Šta je novo?

Cene nekretnina

Sto se tica Rusa, i dalje dolaze, grupe na telegramu koje pratim se pune od samog pocetka, i traje i dalje povecanje broja clanova. Stvar je u tome sto nemaju vise da placaju skupe stanove i pametnije traze za rentu. Nemali broj i kupuje nekretnine.

Bila je vest da Yandex otvara najvecu kancelariju u BG van Rusije, sto znaci uskoro novih 2000 IT radnika, plus njihove porodice itd.

Njihov odlazak u EU je jako tezak sad, jer vize dobijaju isk na onoliko dana koliko im traje putovanje. Ostati u EU je skuplje od Srbije, tako da to nije tako laka opcija. Svakako da ih kompanije koje su dosle drze u Srbiji najvise. Rat postaje sve zesci.

Mozete proveriti karte u smeru BG - Moskva i Moskva - BG , i skonati koliko je sve popunjeno ka Srbiji


Dodao bih da sengen vize mogu da vade samo oni koji imaju sredjen boravak u Srbiji tj ovih 30k sto spominju. Svi ostali koji izlazle i ulaze na mesec dana, ne mogu. Tako da oni svakako jedino mogu da se vrate u Rusiju
 
Poslednja izmena:
Na koji nacin nalazis stanove u Nemackoj i UAE, imas li agenta tamo ili direktno kontaktiras investitore? Koje su cene u Berlinu (ako gledas Berlin), a koje u Dubaiju?
Ja sam do sada uvek kupovao direktno od investitora a prodaja preko agenta. U Frankfurtu kvadrat ide od circa 5k pa do 15-20k (ludilo mozga). Za Dubai sve zavisi od lokacije, mada ja bih samo uzimao Dubai Marina ili nesto na njenom obodu (npr. Beachfront ili Blue Waters). Tamo je isto papreno, da kazem od 3 do 4 mio aed za nekih 90-100 kvadrata (to je kod njih max dvosoban stan). Prednosti su Golden Visa na 10god za tebe i porodicu i lux sredjen stan koji ide uz pomenutu cenu - tako da bukvalno samo uneses kofere i kutije)
 
U tom slucaju deo njih mozda pozeli da kupi neku nekretninu, umesto da sa decom budu postanari?
I šta je tu loše? Neka kupe, normalno. Njihova odluka, ima primanja, ima pare neka kupi. Nije ukrao. Ako pošteno rade i zarađuju ja podržavam svaku odluku i rent i kupovina...
 
Ali onda se pad prometa od 13 posto u odnosu na rekordnu godinu mozda smanji ili zaustavi?
 
Drugo nama je 100x bolje da nam dođu Rusi i Ukrajinci, što pričaju isti jezik, isto pismo, ista vera, nego neki Pakistanci ili Afganistanci.
Ljudi shvatite nama ljudi TREBA! Posla ima ali ljudi i radnika nema!
S tim što Rusi/Ukrajinci neće voziti gradske autobuse, niti će zidati zgrade po Beogradu za razliku od ovih drugih
 
S tim što Rusi/Ukrajinci neće voziti gradske autobuse, niti će zidati zgrade po Beogradu za razliku od ovih drugih
Koliko ja vidim dolaze većinom highly skilled migranti. Jeste da on neće da ti zida zgrade ili vozi autobus ali generiše mnogo veći procenat GDPja i samim tim kupuje više uslužnih delatnosti jer nema on vremena da ih odrađuje. Što dovodi opet do većih plata ali i većih cena stanova. U svakom slučaju ja sam za dolazak jer to nam je sansa. Polako će ići i u manje gradove. Ima dovoljno mesta za sve u Srbiji. I da dodje milion bilo bi mesta! A ne 30k ljudi...
 
S tim što Rusi/Ukrajinci neće voziti gradske autobuse, niti će zidati zgrade po Beogradu za razliku od ovih drugih

Oni nista ne mogu da rade bez jezika u Srbiji a nas jezik uciti nece, niti ce im iko sredjivati papire za neke poslove koje mogu srbi da rade. Dakle ostaje im jedini IT
Kada je bezanje od rata, onda ce pristati da rade i poslove poput vozaca i sl. Ne zaboravite da u Rusiji zivi 80% siromasnih, tako da im ta plata i zivot u Srbiji nece biti stran ali svakako bolji od moguce mobilizacije i sigurne smrti
 
pa ne mora da ga uce, imaju yandex translate :)

srilandjani sto voze gsp jel govore nas jezik?
 
Prosao sam danas pored tek napravljene zgrade u Beogradu na Vodi. Fasada iznad ulaza je vec napukla. Ne znam sta misle ljudi koji plate stan ovde 3.000 evra.

1687035845066.png
 
Misle da se svaka zgrada, kostala 100e ili 3000e po m2, u periodu kada je tek izgradjena jos uvek "sleze".

Sleganja građevinskih objekata, kao i objekata osetljivih na diferencijalna sleganja, obavezno se registruju sistematski u toku građenja i za vreme postojanja i eksploatacije objekta, na način kojim se omogućava da se sagleda konsolidacija tla pod opterećenjem.

Za objekte sa većim specifičnim opterećenjem tla istovremeno se posmatraju i registruju i sleganja susednih objekata i samog tla, horizontalno pomeranje temelja i tla, zaokretanje temelja i druge deformacije.

Pri računanju sleganja, reverzibilne deformacije u području napona koji su postojali u tlu pre početka iskopa odvajaju se od deformacija u području dodatnih napona od opterećenja građevinskog objekta.
 
Misle da se svaka zgrada, kostala 100e ili 3000e po m2, u periodu kada je tek izgradjena jos uvek "sleze".

Sleganja građevinskih objekata, kao i objekata osetljivih na diferencijalna sleganja, obavezno se registruju sistematski u toku građenja i za vreme postojanja i eksploatacije objekta, na način kojim se omogućava da se sagleda konsolidacija tla pod opterećenjem.

Za objekte sa većim specifičnim opterećenjem tla istovremeno se posmatraju i registruju i sleganja susednih objekata i samog tla, horizontalno pomeranje temelja i tla, zaokretanje temelja i druge deformacije.

Pri računanju sleganja, reverzibilne deformacije u području napona koji su postojali u tlu pre početka iskopa odvajaju se od deformacija u području dodatnih napona od opterećenja građevinskog objekta.
Koliko mi vremena dajes, da ti slikam istu stvar? Cisto da ti pokazem da nisi u pravu i da ce ostati ovako i za 10 godina.
 
Daj video nemoj fotografiju i kazi nam i koja je zgrada u pitanju.
 
Vradovicu da li si se vratio u Srbiju? Jesi li ubacio svoj kapital u nekretnine u Srbiji?
 
Ubacio sam i jos pretacem. Vracam se zbog Beograda na vodi uglavnom a ima i jos par razloga.
 
Neces da cekas da bude gotova najmodernija osnovna skola na svetu? Ili bar bosko buha da bude preseljen u postu?
 
A i dalje verujem da ce cene pasti barem 30%. Ako se to ne bude desilo, to moze biti veliki problem, i mislim da ce drzava morati da se umesa, a siguran sam da mnogi to ne bi voleli. Bolje da se spuste cene, nego da ti drzava udari uvecane poreze na dodatne nekretnine, ostrije kaznjava nelegalno izdavanje stanova i sl.
Uz svo dužno poštovanje, ali jedan od razloga ovih divljih cena ste i ti i dejanr. Čekate malo jeftiniju cenu da uletite sa još nekim stanom u centralnim delovima glavnog grada (ajde dejanr traži za život, a centar ne može kupiti gde trenutno živi, a ti tražiš vikend stan) ali nikako da država počne da oporezuje dodatne nekretnine i nelegalno izdavanje jer ćete imati po nekoliko stanova pa da se i Vi malo omastite. Ispravno razmišljanje, nema šta. To je ono, nek radi kako ko hoće, samo dok mene ne dotiče. Nek se spuste cene bar 10-20% da kupim još neki stančić ili da udari neka kriza, nema veze što će i dalje to biti nedostupno 90% stanovništva bitno je da Ja imam i da država ne preduzima ništa dok se Ja mastim.
 
Neces da cekas da bude gotova najmodernija osnovna skola na svetu? Ili bar bosko buha da bude preseljen u postu?
Skola je valjda gotova, cene BGH2O ce verovarno da idu na gore jer se smanjuje broj aktivnih gradilista u Beogradu. Ekonomija po prici predsednika i premijerke se jos uvek dobro drzi tako da ne vidim trenutno neki pad cena.
 
Uz svo dužno poštovanje, ali jedan od razloga ovih divljih cena ste i ti i dejanr. Čekate malo jeftiniju cenu da uletite sa još nekim stanom u centralnim delovima glavnog grada (ajde dejanr traži za život, a centar ne može kupiti gde trenutno živi, a ti tražiš vikend stan) ali nikako da država počne da oporezuje dodatne nekretnine i nelegalno izdavanje jer ćete imati po nekoliko stanova pa da se i Vi malo omastite. Ispravno razmišljanje, nema šta. To je ono, nek radi kako ko hoće, samo dok mene ne dotiče. Nek se spuste cene bar 10-20% da kupim još neki stančić ili da udari neka kriza, nema veze što će i dalje to biti nedostupno 90% stanovništva bitno je da Ja imam i da država ne preduzima ništa dok se Ja mastim.
Ako drzava pocne ozbiljnije da oporezuje veci broj nekretnina ja sigurno necu biti ugrozen jer nisam kolekcionar stanova, kako me neki nazivaju, ali se trudim da ignorisem te komentare. Takodje, smesno mi je kako neki stalno pominju pricu o vikend stanu, kao da sam ja to ozbiljno rekao :) Ali ok. U svakom slucaju, ocigledno je da ovde trenutno stanje podrzavaju samo oni koji imaju veci broj stanova, a moja zelja da kupim jos jedan stan ili zamenim ovaj jedan za veci i bolji je skroz legitimna, i ne ugrozava nikog drugog. Nisam ja taj koji je kupio veci broj stanova kao pojedini. A kao sto sam vec rekao, ja cu uleteti na trziste samo kad cene budu pale da ga stabilizujem i sprecim dalji pad. Ako ne bude bilo pada, necu da nekom oduzimam priliku tolikom broju ljudi koji placaju te nenormalne cene da kupe jos neki stan. Inace, namerno sam potegnuo tu pricu o povecanom oporezivanju, ja nemam problem sa tim, jer nisam kolekcionar stanova, imao bih samo problem sto se novac od tog poreza ne bi trosio namenski. Ja inace smatram da drzava treba da destimulise ulaganje u trziste nekretnina jer je jasko spekulativno i problematicno i jako pogubno za ekonomiju.
 
Poslednja izmena:
Tvoja skromnost js zaista vrlina. Ajde sto se kladis, nego sto se vadis...
 
Poslednja izmena:
Te zemlje zaista imaju više socijalni sistem od Amerike uključujući i Austriju. Međutim, da bi takav sistem funkcionisao mora da postoji društveni konsenzus da su svi spremni da plaćaju visoke poreze da bi uživali zaštitu kada im je potrebna.
100k neto plate poslodavca kosta 170k. Od 100k na sve sto kupis placas pdv. Ostaje ti 80. Dodaj na to akcize za struju, kafu, cigare, gorivo... pa na to porez na imovinu i komunalije. Registraciju za auto. Zubar nije pokriven osiguranjem a i na obicne preglede zbog posla moras privatno itd. Od pocetnih 170k dodjes do oko 50k a da nista nisi kupio niti platio rentu/ratu. Prijatelju, Srbija ti uzme sve, daje sve manje i to vec tako dugo traje.
 
Treba imati na umu da ce kuce jednog dana po celoj Srbiji da budu ovakve. Jer dolazi takvo vreme a bice i takve cene.

Zato pamet u glavu i kupite nesto danas pa makar stajalo godinama.
 
Treba imati na umu da ce kuce jednog dana po celoj Srbiji da budu ovakve. Jer dolazi takvo vreme a bice i takve cene.

Zato pamet u glavu i kupite nesto danas pa makar stajalo godinama.
Fali mi jos samo 1.280.000 evra i kupujem :)
 
Kupi nesto staro da imas pa ces jednog dana srediti i postace ovako. Takve kuce su buducnost u Srbiji.
 
Vrh