Šta je novo?

Cene nekretnina

Promet jeste manji, cene se odlicno drze. Nerealno je ovo gledanje prodaje na svake 2 nedelje... Treba makar 6 meseci da se nesto ozbilnije zakljuci, verovatno i cela godina. Tolika histerija oko rasta cena koja se desila nece nestati preko noci. Imam prijateljicu koja hoce da proda i sa tim novcem kupi drugi stan. Obzirom da niko ne spusta cene, ne spusta ni ona i stan stoji. I ko zna koliko je takvih ljudi.
Paa normalno da nece niko spustiti cenu jer svi misle da mogu prodati lako i na brzinu kao sto je bilo hajp kupi sad ili nikad,medjutim jako bitnu ulogu imaju agenti i kada njima zaskripi aa vec im duze vreme gori pod nogama jer nemaju para e onda ce oni sami ubedjivati prodavce da spustaju cenu kao sto su ih do pre god.dana ubedjivali da dizu cenu..
Po meni su tu agenti ispali najvece budale,bilo im je lepo nekih god.dana puni para i navikli tako dok sada nemaju belog dinara u dzepu ali bukvalno i gledaju vec drugi posao a znam njih par licno koji vec traze drugi posao.
Sam promet je debelo opao..krenula su kola nizbrdo.
 
Pitanje jedno za clanove koji veruju da ce se desiti znacajan pad- za koliko verujete da ce se desiti pad koji je trenutak kada treba kupiti i koliko procenata nize od trenutne prosecne cene mislite da ce biti dno te krive?
Zamisli strepnje ljudi koji sada moraju da uzmu kredit, dok im se stalno provlači misao da će uzeti skup kredit za skup stan, a već posle 6 meseci do godinu dana cene padaju i onda se kaju i preračunavaju koliko su u stvari mogli da uštede. I to kajanje traje do kraja isplate kredita, a dobar je materijal i kao mudra priča za unuke. Nakon što se otplati taj kredit.
 
Zamisli strepnje ljudi koji sada moraju da uzmu kredit, dok im se stalno provlači misao da će uzeti skup kredit za skup stan, a već posle 6 meseci do godinu dana cene padaju i onda se kaju i preračunavaju koliko su u stvari mogli da uštede. I to kajanje traje do kraja isplate kredita, a dobar je materijal i kao mudra priča za unuke. Nakon što se otplati taj kredit.
To "kajanje" što si naveo može biti samo ako stan posmatraš na nivou 1-2 godine, pa ako padne cena sledeće godine a ti si "izgubio" 10k eura. Ali ako gledaš na period od 25-30 godina što je prosečno trajanje kredita, skoro sa 99% sigurnosti mogu reći da neće biti kajanja jer će cene porasti opet.
Eto ja mogu da navedem moj primer - kupio sam 2009 godine stan, malo sam uspeo da spustim cenu. Cene su pale 2013 u odnosu na moj trenutak nekih još 15%, ali mene je bilo briga koliko su pale ili porasle jer JA sam živeo u tom stanu. Posle su cene počele explozivno da rastu, tako da sada taj stan vredi 2x više nego što je inicijalno plaćen! I sad da li skačem od sreće jer je cena duplirana? NE. Isto zato što me briga koliko ja cena, ja ga ne prodajem. Ne živim u njemu, ali ga rentiram. Donosi prihod svaki mesec i nemam ni plan da ga prodam. Mogu cene da odu 10x, mene opet ne interesuje. A ko kupuje stan da ŽIVI u njemu (ne radi investicije) onda tu kajanja nema. Nema veće kamate od kirije!!
 
Jedva sam našao.

Ima zanimljivih informacija.
1: 80 odsto vlasnika eur računa na njima ima manje od 500 evra, ali oni u ukupnoj deviznoj štednji učestvuju sa svega 0,5 odsto
2: Ukupan broj dinarskih štednih partija iznosi 1.050.467, a čak 87 odsto čine partije na kojima građani čuvaju manje od 10.000 dinara.

E jesmo ekonomski tigar. 80% stanovništva deli 1 plata od gladi. Robovi, kmetovi, feudalizam.

Ajmo dalje:
1: 10.000 i 50.000 evra (42,9% ukupne devizne štednje 268.069 partija

Ovi su ispali iz igre za kupovinu nekretnine na kredit osim ako ne zaradjuju preko 2k evra. Zato je pad traznje. Ajmo dalje.

2: Broj partija većih od 100.000 evra iznosi 13.286

Ovi su ostali u igri za kupovinu za keš i na kredit.

Trenutna situacija je takva da ukoliko kamatne stope ostanu gde jesu par godina u mogućnosti su da kupe stan naši gastarbajteri i 13286 ljudi, štediša u Srbiji.
Samo BNW ima 4000 stanova
Svaka nam čast kao zemlji.
Pohlepa 1000
 
Pitanje jedno za clanove koji veruju da ce se desiti znacajan pad- za koliko verujete da ce se desiti pad koji je trenutak kada treba kupiti i koliko procenata nize od trenutne prosecne cene mislite da ce biti dno te krive?
Izuzetno dobro pitanje i ko god bi znao pravi odgovor na to bio bi mislim milijarder. Ja ti mogu reći moje lično mišljenje i za lokacije koje ja gledam i za novogradnju. Znaci BW, centar ali kompleksi tipa K-distrikt, Pupinova Palata, Wellport i slični. I govorim za stanove do 40kvm ne penthouse i fudbalske terene od 200kvm.
1.) Maksimalan pad i sa čim bi ja lično bio zadovoljan od 10-15%. Pad od 7% sredina sledeće godine, krajem 2024 oko 10%.
2.) Svi kod analiza oko kamata i privrede zaboravljaju jako važnu činjenicu a to je RAT u Evropi. EU iako se ne ratuje na njenom tlu, finansira sve oko Ukrajine. Svaki mesec 5 milijardi eura ide za tekuće održavanje budžeta Ukrajine i isplate plata, penzija i održavanje grivne (nacionalne valute) u životu i čak na konvertibilnom nivou - tj može se zameniti u Poljskoj i okolnim zemljama za lokalne valute... (politička odluka). Tako da pošto se rat nastvlja, a to košta, nastaviće se i štampanje eura. Kamate će po meni ostati visoke (na ovom ili višljem nivou) uz visoku inflaciju. Mislim da će se kreatori ekonomske politike odlučiti za taj scenario nego za scenario štednje, povećanja kamata na +10%, prestanak štampanja, duboke recesije i velikih socijalnih nemira. Imali smo sličnu situaciju 80-ih godina prošlog veka kad su i kamate i inflacija bile visoke... Znam da pričaju da im je cilj da suzbiju inflaciju, ali mislim da i oni znaju po koju bi to cenu bilo da se obuzda inflacija za 3 meseca. To bi bilo extra hard landing a ne soft landing kao što propagiraju.
3.) Ne uzimam prosečnu cenu jer to ne znači ništa, možda neko bude u Borči snizio i 40% ali lokacija me ne interesuje ili nije novogradnja.
4.) Mislim da ako je pad bio od 10-15% u jednoj EU državi na lokaciji koju vrlo dobro znam, tako nešto možemo očekivati i kod nas ali ne kao proces koji će trajati godinama, jer ni ovde nije bio proces već za 6 meseci se desilo i tu su sad cene. Nestao je i HYPE oko overbiddinga što je bilo normalno, oglasiš za 300k a kupci nude 330, 350 i nekad i više... Što je bilo ludo. Sada je ili jednaka ponuda traženoj ceni ili malo ispod. Što se isto desilo i u Srbiji.
5.) Kamate na štednju igraju veliki uticaj i na kupovinu stanova, zato što sada već nude ROI koji u stanovima ne znam da li ćeš dobiti a moraš da menadžuješ taj stan, tražiš podstanare, itd... Ugovori, porezi, prijave, odjave, popravci, itd...

ALI ova analiza je za nekog ko gleda stan da kupi kao investiciju, NE stan za život. Jer ako kupujete za život, onda je sve ovo gore navedeno beskorisno i treba uzeti kad nađete šta vam odgovara nezavisno od cene i kamatne stope. Sve se uvek isplati i pre roka po mom iskustvu.
 
Jedva sam našao.

Ima zanimljivih informacija.
1: 80 odsto vlasnika eur računa na njima ima manje od 500 evra, ali oni u ukupnoj deviznoj štednji učestvuju sa svega 0,5 odsto
2: Ukupan broj dinarskih štednih partija iznosi 1.050.467, a čak 87 odsto čine partije na kojima građani čuvaju manje od 10.000 dinara.

E jesmo ekonomski tigar. 80% stanovništva deli 1 plata od gladi. Robovi, kmetovi, feudalizam.

Ajmo dalje:
1: 10.000 i 50.000 evra (42,9% ukupne devizne štednje 268.069 partija

Ovi su ispali iz igre za kupovinu nekretnine na kredit osim ako ne zaradjuju preko 2k evra. Zato je pad traznje. Ajmo dalje.

2: Broj partija većih od 100.000 evra iznosi 13.286

Ovi su ostali u igri za kupovinu za keš i na kredit.

Trenutna situacija je takva da ukoliko kamatne stope ostanu gde jesu par godina u mogućnosti su da kupe stan naši gastarbajteri i 13286 ljudi, štediša u Srbiji.
Samo BNW ima 4000 stanova
Svaka nam čast kao zemlji.
Pohlepa 1000
Ovo je tačno samo ja ne bi isključio ove u grupi do 50k eura. Prvenstveno zbog našeg Zakona o osiguranju deviznih depozita, koji kaže da je osigurano do 50k eura po banci po osobi. Znači nije da 1 osoba (vezano za JMBG) ima max 50k već obično i da neko ima više npr 150k, sigurno će to da razbije na 3 banke da mu budu osigurani ulozi ili će da barem razbije na sebe i ženu i dete ako baš želi u istoj banci.... A opet je to 1 porodica...
Mada se slažem da je to grupa ljudi koja će uzimati deo kredita da bi "zatvorili konstrukciju".
 
Slažem se ali o
Ovo je tačno samo ja ne bi isključio ove u grupi do 50k eura. Prvenstveno zbog našeg Zakona o osiguranju deviznih depozita, koji kaže da je osigurano do 50k eura po banci po osobi. Znači nije da 1 osoba (vezano za JMBG) ima max 50k već obično i da neko ima više npr 150k, sigurno će to da razbije na 3 banke da mu budu osigurani ulozi ili će da barem razbije na sebe i ženu i dete ako baš želi u istoj banci.... A opet je to 1 porodica...
Mada se slažem da je to grupa ljudi koja će uzimati deo kredita da bi "zatvorili konstrukciju".
Slažem se ali opet je broj oko 15k ljudi. Ne više
 
Slažem se ali o
Slažem se ali opet je broj oko 15k ljudi. Ne više
Tačno! I to je 15k ljudi na nivou CELE Srbije. I ne kupuju oni svi u BGu!! Da kažemo da 1/3 Srbije živi u BGu ili teži da živi, znači 5k ljudi max hoće da kupi... Ali ne kupuju svi stan... Pazi da staviš sada 150k u banku imaš prinos efektivni nakon odbitka poreza i svega oko 5800 eura! I to isplata kamate SVAKI mesec (kao da rentiraš stan). E sad da li bi ti stan od 30-40 kvm mogao da izdaš za 500 e čisto (nakon odbitaka svih).... I još da ti je keš dostupan.
 
U Beogradu se prosloj, rekordnoj godini, prodalo nesto manje od 20k stanova. Od toga 30% iz kredita. To je 6k novih kredita godisnje.

Ta grupa ljudi koja ima 10-50k nije staticna, neko uopste ne stedi za stan, neko tek pocinje da stedi, neko je pred kupovinom. Neki novi ce upasti u grupu a neko ce posle kupovine ispasti iz grupe.

Znaci od 268k ljudi samo 2% godisnje treba da se odluci za kupovinu da bi imali godinu nalik 2022. U realnosti manje jer dobar deo kreditnih kupaca dolazi i iz ove grupe od preko 50k stednje.
 
Možda i BW krene da koristi trikove od braće kineza. Ukratko, Winnie Pooh kaže nema spuštanja cena jer će da crashuje tržište, a prodavci kažu važi, cena ista i odbiješ kilo zlata ako kupiš stan.

 
Zamisli strepnje ljudi koji sada moraju da uzmu kredit, dok im se stalno provlači misao da će uzeti skup kredit za skup stan, a već posle 6 meseci do godinu dana cene padaju i onda se kaju i preračunavaju koliko su u stvari mogli da uštede.
Dobro, ovo mogu da razumem. Opet kao sto rece G. I. ne bih se licno tako osecala ako je stan u kome zivim, ali mogu da shvatim da neki ljudi bi. Ali ne razumem ovaj deo za kamate, kamate idu gore-dole, nema fiksne na 30 godine, sastoje se iz dela fiksne marze banke i varijabilnog euribora, ako si uzeo dobru fiksnu marzu, sto bi se kajao sto si uzeo po visokoj kamati 30 godina? Pa nisi zakucan za nju.
1.) Maksimalan pad i sa čim bi ja lično bio zadovoljan od 10-15%. Pad od 7% sredina sledeće godine, krajem 2024 oko 10%.
Ok, i ovo mi ina smisla, ali npr. U slucaju NBG-a to znaci da za X meseci kupim stan po cenama iz Q3 ili Q4 2022. Kad su ljudi bili u fazonu da je nikako ne bi trebalo uzimati? Ili tu ocekujete pad 30, 40% u odnosu na sad?
Screenshot_20230825_103426_Chrome.jpg
 
Zamisli strepnje ljudi koji sada moraju da uzmu kredit, dok im se stalno provlači misao da će uzeti skup kredit za skup stan, a već posle 6 meseci do godinu dana cene padaju i onda se kaju i preračunavaju koliko su u stvari mogli da uštede. I to kajanje traje do kraja isplate kredita, a dobar je materijal i kao mudra priča za unuke. Nakon što se otplati taj kredit.
Možda neće razmišljati koliko su mogli da uštede nego koliko su veći stan mogli da uzmu za isti novac, sve je relativno. Takodje isto tako neko je mogao da odustane od kupovine predhodnih godina jer čeka strahovit pad cena medjutim cene rastu, ponuda se smanjuje, a oni pod kirijom koja takodje raste i strepnja da će ih izbaciti (ili jesu) zbog rusa/ukrajinaca. Ko se u tim slučajevima više kaje i preračunava?
 
Znaci od 268k ljudi samo 2% godisnje treba da se odluci za kupovinu da bi imali godinu nalik 2022. U realnosti manje jer dobar deo kreditnih kupaca dolazi i iz ove grupe od preko 50k stednje.

Defke cherry picker u stari 🙂. 268k ljudi je izbaceno iz igre. Plus, to su ljudi od 10-50k stednje. Veci broj gotovo sigurno nije sa 45k. A i da neko ima 40k ne moze da uzme kredit.
Racunaj taj % na 15k ljudi na nivou Srbije za kupovinu u stana u BGu od 150k evra i više. Ajde neka bude 10k naloga da je samo BG. Taj % uzmi i izracunaj.
 
Defke cherry picker u stari 🙂. 268k ljudi je izbaceno iz igre. Plus, to su ljudi od 10-50k stednje. Veci broj gotovo sigurno nije sa 45k. A i da neko ima 40k ne moze da uzme kredit.
Racunaj taj % na 15k ljudi na nivou Srbije za kupovinu u BGu. Ajde neka bude 10k naloga da je samo BG. Taj % uzmi i izracunaj.
Znaci svaki stan u Beogradu je minimum 200k?

Cenenekretnina.rs kazu da je trenutna prosecna cena 160k, za starogradnju 125k. Znaci prosecnom kupcu u starogradnji je potrebno 25k za ucesce i min 1300e plata (ili udruzene plate supruznika).
 
Znaci svaki stan u Beogradu je minimum 200k?

Cenenekretnina.rs kazu da je trenutna prosecna cena 160k, za starogradnju 125k. Znaci prosecnom kupcu u starogradnji je potrebno 25k za ucesce i min 1300e plata (ili udruzene plate supruznika).
Ok, znaci trenutno na trzistu dolazi do smanjenja kreditnih kupaca, smanjenje veličine prometovanog stana. Smanjenje ukupnog prometa jer je prosao hype.


Ovo je neki maksimum koji ljudi koji pripadaju kategoriji od 10k-40k stednje mogu da kupe na kredit od 30 godina sa ratom od 577 evra i ucescem od 24k.

Iskreno, ne pise se dobro stanogradnji ako ostane nepromenjeno stanje. Verovatno zato prepodobni hoce da sprca 12 milijardi za expo kako bi sacuvao firme od propadanja.
🤔 mozda ce i deo profita odrzati cene najveceg gradilista
 
Promet jeste manji, cene se odlicno drze. Nerealno je ovo gledanje prodaje na svake 2 nedelje... Treba makar 6 meseci da se nesto ozbilnije zakljuci, verovatno i cela godina. Tolika histerija oko rasta cena koja se desila nece nestati preko noci. Imam prijateljicu koja hoce da proda i sa tim novcem kupi drugi stan. Obzirom da niko ne spusta cene, ne spusta ni ona i stan stoji. I ko zna koliko je takvih ljudi.
Pa da, pogotovo ako ti sa tim parama od prodaje hoces da kupis drugi stan. Ako ti svoj spustis a onaj drugi nece da spusti onda si ti na gubitku. Onda svi cekaju da neko drugi prvi spusti, a to nije garantovano da ce se desiti.

Mene vise mrzi da citam sve iste komentare svaki dan od istih ljudi, da glasamo da zakljucamo temu na 6 meseci do godinu dana pa da se onda vratimo da vidimo ko je dobio opkladu 🤣.
 
Dobro, ovo mogu da razumem. Opet kao sto rece G. I. ne bih se licno tako osecala ako je stan u kome zivim, ali mogu da shvatim da neki ljudi bi. Ali ne razumem ovaj deo za kamate, kamate idu gore-dole, nema fiksne na 30 godine, sastoje se iz dela fiksne marze banke i varijabilnog euribora, ako si uzeo dobru fiksnu marzu, sto bi se kajao sto si uzeo po visokoj kamati 30 godina? Pa nisi zakucan za nju.

Ok, i ovo mi ina smisla, ali npr. U slucaju NBG-a to znaci da za X meseci kupim stan po cenama iz Q3 ili Q4 2022. Kad su ljudi bili u fazonu da je nikako ne bi trebalo uzimati? Ili tu ocekujete pad 30, 40% u odnosu na sad?
Pogledajte prilog 171176
Poštovana Mislice,

Šta je bilo - bilo je. Evo kako je gledam u odnosu na SADAŠNJI trenutak.
Npr. Lastavice stanovi se kreću oko 3350-3500 e po kvm bez PDV-a. Znači ja očekujem da u ovo vreme sledeće godine takvi stanovi budu oko 3000e bez PDV-a. Kada kažem oko znači može i 3050 ili 2950, ali ne očekujem pad od 30-40% na nekih 2200 e po kvm. Ko zna možda se i to desi.
Ili npr. Wellport je 3253e bez PDV-a opet da dođe na 3000e po kvm bez PDVa ili koji evrić niže ja bi bio zadovoljan i kupio.
 
U Beogradu se prosloj, rekordnoj godini, prodalo nesto manje od 20k stanova. Od toga 30% iz kredita. To je 6k novih kredita godisnje.

Zaboravio si jednu stvar. Ti ljudi su mahom kaparisali te stanove po cenama 2021 do pocetka 22 kao i ti. I tada je bilo straha od propadanja novca i inflacije pa po slobodnoj proceni mogu da kazem da je trzisna anomalija bila i u kreditima. O broju kredita po tekucim cenama od drugog kvartala 22 vidimo vec sad i u narednih par meseci. To su poslednji trzaji kreditne kupovine nazalost. Ne zato sto ljudi nece, nego ne mogu.
 
Možda neće razmišljati koliko su mogli da uštede nego koliko su veći stan mogli da uzmu za isti novac, sve je relativno. Takodje isto tako neko je mogao da odustane od kupovine predhodnih godina jer čeka strahovit pad cena medjutim cene rastu, ponuda se smanjuje, a oni pod kirijom koja takodje raste i strepnja da će ih izbaciti (ili jesu) zbog rusa/ukrajinaca. Ko se u tim slučajevima više kaje i preračunava?
Najviše se kaje onaj koji je pod kirijom - barem ja bi. Jer kamata i da je 15% bolje nego rent jer tu je kamata 100% tj. sve si bacio u vetar! I tako svaki mesec i iz meseca u mesec... To je OK varijanta dok si student ili na početku karijere pa se dvoumiš gde ćeš živeti, BG, drugi neki grad ili inostranstvo, itd. Kad se venčaš, oboje radite - tu nema dileme, pravac banka, koliko mogu da uzmem i u tom trenutku kupujem. Kad i ako dođe bolje vreme pa može veće nešto ili bolja lokacija, što da ne.
 
Poštovana Mislice,

Šta je bilo - bilo je. Evo kako je gledam u odnosu na SADAŠNJI trenutak.
Npr. Lastavice stanovi se kreću oko 3350-3500 e po kvm bez PDV-a. Znači ja očekujem da u ovo vreme sledeće godine takvi stanovi budu oko 3000e bez PDV-a. Kada kažem oko znači može i 3050 ili 2950, ali ne očekujem pad od 30-40% na nekih 2200 e po kvm. Ko zna možda se i to desi.
Ili npr. Wellport je 3253e bez PDV-a opet da dođe na 3000e po kvm bez PDVa ili koji evrić niže ja bi bio zadovoljan i kupio.
Ja sa druge strane gledam poslovanje privatnih kompanija. Stala su sva ulaganja i ustede na svakom koraku su aktuelne od pocetka rata. Niko nece da ulaze milione/milijarde evra ako mu povrat nije siguran. Kada krenu ulaganja kompanija, tada je pravi trenutak za kupovinu. Do tada on hold i cuvam keš, biće bolja prilika za kupovinu npr.
Ovo što država povećava bez osnova plate i penzije to ništa ne znači osim prelivanja novca trgovinskim lancima za namirnice i za skuplje energente. Videli smo da 80% ljudi ima štednju ispod 1 prosečne plate. Jedino ko se sada razbacuje novcem je drzava.
Ako nema investicija i ovo potraje dve-tri godine npr, platni bilans se pogoršava i samo država fiksira kurs na 145 i anulira povećanja državnom sektoru.
Tako da, nije bitno vreme i % pada nego trenutak kada nešto treba kupiti. Kako se ponašaju kompanije tako i ja. Ne treba nešto kupiti po svaku cenu.
Ne igra se sa velikim parama na osećaj.
 
Pitanje jedno za clanove koji veruju da ce se desiti znacajan pad- za koliko verujete da ce se desiti pad koji je trenutak kada treba kupiti i koliko procenata nize od trenutne prosecne cene mislite da ce biti dno te krive?
A što bi se uopšte desio značajan pad? Za to bi moralo da se desi sledeće:
- neka prirodna katastrofa
- rat i glad
- svi oni razlozi koje si pisala koji te lično dovode u Beograd u odnosu na provinciju, da se okrenu za 180 stepeni (tipa da ti je sve jedno gde živiš, da si opuštena što se tiče toga, da smo svi opušteni gde ćemo živeti, da te interesuje samo zdravlje i ljubav u porodici, a ovo drugo ćemo se sve malo potrpeti, malo sporije graditi karijeru i sl)
- kad se izgradi infrastruktura po Srbiji i raspodeli biznis kao što je u svim savremenim državama

Tek tada očekuj nezainteresovanost za Beograd i značajan pad cena...inače ovako svaki od vlasnika razmišlja: "Ako hoće u Beograd i na dobru lokaciju neka PLATI!"

Beograd, Zlatibor, delom NS su tražena roba
 
Vrh