Šta je novo?

Cene nekretnina

Za automobile kao ne-pokazatelj kretanja broja stanovnika se slazem. Ali i dalje mi je tesko da poverujem da se broj ljudi u Beogradu povecao za samo ~ 1% za 10 godina. Mozda su drugacija pravila popisa razlog toliko male razlike.

Sta god da se desi(mislim na mirnodopske uslove), tesko da ce ikada broj stanovnika Beograda da se smanji iole značajno.
Beograd je postao skup grad za zivot, da se kako tako skucite (bez ikakvog luksuza) treba 200 000 eura, realno 300 000 eura. Cene svega su znacajno vece u odnosu na ostatak Srbije. Plate jesu vece, ali su troskovi jako porasli od covida sa tendencijom daljeg rasta. Beograd je skup, haotican, zagadjen i nisam siguran da ce privlaciiti ljude onim tempom kojim je privlacio u proslosti. Zapanjio sam se u subotu u Novom Sadu vise se cuo ruski nego srpski gde god da sam krenuo. Iako nije sjajan Novi Sad je mnogo pristojniji od Beograda. Poslovi i primanja ce odrediti buducnost Beograda, nisam siguran da ce produktivnost i primanja u Beogradu omoguciti neki znacajniji rast stanovnika a i potrebe za stanovima. Ono sto je rak rana Beograd je odrzavanja zgrada koje je gotovo nepostojece i to ce doci na naplatu i uciniti zivot u Beogradu jos skupljim.
 
Budimpesta gradi vise od Beograda a gubi stanovnistvo odavno.
NIkad se nisam bavio Budimpestom, ali ja vidim da su oni izgubili veliki deo stanovnistva u periodu od 1980. do 2011., i nakon toga im broj stanovnika raste sve vreme (dodali su 100k stanovnika za 10 godina, a Beograd samo 26k, tj. imali su 4 puta brzi rast broja stanovnika od Beograda, a taj rast se poklopio sa periodom niskim kamatnih stopa), mada i oni izgleda da trenutno dostizu peak, predvidjaju im stangaciju broja stanovnika u narednim godinama. Pitanje je i koliko ce i oni graditi u narednim godinama.
1692049511417.png
 
Meni su cudni ti rezultati popisa, jer u periodu od 2010 do 2019 broj ucenika u beogradskim osnovnim skolama se povecao za 8% ili 9000.
 
Beograd je postao skup grad za zivot, da se kako tako skucite (bez ikakvog luksuza) treba 200 000 eura, realno 300 000 eura. Cene svega su znacajno vece u odnosu na ostatak Srbije. Plate jesu vece, ali su troskovi jako porasli od covida sa tendencijom daljeg rasta. Beograd je skup, haotican, zagadjen i nisam siguran da ce privlaciiti ljude onim tempom kojim je privlacio u proslosti. Zapanjio sam se u subotu u Novom Sadu vise se cuo ruski nego srpski gde god da sam krenuo. Iako nije sjajan Novi Sad je mnogo pristojniji od Beograda. Poslovi i primanja ce odrediti buducnost Beograda, nisam siguran da ce produktivnost i primanja u Beogradu omoguciti neki znacajniji rast stanovnika a i potrebe za stanovima. Ono sto je rak rana Beograd je odrzavanja zgrada koje je gotovo nepostojece i to ce doci na naplatu i uciniti zivot u Beogradu jos skupljim.
Najskuplji gradovi u vecini drzava i jesu najhaoticniji i retko kad su najpristojniji.

Sto se odrzavanja tice, to je jos jedna prednost novogradnji, posto se ljudi od pocetka naviknu da odrzavanje mora da se placa. Mada u nekim delovima to se popravlja i kod starogradnje. Zgrada u kojoj sam ziveo u bloku 30 je vrlo aktivno odrzavana i nekoliko krupnijih stvari je promenjeno za samo 5 godina koliko sam ziveo tu. Drugari zive u televizorkama i njihov ulaz je skroz renoviran, nov lift, nove plocice, spolja izgleda raspad i dalje ali unutra je kao nova zgrada. Verujem da ce to na Nbg i nekim 'dzentrifikovanim' delovima grada postati trend kako se menja struktura stanara i ljude koji su stan dobili od drzave za dz menjaju ljudi koji su ih solidno platili.
 
Nije isto izabrati da zivis ovde i jos uvek ne doneti odluku da se odselis. Evo ja prvi zivim ovde, ne zato sto sam doneo tu odluku, nego zato sto jos uvek nisam doneo odluku da se odselim.
A da li je u pitanju velika vecina slucajeva, i to je pitanje. Ne kazem da nije tacno, ali kazem da nemamo podatke na osnovu kojih to mozemo da tvrdimo. Ja recimo imam skroz drugi utisak u odnosu na tebe.
Ima i do toga da su ljudi intertni i naviknuti na svoju svakodnevnicu pa teško donose odluke makar i na bolje. ali u velikoj meri zavisi i čime se baviš jer jedno je ako ideš u EU da radiš neki fizički posao, tu znaš šta da očekuješ i nema puno razmišljanja tvoje je samo da odeš i radiš. Međutim, za neke malo sofisticiranije profesije tipa lekar, farmceut, inžinjer mnogo je kompleksnije jer pored svog posla koji obavljaš moraš još da naučiš i jezik, pa da se u određenoj meri socijalizuješ i integrišeš u to društvo, nađeš ženi posao ili neku drugi zanimaciju, pa zatim prebacivanje dece u školu u potpuno novom okruženju i na drugom jeziku....to su sve životne aktivnosti koje nisu ni malo jednostavne. Moraš da imaš u vidu milion stvari na koje vozač kamiona u Irskoj i radnik na naftnoj buštotini u Norveškoj ne moraju da razmišljaju. Zato toliko malo intelektualaca odlazi, uzevši u obzir ukupan broj ljudi koji bi to mogli da učine.
 
Ima i do toga da su ljudi intertni i naviknuti na svoju svakodnevnicu pa teško donose odluke makar i na bolje. ali u velikoj meri zavisi i čime se baviš jer jedno je ako ideš u EU da radiš neki fizički posao, tu znaš šta da očekuješ i nema puno razmišljanja tvoje je samo da odeš i radiš. Međutim, za neke malo sofisticiranije profesije tipa lekar, farmceut, inžinjer mnogo je kompleksnije jer pored svog posla koji obavljaš moraš još da naučiš i jezik, pa da se u određenoj meri socijalizuješ i integrišeš u to društvo, nađeš ženi posao ili neku drugi zanimaciju, pa zatim prebacivanje dece u školu u potpuno novom okruženju i na drugom jeziku....to su sve životne aktivnosti koje nisu ni malo jednostavne. Moraš da imaš u vidu milion stvari na koje vozač kamiona u Irskoj i radnik na naftnoj buštotini u Norveškoj ne moraju da razmišljaju. Zato toliko malo intelektualaca odlazi, uzevši u obzir ukupan broj ljudi koji bi to mogli da učine.
Naravno da nije laka odluka odlazak u inostranstvo, ali nekad je to jedini logican izbor. Ima tu vise faktora, nije situacija crno-bela. Kao prvo, oni najobrazovaniji i najperspektivniji, naucnici, u ogromnoj meri napustaju Srbiju. Oni koji jesu obrazovani ali nemaju dobre plate takodje napustaju Srbiju makar i ne radili u struci. Mnogi su obrazovani, ali se njihovi profili ne traze u inostranstvu, recimo advokati, oni ovde mogu da zaradjuju solidno, ali je njima jako tezak odlazak u inostranstvo ako planiraju da se bave svojom strukom. Lekari masovno napustaju Srbiju, to svi znaju, ostaju mozda samo oni koji su vezani porodicnim i drugim vezama, intertni, ili oni koji su se jako dobro snasli, otvorili privatne klinike i slicno, i zaista zaradjuju toliko puno da im nije potrebno cimanje za odlazak u inostranstvo, ali ne sumnjam da kupuju nekretnine u inostranstvu i da salju decu u inostranstvo na studije. Slicna situacija i sa profesorima fakulteta, mnogi medju njima mozda nisu otisli za inostranstvo, ali masovno salju decu tamo. IT-jevci su skorasnja pojava, i jedino se mozda na njih malo vise odnosi ovo sto ti kazes, jer sam i ja primetio da neki ne bi isli u inostranstvo za manje-vise istu platu, mada znam mnoge koji su otisli samo zbog sistema. Ne znam odakle ti tvrdnja da malo intelektualaca odlazi, ja u svom okruzenju stalno vidjam da neko ode u inostranstvo, i to uglavnom ljudi sa fakultetima. Tih strucnjaka koji su se mozda dobro snasli i ne planiraju da idu u inostranstvo mislim da je jako malo.
 
Najskuplji gradovi u vecini drzava i jesu najhaoticniji i retko kad su najpristojniji.

Sto se odrzavanja tice, to je jos jedna prednost novogradnji, posto se ljudi od pocetka naviknu da odrzavanje mora da se placa. Mada u nekim delovima to se popravlja i kod starogradnje. Zgrada u kojoj sam ziveo u bloku 30 je vrlo aktivno odrzavana i nekoliko krupnijih stvari je promenjeno za samo 5 godina koliko sam ziveo tu. Drugari zive u televizorkama i njihov ulaz je skroz renoviran, nov lift, nove plocice, spolja izgleda raspad i dalje ali unutra je kao nova zgrada. Verujem da ce to na Nbg i nekim 'dzentrifikovanim' delovima grada postati trend kako se menja struktura stanara i ljude koji su stan dobili od drzave za dz menjaju ljudi koji su ih solidno platili.
Drago mi je da cujem da ima i pozitivnih primera, ja sam u potrazi za stanom video makar 50 novijih i skupljih zgrada, nisam nigde bio impresioniran odrzavanjem. Novogradnja znaci bolje investiciono odrzavanje, u isto vreme ovaj forum je pun primera novogradnji sa ozbiljnim problemima, tako da skupo placen kvadrat nije garancija mira i udobnsti. Cinjenica da imate bogatije ljude za komsije u isto vreme ne daje sigurnost dogovora oko investicionog odrzavanja (licno se uverio u to, a i znam dosta ljudi koji imaju skupe nekretnine, bas nigde ne znam pozitivan primer). Cinjenica je da sistema nema a i kada bi mogli da ga napravimo iz nekog razloga to ne zelimo....
 
Kao prvo, oni najobrazovaniji i najperspektivniji, naucnici, u ogromnoj meri napustaju Srbiju.
Ovo je fraza koja se zapatila ali nije previse tacna. Objasnio covek detaljnije u tekstu:

Ne znam odakle ti tvrdnja da malo intelektualaca odlazi, ja u svom okruzenju stalno vidjam da neko ode u inostranstvo, i to uglavnom ljudi sa fakultetima. Tih strucnjaka koji su se mozda dobro snasli i ne planiraju da idu u inostranstvo mislim da je jako malo.
Subjektivni utisak vara. To je ono ko kad se cini da na svakom cosku u Bg-u vidjas automobila od 50k+ a zapravo kad stavis na papir to je ni ceo procenat voznog parka grada.
 
A decu ostavljaju u Bg?
Sta je cudno u tome da umre X staraca i odseli se Y mladih i porodica i doseli se Z mladih i novih porodica, pri cemu je Z > Y, sto dovodi do toga da imamo stagnaciju broja stanovnika, rast broja dece i smanjenje broja staraca? Ko kaze da roditelji napustaju decu?
Ovo je fraza koja se zapatila ali nije previse tacna. Objasnio covek detaljnije u tekstu:


Subjektivni utisak vara. To je ono ko kad se cini da na svakom cosku u Bg-u vidjas automobila od 50k+ a zapravo kad stavis na papir to je ni ceo procenat voznog parka grada.
To sto imamo neku neto imigraciju koja se pominje u clanku, a u to racunas one koji se dosele iz Bosne, Crne Gore ili ako u to racunas i "doktore" iz Pakistana i Avganistana (migrante) ne menja cinjenicu da obrazovani masovno odlaze, i to u velikoj meri oni najobrazovaniji i najkvalitetniji. A to sto se neko odseli, a ne vodi se kao neko ko se odselio, i to je druga prica. Koliko njih se odseli, a ne odjavi ovde prebivaliste, pa se racuna kao da je jos uvek ovde? Dzabe ti neto imigracija filozofa, sociologa, ekonomista, pravnika, ako ti odlaze naucnici, inzenjeri, lekari,...
 
Emigracija se dosta smanjila, ne preterujte, uvek i svuda se narod selio gde je bolje za život. Ko napuni obe Amerike?

I gde 'odlaze' pomenuti, moze neki primer? U EU, koja je u krizi od korone?

Da dodam.
Narativ o 'masovnom odlasku' iz Srbije se stvorio odjednom i verujem, ne spontano i ne prirodno. To je počelo da se javlja, možda, u vreme kada se emigracija iz okolnih zemalja, pogotovu Hrvatske, pojačala. Ponavljanjem ideje 'masovnog odlaska' se verovatno sakriva realnost na terenu, a deo priče je i kome je u interesu da dobije pomenutu imigraciju. Za vreme 90ih i ranih 2000ih(zlatno doba EU) se mnogo više naroda iselilo, pa niko nije toliko pridavao pažnje.
 
Poslednja izmena:
Emigracija se dosta smanjila, ne preterujte, uvek i svuda se narod selio gde je bolje za život. Ko napuni obe Amerike?

I gde 'odlaze' pomenuti, moze neki primer? U EU, koja je u krizi od korone?
Moji poznanici koji su fakultetski obrazovani i koji su otisli u inostranstvo kako bi radili u struci koje znam u poslednjih godinu dve dana: vecina u Nemacku (uglavnom programeri i 1 ekonomista), 2 osobe u Luksemburg (ekonomisti), 1 osoba u Svedsku (ekonomista).
 
Info od pre desetak dana, Nemacka ambasada u Beogradu je u jednom danu izdala 61 radnu vizu i 88 za spajanje porodice. Racunajte…


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
To sto imamo neku neto imigraciju koja se pominje u clanku, a u to racunas one koji se dosele iz Bosne, Crne Gore ili ako u to racunas i "doktore" iz Pakistana i Avganistana (migrante) ne menja cinjenicu da obrazovani masovno odlaze, i to u velikoj meri oni najobrazovaniji i najkvalitetniji. A to sto se neko odseli, a ne vodi se kao neko ko se odselio, i to je druga prica. Koliko njih se odseli, a ne odjavi ovde prebivaliste, pa se racuna kao da je jos uvek ovde? Dzabe ti neto imigracija filozofa, sociologa, ekonomista, pravnika, ako ti odlaze naucnici, inzenjeri, lekari,...
Lepo je objasnjeno da to nije tacno ali ponavljas iste floskule.

To ‘najobrazovaniji i najkvalitetniji’ je prazni stereotip koji nema utemeljenje u realnosti.

Ja sam isao u Matematicku gimn sa tim najboljim djacima koji osvajaju medalje po olimpijadama, i velika vecina je ostala u zemlji, i velikom vecinom imaju sjajne karijere. Od onih koji su otisli vecina je privremeno, jer npr predaju na stranom fakultetu ili se bave toliko specijalizovanom naukom/tehnologijom da ima samo par mesta na svetu gde uopste trenutno mogu da rade.
 
Poslednja izmena:
Info od pre desetak dana, Nemacka ambasada u Beogradu je u jednom danu izdala 61 radnu vizu i 88 za spajanje porodice. Racunajte…


Sent from my iPhone using Tapatalk
Ovakvu tvrdnju ne možemo da proverimo, tako da je ne bih uzeo kao argument, iako je moguće tačna. Verujem da možeš isto tako da nadjes info iz ambasade, za neki dan kad su izdali 2 dozvole. Pa da računamo. Ne znamo kako radi ambasada i kojim tempom.

Hoću da kažem da je tvrdnja da je u danu izdato X viza, nerelevantna.
 
Ovakvu tvrdnju ne možemo da proverimo, tako da je ne bih uzeo kao argument, iako je moguće tačna. Verujem da možeš isto tako da nadjes info iz ambasade, za neki dan kad su izdali 2 dozvole. Pa da računamo. Ne znamo kako radi ambasada i kojim tempom.

Hoću da kažem da je tvrdnja da je u danu izdato X viza, nerelevantna.

Info je iz Ambasade. Ono sto mozes da proveriš je koliko se ceka na prevod na nemački kod sudskih tumača …


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Moji poznanici su fakultetski obrazovani, i niko se nije iselio iz Srbije, 2 se vratilo iz EU u poslednjih godinu dana. @p3ricam89 dodao sam i edit poruke iznad, mozda zelis da odgovoris.
Zavisi koji krug poznanika posmatras. Ja sam studirao 2 fakulteta, bio u Aiesecu, imam oko 1000 konekcija na Facebooku (sa 99% njih se znam licno, ali daleko od toga da smo prijatelji, samo poznanici), pa mi je to neki orijentir. Ali koji god krug da gledam, da li krug onih sa kojima se druzim (idemo na rodjendan, svadbe,...) ili se samo poznajemo, broj onih koji odlaze je x puta veci od broja onih koji se vrate. Naravno, nije to bas masovna pojava u smislu da je je svega nekoliko procenata mojih poznanika otislo u inostranstvo za ukupno 15 godina, to mozemo da ekstrapoliramo na celokupnu polulaciju i da dodjemo do poznate cifre od reda velicine 30k ljudi koji godisnje napusti Srbiju. Pa samo 2019. je u Nemackoj dodeljeno 17.000 dozvola boravka za gradjane Srbije (https://www.serbianmonitor.com/en/i...bia-has-lost-population-the-size-of-novi-sad/). Naravno da nisu svi fakultetski obrazovani, ali barem medju mojim poznanicima vecina jeste.

Lepo je objasnjeno da to nije tacno ali ponavljas iste floskule.

To ‘najobrazovaniji i najkvalitetniji’ je prazni stereotip koji nema utemeljenje u realnosti.

Ja sam isao u Matematicku gimn sa tim najboljim djacima koji osvajaju medalje po olimpijadama, i velika vecina je ostala u zemlji, i velikom vecinom imaju sjajne karijere. Od onih koji su otisli vecina je privremeno, jer npr predaju na stranom fakultetu ili se bave toliko specijalizovanom naukom/tehnologijom da ima samo par mesta na svetu gde uopste trenutno mogu da rade.
Ja nisam isao u Matematicku gimnaziju, ali sam godinama isao na republicka takmicenja iz matematike i fizike, i znam neke ljude iz Matematicke gimnazije. Ako ne racunas one koji su isli u Matematicku gimnaziju a slabi su iz matematike i ne znam zasto su uopste upisali tu skolu, tj. ako racunas samo one koji stvarno kidaju, tacno je da su mnogi od njih, barem oni koje znam, i dalje u Srbiji. Ali mislim da procentualno oni u vecoj meri odlaze iz zemlje nego ostatak populacije. Ako ti iz svake generacije od 10 ucenika samo 1 ode u inostranstvo (a mislim da je visestruko vise, narocito iz onog mentorskog odeljenja mislim da ide i mnogo vise), dolazimo do toga da jeste tacno da vecina mozda i dalje jeste u Srbiji, ali procentualno jako puno njih odlazi.
 
Dodao bih da je cesto potpuno drugi mentalitet tih obrazovanijih emigranata u odnosu na klasicne gastose. Ja imam drugare preko koje vidjam cesce nego drugare iz Bg-a, toliko su cesto tu, ili idemo zajedno negde. Cesto nisu vezani za jednu zemlju vec ih menjaju kako ih karijera nosi, skrase se tek kada zasnivaju porodicu, sto je cesto opet u Srbiji.

Sa druge strane, imam rodbine po Austriji, vecinom imaju srednju skolu maks, fizikalisu ili voze i tamo imaju svoj ekosistem, druze se samo sa Srbima, rade sa Srbima i za Srbe, slisaju srpsku muziku, idu u srpske klubove, uglavnom su nacionalisti do daske a u Srbiju se nece vratiti nikad, sem za odmor 10 dana. To je vecina nasih preko a ne ‘najobrazovaniji i najkvalitetniji’.
 
Zavisi koji krug poznanika posmatras. Ja sam studirao 2 fakulteta, bio u Aiesecu, imam oko 1000 konekcija na Facebooku (sa 99% njih se znam licno, ali daleko od toga da smo prijatelji, samo poznanici), pa mi je to neki orijentir. Ali koji god krug da gledam, da li krug onih sa kojima se druzim (idemo na rodjendan, svadbe,...) ili se samo poznajemo, broj onih koji odlaze je x puta veci od broja onih koji se vrate. Naravno, nije to bas masovna pojava u smislu da je je svega nekoliko procenata mojih poznanika otislo u inostranstvo za ukupno 15 godina.
Obzirom da si ocigledno komunikativan, spreman za upoznavanje, mozemo da pricamo o krugu ljudi od nekoliko hiljada, poznanika.

6 odlazaka u godinu, dve je za 15 godina = 4(za godinu i po) * 15 = 60. Dodacemo jos 60, da ne bude da umanjujemo.

120 / 5000(poznanici) * 100 = 2.4%

Dakle, obzirom da si bio u Ajseku, znaci da si upoznao ambiciozne, spremne za poslovni napredak ljude, u najboljim godinama. Koristeći podatke koje si sam naveo smo došli do 2.4% za 15 godina, to je ništa. Pa naravno da se dešavaju migracije, ništa neobično.
 
Jeste, samo Srbiji raste gradjevinarstvo a ostali u CE prave fuzione reaktore :D





Dovoljno je gledati samo Srbiju, strukturu GDP/rasta - privreda se svela na gradjevinu, u prevodu nesposobnost i beda, a zbog infertilne alokacije resursa i netransparentnog zaduzivanja da se to finansira, beda tek sledi.

Ako ces vec da gledas druge zemlje, da ubacimo tu malo strukture.

Po broju new dwellings na 1 mio usd GDP, Srbija drasticno odskace:

Zemlja...Broj new dwellings...GDP...Broj new dwellings na 1 mio usd GDPa

2021.
HU...19,9k...150,8 mio usd...131,9
CZ...34,2k...211 mio usd...162,1
BG...17,9k...59,4 mio usd...301,3
SR...28,9k...48,6 mio usd...594,7 !!!

Isto je bilo i u 2020.
HU...28.2k...140,7 mio usd...200,4
CZ...34,4k...203,8 mio usd...168,8
BG...15,4k...55,2 mio usd...279
SR...25,3k...45,2 mio usd...559,7 !!!

...a i u 2019.
HU...21,1k...147,4 mio usd...143,1
CZ...36,4k...215,6 mio usd...168,8
BG...4,5k...57,5 mio usd...78,3
SR...24,8k...45,6 mio usd...543,9 !!!

GDP je po fiksnim cenama iz 2015.

Nista se ne menja i kada GDP prikazemo po PPP (cene 2017).

2021.
HU...326,4 mio usd...60,1
CZ...428,1 mio usd...79,9
BG...167,8 mio usd...106,7
SR...135,5 mio usd...213,3 !!!

Za 2022. nemam pouzdane podatke o br. new dwellings. Kad dodjem do istih, update-ovacu.

Anomalija je vise nego ocigledna - Srbija poprilicno odskace od navedenih zemalja u oslanjanju na gradjevinu za rast GDPa.
 
Vrh