Šta je novo?

Cene nekretnina

O tome sam vec pricao. Ako imas 100k kesa a ostatak hoces da podignes kredit za kupovinu. Isto ce te kostati stan od 200k u Beogradu i skoro 300k u Beču.
Sada vidimo da je slicno i za komsije iz okruženja.
Avenger Defke se tada busao u grudi da to nije istina, trazio specijalne promocije banaka za kredite, pisao stosta a onda su skrenuli temu na neki tralala tekst iz medija i spamovali porukama.
 
Poslednja izmena:
Poplava istih je zbog negativnog nataliteta i odliva sposobne radne snage. Ma koliko njih dolazilo ovde, više njih, KVALITETNIJIH će odlaziti. Opet gledaš samo jedan deo realnosti čisto da bi dizao hajp ovde na temi, dok ti Havaji gore u plamenu.
puce aloha paradajz.

Nego ne dolaze samo zbog toga. Dolaze jer ti nasi najnizi poslovi su za nekoga premija tipa sobarice u hotelu a nasi to vise nece. Isto se desilo i sa zapadom.
Kada drzava postane visokorazvijena onda pocne to da se desava. Jedino dobro i pozitivno us vemu tome je sto ce nasi raditi uglavnom bolje poslove!
 
puce aloha paradajz.

Nego ne dolaze samo zbog toga. Dolaze jer ti nasi najnizi poslovi su za nekoga premija tipa sobarice u hotelu a nasi to vise nece. Isto se desilo i sa zapadom.
Kada drzava postane visokorazvijena onda pocne to da se desava. Jedino dobro i pozitivno us vemu tome je sto ce nasi raditi uglavnom bolje poslove!
Ajmo sad realno, koji to mi razvojni centar imamo i koje grane industrije nas svrstavaju u visokorazvijenu zemlju?
Mi nismo mogli da resimo problem nezaposlenosti i glavna politička orijentacija nam je bila ka privlacenju stranih kompanija koje su radno intenzivne. Za to smo davali subvencije (ne kazem da je to lose, mada mogli smo i domacim firmama isto). Ovde su se otvarali pogoni ali ne i razvojni centri. Sada ako ne uvezemo zilion Nepalaca da radi za minimalac, i radno intenzivne fabrike se zatvore, sta mi onda zapravo dobijamo?!?
Mi smo od bombardovane zemlje sa unistenom industrijom usli u kriminalne privatizacije i tako usli u tranziciju. Put od pune zaposlenosti do otvaranja boljih ,,razvojnih" zanimanja nismo imali.
 
puce aloha paradajz.

Nego ne dolaze samo zbog toga. Dolaze jer ti nasi najnizi poslovi su za nekoga premija tipa sobarice u hotelu a nasi to vise nece. Isto se desilo i sa zapadom.
Kada drzava postane visokorazvijena onda pocne to da se desava. Jedino dobro i pozitivno us vemu tome je sto ce nasi raditi uglavnom bolje poslove!
Da, ali npr. vozači autobusa i kamiona na zapadu ne odlaze u druge zemlje da voze, dok naši i dalje odlaze pa moramo da uvozimo iste iz Bangladeša. O tome se radi. Posla ima, ali nije dovoljno plaćen pa su ljudi primorani da idu na zapad. Dok nama onda dolazi radna snaga iz Azije i Afrike. To je kao da doniraš svoju, zdravu krv nekom bogatom, koji hoće da plati, a onda nedostatak te krvi nadomešćuješ nekom manje kvalitetnom ili neodgovarajućom. Tako da nismo uporedivi sa zapadom. Po tom pitanju smo posebna kategorija. Dovoljno je samo da vidiš gde smo u odnosu na okolne države. Ne mračim, bitno je da znamo gde se realno nalazimo. Alio ti forsiraš taj pogled kroz ružičaste naočare potpuno odsečen od jednog dela realnosti.
 
Pa i nad popom ima pop. Imas ljude koji iz Austrije odu u Svajcarsku :)
Screenshot 2023-08-30 at 1.54.45 AM.png


Mi smo visoko razvijena drzava zato sto je veliki deo planete zemlje ....
 
U Srbiji je ogromna nestašica radne snage za slabo plaćena zanimanja za koje je nužno poznavanje srpskog jezika. Npr. paket iz inostranstva se čeka više od mesec dana da prođe Beogradsku carinarnicu jer u Beogradu neće niko da radi taj posao za pare koje se nude. A ne možeš uvesti nekog iz Bangladeša i zaposliti ga u carinarnici. Isti problem imaju kurirske službe, naročito jer funkcionišu po principu 50% vožnja 50% zivkanje ljudi na telefon.
 
Izgleda da sve zavisi ko sta zeli da vidi. :)
 
Mi smo visoko razvijena drzava zato sto je veliki deo planete zemlje ....

Slažem se, veliki deo planete je crna rupa, prenaseljen gde život ne vredi i prosečni Srba koji nije video dalje od EU to ne zna. Npr:

Ali opet, to nije bio odgovor na moje pitanje. Kako sprečiti odliv stranih investicija zbog pritiska porasta minimalca zbog inflacije?
 
Još jedna u nizu vesti o padu kirija.

Izgleda sada svaka televizija ciklično prvo pad kirija, pa pad prometa i "stabilizacija cena nekretnina". I tako na svakih par dana. U svakom slučaju Hype je nestao iz svih medija.
 
Neminovno je vraćanje velikog broja radnika iz Nemačke nazad u Srbiju, naročito onih sa "taze" dozvolama.

Nestao je hype i oko kupovine nekretnina i oko odlaska u inostranstvo.
 
Neminovno je vraćanje velikog broja radnika iz Nemačke nazad u Srbiju, naročito onih sa "taze" dozvolama.

Nestao je hype i oko kupovine nekretnina i oko odlaska u inostranstvo.
Da li se ti to šališ ili? Mediana 560e.
Potrošačka korpa je bila na na početku Q4 2022 bila 90k. Sada je preko 100k.
80% stanovništva radi za hranu i komunalije. Ima štednju do 500e. Njih ne zanima cena stanova nego kako da plate struju.


Itekako nije nestao hype. Cak ocekujem da ce se povecati u toku 2024.
 
Neminovno je vraćanje velikog broja radnika iz Nemačke nazad u Srbiju, naročito onih sa "taze" dozvolama.

Nestao je hype i oko kupovine nekretnina i oko odlaska u inostranstvo.
Hype oko odlaska ili ostanka u inostranstvu vrlo brzo nestane kad ljudi počnu da uviđaju SVE troškove koje imaš na Zapadu, a koje nisu ni znali... A pre su poredili samo koliko košta hleb i cigarete i možda ulje u Srbiji i EU... Kad se u kalkulacije uključi, kirija ili hipoteka, pa par osiguranja, pa raznorazni porezi (na pse, na odvodne vode, na brane, itd...). Onda kad ti država opali 51% poreza na platu a na bonuse 55,5% vrlo brzo svi počnu pevati drugu pesmu. Ali dobro. Svako treba da proba i sam da vidi gde mu je bolje za život i za rad. 100 ljudi 100 ćudi.
 
Itekako nije nestao hype. Cak ocekujem da ce se povecati u toku 2024.
Takodje. Za vikend bio sa jednim starim poznanikom, radi u Nemačkoj (gradjevinac), dobio papire, odveo celu porodicu. Pitam kad pre i tako lako dobi papire, kaže, toliki je tamo haos sa radnicima da sve može da se završi.

Hype oko odlaska ili ostanka u inostranstvu vrlo brzo nestane kad ljudi počnu da uviđaju SVE troškove koje imaš na Zapadu, a koje nisu ni znali...
Hajde nam iskalkuliši koliko ti novca ostane ovde posle minimalca, a koliko "na zapadu".
 
Hajde nam iskalkuliši koliko ti novca ostane ovde posle minimalca, a koliko "na zapadu".
Ne mora minimalac. Evo 2 plate. Jedna 700 a druga 550e. To ima 80% ljudi u Srbiji. Kirija/ kredit ne mora da udje u kalkulaciju.
Samo da počnemo za hranu 100k rsd tj 850evra. Komunalije 200 evra. Ne mora dalje.
 
Takodje. Za vikend bio sa jednim starim poznanikom, radi u Nemačkoj (gradjevinac), dobio papire, odveo celu porodicu. Pitam kad pre i tako lako dobi papire, kaže, toliki je tamo haos sa radnicima da sve može da se završi.


Hajde nam iskalkuliši koliko ti novca ostane ovde posle minimalca, a koliko "na zapadu".
Kalkulacije koliko ti ostane na Zapadu s minimalcem su jako nezahvalne i ne znam kako bi to izracunao. Ukratko za Ljude s MINIMALCEM zapad je BOLJI 10x. Za visi srednji sloj, koji ne spada u te siromasne, ali ni u one bogate je najgori. Jer nemas nikakve subvencije od drzave. sve placas max kao da si Bill Gates ili slicni. Za te ljude je u Srbiji poresko opterecenje mnogo povoljnije i mnogo vise ustede i bolje zive.
To su ljudi koji u Srbiji zaradjuju 2-3k eura neto po muzu/zeni. Znaci oko 4-5k neto mesecno porodicno.
A na Zapadu oko 7-9k porodicno neto mesecno.
O tim ljudima ja pricam.
 
To su ljudi koji u Srbiji zaradjuju 2-3k eura neto po muzu/zeni. Znaci oko 4-5k neto mesecno porodicno.
A na Zapadu oko 7-9k porodicno neto mesecno.
O tim ljudima ja pricam.
U suštini ko nema na nivou porodice makar 2k eur i reseno stambeno pitanje, bolje mu je da ode iz Srbije jer ce ziveti bolje. Makar 2.8k eur sa neresenim stambenim pitanjem u Bg-u. To hoćeš da kažeš 🙂.
Za one koji imaju preko 3k i reseno stambeno pitanje, da ne kukaju bez razloga.
 
U zapadnoj Evropi je vrlo teško doći do posla sa minimalcem ako nemaš EU pasoš, ne daju lako radne dozvole za đubretare i bacače kofera. Ko ode sa srpskim pasošem po pravilu zarađuje više od minimalca. Kako ekonomija usporava, tako prvo ide zaustavljanje novog zapošljavanja, pa zatim se smanjuju radni sati i na kraju kreću otkazi.

Jedno je želja za odlaskom iz Srbije, drugo je mogućnost.
 
Steta sto je ovako nesto tesko sprovesti u R.Srbiji...Pogledajte prilog 171526
Sreća što ovakve gluposti ne prolaze u Srbiji. Da su zakucali rente kad su Rusi došli, ostale bi na visokom nivou. Ovako su pale.

Netržišne odluke vlasti su stvorile krizu, dodatne netržišne odluke će samo da otežaju stvari. EU se pretvara u SSSR, a tako će i da završi.
 
Kalkulacije koliko ti ostane na Zapadu s minimalcem su jako nezahvalne i ne znam kako bi to izracunao. Ukratko za Ljude s MINIMALCEM zapad je BOLJI 10x. Za visi srednji sloj, koji ne spada u te siromasne, ali ni u one bogate je najgori. Jer nemas nikakve subvencije od drzave. sve placas max kao da si Bill Gates ili slicni. Za te ljude je u Srbiji poresko opterecenje mnogo povoljnije i mnogo vise ustede i bolje zive.
To su ljudi koji u Srbiji zaradjuju 2-3k eura neto po muzu/zeni. Znaci oko 4-5k neto mesecno porodicno.
A na Zapadu oko 7-9k porodicno neto mesecno.
O tim ljudima ja pricam.
Znači za jedno 70% Srbije zapad je bolji 10x. O tome se radi jer po vradovićima ostaće u Srbiji samo visokoplatežni ljudi jer nam ekonomija cveta. Svidelo se nama ili ne, priznali ili ne, velika većina u Srbiji prima platu do 500e max 600e. A to su upravo firme i ljudi koje bi vradovic da "otkači" iz Srbije.

Za ove druge koje si naveo, visokoplatežne, se generalno slažem, ostaće im više i živeće bolje ali, kad ti zatreba sistem ili institucije... zbog toga i taj deo ljudi odlazi. Nema ih mnogo ali ih ipak ima.

@Salev85
Generalno mislim da povećanje minimalca na 400e neće mnogo uticati na poslodavce. I dalje je to jeftina radna snaga, a vrednost minimalca daleko ispod potrebnog za normalan život. Neće imati extra profit ali će im profit i dalje biti veći nego negde drugde u EU.
 
Znači za jedno 70% Srbije zapad je bolji 10x. O tome se radi jer po vradovićima ostaće u Srbiji samo visokoplatežni ljudi jer nam ekonomija cveta. Svidelo se nama ili ne, priznali ili ne, velika većina u Srbiji prima platu do 500e max 600e. A to su upravo firme i ljudi koje bi vradovic da "otkači" iz Srbije.
Toliko cvetamo da će minimalac od 400e oboriti celu ekonomiju.

Jurimo, kakvi smo ludaci!!! Kidare!
 
Vrh