Šta je novo?

Cene nekretnina

Pa upravo to.

Evo u Srbiji je u junu nominalna prosecna plata veca za 15%. http://www.cekos.rs/prosečne-neto-zarade-plate-jun-2023-godine

Dok je prosecna cena stana skocila za 13%.

Na toj smo otprilike trajektoriji.
Da ali po toj tvojoj i Pericinoj logici, opet onda ispada da je najbolje vreme za kupovinu na kredit-sada. Jer po toj trajektoriji cena kvadrata raste za manje nego sto raste plata, sto znaci da rast plata jede cenu po kojoj si uzeo. Ti kupis stan i zakucas za jednu cenu (iako sa terenutno vecom kamatom), ali sa svakim povecanj plata, tebi postaje sve lakse, jer je spram vrednosti novca cena po kojoj si kupio sve manja i sve bolja. Zar ne?
 
Jel ima neko informaciju kako nam se drze investitori u Srbiji (ja sam nesto sitno nacuo da su pocela da se povecavaju kasnjenja i da se sve vise nudi kompenzacija ali nemam nesto previse informacija) posto je u Nemackoj jos jedan igrac "pukao" (ukupno 6ti za poslednjih mesec dana i to bez da racunam manje igrace). Malo mi je cudno da je tu dole renesansa 🙂
Screenshot_2023-08-25-16-56-57-198_com.android.chrome.jpg
 
Da ali po toj tvojoj i Pericinoj logici, opet onda ispada da je najbolje vreme za kupovinu na kredit-sada. Jer po toj trajektoriji cena kvadrata raste za manje nego sto raste plata, sto znaci da rast plata jede cenu po kojoj si uzeo. Ti kupis stan i zakucas za jednu cenu (iako sa terenutno vecom kamatom), ali sa svakim povecanj plata, tebi postaje sve lakse, jer je spram vrednosti novca cena po kojoj si kupio sve manja i sve bolja. Zar ne?
Pa da, to je neka logika. Barem dugorocno.

Kratkorocno, nije garantovano, jer cene ce gotovo sigurno nesto pasti nominalno, odnosno vec se to vidi na cenama starogradnje. Ja ne verujem da to moze ici bog zna koliko, ali ko hoce da izvuce sto vise za svoj novac, ne mora sad da zuri. Cene stagniraju, a ponuda se povecava, kapiram da ce biti lakse naci dobru ponudu u sledecih godinu dana.
 
Druze moj dobri, meni su izvristelji zarad 1 evra (100 dinara) izmisljenog duga koji nikada nisam napravio naplatili 40.000 dinara. Upozoravali me, sudili, osudili, presudili a da mi NIKADA ni jedna opomena, poziv na sudjenje ili presuda NIJE URUCENA niti sam o dugu i sudjenju ikada obavesten. Ali me je zato izvsitelj nasao sa 100% preciznoscu sa odlukom o izvrsenju na koju sam mogao da se zalim (upravi vodovoda) pri cemu ta zalba NE ODLAZE presudu i izvrsenje. Ne znam sta se u gornjem slucaju desilo, ali sistem je takav da ako te targetiraju, mogu da ti uzmu sve sto imas.
Ovo ja mogu da potvrdim, ne konkretno u ovom slucaju jer ne poznajem ni coveka ni slucaj, ali moj otac koji je advokat je imao ovakvih primera koliko hocete. Izvrsitelj ti prvo oduzme pare, ti se zalis, pa prodje 10 godina dok ti ne vrate nazad tih 40000 jos ako se smiluju, a tada tih 40000 vise ne vredi nista.
 
Nije 40k din najmanja tarifa, tzv 'izvrsiteljska nagrada' kako se zove, + troškovi, već dosta manje, za dug od 100 dinara.
 

Postoji interes da se sazida zgrada 6 meseci pre roka, čime se verovatno pravi i veći trošak nego što je planirano. Koji je investitorov interes da to radi i reklamira?

Moguće je da je investitor procenio da će mu biti bolja prodaja ako požuri. Investiror ima bolji uvid u prodaju, nego kupac.

Da li investitor zna nešto sto kupci ne znaju? Ili je cela moja pretpostavka pogrešna? Mozda je nešto deseto u pitanju, ali sumnjam.
 
Tekst je klasicna izmisljotina u svrhu propagande. Pisao sam vec o toj zgradi i kacio slike, satro velika navala a prodato samo 4 stana. Jedino mogu da ih pohvalim da stvarno brzo grade i da su bukvalno u milimetar iznivelisali sa ostalim zgradama, i za pohvalu je sto redovno kace izvestaje sa gradilista.
 
Pa da, to je neka logika. Barem dugorocno.

Kratkorocno, nije garantovano, jer cene ce gotovo sigurno nesto pasti nominalno, odnosno vec se to vidi na cenama starogradnje. Ja ne verujem da to moze ici bog zna koliko, ali ko hoce da izvuce sto vise za svoj novac, ne mora sad da zuri. Cene stagniraju, a ponuda se povecava, kapiram da ce biti lakse naci dobru ponudu u sledecih godinu dana.
bravo Defke, mora da se menja pomalo stav inače ode kredibilitet, ako ti je do njega stalo …
 
ali ko hoce da izvuce sto vise za svoj novac, ne mora sad da zuri.

Svi realni činioci visokih cena m2 su nestali.
Survaće se cene, posebno starogradnje, na vreme pre korone, pa sad neko ko je mogao prodati stan za 100.000 eur prodaće ga 80.000 ili manje, ali i tada su na dobitku jer u 90% slučajeva su to stanovi poklanjani za vreme tita.
 
bravo Defke, mora da se menja pomalo stav inače ode kredibilitet, ako ti je do njega stalo …
Moj stav je uvek isti, to sto neki selektivno citaju ili ne razumeju ono sto citaju pa padaju u vatru, nije do mene.
Svi realni činioci visokih cena m2 su nestali.
Survaće se cene, posebno starogradnje, na vreme pre korone, pa sad neko ko je mogao prodati stan za 100.000 eur prodaće ga 80.000 ili manje, ali i tada su na dobitku jer u 90% slučajeva su to stanovi poklanjani za vreme tita.
Zaustavljena inflacija znaci, prosecna plata je opet 450e?
 
Ne znam kolika je prosečna plata i kakvog uticaja ima na cenu m2, ali znam da su kamate otišle u nebesa i na kredite i na štednju, što znači manje novca za nekretnine, a posebno za starogradnju.To se već mesecima vidi kroz smanjen broj prodatih stanova.
 
Ne znam kolika je prosečna plata i kakvog uticaja ima na cenu m2, ali znam da su kamate otišle u nebesa i na kredite i na štednju, što znači manje novca za nekretnine, a posebno za starogradnju.To se već mesecima vidi kroz smanjen broj prodatih stanova.
Ne znas kakvog uticaja plata ima na cenu kvadrata? A znas da kamate uticu?
 
Ne znam kolika je prosečna plata i kakvog uticaja ima na cenu m2, ali znam da su kamate otišle u nebesa i na kredite i na štednju, što znači manje novca za nekretnine, a posebno za starogradnju.To se već mesecima vidi kroz smanjen broj prodatih stanova.
Kamate su blago porasle, neuporedivo sa periodom 2009-2012 kada je stvarno cash bio king. Tada su kamate na stednju u SRB bile oko 9% pri inflaciji od 3%, danas samo poneka banka stidljivo prebaci 3% kamate na stednju, vecina daje 1-2%. Govorim o EUR.
U periodu 2006-2009 imali smo Euribor oko 5% pa su se krediti delili sakom i kapom sto je dovelo do SEKe, propasti Leehman Brothers itd. Period 2010-2015 obelezen je drasticnim padom Euribor-a pa opet - cene nekretnina su takodje padale.
Da bi investitori (i mali i veliki) ozbiljno krenuli da beze u depozite, kamate moraju da prebace inflaciju sto je upravo i bilo 2009-2012, pa su se onda smanjivale do negde 2016 kada su dotakle dno.
Postoji korelacija sa skokom cene nekretnina koji tada i pocinje jer je vecina investitora izasla iz depozita i krenula da ulaze u nekretnine. Najbolji trenutak je bio 2017 (kvalitetna ponuda, cene prihvatljive). Sada osim kamata u igri je i inflacija te porast zarada. Prosle godine u SRB godisnja inflacija, porast plata i porast cene nekretnina su tu negde oko 15%. Ono sto se vidi je da promet opada, ali cene ne padaju. Naivno je misliti da ce uz godisnju inflaciju od 15% cene nekretnina u centru BG pasti. Statisticki verovatno da, ali zato sto ce kvalitet ponude te prometovanih nekretnina drasticno pasti. Npr, prosle godine gro novogradnje na KO Zvezdara bio je projekat Viva residences u Batutovoj, a ove godine Mali Mokri Lug. Pa naravno da ce onda cena nekretnina na KO Zvezdara pasti YoY, ali to je lazna slika jer se porede babe i zabe. Za dobru analizu treba pratiti isti tip, polozaj, spratnost, itd. pa onda zakljucivati.
 
Da bi cene nekretnina stvarno pale i to naglo broj stanova/kuca na dobos.rs ili na sajtovima banaka mora da pocne znacajno da sepovecava!

Jeste pad prometa je trenutno i to moze da dovede do neke blage korekcije ali ovo sto ovde mnogi ocekuju od 30% jako tesko. Delikventni krediti su ispod 1%. Sve dok to ne ode na znacajno veci procenat nema razloga da se “veruje” u nekakav pad.
 
Ovde sad postaje dosadno, od cene će rasti dalje pa inflacija je, pa ljudi se rešavaju kesa, pa Beograd je top svetska destinacija, ali još neotkrivena, sad svi kažu ide korekcija, neki u snovidjenjima tvrde da su to i zastupali oduvek 🙃
Nema tu mnogo dileme, uz sve napore tržište će to dovesti u ekvilibrijum, kakve veze sad ima inflacija od 15% u dinarima u Srbiji kad je u evrozoni mnogo niže …
 
Ok, i ovo mi ina smisla, ali npr. U slucaju NBG-a to znaci da za X meseci kupim stan po cenama iz Q3 ili Q4 2022. Kad su ljudi bili u fazonu da je nikako ne bi trebalo uzimati? Ili tu ocekujete pad 30, 40% u odnosu na sad?
Pogledajte prilog 171176

Mala napomena samo za specifican primer NBG i mesecni trend. U avgustu je cenu "starogradnje" delimicno na gore povukla preprodaja novogradnje koja je vec prethodno prometovana izmedju investitora i prvog vlasnika, a sada izmedju tog prvog vlasnika nadalje. West, Wellport, Kenedijevka, itd. preprodaja je bilo vise u odnosu na prethodni meseci. To navedeni sajt vodi kao "starogradnju".

Mislim da je indikativnije pratiti kvartalni trend, stagnacija cena je svakako prisutna, a Q4 2023 i Q1 2024 ce pokazati da li ce doci i do trenda korekcije.

Ako se opet vratimo na primer NBG, po oglasima mi deluje da je starogradnja u ovim lokacijski boljim blokovima prema Dunavu (od bloka 21, bloka 30, itd.) vec blago koriguje po oglasenoj ceni (do 5%), a cesto zatvara do 10% nizoj ceni kad se realizuje prodaja. Ovo nije neki strmoglav pad, ali ipak daje malo vise prostora kupcu i za biranje i za pregovaranje.

Sve u svemu, ja sam isto stava da ko kupuje radi resavanja stambenog pitanja, nasao je nesto sto mu bas odgovara i moze da zatvori finansijsku konstrukciju da to i treba da uradi. S druge strane, ko kupuje investiciono ili pak kupuje za zivot ali bez neke zurbe, velike preference za specifican tip stana/kraj, onda moje vidjenje je da 2024. i 2025. moze ocekivati bolje uslove.
 
Poslednja izmena:
Pa da, to je neka logika. Barem dugorocno.

Kratkorocno, nije garantovano, jer cene ce gotovo sigurno nesto pasti nominalno, odnosno vec se to vidi na cenama starogradnje. Ja ne verujem da to moze ici bog zna koliko, ali ko hoce da izvuce sto vise za svoj novac, ne mora sad da zuri. Cene stagniraju, a ponuda se povecava, kapiram da ce biti lakse naci dobru ponudu u sledecih godinu dana.
Ovo su, cini mi se , relevantniji izvori od tvojih zelja i misli.
Nemoj samo da pojasnjavas kako smo mi zasebno, nezavisno i izolovano trziste na koje ne uticu svetski trendovi.




 
Poslednja izmena:
Jel ima neko informaciju kako nam se drze investitori u Srbiji (ja sam nesto sitno nacuo da su pocela da se povecavaju kasnjenja i da se sve vise nudi kompenzacija ali nemam nesto previse informacija) posto je u Nemackoj jos jedan igrac "pukao" (ukupno 6ti za poslednjih mesec dana i to bez da racunam manje igrace). Malo mi je cudno da je tu dole renesansa 🙂
Pogledajte prilog 171218

Ovo je sve ocekivano jer su se polakomili, usli u kredite da bi zidali jos vise, a prodaja staje kada dodje kriza. Kod nas pao promet, tako da ce prvo da spustaju cene da bi se spasili. Ako dodje do vecih problema bice i dosta nezavrsenih projekata.
Ja sada nikako ne bih smeo da kupujem nesto sto ce biti gotovo za najmanje 2 godine. A nisam ni lud da placam kvadrat u faveli kao u Stokholmu.
 
Ovo su, cini mi se , relevantniji izvori od tvojih zelja i misli.
Nemoj samo da pojasnjavas kako smo mi zasebno, nezavisno i izolovano trziste na koje ne uticu svetski trendovi.




Jos kad bi procitao tekstove koje delis vise od naslova, top bi bilo :)
 
ja postavljam sve sto mi naleti da je vezano za ovu temu (i za rast i protiv rasta) i tu ne vidim nikakav problem a ponekad pokusam da budem i malo duhovit :)
 
Vrh