Šta je novo?

Cene nekretnina

K
Milance ti delujes kao strucnjak za trziste nekretnina. Sada je tacno godinu dana od kako si najavio pad cena koji krece na jesen prosle godine. Da li si pazario nesto u medjuvremenu, ili drzis pare kod bankstera?
Ja bi tebi postavio pitanje,zasto si ti ovde ako ne zelis kupiti neku nekretninu..Zasto te sve ovo interesuje,zasto gubis vreme..ilii bolje reci koo te placa da visis ovde i konstantno iznosis dezinformacije
 
To nije tačno. Skuplje su danas nego 2008/2009.
Tačno je da su 2010 i nekoliko godina poslije pojeftinile u odnosu na 2008, ali su sada, sa ovim poskupljenjima unazad par godina sada značajno skuplje nego na vrhuncu 2008/2009 godine. Ne samo kuće, nego i zemlja i stanovi.
Znaci ipak su padale cene..
Eto..too je info sto se tice drasticnog pada jos vezane za nekretnine aa znam jos nesto sto je palo 70 % nize..Too su potrosacke korpe
 
Milance, uz svo duzno poštovanje iskreno se nadam da pre 2-3-4 godine ili koliko već, kada si razmišljao da kupiš stan, nisi ukucao u gugl "da li da kupim stan" i pročitao mnoge postove eminentnih stručnjaka i proroka. Ljudi, kupovina stana NIJE odluka koja zavisi od gugl pretraživača! Još jedna crna medalja današnjeg društva, sve manje ljudi misli svojom glavom već pušta google da misli umesto njih.
 
Na
Milance, uz svo duzno poštovanje iskreno se nadam da pre 2-3-4 godine ili koliko već, kada si razmišljao da kupiš stan, nisi ukucao u gugl "da li da kupim stan" i pročitao mnoge postove eminentnih stručnjaka i proroka. Ljudi, kupovina stana NIJE odluka koja zavisi od gugl pretraživača! Još jedna crna medalja današnjeg društva, sve manje ljudi misli svojom glavom već pušta google da misli umesto njih.
Naravno da nije odluka koja zavisi od gugl..ali znas za koga..?!!!!
Za onog koji je stekao novac nekom pljackom ili muckom dok za obicnog i postenog coveka koji je krvavo i tesko zaradio svaki dinar ee on ce na sve da pazi,pa i da cita po netu jer ne ume da ukrade i sa prosecnom platom od 500-600 e plati kvadrat 3-4000 e ee to je realnost nasa
 
Mene samo zanima zašto nije uzela stan pre 3 godine kad, kako ona sama kaže, je bilo istorijski najbolje kupiti stan, tad je imala predpostavljam 70-90k, do danas bi isplatila kredit :) Ovako se muči sa ružnim stanodavcima još 8 godina.
Zato sto su i tad bile naduvane cene, a nikom normalnom pre 3 godine ne bi palo na pamet da ce neka bu**** da prvo zatvori celu svetsku privredu, a onda da pokrene stampariju novca. To nije nije mogao da predvidi, i oni koji su kupili stan pre toga nisu bili pametni, nego su imali srece, pa sad ovde sole pamet, ali dobro, neka uzivaju u tome, jer im se verovatno nece vise nikad pruziti ista prilika. Lako je biti general posle bitke. Uglavnom, ovo sto se desilo sad se verovatno nikad vise nece desiti, pri cemu mislim na ovakvo stampanje novca, barem ne za vreme nasih zivota. Mozda cemo imati inflaciju zbog energenata, hrane i drugih faktora, ali ovakvo stampanje verovatno vise nikad.
Milance, uz svo duzno poštovanje iskreno se nadam da pre 2-3-4 godine ili koliko već, kada si razmišljao da kupiš stan, nisi ukucao u gugl "da li da kupim stan" i pročitao mnoge postove eminentnih stručnjaka i proroka. Ljudi, kupovina stana NIJE odluka koja zavisi od gugl pretraživača! Još jedna crna medalja današnjeg društva, sve manje ljudi misli svojom glavom već pušta google da misli umesto njih.
Ljudi jednsotavno imaju potrebu da odu na internet i procitaju misljenja drugih ljudi. Kad ukljucis TV ili citas vesti, agenti i investitori su u fazonu "Pa normalno je dati 5k evra za Mirijevo, ali bolje kupite sad pre nego sto ode na 10k, jer cene nikad nece padati", i onda se ljudi pitaju ko je lud, a ko zbunjen. Zato ljudi vole da citaju forume ili idu na reddit kako bi videli da imaju istomisljenike koji takodje misle da cela ova situacija nije normalna, i da ce cene morati da idu dole.
 
To je najveće zlo, imati istomišljenike gde možete da "chatujete" i živite u svom bubble-u. Ako se nešto čita, to su suprotna mišljenja da bi se stvorila stvarna slika. No verujem da to vama digitalnima nije baš najjasnije pa kupujete iz foteljice poneki stančić na par godina :)

To nije nije mogao da predvidi, i oni koji su kupili stan pre toga nisu bili pametni, nego su imali srece, pa sad ovde sole pamet
Kako niko nije mogao da predvidi, pa samo ovde na jednoj temi svakodnevno imamo nekoliko predvidjanja i svako zna baš šta će da se desi, da li pad ili rast. Lako je iz svog stana, sa platom nekoliko puta većom od prosečne soliti pamet ljudima, dok nemaš nikakve obaveze oko porodice.

Za onog koji je stekao novac nekom pljackom ili muckom dok za obicnog i postenog coveka koji je krvavo i tesko zaradio svaki dinar ee on ce na sve da pazi,pa i da cita po netu jer ne ume da ukrade i sa prosecnom platom od 500-600 e plati kvadrat 3-4000 e ee to je realnost nasa
Mene zanima ko sa platom od 500e kupuje stan od 3-4000e po m2? To što mnogi žive u svom nerealnom svetu i hoće da žive u novogradnji u krugu dvojke nisu krivi ni gugl ni "pljačkaši". Teško onom ko sve ove godine nije kupio stan jer je čitao po netu, a protiv takvih se borim od 2018te. Ne, niko ne treba da čita po netu da li treba da kupi stan, kupuješ kad možeš i koliko možeš, dok pre toga tri puta meriš i sabiraš, da budeš spreman na sve situacije. Eto i meni su solili pamet od 2018te da sam bu**** jer sam kupio stan, oni znaju... čitaju gugl. Jako mi je žao što si tada slušao stručnjake koji su te odvratili od kupovine ali svaka škola se plaća. Polako, sve će doći na svoje mesto, tržište će se ohladiti, samo što si sada primoran da čekaš.
 
Poslednja izmena:
Milance, uz svo duzno poštovanje iskreno se nadam da pre 2-3-4 godine ili koliko već, kada si razmišljao da kupiš stan, nisi ukucao u gugl "da li da kupim stan" i pročitao mnoge postove eminentnih stručnjaka i proroka. Ljudi, kupovina stana NIJE odluka koja zavisi od gugl pretraživača! Još jedna crna medalja današnjeg društva, sve manje ljudi misli svojom glavom već pušta google da misli umesto njih.
Naprotiv, meni je internet mnogo pomogao da donesem pravilnu odluku vezano za kupovinu stana. Čim sam videla kakvi likovi botuju po forumima i nagovaraju ljude na suludu kupovinu u najgorem istorijskom momentu, brzo sam odustala od kupovine.

I čitala sam sve i svašta, čak i forume iz perioda 2008 /9 godine, isti likovi sa istim stilom pisanja, istim dezinformacijama, istim poricanjem realnosti, istim intelektualnim sposobnostima, botuju i tad i sada, nema razlike.
 
Poslednja izmena:
I, da li si donela pravilnu odluku? Ja pričam da se isto piše od početka teme, i za pad i za rast, ljudi ne slušaju. Da li si donela pravilnu odluku ili ne, za tebe, samo vreme može pokazati. A, situacija nije svima ista. Ako cena za 2-3-5 godina poraste donela si lošu odluku, ako padne donela si dobru, u zavisnosti koliko padne.

RQkIb2L.jpg
 
Poslednja izmena:
To da li je normalno ili ne, pitaj sve države na svetu zašto su im strogi centri grada skuplji od ostalih delova. Jednostavno nema mesta za poštene ljude i sve perice ovoga sveta. Evo, i perica je verovatno nekog opljačkao, cim ima para za stan, samo je odlučio da sačeka malo ili da padnu cene bar 20-30%, što je mnogo daleko od realnih, po tebi, 70%.
 
Naprotiv, meni je internet mnogo pomogao da donesem pravilnu odluku vezano za kupovinu stana. Čim sam videla kakvi likovi botuju po forumima i nagovaraju ljude na suludu kupovinu u najgorem istorijskom momentu, brzo sam odustala od kupovine.

I čitala sam sve i svašta, čak i forume iz perioda 2008 /9 godine, isti likovi sa istim stilom pisanja, istim dezinformacijama, istim poricanjem realnosti, istim intelektualnim sposobnostima, botuju i tad i sada, nema razlike.
Pa kako misliš da cene budu veće nego što jesu? U 7 beogradskih opština uveliko padaju.

Pisala sam već, stranci su gledali neke slike zgrada na Vračaru i kako izgledaju ulazi u te zgrade. Bili su ubeđeni da su to socijalni stanovi za siromašne, a zapravo kvadrat tamo košta 4.000 EUR😶.

Za basnoslovan novac dobija se jako nizak kvalitet stanovanja.
 
Cene ne padaju, normalne fluktacije gore dole na koje samo ti i vradovic obraćate pažnju, što kaže perica treba još vremena da se vidi gde će. Gde je to starogradnja na Vračaru koja košta 4k? Nemoj samo neke app oglase koji nemaju veze sa životom. Neko može da stavi i ledine 3k.
 
Cesto sam ovde na forumu cuo da su se “kreditni kupci ispucali”, ali mi nije jasno kako to zamisljate da funkcionise. To nije jedna ista baza ljudi nepromenljiva kroz vreme. Stasavaju nove generacije, ljudi se vencavaju, dobijaju decu, ili se finansijski osamostaljuju. Cim se to desi oni zamenjuju u bazi one koji su stan kupili/odselili se u inostranstvo/ nesto trece.
Ja se slazem da su cene visoke, vise nego sto ja mislim da bi trebale biti, ali moje misljenje nista ne menja. Ja sam stan kupio 2019. i bukvalno 90% prijatelja mi je pricalo da kupujem na vrhuncu, da balon samo sto nije pukao. Mozda ce i doci do korekcije cena, ali to se za sada ne desava. Samo mislim da su nerealne price da ce cene pasti 50% ili 70%. Stan ce tada prodavati samo kome hitno treba za lecenje ili naslednici koji zive u inostranstvu i koji nece da se cimaju.
 
Pljušte popusti i u BGu - 1,5%(jedan i po posto) popusta i to na male stanove od 70kv.

Pogledajte prilog 165336

Totalna rasprodaja, da prodaju šta se prodati može dok ne dođe EXPO, posle Surčin uzima primat.
I posle neka kaže neko da se nije isplatilo čekati od 2016. da pukne balon.

Šalu na stranu, instagram mi je preplavljen sponzorisanim postovima novogradnji koje nude popuste i specijalne pogodnosti, već nekoliko meseci. Pretpostavljam da je svako ko prati tržište primetio istu stvar.
Lastavica je zasad prodala 130 od 230 stanova. Pitanje je koliko moraju da prodaju da bi bili na nuli. Mozda 200-210, ko zna. Ali cini mi se da zgrada jako sporo napreduje......
 
Koja je cena lastavice? Inace ovde se priča da investitori zaradjuju 70% tako da su na nuli vec sa 70tim prodatim stanom, ko zna.
 
Znas li kada su poceli sa prodajom? To je los rezultat, ako se ne varam oni prodaju vec skoro godinu dana.
 
Mene zanima i da li je sakura prodala sve stanove, znam da dok sam pratio projekat imali su kašnjenja i probijanja rokova od preko godinu dana.
 
Proverio sam sajt kada sam video da daju popust. Sve lepo i pedantno prikazano u vezi prodaje
 
Ona navodi skroz neverovatne argumente zašto kupiti stan u najgorem trenutku u istoriji.

Njoj nije problem što treba dati banci desetine hiljada EUR za učešće i plaćati ratu kredita za jednosoban stan 800 EUR, ali je zato veliki problem skupiti za mesečnu kiriju 300 EUR i depozit u istoj vrednosti. Odnekud pominje i procenat koji uzima Agencija za posredovanje, kao da nije moguće iznajmiti stan mimo agencije.

Ako u ovom trenutku iznajmi stan, plaćaš stanodavcu 2,5 puta manje nego što bi platio banci ratu kredita. Uz to si slobodan čovek, ideš gde hoćeš i kad hoćeš, nisi rob koji mora da robija narednih 20 do 30 godina da bi otplatio banci dugovanja.
A dobro ako se porede 2 skroz razlicita stana, jedan koji kupite koji je na dobroj lokaciji i dobrog kvaliteta i dobro sredjen, i drugi koji iznajmljujete koji je na znatno goroj lokaciji, manji, nesredjeniji, i onda je zakljucak - 'manja kirija od rate'. Jeste manja ali za skroz drugi zivotni kvalitet u tom zivotnom periodu dok cekate da cena ili rata padnu.
Ja kad poredim, gledam koja je cena rate stana koji mi treba da ga kupim ili rentam. Stan na Nbg-u koji je veci nema da se nadje za 400e (bar ja nisam uspela), vec za mnogo vise.
Naravno ukoliko bi se neko u tom periodu od X godina zrtvovao i ziveo u stanu kakav nikad ne bi izabrao da kupi, mogao bi znacajno da ustedi. Ali to je isto kao kad bih ja rekla- gledaj koliko para mozes da ustedis ako nigde ne ides, nista ne radis, nigde ne putujes, i rentas stan, spram toga da zivis u stanu na kredit na visokoj nozi. Nisi ti u takvoj situaciji ustedeo jer si rentao, nego si ustedeo jer si znacajno skresao sebi zivotni kvalitet.
Sto je naravno skroz ok, i cesto ima smisla ali po meni nije isprsvno poredjenje renta vs. rata.
 
A dobro ako se porede 2 skroz razlicita stana, jedan koji kupite koji je na dobroj lokaciji i dobrog kvaliteta i dobro sredjen, i drugi koji iznajmljujete koji je na znatno goroj lokaciji, manji, nesredjeniji, i onda je zakljucak - 'manja kirija od rate'. Jeste manja ali za skroz drugi zivotni kvalitet u tom zivotnom periodu dok cekate da cena ili rata padnu.
Ja kad poredim, gledam koja je cena rate stana koji mi treba da ga kupim ili rentam. Stan na Nbg-u koji je veci nema da se nadje za 400e (bar ja nisam uspela), vec za mnogo vise.
Naravno ukoliko bi se neko u tom periodu od X godina zrtvovao i ziveo u stanu kakav nikad ne bi izabrao da kupi, mogao bi znacajno da ustedi. Ali to je isto kao kad bih ja rekla- gledaj koliko para mozes da ustedis ako nigde ne ides, nista ne radis, nigde ne putujes, i rentas stan, spram toga da zivis u stanu na kredit na visokoj nozi. Nisi ti u takvoj situaciji ustedeo jer si rentao, nego si ustedeo jer si znacajno skresao sebi zivotni kvalitet.
Sto je naravno skroz ok, i cesto ima smisla ali po meni nije isprsvno poredjenje renta vs. rata.
Ja sam poredila dva slična stana, u istoj ulici, dve zgrade. Jedan se renta za 300 e stalnom stanaru, drugi oglasili za 110 000+, ne sećam se tačne cene. Nema razlike u kvalitetu stanovanja.
 
Uzimanje kredita nije samo matematika. I niko od nas nije glup da ne zna sta da to izracuna, ili da ne sta sta je dobro, sta znaci ziveti kvalitetno. Ali postoje neki ljudi koji jednostavno, nevezano za cene nekretnina, smatraju da je dug los drug. Nije to neko nekad dzabe rekao. Ja licno ne volim da rizikujem i da se zarobljavam do kraja zivota da bih kupio zidove po naduvanim cenama po nenormalnim kamatnim stopama i da svake noci strepim da li cu sutra ostati bez posla i da li cu imati novca da platim sledecu ratu kredita. Jednostavno, volim da zivim u skladu sa svojim mogucnostima.
Sa druge strane, postoje ljudi koji su skloniji riziku, i koji su spremni da se zarobe do kraja zivota da bi ziveli na visokoj nozi. A onda kad jednog dana ostanu bez posla, kad ne mogu da placaju rate kredita i kad dodju izvrsitelji da plene stan, onda "nepravda, lopovi,..". Ako uzimas kredit, moras da budes svestan u sta ulazis, a mnogi nisu svesni u sta ulaze.
Zbog toga kredit nije samo matematika, kredit je na neki nacin oduzimanje slobode. Kad uzmes kredit, dao si svoju slobodu za malo luksuza. Ko to zeli da uradi, samo nek izvoli.
 
Ja sam poredila dva slična stana, u istoj ulici, dve zgrade. Jedan se renta za 300 e stalnom stanaru, drugi oglasili za 110 000+, ne sećam se tačne cene. Nema razlike u kvalitetu stanovanja.
112000, 40 kv, prizemlje, Gandijeva ulica, izvorno stanje. Bolja spratnost podrazumeva i veću cenu, pa verujem da su oni na prvom ili drugom spratu 10% skuplji.

Sličan takav, ali na drugom spratu, iznajmljuje se za 300 EUR dugogodišnjem stanaru.
 
Uzimanje kredita nije samo matematika. I niko od nas nije glup da ne zna sta da to izracuna, ili da ne sta sta je dobro, sta znaci ziveti kvalitetno. Ali postoje neki ljudi koji jednostavno, nevezano za cene nekretnina, smatraju da je dug los drug. Nije to neko nekad dzabe rekao. Ja licno ne volim da rizikujem i da se zarobljavam do kraja zivota da bih kupio zidove po naduvanim cenama po nenormalnim kamatnim stopama i da svake noci strepim da li cu sutra ostati bez posla i da li cu imati novca da platim sledecu ratu kredita. Jednostavno, volim da zivim u skladu sa svojim mogucnostima.
Sa druge strane, postoje ljudi koji su skloniji riziku, i koji su spremni da se zarobe do kraja zivota da bi ziveli na visokoj nozi. A onda kad jednog dana ostanu bez posla, kad ne mogu da placaju rate kredita i kad dodju izvrsitelji da plene stan, onda "nepravda, lopovi,..". Ako uzimas kredit, moras da budes svestan u sta ulazis, a mnogi nisu svesni u sta ulaze.
Zbog toga kredit nije samo matematika, kredit je na neki nacin oduzimanje slobode. Kad uzmes kredit, dao si svoju slobodu za malo luksuza. Ko to zeli da uradi, samo nek izvoli.
Znači, rešenje je da svi imamo plate 2-3k i da čekamo da kupimo za keš? Da se ne bahatimo da jedemo riomare već radioaktivne supstance i da živimo sa porodicom kod babe i dede u mestu gde žive samo cigani? Ajde manje patetike, hristijana u poslednjim postovima zvuči razumnije.
 
112000, 40 kv, prizemlje, Gandijeva ulica, izvorno stanje. Bolja spratnost podrazumeva i veću cenu, pa verujem da su oni na prvom ili drugom spratu 10% skuplji.

Sličan takav, ali na drugom spratu, iznajmljuje se za 300 EUR dugogodišnjem stanaru.
Ili je taj precenio stan ili oni podcenjuju kiriju, a opet sve zavisi od stanja stana i polozaja. Moj drug izdaje stan u Veljka Dugoševića, 51m2. Imao je bar jedno 15tak ponuda od rusa za 650e, od toga jedno 4 na moje oči gde sam mu i sam rekao da je lud što ne pristane. Neće, tražio je našeg čoveka za duže staze i našao ga je, izdaje za 400e. Starogradnja, stan nije u nekom extra stanju, a ni zgrada. Tako da mogu da se nadju i normalni stanodavci, e sad, nije baš nešto mnogo lep, stanodavac mislim, mada je njegovoj ženi najlepši, tako da možda nije za svakoga.
 
Uzimanje kredita nije samo matematika. I niko od nas nije glup da ne zna sta da to izracuna, ili da ne sta sta je dobro, sta znaci ziveti kvalitetno. Ali postoje neki ljudi koji jednostavno, nevezano za cene nekretnina, smatraju da je dug los drug. Nije to neko nekad dzabe rekao. Ja licno ne volim da rizikujem i da se zarobljavam do kraja zivota da bih kupio zidove po naduvanim cenama po nenormalnim kamatnim stopama i da svake noci strepim da li cu sutra ostati bez posla i da li cu imati novca da platim sledecu ratu kredita. Jednostavno, volim da zivim u skladu sa svojim mogucnostima.
Sa druge strane, postoje ljudi koji su skloniji riziku, i koji su spremni da se zarobe do kraja zivota da bi ziveli na visokoj nozi. A onda kad jednog dana ostanu bez posla, kad ne mogu da placaju rate kredita i kad dodju izvrsitelji da plene stan, onda "nepravda, lopovi,..". Ako uzimas kredit, moras da budes svestan u sta ulazis, a mnogi nisu svesni u sta ulaze.
Zbog toga kredit nije samo matematika, kredit je na neki nacin oduzimanje slobode. Kad uzmes kredit, dao si svoju slobodu za malo luksuza. Ko to zeli da uradi, samo nek izvoli.
Ok, sto se ovoga tice licno se ne slazem, ali mogu da shvatim. Znam jos ljudi koji nikada ne bi uzimali kredit jer vide to kao zarobljavanje, kao nesto sto im uvek stoji nad glavom i slicno. Tu vec ne postoji argument protiv jer pricamo o tome kako ko vidi kredit i koliko mu predstavlja psihicko opterecenje.
Meni licno je vece ropstvo da zavisim od gazde i da mi kirija stoji nad glavom. Jeste uvek se moze promeniti stan, ali to za sobom cesto vuce i promenu okruzenja, komisja, vrtica, skole itd, i svodi sa ne tome da nekome morate da platite za krov nad glavom na kraju meseca.
Takodje ne vidim da to nuzno mora da bude tako ogranicenih mogucnosti- ako ne mozes da ga priustis a cene rente su visoke mozes da ga rentas, ako ne to- onda da ga prodas. I jeste uvek postoji taj najgori scenario sta ako nemas para za ratu, cene nekretnina pale za mnogo, ne mozes da sacekas da opet porastu da prodas, ali mislim da je veca sansa da ga jednostavno otplatim, dam brdo para banci u procesu, zivim visokim kvalitetom zivota u stanu koji ne moram da menjam i na kraju imam nekretninu koja je na duze staze ( za tipa 10, 20, 30 godina) vrednija nego danas, cak iako sutra cene padnu 30%.
 
Vrh