Šta je novo?

Cene nekretnina

1682015376932.png

O cemu pricas, drugi mesec za redom vidimo pad, ali sacekajmo kraj meseca. Deluje da je odavde samo nizbrdo do daljnjeg, a vala dosta je raslo.
 
Што се тиче раста понуде станова - Ено објављена два комплекса на Бановом и Јулином Брду са 2000 станова. У првој фази неких 300. Цене су трагикомичне. 3 киле евра за нешто што нема још ни грађевинску дозволу, на тешкој периферији а урбанизам за плакати.

Навали народе!
 
Brdo nije teška periferija a cene su već neka druga priča :)
 
Јулио Брдо јесте, шта више, комплекс се налази поред депоније. А Бановобрдо резиденс је технички Баново Брдо. А заправо је 200м од овог првог комплекса поред депоније.
 
Strahovit rast cena starogradnje.
Cene su vise pod uticajem trenda nego sizonalitija, na srpskom - cenu treba porediti mesec za mesec. :) Prodaja, e.g. broj ugovora zavisi od meseca u toku godine. Iz ovoga sto vidimo mozemo da zakljucimo da cene starogradnje u najboljem slucaju stagniraju. Prouci malo trends i seasonality, sta ima poente porediti sa cime. Ako su cene u januaru, priblizno iste cenama u aprilu, o kakvom rastu pricamo? A prodaja pada, u odnosu na proslu god.
 
To treba da citiras gospodina koji vidi neki dvomesecni pad u ceni starogradnje. Moj komentar se odnosio na +15% u odnosu na april 2022.

A evo i mart jos jednom da bude jasnije o kakvim padovima je rec:

Evo Mart:
2023. 2132e
2022. 1758e
2021. 1493e
2020. 1384e
2019. 1318e
2018. 1171e
2017. 1043e
2016. 1053e

Kad se grafik razvuce na 5 godina, jasno je da u poslednjih godinu necemo videti zaravnjenje.

Cak je u samo poslednjih pola godine, u vreme kada su kamate uveliko visoke a promet poceo da stuca, skok cena veci nego godisnji 2020-2021 (i svaki godisnji skok pre toga).
 
Што се тиче раста понуде станова - Ено објављена два комплекса на Бановом и Јулином Брду са 2000 станова. У првој фази неких 300. Цене су трагикомичне. 3 киле евра за нешто што нема још ни грађевинску дозволу, на тешкој периферији а урбанизам за плакати.

Навали народе!

Ne znam sto na ovom topicu toliko hejtuju bbrdo :( Prvo ne valja jer je glasacko mesto uzbro, sad ispade i teska periferija.
 
I, MrGood? Jesi li procitao sta sam ti ja napisao? Koja je poenta poredjenje aprila ove i prosle godine? Kako to april magicno utice na cenu, pa ih proedimo godnu za godinu?
 
I, MrGood? Jesi li procitao sta sam ti ja napisao? Koja je poenta poredjenje aprila ove i prosle godine? Kako to april magicno utice na cenu, pa ih proedimo godnu za godinu?

Meni deluje da ti ne citas sta citiras. Ja koliko vidim cene starogradnje i u januaru, i u februaru, i u martu i u aprilu su vise nego u tim mesecima prethodne godine. Samim tim, jel ispravnije reci da cene starogradnje strahovito rastu, ili je ispravnije reci da imamo dvomesecni pad cena?
 
A ja ti kazem da na cene utice trend, a ne sezonaliti. Cene starogradnje od pocetka godine prakticno stagniraju. Nema nekog opipljivog skoka a ni pada. Porediti cene u odnosu na ovaj mesec prosle godine JE besmisleno. Porediti promet u odnosu na isti mesec prosle godine NIJE besmisleno.

Ukratko - cene poredimo u odnosu na prosli mesec, promet u odnosu na ovaj mesec prosle godine. Odatle, nema nikakvog rasta cene starogradnje od januara od aprila. Imamo samo pad prodaje.
 
A ja ti kazem da na cene utice trend, a ne sezonaliti. Cene starogradnje od pocetka godine prakticno stagniraju. Nema nekog opipljivog skoka a ni pada. Porediti cene u odnosu na ovaj mesec prosle godine JE besmisleno. Porediti promet u odnosu na isti mesec prosle godine NIJE besmisleno.

Ukratko - cene poredimo u odnosu na prosli mesec, promet u odnosu na ovaj mesec prosle godine. Odatle, nema nikakvog rasta cene starogradnje od januara od aprila. Imamo samo pad prodaje.

Nesto mi ovi grafici idu previse uzbro za dvomesecne padove i stagnacije, ali ok..

1682018235059.png
 
Pad prodaje i u ostalim gradovima i to dobar pad..kako se isplati agencijama i agentima u opste i da rade
Presli su na autofagiju posrednici u prodaji nekretnina, kazu to je zdravije nego da se krka. Prosli mart zaradile agencije samo na starogradnji 278.480.000 rsd, ove godine jedva 236000000 rsd. Da nisu izmislili tu autofagiju Djovak i ostali vegunasi, posrednici bi pocrkali od gladi.
 
Samo ti gledaj grafike, jos kada bi citao brojeve... :) Pazi, posto ce NBG tek da unesu, verujem da ce prosek biti veci od 2078 po kvadratu, al i ne ocekujem da ce biti znacajne razlike u odnosu Mart. Al ok, pozitivan pomak, gledas cene mesec za mesec.
 
Aha, grafici idu na gore ali ako bih citao brojke, video bih dvomesecni pad? 50ak evrica rast po m2 starogradnje od januara do marta zanemarljivo, jedva 4k poskupeo stancic sa dve spavace sobe. Sta je to za drzavljane ekonomskog tigrica.
 
Ja kako god da gledam, samo neki rast cene starogradnje vidim. Ali ok, sad mi je jasno, hoces da kazes da gubitak 4k nekoga ko planira stancic od 70-80 kvadrata, samo za prva 3 meseca ove godine, i nije bas neki gubitak, i da treba jos da ceka jer mi zapravo imamo dvomesecni pad cena starogradnje?
 
Nema poente sada birati april, ne samo sto nije zavrsen, nego i dosta popularan mesec za GO u drzavnim institucijama.
 
Kod novogradnje je još veći rast u Martu i Aprilu. 2.700 €\m2 ponovo prosječna cijena.
 
поента економије, је да нешто вреди, онолико колико је неко спреман, да у коначници, плати то нешто, а у датом тренутку

није рокет сајенс, ил брејн срџри

да ли ће било где у свету, па и овде, коњуктура остати оваква/онаква, апсолутно нико не зна, мада су разни квант-прогностичари, озбиљно плаћени да паламуде
 
Vrh