Šta je novo?

Cene nekretnina

Vi Krajišnici se baš u sve razumete :)
Što ne ulažete na prostoru bivše RSK, umesto u Beograd?
Siguran sam da se može napraviti neka lepa priča blizu Dalmacije, jedno 20-30 km od obale, etno sela u kojima struji morski vazduh, koja se mešaju s planinskim vazduhom s Dinare?
A i to je bolje nego Ukrajina
 
Vi Krajišnici se baš u sve razumete :)
Što ne ulažete na prostoru bivše RSK, umesto u Beograd?
Siguran sam da se može napraviti neka lepa priča blizu Dalmacije, jedno 20-30 km od obale, etno sela u kojima struji morski vazduh, koja se mešaju s planinskim vazduhom s Dinare?
A i to je bolje nego Ukrajina
Ni u ludilu u Hrvatsku ulagati. Bolje te pare baciti ili spaliti. Jer svejedno ce vam ili oduzeti imovinu ili spaliti u nekom sledecem ratu koji ce biti za 20+ godina...
 
Vi Krajišnici se baš u sve razumete :)
Što ne ulažete na prostoru bivše RSK, umesto u Beograd?
Siguran sam da se može napraviti neka lepa priča blizu Dalmacije, jedno 20-30 km od obale, etno sela u kojima struji morski vazduh, koja se mešaju s planinskim vazduhom s Dinare?
A i to je bolje nego Ukrajina
Beograd je Beograd bio i ostao! I uvek ce biti. Bice i nizih i visih cena ali je BG i medju svojim si narodom.
 
Ljudi cilj pranja para je da se keš ubaci u legalne tokove na račun!! A ne da keš zarobiš u zidove u mrtav kapital?!
Znači njemu treba neka šema da legalizuje keš a ne da ga zarobi. Jer da li imao keš pa ne može da ga koristi ili ima zidove koje prvo mora da proda opet ne može da koristi...
Cilj je da se vrti lova a ne da je "parkiraš".
To su dva pojma "parkiranje para" i "pranje para".
Za parkiranje para Ukrajina sigurno nije dobra:)

Pa ne zarobe oni to u zidove, već prodaju kasnije opet, međutim ova pojava utiče na tražnju, jer je veštački povećava, pa samim tim i cenu.

Mislim da pranje para ipak nije dominantno problem u BG, već kartelizacija tržišta u dogovoru sa strankom i njenim građevinskim tajkunima. Cene se sigurno pumpaju na poželjnim lokacijama.
 
Pa ne zarobe oni to u zidove, već prodaju kasnije opet, međutim ova pojava utiče na tražnju, jer je veštački povećava, pa samim tim i cenu.

Mislim da pranje para ipak nije dominantno problem u BG, već kartelizacija tržišta u dogovoru sa strankom i njenim građevinskim tajkunima. Cene se sigurno pumpaju na poželjnim lokacijama.
E ovo je skroz tačno! I cene diktira Beograd na Vodi. Kad su oni počeli prodavati za 5-6k kvm počeli su svi! Da oni spuste sve stanove na 3k kvm spustili bi svi. Jer oni grade najveći deo stanova i samim tim diktiraju cenu!
 
Ali bolje je kada su cene visoke, npr za 6k perac novca moze da uzme jedan stan, ali da je 3k onda bi uzeo 2 stana i opet ne bi bilo za vas, tj bilo bi jos manje stanova za prodaju.
 
Stvorili ste prostor za diskusiju tamo gde ga nema puno.
Mašite poentu i ne vidim da je iko od Vas uradio dekonstrukciju ukupnog skoka cena.
Sve ’’ekonomisti’’ ’’analitičari’’ eksperti a niko da pomene suštinu.
Ništa novo se ne dešava, nikakva konspiratorna pozadina itd nije u pitanju.

Centralni pojam cele situacije je nešto što se zove ’’Irrational exuberance’’ u grubom prevodu na srpski to bi značilo iracionalni euforični rast .
Koga zanima o tome može sve naći na netu a ima i knjiga na Kupndu:https://www.kupindo.com/Biznis-i-or...-exuberance-Robert-Shiller-currency-doubleday

Tako da vam skratim muku:Ako je ukupan raste cena nekretnina u zadnje dve godine oko 70% to možemo razbiti na više komponenti.
30-35 % je prost inflatorni rast koji od jogurta, automobila i nekretnina prosto mora da bude nametnut.
Ostalih 30-40% je jedna salata od ’’povećane popularnosti lokacije’’, ’’manjka investicionih opcija’’ ’’povećane potrebe’’ ali pre svega dela koji se odnosi na tržišnu maniju ili tržišnu euforiju.

Irrational exuberance je u potpunosti psihološka komponenta čije je gorivo FOMO strah, indukovani optimizam (beli papagaj), histerija itd i može biti i odličan špekulatorni alat.Goriva nestaje.
Prema nekoj analizi ljudi koje ja slušam oko 15 % do maksimalno 20% se trenutno može pripisati ovoj tržišnoj anomaliji koja se jbg desila.
Maksimum pada koji se trenutno može desiti je 20%
To se upravo i dešava jer euforija ima strme putanje.Promet stao, ljudi mi kažu neće da grade pre 2025, niko neće da kupuje.Efurija staje.
A da bi palo više od 20% moralo bi nešto baš gadno da se desi pa da nekretnine kod nas skroz postanu nepopularne.Da ne pominjem koliko je loše uticalo pominjanje srbije po CNN u zadnjih mesec dana kad se desilo po BGu i po Kosovu sve ono.
Ne daj bože da se desi nešto dramatičnije za 7dana bi Beograd postao popuplaran kao Pjongjang.
Neko je pomenuo kako investcije u Srbiju nisu stale.Pošto mi je to deo posla znam šta se dešava i da ne mračim al kad bi ste znali šta se dešava zvali bi ste mamu i tatu i plakali.

Nego uvukao se medju narod i taj kripto bullshit pa isključuju racio.
Misle da nešto može da skoči x2 x5 x10 pa da to tako ide, oni da ućare a drugi da nazebu.Kripto trgovina nije isto što i ekonomija.
Osluškujte malo bolje javnost, pratite, budite strpljivi, nemojte biti povodljivi.
Priču o matorom Kenediju i čistaču cipela znaju svi.

Ovaj period će u udzbenicima ekonomije sigurno imati poseban nazivi a možda poglavlje.

Možete nastaviti da vodite one vaše ad hominem raspravičice izvinite što sam Vas prekinuo.
 
E ovo je skroz tačno! I cene diktira Beograd na Vodi. Kad su oni počeli prodavati za 5-6k kvm počeli su svi! Da oni spuste sve stanove na 3k kvm spustili bi svi. Jer oni grade najveći deo stanova i samim tim diktiraju cenu!
Ne znam da li znas, ali u BnV lagano mozes da kupis stan za malo vise od 3k eur.
 
Ne znam da li znas, ali u BnV lagano mozes da kupis stan za malo vise od 3k eur.
Može, može ali stančugu od 150+kvm. Nađi mi u BW stan do 40-45kvm maksimalno za ispod 5k? Čak i njihove specijalne dnevne ponude su 5k!! A HaloOglasi su 5k, 6k, čak i 7k sam video.
Tako da ako znaš nekog ko prodaje mali stan u BW za 3000 ili 3500 javi odmah!
 
Obrati se stručnjacima sa foruma,da ne kažem "padavičarima",jer su kod njih toliko pale cene,da će ti bez problema naći neku padnutu cenu:ROFLMAO:
 
Poslednja izmena:
Može, može ali stančugu od 150+kvm. Nađi mi u BW stan do 40-45kvm maksimalno za ispod 5k? Čak i njihove specijalne dnevne ponude su 5k!! A HaloOglasi su 5k, 6k, čak i 7k sam video.
Tako da ako znaš nekog ko prodaje mali stan u BW za 3000 ili 3500 javi odmah!
U buducim projektima imas lagano. Ja sam bio prosle godine u oktobru da se raspitam za trosobne i dvosobne stanove. Nudili su mi od ~3300-3400 pa na gore. Naravno da niko nece da proda odmah useljiv stan za te pare. Pricam generalno o projektima koji pocinju da se grade ili tek treba da se izgrade.
 
U buducim projektima imas lagano. Ja sam bio prosle godine u oktobru da se raspitam za trosobne i dvosobne stanove. Nudili su mi od ~3300-3400 pa na gore. Naravno da niko nece da proda odmah useljiv stan za te pare. Pricam generalno o projektima koji pocinju da se grade ili tek treba da se izgrade.
Ni u izgradnji nemaš za 3300 ili 3400 stan do 40kvm. Možda trosobni ali to je 70-80kvm. To je već previše. I prošli oktobar i danas cene su dve različite priče!
 
Mislim,da se ovde u zabludu dovode oni, koji na svaki post o padu promenta,očekuju pad cena,a pada cena novogradnje jednostavno nema.
Onako kako se do sada zidalo,više neće biti tako.Ova kriza pada prometa,izazvanog na ovaj ili onaj način,dovešče do promena u strukturi gradnje.

Kaze @vladanet da ce pad prometa dovesti do promena u strukturi gradnje a da pada cena jednostavno nema 🤣 Ja mislim da ce pad prometa pre svega dovesti do promena u strukturi mozga ovdasnjih prodavaca...
IMG_20230605_151014.jpgIMG_20230605_151055.jpg
 
Kaze @vladanet da ce pad prometa dovesti do promena u strukturi gradnje a da pada cena jednostavno nema 🤣 Ja mislim da ce pad prometa pre svega dovesti do promena u strukturi mozga ovdasnjih prodavaca...
Ljudi Novi Sad je Novi Sad. Tamo brze padaju jer je lokalno trziste. BG je medjunarodno i svi teze da zive u BGu. Kad vidim takve screenshotove za BG onda da poverujem. Za sad nista.
 
Milion puta do sada smo napisali,da je u Novom Sadu,bilo najveće ludilo sa cenama,pa je red da se vrate ovozemaljskom životu.
Elem,dao sam par fake oglasa(realne nekretnine,čiji vlasnici ne žele da prodaju stan, stavili smo cene, da vidimo šta se dešava),odnosno pravo stanje na tržištu,i bili smo šokirani koliko zapravo nema govora o padu cena kod novogradnje.
Sve do jednog su bili keš kupci,bukvalno su nas preklinjali da prodamo .Useljiv,dobra lokacija,spratnost,cena nije bitna,samo da se ode što pre kod notara.
Čitajući forum,počeo sam da se preispitujem,ali sam se vrlo brzo otreznio:ROFLMAO:
 
Poslednja izmena:
Ljudi Novi Sad je Novi Sad. Tamo brze padaju jer je lokalno trziste. BG je medjunarodno i svi teze da zive u BGu. Kad vidim takve screenshotove za BG onda da poverujem. Za sad nista.

Sto se tice tvoje tvrdnje da je Novi Sad lokalno trziste, preporucujem ti da procitas objavu od mog sugradjanina @vladulns 🤣. A sto se tice @vladanet , treznjenje je zaje****-IMG_20230605_153813.jpgstvar
 
Poslednja izmena:
Sto se tice tvoje tvrdnje da je Novi Sad lokalno trziste, preporucujem ti da procitas objavu od mog sugradjanina @vladulns 🤣. A sto se tice @vladanet , treznjenje je zaje*******ana stvar 🤣
Moze biti 100x vise i Rusa i svih drugih. NS je NS, manji je i kraj. BG je BG, bio, ostao i bice. Cene u NSu ili Nisu ili drugim delovima mislim da ne bi trebale bit predmet rasprave na Forumu koji se zove BeoBuild (znaci vezano za Beograd).
Trebamo se drzati teme a tema je cena nekretnina prvenstveno vezana za Beograd.
 
Ni u izgradnji nemaš za 3300 ili 3400 stan do 40kvm. Možda trosobni ali to je 70-80kvm. To je već previše. I prošli oktobar i danas cene su dve različite priče!
Pa nisu razlicite, meni deluje da su iste ako ne i manje cene s obzirom na marketing strategiju koju sada vode.
Inace ne znam da li znas ali tvoj nacin pisanja bez greske podseca na vradovica?
 
Moze biti 100x vise i Rusa i svih drugih. NS je NS, manji je i kraj. BG je BG, bio, ostao i bice. Cene u NSu ili Nisu ili drugim delovima mislim da ne bi trebale bit predmet rasprave na Forumu koji se zove BeoBuild (znaci vezano za Beograd).
Trebamo se drzati teme a tema je cena nekretnina prvenstveno vezana za Beograd.

Naziv foruma jeste Beobuild koji samim imenom asocira na Beograd, ali je naziv teme u kojoj svi ucestvujemo "cena nekretnina". Dok se sam naziv teme ne promeni u npr "beogradske cene nekretnina" ja cu i i dalje prisati objave vezane za cene nekretnine pa u skladu sa tim evo i jos jedna objava povodom moje tvrdnje da pad prometa dovodi do promene u strukturi mozga ovdasnjih prodavaca. Topli pozdravi iz Novog Sada
IMG_20230605_160703.jpgIMG_20230605_160728.jpgIMG_20230605_160753.jpg
 
Ti fejsbuk oglašivači nisu merodavni tj merodavni su isto koliko i vradovic piše da će biti 5k u Mirijevu. Lupe cenu pa spuštaju ili sam Ja nešto propustio da Detelinara vredi skoro 3k. Inače, još jedna drugarica mi je ostala bez stana, i to u Borči. Nazvao je stanodavac da joj kaže da će neko doći da pogleda stan, ona ga je pitala da li prodaje da bi znala da se baci u potragu za novim stanom. Rekao joj je "ma odvaliću cenu, pa ako prodje prodje, nije mi hitno da prodam". Sutradan je nazvao da joj kaže da će ipak morati da napusti stan. Verovatno cena nije bila neka mnogo jaka čim je otišao tako brzo ali je verovatno on mnogo manje platio taj stan. Tako da, potražnje još uvek ima.
 
Ti fejsbuk oglašivači nisu merodavni tj merodavni su isto koliko i vradovic piše da će biti 5k u Mirijevu. Lupe cenu pa spuštaju ili sam Ja nešto propustio da Detelinara vredi skoro 3k. Inače, još jedna drugarica mi je ostala bez stana, i to u Borči. Nazvao je stanodavac da joj kaže da će neko doći da pogleda stan, ona ga je pitala da li prodaje da bi znala da se baci u potragu za novim stanom. Rekao joj je "ma odvaliću cenu, pa ako prodje prodje, nije mi hitno da prodam". Sutradan je nazvao da joj kaže da će ipak morati da napusti stan. Verovatno cena nije bila neka mnogo jaka čim je otišao tako brzo ali je verovatno on mnogo manje platio taj stan. Tako da, potražnje još uvek ima.

Evo ti isti stan na 4zida.com koji je postavila agencija trazeci 3k po kvadratu. Sta mislis da li je vlasnik sam formirao prvobitnu cenu ili su mu agencije suflirale. Sto bi rekao @vladanet , vlasnik se otreznio a tek ce mamurluk da ga lupa po glavi a i mnoge druge prodavce koji su "cirkali" sa agencijama kad su pravili cene za oglase. Zanimljivost: ovaj oglas je postavila agencija koja se reklamira na Wolfom sajtu 🤣
IMG_20230605_163351.jpg
 
Vrh