Šta je novo?

Cene nekretnina

Euro je kljoknuo, a svedska kruna je jos pala u odnosu na euro. Ocekivalo bi se da cene odu u nebesa. A eno cena goriva. Sada gledam cena mlevene govedine 2kg pakovanje 218sek sto je oko 1030din za kg. Govedji vrat u komadu 1450din za kg. Njihova domaca govedina, nije uvoz iz Argentine.
Mleko litar 135din 3% masnoce, jogurt 3% 150din.
Ovo je u prodavnici Coop za online porucivanje. Mogu i da slikam kada odem u prodavnicu i tu je dosta veci izbor, pa bude i na akciji. Coop je jedan od skupljih lanaca, a ima i ogromnih lagera gde odes i natovaris za mesec dana po dosta nizim cenama.



Ne bih da spamujem sa svakim artiklom., al nije tesko ni da se nadje sve ovo sto sam naveo.
Nemoj samo da ceripikujes neki artikal koji je preskup.
Dakle. Neke navedene si cene umanjio. Mleko u Coopu je na primer, 150 dinara je litar, dok si ti napisao 135 dinara.

150 dinara jeste povoljno, ali i dalje mleko nije jefintije nego u Srbiji. U pitanju je najjeftinija Coop marka mleka, uporedivo sa Premijom u Maxiju. U Srbiji je takvo mleko u Idei trenutno 109 dinara. Dakle, to koje si poslao je 40% skuplje.

Jaja slobodno gajenih kokošaka su u Coopu 4
3.5 eur, sto je 410 dinara. U Maxiju su 300 dinara, dakle u Švedskoj je skuplje 35%.

Nisam čeri pikovao cene. Što bi ti rekao, da ne spamujem sa svakim artiklom.

Dakle makar 30% je skuplje u marketu u Švedskoj. I to smo se fokusirali na socijalne aritkle i njihove cene koje su verovatno pod delimičnom kontrolom države, jer si ti to uzeo za primer.

Nisi dokazao pretpostavku.
 
Napravite mi listu sta sve treba da uslikam po Stokholmu.
Cenu kvadrata sam pokazao i dokazao. Defke i dalje ne veruje pa se upleo ko pile u kucinu pokusavajuci da demantuje njihov zvanicni katastar nekim statistama i prosecnim cenama. Vradovic se izgleda uverio, pametan covek, video da je tako i ne komentarise.
Evo sada gledam cene goriva na pumpi, benzin 200din, dizel 230din. Jesmo mi najskuplji u regionu, ali nisu ni Svedje mnogo skuplje od nas.

Da je u Svedskoj visok standard znaju svi, to je i mim, nemam ja sta tu da pokazujem. Ono sto sam hteo da pokazem su cene i da negde postoji ocigledna neravnoteza. Ili su cene u Stokholmu niske ili su u Beogradu previsoke.
Cenu bureka sa mesom slikaj obavezno, da vidimo koliki im je Burek Index, tj koliko bureka treba za 1m2. Ali nemoj onaj zaledjeni u marketu, vec rucno radjeni u nekoj pekari u centru.
 
Dakle. Neke navedene si cene umanjio. Mleko u Coopu je na primer, 150 dinara je litar, dok si ti napisao 135 dinara.

150 dinara jeste povoljno, ali i dalje mleko nije jefintije nego u Srbiji. U pitanju je najjeftinija Coop marka mleka, uporedivo sa Premijom u Maxiju. U Srbiji je takvo mleko u Idei trenutno 109 dinara. Dakle, to koje si poslao je 40% skuplje.

Jaja slobodno gajenih kokošaka su u Coopu 4
3.5 eur, sto je 410 dinara. U Maxiju su 300 dinara, dakle u Švedskoj je skuplje 35%.

Nisam čeri pikovao cene. Što bi ti rekao, da ne spamujem sa svakim artiklom.

Dakle makar 30% je skuplje u marketu u Švedskoj. I to smo se fokusirali na socijalne aritkle i njihove cene koje su verovatno pod delimičnom kontrolom države, jer si ti to uzeo za primer.

Nisi dokazao pretpostavku.

14.33 sek za litar mleka, pakovanje je 1.5l. Koliko je sada 14.33 sek? Oko 135din. 3g masnoce na 100ml sto je oko 2.9%.
Izvini se 😄

I opet ti naglasavam da su ovo proizvodi za online narucivanje, odes u Coop fizicki i videces daleko veci izbor i akcije na svakom koraku. Sem toga opet ti kazem da kup spada u skuplje lance hrane.
A o nasem kvalitetu mleka ne bih trosio reci. Videli smo kako se kod nas resava veca koncentracija aflatoksina i kako ministar na tvu ispija casu mleka.

A sto kazes da im drzava daje subvencije poljoprivredi i krave krkaju argentinsku soju. Pa sigurno uvoze i argentinski cement cim je kvadrat tako jeftin.

Ovaj Defke je nepopravljiv, prosek pa prosek, hoce covek sarmu, nece vala neko njega da prevari. U poslednje vreme putujem skoro svakog dana autom iz Borce do centra Stokholma, pa iz centra do bloka 70, al covek ne veruje, lazem ga.

@NedeljkovicOliver
Ima jedan Bosanac u blizini ove Stokholmske Borce, samo pravi burek. Bio sam pre godinu dana, videcu opet pa da uporedimo cene.
 
Poslednja izmena:

14.33 sek za litar mleka, pakovanje je 1.5l. Koliko je sada 14.33 sek? Oko 135din. 3g masnoce na 100ml sto je oko 2.9%.
Izvini se 😄
U pitanju je kratkotrajno mleko, kako piše na sajtu Standard milk Longer shelf life. Nije UHT, tj pasterizovano. Sveže mleko skoro vise niko i ne kupuje u Srbiji, vidi se da ne znaš, nema Premija ili K-plus jeftinih brendova da uporedimo sa tim Coopovim.
I opet ti naglasavam da su ovo proizvodi za online narucivanje, odes u Coop fizicki i videces daleko veci izbor i akcije na svakom koraku.
Ima i u Srbiji akcije koliko hoces, pusti se lovačke priče, daj primer, pa da merimo.
Sem toga opet ti kazem da kup spada u skuplje lance hrane.
Nije Coop nista posebno, a i poredio sam ga sa Maxijem i Ideom u Srbiji koji nisu jeftini.
A o nasem kvalitetu mleka ne bih trosio reci.
Švedske krave jedu striktno organsku lavandu i kamilicu dok im svira violina.

Ništa nisi dokazao, skuplje je i ta socijalna potrošnja. A zamisli tek ostale cene. Ima let do Stokholma, pa proveri uživo.
 
Radnik A ima neto platu 500 evra, kad plati osnovne troskove, kiriju ili ratu za stan, hranu i prevoz ostane mu tacno 1 evro.
Radnik B ima neto platu 1000 evra, kad plati osnovne troskove, kiriju ili ratu za stan, hranu i prevoz ostane mu tacno 500 evra.

Koliko puta radnik B ima vecu platu od radnika A?
 
Za obucu recimo, isti model patika, kupio sam tamo po regularnoj ceni u zvanicnom butiku samo za taj brend. U prolazu video kod nas u Uscu, kao na popustu, kad ono cena tacno 30% veca. I ovo nije izolovan primer. Na akciji mozes da pokupis odlicne brendirane stvari za male pare jer akcije su prave, nisu prevara kao kod nas. I ja jos i ne patim od toga sta nosim, niti ovde to neko gleda.

Masinica za sisanje me ispala 30% manje isto bez popusta, a kod nas najjeftinije u bcgroup jos kao na popustu.
Zver od laptopa sam nasao za pristojne pare, takav model nije ni bio kod nas, i to u vreme kada su se samo graficke prodavale za te pare.

Ne kazem da prosek nije tacan koji marketwatcher navodi. Tacan je cak i onaj Defketov za cenu kvadrata. Medjutim ovde je ogroman izbor svega i veliki raspon cena tako da na kraju prosek bude takav. Medjutim i to u nizem cenovnom rangu nije skart sto se i vidi po slikama kako izgledaju jeftini stanovi u stokholmskoj Borci i Karaburmi.
 
U pitanju je kratkotrajno mleko, kako piše na sajtu Standard milk Longer shelf life. Nije UHT, tj pasterizovano. Sveže mleko skoro vise niko i ne kupuje u Srbiji, vidi se da ne znaš, nema Premija ili K-plus jeftinih brendova da uporedimo sa tim Coopovim.

Ima i u Srbiji akcije koliko hoces, pusti se lovačke priče, daj primer, pa da merimo.

Nije Coop nista posebno, a i poredio sam ga sa Maxijem i Ideom u Srbiji koji nisu jeftini.

Švedske krave jedu striktno organsku lavandu i kamilicu dok im svira violina.

Ništa nisi dokazao, skuplje je i ta socijalna potrošnja. A zamisli tek ostale cene. Ima let do Stokholma, pa proveri uživo.
jel realno ovo sta citam
 
Za obucu recimo, isti model patika, kupio sam tamo po regularnoj ceni u zvanicnom butiku samo za taj brend.
Haha, tačno sam znao da je sledeća stavka: patike 😀

Sećam se kolega Norvežana koji su bili u poseti u Srbiji i kupili po 2 para patika 🤣

Tebe od svega u Svedskoj zanimaju cene najjeftinijeg parizera i patika.
 
Haha, tačno sam znao da je sledeća stavka: patike 😀

Sećam se kolega Norvežana koji su bili u poseti u Srbiji i kupili po 2 para patika 🤣

Tebe od svega u Svedskoj zanimaju cene najjeftinijeg parizera i patika.
Ovo što si napisao nema smisla. Kakvi sad Norvežani?
 
Obavio sam kupovinu u marketu Plodine u Hrvatskoj. I u kontinentalnom delu i na moru. U proseku cene su do 10% više nego u Beogradu.
To je za strance koji letuju na Jadranu smešno. Ugostiteljski objekti su druga priča. Cene su duplo veće nego u BG.
Država je zamrzla rast kamata. Vozio sam se krajevima gde su nekada živeli Srbi odnosno koji su sad pusti. Uradili su nove puteve iako nemaju za koga. Čitam kasnije, sve dolazi iz EU fondova. To mu dodjem kao nekakav izvoz plus turizam. Gužve su nenormalne. Kažu da su sada stigli na nivo iz 2019. po broju noćenja.
Da zaključimo, ljudi bolje žive nego u Srbiji iz perspektive prihoda.
 
Ovo što si napisao nema smisla. Kakvi sad Norvežani?
Pa ima veze. Teza o "skupim patikama u Srbiji" nije ograničena samo na Švedsku. To je omiljena tema likova koji imaju snove da je negde daleko sve bajkovito. Prva asocijacija su im jefitne patike (koje možda i jesu jeftinije nego u Srbiji).
 
Pa ima veze. Teza o "skupim patikama u Srbiji" nije ograničena samo na Švedsku. To je omiljena tema likova koji imaju snove da je negde daleko sve bajkovito. Prva asocijacija su im jefitne patike (koje možda i jesu jeftinije nego u Srbiji).
Niko ovde nema snove da je bilo gde bajkovito, o čemu ti to? Uglavnom se analiziraju i porede cene ovde i u inostranstvu.
 
Jos cemo mi da se ćeramo, covek trazi dokaze, to ce i da dobije 😄

@keks
Izracunaj koliko placas kilogram toalet papira pa da ti kazem koliko je ovde.To ti najvise treba 😄
 
Jos malo chart-ova.
Prva slika objasnjava sta se desava sa cenama nekretnina kada dodju do nekog peak-a, ako uzmemo u obzir da ce pattern opet da se ponovi za 2023 pa na dalje kao sto se desio 80-ih i 2008.
1692727773693.png


Druga slika objasnjava da su kamate na 30 godina vece nego sto su bile pred SEKA
1692727987355.png


Treca slika objasnjava ono o cemu trubimo ovde a to je da ako pada promet pada i cena nekretnina. Ovo je setup koji je bio 2008 i trenutno koji imamo i obratite paznju da je bottom bio tek 2012 godine sto znaci da cene padaju godinama. Takodje se isto desilo 80ih, nesto blaze. Takodje bih dodao ovde da cene ne prate pattern kao prethodni a verujem da je to zbog naglog rasta kamata, to jest najbrzeg rasta ikada i da nije stiglo do nagle korekcije cena.
1692728230770.png


Cetvrta slika objasnjava kako obicno slab promet nekretnina oznacava duzu recesiju. (80ih i 2008)
1692728418193.png


Peta slika objasnjava da FED mora da spusti kamate ako hoce da prodaja bude veca, sto je naravno cista logika ali eto da vidite kako je to islo kroz proslost. (70-ih, 80-ih, 08)
1692728572902.png


P.S. Ovo nisu moji chart-ovi, pratim dosta dosta analiticara koji uglavnom imaju slicna ili ista misljenja oko toga sta ce se dalje desavati na osnovu tehnikalija i trenutnih desavanja u svetu. Ako nekoga zanimaju izvori, pisite mi private pa cu poslati.
 
Da se vratimo konacno na temu CENA nekretnina i da vise ostavimo Svedsku u zimi i kisi neka uziva:
Standardna prica agenata i "nezavisnih strucnjaka za nekretnine". Prilicno sam siguran da vecina tih "nezavisnih strucnjaka za nekretnine" ima svoje agencije za nekretnine ili ucesce u kapitalu agencija za nekretnine ili gradjevinskih firmi, za neke se i zna, dovoljno je samo izguglati ime osobe i companywall, tako da u tom kontektsu treba napraviti malu razliku izmedju onog sto pricaju osobe u ovom clanku. Jedna osoba kaže da će biti nekih korekcija, druga osoba kaže da neće biti pada cene. Šta mislite, koja osoba kaze da nece biti pada cene i da li ta osoba ima svoju agenciju za nekretnine? :)
 
Poslednja izmena:
Živeo sam u selu prvih 15 godina života, u varošici 4 godine (Guča), u gradu 4 godine (Čačak), dok sam ostatak života proveo u Beogradu. Sada sam u toku godine u proseku 3 meseca u selu, mesec dana u Čačku i ostatak godine u Beogradu, pa ću napisati svoje utiske o relaciji selo-manji grad-Beograd. Ranije sam favorizovao Beograd, što je normalno za mladog čoveka. Sada mislim da nema neke velike razlike, može se kvalitetno živeti bilo gde ako je čovek normalan i ako ima izvor prihoda za život. Sve ima svoje prednosti i mane. U gradovima živi veliki broj ljudi, ali su oni usamljeniji nego ikada. Ljudi te ne slušaju nego gledaju kroz tebe dok razgovarate. Prava prijateljstva skoro da na postoje. Imamo pozorišta, zatvorene bazene i trenera za gimnastiku, ali te sadržaje zbog nedostatka vremena ili novca koristi zanemarljiv broj ljudi. Više se zarađuje, ali se taj novac troši na bespotrebne stvari, zbog čega većina ljudi sa visokom primanjima nema prebijenu paru. Ostali su na ivici egzistencije. Stanujem i 99% vremena provodim na Banovom brdu (radim uglavnom od kuće). U ostale delove Beograda uopšte ne zalazim, pa se može reći da živim u Čačku koji se zove Banovo brdo. ČA je sasvim pristojno mesto za život. U ČA imam sve što imam na Banovom brdu. Jedino što stan od 100m2 u strogom centru ČA košta 100.000 evra, a u BG isti takav 300.000 evra. Odavno bih kupio stan u ČA, ali reč je o gradu koji je po stepenu zagađenosti gori od Beograda, a to mi je veoma bitno. Ne ide mi se iz čunka u auspuh, makar bio jeftiniji. Sada mi je selo blagi favorit. Kuća mi je poslednja u zaseoku, apsolutna privatnost, na oko 300m iza brda je već desetak kuća. Pored kuće mesečno jednom u proseku prođe vozilo, a prolaznik u proseku jednom sedmično. Okućnica je 2ha na kojoj se nalazi livada, potok i šuma. Ne možete da zamislite koja je tu tišina, a samim tim i duševni mir. Moja deca se više igraju sa drugom decom na selu, nego u Beogradu. U stvari, u Beogradu se uopšte ne druže sa drugom decom, sve se svodi na vrtić, školu i pola sata igre u parku sa nekim koga su upoznali nakon čega svako krene svojim putem. Dva puta mesečno im dođu drugari ili oni odu kod njih, što je kao druženje. Na selu su često po ceo dan sa drugom decom, što je još bolje to su nam rođaci. Poražavajuće mi je da decu u Beogradu vodim na sportiće, koji će jelte da im nadoknade to što po ceo dan sede i ne kreću se dovoljno. Do pre nekoliko godina seoska infrastruktura nam je bila veoma loša, ali smo se u međuvremenu organizovali i napravili novi asfaltni put u dužini od 2km, novu elektro trofaznu mrežu i uličnu rasvetu sa solarnim lampama. Voda nam nikada nije bila problem. Razgovor i druženje sa ljudima na selu mi mnogo više prija. Jedan od razloga je bliskost, jer smo svi rođaci. Reč je o ljudima čije očeve i dedove znam ili sam znao. Ljudi na selu su mnogo opušteniji i rasterećeniji. Nemaju formalno obrazovanje, ali mnogo znaju. Nisu putovali, ali su puno prošli. Meni je Beograd kao jabuka iz Maksija (sjajna, ispolirana, prskana herbicidima 25 puta), dok mi je selo kao neugledna, neprskana i crvljiva jabuka, ali veoma ukusna i zdrava. Da se razumemo, jedem jabuke iz Maksija, ali su mi draže organske. Rado bih se preselio na selo, ali neće supruga (koja takođe može da radi od kuće), iako sam joj za tranfer ponudio uslove koje ni Mesi ne bi odbio. Malo sam odužio, mogao bih o ovoj temi do sutra.
 
Iako sam za svoj slucaj zagovornik zivota u gradu, i verujem da je za vecinu ljudi a pogotovo zena zivot u glavnom gradu bolja opcija, zaista mi je drago sto postoje ljudi koji vide lepotu u zivotu u manjim mestima. Da nije tako ostatak drzave bi bio potpuno prazan sto nikome nije u interesu.

Mnoge stvari koje navodis su dosta subjektivne i stvar ukusa, oko kojih se zaista ne moze raspravljati. Zaninljivo mi je samo sto je tvoja recenica ispod, prikaz idile kako je ti vidis, za mene je zivot iz kosmara 😃
Kuća mi je poslednja u zaseoku, apsolutna privatnost, na oko 300m iza brda je već desetak kuća. Pored kuće mesečno jednom u proseku prođe vozilo, a prolaznik u proseku jednom sedmično.
Ako je sve maltene bolje, zbog cega mislis da tvoja zena odbija transfer? Koje su mane koje ona vidi?
 
Iako sam za svoj slucaj zagovornik zivota u gradu, i verujem da je za vecinu ljudi a pogotovo zena zivot u glavnom gradu bolja opcija, zaista mi je drago sto postoje ljudi koji vide lepotu u zivotu u manjim mestima. Da nije tako ostatak drzave bi bio potpuno prazan sto nikome nije u interesu.

Mnoge stvari koje navodis su dosta subjektivne i stvar ukusa, oko kojih se zaista ne moze raspravljati. Zaninljivo mi je samo sto je tvoja recenica ispod, prikaz idile kako je ti vidis, za mene je zivot iz kosmara 😃

Ako je sve maltene bolje, zbog cega mislis da tvoja zena odbija transfer? Koje su mane koje ona vidi?
Čisto zbog razumevanja/nerazumevanja bez namere da zadirem u lične stvari. Da li trenutno imaš decu?
 
Živeo sam u selu prvih 15 godina života, u varošici 4 godine (Guča), u gradu 4 godine (Čačak), dok sam ostatak života proveo u Beogradu. Sada sam u toku godine u proseku 3 meseca u selu, mesec dana u Čačku i ostatak godine u Beogradu, pa ću napisati svoje utiske o relaciji selo-manji grad-Beograd. Ranije sam favorizovao Beograd, što je normalno za mladog čoveka. Sada mislim da nema neke velike razlike, može se kvalitetno živeti bilo gde ako je čovek normalan i ako ima izvor prihoda za život. Sve ima svoje prednosti i mane. U gradovima živi veliki broj ljudi, ali su oni usamljeniji nego ikada. Ljudi te ne slušaju nego gledaju kroz tebe dok razgovarate. Prava prijateljstva skoro da na postoje. Imamo pozorišta, zatvorene bazene i trenera za gimnastiku, ali te sadržaje zbog nedostatka vremena ili novca koristi zanemarljiv broj ljudi. Više se zarađuje, ali se taj novac troši na bespotrebne stvari, zbog čega većina ljudi sa visokom primanjima nema prebijenu paru. Ostali su na ivici egzistencije. Stanujem i 99% vremena provodim na Banovom brdu (radim uglavnom od kuće). U ostale delove Beograda uopšte ne zalazim, pa se može reći da živim u Čačku koji se zove Banovo brdo. ČA je sasvim pristojno mesto za život. U ČA imam sve što imam na Banovom brdu. Jedino što stan od 100m2 u strogom centru ČA košta 100.000 evra, a u BG isti takav 300.000 evra. Odavno bih kupio stan u ČA, ali reč je o gradu koji je po stepenu zagađenosti gori od Beograda, a to mi je veoma bitno. Ne ide mi se iz čunka u auspuh, makar bio jeftiniji. Sada mi je selo blagi favorit. Kuća mi je poslednja u zaseoku, apsolutna privatnost, na oko 300m iza brda je već desetak kuća. Pored kuće mesečno jednom u proseku prođe vozilo, a prolaznik u proseku jednom sedmično. Okućnica je 2ha na kojoj se nalazi livada, potok i šuma. Ne možete da zamislite koja je tu tišina, a samim tim i duševni mir. Moja deca se više igraju sa drugom decom na selu, nego u Beogradu. U stvari, u Beogradu se uopšte ne druže sa drugom decom, sve se svodi na vrtić, školu i pola sata igre u parku sa nekim koga su upoznali nakon čega svako krene svojim putem. Dva puta mesečno im dođu drugari ili oni odu kod njih, što je kao druženje. Na selu su često po ceo dan sa drugom decom, što je još bolje to su nam rođaci. Poražavajuće mi je da decu u Beogradu vodim na sportiće, koji će jelte da im nadoknade to što po ceo dan sede i ne kreću se dovoljno. Do pre nekoliko godina seoska infrastruktura nam je bila veoma loša, ali smo se u međuvremenu organizovali i napravili novi asfaltni put u dužini od 2km, novu elektro trofaznu mrežu i uličnu rasvetu sa solarnim lampama. Voda nam nikada nije bila problem. Razgovor i druženje sa ljudima na selu mi mnogo više prija. Jedan od razloga je bliskost, jer smo svi rođaci. Reč je o ljudima čije očeve i dedove znam ili sam znao. Ljudi na selu su mnogo opušteniji i rasterećeniji. Nemaju formalno obrazovanje, ali mnogo znaju. Nisu putovali, ali su puno prošli. Meni je Beograd kao jabuka iz Maksija (sjajna, ispolirana, prskana herbicidima 25 puta), dok mi je selo kao neugledna, neprskana i crvljiva jabuka, ali veoma ukusna i zdrava. Da se razumemo, jedem jabuke iz Maksija, ali su mi draže organske. Rado bih se preselio na selo, ali neće supruga (koja takođe može da radi od kuće), iako sam joj za tranfer ponudio uslove koje ni Mesi ne bi odbio. Malo sam odužio, mogao bih o ovoj temi do sutra.
E ovo me zanima, sta u gradi kao CA od oko 100.000 stanovnika nema, sto ima u Bgd ?
Ako izuzmemo univerzitet.
 
Vrh