Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne treba nikad sva jaja držati u istoj korpi. Dosta ljudi je imalo po četiri nekretnine ili imanja recimo u Hrvatskoj ili na Kosovu. Onda su u jednom momentu sve izgubili. Da su bili pametni pa bar jednu nekretninu imali u drugoj državi, ili da su neki ozbiljan štek držali u nekoj stranoj banci ili kod kuće, ne bi njihova pozicija bila tako očajna. Naprosto ljudi u periodima blagostanja uopšte ne razmišljaju, a vrlo često se takvi periodi završavaju ozbiljnim krizama.

Oni Rusi ili Ukrajinci koji su sve pare slupali u cigle, kada je izbio rat, nisu imali sa čim da pobegnu i da podmite, i eto ih sad, ili ratuju da bi se neki ološ bogatio, ili su odavno pokojni.

Ko je bio pametan i čuvao novac za crne dane, pobegao je na vreme, skućio se negde i sačuvao svoju porodicu.
 
Poslednja izmena:
Srecom investitori nikad ne zapale sa tvojim parama :)
Kapitalističke bitange slabo plaćaju, stalno se radi isto, ništa se ne nauči kroz posao i eto 🦧

Nek ode da izuči neki zanat, moler, keramičar, to se sad dobro plaća. Bolje nego da po ceo dan podje*******ava ljude na forumu i ubeđuje ih da kupuju šklopocije na Mirijevu u vreme kad se planeta okreće naopačke.
 
Najavljuje se dodatno povecavanje kamatnih stopa
Ocekuje se da ce uskoro kamatne stope dostici svoj vrhunac, tako da ne bi trebalo da bude nekih znacajnijih povecanja, mada nije iskljuceno ni da recimo 12-mesecni Euribor koji je trenutno 4.18% ode na 5%.
Ipak, kada se u nekom trenutku bude krenulo sa obaranjem kamatnih stopa, ne ocekuje se da kamatne stope idu ispod 2.9% tokom naredne decenije, tako da u narednih 10-ak godina mozete ocekivati pad Euribora sa tipa 4% na tipa 3%, tesko da ce kamatne stope ici ispod toga, a svi znamo sta to znaci.
1689193237255.png
 
Njavljuje se dodatno povecavanje kamatnih stopa
Ocekuje se da ce uskoro kamatne stope dostici svoj vrhunac, tako da ne bi trebalo da bude nekih znacajnijih povecanja, mada nije iskljuceno ni da recimo 12-mesecni Euribor koji je trenutno 4.18% ode na 5%.
Ipak, kada se u nekom trenutku bude krenulo sa obaranjem kamatnih stopa, ne ocekuje se da kamatne stope idu ispod 2.9% tokom naredne decenije, tako da u narednih 10-ak godina mozete ocekivati pad Euribora sa tipa 4% na tipa 3%, tesko da ce kamatne stope ici ispod toga, a svi znamo sta to znaci.
Pogledajte prilog 167281
To znaci da svi koji su podigli stambeni kredit bar 50% njih nece moci da ga otplati..na zalost
 
Tacno je danas ljudi svasta rade zbog tiktoka i slicnih mreza. Svakako krecenje jeste poskupelo.
Ja sam skoro platio 900e za 85 m2 + materijal.

Ovde kod njega se vidi da je potrebno bilo gletovanje plafona cak i posle njegovog rada i dalje se vidi da nije bas sjajno.
A ja platio 400 EUR plus materijal za 92kvm.
Čujem od drugara da je platio 70% za ruke za kuhinju. Pitam ga da li je čuo za pravilo dve+ ponude ?
 
Da li neko prati kako stoje oglasi sa kućama? Kao da nema više jeftinih dostupnih...o zemlji da ne pričam. Jedna NS firma je kupila bar pola Fruške Gore sa okolinom. Revolucije biti neće (ne samo kod nas nego nigde), duboka država se spremila na vreme. Biće rudnici, biće da se voda kupuje, biće da se rade energetski pasoši i zamene klima, fasade i stolarije, biće puno stanova a malo ljudi. I molimo se da kriza ovde ne udari baš jako.
Ne znam da li si znao da u Nemačkoj ljudi nemaju klime u kućama i stanovima? A da od 2024. neće moći kupiti gasni kotao niti za novogradnju niti za renoviranje ili zamenu postojećeg. Ostaje samo toplotna pumpa i grejanje na struju za sve novogradnje koje se danas zidaju.
 
Cak je i core pao na 4.8%, dolar otisao dole, zlato i srebro gore. Trziste se zestoko kladi na to da ce FED popustiti, deluje da moze da se desi ako banke opet krenu da padaju.
Problem koji opet imaju je sto plate rastu i sto je broj poslova porastao, sto pravi rizik za inflaciju. Istorijski gledano, onog trenutka kada FED krene da spusta kamate, tad ce biti recesija, u prevodu, krajem godine, trziste to ocekuje ali sto je @p3ricam89 rekao, tesko da cemo videti kamate da odu na 0% u skorije vreme.
 
Da li negde ima povoljnija štednja u odnosu na Procredit banku? Tamo je kamata 3,8 za depozit u evrima oročen na godinu dana.
 
Da li negde ima povoljnija štednja u odnosu na Procredit banku? Tamo je kamata 3,8 za depozit u evrima oročen na godinu dana.
Znam da su sada dosta bolje kamate na dinarsku stednju, ja sam skoro orocio u Addiko banci na godinu dana i efektivna kamatna stopa je 5 posto. Za evre je uglavnom niza stopa, ovo sto si ti okacila je najveca koju sam video, a i plus NBS uzima 15 posto od kamate.
 
Postoji jedna jako bitna stvar vezana za inflaciju i kamatne stope. Kamatne stope se ne povecavaju samo da bi se smanjila inflacija, nego i da bi se smanjila inflatorna ocekivanja. Ako se kamatnim stopama spusti kamatna stopa na dovoljno nizak zeljeni nivo, a svi ocekuju da ce cene da nastave da rastu, visoke kamatne stope se verovatno nece spustati, cak mogu da nastave da rastu ili da dugo ostanu na visokom nivou. Ideja je da se izbije ljudima iz glave pomisao da ce cene uskoro da idu gore i da ljudi pocnu da cene novac jer novac postaje skupa roba.
 
Poslednja izmena:
Znam da su sada dosta bolje kamate na dinarsku stednju, ja sam skoro orocio u Addiko banci na godinu dana i efektivna kamatna stopa je 5 posto. Za evre je uglavnom niza stopa, ovo sto si ti okacila je najveca koju sam video, a i plus NBS uzima 15 posto od kamate.
Ako ces eure onda najbolje Adiko banka 3 meseca EKS 3,6%. Taman do oktobra do nedelje štednje a kamate ne eure će još rasti
Posle možeš Procredit banku ili neku drugu. Ako nećeš da se cimas i da ponovo u oktobru menjas banku onda ProCredit banku i EKS na eure je 3,82% na godišnjem nivou nakon odbitaka poreza.
Ko hoće dinare Adiko banka 6 meseci 5% EKS ili ako ćete malo veći rizik 3Bank daje čak 7% EKS na dinare i sve je tax free!
 
kad dizes lovu drzava uzme 20% dobiti?

a sad vidim... ''3,82% na godišnjem nivou nakon odbitaka poreza.''

znaci na 100 tisuca ojra, godisnje bus inkasiral 3820 ojra ili ti 318eur mjesecno?

sta znam. nit je dobro, nit je lose....

ja bih vjerojatno uzo 4 garaze po 25k i probao da surim 150eur mesecno za svaku...
 
Pogledajte recimo koliko ima praznih lokala, barem ovde u Nisu. Skoro svaka nova zgrada u prizemlju ima lokale, a praznih lokala nikad vise. Ako je taj lokal u novoj zgradi bolji od nekog lokala u starogradnji po manje-vise slicnoj ceni pretpostavljam da te firmice i preduzetnici prelaze iz tih starih u te te nove, ali broj praznih lokala je sve veci i veci. Dok recimo fale npr. garaze i parkinzi, ali to je druga tema. U svakom slucaju, dosli smo do toga da imamo mnogo vise lokala nego sto je potrebno, i popunjeni su samo oni bolji lokali na boljim lokacijama koji nisu skupi. Oni lokali koji su na dobrim lokacijama se obicno ne prodaju, ako ih napusti firma koja iznajmljuje taj lokal onda ga oni ponovo oglase za izdavanje. Mada vrlo cesto znaju da traze neke nenormalne cene, pa i neki lokali na dobrim lokacijama godinama stoje prazni. Sa druge strane, lokali na losijim lokacijama se i izdaju i prodaju, pri cemu se oglasavaju po dosta nizoj ceni nego stanovi na istim lokacijama, jer sta ce ti lokal ako niko nece da ga iznajmi, a i ko ga iznajmi uglavnom placa toliko malu kiriju uglavnom samo da pokrije komunalije.
E sad, prenesite tu pricu na stanove, stanovi se grade sve vise i vise, a ljudi je sve manje i manje. Sta ce se desiti za 10-20-30 godina kad budemo imali mnogo vise praznih stanova i mnogo manje ljudi kojima se moze izdavati stan, a troskovi drzanja praznog stana su sve veci i veci.
 
Poslednja izmena:
Ako ces eure onda najbolje Adiko banka 3 meseca EKS 3,6%. Taman do oktobra do nedelje štednje a kamate ne eure će još rasti
Posle možeš Procredit banku ili neku drugu. Ako nećeš da se cimas i da ponovo u oktobru menjas banku onda ProCredit banku i EKS na eure je 3,82% na godišnjem nivou nakon odbitaka poreza.
Ko hoće dinare Adiko banka 6 meseci 5% EKS ili ako ćete malo veći rizik 3Bank daje čak 7% EKS na dinare i sve je tax free!
Jbt ja sam tek sada ladno izvalio da je za evre veca kamata za manji period. :D Koja je tu logika?
 
Pogledajte recimo koliko ima praznih lokala, barem ovde u Nisu. Skoro svaka nova zgrada u prizemlju ima lokale, a praznih lokala nikad vise. Ako je taj lokal u novoj zgradi bolji od nekog lokala u starogradnji po manje-vise slicnoj ceni pretpostavljam da te firmice i preduzetnici prelaze iz tih starih u te te nove, ali broj praznih lokala je sve veci i veci. Dok recimo fale npr. garaze i parkinzi, ali to je druga tema. U svakom slucaju, dosli smo do toga da imamo mnogo vise lokala nego sto je potrebno, i popunjeni su samo oni bolji lokali na boljim lokacijama koji nisu skupi. Oni lokali koji su na dobrim lokacijama se obicno ne prodaju, ako ih napusti firma koja iznajmljuje taj lokal onda ga oni ponovo oglase za izdavanje. Mada vrlo cesto znaju da traze neke nenormalne cene, pa i neki lokali na dobrim lokacijama godinama stoje prazni. Sa druge strane, lokali na losijim lokacijama se i izdaju i prodaju, pri cemu se oglasavaju po dosta nizoj ceni nego stanovi na istim lokacijama, jer sta ce ti lokal ako niko nece da ga iznajmi, a i ko ga iznajmi uglavnom placa toliko malu kiriju uglavnom samo da pokrije komunalije.
E sad, prenesite tu pricu na stanove, stanovi se grade sve vise i vise, a ljudi je sve manje i manje. Sta ce se desiti za 10-20-30 godina kad budemo imali mnogo vise praznih stanova i mnogo manje ljudi kojima se moze izdavati stan, a troskovi drzanja praznog stana su sve veci i veci.
Perice, izađi malo u centar Niša i pogledaj koliko su puni lokali. Cene počinju od 350 dinara za kiselu vodu pa na gore, ali to ne sprečava ljude da troše svoj teško zarađen novac. Ne znam kako će biti za 10 ili 20 godina i ko će tada sedeti u kafićima i kafanama, ali trenutno stanje je da ne može da se nađe slobodan sto.
 
Ako ces eure onda najbolje Adiko banka 3 meseca EKS 3,6%. Taman do oktobra do nedelje štednje a kamate ne eure će još rasti
Posle možeš Procredit banku ili neku drugu. Ako nećeš da se cimas i da ponovo u oktobru menjas banku onda ProCredit banku i EKS na eure je 3,82% na godišnjem nivou nakon odbitaka poreza.
Ko hoće dinare Adiko banka 6 meseci 5% EKS ili ako ćete malo veći rizik 3Bank daje čak 7% EKS na dinare i sve je tax free!

A zbog čega je 3bank rizik?
 
Perice, izađi malo u centar Niša i pogledaj koliko su puni lokali. Cene počinju od 350 dinara za kiselu vodu pa na gore, ali to ne sprečava ljude da troše svoj teško zarađen novac. Ne znam kako će biti za 10 ili 20 godina i ko će tada sedeti u kafićima i kafanama, ali trenutno stanje je da ne može da se nađe slobodan sto.
Ja ti kazem da praznih lokala ima koliko hoces. To sto imas X kafica u centru koji su uvek puni ne znaci da imas brdo praznih lokala cak i na dobrim lokacijama. A tamo gde je kisela 350 dinara ja ne idem vise :) A i ne pricam o kaficima i kafanama koji cine 1% lokala, nego o obicnim lokalima. Ne mora niko da veruje, nek sam izadje na ulicu i pogleda koliko ih ima :)
 
Jbt ja sam tek sada ladno izvalio da je za evre veca kamata za manji period. :D Koja je tu logika?
Logika je ta da ni banke ne znaju kako ce se u budućnosti kretati kamatne stope i ne žele da se "zarobe" dugoročnim orocavanjem na veću kamatu a da npr ECB spusti naglo kamate. Zamisli da ponude 6% na 3 god. Ti orocis a ECB spusti nakon god dana na 2% ili manje... Ovako daju veću kamatu na kratko i sigurno znaju da će vrediti barem 3 meseca...
 
Vrh