Šta je novo?

Cene nekretnina

Padaju rente, ali ovo o Maldivima je vrh :)
Vecina Rusa koji odlazi iz Srb sada, odlaze dalje na zapad - jer su bili ovde cisto dok ne zavrse papirologiju sa svojim poslodavcima. Takodje mnogi koji su imali neku imovinu u inostranstvu su cekali da vide sta ce se desavati sa istom i otisli su vrv
A mnogi ce vala i da ostanu kod nas :) Sad oni sa slabijim primanjima su otkrili i ostatak Srbije, pa se neki prebacuju u neke druge gradove nase lepe Srbijice
Meni i dalje kad prodjem Knezom deluje da se ruski cuje maltene koliko i srpski.

U mojim blokovima garantovano je da ces videti neke Ruse kad god odes u Maxi ili Merkator.

Neki sigurno jesu otisli dalje ali dosta ih je jos tu.
 
Sto se tice IT, slobodnu mogu da pisem jer sam decenijama vec u toj industriji.Tacno je da su ljudi na bench-u, ali to nije nikakva novost za kompanije koje se bave outsourcing.Po 6 meseci se sedelo na klupi, pa i duze... 2018,2019... brojne firme a mogu i da nabrojim neke (Endava, HTECH...). Projeki dolaze u nepravilnim razmacima, i uvek je toga bilo i bice.Pomenuti HTECH je recimo vec krenuo sa svojim servisima, razvojem svojih aplikacija, tako da se oni ne bave samo OS.Slobdno mogu da kazem da poznajem i da se druzim sa stotinama ljudi u industriji, i u cestom sam kontaktu,inzinjerima iskljucivo i niko ni najmanji poremecaj nije osetio.Uglavnom su to ljudi u vecim kompanijama, za firme od 4-5 ljudi ne mogu da tvrdim.Stavise, trziste i dalje vapi za kvalitetnim kadrom, ko god ima atraktivno radno mesto, zna da ga je tesko popuniti, jer kvalitetni ljudi su vec prilicno usidreni.Sto se tice Rusa i IT, moj bivsi poslodavac, jedna americka kompanija je dovela preko 100 ljudi iz Rusije, pomogla im oko pronalaska stana, i svi su oni vezani za centralu firme u AC gdje dolaze po hibridnom modelu, i dalje su svi ovde.Kakvi su dalji planovi, ne znam.Nije na svakom individualna odluka, mnogo njih ima i odgovarajuca ogranicenja.Na Tajland moze da se preseli neko ko nema brige i pameti.Za porodicne, zaposlene ljude...postoji niz ogranicenja, prednosti i mana.Svakako, moj zakljucak, promene u IT nisu drasticne da bi na ovaj ili onaj nacin uticale na cenu nekretninu, ni priblizno.
 
Sto se tice IT, slobodnu mogu da pisem jer sam decenijama vec u toj industriji.Tacno je da su ljudi na bench-u, ali to nije nikakva novost za kompanije koje se bave outsourcing.Po 6 meseci se sedelo na klupi, pa i duze... 2018,2019... brojne firme a mogu i da nabrojim neke (Endava, HTECH...). Projeki dolaze u nepravilnim razmacima, i uvek je toga bilo i bice.Pomenuti HTECH je recimo vec krenuo sa svojim servisima, razvojem svojih aplikacija, tako da se oni ne bave samo OS.Slobdno mogu da kazem da poznajem i da se druzim sa stotinama ljudi u industriji, i u cestom sam kontaktu,inzinjerima iskljucivo i niko ni najmanji poremecaj nije osetio.Uglavnom su to ljudi u vecim kompanijama, za firme od 4-5 ljudi ne mogu da tvrdim.Stavise, trziste i dalje vapi za kvalitetnim kadrom, ko god ima atraktivno radno mesto, zna da ga je tesko popuniti, jer kvalitetni ljudi su vec prilicno usidreni.Sto se tice Rusa i IT, moj bivsi poslodavac, jedna americka kompanija je dovela preko 100 ljudi iz Rusije, pomogla im oko pronalaska stana, i svi su oni vezani za centralu firme u AC gdje dolaze po hibridnom modelu, i dalje su svi ovde.Kakvi su dalji planovi, ne znam.Nije na svakom individualna odluka, mnogo njih ima i odgovarajuca ogranicenja.Na Tajland moze da se preseli neko ko nema brige i pameti.Za porodicne, zaposlene ljude...postoji niz ogranicenja, prednosti i mana.Svakako, moj zakljucak, promene u IT nisu drasticne da bi na ovaj ili onaj nacin uticale na cenu nekretninu, ni priblizno.
IT će verovatno najslabije osetiti krizu. Jednostavno nema dovoljno ljudi sa odgovarajućim znanjem. Čak i neki projekti ne mogu da se uzmu zbog nedostatka stručnih resursa.
 
Ma dao bi ga on i za 800k, nego tvrdi pazar :ROFLMAO:

Inace, moj utisak je, takodje, da IT nema problema, znam mnogo IT-jevaca. Nisu nikome smanjili platu, niti su im pretili otkazima, niti mislim da su oni neki veliki doprinos u skoku cena nekretnina. Realno, niko od njih nije kes kupac, niti zele da kupuju po ovim cenama.
 
Ajde pozovi pitaj jel hoce za 800k. :)))
Problem je kod nas sto kad ufiksaju nesto nema kao pijan plota.

Ne moze da se generalizuje i reci bas "niko" ali generalno jeste tesko. Cak i sa IT zaradom ove neke bolje lokacije su izvan realnosti.
 
ovo i jeste "off topic" - ali eto bilo je price da IT gura dosta cenu kvadrata, industrija sa najvise persepktive u Srbiji...
Ne znam do kada ce finansirati ljude koji sede na klupi i cekaju projekte - znaju i oni vrlo dobro da je veoma tesko doci do kvalitetnih kadrova, ap ocekujem u prvom krugu da smanje plate / tj ponude smanjenje plata dok se sedi "na klupi".

Mi necemo otpustati radnike, ali smanjujemo planove za rast.

@vradovic tu sam i sam gledam da zamenim stan, dosta sam u kontaktu sa agentima za nekretnine i prodavcima na projektima - stagnacija je ociglednana trzistu. Tj hladi se malo trziste
Da li si ikada cuo da je neka IT firma smanjila plate? Valjda ce pre optimalizovati radnu snagu tj dati par otkaza?
 
Da li si ikada cuo da je neka IT firma smanjila plate? Valjda ce pre optimalizovati radnu snagu tj dati par otkaza?
Trenutno nema potrebe za otkazima.Attrition rate je preko 5 posto cak i u najpozeljnijim IT poslodavcima.Da ne pominjem ako se stisnu malo sa uslovima, ukinu neke benificije nevezane za platu, vrlo lako ce da ode i na 15 posto.Dovoljno je samo da ne primaju nove neki period.
 
Ne treba potceniti ni najmanji zastoj u IT-u. Čak i imaginarni. Zbog fear factora odnosno potrošačkog optimizma.
Privredni input ITa nije samo u investicijama, platama i dodatoj vrednosti.
IT firme imaju klijente manje ili veće iz svih industrija.Kupuju robu, plaćaju usluge servise na sve strane.Poznati su kao velike trošadije koji troše dosta i na stvari koje niko drugi ne kupuje ili retko koristi.
Ukoliko se oni osete nesigurnim, skrate budžete osetiće to i onaj koji pruža usluge marketinga, PRa, ugostiteljstva, turističkih agencija, reklaminh materijala, proizvođači svega i svačega, od onog koji pravi, kajmak na Zlataru, do onog koji pravi socijal objave ili korporativne relax masaže četvrtkom.
Onda nastaje problem, smanjuje se potrošački optimizam, ljudi ne troše više toliko, stah se preliva, svi kreću lančano da se stiskaju i reorganizuju potrošačke prioritete.
Onda kreće ''nećemo ovu najskuplju vrijantu, ne moramo ove godine na toliko gala, to nam nije u budzetu za 23'' itd

Ljudi IT smatraju svetom kravom i ljudi se ugledaju prema ITju kao tu ništa ne može da se desi.Ako čuju da se i tu nešto kuva pomisliće da ipak kriza postoji i''ako su prepodobni ITjevci u problemu šta tek ja da radim?!''
Možda grešim ali mislim da je IT vrlo važna šahovska figura na tabli.Ne ekonomski koliko psihološki.

Ako je ovo offtopic ja ne znam šta je topic jer kod većine ljudi na kraju potrošačkih prioriteta je stan.
 
Ne treba potceniti ni najmanji zastoj u IT-u. Čak i imaginarni. Zbog fear factora odnosno potrošačkog optimizma.
Privredni input ITa nije samo u investicijama, platama i dodatoj vrednosti.
IT firme imaju klijente manje ili veće iz svih industrija.Kupuju robu, plaćaju usluge servise na sve strane.Poznati su kao velike trošadije koji troše dosta i na stvari koje niko drugi ne kupuje ili retko koristi.
Ukoliko se oni osete nesigurnim, skrate budžete osetiće to i onaj koji pruža usluge marketinga, PRa, ugostiteljstva, turističkih agencija, reklaminh materijala, proizvođači svega i svačega, od onog koji pravi, kajmak na Zlataru, do onog koji pravi socijal objave ili korporativne relax masaže četvrtkom.
Onda nastaje problem, smanjuje se potrošački optimizam, ljudi ne troše više toliko, stah se preliva, svi kreću lančano da se stiskaju i reorganizuju potrošačke prioritete.
Onda kreće ''nećemo ovu najskuplju vrijantu, ne moramo ove godine na toliko gala, to nam nije u budzetu za 23'' itd

Ljudi IT smatraju svetom kravom i ljudi se ugledaju prema ITju kao tu ništa ne može da se desi.Ako čuju da se i tu nešto kuva pomisliće da ipak kriza postoji i''ako su prepodobni ITjevci u problemu šta tek ja da radim?!''
Možda grešim ali mislim da je IT vrlo važna šahovska figura na tabli.Ne ekonomski koliko psihološki.

Ako je ovo offtopic ja ne znam šta je topic jer kod većine ljudi na kraju potrošačkih prioriteta je stan.
Upravo sam o ovome pisao koju stranicu unazad. Psihologija je cudo, i vec se oseca posledica globalnih desavanja, i layoff velikih igraca.
 
Ne treba potceniti ni najmanji zastoj u IT-u. Čak i imaginarni. Zbog fear factora odnosno potrošačkog optimizma.
Privredni input ITa nije samo u investicijama, platama i dodatoj vrednosti.
IT firme imaju klijente manje ili veće iz svih industrija.Kupuju robu, plaćaju usluge servise na sve strane.Poznati su kao velike trošadije koji troše dosta i na stvari koje niko drugi ne kupuje ili retko koristi.
Ukoliko se oni osete nesigurnim, skrate budžete osetiće to i onaj koji pruža usluge marketinga, PRa, ugostiteljstva, turističkih agencija, reklaminh materijala, proizvođači svega i svačega, od onog koji pravi, kajmak na Zlataru, do onog koji pravi socijal objave ili korporativne relax masaže četvrtkom.
Onda nastaje problem, smanjuje se potrošački optimizam, ljudi ne troše više toliko, stah se preliva, svi kreću lančano da se stiskaju i reorganizuju potrošačke prioritete.
Onda kreće ''nećemo ovu najskuplju vrijantu, ne moramo ove godine na toliko gala, to nam nije u budzetu za 23'' itd

Ljudi IT smatraju svetom kravom i ljudi se ugledaju prema ITju kao tu ništa ne može da se desi.Ako čuju da se i tu nešto kuva pomisliće da ipak kriza postoji i''ako su prepodobni ITjevci u problemu šta tek ja da radim?!''
Možda grešim ali mislim da je IT vrlo važna šahovska figura na tabli.Ne ekonomski koliko psihološki.

Ako je ovo offtopic ja ne znam šta je topic jer kod većine ljudi na kraju potrošačkih prioriteta je stan.
Naravno, ekonomija je danas ispreletana, i duboko zavisna.Atmosfera straha nije direktno povezana sa IT, nego sa opstim trendom u ekonomiji.Od toga nijedna grana nije izuzeta.Kad procitaju ljudi koji nisu iz brasne, npr da se stavljaju programeri na klupu kao podvucenu informaciju, a ne napomene se da je to u IT outsourcingu uobicajena praksa, dolazi se vrlo lako do pogresnih zakljucaka. IT se predvidjao slom pre nekoliko godna , kad je uveden novi zakon, ali se pokazalo da je samo nastavljen rast. So far, so good..vidicemo za dalje.
 
Sto se tice IT, slobodnu mogu da pisem jer sam decenijama vec u toj industriji.Tacno je da su ljudi na bench-u, ali to nije nikakva novost za kompanije koje se bave outsourcing.Po 6 meseci se sedelo na klupi, pa i duze... 2018,2019... brojne firme a mogu i da nabrojim neke (Endava, HTECH...). Projeki dolaze u nepravilnim razmacima, i uvek je toga bilo i bice.Pomenuti HTECH je recimo vec krenuo sa svojim servisima, razvojem svojih aplikacija, tako da se oni ne bave samo OS.Slobdno mogu da kazem da poznajem i da se druzim sa stotinama ljudi u industriji, i u cestom sam kontaktu,inzinjerima iskljucivo i niko ni najmanji poremecaj nije osetio.Uglavnom su to ljudi u vecim kompanijama, za firme od 4-5 ljudi ne mogu da tvrdim.Stavise, trziste i dalje vapi za kvalitetnim kadrom, ko god ima atraktivno radno mesto, zna da ga je tesko popuniti, jer kvalitetni ljudi su vec prilicno usidreni.Sto se tice Rusa i IT, moj bivsi poslodavac, jedna americka kompanija je dovela preko 100 ljudi iz Rusije, pomogla im oko pronalaska stana, i svi su oni vezani za centralu firme u AC gdje dolaze po hibridnom modelu, i dalje su svi ovde.Kakvi su dalji planovi, ne znam.Nije na svakom individualna odluka, mnogo njih ima i odgovarajuca ogranicenja.Na Tajland moze da se preseli neko ko nema brige i pameti.Za porodicne, zaposlene ljude...postoji niz ogranicenja, prednosti i mana.Svakako, moj zakljucak, promene u IT nisu drasticne da bi na ovaj ili onaj nacin uticale na cenu nekretninu, ni priblizno.
Znam 7-8 ljudi koji su vec popili otkaze u raznim firmama cak i nekim koje si naveo, uglavnom medior developeri. Menadzment je tamo ocaj. Uzmi u obzir da je dosta firmi u poslednje vreme zaposlilo zbog "Web3" projekata i da je to sada dosta mrtvo. Imas i razne startapove, velike firme sa inovativnim projektima koji su propali a zaposljavali su timove sa desetine devova po OS firmama u Srbiji. Naravno da nije problem da se sedi na benchu par meseci, ali ako nema novog deala ni na pomolu, sikaniranje krece. OS je odlican kad je bull market, cim se pojavi recesija drzis se za glavu.
 
Znam 7-8 ljudi koji su vec popili otkaze u raznim firmama cak i nekim koje si naveo, uglavnom medior developeri. Menadzment je tamo ocaj. Uzmi u obzir da je dosta firmi u poslednje vreme zaposlilo zbog "Web3" projekata i da je to sada dosta mrtvo. Imas i razne startapove, velike firme sa inovativnim projektima koji su propali a zaposljavali su timove sa desetine devova po OS firmama u Srbiji. Naravno da nije problem da se sedi na benchu par meseci, ali ako nema novog deala ni na pomolu, sikaniranje krece. OS je odlican kad je bull market, cim se pojavi recesija drzis se za glavu.
Nije uopste upitno da li za neke IT firme u jednom momentu krene poslovanje dole, smanje se prihodi, firme propadaju, pojedu ih vece firme koje im uzimaju poslove.Moje je pitanje da li su ti ljudi nasli novi posao u rekordnom roku kad im je najavljen otkaz, ili dok su sedeli na klupi?Ako nisu, ja odgovrno tvrdim da im je do velike mere upitan nivo i kvalitet znanja.Ne treba gledati pojedinacne slucajeve, neg trziste , koje je itekako dinamicno.Dok i dalje imamo sumarkse inzinjere, popove koji rade kao programeri , sve je to dobro,
 
Nema problema sa programerima, tj inzenjerima, tehnickim osobljem. Problema moze biti sa raznoraznim pozicijama, koje ni sami ljudi u organizciji ne razumeju :)
Te neke pozicije ce se seci, koje nisu tehnicke prirode i nisu preko potrebne za poslovanje firme.
Ali ce sve to uticati na raznorazne grane, recimo ketering, dostavu, restorane....

Mislim podjite od sebe, tj domacinstva - kada ste u krizi ili se plasite iste, krecete da secete neke nepotrebne troskove
 
Nije uopste upitno da li za neke IT firme u jednom momentu krene poslovanje dole, smanje se prihodi, firme propadaju, pojedu ih vece firme koje im uzimaju poslove.Moje je pitanje da li su ti ljudi nasli novi posao u rekordnom roku kad im je najavljen otkaz, ili dok su sedeli na klupi?Ako nisu, ja odgovrno tvrdim da im je do velike mere upitan nivo i kvalitet znanja.Ne treba gledati pojedinacne slucajeve, neg trziste , koje je itekako dinamicno.Dok i dalje imamo sumarkse inzinjere, popove koji rade kao programeri , sve je to dobro,
Ako dođe do "seče", prvo idu menadžeri jer realno ih je, u poslednje vreme, više nego inženjera i projekti dosta trpe zbog njihovog neznanja(čast izuzecima). Bukvalno se postavljaju ljudi sa minimumom tehničkog znanja da upravljaju projektima i donose odluke ne konsultujući inženjere. Nagledao sam se takvih menadžera koji uglavnom menjaju firme kada dovoljno zabrljaju i ne ispune očekivanja. Zatim tamo negde prodaju istu priču, a ako imaju sreće da imaju veliki i dobar tim ispod sebe, mogu da plivaju. IT firme su nažalost postale ozbiljni dinosaurusi kojima je potrebna neka nova struktura koja bi ličila više na neku startup priču (to neke velike firme pokušavaju sada da implementiraju, ali za sada se sve svodi na neku vrstu imitacije i buzz word-a).
 
Vrh