Šta je novo?

Cene nekretnina

Ne verujem. To često čujem najviše od onih koji se bave izdavanjem, a u stvari unose strah kod zakupaca da "ćute jer može biti gore". Mogu stanodavci da dignu kiriju za porez naravno, samo će se zapitati da li im se isplati da im stan stoji prazan i plaćaju režije ili će da spuste cenu kada ne bude bilo ljudi da ih iznajme. Zato i imamo mnogo investitora, jedini biznis gde je "legalno" ne platiti porez.
Nemojte sumnjati spremnost države da ubire poreze i mehanizme koje su razvili da kontroliše tokove novca na svakom nivou. Bilo koji poslodavac će vam reći koliko se revnosno šalju prekršajne prijave i za najmanja kasnjenja uplate doprinosa, a i da ne govorim o famoznim elektronskim fakturama gde se jasno prate svi tokovi novca. Naravno, oporezuju se i ostali učesnici na tržištu rada- zaposleni u radnom odnosu na godišnji porez na dohodak, preduzetnici i frilenseri. Takođe, porezi na nepokretnosti koji stižu od lokalnih poreskih administracija stižu kvartalno u dan.
Dakle, država se potpuno svesno lišava poreza od izdavanja jer su određenim slojevima stanovništva stanovi pod trenutnim tržišnim uslovima postali nedostupni, što moze postati uvod u ozbiljnu krizu. Sa druge strane, većina stanodavaca nisu nikakvi tajkuni, već isto ljudi koji sklapaju kraj sa krajem i čija egzistencija zavisi od te kirije i naravno da nisu zainteresovani da smanjuju svoj prihod plaćanjem nekog dodatnog nameta, već bi bilo kakav porez kompenzovali povećanjem rente. Usled ovoga postoji prećutni status quo gde se država (za sada) ne meša u transakcije fizičkih lica i pušta da se ove odvijaju bez plaćanja poreza. Naravno, renta komercijalnih nepokretnosti pravnim licima je potpuno druga kategorija I tu se porez obračunava (PDV od 20%) i dodaje na ugovorenu cenu zakupa i ide ma teret zakupca.
 
Dakle, država se potpuno svesno lišava poreza od izdavanja jer su određenim slojevima stanovništva stanovi pod trenutnim tržišnim uslovima postali nedostupni, što moze postati uvod u ozbiljnu krizu. Sa druge strane, većina stanodavaca nisu nikakvi tajkuni, već isto ljudi koji sklapaju kraj sa krajem i čija egzistencija zavisi od te kirije i naravno da nisu zainteresovani da smanjuju svoj prihod plaćanjem nekog dodatnog nameta, već bi bilo kakav porez kompenzovali povećanjem rente. Usled ovoga postoji prećutni status quo gde se država (za sada) ne meša u transakcije fizičkih lica i pušta da se ove odvijaju bez plaćanja poreza.

Kažeš da se drzava svesno lisava poreza od izdavanja da bi pomogla stanovnistvu? Ja bih rekao da bi kupila socijalni mir. Kad je drzava radila nesto u interesu gradjana? Radi samo u svom interesu odnosno interesu elita koje je vode. Socijalni nemir = nemir elita da li ce ostati na svojoj poziciji bogacenja preko osiromasenog stanovnistva.

Kazes vecina stanodavaca sklapa kraj sa krajem i uz pomoć te rente? Mozda ako nece da rade nista u životu i zive samo od toga, tzv. "Srpski san".

Ispade da treba da smo zahvalni politickoj eliti sto nam cine uslugu neprimenjivanjem zakona i zalimo jadne vlasnike stambenog kapitala sto sastavljaju kraj sa krajem. Evo predlazem da otvorimo SMS broj da im svi zakupci pomognu da premoste do prvog.
 
Kažeš da se drzava svesno lisava poreza od izdavanja da bi pomogla stanovnistvu? Ja bih rekao da bi kupila socijalni mir. Kad je drzava radila nesto u interesu gradjana? Radi samo u svom interesu odnosno interesu elita koji je vode. Socijalni nemir = nemir elita da li ce ostati na svojoj poziciji bogacenja preko osiromasenog stanovnistva.

Kazes vecina stanodavaca sklapa kraj sa krajem i uz pomoć te rente? Mozda ako nece da rade nista u životu i zive samo od toga, tzv. "Srpski san".

Ispade da treba da smo zahvalni politickoj eliti sto nam cine uslugu neprimenjivanjem zakona i zalimo jadne vlasnike stambenog kapitala sto sastavljaju kraj sa krajem. Evo predlazem da otvorimo SMS broj da im svi zakupci pomognu da premoste do prvog.
Upravo sam to i naveo, nikome drzava ne pomaže već se svesno odriče ove vrste prihoda da bi u određenoj meri održala socijalni mir.

Drugo, što se tiče vlasnika stambenog kapitala, mislim da ne znaš o čemu govoriš. Moji roditelji, kao i većina penzionera, imaju bedne penzije i dopunjuju svoj budžet rentanjem stana (koji je nasleđen) od 70 m2 u 21. Bloku za koji dobijaju 800 eur mesečno i to im omogućava da povremeno negde otputuju, da se normalno hrane, da analize rade u privatnoj laboratoriji umesto da čekaju satima u domu zdravlja itd. Dakle, nikakav luksuzan život. Sad, postoje i penzioneri koji žive sa 15.000 dinara mesečno, ali ako si skorije bio u prodavnici ili plaćao račune, znaš da to nije zivot dostojan čoveka.

Dakle, postoji vrlo jasno strategija zašto se ne ubire ovaj porez i za sada je tako. Drzava nije motivisana interesima građana, ali isto tako nisu ludi da dolivaju ulje na vatru.
 
Ja ipam mislim da bi bilo fer da drzava naplacuje svima. Ako zele da odrze socijali mir treba onda da odrze tako sto kazu ajde 5% ali svi da placaju.
Po meni jako je bitno svi da placaju kako bi bila pravila za sve ista.
 
Какав црни социјални мир? Оваква пореска политика је најдиректнији могући подстицај социјалног раслојавања и акумулације капитала у рукама власника некретнина без икаквих позитивних ефеката на економију, какви би се десили да се ради о акумулацији услед производње и/или иновација. Оваква пореска политика нам умртвљује целокупну економију а капитал таложи махом код перача новца, такозваних инвеститора.
 
Mene zanima koja je cena kvadrata u ovim zgradama?

Terasa sa 11. sprata solitera u Bloku 30 u Novom Beogradu pala je u noći između srede i četvrtka, ali nema povređenih, javlja danas Radio-televizija Srbije.

Zgrada se nalazi u Bulevaru Mihajla Pupina 145, do same ulice, pored autobuskog stajališta.

Građani kažu da je to drugi put ove godine da je pala terasa sa te zgrade.
Izvor: https://www.danas.rs/vesti/drustvo/srusila-se-terasa-sa-11-sprata-na-novom-beogradu/
 
Evo dva primera za prosecnu porodicu Bec vs Beograd:

Bec: Median plata neto 2740€, recimo zena zaradi 50% toga jer cuva decu - 4110€ neto mesecno. Od toga 700€ ide na kiriju, ostaje 3400€ za sve ostalo. Vlasnik stana ne moze da im da otkaz narednih 5 godina zato sto neko bi platio vise. Ne moze da digne kiriju po svojoj volji, drzava odreti.
Beograd: Median plata neto 620€, zena radi full i izadu zajedno sa skoro 1000€. Kirija 600€, jedva prezive. Vlasnik moze sutra da ih izbaci iz stana ako se pojavi neki stranac ko vise placa, i to se i cesto desava. Naravno ne plaća porez. Vlasnik firme gde su zaposleni prijavio ih na minimalac, zato kad idu u penziju sigurno necu moci da prezive od toga. Vlasnik firme i stana voze najjaca kola zato sto su toliko pametni i uspesni, imaju po 8 stana u Grckoj. Zato se i vide vise luksusna automobila po Beogradu nego po Becu. Mnogo uspesnih biznismeni o

Ljudi ostavimo se više poređenja sa Bečom. Ko hoće nek ide tamo da živi i kraj.
Drugo, ti stanovi od 700e su SOCIJALNI STANOVI!! Znači nisu na slobodnom tržištu i ne može ih svako dobiti.
3.) Te stanove izdaju u 99% slučajeva velike korporacije njihove wohnun korporacije.
4.) Kirija raste u skladu sa inflacijom SVAKE godine i tako je u ugovoru. Kod nas npr. kad dogovoriš kiriju uglavnom je ista dok ne dođe neko veće pomeranje. Znači kod nas nema (ili barem ja nisam video ili čuo) da se svake godine kirija usklađuje sa inflacijom ili rastom cena na malo.
5.) Ko god od naših dođe na blue card (znači plata preko 60k bruto godišnje) u te stanove od 700 NE MOŽE da uđe!
6.) Postoje liste čekanja!! Za Austriju tj Beč ne znam koliko su dugačke ali znam za Holandiju ( u proseku preko 10 godina moraš da čekaš na socijalni stan)!!! Znači pre ćeš umreti nego ga dobiti i to samo ako imaš max prosečna primanja. Ako ti pređe prosek primanja onda si automatski diskvalifikovan za te stanove!! Plus ih dobiješ nenameštene tj i BEZ poda, gole zidove ili u prevodu "siva gradnja". Moraš i laminat sam stavljati a kad izlaziš moraš da ga vadiš!!!
U Danskoj isto - liste ČEKANJA za te stanove.
7.) Studentske sobe su u većini Zapadnih država od 600-800e mesec. SOBA studentska. Tako da ne zavaravajte se ljudi. Ispod 1000 eura za dvosobni stan od 60 kvm ŠANSE nema da ga nađete bilo gde a da imate primanja iznad proseka tj iznad medijalnih primanja. I to pazite računaju se porodična a primanja!! A ne partnera koji manje zarađuje. Pa ako sam ja CEO, a žena kući nezaposlena to ne znači da mi primamo socijalnu pomoć:)
Ukratko jeftinog života NEMA ni kod nas ni na Zapadu. Stanovi su skupi i rent je skup.
 
Ljudi ostavimo se više poređenja sa Bečom. Ko hoće nek ide tamo da živi i kraj.
Drugo, ti stanovi od 700e su SOCIJALNI STANOVI!! Znači nisu na slobodnom tržištu i ne može ih svako dobiti.
3.) Te stanove izdaju u 99% slučajeva velike korporacije njihove wohnun korporacije.
4.) Kirija raste u skladu sa inflacijom SVAKE godine i tako je u ugovoru. Kod nas npr. kad dogovoriš kiriju uglavnom je ista dok ne dođe neko veće pomeranje. Znači kod nas nema (ili barem ja nisam video ili čuo) da se svake godine kirija usklađuje sa inflacijom ili rastom cena na malo.
5.) Ko god od naših dođe na blue card (znači plata preko 60k bruto godišnje) u te stanove od 700 NE MOŽE da uđe!
6.) Postoje liste čekanja!! Za Austriju tj Beč ne znam koliko su dugačke ali znam za Holandiju ( u proseku preko 10 godina moraš da čekaš na socijalni stan)!!! Znači pre ćeš umreti nego ga dobiti i to samo ako imaš max prosečna primanja. Ako ti pređe prosek primanja onda si automatski diskvalifikovan za te stanove!! Plus ih dobiješ nenameštene tj i BEZ poda, gole zidove ili u prevodu "siva gradnja". Moraš i laminat sam stavljati a kad izlaziš moraš da ga vadiš!!!
U Danskoj isto - liste ČEKANJA za te stanove.
7.) Studentske sobe su u većini Zapadnih država od 600-800e mesec. SOBA studentska. Tako da ne zavaravajte se ljudi. Ispod 1000 eura za dvosobni stan od 60 kvm ŠANSE nema da ga nađete bilo gde a da imate primanja iznad proseka tj iznad medijalnih primanja. I to pazite računaju se porodična a primanja!! A ne partnera koji manje zarađuje. Pa ako sam ja CEO, a žena kući nezaposlena to ne znači da mi primamo socijalnu pomoć:)
Ukratko jeftinog života NEMA ni kod nas ni na Zapadu. Stanovi su skupi i rent je skup.
Tako je i u Kaliforniji. Imaju ti neki stanovi i svi misle da mogu to da rentiraju a uslova milion + lutrija.

Fora je tamo gde nemas stan ce ti biti gore nego ako je prihod manji a imas nekretninu. Plus da ne pominjemo seljakanja i troskove oko toga + stres ako nece da ti izdaju vise ili dizu cenu i slicno. Nekretnina danas bas preterano mnogo utice na zivot coveka ili porodice.
 
Ljudi ostavimo se više poređenja sa Bečom. Ko hoće nek ide tamo da živi i kraj.
Drugo, ti stanovi od 700e su SOCIJALNI STANOVI!! Znači nisu na slobodnom tržištu i ne može ih svako dobiti.
3.) Te stanove izdaju u 99% slučajeva velike korporacije njihove wohnun korporacije.
4.) Kirija raste u skladu sa inflacijom SVAKE godine i tako je u ugovoru. Kod nas npr. kad dogovoriš kiriju uglavnom je ista dok ne dođe neko veće pomeranje. Znači kod nas nema (ili barem ja nisam video ili čuo) da se svake godine kirija usklađuje sa inflacijom ili rastom cena na malo.
Raste i plata sa inflacijom SVAKE godine, i tako je po zakonu u Austriji, a i dobija se 14 plata, isto po zakonu. Za 700 evra možeš da iznajmiš i stan na slobodnom tržištu, možeš i za manje, zavisi od veličine, lokacije itd, i stan uglavnom dolazi sa kuhinjom.

Jeftine, a očuvane, pa čak i nekorišćene polovne stvari mogu jako jeftino da se kupe, jer su propisi za odlaganje/bacanje strogi i ljude mrzi da se sa tim smaraju, plus mora da se dodatno plati.

Tako da uopšte nije loše da se tu i tamo malo ljudi nauče kako je u Beču, koji je na 20 minuta leta od Bga, i izvodio je državnu upravu na delu naše zemlje do nedavno. Treba podići očekivanja od ovih bednih političara. Neka naprave Beč kod kuće.
 
Nisam siguran da je to ne znam koliki udar na domacinstva. Pre ce biti da ce biti ozbiljniji udar na industriju. Jer mnogi idu u drzave koje imaju povoljnu cenu struje posto od toga zavisi proizvodnja u velikoj meri. Na sve to treba uzeti u obzir i da je Srbija hydro power drzava i da mi dosta i proizvodimo.
Ako se nesto bude privatizovalo to ce najverovatnije biti samo 1/3 dela tj "distribucija". Ti i danas imas ponudjace struje koji su sa cenom slicni EPS-u i nista ne fali.
Cena svakako mora da bude visa od ove cene koja je prakticno dumping cena ali nisam siguran da ce to da bude toliko neodrzivo ako sa 0.08 dignes na 0.010 (koliko je u Bugarskoj npr ili recimo 0.098 koliko je u Madjarskoj) jer niko struju ne trosi u kuci u tolikoj meri (osim ako se ne greju na struju).

Na sve to cena po kwh ide na dole. To su bili inicijalni sokovi zbog prirodnog gasa. Sada na scenu stupa solar u narednim godinama i cena ce biti sve niza i niza.
Bukvalno ne postoji NIJEDNO merno mesto na teritoriji Beograda kome je snabdevač neko drugi do EPS Snabdevanja, bilo garantovanog bilo komercijalno/rezervnog snabdevanja.
 
  • Sviđa mi se
Reagovanja: Ar4
To je laž da se kupuje socijalni mir na taj način. Naveo sam kako se u Austriji plaća 50% porez, cena kvadrata za iznajmljivanje je manji a zgrade su u daleko boljem stanju i održavani.
Država odredi pravila, ako ne postoje ili ne sprovede onda se pojave ljudi koji se ponašaju kao paraziti.
Ovi ljudi koji ne plaćaju porez i koji prijave svoji radnici na minimalac su razlog za bedu u ovoj zemlji.
 
Nekretnine su oblast u kojoj ubedljivo najviše ima promocija maskiranih u sadržaj, a i ne trude se previše to da sakriju...analize sve pokazuju da je u Srbiji investiranje u nekretnine loša investicija sa malim prinosom...kod nas to rade dve grupe ljudi, ili nepismeni koji za drugo ne znaju, ili kriminalci da operu pare...
 
Raste i plata sa inflacijom SVAKE godine, i tako je po zakonu u Austriji, a i dobija se 14 plata, isto po zakonu. Za 700 evra možeš da iznajmiš i stan na slobodnom tržištu, možeš i za manje, zavisi od veličine, lokacije itd, i stan uglavnom dolazi sa kuhinjom.

Jeftine, a očuvane, pa čak i nekorišćene polovne stvari mogu jako jeftino da se kupe, jer su propisi za odlaganje/bacanje strogi i ljude mrzi da se sa tim smaraju, plus mora da se dodatno plati.

Tako da uopšte nije loše da se tu i tamo malo ljudi nauče kako je u Beču, koji je na 20 minuta leta od Bga, i izvodio je državnu upravu na delu naše zemlje do nedavno. Treba podići očekivanja od ovih bednih političara. Neka naprave Beč kod kuće.
O čemu mi ovde pričamo, ALO BRE! O polovnim korišćenim stvari. Pa second hand roba i second hand tržište imaš svuda... Ako tako želiš da nameštaš SVOJ stan a ne stan za rentiranje, onda svaka čast! Zašto, ali zašto ići na Zapad da bi uzimao polovne stvari? Ako ideš na Zapad ideš na veću platu, bolje uslove, više para, sve veće a ne sve MANJE. Pa to možeš i ovde isto!?
No tema je cena nekretnina u Beogradu, ne Beču. Već sam rekao, kome je Beč bolji, nek ide tamo i nek se zaposli. Blue card plata 60k i vozi Miško. Široka ti EU za zapošljavanje.
 
Nemojte sumnjati spremnost države da ubire poreze i mehanizme koje su razvili da kontroliše tokove novca na svakom nivou. Bilo koji poslodavac će vam reći koliko se revnosno šalju prekršajne prijave i za najmanja kasnjenja uplate doprinosa, a i da ne govorim o famoznim elektronskim fakturama gde se jasno prate svi tokovi novca. Naravno, oporezuju se i ostali učesnici na tržištu rada- zaposleni u radnom odnosu na godišnji porez na dohodak, preduzetnici i frilenseri. Takođe, porezi na nepokretnosti koji stižu od lokalnih poreskih administracija stižu kvartalno u dan.
Nemoj ni ti da sumnjaš da Ja ne znam šta država ubire, i sam sam poslodavac. Ubire poreze od malih, ako kasniš par dana preti ti blokada, inspekcije... Ako si kum, brat, drug član... možeš da kasniš i po nekoliko godina. Evo meni roba na carini dva meseca, drugovima članovima prodje za pola sata. Prekršajne prijave idu većinom malim poslodavcima da bi otvorili put za velike i njihove. Izmedju ostalog i razlog zašto je najbolje ulagati u nekretnine nego u posao. Da li si ti poslodavac pa si upućen u sve čari našeg poslovnog sistema?

Dakle, država se potpuno svesno lišava poreza od izdavanja jer su određenim slojevima stanovništva stanovi pod trenutnim tržišnim uslovima postali nedostupni, što moze postati uvod u ozbiljnu krizu. Sa druge strane, većina stanodavaca nisu nikakvi tajkuni, već isto ljudi koji sklapaju kraj sa krajem i čija egzistencija zavisi od te kirije i naravno da nisu zainteresovani da smanjuju svoj prihod plaćanjem nekog dodatnog nameta, već bi bilo kakav porez kompenzovali povećanjem rente.
Ma nemoj. Kada je to država brinula za svoje gradjane? Ne mešaju se jer je mnogo više njihovih nego tih "jadnih koji sklapaju kraj sa krajem". Neka se zaposle. ili u slučaju tvojih roditelja, pogotovo ako su penzioneri, ako ne mogu da plaćaju porez ili troškove neka prodaju stan, ionako im je višak i nek uživaju u ostatku penzije. A ne da imaju penziju + 800e (pare za koje jure frilencere koji rade za razliku od njih). Kada bi se uveli porezi srozale bi se i cene nekretnina pa bi više ljudi moglo da kupi stan.

Dakle, sve su to izgovori stanodavaca "kako se država brine za gradjane", a u stvari teše sebe i mole se da država ne počne naplaćivati porez. Da država stvarno brone o gradjanima uvela bi poreze odavno, em bi se pare slivale u državnu kasu em bi cene nekretnina bile jeftinije. Ja kad sam pričao da treba ograničiti cene parking mesta u zavisnosti od lokacije kako parking mesto ne bi koštralo ko trećina stana i kako bi više ljudi kupovalo parking mesta u zgradi, a ne parkiralo na ulicama rekli su mi da to tako ne sme i ne može. A vidimo da Beč ograničava sve što se ograničiti može. Verovatno im zato toliko loše ide.

@G.I.Joe
Fino si preskočio deo o 13toj i 14toj plati kao i povećanju plate i uskladjivanju sa inflacijom, ali si brže bolje napisao kako kirije skaču sa inflacijom. Znamo mi da je Srbija mnogo bolja zemlja od Austrije, Beograd mnogo bolji od Beča, ali ne moramo to trljati ljudima na nos. Neka ih bude sramota koliko je nama dobro.
 
Ljudi ostavimo se više poređenja sa Bečom. Ko hoće nek ide tamo da živi i kraj.
Drugo, ti stanovi od 700e su SOCIJALNI STANOVI!! Znači nisu na slobodnom tržištu i ne može ih svako dobiti.
3.) Te stanove izdaju u 99% slučajeva velike korporacije njihove wohnun korporacije.
4.) Kirija raste u skladu sa inflacijom SVAKE godine i tako je u ugovoru. Kod nas npr. kad dogovoriš kiriju uglavnom je ista dok ne dođe neko veće pomeranje. Znači kod nas nema (ili barem ja nisam video ili čuo) da se svake godine kirija usklađuje sa inflacijom ili rastom cena na malo.
5.) Ko god od naših dođe na blue card (znači plata preko 60k bruto godišnje) u te stanove od 700 NE MOŽE da uđe!
6.) Postoje liste čekanja!! Za Austriju tj Beč ne znam koliko su dugačke ali znam za Holandiju ( u proseku preko 10 godina moraš da čekaš na socijalni stan)!!! Znači pre ćeš umreti nego ga dobiti i to samo ako imaš max prosečna primanja. Ako ti pređe prosek primanja onda si automatski diskvalifikovan za te stanove!! Plus ih dobiješ nenameštene tj i BEZ poda, gole zidove ili u prevodu "siva gradnja". Moraš i laminat sam stavljati a kad izlaziš moraš da ga vadiš!!!
U Danskoj isto - liste ČEKANJA za te stanove.
7.) Studentske sobe su u većini Zapadnih država od 600-800e mesec. SOBA studentska. Tako da ne zavaravajte se ljudi. Ispod 1000 eura za dvosobni stan od 60 kvm ŠANSE nema da ga nađete bilo gde a da imate primanja iznad proseka tj iznad medijalnih primanja. I to pazite računaju se porodična a primanja!! A ne partnera koji manje zarađuje. Pa ako sam ja CEO, a žena kući nezaposlena to ne znači da mi primamo socijalnu pomoć:)
Ukratko jeftinog života NEMA ni kod nas ni na Zapadu. Stanovi su skupi i rent je skup.
Socialni stanovi u Becu su 200e do maksimalno 500e, statistika koju sam kacio ovde je prosek za ceo Bec, ukljucujuci luksusne nekretne.
U Austriji je kirija za privatne stanove ogranicena, trenuto je 5,81€/m2 za Bec. Postoje dodatke koji moze vlasnik stana da trazi za izuzetnu lokaciju ili opremu ali i to je strogo regulisano.
Izuzetak toga su samo nekretnine za firme i zgrade koji su maksimalno 20 godine stare i nisu bili finansirani ili primili bilo koji pomoc od drzave. (to je mali broj i posle 20 godine i kod njih je kirija opet limitirana)
Sta se tice socialne stanove u Becu: Oni su mnogo bolje odrzavane i imaju u svakom smislu bolju infrastrukturu nego zgrade koje vidis po Beogradu.
Evo, to mozemo i mi da imamo u Beogradu, treba samo drzava da uvede red. Nema napredak ekonomije od ljiudi koji zive od kirije, napredak ima samo od rada.
 
Nemoj ni ti da sumnjaš da Ja ne znam šta država ubire, i sam sam poslodavac. Ubire poreze od malih, ako kasniš par dana preti ti blokada, inspekcije... Ako si kum, brat, drug član... možeš da kasniš i po nekoliko godina. Evo meni roba na carini dva meseca, drugovima članovima prodje za pola sata. Prekršajne prijave idu većinom malim poslodavcima da bi otvorili put za velike i njihove. Izmedju ostalog i razlog zašto je najbolje ulagati u nekretnine nego u posao. Da li si ti poslodavac pa si upućen u sve čari našeg poslovnog sistema?


Ma nemoj. Kada je to država brinula za svoje gradjane? Ne mešaju se jer je mnogo više njihovih nego tih "jadnih koji sklapaju kraj sa krajem". Neka se zaposle. ili u slučaju tvojih roditelja, pogotovo ako su penzioneri, ako ne mogu da plaćaju porez ili troškove neka prodaju stan, ionako im je višak i nek uživaju u ostatku penzije. A ne da imaju penziju + 800e (pare za koje jure frilencere koji rade za razliku od njih). Kada bi se uveli porezi srozale bi se i cene nekretnina pa bi više ljudi moglo da kupi stan.

Dakle, sve su to izgovori stanodavaca "kako se država brine za gradjane", a u stvari teše sebe i mole se da država ne počne naplaćivati porez. Da država stvarno brone o gradjanima uvela bi poreze odavno, em bi se pare slivale u državnu kasu em bi cene nekretnina bile jeftinije. Ja kad sam pričao da treba ograničiti cene parking mesta u zavisnosti od lokacije kako parking mesto ne bi koštralo ko trećina stana i kako bi više ljudi kupovalo parking mesta u zgradi, a ne parkiralo na ulicama rekli su mi da to tako ne sme i ne može. A vidimo da Beč ograničava sve što se ograničiti može. Verovatno im zato toliko loše ide.

@G.I.Joe
Fino si preskočio deo o 13toj i 14toj plati kao i povećanju plate i uskladjivanju sa inflacijom, ali si brže bolje napisao kako kirije skaču sa inflacijom. Znamo mi da je Srbija mnogo bolja zemlja od Austrije, Beograd mnogo bolji od Beča, ali ne moramo to trljati ljudima na nos. Neka ih bude sramota koliko je nama dobro.
@Marinks - Nisam preskočio već mislim da ljudi moraju da prestanu da mešaju babe i žabe.
Ali ajde redom. Što se tiče prvo rečenog AUTOMATSKOG dizanja plate za inflaciju. To do 1.1.2023 nije bilo već se kao i kod nas usklađivalo kako bude... Obično jeste bilo slično inflaciji jer je inflacija bila +-2% pa i povećanje plate bilo toliko pa su ljudi MISLILI da je to automatski. Dešava se to i u Austriji i svim zemljama da plata raste SVAKE godine ali nije automatski i nije identično inflaciji. JEDINA zemlja koja ima automatsko dizanje plate za inflaciju (znači ono što objavi zavod za statistiku) je Belgija.
Ali o Austriji - Evo vam Zvaničan sajt pa pročitajte. Do 1.1. nije bilo automatskog, a i sada kad ima kao "automatsko" i onda nije za celu stopu inflacije već 2/3 inflacije i to za najugroženije.
"Therefore, from 1 January 2023 single-earner, single-parent and maintenance tax credits, pensioner tax credits and traffic tax credits will automatically be adjusted to inflation (by two-thirds)."

Oko famoznih 14 plata - to našima izgleda kao 14 plata ali u stvarnosti nek čitaju ugovor. Dobijaju radnici 12 PLATA + 1 plata je regres (ali to je regres za godišnji i koji iznosi 1 platu - što je isto do nedavno bilo i kod nas samo sada kod nas posloavac može da isplati regres od 100din) + 1 plata je bonus (za državni sektor je to garantovan i iznosi 8,3% godišnje bruto plate). U privatnom sektoru nemaš garantovan bonus već imaš veći % ali isto koliko će ti od tog isplatiti zavisi od volje gazde ili vlasnika ili odbora.

Ukratko ljudi, Zapad samo malo bolje to sve lepo upakuje i ne ložite se na priče. Vi u Austriji dogovarate BRUTO Godišnju platu!! To je ono što je važno, a da li ću vam ja to isplatiti na 12, 14 ili 52 dela (kao u Australiji svake nedelje) to je skroz nebitno. Godišnja BRUTO plata je merodavna! Onda do nedavno i penzioneri u Srbiji su dobijali čak 24 PENZIJE (svakih pola meseca po polovina :)) To su gluposti. To su trikovi koji njih ne koštaju ništa a naš polupismen misli ali su darežljivi. Pitajte vi ljude kolika je tvoja GODIŠNJA Bruto plata pa onda možeš da vidiš a ne da li isplaćuje taj iznos na 12, 15 ili 20 rata... Svaka godišnja plata bruto ispod 60k sada je za puko preživljavanje i kosti od Matijevića svake nedelje jednom. Nažalost
 
Pa kad se zli zapad sluzi tim trikovima i kad je puko prezivljavanje sta jos uvek radis na istom?
 
Pa kad se zli zapad sluzi tim trikovima i kad je puko prezivljavanje sta jos uvek radis na istom?
A trikove vrlo dobro znam i zato i govorim kako da se pregovara! Oko godišnje bruto plate! To je ono što dobiješ na račun! Nebitno na koliko rata.
Ukratko na Zapadu, a sada i kod nas, MORAŠ prvo čitati sitna slova a tek onda ono što je BOLDIRANO i velikim slovima. Kao što si video iz gore primera, ide automatsko za inflaciju a u zagradi za 2/3. A ustvari ta zagrada je NAJvažnija!
 
Vrh