Ajde, malo konkretnije u čemu se ogleda ta naša "specificnost"?
Ako gledamo širu sliku, videćeš da su cene mnogih artikala od hrane, preko odeće do automobila jeftinije u Švedskoj nego u Srbiji. Ako govorimo o finansijskim proizvodima poput kredita, tu je razlika još izraženija- ove kamatne stope koje su izazvale havariju i pad cena u Švedskoj bi kod nas bile percipirane kao ekstra povoljne! Jedina stvar koja je u Švedskoj DRASTIČNO skuplja nego u Srbiji je cena nekretnina. Ajde probaj da nađeš novogradnju u centralnim delovima Stocholma za 4k eur kao u Beogradu-tamo je cena za takve stanove 4-5x veća nego ovde. Tako da moj zaključak je da je mnogo toga precenjeno i preskupo u Beogradu u odnosu na EU, ali stanovi su i dalje daleko povoljniji nego u većini glavnih gradova EU kompatibilne veličine. Shodno tome i pad cena treba da se desi u mnogim drugim sferama pre nego što dođemo do stanova.
Vec ti je i mariks odgovorio, ali generalno ima vise razloga zbog cega smo specificni:
- Mnogo vise novca sumnjivog porekla se vrti na nasem trzistu nekretnina nego u drugim zemljama
- Uticaj dijaspore i okolnih zemalja (BiH, Crna Gora,...)
- Centralizovani karakter drzave gde u manjim mestima nemas skoro nikakve perspektive za zivot, pa svi teze da zive u vecim gradovima, Beogradu, Novom Sadu, Nisu,..., a to dize cene nekrtnina ne samo u tim gradovima, nego cak i u onim mestima bez ikakve perspektive.
- Malo drugih alternativa za investicije
- Spekulativni karakter trzista, gde se nekretnine vrlo cesto kupuju sa ciljem preprodaje po vecoj ceni ili izgradnje zgrada zbog ocekivanog velikog profita usled rasta cena.
- "Srpski san". Za razliku od "americkog sna" po kome ti odes u USA bez dinara u dzepu u radom se obogatis za X godina, srpski san je da ne radis nista, dobijes nasledjen stan od roditelja koji su ga otkupili za 50 DEM ili na neku drugu polulegalnu foru dodjes do nekretnine za male pare, i onda to posle izdajes ili pokusavas da prodas za sto vece pare. Ideja je da radis sto manje, a da zivis sto bolje od izdavanja za koji ne placas porez i preprodaje nekretnine. I naravno, nikako ne spustati cenu, makar prodavao i godinama.
- Nedostatak regulative koja sankcionise ili demotivise prethodno ponasanje
P.S. Nisam nabrajao po vaznosti i znacaju, neko nasumicno.
E sad, svi ovi faktori su generalno vazili i prethodnih godina, pa i decenija, pa nismo imali ovakve cene. Jedino sto se sad razlikuje u odnosu na ranije periode je sto je mozda vise spekulativnih aktivnosti, pranja para i sto imamo inflaciju. S tim sto ce inflacija uskoro biti suzbijena, potencijal za rast cena je dosta opao i mnogo je izvesniji pad cena nego rast (stanovi su vec preskupi iznad svake normalne granice, kamatne stope su takodje visoke, kriza, mnogi su se vec "ispucali"), pa spekulanti nece vise moci da ostvaruju ekstra profite na preprodaji.
Sad je pitanje da li je nase trziste otpornije ili kruce. U drugim zemljama kad je kriza, cene malo padnu, sve se to iznivelise i trziste se vrati u ravnotezu.
Kod nas je trziste "otporno", kruto, nista mu ne mogu kriza i visoke kamatne stope, cene nikad nece padati, a kad pukne, raspadne se da moras da ga posle sastavljas iz delova, i zato je verovatno i pad bio veci kod nas tokom prosle krize.
Neko ce reci: "Ako cene budu pale, investitori ce se povuci, manje ce graditi, a takodje ce biti sve manje dobrih stanova u ponudi, tj. bice losija ponuda".
Ne znam zasto neko misli da je sad dobra ponuda. Dobra ponuda je kad za relativno isti novac mozes da kupis bolji stan ili za manje novca isti stan. Nije bolja ponuda ako mozes da kupis stan koji je bolji 10%, a skuplji 100%.
Uglavnom, ti smatras da ce ovi faktori uticati na to da cene ne padnu, ja mislim da ce samo uticati na to da pad bude sporiji, ali je vrlo moguce da pad bude i mnogo veci nego u drugim zemljama.
Znaci, imamo faktore koji nase trziste cine "otpornijim" na krizu, ali smatram da nisu dovoljno jaki da sprece pad cena.