Šta je novo?

Cene nekretnina

kad dizes lovu drzava uzme 20% dobiti?

a sad vidim... ''3,82% na godišnjem nivou nakon odbitaka poreza.''

znaci na 100 tisuca ojra, godisnje bus inkasiral 3820 ojra ili ti 318eur mjesecno?

sta znam. nit je dobro, nit je lose....

ja bih vjerojatno uzo 4 garaze po 25k i probao da surim 150eur mesecno za svaku...
Trenutno šanse nema da kupiš 4 garažna mesta za 100k. Zato što ni jedan investitor ne prodaje samo garažna mesta ako nećeš da kupiš stan. A taj koji kupi garažno mesto za 25k neće tebi prodati za 25 već za 30 k.
Drugo Rent je oko 120 bruto znači 10 odbijas na troškove održavanja i oko 5-7 na porez. Tako da je neto oko 100. U najboljem slučaju.
Trenutno s 3,82 % ROI na godišnjem nivou teško možeš to s nekretninama dobiti, a da pritom IMAS KEŠ!!! Dugoročno možda nije najbolje ali na god dve dok ne vidimo kako će ići nekretnine da.
 
Za kamate u banci
Upravo tako, treba im lova sada, a za 6, 12, 24 mes ko zna šta će da bude.
Drugo mozda žele prvi da pokupe višak novca kod naroda, konkurencija kao i kod kredita. Prisetimo se samo 2006,7,8 kad su Eurobanka i ostali davali po 10, 11% na Eure. Znam ljude koji su jako lepo živeli od kamata
Addiko je bivša Hypo Alpe Adria a 3Bank bivša Opportunity iz NS. Jedino je pitanje da li će da prodaju manju banku (3) nekoj većoj.

Nema rizika ni na dinare izuzev ako NBS ne uvede odjednom plivajući kurs dinara.
A ako to uradi onda je to ekser u kovčeg narodu sa kreditima što
em im skočila rata stambenog lredita sa 300 na 500e, em RSD otisao na 117 na 150,160 za Eur (koliko i realno treba da vredi)..znači zaista uništavanje jednog sloja stanovništva plus privrede.
Mislim da to nije realno u postojećem političkom populizmu
 
Poslednja izmena:
Kamate će sigurno rasti.

Tako da najbolji način da se pokupi kajmak je orociti na 3 meseca u Adiko posle u oktobru u nedelji štednje videti i prebaciti... Jeste malo više cimanja ali garant će na eure biti preko 4,5% EKS, a dinari preko 6 ako ne i 6,5% EKS...
 
Kamate će sigurno rasti.

Tako da najbolji način da se pokupi kajmak je orociti na 3 meseca u Adiko posle u oktobru u nedelji štednje videti i prebaciti... Jeste malo više cimanja ali garant će na eure biti preko 4,5% EKS, a dinari preko 6 ako ne i 6,5% EKS...

Reprezentativan primer

Znači na 10K Eura dobiješ 90e posle 3meseca. Ako imaš 50K to je 450e, na 100K 900e.... A u oktobru ima da cepaju sve banke po 6-7% na štednju. Nije to loša priča pa čak i ako čekaš da kupiš nekretninu, bolje nego da ti lova sedi bez prinosa, ako se ukaže neka ekstra prilika lako ćeš da razoročiš.
Do oktobra će valjda da se iskristališe šta će biti sa cenama stanova, inflacijom a i sa Euriborom
 
Poslednja izmena:
Ako ces eure onda najbolje Adiko banka 3 meseca EKS 3,6%. Taman do oktobra do nedelje štednje a kamate ne eure će još rasti
Posle možeš Procredit banku ili neku drugu. Ako nećeš da se cimas i da ponovo u oktobru menjas banku onda ProCredit banku i EKS na eure je 3,82% na godišnjem nivou nakon odbitaka poreza.
Ko hoće dinare Adiko banka 6 meseci 5% EKS ili ako ćete malo veći rizik 3Bank daje čak 7% EKS na dinare i sve je tax free!
Thanks. Ako nešto mrzim to je prebacivanje novca iz banke u banku. Zimi ide lakše jer imam unutrašnji džep od jakne, a leti mi ozbiljna frka. Ima neka opcija da se štednja prebacuje sa računa na račun, ali to naplate nekoliko stotina eura. Neviđena glupost.
 
Potreban im je novac, likvidnost.
Cena finansiranja po fiksnoj kamatnoj stopi prvenstveno zavisi od swap krive i naravno premije rizika...ukoliko pogledas swap krivu, suludo je da nego vise placa duze rocnosti i tako potencijalno izgubi vise kada KS pocnu da padaju...nije toliko do likvidnoati, mada nekad je iskljucivo do toga 🙂
Screenshot_2023-07-13-17-36-03-057_com.android.chrome.jpg
 
Thanks. Ako nešto mrzim to je prebacivanje novca iz banke u banku. Zimi ide lakše jer imam unutrašnji džep od jakne, a leti mi ozbiljna frka. Ima neka opcija da se štednja prebacuje sa računa na račun, ali to naplate nekoliko stotina eura

Devizni platni promet između banaka košta. Košta i domaći a gde neće devizni, a gde Banka da ne zaradi koji evro kad im već odlaziš

Najbolje keš, neka torba oko vrata, nadji prijatelja od poverenja i uzmi taksi od tačke A do B.
Takođe obavezno i potvrdu da si digla iz Banke A da te ne bi zezali u banci B oko porekla para.

I ne zatvarati račun u Banci A (ako je besplatan) jer ko zna, možda sutra oni ponude najbolje kamate pa im se vratiš 🤣
 
Poslednja izmena:
Thanks. Ako nešto mrzim to je prebacivanje novca iz banke u banku. Zimi ide lakše jer imam unutrašnji džep od jakne, a leti mi ozbiljna frka. Ima neka opcija da se štednja prebacuje sa računa na račun, ali to naplate nekoliko stotina eura. Neviđena glupost.
Nisam rekao da je bez cimanja... Ali za 2-3h posla vredice naravno na veće iznose 50k plus.
 
Thanks. Ako nešto mrzim to je prebacivanje novca iz banke u banku. Zimi ide lakše jer imam unutrašnji džep od jakne, a leti mi ozbiljna frka. Ima neka opcija da se štednja prebacuje sa računa na račun, ali to naplate nekoliko stotina eura. Neviđena glupost.
To je amaterski.
Ja nosim u koferu i zakacim rucku lisicama za ruku, kao onaj Scepan.
 
Jos uvek je malo podataka za Q3, ali mirise na treci kvartal zaredom u kome imamo blagi pad cena novogradnje
1689279286951.png

Naravno, da se ne ponavljam, i dalje je YoY u blagom plusu, sve ovo moze da se svrsta u oscilacije, ali moguce je da vec i zvanicno vidimo neke naznake pocetka pada cena.
Sto se tice starogradnje, jeste tu veci rast, ali tu ima puno novogradnje koja se vodi kao starogradnja, tako da je tu problematicna racunica
Sto se tice prometa, jeste mali, mada je logicno da poraste do kraja meseca i da imamo "samo" 30-40% YoY pad.
 
Nene, tražim 4000€/m2, iz agencije su to rekli da je realna cena.
Aha, znaci Zemun kao centar Budimpešte, pa dobro jesu nekada bili deo iste države, tu svaka sličnost prestaje...ali da imate dobre trotoare, to ne mogu da osporim- pretpostavljam to je taj kec u rukavu, koji ni BNV nema 😅
 
Aha, znaci Zemun kao centar Budimpešte, pa dobro jesu nekada bili deo iste države, tu svaka sličnost prestaje...ali da imate dobre trotoare, to ne mogu da osporim- pretpostavljam to je taj kec u rukavu, koji ni BNV nema 😅
Pa naravno, Zemun ko centar Budimpešte, Niš ko Maribor, a centar BGa kao Beč 😎

Slušajući Vradovica i ekipu i ovo su male cene, trebamo se cenovno takmičiti sa New Yorkom, Londonom itd.
 
Deluje da promet nije pao samo u bg 🤣 neki agenti poceli vec sa klasicnim spam-ovanjem. Bice zanimljivo u narednom periodu...
Screenshot_2023-07-14-08-40-28-098_com.whatsapp.jpg
 
Jos uvek je malo podataka za Q3, ali mirise na treci kvartal zaredom u kome imamo blagi pad cena novogradnje

Mislim da će svi investitori koji su gradili u prethodnom periodu biti tvrdoglavi sigurno bar do kraja godine. U pravu je neko ovde ko je rekao da svi oni kalkulišu sa idejom da će ECB da popusti, ako se to ne desi onda će i oni shvatiti da je vrag odneo šalu.

Starogradnja je reprezentativnija svakako u real time jer tu ljudi prodaju iz drugačijih motiva.
 
Mislim da će svi investitori koji su gradili u prethodnom periodu biti tvrdoglavi sigurno bar do kraja godine. U pravu je neko ovde ko je rekao da svi oni kalkulišu sa idejom da će ECB da popusti, ako se to ne desi onda će i oni shvatiti da je vrag odneo šalu.

Starogradnja je reprezentativnija svakako u real time jer tu ljudi prodaju iz drugačijih motiva.
Do kraja godine kamate idu gore to je jasno ko dan i od ECB i od NBS i od FEDa. Tako da tu ko misli da će da stanu ili da spuštaju do kraja godine grdno se vara.
E sad svi veći investitori pogotovo oni koji imaju svoju operativu (mašine, majstore itd) su se u prethodnom periodu dobro omastili tako da mogu oni i 2 godine da izdrže da ne prodaju ni jedan jedini stan.
Mali investitori koji grade jednu zgradu su druga priča.
Pitanje je prodati za malo manje i imati profit ili čekati neka bolja zlatna vremena...
 
Vrh