Šta je novo?

Cene nekretnina

"malo veca" - 30% veca.
"mogu naci i po nizim cenama" - jedno 40% nizim cenama.

Kakvi inputi takva i statistika.
NIje 30% veca, nego 15%. Na numbeo sajtu stoji 686 evra, a trenutno zvanicno je 800, to je razlika 15%.
Sto se tice kirije, ako kazes da su 40% nize cene, to znaci da jednosoban (stan sa jednom spavacom sobom, sto je oko 40m2) umesto 757.10 evra moze da se nadje za 450 evra. U oglasima su znatno vece cene, ali moj drug bas toliko placa na Vracaru. Kad sam to rekao, niko mi nije verovato, ali slozicu se da 40m2 u centru Beograda treba da se izdaje za 400 evra. Ako stan u centru Beograda kosta tipa 3.500 e/m2, tih 40m2 bi kostalo 140.000 evra. Ako naplacujes kiriju 450 evra mesecno, za godinu dana to je 5.400 evra, to je 26 godina potrebno da izdajes da bi povratio ulozeno, pod pretpostavkom da ne placas poreze i nemas nikakve troskove oko stana, sto nije bas realan scenario.
Ajde sad se odluci, koliko iznosi kirija za jednosoban (oko 40m2) stan u centru Beograda? 700-800 evra, po cemu Beograd ispada bukvalno jedan od najskupljih gradova na svetu, ili 400-500 evra sto kupovinu nekretnina (za investicione namene) po ovim cenama cini neisplativim, tj. ROI je jako nizak?
 
NIje 30% veca, nego 15%. Na numbeo sajtu stoji 686 evra, a trenutno zvanicno je 800, to je razlika 15%.
930 evra je zvanicno - https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/statisticalrelease/?p=13675&a=24&s=2403?s=2403
Ajde sad se odluci, koliko iznosi kirija za jednosoban (barem 40m2) stan u centru Beograda?
Za jednosoban u centru nisam siguran, jer je to i za turiste najtrazenija kategorija, ali jednosoban na periferiji sigurno nije u proseku 500e. Ne znam dal je okolina Arene centar, ali ja tu trosoban stan placam skoro duplo manje od ovoga sto je navedeno kao prosek. A uzeo sam ga u sred najvece navale Rusa prosle godine.

Na Numbeu se konstantno potcenjuje prosecna plata a pumpaju troskovi u Bg. E sad mozda je to karakteristicno za vecinu gradova u Evropi a mozda je svaki specifican na svoj nacin.

U Bangaloru recimo stoji da je prosecna plata skoro 1500e sto veze sa zivotom nema. Ocigoldno tamo anketu popunjavaju samo programeri.
 
Poslednja izmena:
Živo me zanima odakle oni vade taj "prosek kirija" kad niko živi ne prijavljuje dohodak na isti niti plaća porez. Verovatno obrnuli par oglasa i kao eto, to je prosečna kirija.

Ako naplacujes kiriju 450 evra mesecno, za godinu dana to je 5.400 evra, to je 26 godina potrebno da izdajes da bi povratio ulozeno, pod pretpostavkom da ne placas poreze i nemas nikakve troskove oko stana, sto nije bas realan scenario.
A šta je realno? Da imaš roi 10-15godina? Nije ni čudo što stojite u redu da kupite stan ;) ili dva, tri...

r7wmWVx.png
 
Živo me zanima odakle oni vade taj "prosek kirija" kad niko živi ne prijavljuje dohodak na isti niti plaća porez. Verovatno obrnuli par oglasa i kao eto, to je prosečna kirija.


A šta je realno? Da imaš roi 10-15godina? Nije ni čudo što stojite u redu da kupite stan ;) ili dva, tri...

r7wmWVx.png
Numbeo je jedna velika anketa, znaci ti, ja, bilo ko sa foruma, mozemo u svakom trenutku da popunimo cene i oni ce prikazati neki prosek.

U sustini gradovi sa dosta upisa bi trebalo da budu precizniji ali se cesto provlace neka opsta misljenja koja jednostavno nisu tacna. Kod nas se na svakoj vesti o prosecnoj plati redovno pise kako je ‘pravi prosek’ 50k dinara i verovatno dosta ljudi tako i unosi.

Sigurno da nije Beograd jedini u kome se tako gresi, naveo sam vec Bangalor gde se desava obrnuto, prosecna plata se precenjuje jedno 10 puta.
 
Naši političari rekoše da nam je hrana skupa da ne bi ljudi iz okolnih zemalja kupovali velike količine i time nas ostavljali bez hrane. Pa jedno pitanje, zašto su neki NAŠI proizvodi jeftiniji kod njih nego kod nas. Evo uzmimo ovaj primer

gnY0bHp.jpg


Dakle, neko je na ovu robu platio izlazno carinjenje, ulazno carinjenje, špediciju, transport i logistiku, maržirao i stavio JEFTINIJE nego kao neko da je samo poručio iz veleprodaje i dostavio kamionom.

 
Živo me zanima odakle oni vade taj "prosek kirija" kad niko živi ne prijavljuje dohodak na isti niti plaća porez. Verovatno obrnuli par oglasa i kao eto, to je prosečna kirija.


A šta je realno? Da imaš roi 10-15godina? Nije ni čudo što stojite u redu da kupite stan ;) ili dva, tri...

r7wmWVx.png
Ovo za bruto plate nije dobro radjeno, samo su uzeli su brojku u koju ulaze i rashodi po osnovu ugovora sa fizickim licima i podelili sa brojem zaposlenih. Za mnoge od ovih na spisku ima malo zaposlnih i citava mreza privermeno / povremenih, oml. zadruga i slicnoga.
 
Naši političari rekoše da nam je hrana skupa da ne bi ljudi iz okolnih zemalja kupovali velike količine i time nas ostavljali bez hrane. Pa jedno pitanje, zašto su neki NAŠI proizvodi jeftiniji kod njih nego kod nas. Evo uzmimo ovaj primer

gnY0bHp.jpg


Dakle, neko je na ovu robu platio izlazno carinjenje, ulazno carinjenje, špediciju, transport i logistiku, maržirao i stavio JEFTINIJE nego kao neko da je samo poručio iz veleprodaje i dostavio kamionom.

Jednostavno je. Može da bude i monopol razlog, naravno, ali i ne mora. Ima više razloga zašto je neka roba negde jefitnija, nije to tako jednostavno.

Na konkrentom primeru je moguće da se firme bore za tržište i nižom cenom, ili može politika da bude razlog, ili nesto treće. Na primer, Dijamant je u hrvatskom vlasništvu, i šta sad. Hoće li neko da pita zašto firma sa hrvatskim vlasništvom prodaje skuplje ulje u Srbiji?

Akcijska cena 1.15eur u Cg, a u Srbiji je to ulje na akciji 150 din, tj 1.27eur u istom tom hrvatskom lancu prodavnica. Zanemarljiva je razlika u ceni, pritom što je akcijska cena, pa se drugačije i formira.

Edit:typo
 
Poslednja izmena:
Crna Gora je ukinula PDV na ulje (za carinu ne znam, ne bi me cudilo da i nje nema).
Ali sam siguran da ima drugih primera, i jednostavno je cepaj marzu dok promet ne padne (previse)
 
Jednostavno je. Može da bude i monopol razlog, naravno, ali i ne mora. Ima više razloga zašto je neka roba negde jefitnija, nije to tako jednostavno.

Na konkrentom primeru je moguće da se firme bore za tržište i nižom cenom, ili može politika da bude razlog, ili nesto treće. Na primer, Dijamant je u hrvatskom vlasništvu, i šta sad. Hoće li neko da pita zašto firma sa hrvatskim vlasništvom prodaje skuplje ulje u Srbiji?

Akcijska cena 1.15eur u Cg, a u Srbiji je to ulje na akciji 150 din, tj 1.27eur u istom tom hrvatskom lancu prodavnica. Zanemarljiva je razlika u ceni, pritom što je akcijska cena, pa se drugačije i formira.

Edit:typo
Akcijska cena je 1.14e, normalna 1.15e. Znam Ja zbog čega sve "može" da bude skuplje ali nije. Znam zašto je rio mare skuplji kod nas nego u Italiji. Ili misliš da firma koja posluje i proizvodi u Srbiji prodaje marketima u Srbiji skuplje nego marketima u CG pored svih dodatnih troškova? Razlika je zanemarljiva, ali dinar po dinar... Svakako smo mnogo veće tržište od CG da bi se tamo neko borio sa konkurencijom. Suština je da je kod nas skupo da nam nebi "oni tamo" pokupovali hranu, a oni prodaju našu hranu jeftinije nego mi kod nas. Logički zaključujemo da su naši marketi više maržirani jer - tigar (nije guma), iako verovatno ima i političkog razloga.
 
Poslednja izmena:
Opet, cak i sa tom korekcijom za platu dolazimo na nivo iznad 2020. godine
Za jednosoban u centru nisam siguran, jer je to i za turiste najtrazenija kategorija, ali jednosoban na periferiji sigurno nije u proseku 500e. Ne znam dal je okolina Arene centar, ali ja tu trosoban stan placam skoro duplo manje od ovoga sto je navedeno kao prosek. A uzeo sam ga u sred najvece navale Rusa prosle godine.
Slazem se da cene na ovom sajtu nisu bas u potpunosti tacne. Plus nije bas precizno definisano sta je centar, a sta nije centar. Ali je pitanje da li se u obzir uzimaju cene po oglasima ili cene po kojima se nesto izdaje, i iz kog perioda su cene. Ispada da su cene u oglasima u proseku nize od ovih na numbeo, ali moguce da je numbeo popunjen u velikoj meri podacima turista ili u periodu nakon dolaska Rusa. SLazem se da periferija mozda vise odskace, ali mozda sam i ja "outside of city center" lose preveo kao periferija, mozda se tu uopste ne misli na periferiju, nego da delove grada koji su na Ok lokaciji, ali nisu bas centar.. Takodje, slozicemo se, realne cene izdavanja su nize od onih u oglasima. I sam kazes da placas skoro duplo manju cenu nego ovu navedenu ovde, sto znaci da je niza nego cena u oglasima. Takodje, jos pre nekoliko meseci sam pisao o tome da moj drug na Vracaru placa stan od 40+ m2 450 evra, novogradnju, ne mogu da kazem da je lux, ali je lep stan sa novim stvarima.
Ne znam kakve su cene bile prosle godine, ali sve informacije govore u prilog tome da su kirije pale u odnosu na proslu godinu. U nekim clancima pise da je pad do 30%, a u Beogradu 8% (https://www.blic.rs/biznis/nekretni...u-i-srbiji-cene-su-nize-i-do-30-odsto/zffwf9j), gledajuci oglasene cene.
Znaci, mozemo se sloziti da su kirije pale i da se stanovi mogu naci dosta jeftinije i u odnosu na numbeo i u odnosu na oglase.
U svakom slucaju, cak i da kirije korigujemo za neki procenat, dolazimo manje-vise do nivoa iz 2020. godine koji opet nije bio nimalo nizak. Naravno, ako korigujemo kirije za veci procenat ispalo bi da je sad bolje nego 2020., ali se postavlja pitanje zasto bismo korigovali cene samo za Beograd, zasto bismo pretpostavili da su za druge gradove cene tacne, a samo za Beograd nisu.
Živo me zanima odakle oni vade taj "prosek kirija" kad niko živi ne prijavljuje dohodak na isti niti plaća porez. Verovatno obrnuli par oglasa i kao eto, to je prosečna kirija.
Mozda su ove cene nastale na osnovu toga sto svi ocekuju da IT strucnjaci iz Rusije koji ne pitaju za cenu se odluce bas za njihov stan. :)
A šta je realno? Da imaš roi 10-15godina? Nije ni čudo što stojite u redu da kupite stan ;)
Ja ne kupujem za investiciju. Samo kazem da kirije ne mogu da rastu jer su manje-vise ogranicene visinom plate, i da zbog toga sto neki racunaju na ROI od 10-15 godina, a u praksi treba mnogo vise, to smanjuje traznju i dodatno utice na pad cena. Iskreno, ja bih voleo da ROI za izdavane stanova bude sto nizi. Naravno da to ne znaci da ljudi vise nece kupovati stanove investiciono, ali i tu ce sigurno biti znacajnijeg pada.

Suma sumarum, volim da pokrenem ovakve teme. Ovi podaci koje sam nasao pokazuju da je Beograd skup ne samo za kupovinu nekretnina, nego i za rentiranje stana. Mozda nije skuplji u odnosu na 2020. godinu, mozda podaci nisu bas najbolji, ali smo dosli do 2 bitna zakljucka:
  • Cena iznajmljivanja stana u Beogradu u odnosu na platu se ne razlikuje mnogo od cene iznajmljivana stana u Sangaju u odnosu na platu, gde su nekretnine mnogo skuplje cak i u odnosu na Beograd.
  • Kirije su opale u odnosu na proslu godinu i nize su u praksi nego u oglasima, i ne mogu mnogo da rastu jer su vec previsoke i ogranicene platama, sto smanjuje investicionu traznju za nekretninama, sto je dobra stvar. Neki i dalje sanjaju o tome da stan izdaju Rusima koji ne pitaju za cenu, ali mislim da ce ih trziste uskoro vratiti u realnost.
 
Uloga drzave i jeste da resava probleme na trzistu,
Gospode boze sta ja citam...

Onaj juce napade zenu sto je kupila stan za koji je on procenio da je nekome bio potrebniji...

Sta je sledeca ideja, neka drzavno partijska komisija da se napravi pa da izvrsimo nacionalizaciju? 🤣 U komisiji bi bili ljudi koji znaju realnu cenu nekretnina, kirija, poreza i kome treba dodeliti stan.
 
  • Cena iznajmljivanja stana u Beogradu u odnosu na platu se ne razlikuje mnogo od cene iznajmljivana stana u Sangaju u odnosu na platu, gde su nekretnine mnogo skuplje cak i u odnosu na Beograd.
  • Kirije su opale u odnosu na proslu godinu i nize su u praksi nego u oglasima, i ne mogu mnogo da rastu jer su vec previsoke i ogranicene platama, sto smanjuje investicionu traznju za nekretninama, sto je dobra stvar. Neki i dalje sanjaju o tome da stan izdaju Rusima koji ne pitaju za cenu, ali mislim da ce ih trziste uskoro vratiti u realnost.
Pa nismo mogli izvuci oba ova zakljucka. Ili su cena iznajmljivanja kao u Sangaju ili su cene nize nergo u oglasima (plate definitivno jesu vise nego sto je navedeno).
 
Gospode boze sta ja citam...

Onaj juce napade zenu sto je kupila stan za koji je on procenio da je nekome bio potrebniji...

Sta je sledeca ideja, neka drzavno partijska komisija da se napravi pa da izvrsimo nacionalizaciju? 🤣 U komisiji bi bili ljudi koji znaju realnu cenu nekretnina, kirija, poreza i kome treba dodeliti stan.
Znamo da izdajes stan, pa ti se ne svidja ta ideja. Kao sto je rekao marketwatcher kome nisi znao da odgovoris, lako je dobiti stan dzabe u komunizmu i profitirati od njega u kapitalizmu i pricati kako je komunizam los jer ti se ne isplkati da jos neko kupi stan sem tebe. Vise bi voleo da mu izdajes, jel tako? :)
Pa nismo mogli izvuci oba ova zakljucka. Ili su cena iznajmljivanja kao u Sangaju ili su cene nize nergo u oglasima (plate definitivno jesu vise nego sto je navedeno).
Cene iznajmljivanja u odnosu na visinu plate su priblizne onima u Sangaju, iako su cene nekretnina u odnosu na visinu plate tamo skoro 2.5 puta vece.
Primera radi, evo 50m2 u uzem centru Sangaja, stan koji bi kod nas bio oglasen kao lux, 1.142 EUR mesecno:
Vise od toga traze u BgH2O.
A to sto su cene nize znaci da mnogi traze vise nego sto nesto vredi, jer i dalje sanjaju o Rusima punim para, pa kupuju nekretnine racunajuci na kiriju koju bi zeleli, a ne kiriju koju bi mogli da ostvare.
Ne vidim kako jedno iskljucuje drugo: kirije su ogromne, ali to stanje nije odrzivo, zbog toga padaju i zbog toga su u praksi nize nego oglasene (u praksi je uvek nize, ali verujem da je sad ta razlika izmedju oglasenih i realizovanih kirija mnogo veca nego ranije, ili cak i da nije, da stanovi mnogo duze stoje prazni nego ranije).
 
Cene iznajmljivanja u odnosu na visinu plate su priblizne onima u Sangaju, iako su cene nekretnina u odnosu na visinu plate tamo skoro 2.5 puta vece.
Primera radi, evo 50m2 u uzem centru Sangaja, stan koji bi kod nas bio oglasen kao lux, 1.142 EUR mesecno:
Vise od toga traze u BgH2O.
A to sto su cene nize znaci da mnogi traze vise nego sto nesto vredi, jer i dalje sanjaju o Rusima punim para, pa kupuju nekretnine racunajuci na kiriju koju bi zeleli, a ne kiriju koju bi mogli da ostvare.
Ne vidim kako jedno iskljucuje drugo: kirije su ogromne, ali to stanje nije odrzivo, zbog toga padaju i zbog toga su u praksi nize nego oglasene (u praksi je uvek nize, ali verujem da je sad ta razlika izmedju oglasenih i realizovanih kirija mnogo veca nego ranije, ili cak i da nije, da stanovi mnogo duze stoje prazni nego ranije).
Ne znam sta je poenta na kraju. Kazemo da su i plate vece i kirije u praksi manje. Znaci da nije odnos kao u Sangaju.
Sangaj, sa jos nekoliko kineskih gradova, ima najgori price-to-rent ratio i rental yield na svetu. Zasto bi to uopste bio neki reper za poredjenje?
 
Ne znam sta je poenta na kraju. Kazemo da su i plate vece i kirije u praksi manje. Znaci da nije odnos kao u Sangaju.
Sangaj, sa jos nekoliko kineskih gradova, ima najgori price-to-rent ratio i rental yield na svetu. Zasto bi to uopste bio neki reper za poredjenje?
Samo hocu da pokazem koliko je u Beogradu skupo i kupiti nekretninu i placati kiriju. Imas gradove gde je lakse kupiti stan jer su cene znatno nize nego u Beogradu u odnosu na visinu plate. A imas i gradove kao sto je Sangaj gde nekretnine jesu skupe za kupovinu, ali su kirije relativno niske. Upravo je Sangaj primer toga da cene nekretnina mozes da pumpas (do neke granice), ali kirije ne mozes, jer zavise uglavnom od plate, sto je u sustini super. A posto visina kirije ne moze znacajnije da raste, nego cak i opada, to znaci da i cene nekretnina ne mogu znacajnije da rastu, i da ce i one verovatno padati.
Nadji mi neki grad u svetu gde je istovremeno i tesko kupiti stan kao sto je tesko u Beogradu, a gde je istovremeno i kirija jako visoka u odnosu na platu. Evo, Sangaj je jedan primer gde su cene skoro 2.5 puta vece za kupovinu, a kirije vece za nijansu. Daj jos neki grad u svetu.
Poenta price jesta da budemo svesni da su cene trenutno previsoke (zbog cega ce verovatno padati) i da rast koji smo do sad imali ce verovatno moci samo da se sanja naradnih X godina.
 
Poslednja izmena:
Samo hocu da pokazem koliko je u Beogradu skupo i kupiti nekretninu i placati kiriju. Imas gradove gde je lakse kupiti stan jer su cene znatno nize nego u Beogradu u odnosu na visinu plate. A imas i gradove kao sto je Sangaj gde nekretnine jesu skupe za kupovinu, ali su kirije relativno niske. Upravo je Sangaj primer toga da cene nekretnina mozes da pumpas, ali kirije ne mozes, jer zavise uglavnom od plate, sto je u sustini super. A posto visina kirije ne moze znacajnije da raste, nego cak i opada, to znaci da i cene nekretnina ne mogu znacajnije da rastu, i da ce i one verovatno padati.
Nadji mi neki grad u svetu gde je istovremeno i tesko kupiti stan kao sto je tesko u Beogradu, a gde je istovremeno i kirija jako visoka u odnosu na platu. Evo, Sangaj je jedan primer gde su cene skoro 2.5 puta vece za kupovinu, a kirije vece za nijansu. Daj jos neki grad u svetu.
Beograd je 178. od 350 gradova na ovoj listi po rent-to-price ratio, znaci tacno negde na sredini u uskladjenosti cena i rente. (iako je zbog potcenjivanja prosecne plate i relativna skupoca cena i relativna skupoca rente precenjena). Nismo ni blizu neuskladjenosti cena i renti kao u Sangaju.
Svaki grad koji ima manji taj index a veci price-to-income ima i gore cene i gore rente. Ima ih poprilicno na toj listi.


Poenta price jesta da budemo svesni da su cene trenutno previsoke (zbog cega ce verovatno padati) i da rast koji smo do sad imali ce verovatno moci samo da se sanja naradnih X godina.
Pa dobro, to je uvek poenta tvojih postova :) Nisi morao praviti ovaj detour do Sangaja, kad on zapravo pokazuje da balon moze da se naduvava jos mnogo vise.
 
Laissez-faire ideje najjace kod naslednika komunisticke birokratije, stanova po centru otkupljenih budzasto i ostalih pokondirenih Srba, sve dok im stecene privilegije i haoticna trzisna situacija i preraspodela dohotka i bogatstva ide u prilog.

E a kad krene nizbrdo, onda se bez pardona traze olaksice, moratorijumi, pomoc od drzave - i sve to da im opet placa onaj koji ima manje love od njih.

Eto, ispravio sam ti ovo.
Kakav ogorčeni stav. Pa ceo drustveni poredak u bilo kojoj zemlji počiva na neotuđivosti lične svojine. Niko nije rekao da je to fer, ispravno pravično, ali zar je išta u životu? Nedostatak dobrog ukusa je likovati i smatrati se superiornijim u odnosu na nekoga na osnovu materijalnog statusa, ali ovde se plasiraju krajnje opasne i sulude teorije o ograničavanju imovine koje su na nivou boljsevicke Rusije, a ne Evrope u 21. veku.
 
Kakav ogorčeni stav. Pa ceo drustveni poredak u bilo kojoj zemlji počiva na neotuđivosti lične svojine. Niko nije rekao da je to fer, ispravno pravično, ali zar je išta u životu? Nedostatak dobrog ukusa je likovati i smatrati se superiornijim u odnosu na nekoga na osnovu materijalnog statusa, ali ovde se plasiraju krajnje opasne i sulude teorije o ograničavanju imovine koje su na nivou boljsevicke Rusije, a ne Evrope u 21. veku.
Pa "savremena zapadna Evropa" danas ograničava imovinu Rusa, tačnije "zamrzava" je.
I dan danas se u savremenim društvima vrše eksproprijacije (npr. za izgradnju puteva, dalekovoda ...), pa čak i svojevrsne konfiskacije (npr. oduzimanje imovine u krivičnom postupku).
Privatna svojina nije nikakva sveta krava ni u savremenim društvima. Ko zna šta će se dešavati za par decenija pogotovo ukoliko dodje do rata većih razmjera.
 
Vrh