju ratu kredita. Znam primer gde ljudi otplaćuju poslednje godine od srpske penzije!? Takođe znam primer čoveka koji je uzeo kredit pre SEKE, u tadašnjem piku cena, ne oseća ratu sad i od pre par godina stan mu ponovo vredi onoliko koliko je platio (a sad i znatno više). Ovde neki porede najam i kredit kao da sve to traje godinu-dve.
Tako je, posle 15-20 godina otplatiš znatni deo kamate i ne tangira te eventualni rast KS više.

Ali šta želiš da kažeš? Da je svejedno bolje pri jako visokim stopama uzeti kredit i te 2-3 godine pržiti pare da vraćaš banci u najvećem piku? Pa kako to može da bude pametan pristup?

Upravo su te 2-3 godine ključne za poređenje da li je SADA isplativo uzeti kredit ili rentirati.
 
Ti ne vidiš neke ključne makroekonomske stvari. Kamate su visoke jer je inflacija visoka. Kad kamate budu pale, ponuda će godinama biti krš. Vlast ima Surčin da pumpa GDP, stanogradnja narednih godina nije primarna. Treba uzeti sad, ko je u mogućnosti i kome je stan potreban naravno.

Edit: Prijatelj koji je uzeo pre SEKE je tek posle 14-15 godina imao u ponudi nešto slično.
 
Pojasni mi ključne makroekonomske stvari koje ne vidim :)
 
Znaš li onda definiciju makar tih "makroekonomskih stvari"?

Ili si u fazonu: "ti ne razumeš, evo biće krš ponuda jer ja tako kažem"
 
Bravo šmekeru, kralju, idolu naš! Kad ti je rođendan da te slavimo kao (pro)svetitelja?
 
Da je svejedno bolje pri jako visokim stopama uzeti kredit i te 2-3 godine pržiti pare da vraćaš banci u najvećem piku? Pa kako to može da bude pametan pristup?
Ako nadjes ok cenu kvadrata, i ok fksni deo kamate, ja smatram da je pametno. Znaci nevarijabilne opcije uzimas dobre - cena kvadrata i cena fiksnog dela marze, a za varijabilni deo (euribor) ides na rizik.
Ukoliko ti se rata onda uklapa, ja ne vidim ni kako je to toliki rizik, ako se slozimo da su kamate blizu vrha nakon cega mogu da stagniraju ili padaju. Veci mi je rizik da uzmem kredit kad kamate idu uzlazno ili se tek najavljiuje porast, pa ne mogu da procenim kolika ce rata biti. Odavde rata moze da mi bude samo ista ili niza.
Sa druge strane, ja ne mislim da se situacija kupovine stana ako kamate ostanu visoke a cene krenu na gore resava na brzinu- kao- za dan podignes stednju, najdes stan i kupis. Tad ima jos brdo ljudi koji to isto radi, i sve dobro sto se pojavi izazove ogroman hajp i utrkivanje.
 
Sada je najgore moguce vreme za kredit jer kao sto je vec receno nit su kamate male nit su cene ok. Evo primer Novi Beograd kod Genex-a stan u prizemlju 40m2 traze skoro 2.8K u izvornom stanju. Pritom ako se ide na kredit to ispadne ovako za taj stan:

1693740920183.png


Kome se ovo isplati? Das 200K na kraju price bez troskova renoviranja za 1.5 od 40m2 na 30 godina :D Bolje da upucas nekog i odes na robiju barem neces morati da rintas svaki dan.
 
Stvarno se forsira to "rešiti" stambeno pitanje. Pa koliko ljudi su podstanari u CH, AT i DE?
Ako neko do sada nije rešio stambeno pitanje, može da sačeka godinu dana da vidi razvoj situacije. Ako sa zapada stižu vesti kako padaju cene, doći će to i kod nas.

Ako se tako desi pašće bar 10%. To je na 200k stana ušteda 20k. Kirija za godinu dana neće preći 6k. Uštedeo je 14k.
Ako ne dođe do toga,.potrošio je 6k na kiriju, uzme kredit na duži rok ili ode na periferiju.
Ostavi nešto i deci da se bore a ne sve na tacni da bude pa kasnije problemi.
 
Stvarno se forsira to "rešiti" stambeno pitanje. Pa koliko ljudi su podstanari u CH, AT i DE?
To sad vec jeste subjektivno. Mozda je negde preko regulisanije trziste za iznajmljivanje, mozda je kod nas usadjen osecaj stabilnosti koji dolazi sa svojim stanom. Obrni okreni meni je svaka godina podstanarskog zivota koju ne moram tako da provedem previse, i definitivno oduvek postavljam to kao prioritet i u tome vidim neku stabilnost i sigurnost.
 
Ne sme stati prodaja stanova, agenti su tu da sprece to:
Prema njegovim rečima, bez obzira na to što se trenutno beleži pad prometa, sadašnji trenutak je ipak dobar za kupovinu stanova iz jednostavnog razloga što nije dobro čekati bolje vreme jer se ne može znati kada će ono i da li će uopšte doći, a trenutno se sa velikom verovatnoćom ne očekuje skorašnji pad cena.
 

Lik kaže sledeće :D :
Ljudi koji imaju novac koji nameravaju da ulože u nekretnine ne bi trebalo da odlažu kupovinu
Dodao je da se odlaganje kupovine naročito ne savetuje onima kojima je stan potreban, čak i ako ga kupuju iz kredita, jer bi trebalo da imaju u vidu da nisu porasle samo rate kredita nego i zakupnine stanova.
Situacija je takva da se više isplati plaćati ratu kredita nego iznajmljivati nekretninu

On predstavlja udruženje posrednika u prometu nekretnina. Intervju koji je dao je, kao kada bi vuk dao intervju u kome iznosi brigu za zdravlje ovaca.

https://www.klasternekretnine.rs/o-nama

Članovi udruženja su pravna lica - privredna društva ili preduzetnici koji ispunjavaju zakonske uslove za obavljanje poslova iz oblasti posredovanja u prometu i zakupu nepokretnosti, projektovanja, investiranja, pružaoci konsultantskih usluga, kao i procene vrednosti nepokretnosti, koji na zadovoljavajući način mogu da izvršavaju zadatke i ciljeve koji proističu iz Statuta udruženja. Članovi udruženja su i naučne institucije.

Al, ok je. Legitimno.
 
Da uprostimo, za stan koji košta 200K:

1. Mesečna kirija: 600-700 evra
Ovo je baš konzervativna procena. Ja sam stan kod Djerma (između) Bulevara i D.Tucovica, novija zgrada, 50m2 izdao za 600 eur bukvalno za dan i po i to sam mogao da biram između par zainteresovanih strana. Ne pratim nešto posebno cene, ali po svim parametrima ovo je stan vrednosti ispod 150k eur. Stan čija je stvarna (ne nužno oglašena) cena 200k, se izdaje za minimum 800 eur, možda 850.
 
850 evra bi plaćali kiriju danas, ako vlasnik plati opremanje takvog stana jedno 20k ;)
 
850 evra bi plaćali kiriju danas, ako vlasnik plati opremanje takvog stana jedno 20k ;)
Opremanje stana nije skupo. Ja se ne razumem u tehniku ali kupio sam neki Samsung TV od 55" koji važi za dobar i platio 500 eur, meni se to čini povoljno. Bosch kuhinjska tehnika (frižider, sudomašina, rerna i plotna i aspirator) su ispali manje od 2000 eur. Kupio sam i neki Schlarafia dušek koji je bolji od onog na kome ja spavam kod kuće i to je bilo recimo 800 eur za dimenziju 200x160. Što se tiče nameštaja, tu sam uzeo neki domaći brend Geppetto i iskreno deluje dosta skuplje nego što košta, videćemo koliko će trajati. Stolovi, komode, ormani mešavina Ikee i Jyska. Sve u svemu, opremanje stana od 50 m2, ispadne gotovo duplo manje od tih 20k eur, a nije da izgleda sirotinjski.
 
To sad vec jeste subjektivno. Mozda je negde preko regulisanije trziste za iznajmljivanje, mozda je kod nas usadjen osecaj stabilnosti koji dolazi sa svojim stanom. Obrni okreni meni je svaka godina podstanarskog zivota koju ne moram tako da provedem previse, i definitivno oduvek postavljam to kao prioritet i u tome vidim neku stabilnost i sigurnost.
To je još jedna od zabluda, stan nije tvoj dok ga ne otplatis, samo u tom imaginarijuma vlasništva spucaju ljudi u sredjivanje ogromne novce povrh svega dodatno…ima tih investitora iliti gastarbajtera kojima renta nije presudna, daće za dosta nizu cenu ako delujete kao normalan zakupac…sačekajte 2-3 godine ljudi da vidimo u kom pravcu ide svet, a možda i da kupite pa vam stan ostane gratis u slučaju nekog ludila u ekonomiji, to je kao kad stavite na crno ili crveno, a postoji još i belo i zeleno samo nije odmah bilo jasno …
 
Ovo je baš konzervativna procena. Ja sam stan kod Djerma (između) Bulevara i D.Tucovica, novija zgrada, 50m2 izdao za 600 eur bukvalno za dan i po i to sam mogao da biram između par zainteresovanih strana. Ne pratim nešto posebno cene, ali po svim parametrima ovo je stan vrednosti ispod 150k eur. Stan čija je stvarna (ne nužno oglašena) cena 200k, se izdaje za minimum 800 eur, možda 850.
Opa, momak, pa ti još jedan stan za iznajmljivanje imas 🙂 nije ni čudo sto kontriraš zdravom razumu, i podrzavas ovakve cene i tržište
 
Opa, momak, pa ti još jedan stan za iznajmljivanje imas 🙂 nije ni čudo sto kontriraš zdravom razumu, i podrzavas ovakve cene i tržište
To sam i ja primetio. Prvo je pomenuo stan koji izdaje na NBG, sad jos jedan. Ko zna koliko ih jos izdaje. Jasno je zasto mu se ne svidja ideja o padu cena :) Isto vazi i za ostale koji se mozda nisu izjasnili, samo cute i kontriraju. On je bar iskren. Cast izuzecima koji izdaju stanove, ali nije im cilj da kontriraju svakom argumentu koji govori o potencijalnom padu cena.
Ovo je kao kad bi se vlasnik neke firme ukljucio na forum gde radnici pricaju kako je plata niska, a onda on taj vlasnik firme poceo da im objasnajva kako su plate realne i da bi radnici trebalo da budu srecni sto uopste i imaju platu :)
 
Poslednja izmena:
To sam i ja primetio. Prvo je pomenuo stan koji izdaje na NBG, sad jos jedan. Ko zna koliko ih jos izdaje. Jasno je zasto mu se ne svidja ideja o padu cena :) Isto vazi i za ostale koji se mozda nisu izjasnili, samo cute i kontriraju. On je bar iskren. Cast izuzecima koji izdaju stanove, ali nije im cilj da kontriraju svakom argumentu koji govori o potencijalnom padu cena.
Ovo je kao kad bi se vlasnik neke firme ukljucio na forum gde radnici pricaju kako je plata niska, a onda on taj vlasnik firme poceo da im objasnajva kako su plate realne i da bi radnici trebalo da budu srecni sto uopste i imaju platu :)
Pa sta bi bio problem u toj situaciji?

Valjda i vlasnik ima neku racunicu i logiku, istina je negde izmedju. Naravno da ce radnici uvek kukati da su plate niske, ne znaci da je to jedina istina.

I tvoji postovi su jasno naginjanje u jednu stranu, zelje a ne cinjenice. Samo zato sto u ovom trenutku nisi u prilici da kupis ono sto zelis.

Cim ti naleti prilika koja ti odgovara i za koju si u mogucnosti da platis, odjednom ce trziste postati izbalansirano a Beograd ne toliko los grad za zivot.

Bas se pitam da li recimo libraure i dalje misli ‘polako novosadski’ da ce cene tek padati, sada kada je kupio.
 
Pa sta bi bio problem u toj situaciji?

Valjda i vlasnik ima neku racunicu i logiku, istina je negde izmedju. Naravno da ce radnici uvek kukati da su plate niske, ne znaci da je to jedina istina.

I tvoji postovi su jasno naginjanje u jednu stranu, zelje a ne cinjenice. Samo zato sto u ovom trenutku nisi u prilici da kupis ono sto zelis.

Cim ti naleti prilika koja ti odgovara i za koju si u mogucnosti da platis, odjednom ce trziste postati izbalansirano a Beograd ne toliko los grad za zivot.

Bas se pitam da li recimo libraure i dalje misli ‘polako novosadski’ da ce cene tek padati, sada kada je kupio.
Jedna je stvar navijati za nesto jer imas interes koji se poklapa sa interesom 95% ljudi u zemlji (moglo bi se reci da time radis za neko opste dobro) i biti iskren u vezi sa tim, a druga stvar navijati za nesto jer imas interes, ali se predstavljas kao objektivni sagovornik koji nema interesa, kome je svejedno, nego samo zeli da nas prosvetli ovde na temi :)
Naravno da je normalno da svako ima svoj interes, samo ne volim kad neko krije svoje prave motive, ne samo ovde na temi, nego generalno u zivotu.
 
Poštovani Forumaši! Hteo bi iznati moje lično mišljenje oko kamatnih stopa.
Lično mislim da barem u naredne dve godine NEMA ništa od spuštanja kamatnih stopa. Pre svega vi svi kao da ignorišete činjenicu da je EU u ratu sa Rusijom! I da onda ekonomska logika (nezaposlenost, itd) nema nikakve veze sa stvarnošću. A pošto svi čujemo samo ratne bubnjeve (niko, ali bukvalno niko ne govori ni o primirju, a kamoli o miru), ja ne znam na osnovu čega će doći do smanjenja kamatnih stopa a samim tim i inflacije. Rat je skup i biće još skuplji. Juče je belgijski guverner izjavio da će kamatne stopa u septembru ECB da poveća (a on je član Saveta Guvernere ECB). Tako da s 99% sigurnosti možemo reći da barem za 0,25% kamata ide gore.
Mi smo barem u Srbiji videli 1991, 1992 i 93 kako je inflacija i kamate divljale. Dobro mi smo bili mali, zatvoreni itd. Ali vidite sad Rusiju, isto diže kamatu u nebesa...
Jeste da to nije tema ovog foruma, ali do 2026 svi učesnici (NATO i Rusija) prave planove za povećanje potrošnje na odbranu i povećanje broja vojnika. A svi znate da je vojnik neproduktivan i samo troši i košta.
Ukratko, moje mišljenje - kamate na gore još min 3 godine, inflacija isto (bez obzira šta pričaju) - jer svi će raditi isto ili slično što je Milošević radio. Štampati je lakše nego zaustaviti rat.
Ujedno moramo da razgraničimo US od EU. Oni jesu u proxy ratu ali je ipak rat na evropskom tlu.
Šta to znači za rate kredita - samo veće rate kredita. Skupljaju keš i povlače ga odakle god znaju i umeju.
Šta to znači za nekretnine - pre svega sporija prodaja (i pad prometa) i možda niže cene (10%, a možda i niže ako nekom bude gorilo). Opet govorim za novogradnju i za bolje lokacije.
KEŠ će postati JAKO skupa i tražena roba kao i kod nas 1992 i ostalih ratnih godina.
 
Vrh