Šta je novo?

Cene nekretnina

Čudno bi bilo da ne raste agresija, s obzirom na količinu zagađenja (uključujući zvučnog) i gužvi. Beograd je najveći grad u celoj Evropi po broji stanovnika koji nema metro. Razvija se poput gradova u centralnoj Aziji i Africi, na principu divlje urbanizacije. Ljudi se nabacaju na gomilu, dok država ne ulaže ništa u infrastrukturu, i onda svi pate.

Voleo bih kada bi ljudi prestali da ponavljaju tu besmislicu "šljakaš remote za strance i živiš na selu, boli te uvo". S obzirom koliko je Srbija po unutrašnjosti nerazvijena, kada bi živeo na selu, isto bi moralo da bude najdalje 20ak kilometara od nekog velikog grada - BGD ili NS. Jer za svaku sitnicu ćeš morati da sedneš u auto i odeš u grad, a ako ceniš svoje vreme, isti grad ne sme biti mnogo udaljen. Po selima i varošicama nema daljinskog grejanja, nema Lidla, nema zubara, nema apoteka, nema optičara, nema ekspozitura banaka, nema bankomata, nema optičkog interneta, nema auto škola, nema obdaništa/škola/fakulteta itd, itd.

To su razlozi zašto ljudi napuštaju ta mesta, vremenom se sve gasi i sve nestaje. Ode jedini zubar u penziju i nema više ko da popravlja zube.
 
Čudno bi bilo da ne raste agresija, s obzirom na količinu zagađenja (uključujući zvučnog) i gužvi. Beograd je najveći grad u celoj Evropi po broji stanovnika koji nema metro. Razvija se poput gradova u centralnoj Aziji i Africi, na principu divlje urbanizacije. Ljudi se nabacaju na gomilu, dok država ne ulaže ništa u infrastrukturu, i onda svi pate.

Voleo bih kada bi ljudi prestali da ponavljaju tu besmislicu "šljakaš remote za strance i živiš na selu, boli te uvo". S obzirom koliko je Srbija po unutrašnjosti nerazvijena, kada bi živeo na selu, isto bi moralo da bude najdalje 20ak kilometara od nekog velikog grada - BGD ili NS. Jer za svaku sitnicu ćeš morati da sedneš u auto i odeš u grad, a ako ceniš svoje vreme, isti grad ne sme biti mnogo udaljen. Po selima i varošicama nema daljinskog grejanja, nema Lidla, nema zubara, nema apoteka, nema optičara, nema ekspozitura banaka, nema bankomata, nema optičkog interneta, nema auto škola, nema obdaništa/škola/fakulteta itd, itd.

To su razlozi zašto ljudi napuštaju ta mesta, vremenom se sve gasi i sve nestaje. Ode jedini zubar u penziju i nema više ko da popravlja zube.
Tačno je da ti za sve treba blizina grada, ali zašto samo BG I NS? Sa razvojem putne infrastrukture mnogi drugi gradovi su takođe lako I brzo dostupni. Bio sam u Čačku kod klijenta I ostao za vikend I frapirao se koliko lepih I divljih predela ima u neposrednom okruženju na pola sata vožnje. Pri tome, u Čačku ima I Lidl I Maxi, banka, vrtić, škola I sve ostalo što navodiš. Ono što u Čačku nema (I generalno ni u jednom gradu osim BG I NS) je posao. Kad kažem posao mislim neki u multinacionalnoj korporaciji ali ne kao CNC operater ili radnik u pogonu. Dakle, ako šljakaš remote za strance samim tim imaš rešeno pitanje svih pitanja- posao i to na nivou značajno višem od prosečne plate u Srbiji, samim tim istinski te boli uvo jer možeš da živiš gde god poželiš.

A ljudi koji napuštaju ova mesta to čine jer nema posla, a nema svako opciju da radi kao remote programer/product manager/devops...itd. za 3k+ mesečno
 
Čudno bi bilo da ne raste agresija, s obzirom na količinu zagađenja (uključujući zvučnog) i gužvi. Beograd je najveći grad u celoj Evropi po broji stanovnika koji nema metro. Razvija se poput gradova u centralnoj Aziji i Africi, na principu divlje urbanizacije. Ljudi se nabacaju na gomilu, dok država ne ulaže ništa u infrastrukturu, i onda svi pate.

Voleo bih kada bi ljudi prestali da ponavljaju tu besmislicu "šljakaš remote za strance i živiš na selu, boli te uvo". S obzirom koliko je Srbija po unutrašnjosti nerazvijena, kada bi živeo na selu, isto bi moralo da bude najdalje 20ak kilometara od nekog velikog grada - BGD ili NS. Jer za svaku sitnicu ćeš morati da sedneš u auto i odeš u grad, a ako ceniš svoje vreme, isti grad ne sme biti mnogo udaljen. Po selima i varošicama nema daljinskog grejanja, nema Lidla, nema zubara, nema apoteka, nema optičara, nema ekspozitura banaka, nema bankomata, nema optičkog interneta, nema auto škola, nema obdaništa/škola/fakulteta itd, itd.

To su razlozi zašto ljudi napuštaju ta mesta, vremenom se sve gasi i sve nestaje. Ode jedini zubar u penziju i nema više ko da popravlja zube.
Mislim da ti mene si baš preterano bukvalno shvatio. Ja nisam rekao idi u neku zabit ako radiš remote gde jedva ima i monofazne struje. Znači rekao sam manje gradove, tipa: Požarevac (imaš sve što si nabrojao + vodovod, struja, kanalizacija, gas, CG, internet i optički i kablovski, osnovne, srednje škole, itd) i na 1h si od BGa. Ako hoćeš druge primere: Subotica (i poslova koliko hoćeš u industrijskoj zoni), Sombor, Apatin. Svuda imaš i banke, 4G mrežu, pozorište i bioskope, bazene, itd. Sve što ti treba dok deca ne budu 18.
Mnogo su humaniji za običan život, a kad ti treba BG, iznajmiš stan na dan ili hotel i eto te uživaš par dana i nazad.
 
Ostavite se više Švedske. Tamo ni Šveđani ne mogu da žive od sivila i depresije.
Srbija je za Švedsku HAVAJI! Kad ćete vi u Švedskoj da imate 34C i to nedelju dana za redom i BEZ kiše i bez oblaka (znači sunce 100%)?! NIKADA! NIKADA!!
TO je katastrofa,ja bi svaki dan da bude 20c i oblacno
 
Prosecna plata u Bg na kraju prosle godine je bila 930e (https://novaekonomija.rs/vesti-iz-zemlje/prosecna-plata-u-beogradu-duplo-veca-nego-u-bojniku)
Prosecna plata u Bg u 2015 je bila oko 470e (https://www.istinomer.rs/izjava/prosecna-plata-u-beogradu-niza-nego-pre-tri-godine/)
Znaci taj odnos ne da nije sada 30-40% gori vec je danas cak i nesto povoljniji nego tad.
Ja sam malo nenamerno pogresio, a ti namerno cherry pick-ujes. Zasto za 2022. uzimas kraj godine, a za 2015. ne? Krajem 2015. godine, tj. decembra je prosecna plata bila 550 evra, kao sto sam i naveo (http://www.cekos.rs/prosečne-neto-zarade-plate-decembar-2015-godine). Ja sam pogresio samo to sto sam za 2023. godinu uzeo poslednje podatke koje imam za maj mesec ili koji vec, a nisam decembar 2022., ali podaci su u svakom slucaju gotovo identicni onima koje sam naveo, i negde sam uzimao kvartale, jer sam zurio. Ali ajde da budemo precizni.
Decembar 2015: Prosecna plata 550 evra, starogradnja 1.034 evra, novogradnja 1.222 evra, odnos: 1.88 i 2.22
Decembar 2022: Prosecna plata 930 evra, starogradnja 2.013 evra, novogradnja 2.544 evra, odnos 2.16 i 2.74.
Naravno, mozemo birati periode gde je taj odnos bio manji ili veci, ja sam random izabrao 2015. godinu.
Opet dolazimo do toga da je samo po osnovu cena i plata barem 20% teze kupiti stan u odnosu na 2015. godinu kad je odnos plate i cene nekretnian bio jako los i promet je bio jako los. Kad na to dodas kamate, onda je jako jako teze.
Jedina stvar koja pravi razliku su kamate, u onoj meri u kojoj krediti uticu na Beogradsko trziste i dok tolike kamate traju.
Problem je u tome sto ce visoke kamate verovatno trajati jako dugo, tj. verovatno se nece u skorije vreme vracati ni priblizno na nivo koji smo imali prethodnih 10ak godina.
Eto, izvinjavam se, Rigu sam propustio. Sta ‘ko znaa koliko ih ima’ ko da ima hiljadu glavnih gradova u Evropi. Mozda moze i Podgorica da se doda na listu mada mislim da tamo nosu vece plate nego u Bg.
Kao sto rekoh, pokazatelj koji si izmislio mi uopste nema smisla, cherry pick-ovan je da bi pokazao ne znam ni ja sta, a i po njemu se ne moze tvrditi to sto ti hoces da tvrdis.
Ja bih voleo da nekretnine postanu priustivije*******prosecnom stanovniku, bilo padom cena bilo rastom plata. Svakako da mi je scenario gde cene stagniraju a plate rastu drazi jer ne vidim mnogo scenarija gde cene nominalno padaju a da to nije praceno i opstim padom standarda.
Ok, postujem sto si se izjasnio, podrzavam taj stav, ako je iskren. Samo mi se cini da iskljucujes scenario gde cene nekretnina padnu, a sve ostalo nastavi da funkcionise relativno normalno.
Plus vise naroda u Srbiji poseduje nekretninu nego sto kupuje. Deflacija cena bi dovela i do opadanja ukupnog bogatstva naroda, koje je medju najnizim u Evropi. Srbija tu nije neki izuzetak, vecina narodnog bogatstva sirom Evrope je u nekretninama.
Mene ovo shvatanje podseca na piramide, kripto, nft, to sto necemu napumpas nominalnu vrednost ne znaci da to stvarno ima tu vrednost. Ili mozda mislis da je dobro da kod nas nekretnine budu malo skuplje kako stranci ne bi dosli i pokupovali nam sve nekretnine? :)
 
Ako si singl i nemaš namere nikad da se ženiš i imaš decu, onda možeš lakše progutati neke trule kompromise. Nema Lidl ali ima Maxi, nema SBB ali ima Supernova.

Ali ako imaš decu, tu se računica drastično menja. Većina roditelja želi za svoju decu najbolje, a u manjim mestima čak iako imaš novca ne možeš deci to da pružiš. Ima zubara/pedijatra/obdaništa/auto škola, ali kakvih? Kao što ne teraš auto kod prvog mehaničara, ne vodiš dete kod prvog pedijatra. Ili recimo hoće dete da trenira plivanje, ali nema bazena, itd. Prošao je komunizam i mentalitet roditelja se drastično promenio. U Jugi je svuda manje-više bilo isto, dok sada ako imaš novac možeš da biraš. U SFRJ iako si imao novac, to nije bilo mnogo bitno, nisi imao čak ni privatne apoteke, nego si morao da čekaš u redu sa svima ostalima u državnoj.

Život u Beogradu pruža ono što ostatak Srbije neće moći nikada da pruži.
 
Ako si singl i nemaš namere nikad da se ženiš i imaš decu, onda možeš lakše progutati neke trule kompromise. Nema Lidl ali ima Maxi, nema SBB ali ima Supernova.

Ali ako imaš decu, tu se računica drastično menja. Većina roditelja želi za svoju decu najbolje, a u manjim mestima čak iako imaš novca ne možeš deci to da pružiš. Ima zubara/pedijatra/obdaništa/auto škola, ali kakvih? Kao što ne teraš auto kod prvog mehaničara, ne vodiš dete kod prvog pedijatra. Ili recimo hoće dete da trenira plivanje, ali nema bazena, itd. Prošao je komunizam i mentalitet roditelja se drastično promenio. U Jugi je svuda manje-više bilo isto, dok sada ako imaš novac možeš da biraš. U SFRJ iako si imao novac, to nije bilo mnogo bitno, nisi imao čak ni privatne apoteke, nego si morao da čekaš u redu sa svima ostalima u državnoj.

Život u Beogradu pruža ono što ostatak Srbije neće moći nikada da pruži.
Slazem se. Najjace je kad neko zivi u Beogradu i ubedjuje druge kako je zivot van Beograda odlican, a pritom svi se iz tih manjih mesta doselajvaju u vece, a ni on sam ne ide u ta mesta.
Ja ne znam nikog ko se iz Beograda preselio u neko manje mesto, osim mozda penzionera ili jednog mog druga koji se ozenio pa se odselio iz Beograda u mesto odakle mu je zena.
Ocigledno je da postoji razlog zasto manja mesta imaju sve manje perspektive, cak i kad imaju banku, dom zdravlja, internet,...
Mnogi ljudi koji zive u gradu kukaju kako je u gradu lose, kako bi otisli na selo ili neko manje mesto, ali niko ne ide. Sigurno i za to postoji razlog.
Ali im nije prepreka da iz manjih mesta odu u vece ili da odu u inostranstvo, i za to ocigledno postoji razlog.
Za sve postoji razlog, pitanje je samo da li neko vidi i razume te razloge ili ne.
Problem je sto je nasa zemlja sve vise centralizovana, pa cak i veci gradovi poput Nisa i Kragujevca ponekad ne pruzaju sve sto je coveku potrebno i sto zeli. Novi Sad se tu donekle jos drzi, sto zbog blizine Beogada, sto zbog cinjenice da je i sam glavni grad pokrajine. A da ne pricamo o nekim jos manjim gradovima gde je Bog rekao laku noc.
 
Poslednja izmena:
Ja sam malo nenamerno pogresio, a ti namerno cherry pick-ujes. Zasto za 2022. uzimas kraj godine, a za 2015. ne? Krajem 2015. godine, tj. decembra je prosecna plata bila 550 evra, kao sto sam i naveo (http://www.cekos.rs/prosečne-neto-zarade-plate-decembar-2015-godine). Ja sam pogresio samo to sto sam za 2023. godinu uzeo poslednje podatke koje imam za maj mesec ili koji vec, a nisam decembar 2022., ali podaci su u svakom slucaju gotovo identicni onima koje sam naveo, i negde sam uzimao kvartale, jer sam zurio. Ali ajde da budemo precizni.
Decembar 2015. bas drasticno odskace i od novembra i od januara 2015. decembar 2022. ne.
Tacno otprilike tih 20% koje kasnije izracunas.
Uporedi bilo koji mesec sem septembra i dobices da nema razlike. Ispade da ti na kraju cherry pickujes.
Problem je u tome sto ce visoke kamate verovatno trajati jako dugo, tj. verovatno se nece u skorije vreme vracati ni priblizno na nivo koji smo imali prethodnih 10ak godina.
Kamate ce krenuti na dole vec sledece godine. Verovatno nece biti opet negativne u blizoj buducnosti, ali ce praviti manju razliku. Inace, gledano istorijski, ni sad nisu bog zna koliko visoke. To sto smo navikli da je normalno da budu negativne, je zapravo anomalija.
Ok, postujem sto si se izjasnio, podrzavam taj stav, ako je iskren. Samo mi se cini da iskljucujes scenario gde cene nekretnina padnu, a sve ostalo nastavi da funkcionise relativno normalno.
Pa nema bas nesto istorijskih slucajeva gde se to tako dogodilo, samo od sebe, a da sam ja cuo za njih.

Mozemo se nadati i scenariju gde Srbija prva u svetu pravi fuzioni reaktor i postaje ekonomska supersila, ali treba biti realistican.
Mene ovo shvatanje podseca na piramide, kripto, nft, to sto necemu napumpas nominalnu vrednost ne znaci da to stvarno ima tu vrednost. Ili mozda mislis da je dobro da kod nas nekretnine budu malo skuplje kako stranci ne bi dosli i pokupovali nam sve nekretnine? :)
Ko ga pumpa? Jesi li ti stvarno kao diplomirani ekonomista trziste nekretnina uporedio sa kriptom?
 
Ako si singl i nemaš namere nikad da se ženiš i imaš decu, onda možeš lakše progutati neke trule kompromise. Nema Lidl ali ima Maxi, nema SBB ali ima Supernova.

Ali ako imaš decu, tu se računica drastično menja. Većina roditelja želi za svoju decu najbolje, a u manjim mestima čak iako imaš novca ne možeš deci to da pružiš. Ima zubara/pedijatra/obdaništa/auto škola, ali kakvih? Kao što ne teraš auto kod prvog mehaničara, ne vodiš dete kod prvog pedijatra. Ili recimo hoće dete da trenira plivanje, ali nema bazena, itd. Prošao je komunizam i mentalitet roditelja se drastično promenio. U Jugi je svuda manje-više bilo isto, dok sada ako imaš novac možeš da biraš. U SFRJ iako si imao novac, to nije bilo mnogo bitno, nisi imao čak ni privatne apoteke, nego si morao da čekaš u redu sa svima ostalima u državnoj.

Život u Beogradu pruža ono što ostatak Srbije neće moći nikada da pruži.
Uopšte se ne bi složio s tobom. Uostalom ZAŠTO je truli kompromis Maxi (multinacionalna kompanija iz Holandije) u odnosu na niskobudžetni market iz Nemačke? Zašto je MTS kompromis? Imam MTS i prezadovoljan sam. Čak štaviše rekao bi da je SBB kompromis jer nemaš sve RTS kanale koje imaš na MTSu... Ali to je stvar ukusa. Glavno je po meni da možeš da kupiš sve što ti treba.
Konkretno zube sam došao da radim u Srbiju u jedan od tih manjih gradova a nisam u EU. I prezadovoljan sam. Evo već 4 godine, nikakvih problema nemam s implantiranim zubom (radio sam zato što sam mora a ne radi estetike). Moja deca idu na plivanje u EU, i u odnosu na mene koji nisam išao na treninge plivanja već me je moj otac naučio plivam savršeno.
A auto škola - kakve veze ima gde završiš - dozvolu dobiješ. Ja sam završio u jako malom mestu pre 25 godina! Vozio sam po celoj EU i po USA. NIKADA nisam imao ni jedan jedini sudar ni udes. Učio sam na Yugu 45 i 100x bolje nego što sada vidim da deca uče na električnim autima pa nemaju pojma ništa ako se pokvari.
Položio sam iz prve. Vozio sam i u BGu kao student dugo, posle po EU svuda, dozvolu sam zamenio u EU 1-za 1 bez polaganja razlika! Tako da tvoja priča o fancy školama ne pije vodu.
Osnovnu sam počeo u malom selu, a dogurao do doktorata u TOP 100 univerziteta na svetu! I završio!
Po meni SNOBIZAM je jedino. Uvek sam imao bolje uslove i bolji kvalitet u nerazvikanim i ne fancy školama.
 
NOVOGRADNJA presek
U Julu samo Zlatibor i Čačak u plusu - najlikvidniji, svi ostali turist.centri i gradovi u minusu što se tiče obima prometa. Očekivalo se da Kragujevac nastavi snažno ali je popustio. Čačak je možda novo iznenađenje koje treba pratiti
Cene osim Beograda, Kopaonika i Kruševca i dalje rastu...naravno u glavnom gradu ima opština koje rastu i dalje
 
Decembar 2015. bas drasticno odskace i od novembra i od januara 2015. decembar 2022. ne.
Tacno otprilike tih 20% koje kasnije izracunas.
Uporedi bilo koji mesec sem septembra i dobices da nema razlike. Ispade da ti na kraju cherry pickujes.
Kamate ce krenuti na dole vec sledece godine. Verovatno nece biti opet negativne u blizoj buducnosti, ali ce praviti manju razliku. Inace, gledano istorijski, ni sad nisu bog zna koliko visoke. To sto smo navikli da je normalno da budu negativne, je zapravo anomalija.
Pa nema bas nesto istorijskih slucajeva gde se to tako dogodilo, samo od sebe, a da sam ja cuo za njih.
Mozemo se nadati i scenariju gde Srbija prva u svetu pravi fuzioni reaktor i postaje ekonomska supersila, ali treba biti realistican.
Ko ga pumpa? Jesi li ti stvarno kao diplomirani ekonomista trziste nekretnina uporedio sa kriptom?
Kako zanimljiv nacin da se kaze da su cene padale tokom 2015. godine (a zna se da su padale i godinama pre toga nakon SEKE) :) Znaci, u vreme kad su plate manje-vise stagnirale, cene su padale, a nismo imali krizu :)
Na zalost, nemamo podatke za period pre 2015. godine, zato sam nju i izabrao kao prvu godinu gde mozemo kombinovati podatke. Ali je ocigledno da su nakon krize cene padale sve do 2015. godine, iako smo i tad imali privredni rast, nekretnine su postajale sve dostupnije. ALi onda su krenuli neki projekti (zna se koji) sa ciljem da se ponovo pumpa sektor :)
1692553918499.png

Zanimljiva je i ova statistika koja pokazuje da prosecna cena moze da raste cak i kad novogradnja i starogradnja pojeftinjuju :)
1692554015748.png

A zna se da su cene padale nakon krize barem nekih 30-ak% reda velicine.
Izgleda smo slucajno uboli godinu kad je sve krenulo :) Kao sto je kraj 2022. bio pik sto se tice rasta cena, mozda je bas kraj 2015. bio dno kad su cene u pitanju, pa zato to "odskakanje" :)
Ali sad imamo i kamatne stope, a to da ce trajati kratko je samo tvoje nagadjanje (ne znaci da neces pogoditi, ali pogoditi i biti u pravu nije isto), ali mislim da je neozbiljno tvrditi da nece imati nikakvog efekta.
1692554015748.png
 

Prilozi

  • 1692553994473.png
    1692553994473.png
    38,9 KB · Pregleda: 151
Poslednja izmena:
Kako zanimljiv nacin da se kaze da su cene padale tokom 2015. godine :) Znaci, u vreme kad su plate manje-vise stagnirale, cene su padale, a nismo imali krizu :)
Na zalost, nemamo podatke za period pre 2015. godine, zato sam nju i izabrao kao prvu godinu gde mozemo kombinovati podatke. Ali je ocigledno da su nakon krize cene padale sve do 2015. godine, iako smo i tad imali privredni rast, nekretnine su postajale sve dostupnije. ALi onda su krenuli neki projekti (zna se koji) sa ciljem da se ponovo pumpa sektor :)
Pogledajte prilog 170840
Zanimljiva je i ova statistika koja pokazuje da prosecna cena moze da raste cak i kad novogradnja i starogradnja pojeftinjuju :)Pogledajte prilog 170842
A zna se da su cene padale nakon krize barem nekih 30-ak% reda velicine.
Izgleda smo slucajno uboli godinu kad je sve krenulo :) Kao sto je kraj 2022. bio pik sto se tice rasta cena, mozda je bas kraj 2015. bio dno kad su cene u pitanju, pa zato to odskakanje :)
Ali sad imamo i kamatne stope, a to da ce trajati kratko je samo tvoje nagadjanje (ne znaci da neces pogoditi, ali pogoditi i biti u pravu nije isto), ali mislim da je neozbiljno tvrditi da nece imati nikakvog efekta.
U 2014. smo imali i dalje privredni pad, u 2015. tek krece stidljivi privredni rast. Naravno da trziste ne reaguje istog trenutka, kao sto ni pad nije krenuo istog kvartala kada je krenula kriza.

Nije mi jasno kako se taj primer pokazuje vreme kada ‘sve tece normalno samo cene padaju’, kada je bukvalno ta godina kraj 7-godisnjeg perioda propadanja privrede.

Ne znam ko tvrdi da kamate nece imati nikakvog efekta, kad su one bukvalno glavni razlog sto cene sada stagniraju.

Affordability index se na pocetku 2023. razlikovao tek za jedan poen u odnosu na tu 2015.

Prva zgrada u BnV je zavrsena 2018. a rast cena pocinje vec 2016.

Ja ne znam kako smo dosli do toga da ti ja sad prepricavam ove stvari, godinu dana si na ovoj temi, ispisao si Rat i Mir u postovima, a kao da tek sad cujes za proslu krizu, koliko je trajala i kako su se cene kretale.
 
U 2014. smo imali i dalje privredni pad, u 2015. tek krece stidljivi privredni rast. Naravno da trziste ne reaguje istog trenutka, kao sto ni pad nije krenuo istog kvartala kada je krenula kriza.

Nije mi jasno kako se taj primer pokazuje vreme kada ‘sve tece normalno samo cene padaju’, kada je bukvalno ta godina kraj 7-godisnjeg perioda propadanja privrede.

Ne znam ko tvrdi da kamate nece imati nikakvog efekta, kad su one bukvalno glavni razlog sto cene sada stagniraju.

Affordability index se na pocetku 2023. razlikovao tek za jedan poen u odnosu na tu 2015.

Prva zgrada u BnV je zavrsena 2018. a rast cena pocinje vec 2016.

Ja ne znam kako smo dosli do toga da ti ja sad prepricavam ove stvari, godinu dana si na ovoj temi, ispisao si Rat i Mir u postovima, a kao da tek sad cujes za proslu krizu, koliko je trajala i kako su se cene kretale.
Beograd je 2015. bio 11. u Evropi po Affordability Indexu, sad je 6. U ogromnoj vecini evropskih gradova taj index je porastao u odnosu na 2015., mi smo jedni od retkih gde je on opao.
 
Cene osim Beograda, Kopaonika i Kruševca i dalje rastu...naravno u glavnom gradu ima opština koje rastu i dalje
Raste prosečna cena što može značiti da se lošije nekretnine ne prodaju.

Ovog trenutka da otpustiš sve radnike po fabrikama u Srbiji nezaposlenost ide na preko 30%, a prosečna plata na preko 1500 evra. Iste sekunde.
 
Ako mislis na affordability index sa Numbea https://www.numbeo.com/property-investment/region_rankings.jsp?title=2023&displayColumn=6&region=150 on je 2015 bio 0.6 a 2023. 0.7 znaci i u Beogradu je porastao.
https://www.numbeo.com/property-inv...jsp?title=2023-mid&displayColumn=6&region=150 0.5 je, gledaj sredinu godine, a ne pocetak (slozicemo se da numbeo nije bas najrelevantniji izvor, ali i nemamo mnogo boljih). Ali je plus na to opao relativno u odnsou na vecinu drugih gradova, jer iako smo bili na vrhu, sad smo sve blize tom vrhu, sto znaci da je sve gore.
 
Evo, ko trazi jeftine stanove, 850e + PDV, lux sa bazenom, mali gradic, ima dom zdravlja, apoteke, banke, ima srednje i visoke skole,... Jeste da verovatno moras da nosis pelene ako uspes preko veze da nadjes posao u nekoj fabrici gde se motaju kablovi za 40.000 RSD, gde moras da radis verovatno vikendima, praznicima, prekovremeno, ali kolima (ako uspes da ih kupis i ako imas para za gorivo) si za sat vremena u Nisu ili za 3 sata u Beogradu.
1692557664690.png
 
Kako zanimljiv nacin da se kaze da su cene padale tokom 2015. godine (a zna se da su padale i godinama pre toga nakon SEKE) :) Znaci, u vreme kad su plate manje-vise stagnirale, cene su padale, a nismo imali krizu :)
Pa ne cene, vec plate, pogledaj na svom linku, 5 meseci prosek place ~450e, a samo decembar odjednom 550; I onda kad odes na 2016 opet se vrate, a januar za bas tih 90-100evra ispod proseka, jasno se sta se desva; Uzmi prosek Nov-Dec(2015)-Jan(2016), pa ponovi racunicu.
 
https://www.numbeo.com/property-inv...jsp?title=2023-mid&displayColumn=6&region=150 0.5 je, gledaj sredinu godine, a ne pocetak (slozicemo se da numbeo nije bas najrelevantniji izvor, ali i nemamo mnogo boljih). Ali je plus na to opao relativno u odnsou na vecinu drugih gradova, jer iako smo bili na vrhu, sad smo sve blize tom vrhu, sto znaci da je sve gore.
Znaci da rezimiramo, drzava je 2015. pokrenula BnV projekat sa ciljem obaranja affordability indexa (dizanje cena kvadrata masovnom izgradnjom, savrsen plan), ali taj plan nije uspevao prvih 8 godina, posto je taj index zapravo blago porastao, nego je poceo da deluje tek u ovih pola godine?
 
Pa ne cene, vec plate, pogledaj na svom linku, 5 meseci prosek place ~450e, a samo decembar odjednom 550; I onda kad odes na 2016 opet se vrate, a januar za bas tih 90-100evra ispod proseka, jasno se sta se desva; Uzmi prosek Nov-Dec(2015)-Jan(2016), pa ponovi racunicu.
Apsolutno svakog decembra svake godine su plate uvek vece od prethodnih meseci, i to znacajno, zbog bonusa koji se isplacuju. Ja uporedjujem decembar godine X sa decembrom godine Y. Verujem da bi podaci manje-vise bili slicni kad bi se racunalo i za celu godinu, ali ovo mi je bilo najbrze da nadjem. Bio bih ti zahvalan kad bi ti to mogao da izracunas.
Znaci da rezimiramo, drzava je 2015. pokrenula BnV projekat sa ciljem obaranja affordability indexa (dizanje cena kvadrata masovnom izgradnjom, savrsen plan), ali taj plan nije uspevao prvih 8 godina, posto je taj index zapravo blago porastao, nego je poceo da deluje tek u ovih pola godine?
Zaboravljas zabranu trgovine neuknjizenim nekretninama, nikad nije samo 1 faktor u pitanju.
A sto se tice toga kad je poceo da deluje, trebas imati u vidu da su mnogi bili svesni da su nekretnine preskupe, ali su ih kupovali jer su racunali da ce cena jos da im raste, pa je bilo racunice. Medjutim, izgleda se tek sad trziste polako osvescuje. A takodje trebas imati u vidu da ovim mozda nije mnogo smanjen index affordability, ali je sprecen njegov dalji rast (kao sto se desio u vecini drugih zemalja).
 
Poslednja izmena:
Evo, ko trazi jeftine stanove, 850e + PDV, lux sa bazenom, mali gradic, ima dom zdravlja, apoteke, banke, ima srednje i visoke skole,... Jeste da verovatno moras da nosis pelene ako uspes preko veze da nadjes posao u nekoj fabrici gde se motaju kablovi za 40.000 RSD, gde moras da radis verovatno vikendima, praznicima, prekovremeno, ali kolima (ako uspes da ih kupis i ako imas para za gorivo) si za sat vremena u Nisu ili za 3 sata u Beogradu.
Pogledajte prilog 170843

Oprezno sa stanovima u izgradnji (predugovaranjem). Ovo je u Nemackoj sve cesca pojava...
Screenshot_2023-08-20-21-01-58-395_com.android.chrome.jpg
 
Zaboravljas zabranu trgovine neuknjizenim nekretninama, nikad nije samo 1 faktor u pitanju.
A sto se tice toga kad je poceo da deluje, trebas imati u vidu da su mnogi bili svesni da su nekretnine preskupe, ali su ih kupovali jer su racunali da ce cena jos da im raste, pa je bilo racunice. Medjutim, izgleda se tek sad trziste polako osvescuje. A takodje trebas imati u vidu da ovim mozda nije mnogo smanjen index affordability, ali je sprecen njegov dalji pad.
Pa u ovom slucaju jeste 1, jer zabrana prometa neuknjizenih nekretnina i jeste jedini faktor gde je drzava zapravo uticala na rast cena (iako se te nekretnine i pored te zabrane redovno nalaze na oglasima i prodaju, samo ih ne mozes kupiti na kredit).

BnV sam po sebi nije faktor koji dize cene. Novih nekoliko hiljada stanova moze samo da ih spusti.
 
Pa u ovom slucaju jeste 1, jer zabrana prometa neuknjizenih nekretnina i jeste jedini faktor gde je drzava zapravo uticala na rast cena (iako se te nekretnine i pored te zabrane redovno nalaze na oglasima i prodaju, samo ih ne mozes kupiti na kredit).

BnV sam po sebi nije faktor koji dize cene. Novih nekoliko hiljada stanova moze samo da ih spusti.
Zabranis trgovinu neuknjizenim stanovima cime drasticno smanjis ponudu, pocnes da pravis svoje stanove sa naduvanim cenama, a onda starogradnja koje je uknjizena pocne da prati tu cenu.
A to sto se prodaju neuknjizeni stanovi, to je samo prodaja vruceg krompira, taj stan i dalje nije regularno upisan u katastru (nije upisan uopste ili je upisan kao drzavina ili je ko zna sta se sumnjivo), ti samo imas neki papir da je obaveza uknjizenja presla sa prethodnog vlasnika na tebe.
Tacno je da je ovo sve u velikoj meri zbog zabrane trgovine neuknjizenim stanovima, ali to nije uradjeno tek tako, nego sa ciljem smanjenja ponude, da bi morao da kupujes od njih. Direktne veze nema, indirektne itekako ima.
 
Zabranis trgovinu neuknjizenim stanovima cime drasticno smanjis ponudu, pocnes da pravis svoje stanove sa naduvanim cenama, a onda starogradnja koje je uknjizena pocne da prati tu cenu.
A to sto se prodaju neuknjizeni stanovi, to je samo prodaja vruceg krompira, taj stan i dalje nije regularno upisan u katastru (nije upisan uopste ili je upisan kao drzavina ili je ko zna sta se sumnjivo), ti samo imas neki papir da je obaveza uknjizenja presla sa prethodnog vlasnika na tebe.
Tacno je da je ovo sve u velikoj meri zbog zabrane trgovine neuknjizenim stanovima, ali to nije uradjeno tek tako, nego sa ciljem smanjenja ponude, da bi morao da kupujes od njih. Direktne veze nema, indirektne itekako ima.
Znaci opet smo se vratili pun krug, posle 500 strana smo opet na teoriji da je zabranjena prodaja neuknjizenih potkrovlja u Borci da bi se digla cena u BnV.
 
Vrh