Šta je novo?

Cene nekretnina

https://www.blic.rs/vesti/ekonomija...a-osiguranih-depozita-univerzal-banke/24cp214
https://www.politika.rs/sr/clanak/239022/Stedise-Agrobanke-podizu-novac-bez-problema

"

7) osigurani iznos je iznos osiguranog depozita do 50.000 evra po deponentu u banci, i to po osnovu sledećih depozita:

(1) osiguranih dinarskih depozita - u dinarskoj protivvrednosti po zvaničnom srednjem kursu dinara prema evru koji važi na dan pokretanja postupka stečaja, odnosno likvidacije nad bankom,
(2) osiguranih deviznih depozita položenih u evrima,
(3) osiguranih deviznih depozita položenih u ostalim valutama (različitim od evra) - preračunatih u evre, po kursu evra prema svakoj pojedinačnoj valuti u kojoj su ti depoziti položeni, izračunatom na osnovu zvaničnog srednjeg kursa dinara prema evru i zvaničnog srednjeg kursa dinara prema toj valuti, koji važe na dan pokretanja postupka stečaja, odnosno likvidacije nad bankom;"

"Štednja građana i privrede u bankama osigurana je do iznosa od 50.000 evra, što znači da bi u slučaju stečaja banke, Agencija za osiguranje depozita isplatila maksimalno do 50.000 evra ukupnog uloga jednog deponenta u jednoj banci, saopštila je Agencijaza osiguranje depozita."

ja tumačim, možda grešim, da je 50K po banci, ne po računu, ni po jmbg. Dakle jedan jmbg može da ima po 50K u više banaka

Čestitke na hiljaditoj strani :)
 
Poslednja izmena:

Nvrv. Za kredit od 88000 banci vraćaš skoro trostruku vrednost glavnice (2,7).

Recimo da cena kvadrata padne 30%, banci si otplatio 4 ili 4,5 stana. Najpovoljniji krediti u istoriji.
Sto bi rekli neki sa foruma, pa ne mora da se kupi stan od 55m2 za 2000 evra po m2. Moze da se kupi stan u Besnom Foku ili Padinskoj Skeli, tamo je 500 evra / m2.
I posle nas neko ubedjuje da su ove cene normalne.
Sto bi rekao vradovic, hvala sto si podelila link sa nama.
Inace, ne znam zasto neki ignorisu uticaj kamata na trziste, da nemaju uticaja ne bi se ni menjale, jer one ne uticu samo na stanovnistvo, nego i na drzavu, tj. javni sektor, ali i na privredu, tj. same investitore, podizvodjace i ostale u tom lancu.
Ali dobro, pratimo situaciju, trebace vremena da se ohladi trziste.
 
Inace, ne znam zasto neki ignorisu uticaj kamata na trziste, da nemaju uticaja ne bi se ni menjale, jer one ne uticu samo na stanovnistvo, nego i na drzavu, tj. javni sektor, ali i na privredu, tj. same investitore, podizvodjace i ostale u tom lancu.
Pre neki dan kad je Hristi predvidela strahovid pad euribora za 2 godine, a forecast da taj pad krece vec od septembra, ti prvi si rekao da pad kamata nece imati velikog uticaja. Dok sa druge strane, tvrdio si i tvrdis da ce rast kamata imati strahovitog uticaja.
 
Pre neki dan kad je Hristi predvidela strahovid pad euribora za 2 godine, a forecast da taj pad krece vec od septembra, ti prvi si rekao da pad kamata nece imati velikog uticaja. Dok sa druge strane, tvrdio si i tvrdis da ce rast kamata imati strahovitog uticaja.
Nece imati strahovit uticaj, ali ce imati veliki uticaj definitivno, tj. vec ima na obim prometa i manje korekcije cena. Ne znam kad ce krenuti sa obaranjem kamatnih stopa, ali sam prilicno siguran da ce pratiti inflaciju i na osnovu toga odredjivati da li ce, kada i koliko obarati kamatne stope, i da se sigurno nece vracati na niske kamatne stope kakve smo imali proteklih godina.
Uglavnom, potencijal za rast cena cak i dugorocno je vrlo iscrpljen (kratkorocno kao sto sam vec rekao ocekujem pad), mislim da se u velikoj meri izgubila matematika da po niskim kamatnim stopama kupis nekrentinu ocekujuci da ce cena da joj mnogo poraste tokom vremena. Kome treba za zivot verovatno ce naci nacin da kupi stan bez obzira na cene. Onaj ko ima neki visak kesa, bez obzira na poreklo, takodje ce vrlo verovatno uloziti u nekrentine. Ali necemo vise imati FOMO, hype-driven i spekulativne kupovine, ili ce ih biti 10 puta manje nego sto smo imali do prosle godine.
 
Poslednja izmena:
https://www.rts.rs/lat/vesti/ekonomija/5011495/osiguranje-depozita.html

"A država i dalje garantuje sigurnost za 50 hiljada evra po štednom računu.
Ko ima to, znači da bi uz račun u svakoj od 20 banaka imao garanciju za milion evra štednje.
Takvih je ipak malo - 80 odsto uloga u našim bankama ne prelazi 500 evra."

Dakle ipak 50K po banci.
Dugo sam i ja bio ubeđen da je 50K po jmbg, u stilu "jednom smo te isplatili, nema više," međutim...
 
Poslednja izmena:
Nece imati strahovit uticaj, ali ce imati uticaj definitivno, tj. vec ima na obim prometa i manje korekcije cena. Ne znam kad ce krenuti sa obaranjem kamatnih stopa, ali sam prilicno siguran da ce pratiti inflaciju i na osnovu toga odredjivati da li ce, kada i koliko obarati kamatne stope, i da se sigurno nece vracati na niske kamatne stope kakve smo imali proteklih godina.
Uglavnom, potencijal za rast cena cak i dugorocno je vrlo iscrpljen (kratkorocno kao sto sam vec rekao ocekujem pad), mislim da se u velikoj meri izgubila matematika da po niskim kamatnim stopama kupis nekrentinu ocekujuci da ce cena da joj mnogo poraste tokom vremena. Kome treba za zivot verovatno ce naci nacin da kupi stan bez obzira na cene. Onaj ko ima neki visak kesa, bez obzira na poreklo, takodje ce vrlo verovatno uloziti u nekrentine. Ali necemo vise imati FOMO, hype-driven i spekulativne kupovine, ili ce ih biti 10 puta manje nego sto smo imali do prosle godine.
Ako dođe kriza, cene će padati ok. Isto tako ako rastu kamate, cene će padati, ima smisla. Međutim, sada se insistira da čak I ako se kamate smanje, a ne dođe do krize, cene ce opet padati? Znači, šta god da se dogodi cene stanova će padati. U međuvremenu, toliko je keša odštampano u protekle 2 godine, negde će morati taj keš da se ulupa I stanovi se nameću kao logično rešenje.
 
https://www.rts.rs/lat/vesti/ekonomija/5011495/osiguranje-depozita.html

"A država i dalje garantuje sigurnost za 50 hiljada evra po štednom računu.
Ko ima to, znači da bi uz račun u svakoj od 20 banaka imao garanciju za milion evra štednje.
Takvih je ipak malo - 80 odsto uloga u našim bankama ne prelazi 500 evra."

Dakle ipak 50K po banci.
Dugo sam i ja bio ubeđen da je 50K po jmbg, u stilu "jednom smo te isplatili, nema više," međutim...
80% uloga u bankama ne prelazi 500 EUR?🧐

To je potpuno neverovatno... Mislila sam da ljudi u bankama drže mnogo veče sume novca.

Biće da je najveći deo keša već slupan u cigle.
 
80% uloga u bankama ne prelazi 500 EUR?🧐

To je potpuno neverovatno... Mislila sam da ljudi u bankama drže mnogo veče sume novca.

Biće da je najveći deo keša već slupan u cigle.
Bilo bi interesantno videti strukturu štednje recimo 2019.
Ubeđen sam da je tada bilo više "Bogatijih" štediša koji su potrošili novac i kupili nekretnine /zlato/akcije 2020/21/22,
a ostala je ova uslovno rečeno sirotinja sa 500e.

Najgore su prošli penzioneri ili ljudi koji su skupili 20-30K eto "za crne dane" da im stoji, i to pojela inflacija.
Mlađi kojima je izmakao stan će se možda i oporaviti i kupiti ga,
a ovaj od 70-75g ima sve manje novca za lekove, dom i neka sitna zadovoljstva (maštao o putovanju, da popravi vikendicu, počasti unuke, možda neki bolji auto, itd)
za koje je odvajao u radnom veku a realno mu je novac prepolovljen.

Jednostavno nije se snašao pod stare dane...njih mi najžalije u ovoj krizi.
Mozda nije glasač, ne bavi se politikom, a ispao kolateralna šteta inflacije i njegova se lova prelila najbogatijima

Za mlade i stanove verovatno i ima vremena a ovim starcima prošao voz.
Zdravstvo sve gore, nema ko da nas leči, lekari sve skuplji, perspektiva sve sumornija..
bićemo i mi penzioneri jednom.
 
Poslednja izmena:
Ako dođe kriza, cene će padati ok. Isto tako ako rastu kamate, cene će padati, ima smisla. Međutim, sada se insistira da čak I ako se kamate smanje, a ne dođe do krize, cene ce opet padati? Znači, šta god da se dogodi cene stanova će padati. U međuvremenu, toliko je keša odštampano u protekle 2 godine, negde će morati taj keš da se ulupa I stanovi se nameću kao logično rešenje.
Pa ako su do sad cene rasle sta god se dogodi, zasto bi sad bilo cudno da cene padaju sta god da se dogodi :)
Ajde jos jednom da razbijemo tu famoznu teoriju da cene nece padati jer je previse novca u opticaju.
Sad cu ti naucnom metodom objasniti zbog cega ce cene padati.
Da, kolicina novca u opticaju utice na nivo cena, ali samo kao jedan od faktora.

U ekonomiji postoji formula
M * V = P * T
Kolicina novca u opticaju * Brzina opticaja novca = Cene * fizicki obim transakcija (u slucaju nekretnina to je recimo broj prometovanih stanova)
Odatkle dobijamo da je cena nekretnina jednaka P = M * V / T, sto znaci da cene rastu sa kolicinom novca u opticaju i brzinom opticaja novca, a opadaju sa brojem prometovanih stanova
Sta to u praksi znaci:
Kolicina novca u opticaju (M) opada, sto znaci da to vrsi pritisak na cene da idu nadole
1689166897509.png

Brzina opticaja novca (V) je najniza u istoriji, sto takodje utice na cene da idu nadole:
1689166362055.png

Evo i kamatnih stopa cisto za poredjenje:
1689168056022.png

Ako mozes da primetis, sa padom kamatnih stopa, iako je odstampano puno novca, to nije previse uticalo na cene (jeste izazvalo inflaciju, ali u mnogo manjoj meri nego sto je kolicina novca koja je odstampana) jer se brzina opticaja novca mnogo smanjila.
A sad imas pad kolicine novca u opticaju, malu brzinu opticaja novca koja se verovatno dodatno smanjuje zbog visokih kamatnih stopa jer ljudi manje beze od kesa.
Broj prometovanih stanova, tj. fizicki obim prometa (T) je pao 30%, i to je nacin na koji se pojedini ucesnici na trzistu bore protiv pada cena. Znaci, posto se i kolicina novca u opticaju (M) i brzina opticaja novca (V) smanjuju drasticno (drugim recima, sve je manje para na trzistu, sve je manja traznja), trziste mora da odgovori ili padom cene ili padom prometa ili padom i jednog i drugog. Za sad trziste odgovara padom prometa, ali pitanje je dokle ce moci da odgovara padom prometa i kad ce poceti da odgovara padom cena. Rast prometa se ponovo moze ostvariti samo padom cena. Cista matematika i logika.

Ne znam sto sam pisao ovo ovde, bolje da sam objavio u nekom naucnom casopisu.
Jel vam je sada jasno sta se desilo zadnje 3 godine? Nesto sto nikad nismo do sad videli u istoriji i verovatno necemo vise nikad videti.
I jel sada jasnije zbog cega ce cene padati?
 

Prilozi

  • 1689166266899.png
    1689166266899.png
    31,8 KB · Pregleda: 138
  • 1689166857568.png
    1689166857568.png
    67,5 KB · Pregleda: 151
Poslednja izmena:
Šta te briga šta drugi ljudi rade sa svojim novcem.
Ovakav besan odgovor znaci da sam ti izgleda nabacio novu paranoju, shvatila si da ni orocenje vise nije sigurica. :) :)

Lol, pa ti vodis brigu o tudjoj imovini i odlukama od kad si dosla na forum. Sta tebe briga da li je neko uzeo kredit, ili kupio stan po nerealnim cenama. A stalno nazivas takve ovcama.
Ono sto je sigurno i to tebe jedi, je to da si svojim odlukama danas dovela sebe u ocajnu situaciju, koliko god pokusavas da zvucis samouvereno i da znas sta radis, svesna si da si pogresila. Do sada si na kiriju pukla omanju garniseru.
 
Bilo bi interesantno videti strukturu štednje recimo 2019.
Ubeđen sam da je tada bilo više "Bogatijih" štediša koji su potrošili novac i kupili nekretnine /zlato/akcije 2020/21/22,
a ostala je ova uslovno rečeno sirotinja sa 500e.

Najgore su prošli penzioneri ili ljudi koji su skupili 20-30K eto "za crne dane" da im stoji, i to pojela inflacija.
Mlađi kojima je izmakao stan će se možda i oporaviti i kupiti ga,
a ovaj od 70-75g ima sve manje novca za lekove, dom i neka sitna zadovoljstva (maštao o putovanju, da popravi vikendicu, počasti unuke, možda neki bolji auto, itd)
za koje je odvajao u radnom veku a realno mu je novac prepolovljen.

Jednostavno nije se snašao pod stare dane...njih mi najžalije u ovoj krizi.
Mozda nije glasač, ne bavi se politikom, a ispao kolateralna šteta inflacije i njegova se lova prelila najbogatijima

Za mlade i stanove verovatno i ima vremena a ovim starcima prošao voz.
Zdravstvo sve gore, nema ko da nas leči, lekari sve skuplji, perspektiva sve sumornija..
bićemo i mi penzioneri jednom.
Pa ne znaš nikad koji će biti ishod nekontrolisanog divljanja cena i strahovitog osiromašenja građana. Meni to ne zvuči normalno da preko 80% depozita bude manje od 500 EUR, čak sam bila uverena da preko 80% štediša ima više desetina hiljada EUR u banci. Sad se još vrti novac od prethodnih vezanih kupoprodaja. Kredite ne diže niko. Šta će biti za godinu ili dve kad se istroši keš od prodaje nekretnina, krediti jezivi, a šteka u banci nema? Možda se odluka tih penzionera ispostavi kao ispravna.

Poseban rizik je što su mnogi kupovali stanove u izgradnji. Pola stanova ostalo neprodato, zgrade napola završene, nema keša za finansiranje nastavka izgradnje. Juče se javio član kome su nudili stan u izgradnji u pola cene, što zvuči više nego sumnjivo. Tog investitora ništa ne sprečava da pokupi keš i pobegne u inostranstvo što se već mnogo puta do sad događalo. Nikad ne bih smela da kupim stan koji nije ,,ključ u ruke", a cena može da bude teška navlakuša. Pogledajte samo poslednjih nekoliko nedelja koliko je preduzeća odjednom zatvorilo svoje fabrike i preko noći nestalo iz Srbije (tipa Dzinsi iz Jagodine). Samo sms porukom obaveste radnike da ne dolaze sutra na posao. Šta mislite da se neće događati isto sa investitorima?

Meni ništa nije sumnjivije nego kad ti neko nudi stan u izgradnji u pola cene. Koliko zgrada je u prethodnoj ekonomskoj krizi ostalo na pola završeno.
 
Pa ne znaš nikad koji će biti ishod nekontrolisanog divljanja cena i strahovitog osiromašenja građana. Meni to ne zvuči normalno da preko 80% depozita bude manje od 500 EUR, čak sam bila uverena da preko 80% štediša ima više desetina hiljada EUR u banci. Sad se još vrti novac od prethodnih vezanih kupoprodaja. Kredite ne diže niko. Šta će biti za godinu ili dve kad se istroši keš od prodaje nekretnina, krediti jezivi, a šteka u banci nema? Možda se odluka tih penzionera ispostavi kao ispravna.

Poseban rizik je što su mnogi kupovali stanove u izgradnji. Pola stanova ostalo neprodato, zgrade napola završene, nema keša za finansiranje nastavka izgradnje. Juče se javio član kome su nudili stan u izgradnji u pola cene, što zvuči više nego sumnjivo. Tog investitora ništa ne sprečava da pokupi keš i pobegne u inostranstvo što se već mnogo puta do sad događalo. Nikad ne bih smela da kupim stan koji nije ,,ključ u ruke", a cena može da bude teška navlakuša. Pogledajte samo poslednjih nekoliko nedelja koliko je preduzeća odjednom zatvorilo svoje fabrike i preko noći nestalo iz Srbije (tipa Dzinsi iz Jagodine). Samo sms porukom obaveste radnike da ne dolaze sutra na posao. Šta mislite da se neće događati isto sa investitorima?

Meni ništa nije sumnjivije nego kad ti neko nudi stan u izgradnji u pola cene. Koliko zgrada je u prethodnoj ekonomskoj krizi ostalo na pola završeno.
Ranije u Nisu su se stanovi masovno kupovali u novogradnji po ceni koja je duplo jeftinija nego kad se zavrsi. To je bilo skroz normalno, mada je to za mene bio preveliki rizik, pa nisam smeo da ulazim u to. Ali neki su ulazili i "ispali" pametni, dok je oko nekih zgrada bio problem, neke nisu legalizovane, neke nisu zavrsene, negde je investitor bankrotirao, negde pobegao,...
Elem, cim ti neko nudi stan u pola cene, to mozda znaci i da stanovi realno kostaju duplo manje nego sto se prodaju, pa razmislite o tome koja je zarada, sigurno je veca od 10-20% koje neki pominju :)
 
Ranije u Nisu su se stanovi masovno kupovali u novogradnji po ceni koja je duplo jeftinija nego kad se zavrsi. To je bilo skroz normalno, mada je to za mene bio preveliki rizik, pa nisam smeo da ulazim u to. Ali neki su ulazili i "ispali" pametni, dok je oko nekih zgrada bio problem, neke nisu legalizovane, neke nisu zavrsene, negde je investitor bankrotirao, negde pobegao,...
Elem, cim ti neko nudi stan u pola cene, to mozda znaci i da stanovi realno kostaju duplo manje nego sto se prodaju, pa razmislite o tome koja je zarada, sigurno je veca od 10-20% koje neki pominju :)
Moji roditelji su kupili stan u izgradnji. Investitor pobegao i sve se završilo na tome. Stan je plaćen pre početka ekonomske krize 2008 godine, kada je vladalo relativno blagostanje.

To sa kupovinom stana u izgradnji je kocka, jednako kao da si stavio novac na rulet.
 
Moji roditelji su kupili stan u izgradnji. Investitor pobegao i sve se završilo na tome. Stan je plaćen pre početka ekonomske krize 2008 godine, kada je vladalo relativno blagostanje.

To sa kupovinom stana u izgradnji je kocka, jednako kao da si stavio novac na rulet.
Sta se desilo sa tom zgradom i tim stanom? Da li je bar nesto zavrseno, da li je zavrseno a nema dozvole?
 
I u 2024 mrgood 2016 će želeti da mešetari ali mu ne ide nešto, zato će mene da ubeđuje da sam se zaje*******ao 😃 eto ako ti je lakše neka si mi rekao, ali ipak od prodaje jednog prosečnog NS stana, ne možeš kupiti lepu noviju kuću u Veterniku. Kako god ti ne možeš ni jedno ni drugo.
 
Sta se desilo sa tom zgradom i tim stanom? Da li je bar nesto zavrseno, da li je zavrseno a nema dozvole?
Znam samo da su bez stana ostali svi koji su stan kupili u izgradnji. Gradnja je samo započeta, investitor je pokupio novac i pobegao. 2008 je bila godina u kojoj se solidno živelo, cene nekretnina su i dalje divljale, čak sam našla neki tekst sa početka 2008 godine gde navode da je rast cena nekretnina za svega nekoliko meseci bio oko 30% ( ne znam da li je tačno jer zvuči stvarno čudno). U tom periodu su roditelji i kupili stan u izgradnji misleći da će taj period blagostanja trajati. Međutim, već iduće godine se sve preokrenulo zbog krize.

Sećam se da su iz godine u godinu obećavali da će novac biti vraćen, što se nikada nije desilo. Jednostavno nisam htela da ispitujem roditelje o tome da ih ne bih dodatno nervirala. Mnogo ljudi sam upoznala koji su devedesetih ostali bez ičega. Otac od moje snahe je silne nekretnine izgubio u ratu, nakon čega se razboleo i umro, još neki članovi familije su imali sličnu sudbinu.

Iz tog razloga nikad ništa nisam pitala o tome. Bilo je kako je bilo, nek nam je za nauk. Neki drugi novac smo na svu sreću ispravno ulagali. Razvili smo u međuvremenu dosta solidne poslove od kojih pristojno živimo, bez ikakvih političkih veza, niti nam je bilo ko pomogao. Nije novac jedini resurs. Ako si dobro razvio firmu, imaš mnogo klijenata, mnogo preporuka, mnogo svojih radova si objavio, radiš isti posao za duplo kraće vreme nego pre nekoliko godina - to je isto veliki resurs, ništa manje nego novac. Novac može i da propadne na ovaj ili onaj način, a sve ovo prethodno navedeno ti ostaje.

Iz tog razloga ne gledam sve kroz izgubljeni ili dobijeni novac. Važno mi je da su moji dobro pre svega. Nešto izgubiš, nešto dobiješ, razradiš neke nove poslove i ideš dalje.

Naučiš pod broj jedan da je sve u ovoj državi jedan jezivi kriminal, da nikome ne veruješ i da šest puta izmeriš pre nego što presečeš.

Neki oštećeni kupci su se ganjali po sudovima sa tim investitorom prevarantom, grdne pare potrošili za taj sudski spor, ali od toga naravno, nije bilo ništa.
 
Dvijehiljaditih je bilo puno prevara sa stanovima. Od Žike Muštikle i njegovog pajtosa sa Ferarijem, pa do manjih investitora tipa Gvozden Jovićević u Stojana Protića i sličnih profesionalnih prevaranata. Bilo je čak i nasilnih pokušaja rušenja kuća ljudima. Ako se ne varam investitor se zvao Nedeljko Prelić u Dubljanskoj ulici. Vjerovatno je bio samo nečija ekspozitura.
Prevarama su kumovali i alavi vlasnici lokacija koji bi počeli da ucjenjuju investitore nakon inicijalnih dogovora. Kumovala je i tadašnja gradj.mafija koja je sarađivala sa tadašnjim načelnicima urbanizma na Vračaru (Vuković, Đuričić...).
 
Vrh