Šta je novo?

Cene nekretnina

Hahahaha!

Kažeš: "Stanovi u u tim blokovima su odlična investicija"

A onda: "mnogi stanovnici nemaju para ili imaju mentalitet k...obolje"

Pa kako je onda druže raspala komunistička gradnja odlična investicija? Valjda treba uračunati i troškove popravke te zgrade?

-----

A za ove što furaju priču da je novogradnja najbolja investicija:

Možda, ali kad bi je bilo u jednačini "ok lokacija - postoji uređena infrastruktura - neće da padne sa prvim zemljotresom - ne košta mnogo više od onoga što pruža"

E zato je Beograd jedna velika prevara :)
Tebi je apsolutno nemoguće ugoditi, kakva kod zgrada da se napravi naći ćeš milion zamerki koje se odnose na sve i svašta. Ko je rekao da je Beograd dobro uređen infrastrukturno I planski? Živimo u doba cirkularnih migracija, nikad lakše nije bilo živeti van svog izvornog područja i ohrabrujem sve da probaju. Kao neko ko živeo u inostranstvu mogu ti navesti milion stvari koje se primarno odnose na kulturološki diverzitet koji Beograd neće imati za 100 godina. Najveći deo aspekata koji utiču na kvalitet života su nematerijalne prirode- demokratija, uređenost sistema, vladavina prava...te stvari se ne izražavaju novcem a mislim da be Beograd u tom pogledu očajno kotira. Ako se radi o ceni stanova, ona je u BG još uvek niža nego u većini gradova slične veličine u EU i moja lična iskustva su da radeći isto posao ovde i i EU mogu više da priuštim u Beogradu. Iskustva drugih učesnika mogu biti različita i svako neka živi gde mu odgovara, ali reći da će cene drastično padati u centralnim delovima BG usled svih ovih objektivnih zamerki i nedostataka je wishful thinking u najboljem slučaju.
 
Sa malom korekcijom cene, verovatno oko 2.100 €/m2.
Sa malom korekcijom cene, verovatno oko 2.100 €/m2
Izvini, ali to ti je propalitet na desetom spratu za skoro 2500 po kv. A uračunali su i balkon, što je smešno.
Mogu ti pr pronaći 100 takve krša u NBGu za koje tražu 3500 kv
 

nece da spustaju
Savski Venac prosecna bruto plata na godisnjem nivou skoro 20k EUR, prosecna kriija 1000 evra
Menhetn prosecna bruto palta na godisnjem nivou skoro 200k EUR (211k USD), prosecna kirija 5k evra
Beograd duplo skuplji od Njujorka, gde su 10 puta vece plate, a 5 puta vece kirije.
 
Screenshot 2023-06-11 at 1.00.44 PM.png
 
Evo zavanicnih informacija
1686513973651.png

Prosecna nedeljna zarada 4k USD, znaci mesecno vise od 16k USD. Za godinu dana tacno prelazi preko 200k USD.
Evo jos jednog izvora gde se pominje 211k USD
1686514055928.png
 
Savski Venac prosecna bruto plata na godisnjem nivou skoro 20k EUR, prosecna kriija 1000 evra
Menhetn prosecna bruto palta na godisnjem nivou skoro 200k EUR (211k USD), prosecna kirija 5k evra
Beograd duplo skuplji od Njujorka, gde su 10 puta vece plate, a 5 puta vece kirije.
Lepo, 20k bruto plata (a neto ostaje u Srbiji?), 12 hiljade za kiriju a za večeru tražimo hranu po kontejnerima?
Država mora da određuje maksimalne kirije po kvadratu kao što se to radi u Austriji, Nemačkoj itd.
 
Iskreno ne koristim bas previse platformu ali na ovom sajtu za analizu pise od juna 2021.

Jel znas mozda koja je ovo zgrada? Vista?
 
Zbog enormnih dugova, država će prepustiti eps, nacionalne parkove, rio tinto...možete pogoditi dalji razvoj stanovništva koje je sve ulagalo u beton, jer je jedino u tome videlo perspektivu. Otrežnjenje sa stanovima će biti bolno, a posebno za one u kreditima.
Privatizacija EPSa (delimična ili potpuna) biće najveći udar na budžet domaćinstva.

Koliko je zapravo neodrživo jeftina struja za domaćinstva u Srbiji možete pogledati na ovom linku:


Na samom smo Evropskom dnu. Izračunajte u procentima koliko će kWh morati da poskupi da bi sustigao ostatak Evrope i shvatićete u kolikom smo problemu. Ono što je naročito pogubno za naša domaćinstva jeste to što su decenije protraćene i ništa nije urađeno po pitanju unapređenja energetske efikasnosti. Centralna Evropa je još 90ih krenula da ulaže u zamenu stolarije, zatim 2000ih u spoljašnju izolaciju, nakon toga energetske pumpe, kotlove, itd.

U Srbiji se ništa od toga nije dogodilo, i dalje su objekti izuzetno energetski neefikasni i ogromna je zavisnost od struje jer ne postoji gasna (ili bilo kakva druga) infrastruktura. Recimo nigde u Evropi ljudi nemaju električne bojlere za vodu u svakom stanu u stambenoj zgradi, a grejanje na struju je potpuno nezamislivo. Mi smo naviknuti na višedecenijsko rasipanje struje i to će vrlo skupo da nas košta.

Zanimljivo je koliko su ljudi naviknuti na to rasipanje, pa kad krenu na more u Grčku, u Makedoniji kupe paprike da bi u apartmanima spremaju ajvar, a stanodavci da polude. Ili odu na plažu a klimu ostave da radi. Zato su stanodavci krenuli da uvode sistem da se automatski isključuje struja kad god nema nikog u apartmanu.

Previše su ljudi naviknuti da mi živimo u nekom paralelnom univerzumu i da se ekonomski zakoni uopšte ne odnose na nas, i da mi možemo zauvek da nastavimo da teramo po starom.

Sve u svemu, zaista ne vidim kako će porodice moći da izdrže ovoliko visoke stanarine + poskupljenja struje bez državne pomoći.
 
Nisam siguran da je to ne znam koliki udar na domacinstva. Pre ce biti da ce biti ozbiljniji udar na industriju. Jer mnogi idu u drzave koje imaju povoljnu cenu struje posto od toga zavisi proizvodnja u velikoj meri. Na sve to treba uzeti u obzir i da je Srbija hydro power drzava i da mi dosta i proizvodimo.
Ako se nesto bude privatizovalo to ce najverovatnije biti samo 1/3 dela tj "distribucija". Ti i danas imas ponudjace struje koji su sa cenom slicni EPS-u i nista ne fali.
Cena svakako mora da bude visa od ove cene koja je prakticno dumping cena ali nisam siguran da ce to da bude toliko neodrzivo ako sa 0.08 dignes na 0.010 (koliko je u Bugarskoj npr ili recimo 0.098 koliko je u Madjarskoj) jer niko struju ne trosi u kuci u tolikoj meri (osim ako se ne greju na struju).

Na sve to cena po kwh ide na dole. To su bili inicijalni sokovi zbog prirodnog gasa. Sada na scenu stupa solar u narednim godinama i cena ce biti sve niza i niza.
 
Ne znam samo gde za parking nije "srećno" :) Šta god da zameriš tim blokovima možeš da zameriš skoro i svim ostalim delovima ovog grada. Nigde se nećeš super provesti za parking, a socijalna infrastruktura je u dosta delova grada sa skupim kvadratima srednje žalosna...
u 21, bloku je UBEDLJIVO NAJGORE s obzirom da je zoniran. znam posto mi je najbolji prijatelj u onoj zgradi sto krivuda kroz blok i to bas u delu kod solitera. recimo za 24i sam mislio da zoniranje nece nesto mnogo popraviti situaciju ali tamo je sad pesma za parking. cak se smanjio i broj automobila u bloku ka veru; ka pijaci i poslovnom delu je i dalje divljina jer malo njih hoce da plati zonu pa se guze u blok. ima tema pa necu dalje.
svakako, 21. za 3000eur i ''cena moze samo na gore da ide'' je cist bullshit. moze, ali tek posle novog helikopter monija kao sto spomenuse ovde...
inace, bas mi taj prijatelj rece za kul upravnika tog solitera...kaze primanja mu zvanicno tipa 50k dinara, a godinama je odmarao na maldivima sa porodicom..:ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:
 
Privatizacija EPSa (delimična ili potpuna) biće najveći udar na budžet domaćinstva.

Koliko je zapravo neodrživo jeftina struja za domaćinstva u Srbiji možete pogledati na ovom linku:


Na samom smo Evropskom dnu. Izračunajte u procentima koliko će kWh morati da poskupi da bi sustigao ostatak Evrope i shvatićete u kolikom smo problemu.

Imam ja možda i bolju ideju zašto ostatak Evrope ne sustigne nas? Naprave svako po Đerdapsku klisuru, posle toga proteraju najveću reku u Evropi kroz istu, nakaleme odozgo HE koje proizvedu 20% ukupne struje godišnje skoro za dž, stvore bolje uslove i samim tim jeftiniju struju? Naravno posle toga neka iskopiraju i limsko-drinski sistem to je još 10% jeftine struje i eto nižih boljih cena.

Karikiranje na stranu nemoguće je porediti ostatak Evrope jer neke države Evrope jednostavno nemaju uslove za proizvodnju jeftine struje kao što je ima Srbija.

Slično bi bilo i poređenje npr cene benzina u Kuvajtu (35 din), i šta njih briga i zašto bi ih bilo briga što je u Monte Karlu 235 din lit
 
Da li je neko imao iskustva sa kupovinom apartmana na nekoj od planina/moru u novogradnji i da je morao da potpisuje ugovor o trgovinskom zastupanju? U slucaju da jeste, zanimalo bi me ako moze da podeli iskustva i na sta bi trebalo da se obrati paznja. Razmisljam da udjem u kupovinu takvog apartmana, i u obavezi sam da potpisem takav ugovor na 3 godine gde se zarada deli na 60/40 izmedju mene i operatora hotela/rizorta.
 
https://www.ft.com/content/6bf11c8e-c3f3-40cb-9489-157db427602a

"The value of loans to commercial real estate borrowers (CRE) behind on repayments climbed 612 per cent in the first quarter...that was much higher than the rise in delinquent CRE loans reported by the entire US banking industry, which were up 30 per cent over the same period to just over $12bn"
 
Poslednja izmena:
Sto ne bi na Zlatiboru? Mozes li da nam otkrijes o kojoj planini je rec? Kopaonik?
 
Vrh