Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne treba se zezati, bolje novac dati u banku, oni ti izdaju papiric na kome pise da si im dala novac, a kad je neka banka pokupila kes i odleprsala, nikada.
 
Broj podstanara u Beogradu se ne zna.
Podaci variraju, a podaci iz 2013. govore da ih je tada bilo 150.000 (izvor: https://www.kamatica.com/vest/samo-u-beogradu-150000-podstanara-stan-niko-da-kupi/13125)
Podaci iz 2017. govore da ih je bilo 250.000 (izvor: https://www.dnevnik.rs/ekonomija/u-srbiji-ima-600000-podstanara)
U Beogradu se broj stanovnika povecao izmedju 2 popisa za 26.000.
Mozemo pausalno da ocenjujemo broj podstanara, ali ne verujem da ih ima vise od 300.000 u Beogradu (mislim da je broj mnogo manji, ali ajde da uzmemo neku brojnu koja je dovoljno velika i priblizna nekim istorijskim vrednostima da ne bi ispalo da smanjujem). Za 300.000 podstanara treba reda velicine 100.000 stanova, nek je i 150.000, tj. uzmimo u obzir da sam mnogo pogresio i da u Beograd stalno dolaze novi podstanari. Rusi i Ukrajinci nisu relevantni za racunicu, jer ih je trenutno u Srbiji max 30k i to u svim gradovima, njima treba max 10k stanova,, tako da i oni mogu da se svrstaju u ovu brojku od 150.000 stanova koji fale u Beogradu. Tacnije, ne fale, jer svako negde vec stanuje, samo sto neko ima vise stanova, a neko nijedan..
Ukratko, pretpostavimo da se izdavanje stanova vise nece isplatiti, tj, vise necete imati kome da izdajete stan kad ovih 300k podstanara ili koliko bude kupilo 150k stanova.
U Srbiji se svake godine izgradi 25k stanova, od toga oko 40% u Beogradu, tj. oko 10k stanova se godisnje izgradi u Beogradu, sto i odgovara prodaji od oko 700-800 novogradnji mesecno koliko vidimo na cenenekretnina.rs, ali uglavnom, svake godine se broj stanova u Beogradu poveca za 10k. Mada, ovo je sad pik, i verovatno ce se broj novih stanova mnogo smanjiti tokom narednih godina.
Svakog meseca se u Beogradu prometuje oko 1k-1.5k stanova, recimo da je to neki prosek od 15k stanova godisnje, ali posto je ovo pik i promet ce se verovatno smanjivati, a i zbog lakse racunice uzmimo da se svake godine prometuje barem 10k stanova u Beogradu.
Sad se postavlja pitanje, ko kupuje stanove, da li oni koji kupuju za zivot ili oni koji kupuju stan kao investiciju? Sigurno je da kupuju i jedno i drugi, samo je pitanje u kom procentu.
Uglavnom, ako pretpostavimo teorijski da kupuju samo oni koji kupuju kao investiciju, dolazimo do toga da za 15 godina imamo duplo vise stanova za izdavanje nego ranije, sto sigurno obara rente, pa se samim tim investicija ne isplati, i sa padom rente padaju i cene stanova
Ako pretpostavimo da kupuju samo oni kojima treba za zivot, dolazimo do toga da za 15 godina svi podstanari resavaju stambeno pitanje pa nema kome da se izdaju stanovi, sto obara traznju, a samim tim i cene nekretnina.
U realnosti verovatno kupuju i jedni i drugi, recimo nek je pola-pola. U tom slucaju, za 15 godina dolazimo do toga da je broj podstanara duplo manji nego ranije, a imamo mnogo vise stanova za izdavanje, sto naravno obara rente, a samim tim i cene nekretnina, a za 30 godina nemamo kome da izdajemo stanove.
Znaci, cak i da cene nekretnina ne padaju (ja verujem da hoce, ali recimo nek bude da nece), i da svi podstanari poslusaju savete "strucnjaka" sa ovog foruma da je uvek pravo vreme za kupovinu stana za zivot i da kupe stan u Beogradu bez obzira na cenu, doci cemu u situaciju da nema vise nikog kome mozes izdavati stan.
Ukratko, sa trenutnim obimom stanogradnje teorijski ce u jednom trenutku ili ogroman broj podstanara resiti stambeno pitanje ili ce biti previse stanova koje necete moci da izdate jer je vise stanova za izdavanje nego podstanara.
Investiciona kupovina nekretnina bi se isplatila samo pod pretpostavkom da stanovnistvo Beograda stalno raste, ali je cinjenica da je i Beograd doziveo neki svoj maximum i broj stanovnika je poceo da opada i u Beogradu, i procenjuje se da ce do 2050. godine Beograd izgubiti 3.8% stanovnika (https://www.rts.rs/lat/vesti/drustvo/5020075/demografija-srbija-populacija.html).
Jel kapirate sta se desava? Ako se nastavi sa gradnjom doci cemo do toga da ima previse praznih stanova koje nemas kome da izdajes.
Sa druge strane, kad bi se teorijski stalo sa stanogradnjom, to bi verovatno znacilo da su krupni igraci odustali od ovog trzista, pa bi trziste slobodno formiralo cene verovatno na mnogo nizem nivou nego sto je danas. Naravno, ovo se nece desiti, ali pricamo teorijski.

Ispisao sam previse podataka, ali,
TLDR:
  • Broj stanovnika u Beogradu nece rasti, iako imamo unutrasnje migracije, mnogo njih emigrira u inostranstvo, a prirodni prirastaj je negativan, pa ce broj stanovnika u Beogradu da se smanjuje
  • Tokom vremena ce ili veliki broj podstanara resiti stambeno pitanje ili ce biti mnogo vise stanova za izdavanje nego sto podstanarima treba, ili i jedno i drugo. U svakom slucaju, i jedno i drugo obara cene nekretnina
Ja u ovakvoj situaciji ne vidim nikakav potencijal za rast cena nekrentina. Naravno, sve ovo mogu da poremete energetske krize, klimatske krize, migrantske krize,...., pa cene mogu da idu i nagore i nadole, ali trenutno stanje stvari je ovakvo, pa svako ko kupuje stan ili za zivot ili kao investiciju bi trebalo da ima ovo u vidu.
Zaista bih voleo da me neko demantuje i kaze mi ako misli da gresim negde u logickom zakljucivanju.
 
Država garantuje :unsure: :ROFLMAO:😂
Kakav vic....moji su tako razmisljali tokom 80tih pa su svoju ustedjevinu poverili DRZAVNIM BANKAMA za koje je garantovala SFRJ koja je bila daleko ozbiljnija od sadasnje. Ne pricamo o Jezdi,Dafini vec Invest i Jugobanci.Jednoga dana samo je saopsteno da drzava i dalje garantuje za sredstva samo da su trenutno nedostupna. Pocetak dela isplate je krenuo tek 2001 nakon 10 godina i na kasicicu je isplacivano do cini mi se 2016....
 
Kakav vic....moji su tako razmisljali tokom 80tih pa su svoju ustedjevinu poverili DRZAVNIM BANKAMA za koje je garantovala SFRJ koja je bila daleko ozbiljnija od sadasnje. Ne pricamo o Jezdi,Dafini vec Invest i Jugobanci.Jednoga dana samo je saopsteno da drzava i dalje garantuje za sredstva samo da su trenutno nedostupna. Pocetak dela isplate je krenuo tek 2001 nakon 10 godina i na kasicicu je isplacivano do cini mi se 2016....
On je to rekao ironicno. Naravno da niko sa zdravom pamecu ne racuna da je to stvarno “garantovano”.
Jeste ako samo tebi jednom nekako nestanu pare (i to verujem da bi bilo povuci potegni) ali ako se desi lancani pad banaka od te garancije nema nista. To je realnost. Depoziti su ja mislim dal 35% ali verujem da bi i to isparilo kada bi krenulo nesto ozbiljno. Nekretnine sa druge strane dokazano mogu da prezive i ratove.
 
Aa st
Tako si ti 4. jula prosle godine uradio. Jel se upecala gladna riba, ili si ostao bez stana?
Aa sta bi ti voleo..da mu da po punoj ceni..jos plus da ga casti..paa ako moze da spusti cenu zasto da ne..Ne beru se pare na drvetu..tii bi voleo po punoj ceni da mu covek plati jos kad bi moglo vise..ilii da to ne cuju drugi pa da naglo krenu cene dole..moozda se toga plasis..🙂
Kontam da si agent koji je do prosle god.samo govorio kupcima ide gore ide gore paa si naviko na ekstra zaradu od svakog stana i naviko na bahacenje..ee sada kada je prodaja stala nemas ni 100 e mesecno zarade vec vise od pola god.i nema za leba a ziveti se mora..🙂 ee sada kako ste podizali cene tako ce te spustati da bi zaradili makar neki dinar
Tii i dalje ne shvatas sta je matematika i logika..jesi ti isao u skolu..
 
Od prve strane na ovoj temi se pise da ce cene da padnu.
Verovatno neke oglasene i hoce da padnu. Ali auto koji ste kupili pre 3 godine sada verovatno mozete da prodate za istu ili visu cenu. Ne znam da li shvatate koliko je to nenormalna situacija.
 
Poslednja izmena:
On je to rekao ironicno. Naravno da niko sa zdravom pamecu ne racuna da je to stvarno “garantovano”.
Jeste ako samo tebi jednom nekako nestanu pare (i to verujem da bi bilo povuci potegni) ali ako se desi lancani pad banaka od te garancije nema nista. To je realnost. Depoziti su ja mislim dal 35% ali verujem da bi i to isparilo kada bi krenulo nesto ozbiljno. Nekretnine sa druge strane dokazano mogu da prezive i ratove.
Tako je. Zato ni Vesiću ne treba verovati kada obećava štošta ako se slažeš. 😄
 
isplaćivane su uredno štediše i propale Univerzal i Agrobanke, dobili poziv posle mesec dva i isplaćeno im 50K jednokratno na šalteru štedionice.
Ko je imao više od toga, ostatak ide u stečajnu masu i mora da sačeka.

AKo dođe do lančanog pada svih 20+ banaka, ništa oko tebe što vidiš neće vrediti ništa, novac, pa ni stanovi,
jedino zlato i džak brašna :)
 
Poslednja izmena:
Isplata je vrsena u godisnjim ratama i nakon 25godina je isplacen celokupan nominalan iznos koji je u medjuvremenu naravno potpuno obezvredjen :)
 
Država garantuje za iznose do 50.000 EUR. Rasporediš novac u dve banke i sve ok
Mislim da to ide po jmbgu 50k, a ne po banci.

Da da, a ti naivna mislis da cim banka propadne, postar ti sutradan donese tvojih 50k na kucnu adresu.

Znas kako to ide, prvo se mora podici dovoljno velika prasina, onda prodju godine nalazenja resenja kako ce se isplatiti, a onda ide isplata u nekim bonovima tokom 15 godina.
 

Nvrv. Za kredit od 88000 banci vraćaš skoro trostruku vrednost glavnice (2,7).

Recimo da cena kvadrata padne 30%, banci si otplatio 4 ili 4,5 stana. Najnepovoljniji krediti u istoriji.
 
Poslednja izmena:
Ma ni stanovi nisu sigurni, i to se otimalo posle 1945 godine. Ne mora se ići tako daleko, penzije koji su recimo jedan oblik ulaganja i štednje pa su odredjenim kategorijama za koje su procenili da imaju prevelike penzije protivpravno ukrali deo penzije. Ovi mladji na forumu trebaju da su svesni i da znaju: Država Srbija je banana država i trebaće nekoliko decenija da možda postane ozbiljna država...ako ikada postane.
 
Mislim da to ide po jmbgu 50k, a ne po banci.

Da da, a ti naivna mislis da cim banka propadne, postar ti sutradan donese tvojih 50k na kucnu adresu.

Znas kako to ide, prvo se mora podici dovoljno velika prasina, onda prodju godine nalazenja resenja kako ce se isplatiti, a onda ide isplata u nekim bonovima tokom 15 godina.
Zle babe samo tuđu brigu brinu.

Shvati već jednom da niko nije došao na ovu temu da bi od tebe tražio savet. Šta te briga šta drugi ljudi rade sa svojim novcem.

Svako pametan gleda gde su najpovoljniji uslovi za štednju, rasporedi novac u nekoliko banaka i mirna mu je glava. Ima ko štedi novac u zlatu. Kredite odavno ne diže niko.
 
isplaćivane su uredno štediše i propale Univerzal i Agrobanke, dobili poziv posle mesec dva i isplaćeno im 50K jednokratno na šalteru štedionice.
Ko je imao više od toga, ostatak ide u stečajnu masu i mora da sačeka.

AKo dođe do lančanog pada svih 20+ banaka, ništa oko tebe što vidiš neće vrediti ništa, novac, pa ni stanovi,
jedino zlato i džak brašna :)
Upravo tako. Ko ne veruje bankama, uvek ima opciju štednje u zlatu. Vrednost zlata raste na godišnjem nivou oko 6%.
 
Ma ni stanovi nisu sigurni, i to se otimalo posle 1945 godine. Ne mora se ići tako daleko, penzije koji su recimo jedan oblik ulaganja i štednje pa su odredjenim kategorijama za koje su procenili da imaju prevelike penzije protivpravno ukrali deo penzije. Ovi mladji na forumu trebaju da su svesni i da znaju: Država Srbija je banana država i trebaće nekoliko decenija da možda postane ozbiljna država...ako ikada postane.
pazi i ovo jeste realno moguce. Ko zna osmisle neki CBDC i kao eee sad mi kontrolisemo sta imate. Veliki reset. Nije nerealno u opste.
Oces vradovicu stanove u BNV. E nece da moze :) maksimalno 75 m2 po glavi :)
 
Vrh