Šta je novo?

Cene nekretnina

E sad ono sto ce najverovatnije da se desi jeste stampanje ili pozajmljivanje novca. Tj svakako odnegde novi novac mora da dodje u ekonomiju.
Jer ako novac ne dodje gasi svetla i @BataDz moze da se pakuje a tek stigao.
Moji koferi su uvek spakovani. Samo da vidim gde da odem kada se to desi... 😊
Jer tada neću moći ni u Srb - jer onda će tamo biti daleko veći problem.

Zašto jasno i kratko ne napišeš da smo mi apsolutno zavisni od tog zapada (najveći investitori u Srbiji su sa tog zapada, a najviše US kontrolisane firme), kod nas istok (Rusija i Kina) učestvuju sa možda 10% investicija. Takođe izvoz nam zavisi od tog zapada.
I onda dolazimo do paradoksa - kako ćemo mi profitirati, ako ti klijenti propadaju?
Eto objasni mi kako ćeš investirati u Srb, ako ti firma u US propada?
A ne zaboravi, da ukoliko im je potreban još jedan konflikt, pored trenutnog u Ukrajini, na Evropskoj teritoriji mi smo u top izbor kandidata za isti...
Ne želim da se ovo ikada obistini, ali propradanje neke imperije nikad nije bilo 'tiho' - tome nas istorija uči.
Umesto da gledamo sebe i svoje dvorište i unapređujemo šta možemo - mi smo uvek i fazonu "A zašto vidiš trn u oku brata svog, a brvna u oku svom ne osećaš".

Meni je, za sada, dobro i nadam se da će tako ostati neko vreme - a život piše romane...
 
Sve tacno sem tog dela da Rusija i Kina ucestvuju sa 10% investicija. Ove godine ce se kineske investicije izjednaciti sa investicijama iz EU.

Nije isto kredit i investicija, sto se verovatno mesa ovde u clanku. Nasi uzimaju kredite od Kineza, ali Kinezi ne investiraju mnogo u Srbiji. Tako da ovih 10% jeste tacno.
1692694774187.png
 
Mislio sam generalno od 5og oktobra pa do danas.
Ove godine možda, ali da bi oni postali igrač kod nas, kao što su SAD i vazalne države Evrope biće potrebne godine i godine.
Inače oni su ulagali i verovatno još uvek ulažu ogromne resurse i u samoj Evropi i US - povezani su itekako...
A ne znamo ni kako oni stoje na unutrašnjem planu. Geopolitika je zaj*ban ring i mi nemamo šta to da polemišemo - samo treba da izvučemo što više možemo i da sačuvamo naše dupe (a nešto mi govori da će nas i jedni i drugi *****)
 
Žene generalno više biraju žive u BEGE-u, ako neko ima kompleks da živi u BGu to su onda žene iz manjih mesta (ne mislim na tebe, da ne generalizujem, ali uglavnom je tako, pa i moja) Generalno ih "guše" manja mesta, smetaju im ljudi, okolina... evo i moju ženu da pitaš zašto živi tu navela bi ti milion razloga, a daj bože da joj treba jedan od tih
Ovo je vrlo povrsno vidjenje stvari. Cak i ako je istina da zene cesce naginju ka zivotu u Bgu, vrlo je jasan razlog. Manja mesta su ostala daleko vise okrenuta patrijarhatu i tradicionalnim rodnim ulogama. U svim manjim mestima koje znam zena je primarni roditelj sa odnosom brige o deci i kucnim obavezama, 70-30, ili 80-20% u odnosu na svog muskog partnera. Cak i da neko zeli da zivi drugacije on ce biti izuzetak u toj sredini u vrlo cesto posmatran sa osudjivanjem ili cudjenjem. Mnogo zena su domacice, rade privremene i povremene poslove, drustvo ocekuje da one uzimaju bolovanje ako je dete bolesno, cime njihov karijerni put i finansijska nezavisnost najcesce strada. Ja u Beogradu nemam previse takvih primera, i zene oko mene razmisljaju vrlo slicno da se obaveze dele 50-50%, ako i ne uvek, a ono makar kao klackalica da naginje malo ka jednom pa ka drugom partneru. I to je jedino okruzenje u kome zelim da zivim i da investiram.
Kada odem u svoje rodno mesto, vidim drasticnu razliku u temama na koje se prica, ljudi mnogo manje pricaju o tekucim desavanjima, poslovnim dogovorima, politickom zivotu jer vecina ne moze da radi remote, pa iako skolovani rade za lokalne kafice i butike, i drzavne firme u kojima moraju da paze sta pricaju. Tako da dzabe sto ja radim moj lepi posao remote, ako stvari koje su meni bitne nemam sa kime oko sebe da podelim zbog straha ili neinformisanosti.
Sto se tice ostalih sadrzaja, super sto ste vi imali sve, mi zaista nismo, a i sto smo imali- opet kazem- bus dotle ne ide, moji roditelji su radili i nisu mogli da me voze. Ovde u Bg-u cu i tek kako smeti da pustim dete skolskog uzrasta da se vozi do treninga samo prevozom, isto kao sto su mene moji pustali u nasem gradu na limitiranim trasama koje su postojale, i kao sto je moj sadasnji muz koji je iz Bga putovao busom na plivanje i vaterpolo (na koje ja ne bih u svom gradu mogla da idem cak i da je bilo busa, jer toga nije bilo i dan danas nema).
 
Ne znam, ja bih pre malo dete smeo da pustim samo u manjem mestu nego u Beogradu. U Beogradu čak ne smem ni da ga ostavim samog u stanu, ako neko sazna eto mi socijalna na vrata. Koliko puta je moja majka mora da dolazi za BG da bi pričuvala bratanca, a on uveliko osnovac, ja sam ostajao sam u kući od šeste godine. Što se tiče patrijahalnog vaspitanja tu si u pravu mada se i to polako menja pa je uloga sada rekao bih sa 70-30 na 60-40. Ali eto, u Beogradu je normalno da imaš kučiće i mačiće umesto dece, da se udaješ u kasnim četrdesetim, deca ako budu budu, ako ne tu su ljubimci... Pitanje je koje je društvo normalnije. Ko gradi svoju karijeru, a ne radi remote, podržavam, svakako će joj to biti teže u manjem mestu, ali, koliko je takvih žena, a koliko onih koje samo žele da žive u Beogradu da bi se reklo da žive u Beogradu. Evo, jedan moj dobar drug ima drugara koji živi u Beogradu, radi dobar posao u drugom mestu i solidno zaradjuje, žena ne radi, ali su morali da kupe stan i žive u Beogradu jer ona tako hoće. I sad on mora svakog dana da putuje bar 200km dnevno.
 
Ovo je vrlo povrsno vidjenje stvari. Cak i ako je istina da zene cesce naginju ka zivotu u Bgu, vrlo je jasan razlog. Manja mesta su ostala daleko vise okrenuta patrijarhatu i tradicionalnim rodnim ulogama. U svim manjim mestima koje znam zena je primarni roditelj sa odnosom brige o deci i kucnim obavezama, 70-30, ili 80-20% u odnosu na svog muskog partnera. Cak i da neko zeli da zivi drugacije on ce biti izuzetak u toj sredini u vrlo cesto posmatran sa osudjivanjem ili cudjenjem. Mnogo zena su domacice, rade privremene i povremene poslove, drustvo ocekuje da one uzimaju bolovanje ako je dete bolesno, cime njihov karijerni put i finansijska nezavisnost najcesce strada. Ja u Beogradu nemam previse takvih primera, i zene oko mene razmisljaju vrlo slicno da se obaveze dele 50-50%, ako i ne uvek, a ono makar kao klackalica da naginje malo ka jednom pa ka drugom partneru. I to je jedino okruzenje u kome zelim da zivim i da investiram.
Kada odem u svoje rodno mesto, vidim drasticnu razliku u temama na koje se prica, ljudi mnogo manje pricaju o tekucim desavanjima, poslovnim dogovorima, politickom zivotu jer vecina ne moze da radi remote, pa iako skolovani rade za lokalne kafice i butike, i drzavne firme u kojima moraju da paze sta pricaju. Tako da dzabe sto ja radim moj lepi posao remote, ako stvari koje su meni bitne nemam sa kime oko sebe da podelim zbog straha ili neinformisanosti.
Sto se tice ostalih sadrzaja, super sto ste vi imali sve, mi zaista nismo, a i sto smo imali- opet kazem- bus dotle ne ide, moji roditelji su radili i nisu mogli da me voze. Ovde u Bg-u cu i tek kako smeti da pustim dete skolskog uzrasta da se vozi do treninga samo prevozom, isto kao sto su mene moji pustali u nasem gradu na limitiranim trasama koje su postojale, i kao sto je moj sadasnji muz koji je iz Bga putovao busom na plivanje i vaterpolo (na koje ja ne bih u svom gradu mogla da idem cak i da je bilo busa, jer toga nije bilo i dan danas nema).
Ok to sto pricas o ulozi zena u manjim sredinama, nije samo fenomen izrazen kod nas, vec i po mediteranskim zemljama. Sve ostalo se slazem manje vise, o nepostojanju dostojne (ili mozda bolja rec dovoljne) infrastrukture za takav zivot. Sto je zacaran krug, sadrzaji nemaju racunicu da se prave ako stanovnistvo odlazi, a stanovnistvo nece dolaziti ako nema tih sadrzaja itd. Jedino (nazalost) drzavna politika moze da usmeri tok stvari, ali i to je na duzi rok, nista preko noci.
 
Ok to sto pricas o ulozi zena u manjim sredinama, nije samo fenomen izrazen kod nas, vec i po mediteranskim zemljama
Ma naravno, ne mislim ja da smo nista specijalno drugaciji. Ima jos dosta drazva koje funkcionisu isto kao i mi. I tamo bih kao indvidua naginjala ka zivotu glavnom gradu, a kao zeni bi mi bilo krucijalno.
 
Na zalost, pored svega vec navedenog tu su i najosnovniji infrastrukturni problemi. Pa pola Beograda nema kanalizaciju, da ne pricamo dalje. Ok, imas septicku jamu, onda zoves kamion da ti je isprazne, hoces uredno da platis, medjutim iako je asfaltiran put do kuce, suvise je usko i tesko im je da manevrisu s onom malom cisternom pa nece da dodju. Tako pola kraja prazni septicke jame da ne pricam gde, a moras je isprazniti, ne vredi. O miomirisima u tim momentima necemo...
Druga stvar, komunalno preuzela neka firma i postavila svima one zelene kante ispred kuca. Sto bi bilo savrseno, ali iz istog razloga iz kog cisterna ne moze da prodje, ne moze ni kamion za djubre. Posto u celom mestu i okolini vise nema nijedan jedini kontejner jer je predvidjeno da svi imaju zelene kante, pola naselja do kojih kamion ne moze da dodje ostavlja djubre gde su nekad stajali kontejneri, i sad je tu deponija.
Deo asfaltnog puta u duzini od nekih stotinak metara se raspao jer ispod stalno izbija neka voda. Zimi, leti, da bi dosao do kuce, prolazis kroz zabokrecinu. Komsije koji tu zive godinama mole nadlezne da se problem resi, na kraju je komsija koji je nedavno zenio sina sam uzeo da isusuje i asfaltirao zbog svadbe, dokle ce da drzi ko zna, posto problem vode nije resen. Da ne pricam da zimi kad napada ozbiljan sneg, mnogim kucama ne moze ni da se pridje. Govorum sve vreme o mestu na 30km od Beograda koje spada u beogradsku opstinu.
 
Što se tiče patrijahalnog vaspitanja tu si u pravu mada se i to polako menja pa je uloga sada rekao bih sa 70-30 na 60-40
Znaci ako u tvom mestu muskarac preuzima skoro pola obaveza oko dece i kuce, skoro pola puta kad je dete bolesno uzima bolovanje umesto zene, neretko uzima deo porodiljskog, skoro pola puta sprema supice kasice itd, jer to znaci 60%-40%, da je razlika minimalna, onda svaka cast tvom mestu. U mom rodnom gradu blizu Bga velikodusno je reci i 70-30%.
Pitanje je koje je društvo normalnije. Ko gradi svoju karijeru, a ne radi remote, podržavam, svakako će joj to biti teže u manjem mestu, ali, koliko je takvih žena, a koliko onih koje samo žele da žive u Beogradu da bi se reklo da žive u Beogradu
Mislim da je broj zena koje zele da zive u Bgu iskljucivo da bi se reklo minimalan, i podjednak sa brojem muskaraca koji zele da zive u Bgu iz istih iskljucivih razloga.
Mala mesta idu na ruku parijarhalnom poretku, tako da je manja razlika za muskarca nego za zenu da li zivi u Bgu ili ne.
Ljudi cesto ne umeju da objasne sta je sve to sto ih "gusi" u manjima mestima, i ispadne da je to "eto samo da se kaze". Ali ja verujem ds mnoge zene povezuju Bg sa modernizmom i vecom slobodom izbora i ravnopravnoscu, samo to ne kazu tako.
Takodje kada kaze ako zena zeli karijeru i slicno onda ima smisla, ali ja ne mislim da se zena radja za karijeru vec da je drustvo oblikuje. Zena koja se rodi okruzena neravnipravnoscu i zenama koje nisu nesto specijalno okrenute poslu, lakse upadne u kalup zene koja "nije okrenuta karijeri". I bilo bi mi mnogo teze u takvom okruzenju da obrazujem cerku da se obaveze prema kuci i deci dele na pola. I da je njena karijera i zrtva iste podjednako bitna kao partnerova.
 
Ovo je vrlo povrsno vidjenje stvari. Cak i ako je istina da zene cesce naginju ka zivotu u Bgu, vrlo je jasan razlog. Manja mesta su ostala daleko vise okrenuta patrijarhatu i tradicionalnim rodnim ulogama. U svim manjim mestima koje znam zena je primarni roditelj sa odnosom brige o deci i kucnim obavezama, 70-30, ili 80-20% u odnosu na svog muskog partnera. Cak i da neko zeli da zivi drugacije on ce biti izuzetak u toj sredini u vrlo cesto posmatran sa osudjivanjem ili cudjenjem. Mnogo zena su domacice, rade privremene i povremene poslove, drustvo ocekuje da one uzimaju bolovanje ako je dete bolesno, cime njihov karijerni put i finansijska nezavisnost najcesce strada. Ja u Beogradu nemam previse takvih primera, i zene oko mene razmisljaju vrlo slicno da se obaveze dele 50-50%, ako i ne uvek, a ono makar kao klackalica da naginje malo ka jednom pa ka drugom partneru. I to je jedino okruzenje u kome zelim da zivim i da investiram.
Kada odem u svoje rodno mesto, vidim drasticnu razliku u temama na koje se prica, ljudi mnogo manje pricaju o tekucim desavanjima, poslovnim dogovorima, politickom zivotu jer vecina ne moze da radi remote, pa iako skolovani rade za lokalne kafice i butike, i drzavne firme u kojima moraju da paze sta pricaju. Tako da dzabe sto ja radim moj lepi posao remote, ako stvari koje su meni bitne nemam sa kime oko sebe da podelim zbog straha ili neinformisanosti.
Sto se tice ostalih sadrzaja, super sto ste vi imali sve, mi zaista nismo, a i sto smo imali- opet kazem- bus dotle ne ide, moji roditelji su radili i nisu mogli da me voze. Ovde u Bg-u cu i tek kako smeti da pustim dete skolskog uzrasta da se vozi do treninga samo prevozom, isto kao sto su mene moji pustali u nasem gradu na limitiranim trasama koje su postojale, i kao sto je moj sadasnji muz koji je iz Bga putovao busom na plivanje i vaterpolo (na koje ja ne bih u svom gradu mogla da idem cak i da je bilo busa, jer toga nije bilo i dan danas nema).
Jel moze info koliko otprilike stanovnika ima tvoje rodno mesto, da znamo kontekst ove price ?
 
Znaci ako u tvom mestu muskarac preuzima skoro pola obaveza oko dece i kuce, skoro pola puta kad je dete bolesno uzima bolovanje umesto zene, neretko uzima deo porodiljskog, skoro pola puta sprema supice kasice itd, jer to znaci 60%-40%, da je razlika minimalna, onda svaka cast tvom mestu. U mom rodnom gradu blizu Bga velikodusno je reci i 70-30%.

Mislim da je broj zena koje zele da zive u Bgu iskljucivo da bi se reklo minimalan, i podjednak sa brojem muskaraca koji zele da zive u Bgu iz istih iskljucivih razloga.
Mala mesta idu na ruku parijarhalnom poretku, tako da je manja razlika za muskarca nego za zenu da li zivi u Bgu ili ne.
Ljudi cesto ne umeju da objasne sta je sve to sto ih "gusi" u manjima mestima, i ispadne da je to "eto samo da se kaze". Ali ja verujem ds mnoge zene povezuju Bg sa modernizmom i vecom slobodom izbora i ravnopravnoscu, samo to ne kazu tako.
Takodje kada kaze ako zena zeli karijeru i slicno onda ima smisla, ali ja ne mislim da se zena radja za karijeru vec da je drustvo oblikuje. Zena koja se rodi okruzena neravnipravnoscu i zenama koje nisu nesto specijalno okrenute poslu, lakse upadne u kalup zene koja "nije okrenuta karijeri". I bilo bi mi mnogo teze u takvom okruzenju da obrazujem cerku da se obaveze prema kuci i deci dele na pola. I da je njena karijera i zrtva iste podjednako bitna kao partnerova.
Bez uvrede ali mislim da malo više meriš ko šta radi u porodici. Ako pričamo o porodici kao osnovi društva. Primere da se muškarac uključuje ili ne uključuje imaš podjednako i u većem i manjem mestu. U većem mestu lakše se okružiš sa ljudima koji imaju slična razmišljanja i pogled na svet i napraviš svoj ekosistem i onda misliš da je drugačije a u suštini nije.
Realno tih priča ko koliko doprinosi se užasavam. Primer, da bi neko, bilo ko radio u porodici dobro plaćen posao, neko mora da se žrtvuje. Muž, žena ili deca. Žrtvuju se za porodicu kojoj doprinose itd itd. To potvrđuje i sudska praksa npr. U ovom svetu rastućeg individualizma i sebičnosti zato i dolazi do porasta razvoda, manje dece, više pasa itd. Druga stvar su konekcije koje doprinose karijeri. To se slažem. U suštini, sam biraš šta ti je bitno u životu.
 
U većem mestu lakše se okružiš sa ljudima koji imaju slična razmišljanja i pogled na svet i napraviš svoj ekosistem i onda misliš da je drugačije a u suštini nije.
Cvrsto verujem da u univerzitetskim i korporativnim gradovima, gradovima sa vecim primanjima, stopom obrazovanja, manje dece po porodici u proseku, nema sanse da bude isto. Naprotiv.
A cak i da hipoteticki jeste tako kako ti kazes, naravno da mi je bitno da budem u gradu gde mogu lakse da de okruzim ljudima slicnog misljenje. Okruzenje je neverovatno bitno za kvalitet zivota.
Istina je, broj dece se uvek smanjivao sa emancipacijom zena i njihovim napretkon u okviru radne snage. Stoga mislim da ako dvoje nece vise-manje jednako da se zrtvuje za porodicu, i poodredi svoju karijeru i finansije deci, u mom slucaju pas je bolje resenje nego da se vecina obaveza oko dece i kuce svali na zenu. Naravno zena koja to zaista voli, pun gas.
Sva sreca da sam se rano preselila u glavni grad te sam se okruzila ljudima koji tako razmisljaju i nasla partnera sa kojim dugi niz godina u skladu sa time oblikujem zivot, karijeru i porodicu.
I dalje kad odem u svoj rodni grad, vrlo tesko upoznajem ljude slicnog misljenja a kamoli stila zivota, dok parovi oko nas u Bgu zive kao i mi.
 
Мени је то са кучићима потпуно безвезе. Није нормално да 50-годишњаци воде децу у вртић, а на родитељски средњошколцима долазе полунекретнине, Са друге стране се у станчиће усељавају неке животиње, и њима се подређује живот. То ми је потпуно безвезе. Кад будем баба и деда, набавићу си куче за двориште.

А, истина је да живот у цивилизованом делу Београду, не може да се пореди ни са септичким приградом, а тек не са местима у којима нема никаквих културних, спортских, економских и других активности. И мислим да ће временом бити све теже помирити те крајности, и да ће јаз постајати све дубљи.
 
Ako želite, naravno. Tako ćemo da utvrdimo da li iznosite neistine ili samo izmišljate cene.
Napravite mi listu sta sve treba da uslikam po Stokholmu.
Cenu kvadrata sam pokazao i dokazao. Defke i dalje ne veruje pa se upleo ko pile u kucinu pokusavajuci da demantuje njihov zvanicni katastar nekim statistama i prosecnim cenama. Vradovic se izgleda uverio, pametan covek, video da je tako i ne komentarise.
Evo sada gledam cene goriva na pumpi, benzin 200din, dizel 230din. Jesmo mi najskuplji u regionu, ali nisu ni Svedje mnogo skuplje od nas.

Da je u Svedskoj visok standard znaju svi, to je i mim, nemam ja sta tu da pokazujem. Ono sto sam hteo da pokazem su cene i da negde postoji ocigledna neravnoteza. Ili su cene u Stokholmu niske ili su u Beogradu previsoke.
 
Napravite mi listu sta sve treba da uslikam po Stokholmu.
Slikajte cenovnik iz nekog hrvatskog zavičajnog društva, pa da vidimo te cene uživo. Zašto da ne.
Jesmo mi najskuplji u regionu, ali nisu ni Svedje mnogo skuplje od nas.
Dakle, Beograd i Stokhom su tu negde sa troškovima.
Ono sto sam hteo da pokazem su cene i da negde postoji ocigledna neravnoteza. Ili su cene u Stokholmu niske ili su u Beogradu previsoke.
Pa niste pokazal cjenik, rado bum videl.
 
Poslednja izmena:
Defke i dalje ne veruje pa se upleo ko pile u kucinu pokusavajuci da demantuje njihov zvanicni katastar nekim statistama i prosecnim cenama.
Ja nesto nisam video da katastar demantuje te prosecne cene. To sto ti tvrdis da su stanovi koji se tamo prodaju po ceni 60% nizoj od proseka bez problema i na realnih 10 min od centra, to katastar ne moze ni da pokaze. I Borca je na papiru 15 min od centra.

Мени је то са кучићима потпуно безвезе. Није нормално да 50-годишњаци воде децу у вртић, а на родитељски средњошколцима долазе полунекретнине, Са друге стране се у станчиће усељавају неке животиње, и њима се подређује живот. То ми је потпуно безвезе. Кад будем баба и деда, набавићу си куче за двориште.

А, истина је да живот у цивилизованом делу Београду, не може да се пореди ни са септичким приградом, а тек не са местима у којима нема никаквих културних, спортских, економских и других активности. И мислим да ће временом бити све теже помирити те крајности, и да ће јаз постајати све дубљи.
Nijedan ekstrem nije ok. Imam tazbine na selu i situacije tamo su cesto ko iz srednjeg veka.

Zena koja je tu samo da cisti i radja, situacije gde se 'juri musko dete' pa se posle u tu decu ne ulaze nista cak i kad nije nemastina u pitanju, okruzenje gde je svako ko se interesovao za neke malo apstraktnije teme i sa kim moze da se prica o necemu sto nije prinos kukuruza vec otisao u veci grad ili preko, cast izuzecima ali takvo stanje dominira.

Sela odumiru prvenstveno jer su ekonomski neodrziva, odnosno prosecno imanje je premalo i za moderan zivot, i zbog mentaliteta iz kog prvenstveno zene beze. Tek onda dolazimo do problema nedostatka sadrzaja i infrastrukture.
 
Euro je kljoknuo, a svedska kruna je jos pala u odnosu na euro. Ocekivalo bi se da cene odu u nebesa. A eno cena goriva. Sada gledam cena mlevene govedine 2kg pakovanje 218sek sto je oko 1030din za kg. Govedji vrat u komadu 1450din za kg. Njihova domaca govedina, nije uvoz iz Argentine.
Mleko litar 135din 3% masnoce, jogurt 3% 150din.
Ovo je u prodavnici Coop za online porucivanje. Mogu i da slikam kada odem u prodavnicu i tu je dosta veci izbor, pa bude i na akciji. Coop je jedan od skupljih lanaca, a ima i ogromnih lagera gde odes i natovaris za mesec dana po dosta nizim cenama.



Ne bih da spamujem sa svakim artiklom., al nije tesko ni da se nadje sve ovo sto sam naveo.
Nemoj samo da ceripikujes neki artikal koji je preskup.
 
Ja nesto nisam video da katastar demantuje te prosecne cene. To sto ti tvrdis da su stanovi koji se tamo prodaju po ceni 60% nizoj od proseka bez problema i na realnih 10 min od centra, to katastar ne moze ni da pokaze. I Borca je na papiru 15 min od centra.


Nijedan ekstrem nije ok. Imam tazbine na selu i situacije tamo su cesto ko iz srednjeg veka.

Zena koja je tu samo da cisti i radja, situacije gde se 'juri musko dete' pa se posle u tu decu ne ulaze nista cak i kad nije nemastina u pitanju, okruzenje gde je svako ko se interesovao za neke malo apstraktnije teme i sa kim moze da se prica o necemu sto nije prinos kukuruza vec otisao u veci grad ili preko, cast izuzecima ali takvo stanje dominira.

Sela odumiru prvenstveno jer su ekonomski neodrziva, odnosno prosecno imanje je premalo i za moderan zivot, i zbog mentaliteta iz kog prvenstveno zene beze. Tek onda dolazimo do problema nedostatka sadrzaja i infrastrukture.
Тако је. Зато и кажем, јаз ће бити све дубљи, а крајности све теже помирљиве. Свако ко има икакву прилику треба да је зграби, и да живи како жели. То нема цену. Ко чека повољну конјуктуру, поредак звезда, благослов родитеља, економску стабилност, европско пролеће, итд, а да му трпи лична срећа.... што каже моја ташта: пробирач нађе отирач!
 
Vrh