Šta je novo?

Cene nekretnina

Suvise cesto se tom nalogu desavaju previdi da ti to bila slicajnost. Mozda nisi ispravtio, taj nalog ima brojne bisere:

a) Napise 'Plazma je prosle godine bila duplo jeftinija" pa posle 15 minuta kaze "nemam pojma koliko je plazma niti je kupujem"
b) Sve tunjevine u Srbiji osim Riomare su radioaktivne
c) Zivi kao podstanar na Mirijevu, hrani macora RioMare pastetom
d) Kaze da je visokoobrazovana, obicni grafici joj idu tesko od ruke
e) Lobira za bankstere da im se da novac na stednju, svima ostalima predvidja zivot u sumi i otrovne pecurke

itd itd
 
Suvise cesto se tom nalogu desavaju previdi da ti to bila slicajnost. Mozda nisi ispravtio, taj nalog ima brojne bisere:

a) Napise 'Plazma je prosle godine bila duplo jeftinija" pa posle 15 minuta kaze "nemam pojma koliko je plazma niti je kupujem"
b) Sve tunjevine u Srbiji osim Riomare su radioaktivne
c) Zivi kao podstanar na Mirijevu, hrani macora RioMare pastetom
d) Kaze da je visokoobrazovana, obicni grafici joj idu tesko od ruke
e) Lobira za bankstere da im se da novac na stednju, svima ostalima predvidja zivot u sumi i otrovne pecurke

itd itd
Ja mislim da ja ipak lobiram za Rio Mare, ne za bankstere🧐
 
Nadam se da si slucajno previdela😀👍 u nastavku poslednja dva pasusa... Pa razmisli gde te ovo upucuje...onda odes i vidis ko je direktor firme😀👍

Nekretnine su sad na svom vrhu, berza je u padu. Mislite o tome!

Iskoristi sve šanse koje ti berza pruža i otvori trgovački račun kod licenciranog brokera #1 u Srbiji TradeWin24.

P.s. kao sto rekoh BizLife je pun placemih tekstova....
Sorry, nisam videla tu rečenicu na kraju teksta. Mediji su nam nažalost takvi da su skoro svi tekstovi na portalima plaćeni od strane raznih interesnih grupa. Neki tekstovi imaju osnova u realnosti, neki ni najmanje.

Ja vam kažem da će za jedno dve godine ljudi sa nevericom gledati na period 2022- 23 godine i razmišljati o tome kako je neko mogao da bude toliko naivan i da u najgorem momentu u istoriji kupi stan po dvostruko većoj ceni nego što realno vredi.

Gledam Mirijevo, naselje kao da je pravilo neko dete od Lego kockica, pa je nabacalo šta je stiglo. Ne da ne bih platila kv 2.000 EUR, nego ne bih ni 700. Trotoara skoro da i nema, jer u nedostatku parkinga, vozači se parkiraju na njemu. Zgrada u kojoj živim je toliko neodržavana da može horor film da se snimi u njoj. (Jedino što vredi je stan koji je ok). Svako ko ovde plati kvadratni metar preko 1.000 EUR je po mom mišljenju lud.
 
"Kriza je naša šansa"
Znam da si ovaj komentar napisao ironično i rečenicu stavio pod navodnike, ali mene živo zanima kako bi autor ove rečenice nju objasnio. Kako to kriza može da pomogne ovako očajnoj promašenoj državi kao što je Srbija, koja se sastoji od korupcije, kriminala, bezakonja i pranja novca?

Može samo da je ukopa još dublje.
 
Dobar dan svima, nadam se da ste svi dobro.
Ja se, po obicaju, javljam nakon sto pogledam neki stan.
Lokacija - Opstina Novi Beograd
Stan je teska ruina (nismo to znali pre gledanja), na stranu sto je strokav, sve treba da se renovira bukvalno, muz je cak u jednom trenutku pitao da li ima struje, posto vise zice sa plafona. Prodaje se vise od godinu dana, 60m2, traze EUR 165k, vise vlasnika. Ali ta nadmenost - mi prodajemo lokaciju I ne spustamo cenu, ne uzimajuci u obzir da treba uloziti min EUR 20-30k, da se stan upristoji.
Jedva smo cekali da izadjemo. Da ga je ponudio za toliko manje (EUR 20-30k) pa I da razmislis, ovako je stvarno van pameti.
Je l' ima neko jos informacija sa terena (od npr. agenata) ili od bankara neki info o stanju I tendencijama?
To kad je više suvlasnika uvijek se mora naći jedan koji traži nerealnu cijenu čime blokira i ove ostale koji bi prodali. Neretko takvom ostali suvlasnici daju više od procenta vlasništva samo da se rješe i njega i nekretnine.
 
Znam da si ovaj komentar napisao ironično i rečenicu stavio pod navodnike, ali mene živo zanima kako bi autor ove rečenice nju objasnio. Kako to kriza može da pomogne ovako očajnoj promašenoj državi kao što je Srbija, koja se sastoji od korupcije, kriminala, bezakonja i pranja novca?

Može samo da je ukopa još dublje.
Citirao je Mirka Cvetkovica sa tim biserom :)
 
Znam da si ovaj komentar napisao ironično i rečenicu stavio pod navodnike, ali mene živo zanima kako bi autor ove rečenice nju objasnio. Kako to kriza može da pomogne ovako očajnoj promašenoj državi kao što je Srbija, koja se sastoji od korupcije, kriminala, bezakonja i pranja novca?

Može samo da je ukopa još dublje.
Ja ti ponavljam doticni sa ekipom iz te firme je vec imao brokersku kucu koja je sada u prinudnoj likvidaciji.

sa druge strane nemojte brkari danasnje bnke za Dafinom i Jezdom, koji id*** je poverovao u tu pricu?! Ja nemam niti jednog u svom okruzenju.

sa druge strane banke imaju i aktivu kojom je pokrivena stednja, npr. Beobanku je nekimdebil likvidirao, a i dan danas ta banka ima vise prihode od nekih aktivnih?! Iako je najvece kredite drzava otpisala, npr Zelezari. Takomdante hipoteke npr koje je neko pomenuo ne obezbedjuju samo banku vec i stedise. Neko je pomenuo nize kamate na stambene kredite npr u HR, ali istovremeno nije nave koliko se stednja tamo i dalje NEplaca, pored rasta kamata....imtako blize i tako dalje...
 
Sorry, nisam videla tu rečenicu na kraju teksta. Mediji su nam nažalost takvi da su skoro svi tekstovi na portalima plaćeni od strane raznih interesnih grupa. Neki tekstovi imaju osnova u realnosti, neki ni najmanje.

Ja vam kažem da će za jedno dve godine ljudi sa nevericom gledati na period 2022- 23 godine i razmišljati o tome kako je neko mogao da bude toliko naivan i da u najgorem momentu u istoriji kupi stan po dvostruko većoj ceni nego što realno vredi.

Gledam Mirijevo, naselje kao da je pravilo neko dete od Lego kockica, pa je nabacalo šta je stiglo. Ne da ne bih platila kv 2.000 EUR, nego ne bih ni 700. Trotoara skoro da i nema, jer u nedostatku parkinga, vozači se parkiraju na njemu. Zgrada u kojoj živim je toliko neodržavana da može horor film da se snimi u njoj. (Jedino što vredi je stan koji je ok). Svako ko ovde plati kvadratni metar preko 1.000 EUR je po mom mišljenju lud.
Niti je do medija, niti do drzave vec do nas samih...

Nista sto si navela nismo izmislili mi vec prepisali...sve to isto postoji i npr u Nemackoj....

Tunel se rekonstruise vec 4 godine, obilaznica vec 7 i to u najbogatijem gradu, i tako u krug....
 
Cisto podsecanja radi, u periodu od 10 godina izmedju 2 popisa u Beogradu (izvor: https://publikacije.stat.gov.rs/G2022/Html/G20221350.html):
  • Broj stanovnika je povecan za 26k, tj. samo 1.6%
  • Broj domacinstava je povecan za 46k, tj. 7.7%
  • Broj stanova je povecan za 136k, tj. 18.5%.
Inace, cak i u Beogradu je poceo da opada broj stanovnika (izvor: https://www.blic.rs/vesti/beograd/i...i-podaci-evo-gde-u-sbriji-ima-najvise/y6g835v i https://www.stat.gov.rs/sr-latn/vesti/statisticalrelease/?p=13622&a=18&s=1801?s=1801), a broj stanova i dalje raste, pa nek svako tumaci ovo kako god zeli u kontekstu potencijala za rast ili pad cena.
 
Poslednja izmena:
Sorry, nisam videla tu rečenicu na kraju teksta. Mediji su nam nažalost takvi da su skoro svi tekstovi na portalima plaćeni od strane raznih interesnih grupa. Neki tekstovi imaju osnova u realnosti, neki ni najmanje.

Ja vam kažem da će za jedno dve godine ljudi sa nevericom gledati na period 2022- 23 godine i razmišljati o tome kako je neko mogao da bude toliko naivan i da u najgorem momentu u istoriji kupi stan po dvostruko većoj ceni nego što realno vredi.

Gledam Mirijevo, naselje kao da je pravilo neko dete od Lego kockica, pa je nabacalo šta je stiglo. Ne da ne bih platila kv 2.000 EUR, nego ne bih ni 700. Trotoara skoro da i nema, jer u nedostatku parkinga, vozači se parkiraju na njemu. Zgrada u kojoj živim je toliko neodržavana da može horor film da se snimi u njoj. (Jedino što vredi je stan koji je ok). Svako ko ovde plati kvadratni metar preko 1.000 EUR je po mom mišljenju lud.
Trotoar vala nemaš nigde,osim u bg water front jel da dace da padnu cene nekretnina jer ovo nije realno,puknuce im balon,i behaton na bg na vodi ima da poispada,i nikad se bolje nije živelo ,svi idu na letovanje zimovanje,osim sto realno bg osim bg water front i stari novi Beograd nema infrastrukturu
 
Zlatibor je otprilike sredina puta od CG primorja do Beograda. Sada se radi autoputa kroz Srbiju taj odnos malo promjenio. Ima odličnu klimu i meni odgovara što je urbanizovan. Za djecu i za starije je to dobro. Što se tiče kupovine tamo glavna prednost mu je dužina sezone izdavanja. Tamo sezona traje više od pola godine dok kod nas na primorju traje dva ipo mjeseca. To je velika razlika. Kada autoput bude skroz od Beograda do Zlatibora, moćiće se i na vikend ili čak samo na jednu noć otići tamo.
Pa možda je bolje reći da je sezona svih 12 meseci, jer kad nije glavna sezona onda cveta kongresni turizam, firme dovode svoje zaposlene na razne kurseve, tako da je uvek puno.

Kada bude gotov ceo autoput do CG će se stizati za oko 2,5 sata sa Zlatibora

Valjda ce ici racvanje pa onaj kraj ispod UE se moze reci da ide skoro do Zlatibora.

Ne baš, evo ti mapa, od Zlakuse autoput ide u brda i prolazi pored Mačkata (6-7 min ispod Zlatibora) pa će se stizati iz Beograda za nepunih 1,5 sat. Ministar Vesić je pre par nedelja u Sarajevu preneo da smo završili oko 80% projekta autoputa Požega - Kotroman - Sarajevo (preko Zlatibora i Jahorine). Tako da će za Ekspo svi moći da koriste zlatiborskih 50.000 ležajeva

Autoput 01.png
 
Sa cenom stanova u Srbiji će biti kao sa dva pomeranca iz mog bivšeg komšiluka: oba iz istog legla, potpuno isti; jedan prodat po ceni od 2.000 EUR komšinici koja ne voli da razmišlja, a drugi prodat po ceni od 200 EUR malo skromnijem komšiji.🐕🐕💰💰

Ovce su za šišanje🐑🐏🐑🐏🐑🐏🐑🐏🐑🐏🐑🐏🐑🐏🐑🐏🐑🐏🐑🐏🐑
 
Poslednja izmena:
Bas tako. Ko ne voli da razmislja o svojoj nekretnini, ko vise voli "slobodu i fleksibilnost" koje nudi podstanarski zivot plus masne banksterske kamate na stednju od 3%, umesto 120k koliko je kostao trosoban stan u blokovima juce platice ga 360k sutra.
 
Broj stanovnika je povecan za 26k, tj. samo 1.6%

To ne može biti istina. Pretpostavljam da gledaju prijavljene adrese, a ljudi koji žive u bg kao podstanari se u najvećem broju slučajeva ne prijavljuju na te adrese.

U BG se broj stanovnika drastično povećao, saobraćajne gužve koje su nikad gore svedoče o tome...
 
To ne može biti istina. Pretpostavljam da gledaju prijavljene adrese, a ljudi koji žive u bg kao podstanari se u najvećem broju slučajeva ne prijavljuju na te adrese.

U BG se broj stanovnika drastično povećao, saobraćajne gužve koje su nikad gore svedoče o tome...
Tacno je da se ljudi doseljavaju u Beograd, ali mnogo njih i umire, prirodni prirastaj je negativan, a mnogo njih se i iseljava.
Ja znam da taj podatak nije bas tacan jer ima puno neprijavljenih, ali neprijavljenih je bilo i pre 10 godina.
Ali, ajde da se dogovorimo da li cemo da koristimo zvanicne statisitcke podatke ili odokativne procene. I ja ne verujem u neke statisticke podatke, ali se trudim da se drzim njih, iako smatram da nisu tacni.
Kad kazem da cene padaju, svi kazu "gde je statistika koja to pokazuje", kad izvucem neki podatak iz statistike koji ide u prilog padu cena onda "statistika nije dobra".

Inace (da ne pisem novi komentar), u Beogradu vec 2 kvartala zaredom imamo blagi pad cena novogradnje (ukupno 4%), sto se nije desilo jos od korone (da imamo 2 vezana kvartala sa padom cena). Naravno da ovo ne znaci da su cene pale, pogotovo zato sto ovaj pad sledi nakon pika, a i moguce su i dalje oscilacije gde cemo imati blagi rast, ali mislim da je ovim obuhvacen relativno veliki vremenski period i ceo Beograd, a ne pojedinacne opstine, sto moze biti dobar indikator promena pravca kretanja cena na trzistu u buducnosti.
1688942610506.png
 
Poslednja izmena:
Dobar dan svima, nadam se da ste svi dobro.
Ja se, po obicaju, javljam nakon sto pogledam neki stan.
Lokacija - Opstina Novi Beograd
Stan je teska ruina (nismo to znali pre gledanja), na stranu sto je strokav, sve treba da se renovira bukvalno, muz je cak u jednom trenutku pitao da li ima struje, posto vise zice sa plafona. Prodaje se vise od godinu dana, 60m2, traze EUR 165k, vise vlasnika. Ali ta nadmenost - mi prodajemo lokaciju I ne spustamo cenu, ne uzimajuci u obzir da treba uloziti min EUR 20-30k, da se stan upristoji.
Jedva smo cekali da izadjemo. Da ga je ponudio za toliko manje (EUR 20-30k) pa I da razmislis, ovako je stvarno van pameti.
Je l' ima neko jos informacija sa terena (od npr. agenata) ili od bankara neki info o stanju I tendencijama?
Ima, postavljeni su snimci na temi. Vlasnici agencija i iz Beograda iz Novog Sada kažu da je prodaja nikad gora i da cene padaju.

Odličan je ovaj primer koji si postavila, a već sam pisala o istom. To je psihologija prodavaca koji su nasledili stan od baba tetke i koji u životu ništa, ali ništa nisu postigli, pa leče komplekse tražeći basnoslovnu sumu novca za neku ruinu na periferiji. ,,Ko velim, ako se sad ne obogatim neću nikad ". Traže blizu 3.000 EUR za štrokav i potpuno uništen stan u blokovima!

To su potpuni id***, a evo i liste gubitaka:

- za ovih godinu i po koliko prodaju, pristigli računi su verovatno u vrednosti preko 2.000 EUR-
- ove godine za prodaju ne mogu da izvuku ni blizu koliko bi eventualno izvukli prošle godine

- da su skupili po 8.000 EUR njih trojica i renovirali stan, za godinu i po dana bi od izdavanja zaradili minimum 15.000 EU,R sa obzirom na to da su se u vreme Rusa stanovi jako dobro izdavali.

- iduće godine neće moći da izvuku ni 100.000 EUR za ruinu.

Sve u svemu do sad su izgubili bar 30.000 EUR zbog neopisive gluposti i pohlepe, a do iduće godine će izgubiti bar još dva puta toliko.
 
Dobar dan svima, nadam se da ste svi dobro.
Ja se, po obicaju, javljam nakon sto pogledam neki stan.
Lokacija - Opstina Novi Beograd
Stan je teska ruina (nismo to znali pre gledanja), na stranu sto je strokav, sve treba da se renovira bukvalno, muz je cak u jednom trenutku pitao da li ima struje, posto vise zice sa plafona. Prodaje se vise od godinu dana, 60m2, traze EUR 165k, vise vlasnika. Ali ta nadmenost - mi prodajemo lokaciju I ne spustamo cenu, ne uzimajuci u obzir da treba uloziti min EUR 20-30k, da se stan upristoji.
Jedva smo cekali da izadjemo. Da ga je ponudio za toliko manje (EUR 20-30k) pa I da razmislis, ovako je stvarno van pameti.
Je l' ima neko jos informacija sa terena (od npr. agenata) ili od bankara neki info o stanju I tendencijama?
Mislim da kad imas vise naslednika da je tu najteze kupiti stan. Jer kad imas samo jednog prodavca tu je lakse spustiti cenu. A kad ih imas vise, svako od njih masta da od svog dela kupi jos jedan stan, tako da je tu najteze spustiti cenu. Mislim da ce oni jos dugo prodavati taj stan, kad ne mogu ljudski da se dogovore. Mislim, da ce cene padati, mozda ne toliko brzo koliko Hristiana misli, ali da ce padati. Vec sad imamo stagnaciju cena, a ja verujem vec sledece godine ocekujem pad od barem 5-10%. Hristana ocekuje i vise. Ali to je opet samo nasa prognoza, ne mora da znaci da smo u pravu.

Inace, zanimljivo mi je kada vidim kako za neke stanove pise cena "Samo XXXXXX EUR", kao da je to dzaba. Kao kad sam bio na moru, i u jednoj radnji me lik ubedjuje kako su neke naocare super povoljne, snizene sa 250 evra na 150, a ja naocare nikad nisam platio vise od 5 evra. Mislim se, ocu, bas cu da ti dam 150 evra za naocare. Isto razmisljam i za stanove.
 
Poslednja izmena:
Ima, postavljeni su snimci na temi. Vlasnici agencija i iz Beograda iz Novog Sada kažu da je prodaja nikad gora i da cene padaju.

Odličan je ovaj primer koji si postavila, a već sam pisala o istom. To je psihologija prodavaca koji su nasledili stan od baba tetke i koji u životu ništa, ali ništa nisu postigli, pa leče komplekse tražeći basnoslovnu sumu novca za neku ruinu na periferiji. ,,Ko velim, ako se sad ne obogatim neću nikad ". Traže blizu 3.000 EUR za štrokav i potpuno uništen stan u blokovima!

To su potpuni id***, a evo i liste gubitaka:

- za ovih godinu i po koliko prodaju, pristigli računi su verovatno u vrednosti preko 2.000 EUR-
- ove godine za prodaju ne mogu da izvuku ni blizu koliko bi eventualno izvukli prošle godine

- da su skupili po 8.000 EUR njih trojica i renovirali stan, za godinu i po dana bi od izdavanja zaradili minimum 15.000 EU,R sa obzirom na to da su se u vreme Rusa stanovi jako dobro izdavali.

- iduće godine neće moći da izvuku ni 100.000 EUR za ruinu.

Sve u svemu do sad su izgubili bar 30.000 EUR zbog neopisive gluposti i pohlepe, a do iduće godine će izgubiti bar još dva puta toliko.
Jeste da su spucali jedno 30.000 EUR nizašta, ali bar za te pare imaju neograničeno paradiranje pred komšijama i potencijalnim kupcima jer su napokon postali ,,važni".

Mogu da zamislim samo facu ovakvih likova kad se cena nekretnina bude stropoštala za 30%. I kada shvate da su zbog sopstvene gluposti izgubili velike pare.

Po mom mišljenju, u ovakvoj vrlo nestabilnoj ekonomskoj situaciji, ozbiljan prodavac prodaje stan maksimum pet šest meseci. Postepeno obara cenu dok ne nađe kupca i to je to. Cena na kojoj se nađe sa kupcem je ta koliko stan realno vredi trenutno. Neće se desiti čudo i neće se stvoriti pijani Rus, ljubitelj ruina na Novom Beogradu, koji je spreman da istu plati 165.000 EUR.
 
To ne može biti istina. Pretpostavljam da gledaju prijavljene adrese, a ljudi koji žive u bg kao podstanari se u najvećem broju slučajeva ne prijavljuju na te adrese.

U BG se broj stanovnika drastično povećao, saobraćajne gužve koje su nikad gore svedoče o tome...
Inace, saobracajne guzve ne znace da u Beogradu ima vise ljudi, to samo moze da znaci da ljudi imaju vise automobila. I u Nisu se smanjio broj stanovnika, a automobila nikad vise.
 
Dobar dan svima, nadam se da ste svi dobro.
Ja se, po obicaju, javljam nakon sto pogledam neki stan.
Lokacija - Opstina Novi Beograd
Stan je teska ruina (nismo to znali pre gledanja), na stranu sto je strokav, sve treba da se renovira bukvalno, muz je cak u jednom trenutku pitao da li ima struje, posto vise zice sa plafona. Prodaje se vise od godinu dana, 60m2, traze EUR 165k, vise vlasnika. Ali ta nadmenost - mi prodajemo lokaciju I ne spustamo cenu, ne uzimajuci u obzir da treba uloziti min EUR 20-30k, da se stan upristoji.
Jedva smo cekali da izadjemo. Da ga je ponudio za toliko manje (EUR 20-30k) pa I da razmislis, ovako je stvarno van pameti.
Je l' ima neko jos informacija sa terena (od npr. agenata) ili od bankara neki info o stanju I tendencijama?
Dugo smo trazili stan i na srecu kupili pocetkom 2021 bas pre velikog rasta cena. Oko 40 stanova smo videli i zapanjeni smo bili kako zive ljudi u Beogradu. Kakve ruine prljavstina smrad a cene otkidaju i kako vi kazete arogantni vlasnici. Svuda u tom krsu uredno vise ikone. Kako ih nije sramota. Uzalud smo se trudili da vidimo "potencijal" tih "stanova".
 
Za građane nije vreme da uzimaju kredit i običan čovek nikako sada ne treba da kupi stan", ocenio je danas profesor Ekonomskog fakulteta Beogradskog univerziteta Ljubodrag Savić.

„Cene kredita idu vrlo brzo nagore, kamate rastu. I oni koji su se ranije zadužili sada će staviti prst na čelo“,

„Sa stanovima nisi obezbeđen, jer je cena stanova sada previsoka, a kada se cene dovedu u normalu – ozbiljno će pasti. To će se desiti kada prođe ekonomska kriza, to može da traje još godinu ili dve“, očekuje on.

Ovu krizu, recesiju i inflaciju na svojoj koži najviše osjećaju obični ljudi. Šta bi im mogli preporučiti?

- Kao prvo, nikako ne bi trebalo da dižu kredite. Neizvesna su vremena. Kredit treba da uzimaju samo oni kojima je preko potreban. Tu ne mislim na one malobrojne, kojima njegovo vraćanje nije problem. Njima ništa ne znači što je inflacija i recesija, jer su do bogatstva olako došli. Većina ljudi ipak teško živi i sastavlja kraj s krajem. U takvoj situaciji navući sebi još veću bedu na glavu stvarno je bespotrebno. Šta ako sutra ostanu bez posla? Ko može garantovati da neke fabrike zbog ove krize neće zatvoriti vrata ili smanjiti obim proizvodnje, pa samim tim i broj radnika.

Vlasnici fabrika ne mogu voditi državnu politiku, već će štititi svoj kapital. Moja neka filozofija je da ako hoću nešto da kupim, onda skupljam novac za to. Ne dižem kredit, jer je to poput lanca na nogama. Ali isto tako shvatam da većina ljudi to ne može, pa su prinuđeni na to. I pored toga, dobronamerno ih savetujem da to ne rade u ovo vreme, jer bi se mogli naći u velikom problemu. Neka se strpe.


Šta da rade oni koji imaju nešto ušteđenog novca, kako da sačuvaju njegovu vrijednost da ga inflacija ne "pojede"? U šta da ga ulože, u nekretnine, kupovinu zlata ili ostave u slamaricama?

- Slamarica nikako. To je najgora varijanta, ona zna "izgoreti", zbog svakodnevnih iskušenja. Teško je dati neki pametan savet. Ako neko misli da može zeznuti berzu, grdno se vara. Mislim da je najbolji recept da se ušteđeni novac što više disperzuje. Da se kupe dolari, evri i švajcarski franci. Sada postoji mogućnost da se kupi i investiciono zlato. To je dobra opcija, nikako nekakvi zlatni dukati, prstenje ili lančići. Ono što pokazuju svi dosadašnji podaci jeste to da je cena zlata svake godine rasla za šest odsto. Ali isto tako treba znati da su mogući i padovi zbog berzanskih igara. Prednost investicionog zlata jeste to što svi u svakom trenutku isto mogu prodati u menjačnici u kojoj su ga i kupili, za određenu proviziju. Da zaključim, mi obični smrtnici teško u ovakvim i sličnim kriznim vremenima možemo nešto da zaradimo. Znači, cilj bi trebalo da bude kako da sačuvamo to što imamo.

Veoma mnogo ljudi, međutim, danas kupuje "rezervne" stanove.

- Istina, ali ni to nikako nije dobro. Stan se ne može kupovati kao burek. Oni na taj način neće sačuvati vrijednost svog novca, jer su cijene nekretnina izuzetno visoke. To je za mene gubitak novca. Možda će cene još jedno vreme ići gore, ali će doći do pucanja tog balona. Tražnja će u jednom trenutku sigurno pasti. Znači i cena kvadrata. Ne treba biti mnogo pametan da bi se to videlo. Dešavalo se to i ranije, prilikom nekih drugih kriza.

Ekonomista Ljubodrag Savić kaže da niko ne može da kaže do kada će rasti vrednost euribora. Navodi da uopšte nije vreme za uzimanje kredita. Napominje da reprogram duga, čak i moratorijum, znači da vraćate dug pod istim uslovima, ali duže.

Kaže da je dva puta u životu uzeo kredit u manjem iznosu.

"Kredit je đavoljska stvar, pogotovo kad ga uzimate na dvadeset, trideset godina. Ne zameram nikom, ali svako radi iz svog ugla. U kakvom problemu su bili neki ljudi zbog švajcarskih franaka", kazao je Savić.


Prema njegovim rečima, niko ne može da kaže do kada će rasti vrednost euribora.

"Ušli smo u kovitlac koji najmanje zavisi od Srbije. Imamo i fiksne i promenljive kamatne stope. Ljude je zavela činjnica da smo donedavno imali negativne vrednosti euribora. Ali, imate vremenski horizont od 25 godina. Ja bih uvek uzeo kredit sa fiksnom kamatnom stopom koja je u početku značajno viša. Ali, znate kakvi su ljudi - neće to mene", navodi Savić.


"Niko vam neće to oprostiti. Nema tu mnogo mudrosti koja je valuta. Odnosi među valutama se stalno menjaju. Nije problem u kojoj valuti su ljudi uzimali, nego kako se u startu opredeliti. Ja pripadam onim ljudima - prvo skupi novac, pa kupi", ukazuje Savić.

Ističe da, kada je reč o ceni stanova, ništa u ekonomiji samo ne raste.

"Svako ko imalo misli sebi i svojoj porodici dobro, ovog trenutka ne treba da razmišlja o kreditu. Ovo je dobro vreme za ljude koje novac ne košta ništa", kaže Savić.
 
Poslednja izmena:
Vrh