Šta je novo?

Cene nekretnina

Bilo koji iznajmljeni stan kad napustas, red je da okrecis i da ga vratis u stanje u kojem je bio kad si ga primio. Tako da ne vidim u tome neku ustedu. A i ne znam zasto pretpostavljamo da lik koji kaze da mu je neko trazio 2.000 evra za krecenje ne laze zbog pregleda na tik toku?
 
Bilo koji iznajmljeni stan kad napustas, red je da okrecis i da ga vratis u stanje u kojem je bio kad si ga primio. Tako da ne vidim u tome neku ustedu. A i ne znam zasto pretpostavljamo da lik koji kaze da mu je neko trazio 2.000 evra za krecenje ne laze zbog pregleda na tik toku?
Tacno je danas ljudi svasta rade zbog tiktoka i slicnih mreza. Svakako krecenje jeste poskupelo.
Ja sam skoro platio 900e za 85 m2 + materijal.

Ovde kod njega se vidi da je potrebno bilo gletovanje plafona cak i posle njegovog rada i dalje se vidi da nije bas sjajno.
 
Nama je isto skocila rata sa 400 na 600. I pretpostavljam da ce ici na 800 u nekom periodu, da bi se stabilizovala na 600 na duzi vremenski rok. Imali smo mogucnost da je fiksiramo na 550 otprilike u startu, ali kockali smo se.
Eto..npr.slucaj kao vama sto nema ko da pomogne da uleti sa 10-15 k evra mora duplo vracati ratu kredita..alii svi bankari navuku ljude lepom nakitenom pricom za kredit..ni jedan bankar nije lepo objasnio klijentu da mu moze rata duplo otici tj.sta znaci EURIBOR..nego daj sto vise da navuku i zarobe ljude..na zalost sada svi vide u sta su se uvukli a kada udjes u banku vidis i dalje onaj licemerni osmeh bankara od kojeg ti se zivot smucio i okrenuo za 360 stepeni na gore
 
Eto..npr.slucaj kao vama sto nema ko da pomogne da uleti sa 10-15 k evra mora duplo vracati ratu kredita..alii svi bankari navuku ljude lepom nakitenom pricom za kredit..ni jedan bankar nije lepo objasnio klijentu da mu moze rata duplo otici tj.sta znaci EURIBOR..nego daj sto vise da navuku i zarobe ljude..na zalost sada svi vide u sta su se uvukli a kada udjes u banku vidis i dalje onaj licemerni osmeh bankara od kojeg ti se zivot smucio i okrenuo za 360 stepeni na gore

To da moze rata otici gore u skladu sa Euriborom zna valjda svako ko udje u banku da uzme kredit od 6 cifara. Ako ne zna, stvarno bi bilo dobro da se edukuje.
10-15k evra spusta ratu za 100 evra otprilike.
Nismo se razumeli, ja ne kukam u ovom postu. Mislim da nam je kupovina ovog stana bila jedna od pametnijih odluka u zivotu.
Svesno smo isli i na to da se kockamo sa promenljivom stopom, iako je Rajfajzen pre godinu dana nudio fiksnu ratu na 30 godina.

Apropo krecenja, pre godinu dana smo krecenje za 50 kvadrata poludisperzijom sa nestandardnom visinom platili oko 300 eur. Moguce da se u poslednje vreme nesto promenilo.
 
Stanove po ovim cenama se jedino isplati kupovati "tudjim" parama:
  • Kad nasledis nekrentinu pa prodas
  • Kad dobijes od firme za 50 DEM 90-tih pa prodas
  • Kad izdajes stanove pa skupljas novac od kirija svojih podstanara
  • Kad imas firmu pa ti zaradjujes na radnicima
  • Kad dobijes velike pare (novac svih gradjana) na tenderu
  • Kad treba da operes neki (tudji) novac
  • ...
Ako moras da sam zaradis za stan, onda se ne isplati.
Lako je "tudjim" parama kupovati stanove.
 
Čitala sam komentare ispod ovog videa koji se odnosi na krečenje. Dobar deo ljudi potvrđuje da majstori stvarno naplaćuju toliko Kad se rade neke složenije tehnike (skidanje boje, gletovanje plafona i slično).
Skidanje boje i gletovanje su totalno druga stvar.
Klasično krečenje u dve ruke se naplaćuje 1 do 1,5 evra po kvadratu zidova (pomozite sa 3 kvadratu stana i dobijate okviru kvadraturu zidova) . Ako se kreči u belo materijal je vrlo jeftin (kanta Jupola je oko 2000 dinara)
 
Nije isplativo, rata za kredit ti bude 2-2,5 puta veća od cene po kojoj možeš izdati stan. Bilo je isplativo za vreme Rusa, sada više ne.

Sada ti isti koji su kupovali stan na kredit, misleći da će im Rusi otplaćivati rate kredita, imaju da plate 50% veću ratu kredita zbog porasta euribora, a stan izdaju za daleko manju sumu novca u odnosu na onu po kojoj su izdavali Rusima.
Da, ali neko ko ima recimo 3 stana za izdavanje moze od prihoda od izdavanja ta 3 stana da placa ratu kredita za 4. stan. Poetna price jeste da on ne zaradjuje za taj stan, nego drugi zaradjuju za njegov stan, a on samo redirektuje pasivan prihod i nista ne radi. Nije poenta da li je isplativo, nego kazem da kad ne placas novcem koji si ti licno zaradio onda ti nista nije skupo :)
 
Da, ali neko ko ima recimo 3 stana za izdavanje moze od prihoda od izdavanja ta 3 stana da placa ratu kredita za 4. stan. Poetna price jeste da on ne zaradjuje za taj stan, nego drugi zaradjuju za njegov stan, a on samo redirektuje pasivan prihod i nista ne radi.
Opet se samo ukanalio tim izborom. U ovom trenutku mnogo je pametnije taj novac stavljati na štednju od gađanja sa majstorima, stanarima, poreskom i ostalim.
 
Srbija godisnje izgubi 50-100k ljudi, a dobije 20k-30k novih stanova. Ukupno, u Srbiji godisnje se pojavi minimum 50k praznih nekrentina (sto novogradnje sto starogranje), za 10 godina to je 500k praznih nekretnina, za 20 godina milion praznih nekretnina. Kolika god da je traznja, u jednom trenutku ce broj nekretnina biti toliko veliki da se gradnja vise nece isplatiti, a drzavi ce trebati novi prihodi. Sta mislite, sta ce sledece da oporezuje? Ja bih se kladio na dodatne nekretnine i izdavanje stanova. A cene energenata rastu, troskovi prazne nekretnine rastu. Kako ce to uticati na cene, sta mislite? Mislite da ce doci zuti ljudi sa istoka da piju vodu sa Morave (ili Drine i Save) i spasu trziste nekrentina? :)
 
Ja licno mislim, ako kupujes stan za zivot sebe i svoje porodice eventualno, da je vrlo opasno zaludjivati se tom teorijom da ce evo sutra svi ti bogatasi sto imaju po 5 stanova nastradati, da ce pasti cene stanova i da ce onda svi cekati, a samo cu ja najzad kupiti stan koji zelim. Nazalost obicno bude obrnuto, kad se urusi trziste, dodju bogatasi i pokupuju po jeftinim cenama jos po 10 da bi zaradili kad cene porastu, a mi sitni paori u tim trenucima gledamo sta cemo da jedemo, a ne da li cemo ugrabiti stan u sirem centru.

Ako kupujes za investiciju pak, tvoje pare, radi sta zelis.
 
Ja licno mislim, ako kupujes stan za zivot sebe i svoje porodice eventualno, da je vrlo opasno zaludjivati se tom teorijom da ce evo sutra svi ti bogatasi sto imaju po 5 stanova nastradati, da ce pasti cene stanova i da ce onda svi cekati, a samo cu ja najzad kupiti stan koji zelim. Nazalost obicno bude obrnuto, kad se urusi trziste, dodju bogatasi i pokupuju po jeftinim cenama jos po 10 da bi zaradili kad cene porastu, a mi sitni paori u tim trenucima gledamo sta cemo da jedemo, a ne da li cemo ugrabiti stan u sirem centru.

Ako kupujes za investiciju pak, tvoje pare, radi sta zelis.
Zar mislis da neko kome treba stan i ko ima pare da kupi stan sada ceka da padnu cene da bi kupio? Ima takvih, ali toliko mali procenat da je zanemarljiv. Da mu je stvarno hitno verovatno bi vec kupio. Ja licno mislim da vredi i kalkulisati,. tj cekati, ko god moze, jer je pad cena vrlo izvestan, ali neka svako proceni sta i kako. A bogatasi sad ne kupuju stanove nego grade, a manje bogati kupuju tudjim parama, kupovace i kad padnu cene, jednostavno gradice ili kupovace uvek, tako da ne bih rekao da je sad dobra situacija za kupovinu za "sirotinju". A i red je da se desi malo kosmicke pravde, oni koji su kupili stanove su na dobitku, a oni koji nisu su na gubitku jer im je inflacija pojela vrednost novca. To sto nisu ranije kupili ne mora da znaci da su kalkulisali, nego da jednostavno nisu imali dovoljno ni kad su cene bile nize. Ja ne bih imao nista protiv kosmicke pravde da cene malo padnu, pa da i takvi slucajevi recimo kupe neki stan.
Ne mislim ja da ce bogatasi sa 5 stanova propasti, samo mislim da ovo trenutno stanje ne moze da traje vecno. Samo je potrebno vreme da sve dodje na svoje mesto.
 
Poslednja izmena:
Bilo koje drastično smanjenje cena bi bilo samo odraz krize i tržišta na kom nema para, što znači da sirotinja koja sad nema da kupi stan tek tad ne bi imala da ga kupi. Takođe, ponuda dobrih stanova bi opasno presušila jer niko neće da poklanja kvalitetne nekretnine. I vrapci na grani znaju da dobra nekretnina u BG uvek ima vrednost i u slučaju krize se takve nekretnine prosto ne bi prodavale (osim u izuzetnim slučajevima).

Realno je očekivati pad u skladu sa tim koliki je bio rast zadnjih godinu dana jer je to bilo neodrživo (ne više od 15-20% po mom mišljenju usled povećanja euribora), ali neki drastični padovi cena mogu doći samo u trenutku ozbiljne političke/ekonomske krize...

Ja se sećam SEKE i koliko je snažno udarila na Srbiju 2008, rast je stao, inflacija je bila žestoka (tek je 2014. vraćena u okvir od 2%), kurs je počeo da skače jako na godišnjem nivou itd. Ovde se nekad pominje taj period 2008-2015 kao period "blagostanja" na tržištu nekretnina kako su cene bile super, a niko se ne seća bede i krize koja je vladala u Srbiji u tom periodu.
 
alii svi bankari navuku ljude lepom nakitenom pricom za kredit..ni jedan bankar nije lepo objasnio klijentu da mu moze rata duplo otici tj.sta znaci EURIBOR..nego daj sto vise da navuku i zarobe ljude..na zalost sada svi vide u sta su se uvukli a kada udjes u banku vidis i dalje onaj licemerni osmeh bankara od kojeg ti se zivot smucio i okrenuo za 360 stepeni na gore
Citajuci ovakve postove, stvarno se ponekad pitam da li idemo u iste banke. Ne razumem kako banke navlace ljude, ispade kao da zivkaju ljude po ceo dan da im nude stambene, ili ih vuku za rukav sa ulice.
Kao neko ko je u procesu uzimanja drugog stambenog za kratko vreme, slazem se da me niko nije upozoravao koliko rata moze da mi skoci, ali to nisam ni ocekivala da rade i svaki put sam znala uslove kad sam potpisivala varijabilnu kamatu.
Takodje nemam iskustva sa licemernim bankarima koji se podlo smeju, jer zasto bi njima ista znacilo da li ja imam ili nemam za ratu, oni rade za platu i za bonus spram targeta, ali target nikada nije uslovljen time da klijentu poraste rata, da ne moze da je placa i slicno. Naprotiv, moje iskustvo sa bankarima je bilo jako pozitivno (iako mi se cini da se to ne sme reci na ovom forumu 😃). Bili su fini, temeljni, odgovarali na sva moja pitanja, trudili se da mi nadju najbolja resenja.
Imam utisak da ljudi u Srbiji cesto ne dozivljavaju banku kao privatnu korporaciju, vec kao drzavno socijalno, te su svaki put poluuvredjeni kad im banka ispostavi racun za to sto su joj trazili. Covek kupuje proizvod banke koji je kredit, potpisuje ugovor gde je preciziran nacin kako se isplacuje taj proizvod i kako i zasto cena proizvoda moze da varira. Niti ima nameru da "porobljava" klijente, niti da ih "oslobadja" i daje gratis svoj proizvod.
 
Bilo koje drastično smanjenje cena bi bilo samo odraz krize i tržišta na kom nema para, što znači da sirotinja koja sad nema da kupi stan tek tad ne bi imala da ga kupi.
Ne bih imao nista protiv toga da vidimo taj odraz :) Zasto bismo se lagali da nema krize ako je ima? Da li cemo drzanjem visokih cena maskirati cinjenicu da krize ima? Za sad odraz vidimo u padu prometa, jos malo vremena i videcemo odraz u padu cena. U svakom slucaju,veci broj ljudi ce moci da kupi stan ako budu pale cene, nece mozda moci svaka sirotinja, ali mnogi koji sad ne mogu po nizim cenama ce moci bez obzira na krizu.

Takođe, ponuda dobrih stanova bi opasno presušila jer niko neće da poklanja kvalitetne nekretnine. I vrapci na grani znaju da dobra nekretnina u BG uvek ima vrednost i u slučaju krize se takve nekretnine prosto ne bi prodavale (osim u izuzetnim slučajevima).
Meni je isti djavo da li sada imam u ponudi "kvalitetnu" nekretninu za 5k evra po m2 ili takve nekretnine nema na trzistu. Dobra ponuda ne znaci da imas dobre stanove po naduvanim cenama nego pristojne stanove po Ok cenama.
 
Meni je isti djavo da li sada imam u ponudi "kvalitetnu" nekretninu za 5k evra po m2 ili takve nekretnine nema na trzistu. Dobra ponuda ne znaci da imas dobre stanove po naduvanim cenama nego pristojne stanove po Ok cenama.
Stvar sa tržištem je da je ono na kraju dana jedini pravi pokazatelj vrednosti. Dakle ne šta ja ili ti mislimo, nego po kojoj se ceni kupuje, to je koliko to vredi.

Ako neki ljudi plaćaju kvadrat novogradnje na NBG 4000 evra, ti i ja možemo da se slažemo do sutra da je to precenjeno i da ne vredi te pare i da su ludi, ali to je naše mišljenje, a ne realnost tržišta, koja se ogleda u cenama po kojima se ti kvadrati prodaju.

Tržište u BG možda precenjuje nekretnine u odnosu na neke druge gradove, ali to je realnost Beograda već dugo, zato nisam siguran da tvoja percepcija "pristojnog stana za ok cenu" ima smisla ili je samo fantazam izneverenih očekivanja.
 
Ama ljudi koje crno tržište. Poslušajte svedočenje policijskog inspektora. Milijarde su se obrtale. Milijarde alo bre.

Nema države, nema ni tržišta.

Ok i da je tako, šta je onda rešenje? Ja uopšte ne poričem da su nekretnine glavni metod pranja novca u Srbiji, ali ne vidim kako to nešto menja kod prosečnog (poštenog) kupca? Tržišta ima, kriminalno je, ali ga ima. Ti kad hoćeš da kupiš stan u BG, moraš da ideš na to tržište, ne možeš da kažeš "neću ja da kupujem po ovim cenama, to su kriminalne milijarde, dajte mi ove cene za poštene".
 
Stvar sa tržištem je da je ono na kraju dana jedini pravi pokazatelj vrednosti. Dakle ne šta ja ili ti mislimo, nego po kojoj se ceni kupuje, to je koliko to vredi.

Ako neki ljudi plaćaju kvadrat novogradnje na NBG 4000 evra, ti i ja možemo da se slažemo do sutra da je to precenjeno i da ne vredi te pare i da su ludi, ali to je naše mišljenje, a ne realnost tržišta, koja se ogleda u cenama po kojima se ti kvadrati prodaju.

Tržište u BG možda precenjuje nekretnine u odnosu na neke druge gradove, ali to je realnost Beograda već dugo, zato nisam siguran da tvoja percepcija "pristojnog stana za ok cenu" ima smisla ili je samo fantazam izneverenih očekivanja.
Mnogo je precenjeno, ali da, realnost u oglasima je još uvek takva. Moji čekaju da cena padne, a ako ne padne nešto drastično do kraja godine, verovatno će se stan kupovati preko, odnosno Zagreb ili Budimpešta.
 
Ok i da je tako, šta je onda rešenje? Ja uopšte ne poričem da su nekretnine glavni metod pranja novca u Srbiji, ali ne vidim kako to nešto menja kod prosečnog (poštenog) kupca? Tržišta ima, kriminalno je, ali ga ima. Ti kad hoćeš da kupiš stan u BG, moraš da ideš na to tržište, ne možeš da kažeš "neću ja da kupujem po ovim cenama, to su kriminalne milijarde, dajte mi ove cene za poštene".
Trziste je takvo kakvo je. Samo ne vidim potrebu da se kaze "ako budu pale cene, ponuda ce biti losija i to ce biti znak krize". Nemam problem sa tim, ako stvarno imamo krizu, a mislim da je imamo, ne vidim zasto cene ne bi pale. Ako ce ponuda biti losija, neka bude losija, mislim da ce takvo trziste biti mnogo zdravije, samo da se ocistimo od spekulanata.
 
Ljudi žive. Žene se. Udavaju. Dobijaju dijecu. Žele da se skuće. To je prirodno. Pad cijena nije siguran i izvjestan. Čekaju već dugo i vide da su samo pogriješili čekajući. Takođe, ne gradi se u Sazonovoj ka Čuburskom parku zgrada svaki dan. To je prilika sada i ko zna kada opet.
Jao kakva sjajna prilika,sad sam bas zeni predlozio da prodsmo sve sto imamo da ugrabimo tu priliku
Ljudi žive. Žene se. Udavaju. Dobijaju dijecu. Žele da se skuće. To je prirodno. Pad cijena nije siguran i izvjestan. Čekaju već dugo i vide da su samo pogriješili čekajući. Takođe, ne gradi se u Sazonovoj ka Čuburskom parku zgrada svaki dan. To je prilika sada i ko zna kada opet.
Ljudi žive. Žene se. Udavaju. Dobijaju dijecu. Žele da se skuće. To je prirodno. Pad cijena nije siguran i izvjestan. Čekaju već dugo i vide da su samo pogriješili čekajući. Takođe, ne gradi se u Sazonovoj ka Čuburskom parku zgrada svaki dan. To je prilika sada i ko zna kada opet.
 
Trziste je takvo kakvo je. Samo ne vidim potrebu da se kaze "ako budu pale cene, ponuda ce biti losija i to ce biti znak krize". Nemam problem sa tim, ako stvarno imamo krizu, a mislim da je imamo, ne vidim zasto cene ne bi pale. Ako ce ponuda biti losija, neka bude losija, mislim da ce takvo trziste biti mnogo zdravije, samo da se ocistimo od spekulanata.

Ja kažem samo da drastični pad cena znači drastični pad standarda generalno, tj. da to nije izolovan fenomen koji se tiče samo tržišta nekretnina. Obično je to indikacija slabljenja kupovne moći stanovništva, krize ekonomije i loše ponude posla, visoke inflacije itd. svega što se dešava u tom procesu.
 
Ja kažem samo da drastični pad cena znači drastični pad standarda generalno, tj. da to nije izolovan fenomen koji se tiče samo tržišta nekretnina. Obično je to indikacija slabljenja kupovne moći stanovništva, krize ekonomije i loše ponude posla, visoke inflacije itd. svega što se dešava u tom procesu.
Slazem se, samo sto mislim da mi trenutno vec imamo krizu, pad prometa, i samim tim je i pad cena vrlo izvestan. Ako je do sad trziste nekretnina bio indikator nekog rasta, zasto sad ne bi bio indikator pada. Ako se vec pozivamo na trziste, pad cena bi bio dobar, jer bi on oziveo trziste, samo po nizim cenama.
 
Poslednja izmena:
Ponovo jel padaju cene u NS-u, a naročito Nišu i Kg-u?
Ako tamo ne padaju cene nešto osetno, daleko je Bg od pada još uvek...
 
Ponovo jel padaju cene u NS-u, a naročito Nišu i Kg-u?
Ako tamo ne padaju cene nešto osetno, daleko je Bg od pada još uvek...
Polako, za pad cena treba vremena, milion puta smo to rekli. U Nisu jos uvek nisu uknjizeni neki stanovi kupovani prosle i pretprosle godine po 2k evra / m2. Desice se da imamo pad, a statistika ce zbog kasnjenja prikazivati rast. U Beogradu mozda nema toliko kasnjenja, ali veliki pad prometa ukazuje da se nesto desava na trzistu. A ima i sve vise popusta, prodajnih dana,... I proslog puta su cene pale 30-40%, ali je pad trajao nekoliko godina.
 
Vrh