Šta je novo?

Cene nekretnina

Logicno, mnogo se gradi, i ima mnogo onih koji na svakih 10 godina kupe po 3 stana, a skoro svi ti investicioni stanovi posle zavrse u oglasima za prodavanje/izdavanje.
 
Recimo da je cifra 200k. Raspodelis u 4 banke i to je to. Depoziti su osigurani do 50k po banci po JMBG. Dakle i pola miliona mozes da rasporedis u 10 banaka i sve ti je osigurano. Problem je sto dobre kamate daju 4 banke, tako da realno 6% moze do 200k.

Tih 7% u 3banci je bila promo akcija za stednju u dinarima koje sada nema, i vazila je za orocenja na 9 meseci.
 
Jel ima neki sajt/agregator koji prikazuje kamate na stednju a da se osvezava? Znam za kamatica.com...
 
Poslednja izmena:
Recimo da je cifra 200k. Raspodelis u 4 banke i to je to. Depoziti su osigurani do 50k po banci po JMBG. Dakle i pola miliona mozes da rasporedis u 10 banaka i sve ti je osigurano. Problem je sto dobre kamate daju 4 banke, tako da realno 6% moze do 200k.
Obzirom da drzavljani SRB ne mogu da kupuju nekretnine gde zivim (AZE), evo gledam Gruziju i cini se daleko bolje od BG kao investiciona kupovina. Mali stanovi u hotelima 4 zvezdice npr u Batumiju od 60k USD, tvrde da je ROI minimum 12%.
Jedina "opasnost" kod Gruzije je što je u potencijalno ratnoj zoni. Jer je u ruskoj sferi uticaja, a trenutno ih Zapad drži, znači nešto kao Ukrajina do pre početka rata...
 
Recimo da je cifra 200k. Raspodelis u 4 banke i to je to. Depoziti su osigurani do 50k po banci po JMBG. Dakle i pola miliona mozes da rasporedis u 10 banaka i sve ti je osigurano. Problem je sto dobre kamate daju 4 banke, tako da realno 6% moze do 200k.
A devizni hedžing, ništa? Svih pola miliona evra u dinare, i to u male banke sa kojima postoji šansa da se gubi vreme sa Agencijom za osiguranje depozita? Dešavanja prethodnih nedelju dana na Kosovu meni paradoksalno baš ulivaju poverenje po pitanju kursa dinara kratkoročno, ali ipak mi svi iskazujemo zaradu i imovinu u evrima a ne u dinarima. I pored stabilnog kursa, svi su svesni da to nije to. Pogledati npr. LBPUSD...
 
Fiksiraju se cene u Novom Sadu
Screenshot_2023-06-01-16-23-35-464_com.miui.gallery.jpgIMG_20230601_162508.jpgIMG_20230601_162549.jpg
 
A devizni hedžing, ništa? Svih pola miliona evra u dinare, i to u male banke sa kojima postoji šansa da se gubi vreme sa Agencijom za osiguranje depozita? Dešavanja prethodnih nedelju dana na Kosovu meni paradoksalno baš ulivaju poverenje po pitanju kursa dinara kratkoročno, ali ipak mi svi iskazujemo zaradu i imovinu u evrima a ne u dinarima. I pored stabilnog kursa, svi su svesni da to nije to. Pogledati npr. LBPUSD...
Tačno je da štednja u dinarima je jedino moguća na tipa 6 meseci sve preko toga spada u veliki rizik.
 
U aprilu ove godine je doslo skoro duplo vise Ruskih "turista" nego prošle godine.

Btw moram reći da je nas sporazum sa Rusijom o bezviznom režimu prilično restriktivan. Naime Rusi mogu ostati do 30 dana u Srbiji dok je taj period za vecinu drugih evropskih država 90 dana uključujući Ukrajinu. Dakle Rusi ako zele da ostanu u Srbiji imaju 3 opcije:
1. da traže radnu dozvolu tj da se zaposle i na osnovu toga dobiju duzi boravak
2. na svakih 30 dana da idu na izlet do neke susedne države ( najčešće je to Bosna)
3. da traže azil, ali nikome nije odobren
 
Novogradnja presek

sredina meseca.......................................................... 3/4 meseca........................kraj meseca (nije konačno)
1. Beograd 245 , prosek 2.772€/m²…………453, 2583.......................588, 2572 €/m² (najjača Palilula sa 127, 1909 €/m²)
2. Zlatibor 52 , prosek 1.945€/m²……………..81, 1993.......................112, 1936 €/m²
3. Novi Sad 41 , prosek 1.846€/m²……………66, 1749.........................88, 1695 €/m²
4. Niš 20 , prosek 1.637€/m²……………………35, 1476.........................53, 1406 €/m²
5. Kragujevac 20, prosek 1.184€/m²………….33, 1219.........................42, 1265 €/m²


Novi rekord za Zlatibor! Krenuo je putem Kopaonika...biće ovoga sve više kako se autoput bude približavao, investitori se konačno odlučuju na Premijum klasu
23.05.2023. 187.321 € 34 m² 5.509 €/m²

Šteta što Ruse nismo preusmerili na Zlatibor, njima je sadašnjih 2,5 sata vožnje kao da žive u podmoskovlju...možda nije kasno, mislim da bi se cene stanova za život u Beogradu brzo uravnotežile...
 
Pošto vidim da neke ljude zanima da investiraju van Srbije u nekretnine. Pa po meni umesto u Gruziju možda je malo "sigurnije" u SAD ako hoćete u kuće ili stanove.

Na ovom sajtu možete sami da odaberete državu gde želite i kuću u koju želite da investirate i možete od min 10$ pa naviše da investirate. Jedino morate da znate da je min 5 godina što su vam sredstva "zarobljena". Znači nije kao akcije da možeš da prodaš kad hoćeš makar i sa gubitkom. I dobijate deo renta (u skladu sa vašim delom) i nakon 5 ili više godina ako kuću prodaju i poraste joj vrednost onda delite i deo tog profita.
Praktično deoničko društvo samo u vlasništvu kuća ili stanova.
Zanimljiv koncept pa koga interesuje neka vidi. I razlika od Gruzije je što ne treba 60k da se uloži :)
 
E ljudi, da vam se pohvalim! Iako sam ovde dosta pisao da su cene otišle u nebesa, i da ću sa kupovinom stana sačekati dok ne padnu, pazarih neki dan stan (tj. potisah predugovor). Trosoban stan sa velikom terasom i pogledom na Dunav sa nje star nekih 10ak godina pazario za cca 1500 evra kvadrat. Lokacija početak Karaburme - pre BiGa, blizu Jovan Cvijić osnovne škole i nedaleko od Zvezdarske šume. Raspored dobar, zgrada OK, 4ti sprat sa liftom, a nije potkrovlje.

E sad ovaj stan je na oglasima blejao 40 dana min. Po meni ovo super cena, mogu da zamislim da bi se prošle godine prodao i za po 2000 evra brže.
E sad, oglasi su još uvek puni preskupih stanova koje ljudi oglašavaju po starim visokim cenama - zbog toga sam ovaj stan čak 3 dana ignorisao zamišljajući šta mu sve fali - od nekih realnih stvari u stanu do problema sa imovinsko-pravnim odnosima i katastrom. Na kraju ništa, advokat proverio, sve čisto ko suza - prodavac kaže - samo sam želio da prodam stan u kome ne živim i po tom formirao cenu.

Renoviraću malo promeniti kuhinju, ali realno stan je spreman za useljenje. Nije ovo 40g stara ruina koje vidim oglašene po cenama malo manjim od novih stanova.
E sad, moj ideal jeste bio malo bliže centru, ali realno, nisam daleko, a ako je ili ovo ili garsonjera u centru za iste pare - uvek ću pre da izaberem trosobni 3.5 km od trga republike.

Tako da su za mene cene već pale! Srećno i dalje svima koji traže!
 
Opa, zanimljivo, biće maj isti ili jači od aprila po broju prometa i za starogradnju.

Blago neočekivano. Jeste da se smanjila kvadratura i nešto malo cena, ali ja sam očekivao dalji pad.
 
Svaka čast Wolf na sajtu i podacima.
Odlično urađeno, da možemo da pratimo neku statistiku, svako će da izvuče svoj zaključak, kao i uvek kad je statistika u pitanju :)

Pretpostavljam da još nije sve uneto iz maja meseca, ali Novi Beograd, koji inače najviše pratim, mi je baš iznenađenje.
Broj prometa:
Maj 2022 265
Maj 2023 73

Ok, jedan mesec je malo da izvučemo zaključak, i Beograd ceo nije toliko loš, ali ovo je baš solidno smanjenje za ovu opštinu. Možda će još da se poveća ako nije sve uneto.
 
Svaka čast Wolf na sajtu i podacima.
Odlično urađeno, da možemo da pratimo neku statistiku, svako će da izvuče svoj zaključak, kao i uvek kad je statistika u pitanju :)

Pretpostavljam da još nije sve uneto iz maja meseca, ali Novi Beograd, koji inače najviše pratim, mi je baš iznenađenje.
Broj prometa:
Maj 2022 265
Maj 2023 73

Ok, jedan mesec je malo da izvučemo zaključak, i Beograd ceo nije toliko loš, ali ovo je baš solidno smanjenje za ovu opštinu. Možda će još da se poveća ako nije sve uneto.
Novi Beograd standardno kasni u poslednje vreme, fali verovatno pola meseca i vise, tako da broj ugovora koji sada vidite za NBG ne govori previse.
Ostale opstine su manje vise kompletne, ocekujem da NBG sledece nedelje unese preostale ugovore i da maj bude kompletan.
 
E ljudi, da vam se pohvalim! Iako sam ovde dosta pisao da su cene otišle u nebesa, i da ću sa kupovinom stana sačekati dok ne padnu, pazarih neki dan stan (tj. potisah predugovor). Trosoban stan sa velikom terasom i pogledom na Dunav sa nje star nekih 10ak godina pazario za cca 1500 evra kvadrat. Lokacija početak Karaburme - pre BiGa, blizu Jovan Cvijić osnovne škole i nedaleko od Zvezdarske šume. Raspored dobar, zgrada OK, 4ti sprat sa liftom, a nije potkrovlje.

E sad ovaj stan je na oglasima blejao 40 dana min. Po meni ovo super cena, mogu da zamislim da bi se prošle godine prodao i za po 2000 evra brže.
E sad, oglasi su još uvek puni preskupih stanova koje ljudi oglašavaju po starim visokim cenama - zbog toga sam ovaj stan čak 3 dana ignorisao zamišljajući šta mu sve fali - od nekih realnih stvari u stanu do problema sa imovinsko-pravnim odnosima i katastrom. Na kraju ništa, advokat proverio, sve čisto ko suza - prodavac kaže - samo sam želio da prodam stan u kome ne živim i po tom formirao cenu.

Renoviraću malo promeniti kuhinju, ali realno stan je spreman za useljenje. Nije ovo 40g stara ruina koje vidim oglašene po cenama malo manjim od novih stanova.
E sad, moj ideal jeste bio malo bliže centru, ali realno, nisam daleko, a ako je ili ovo ili garsonjera u centru za iste pare - uvek ću pre da izaberem trosobni 3.5 km od trga republike.

Tako da su za mene cene već pale! Srećno i dalje svima koji traže!
Cestitam i nek je sa srecom. Sa zeljom ostalim nama da se pojavi sve vise takvih prodavaca.
 
Vrh