Šta je novo?

Cene nekretnina

Kroz prolazak kupovine stana svog i sebi bliskih ljudi, mislio sam da sam čuo i pročitao svaki kvaziargument koji ljudska mašta može smisliti, ali ovaj je ipak nadmašio sve i mislim da neće biti prevaziđen u skorijoj budućnosti: Glasacko mesto ti u sumarskom fakultetu (opet lipses).
Novi mim u rađanju(glasačko mesto u šumarskom) preti da prevaziđe Mirijevo 5k evra.
 
Inače pre dva dana na aerodromu turci na sve strane. Kako rekoše građevinci se vraćaju za Tursku... Ufff ovo će biti, ponovo, veliki problem za nas ukoliko je masovno.
Takođe je, valjda, Turska donela uredbu o zabvrani izvoza građevinskog materijala na neki period - a iz Turske smo uvozili dosta toga (znam za cement koji je valjda jeftiniji a bolji u odnosu na domaće proizvođače istog).
Ovo, ponovo, može poskupeti materijal i radnu snagu - za koju ćemo se sada morati okrenuti izgleda Africi (da se razumemo, ni turci nisu bili nešto mnogo kvalitetni kako čujem)
 
Ja ne vidim takav stan na cenenekretnina.rs ;-)
Osim ako nije februar koji nije azuriran jos uvek!
 
Pa to su ta paušalna poređenja.

Kupila za toliko i toliko. Ok, koji sprat? Je l' uopšte sprat ili "polu-suteren"? Je l' 50 ili 100 kvadrata? Je l' ispod ravnog krova koji prokišnjava, u ruiniranom stanju?
 
KOliko vidim na cene nekretnina ima i takvih slucajeva, mada nisam nasao na stan u bas toj ulici. Vecina sa pribliznom cenom su u Batajnici i Zemun Polju doduse, ali potrefi se i neki blize.
 
Takođe je, valjda, Turska donela uredbu o zabvrani izvoza građevinskog materijala na neki period - a iz Turske smo uvozili dosta toga (znam za cement koji je valjda jeftiniji a bolji u odnosu na domaće proizvođače istog).
Nisam bas ubeđen u kvalitet turskog cementa. Realno nije ni isplativo transportovati cement daleko zbog relativno niske cene po toni.
Šlper cementa kod nas je oko 3 hiljade evra, a samo transport do Turske i nazad je preko 2 hiljade evra...
 
Poslednja izmena:
Inače pre dva dana na aerodromu turci na sve strane. Kako rekoše građevinci se vraćaju za Tursku... Ufff ovo će biti, ponovo, veliki problem za nas ukoliko je masovno.
Takođe je, valjda, Turska donela uredbu o zabvrani izvoza građevinskog materijala na neki period - a iz Turske smo uvozili dosta toga (znam za cement koji je valjda jeftiniji a bolji u odnosu na domaće proizvođače istog).
Ovo, ponovo, može poskupeti materijal i radnu snagu - za koju ćemo se sada morati okrenuti izgleda Africi (da se razumemo, ni turci nisu bili nešto mnogo kvalitetni kako čujem)
Neki link ka vesti da su zabranili izvoz gradjevinskig materijala?
 
Mozda ne bi bilo lose da, pored broja oglasa za izdavanje stanova, pratimo i broj oglasa za prodaju stanova.
Trenutno na Halo Oglasima u Beogradu;
  • 10.699 oglasa za stanove za prodaju
  • 5.388 oglasa za stanove za izdavanje (za nijansu vise nego pre 10-ak dana, najvise u poslednjih nekoliko meseci od kad pratimo)
Nije neka velika razlika, uglavnom oscilira, ali trenutno je
  • 10.970 oglasa za stanove za prodaju (rast od 2.5% za nedelju dana)
  • 5.458 oglasa za stanove za izdavanje (rast od 1.3% za nedelju dana)
Uglavnom, moze se primetiti blago povecanje broja oglasa tokom vremena (pre samo par meseci bilo je duplo manje oglasa za izdavanje).
 
Neki link ka vesti da su zabranili izvoz gradjevinskig materijala?
Bilo juče ili prekjuče na nekoj TV emisiji na koju sam, prelistavanjem kanala, naleteo. Nisam se zadržavao samo su napomenuli da Turska uvodi zabranu izvoza građevinskog materijala dok ne obezbede sopstvene potrebe zbog zemljotresa.

A ovo oko cementa, ranije je bilo na stovarištima da se nađe - ja znam da sam se čudio kada sam zapazio isti na Kopu pre nekoliko godina - moguće da se promenilo nešto u međuvremenu, jer je transport poskupeo (a vrv i sam materijal iz Turske). Znam da su mi tada na gradilištu rekli, na moju znatiželju, da im je super i jači od naših
 
Pad potraznje za iznajmljivanjem, jos ako i pad prometa za februar to isprati moze da bude dobar znak da se blizi pocetak korekcije cena.
Ovo može da bude samo znak ljudima koji žele da kupe stan kao investiciju da malo prikoče (što i lično mislim da treba da se zakoči jer je trenutno mala stagnacija).
A ljudima kojima treba za život - ko zna kako i šta nas čeka sutra, a vreme je resurs koji sigurno gubimo i ne možemo ga vratiti :)
 
A zadrzavanje ovih cena i prometa im kao odgovara za kupovinu za zivot? Ljudima koji kupuju za zivot je najbolje bilo da kupe od 2012. do sredine 2020. dok je jos moglo da se nadje nesto iako i tada preskupo.
Ovi sto su kupili u poslednje 2-3 godine su i preplatili, a isto im raste rata.

Bitno je uhvatiti povoljnu cenu kvadrata i izabrati dobru nekretninu, a hvatanje povoljne varijabilne stope ne znaci puno. Eventualno ko je uzeo fiksnu, ali mislim da je manji broj takvih kod nas.

Da bi dosli ponovo u situaciju da bude povoljno kupiti za zivot mora da dodje do hladjenja trzista.
Jasno je da tako funkcionise svetska ekonomija.
 
Evo iz prve ruke. Bezanijska Kosa, Marka Celebonovica. Zgrade iza Idea-a ali one starije (belo -plave 1991-93). Stan polunamesten, 93 kvm sa lodjom. Gleda prema ulici, 4. sprat, lift itd izdat za 500 EUR. Stajao na CityExpress 2 nedelje ali je direktno izdat (komsija izdavao, mi ga preporucili drugarima). Cini mi se da Rusi gledaju full namestene.
 
Evo ga još jedan, malo dalje, tj drugi deo M. Čelebonovica, braon fasade. 105 kvm. Polunamesten. 500 EUR. E sad, čovek kaže da može dogovor ali je dao broj agenta pošto nije iz Beograda. Ubeđen sam da će agent da napravi neku magiju da se ne spusti cena.
Drugar izdao u Pere Segedinca Rusima u februaru. 65 kvm, nema lift, nema terasu, stare zgrade sa uskim stepenicama/hodnikom - full namešten. Par novih komada nameštaja. 700 EUR preko agencije.
 
Ali zato parking ide kao lud. Ja sam svoje parking mesto na Nbg koje trenutno ne koristim izdao za 4 dana.
 
Vrh