Šta je novo?

Cene nekretnina

Znači, rešenje je da svi imamo plate 2-3k i da čekamo da kupimo za keš? Da se ne bahatimo da jedemo riomare već radioaktivne supstance i da živimo sa porodicom kod babe i dede u mestu gde žive samo cigani? Ajde manje patetike, hristijana u poslednjim postovima zvuči razumnije.
Nisam to rekao. Cinjenica je da onaj ko nema svoj stan ima veliki problem u svakom slucaju. Da li ce morati da placa vecu kiriju za bolji stan i da nema nista svoje, da li ce placati manju kiriju za losiji stan, ali opet nesto ustedeti, a da opet nema nista svoje, ili ce uzeti kredit i resiti svoje stambeno pitanje uz rizik da kamatna stopa dodatno poraste a on ostane bez posla i ne moze da vraca kredit. Ne znam, kod mene u porodici smo uvek ziveli bez kredita, ako nismo imali sta da jedemo, jeli smo najjeftiniju mogucu hranu, nosili polovnu garderobu, ali nismo uzimali kredite. Neko mozda ima drugacije shvatanje kredita i otvoreniji je za njihovo uzimanje, i slazem se da je to skroz validan nacin za resavanje stambenog pitanja. Ali, ne treba da se predstavlja kao carobni stapic za resavanje stambenog problema.
Ok, sto se ovoga tice licno se ne slazem, ali mogu da shvatim. Znam jos ljudi koji nikada ne bi uzimali kredit jer vide to kao zarobljavanje, kao nesto sto im uvek stoji nad glavom i slicno. Tu vec ne postoji argument protiv jer pricamo o tome kako ko vidi kredit i koliko mu predstavlja psihicko opterecenje.
Meni licno je vece ropstvo da zavisim od gazde i da mi kirija stoji nad glavom. Jeste uvek se moze promeniti stan, ali to za sobom cesto vuce i promenu okruzenja, komisja, vrtica, skole itd, i svodi sa ne tome da nekome morate da platite za krov nad glavom na kraju meseca.
Takodje ne vidim da to nuzno mora da bude tako ogranicenih mogucnosti- ako ne mozes da ga priustis a cene rente su visoke mozes da ga rentas, ako ne to- onda da ga prodas. I jeste uvek postoji taj najgori scenario sta ako nemas para za ratu, cene nekretnina pale za mnogo, ne mozes da sacekas da opet porastu da prodas, ali mislim da je veca sansa da ga jednostavno otplatim, dam brdo para banci u procesu, zivim visokim kvalitetom zivota u stanu koji ne moram da menjam i na kraju imam nekretninu koja je na duze staze ( za tipa 10, 20, 30 godina) vrednija nego danas, cak iako sutra cene padnu 30%.
Skroz validno razmisljanje, ako si spremna da prihvatis rizik koji uzimanje kredita nosi sa sobom. .
 
Prioriteti nisu svakome isti. Eto i Ja dok sam kupovao stan nailazio sam na svakakve primere. Tada su bili popularni A blok, Central Garden, kasnije west, i ako nemaš stan tu ti si niko i ništa. Ljudi se pružaju više nego što su dugački, uzimaju stanove od 50m2 za tročlanu, četvoročlanu porodicu. samo da bi živeli u centru, krediti max opterećenje plate na 20+ godina... Pa sam bio i mišljenja da nas investitori pljačkaju jer 90% njih nam daje do 3% manji stan zbof rupe u zakonu ali posle vidim ljudima to ne smeta "bolje to nego da bude veći, da moram da doplatim pa da nemam za nameštaj". Prestao sam da mislim šta je ispravno. Svako odlučuje za sebe.

Ne znam, kod mene u porodici smo uvek ziveli bez kredita
Živeli smo i mi, pamte moji jezdu i dafinu, švajcarce, svakakve primere tako da kredita nikada nije bilo. Ali, kada druge metode ne postoje onda se nekad mora zagristi taj gorki kolač. Nemaju svi istu mogućnost da uštede, pa čak i plaćali manju kiriju za lošiji stan. Neko nema ni njivu ni kuću koju može da proda da bi kupio stan. Samo će živeti nekvalitetnijim životom dok čekaju xzy godina da napokon skupe novac za stan. Opet izostavljaš porodice jer ti je mozak naštelovan na "momak sam pa šta". Dakle, ako je uzimanje kredita veliko izbegavanje, kako će neko uštedeti za stan? 20 godina da živi sa babom i dedom, da nosi polovnu garderobu i jede paštetu, dete da ne šalje na ekskurzije, da mu ne kupuje nove patike, knjige da štampa negde kod druga... i sve to dok drugome plaća kiriju da bi uštedeo. Naravno uvek je bolje da se kupi za keš ako se ima mogućnosti, niko to ne spori, tako da je diskusija keš vs kredit sama po sebi apsurdna. A opet, ima ljudi koji iako imaju keš, kupuju na kredit. Vrte pare dok krckaju ratu banci. To se zove diverzifikacija. Ako si sposoban zaradiće se za ratu.
 
Poslednja izmena:
Lastavica je zasad prodala 130 od 230 stanova. Pitanje je koliko moraju da prodaju da bi bili na nuli. Mozda 200-210, ko zna. Ali cini mi se da zgrada jako sporo napreduje......

Kako znaš koliko su prodali?

Inače, ja sam na ovom forumu pročitao da je cena Lastavica 3600 m2. Na tu cenu i tih 130 kako su prodali nije mi jasno, ali to je više do mene...
 
Ludi ljudi, ne znam za kvalitet ali sakura je krenula sa 2400e+pdv po m2. Digli su cene posle ali video sam da je bilo stanova i za 3k u drugoj fazi. Nešto ne verujem da su lastavice kvalitetnije, ali možda ozbiljnije jer sakura je kasnila preko godinu dana sa rokovima. Ako je stvarno 3600 onda... Nova45 iako je bezlična i iznad tehničkog opet je startovala sa 1800e+pdv, doduše i oni su relativno brzo digli cenu, a danas nije vreme kao pre 2-3 godine.
 
Ok, sto se ovoga tice licno se ne slazem, ali mogu da shvatim. Znam jos ljudi koji nikada ne bi uzimali kredit jer vide to kao zarobljavanje, kao nesto sto im uvek stoji nad glavom i slicno. Tu vec ne postoji argument protiv jer pricamo o tome kako ko vidi kredit i koliko mu predstavlja psihicko opterecenje.
Meni licno je vece ropstvo da zavisim od gazde i da mi kirija stoji nad glavom. Jeste uvek se moze promeniti stan, ali to za sobom cesto vuce i promenu okruzenja, komisja, vrtica, skole itd, i svodi sa ne tome da nekome morate da platite za krov nad glavom na kraju meseca.
Takodje ne vidim da to nuzno mora da bude tako ogranicenih mogucnosti- ako ne mozes da ga priustis a cene rente su visoke mozes da ga rentas, ako ne to- onda da ga prodas. I jeste uvek postoji taj najgori scenario sta ako nemas para za ratu, cene nekretnina pale za mnogo, ne mozes da sacekas da opet porastu da prodas, ali mislim da je veca sansa da ga jednostavno otplatim, dam brdo para banci u procesu, zivim visokim kvalitetom zivota u stanu koji ne moram da menjam i na kraju imam nekretninu koja je na duze staze ( za tipa 10, 20, 30 godina) vrednija nego danas, cak iako sutra cene padnu 30%.
Problem je što ako odlučiš da ga prodaš, a cene kao što pretpostavljaš padnu 30%, ti ćeš morati da oboriš cenu stana 40 možda i 50% da bi ga hitno prodala. Banka te neće čekati. Drugo je kad neko prodaje ne iz moranja, nego iz čistog zezanja, pa može da prodaje stan i narednih 5 godina.

Što se tiče rentiranja, tako su razmišljali i oni koji su kupovali stanove na kredit da bi ih izdavali Rusima. Sad kad su Rusi otišli ne mogu da ih izdaju ni za pola te cene, odnosno rate kredita.
 
Par puta sam pomenuo da pratim sajt jednog investitora u Nisu.
Trenutno pravi 2 zgrade, poceo je da ih pravi valjda pocetkom prosle godine, rok za zavrsetak je kraj ove godine.
Ima ukupno 228 stanova i nekoliko lokala.
Do sad je prodao ukupno 100 stanova, tj. svega 44% stanova.
16. februara je imao prodato ukupno 83 stana, tj. svega 36% stanova.
Znaci, za skoro 5 meseci je prodao ukupno 17 stanova, tj. 7.4% svih stanova, sto znaci da godisnje tretnutno proda oko 41 stan.
Ovim tempom ce mu trebati barem jos 3 godine da proda sve stanove, a zgrade su barem 80% gotove, a verujem da su racunali na to da sve prodaju manje-vise do kraja izgradnje, tj. do kraja godine.
Prodaja je definitivno jako usporila, mislim da ce statistika uskoro pokazati pad prometa i daleko veci od 50%.
 
Problem je što ako odlučiš da ga prodaš, a cene kao što pretpostavljaš padnu 30%, ti ćeš morati da oboriš cenu stana 40 možda i 50% da bi ga hitno prodala. Banka te neće čekati.
Pa već je dala učešće 20%, tako da po tvom najgorem scenariju samo 20-30% je u minusu. Predpostavimo da nije odmah prvi mesec nakon uzimanja kredita ostala bez posla i bez mogućnosti plaćanja rate, već da je skinula glavnicu par godina. U tvom najgorem slučaju prodaće i izmiriće svoje obaveze, a ukoliko ne mora spuštati 40-50% još će i zaraditi, a ako su kirije koliko toliko ok iznajmljivaće ga da namiri banku. Sve je relativno i nikad nije samo crno ili belo.

edit: i već je platila stan preko 10% ispod tržišne cene (ne kupuje iz fotelje) tako da je u još boljoj situaciji.
 
Poslednja izmena:
Pa već je dala učešće 20%, tako da po tvom najgorem scenariju samo 20-30% je u minusu. Predpostavimo da nije odmah prvi mesec nakon uzimanja kredita ostala bez posla i bez mogućnosti plaćanja rate, već da je skinula glavnicu par godina. U tvom najgorem slučaju prodaće i izmiriće svoje obaveze, a ukoliko ne mora spuštati 40-50% još će i zaraditi, a ako su kirije koliko toliko ok iznajmljivaće ga da namiri banku. Sve je relativno i nikad nije samo crno ili belo.

edit: i već je platila stan preko 10% ispod tržišne cene (ne kupuje iz fotelje) tako da je u još boljoj situaciji.
Druže, kad je recesija, a to svi najavljuju, uključujući i Vučića, keša nema, dele se otkazi i plate su znatno manje. Ne možeš naći kupca za stan, a da ne oboriš drastično cenu. Ako su cene pale 30% ti ćeš oboriti još 20%, da bi što pre našao kupca. Prvo se otplaćuje kamata, pa tek posle glavnica, Tako da u prve tri godine bude otplaćen zaista minimalan procenat glavnice, možda 5-7%.

Ukratko, dužnik gubi celo učešće i stan i banci ostaje dužan još 35.000 EUR ukoliko se odlučio za kredit od 100.000 EUR. Gubitak za jednosoban stan od 120 k iznosi oko 55.000 EUR, a ako je u pitanju četvorosoban stan, kakav se mnogo teže prodaje, u slučaju recesije gubici su mnogo veći.
Kome su to smešne pare, OK neka sutra podigne kredit i srećno.
 
Znači, rešenje je da svi imamo plate 2-3k i da čekamo da kupimo za keš?
Da ti skratim muke, sa platom od 2-3K nikad nećeš uštedeti za stan, osim ako ti nije cilj stan od 30m2 u Vojvode Vlahovića ili tako nekoj rupčagi.

Ko planira na keš da uzme gajbu treba da ima makar 5K mesečnih prihoda i da mu mesečni troškovi nisu preko 2K, što je teško sa 5K prihodima, jer kad imaš 5K prihode više te ne zadovoljava letovanje u Paraliji i na Halkidikiju i da voziš Grande Punto, već se i tu prohtevi menjaju ili mala je šansa da će neko koliko god da je disciplinovan za 5K prihodima moći da troši kao da ima 1K prihode pa da mu ostaje 80% ili više od prihoda na štednji.

Znači čak i sa odličnom disciplinom sa 5K prihodima možeš da ostavljaš max 3K sa strane i da štediš godišnje oko 36K. Što znači da neki normalan stan u nekoj pristojnoj novogradnji na periferiji od oko 70m2 sa cenom od oko 2000/m2 možeš kupiti za keš tek za neke 4 godine i to goli zidovi. A za opremanje stana od 70m2, da nije Forma Ideale priča, ali ni nekakav lukuz, već nešto lepo na oko, ali skromnije potrebno je još oko 300 eur/m2 što je još oko 20000 eur, znači još 7 meseci dodatne štednje.

Dakle, potrebno je nekih 4.5 godine za kupovinu i skromnije opremanje stana od 70 m2 sa cenom od 2000 eur/m2. I to pod uslovom da si jako disciplinovan i da si u mogućnosti da se suzdržavaš od kupovine boljeg auta, napucane garderobe i dobrih putovanja i da ti je OK da kupiš stan u zgradi koja nije premium/fensi priča i da ga opremiš relativno skromno, ali ne Forma Ideale, međutim i bez luksuznih brendova (tipa Miele, Natuzzi i sl.) već neka skromnija priča, lepa na oko ali skromnija (Ikea nameštaj i sl.).

Za kupovinu napucanijeg stana u kešu (BNV ili fensi novogradnje na NBG i u centru) sa cenom od 4K ipak treba prihodovati znatno više. Npr. za stan od 70 m2 treba imati prihode od oko 10K eur mesečno i limitirati troškove na 2K (što je izuzetno teško sa prihodima sa kojima lagano možeš da ideš više puta godišnje na interkontinentalna putovanja, da voziš 2-3 godine star premium auto iz više klase tipa BMW 5 ili Audi A6 i da se jako dobro oblačiš uz još gomilu drugih stvari). Ali hajde da uzmemo taj primer jer tada ostaje oko 8K mesečno za štednju.

Za opisani stan potrebno je oko 280000 eur a za opremanje takvog stana ipak treba računati na najmanje 800 eur/m2 to je svakako dosta daleko od novca potrebnog za luksuzno opremanje fensi stana u fensi naselju, ali ipak se dobije lep korektno opremljen stan, što znači da je u ovom slučaju neophodno oko 50000 eur za opremanje stana (kuhinja sa tehnikom tipa Bosch u višoj klasi ili neka Miele tehnika ali u nižoj klasi, to uzima bar 15K, premium nameštaj oko 20K, itd, itd...). Znači ukupna cira je oko 330000 eur.

Sa prihodima od 10K i troškovima od 2K ostaje 8K mesečno ili 96000 godišnje. Što znači da za opisani stan i opremanje takvom kupcu treba oko 3.5 godine štednje.
Ljudi se pružaju više nego što su dugački, uzimaju stanove od 50m2 za tročlanu, četvoročlanu porodicu.
Poznajem par sa dvoje dece koji žive u West 65 u stanu od 55m2, kupljen na kredit, i deca im dele sobu. Želeli su da žive u fensi naselju po svaku cenu, pa i po tu cenu da im deca dele sobu. Par puta sam u razgovoru sa njima pitao da li možda planiraju veći stan ali na nekoj jeftinijoj lokaciji, kako bi im makar deca imala odvojene sobe, ali na to pitanje su reagovali kao da sam im opsovao majku, sa onim jesi li ti lud, da se selimo iz Westa...

Nekad mi bude malkice žao tih ljudi, ali vrlo brzo prestane empatija sa moje strane jer su oni sami birali da se muče i da odgajaju dvoje dece u 55m2 da bi mogli da kažu "mi živimo u Westu".
 
Poslednja izmena:
Druže, kad je recesija, a to svi najavljuju, uključujući i Vučića, keša nema, dele se otkazi i plate su znatno manje. Ne možeš naći kupca za stan, a da ne oboriš drastično cenu. Ako su cene pale 30% ti ćeš oboriti još 20%, da bi što pre našao kupca. Prvo se otplaćuje kamata, pa tek posle glavnica, Tako da u prve tri godine bude otplaćen zaista minimalan procenat glavnice, možda 5-7%.

Ukratko, dužnik gubi celo učešće i stan i banci ostaje dužan još 35.000 EUR ukoliko se odlučio za kredit od 100.000 EUR. Gubitak za jednosoban stan od 120 k iznosi oko 55.000 EUR, a ako je u pitanju četvorosoban stan, kakav se mnogo teže prodaje, u slučaju recesije gubici su mnogo veći.
Kome su to smešne pare, OK neka sutra podigne kredit i srećno.
Ali opet, cak i da je sve tako kako ti kazes, to je neki najgori scenario. Vec sam delila ovde link da je i u vreme najvece krize banka aktivirala hipoteku na 500 od oko 80.000 kredita. Znam da si ti kacila statistiku da je svaki 5 stan oduzet i prodat ali to nije ono sto je u tom izvoru pisalo, vec da je u nekom trenutku taj broj kredita bio nenaplativ, sto ne znaci da su ostali nenaplativi vec je covek mozds posle mesec, dva imao za ratu.
Postoje nagori scenariji, naravno. Ali mi u drzavi imamo jako mali broj aktiviranih hipoteka i dobar deo ljudi uspeva da otplati svoje rate. Znaci postoji mala sansa da mi se desi sve najgore sa time, i ogromna sansa da kupim stan koji ce za 10, 20, 30 godina vredeti mnogo vise nego danas, a ja cu u medjuvremenu uzivati u njegovim benefitima i cinjenici da ne moram da se selim.
 
Ali opet, cak i da je sve tako kako ti kazes, to je neki najgori scenario. Vec sam delila ovde link da je i u vreme najvece krize banka aktivirala hipoteku na 500 od oko 80.000 kredita. Znam da si ti kacila statistiku da je svaki 5 stan oduzet i prodat ali to nije ono sto je u tom izvoru pisalo, vec da je u nekom trenutku taj broj kredita bio nenaplativ, sto ne znaci da su ostali nenaplativi vec je covek mozds posle mesec, dva imao za ratu.
Postoje nagori scenariji, naravno. Ali mi u drzavi imamo jako mali broj aktiviranih hipoteka i dobar deo ljudi uspeva da otplati svoje rate. Znaci postoji mala sansa da mi se desi sve najgore sa time, i ogromna sansa da kupim stan koji ce za 10, 20, 30 godina vredeti mnogo vise nego danas, a ja cu u medjuvremenu uzivati u njegovim benefitima i cinjenici da ne moram da se selim.
Jeste najgori scenario da se aktivira hipoteka i moguce je da do njega retko kad dolazi. Ali vrlo je realan scenario da ne dodje do aktivacije hipoteke, ali da jedva otplacujes kredit i da ti rata kredita bude toliko velika u odnosu na platu da moras da jedes hleba i najgoru pastetu i salamu podrigusu da bi preziveo, tako da mozes ziveti u zeljenom stanu koji je tvoj (pod hipotekom), a da skoro nemas sta da jedes. Opet kazem, licne preferencije, ko je spreman da rizikuje, mora da bude spreman na takve situacije.
 
Da ti skratim muke, sa platom od 2-3K nikad nećeš uštedeti za stan, osim ako ti nije cilj stan od 30m2 u Vojvode Vlahovića ili tako nekoj rupčagi.

Ko planira na keš da uzme gajbu treba da ima makar 5K mesečnih prihoda i da mu mesečni troškovi nisu preko 2K, što je teško sa 5K prihodima, jer kad imaš 5K prihode više te ne zadovoljava letovanje u Paraliji i na Halkidikiju i da voziš Grande Punto, već se i tu prohtevi menjaju ili mala je šansa da će neko koliko god da je disciplinovan za 5K prihodima moći da troši kao da ima 1K prihode pa da mu ostaje 80% ili više od prihoda na štednji.

Znači čak i sa odličnom disciplinom sa 5K prihodima možeš da ostavljaš max 3K sa strane i da štediš godišnje oko 36K. Što znači da neki normalan stan u nekoj pristojnoj novogradnji na periferiji od oko 70m2 sa cenom od oko 2000/m2 možeš kupiti za keš tek za neke 4 godine i to goli zidovi. A za opremanje stana od 70m2, da nije Forma Ideale priča, ali ni nekakav lukuz, već nešto lepo na oko, ali skromnije potrebno je još oko 300 eur/m2 što je još oko 20000 eur, znači još 7 meseci dodatne štednje.

Dakle, potrebno je nekih 4.5 godine za kupovinu i skromnije opremanje stana od 70 m2 sa cenom od 2000 eur/m2. I to pod uslovom da si jako disciplinovan i da si u mogućnosti da se suzdržavaš od kupovine boljeg auta, napucane garderobe i dobrih putovanja i da ti je OK da kupiš stan u zgradi koja nije premium/fensi priča i da ga opremiš relativno skromno, ali ne Forma Ideale, međutim i bez luksuznih brendova (tipa Miele, Natuzzi i sl.) već neka skromnija priča, lepa na oko ali skromnija (Ikea nameštaj i sl.).

Za kupovinu napucanijeg stana u kešu (BNV ili fensi novogradnje na NBG i u centru) sa cenom od 4K ipak treba prihodovati znatno više. Npr. za stan od 70 m2 treba imati prihode od oko 10K eur mesečno i limitirati troškove na 2K (što je izuzetno teško sa prihodima sa kojima lagano možeš da ideš više puta godišnje na interkontinentalna putovanja, da voziš 2-3 godine star premium auto iz više klase tipa BMW 5 ili Audi A6 i da se jako dobro oblačiš uz još gomilu drugih stvari). Ali hajde da uzmemo taj primer jer tada ostaje oko 8K mesečno za štednju.

Za opisani stan potrebno je oko 280000 eur a za opremanje takvog stana ipak treba računati na najmanje 800 eur/m2 to je svakako dosta daleko od novca potrebnog za luksuzno opremanje fensi stana u fensi naselju, ali ipak se dobije lep korektno opremljen stan, što znači da je u ovom slučaju neophodno oko 50000 eur za opremanje stana (kuhinja sa tehnikom tipa Bosch u višoj klasi ili neka Miele tehnika ali u nižoj klasi, to uzima bar 15K, premium nameštaj oko 20K, itd, itd...). Znači ukupna cira je oko 330000 eur.

Sa prihodima od 10K i troškovima od 2K ostaje 8K mesečno ili 96000 godišnje. Što znači da za opisani stan i opremanje takvom kupcu treba oko 3.5 godine štednje.

Poznajem par sa dvoje dece koji žive u West 65 u stanu od 55m2, kupljen na kredit, i deca im dele sobu. Želeli su da žive u fensi naselju po svaku cenu, pa i po tu cenu da im deca dele sobu. Par puta sam u razgovoru sa njima pitao da li možda planiraju veći stan ali na nekoj jeftinijoj lokaciji, kako bi im makar deca imala odvojene sobe, ali na to pitanje su reagovali kao da sam im opsovao majku, sa onim jesi li ti lud, da se selimo iz Westa...

Nekad mi bude malkice žao tih ljudi, ali vrlo brzo prestane empatija sa moje strane jer su oni sami birali da se muče i da odgajaju dvoje dece u 55m2 da bi mogli da kažu "mi živimo u Westu".
Pa ko je moron nece steci bilo sta i da zaradjuje 20k e mesecno. Ne pricamo valjda o takvima.

Kome je bitno da mu napucana odeca postane personaliti, pa sta ja da mu radim. Treba ipak malo biti i zreo i stabilan.

A putovanja, pa nije bitno koliko daleko ides, nego sa kime ides.

Isto i za opremanje, ukus je bitniji od skupoce, pa video sam luks stanove sa brdom utucanog novca, a liče na magacin, sve skupe stvari, a potpuno nepovezane, totalni promasaj.

Tako da potrebno je mnogo vise od novca da bi kupio stan i imao skladan zivot.
 
Ne znam koliko pratite na beobuild forumu projekte koji se grade. Ja ne pratim, ali sam sad malo bacio pogled. Ono je katastrofa, cene napumpane (to vec znamo), navodno neki lux, a kvalitet nula, sve se raspada, vrata, fasade, garaze poplavnjene,.. Da bar nesto vredi to sto placas. Ne znam ima li projekta koji je navodno lux, a da nisu upotrebljeni neki jeftini i losi materijali i da nije isfusareno. Lux je mozda samo vizuelno u smislu da je nalickano, a u praksi se raspada, drzi vodu dok majstori odu, a kad odu ne uvazavaju ti nikakvu reklamaciju.
 
Jeste najgori scenario da se aktivira hipoteka i moguce je da do njega retko kad dolazi. Ali vrlo je realan scenario da ne dodje do aktivacije hipoteke, ali da jedva otplacujes kredit i da ti rata kredita bude toliko velika u odnosu na platu da moras da jedes hleba i najgoru pastetu i salamu podrigusu da bi preziveo, tako da mozes ziveti u zeljenom stanu koji je tvoj (pod hipotekom), a da skoro nemas sta da jedes. Opet kazem, licne preferencije, ko je spreman da rizikuje, mora da bude spreman na takve situacije.
... tipa jedan kolega sa kojim sam radila pre 10 godina koji je tada otplaćivao kredit tako što je danju radio redovan posao, a noću kao izbacivač u kafani. Ujutru kad dođe na posao, ne zna gde se nalazi.
Plata u državnom sektoru je bila toliko smanjena da sa njom nije mogao da pokrije ratu kredita. Ne znam da li je na kraju uspeo da ga otplati.

Rekla bih da to nije nikakav kvalitet života i da nije vredno nikakvog novca, sve i da živiš u dvorcu.
 
Ali opet, cak i da je sve tako kako ti kazes, to je neki najgori scenario. Vec sam delila ovde link da je i u vreme najvece krize banka aktivirala hipoteku na 500 od oko 80.000 kredita. Znam da si ti kacila statistiku da je svaki 5 stan oduzet i prodat ali to nije ono sto je u tom izvoru pisalo, vec da je u nekom trenutku taj broj kredita bio nenaplativ, sto ne znaci da su ostali nenaplativi vec je covek mozds posle mesec, dva imao za ratu.
Postoje nagori scenariji, naravno. Ali mi u drzavi imamo jako mali broj aktiviranih hipoteka i dobar deo ljudi uspeva da otplati svoje rate. Znaci postoji mala sansa da mi se desi sve najgore sa time, i ogromna sansa da kupim stan koji ce za 10, 20, 30 godina vredeti mnogo vise nego danas, a ja cu u medjuvremenu uzivati u njegovim benefitima i cinjenici da ne moram da se selim.
Ne bih se složila sa tim kako ti razumeš napisano, u tekstu piše to što piše.

To da u situaciji ekonomske krize samo 3% dužnika ne uspeva da otplati stambene kredite zvuči neubedljivo, jednako kao i ono što je neko kačio na prethodnim stranicama da će euribor u julu 2023 biti minus (- 0,4) kad ono nije nego + 4. Zamalo.

Tako da pišu ljudi svakakve gluposti i kače lažne Informacije na internet, da bi što više ljudi naterali na sulude odluke koje vode pravo u propast, zarad svog ličnog interesa.

Ti si ubeđena da će stan koji si kupila onda kada su cene na vrhu za 10 godina vrediti još više. Ok, isto tako su bili ubeđeni i oni koji su kupovali stanove 2008 godine, pa su nakon 10 godina njihovi stanovi vredeli duplo manje a ne duplo više, a banke su ih ojadile. Tačnije platili su banci sve ukupno 400.000 EUR stan koji se svega par godina nakon podizanja kredita mogao kupiti za 100.000 EUR.

Ali svako ima pravo na svoja ubeđenja.
 
Cene nekretnine u Novom Sadu

Intervju sa vlasnikom neke Agencije za nekretnine u Novom Sadu. Kaže cene nekretnina u Novom Sadu padaju i tek će da padaju.

Zanimljivo je da period i visokih cena traju relativno kratko, godinu dve maksimum (2007-8), a onda sledi period niskih cena koji traje po 10-11 godina (2010-2021).

Stoga je meni neverovatno da neko smatra pametnim da kupuje stan baš te godine kada su cene na vrhu i euribor na vrhu. Pa u narednih 11 ili 12 godina gori period za kupovinu stana svakako neće postojati.
 
Intervju sa vlasnikom neke Agencije za nekretnine u Novom Sadu. Kaže cene nekretnina u Novom Sadu padaju i tek će da padaju.

Zanimljivo je da period i visokih cena traju relativno kratko, godinu dve maksimum (2007-8), a onda sledi period niskih cena koji traje po 10-11 godina (2010-2021).

Stoga je meni neverovatno da neko smatra pametnim da kupuje stan baš te godine kada su cene na vrhu i euribor na vrhu. Pa u narednih 11 ili 12 godina gori period za kupovinu stana svakako neće postojati.
Gospodin Rabatić iz Novoga Sada nam priča o popustima na tržištu nekretnina :ROFLMAO: Čovek lepo ispričao, jasno i glasno, a ne ko Milić nabaca neke generičke ekonomske "teorije" i fraze i to mediji objave.
 
Druže, kad je recesija, a to svi najavljuju, uključujući i Vučića, keša nema, dele se otkazi i plate su znatno manje. Ne možeš naći kupca za stan, a da ne oboriš drastično cenu. Ako su cene pale 30% ti ćeš oboriti još 20%, da bi što pre našao kupca. Prvo se otplaćuje kamata, pa tek posle glavnica, Tako da u prve tri godine bude otplaćen zaista minimalan procenat glavnice, možda 5-7%.

Ukratko, dužnik gubi celo učešće i stan i banci ostaje dužan još 35.000 EUR ukoliko se odlučio za kredit od 100.000 EUR. Gubitak za jednosoban stan od 120 k iznosi oko 55.000 EUR, a ako je u pitanju četvorosoban stan, kakav se mnogo teže prodaje, u slučaju recesije gubici su mnogo veći.
Kome su to smešne pare, OK neka sutra podigne kredit i srećno.
Druže (drugovi), ako znaš da računaš, neka spusti i 50% trenutne tržišne vrednosti, 20% je dala za učešće, 10% je stan plaćen ispod tržišne vrednosti, ostaje 20%. Za te godine što otplaćuje ratu skinuće koliki toliki deo, pozajmiće i nuliraće se. I kako ljudi nemaju keša kad ti sa 100k čekaš da kupiš stan, a bogami i još neki. Samo će nekima uvek biti skupo. Nemoj da ljudima prizivaš najgori scenario da ti se ne obije o glavu.
Jeste najgori scenario da se aktivira hipoteka i moguce je da do njega retko kad dolazi. Ali vrlo je realan scenario da ne dodje do aktivacije hipoteke, ali da jedva otplacujes kredit i da ti rata kredita bude toliko velika u odnosu na platu da moras da jedes hleba i najgoru pastetu i salamu podrigusu da bi preziveo, tako da mozes ziveti u zeljenom stanu koji je tvoj (pod hipotekom), a da skoro nemas sta da jedes. Opet kazem, licne preferencije, ko je spreman da rizikuje, mora da bude spreman na takve situacije.
Kako se to razlikuje od onoga što ti preporučuješ da bi ljudi uštedeli?
 
Ali opet, cak i da je sve tako kako ti kazes, to je neki najgori scenario. Vec sam delila ovde link da je i u vreme najvece krize banka aktivirala hipoteku na 500 od oko 80.000 kredita. Znam da si ti kacila statistiku da je svaki 5 stan oduzet i prodat ali to nije ono sto je u tom izvoru pisalo, vec da je u nekom trenutku taj broj kredita bio nenaplativ, sto ne znaci da su ostali nenaplativi vec je covek mozds posle mesec, dva imao za ratu.
Postoje nagori scenariji, naravno. Ali mi u drzavi imamo jako mali broj aktiviranih hipoteka i dobar deo ljudi uspeva da otplati svoje rate. Znaci postoji mala sansa da mi se desi sve najgore sa time, i ogromna sansa da kupim stan koji ce za 10, 20, 30 godina vredeti mnogo vise nego danas, a ja cu u medjuvremenu uzivati u njegovim benefitima i cinjenici da ne moram da se selim.
Ne razumeju ljudi često napisano, čitaju pa po svojim ubedjenjima izvlače neke zaključke.
 
@Boža M

Ekonomski razumnije države (Belorusija, Holandija) ulažu u infrastrukturu po studijama opravdanosti, a ne po "babi se snilo". U Beogradu postoji velika potražnja za gradnjom, i tu nije teško doći do isplativog kapitalnog projekta sa paralenom gradnjom infrastruktura-komercijalna visokogradnja. I sada se ogromne pare daju na "naknadu za uređenje građevinskog zemljišta", a od uređenja jako malo! Pre 10 godina to je bilo oko 300-400 evra po kvadratu, a kako se u Beogradu gradi +/-1.000.000 godišnje, odavno postoje ogromni fondovi iz kojih bi se očekivala gradnja sve infrastrukture (bulevari, biciklističke staze, domovi zdravlja, škole, vrtići, parkovi, mostovi, infrastruktura javnog prevoza, kanalizacija, trafostanice...). Da je stavarno ulagano po 300-400 miliona godišnje u sve ovo, za 20 godina bi imali mnogo bolji i efikasniji grad, sa mnogo boljim odnosom cena/kvalitet/dostupnost.
Zaista ću se složiti u principu. U slučaju Belorusije, to je posledica odgovornosti vlasti, ali, opet ta vlast ima suviše minusa i da je neki drugi autoritarni lider, možda bi njega bilo baš briga.

I iz tvog posta se vidi da je država problem, a to opet znači neki ljudi na vlasti. Fondovi su proćerdani, tj delom opelješeni. A mnogi ljudi bi rekli- "Pa i ja bih krao da sam na vlasti", mnogi ne govore, ali misle, a političari iz opozicije i pozicije optužuju jedni druge za kriminal i afere, ali slabo ko ode na robiju.

Meni se više dopada ideja sazrevanja stanovništva. Da smo mi zreliji kao pojedinci, ne bi dozvolili da živimo u gradu sa nerešenom kanalizacijom za početak. Međutim, to sazrevanje dolazi sa elitom koja je sama nešto stvorila, a nije dobila od nekog ili očerupala budžet. U Zapadnoj Evropi, a još više u SAD, je nekoliko vekova kapitalizma i protestantizma dovelo do toga, da ljudi ne cene aristokratiju koja rođenjem dobija privilegije i bogatstvo već one koji radom, štednjom, znanjem i odricanjem stvaraju nešto. I iz tvog posta se vidi da je država problem, a to opet znači neki ljudi na vlasti.

To svakako nije slučaj danas, dok je bio slučaj u Holandiji nekad, pa i sad imaju taj mentalitet racionalnog upravljanja resursima. Beleg epohe kapitalizma i racionalnog upravljanja resursima je roman Robinson Kruso, u kome brodolomnik svojim razumom i odgovornim ponašanjem uspeva da iskoristi oskudne resurse koje mu je slučaj i priroda dala. U međuvremenu je to delo postalo predmet ruganja, kao i cela Zapadna civilizacija, koja nam je dala modernost.

Ne znam koje bi delo danas bilo beleg epohe, ali znam da dok mi ne prihvatimo neki vid devetnaestovekovne odgovornosti i sistema vrednosti nećemo napredovati, a Zapad svakako nazaduje. Možda nam dođu i Francuzi posle Rusa.
 
Vrh